Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (8147 entries)

[ctx: block description]
en: Displays the description of the selected variation.
vi_VN: Hiển thị mô tả của biến thể đã chọn.

[ctx: block title]
en: Variation Description (Beta)
vi_VN: Mô tả biến thể (Beta)

en: This item is not available for purchase.
vi_VN: Mặt hàng này không có sẵn để mua.

en: Raw shipping method settings for frontend processing.
vi_VN: Cài đặt phương thức vận chuyển thô để xử lý ở giao diện người dùng.

en: Shipping method ID (e.g., flat_rate, free_shipping).
vi_VN: ID phương thức vận chuyển (ví dụ: flat_rate, free_shipping).

en: Whether the shipping method is enabled.
vi_VN: Phương thức vận chuyển có được bật hay không.

en: Shipping methods for this zone.
vi_VN: Các phương thức vận chuyển cho vùng này.

en: Unique identifier for the shipping zone.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho vùng vận chuyển.

en: Invalid line items type.
vi_VN: Loại mục hàng không hợp lệ.

en: The fulfillment status of the order.
vi_VN: Trạng thái hoàn tất của đơn hàng.

en: A list of line items (products) within this order.
vi_VN: Danh sách các mục hàng (sản phẩm) trong đơn hàng này.

en: Product needs shipping.
vi_VN: Sản phẩm cần vận chuyển.

en: Product is downloadable.
vi_VN: Sản phẩm có thể tải xuống.

en: Product is virtual.
vi_VN: Sản phẩm là ảo.

en: Product global unique ID.
vi_VN: ID duy nhất toàn cầu của sản phẩm.

en: Product permalink.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh của sản phẩm.

en: Item price. Calculated as total / quantity.
vi_VN: Giá mặt hàng. Được tính bằng tổng / số lượng.

en: Product data this item is linked to.
vi_VN: Dữ liệu sản phẩm mà mặt hàng này được liên kết tới.

en: Product or variation ID.
vi_VN: ID sản phẩm hoặc biến thể.

en: Line item image, if available.
vi_VN: Hình ảnh mục hàng, nếu có.

en: Item name.
vi_VN: Tên mặt hàng.

en: Limit result set to orders with specific fulfillment statuses.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng có trạng thái hoàn tất cụ thể.

en: Total value must be an array with exactly 2 numbers for between operators.
vi_VN: Giá trị tổng phải là một mảng có chính xác 2 số cho các toán tử 'between'.

en: The comparison operator to use for total filtering.
vi_VN: Toán tử so sánh để sử dụng cho việc lọc theo tổng giá trị.

en: Limit result set to orders with specific total amounts. For between operators, list two values.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng có tổng số tiền cụ thể. Đối với các toán tử 'between', hãy liệt kê hai giá trị.

en: If true, the note will be shown to customers. If false, the note will be for admin reference only.
vi_VN: Nếu đúng, ghi chú sẽ được hiển thị cho khách hàng. Nếu sai, ghi chú chỉ dành cho quản trị viên tham khảo.

en: Order ID the note belongs to.
vi_VN: ID đơn hàng mà ghi chú thuộc về.

en: The order ID that notes belong to.
vi_VN: ID đơn hàng mà các ghi chú thuộc về.

en: Limit result to customer notes or private notes.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho ghi chú của khách hàng hoặc ghi chú riêng tư.

en: Trash not supported.
vi_VN: Không hỗ trợ thùng rác.

en: Cannot trash resource.
vi_VN: Không thể chuyển tài nguyên vào thùng rác.

en: Cannot delete resource.
vi_VN: Không thể xóa tài nguyên.

en: Cannot create resource.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên.

en: Resource already exists.
vi_VN: Tài nguyên đã tồn tại.

en: Invalid error object provided.
vi_VN: Đối tượng lỗi được cung cấp không hợp lệ.

en: An error occurred while processing your request.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi xử lý yêu cầu của bạn.

en: The user associated with this API key no longer exists.
vi_VN: Người dùng được liên kết với khóa API này không còn tồn tại.

en: Authentication failed.
vi_VN: Xác thực không thành công.

en: X-MCP-API-Key must be in format consumer_key:consumer_secret
vi_VN: X-MCP-API-Key phải ở định dạng consumer_key:consumer_secret

en: X-MCP-API-Key header required. Format: consumer_key:consumer_secret
vi_VN: Yêu cầu header X-MCP-API-Key. Định dạng: consumer_key:consumer_secret

en: HTTPS is required for MCP requests.
vi_VN: Yêu cầu HTTPS cho các yêu cầu MCP.

en: AI-accessible WooCommerce operations via MCP
vi_VN: Các hoạt động WooCommerce có thể truy cập bằng AI thông qua MCP

en: WooCommerce MCP Server
vi_VN: Máy chủ WooCommerce MCP

en: Ambiguous shipping providers list.
vi_VN: Danh sách nhà cung cấp vận chuyển không rõ ràng.

en: Configure Permalinks
vi_VN: Cấu hình đường dẫn tĩnh

en: WordPress permalinks must be set to anything other than "Plain" for MCP to work.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh WordPress phải được đặt thành bất kỳ thứ gì khác ngoài "Plain" (Đơn giản) để MCP hoạt động.

en: Configuration Required
vi_VN: Yêu cầu cấu hình

en: Enable WooCommerce MCP (Model Context Protocol) for AI-powered store operations. AI-generated results and actions can be unpredictable - please review before executing in your store.
vi_VN: Bật WooCommerce MCP (Model Context Protocol) cho các hoạt động cửa hàng được hỗ trợ bởi AI. Kết quả và hành động do AI tạo ra có thể không thể đoán trước - vui lòng xem xét kỹ trước khi thực hiện trong cửa hàng của bạn.

en: [Performance] Removes session cookies for non-logged in customers when session data is empty, improving page caching performance. May cause compatibility issues with extensions that depend on the session cookie without using session data.
vi_VN: [Hiệu suất] Xóa cookie phiên cho khách hàng chưa đăng nhập khi dữ liệu phiên trống, cải thiện hiệu suất bộ nhớ đệm trang. Có thể gây ra sự cố tương thích với các tiện ích mở rộng phụ thuộc vào cookie phiên mà không sử dụng dữ liệu phiên.

en: Clear Customer Sessions When Empty
vi_VN: Xóa phiên của khách hàng khi trống

en: Sample Download File.pdf
vi_VN: Tệp tải xuống mẫu.pdf

en: Dummy Downloadable Product
vi_VN: Sản phẩm tải xuống giả

en: Unique identifier for the resource
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho tài nguyên

en: Update an existing order by modifying status, customer information, line items, or other order details.
vi_VN: Cập nhật một đơn hàng hiện có bằng cách sửa đổi trạng thái, thông tin khách hàng, các mục hàng hoặc các chi tiết đơn hàng khác.

en: Update Order
vi_VN: Cập nhật đơn hàng

en: Create a new order with customer information, line items, shipping details, and payment information.
vi_VN: Tạo một đơn hàng mới với thông tin khách hàng, các mục hàng, chi tiết vận chuyển và thông tin thanh toán.

en: Create Order
vi_VN: Tạo đơn hàng

en: Retrieve detailed information about a single order by ID, including line items, customer details, and payment information.
vi_VN: Truy xuất thông tin chi tiết về một đơn hàng duy nhất theo ID, bao gồm các mục hàng, chi tiết khách hàng và thông tin thanh toán.

en: Get Order
vi_VN: Lấy đơn hàng

en: Retrieve a paginated list of orders with optional filters for status, customer, date range, and other criteria.
vi_VN: Truy xuất danh sách đơn hàng được phân trang với các bộ lọc tùy chọn cho trạng thái, khách hàng, phạm vi ngày và các tiêu chí khác.

en: List Orders
vi_VN: Liệt kê đơn hàng

en: Permanently delete a product from the store. This action cannot be undone.
vi_VN: Xóa vĩnh viễn một sản phẩm khỏi cửa hàng. Hành động này không thể được hoàn tác.

en: Delete Product
vi_VN: Xóa sản phẩm

en: Update an existing product by modifying its attributes such as price, stock, description, or metadata.
vi_VN: Cập nhật một sản phẩm hiện có bằng cách sửa đổi các thuộc tính của nó như giá, kho hàng, mô tả hoặc siêu dữ liệu.

en: Update Product
vi_VN: Cập nhật sản phẩm

en: Retrieve detailed information about a single product by ID, including price, description, images, and metadata.
vi_VN: Truy xuất thông tin chi tiết về một sản phẩm duy nhất theo ID, bao gồm giá, mô tả, hình ảnh và siêu dữ liệu.

en: Get Product
vi_VN: Lấy sản phẩm

en: Retrieve a paginated list of products with optional filters for status, category, price range, and other attributes.
vi_VN: Truy xuất danh sách sản phẩm được phân trang với các bộ lọc tùy chọn cho trạng thái, danh mục, khoảng giá và các thuộc tính khác.

en: List Products
vi_VN: Liệt kê sản phẩm

en: Please select a valid quantity to add to the cart.
vi_VN: Vui lòng chọn một số lượng hợp lệ để thêm vào giỏ hàng.

note: translators: Alt text for video play button icon.
en: Play
vi_VN: Phát

en: Watch on YouTube
vi_VN: Xem trên YouTube

en: Listen on ReverbNation
vi_VN: Nghe trên ReverbNation

en: Listen on Mixcloud
vi_VN: Nghe trên Mixcloud

en: Listen on Pocket Casts
vi_VN: Nghe trên Pocket Casts

en: Listen on SoundCloud
vi_VN: Nghe trên SoundCloud

en: Listen on Spotify
vi_VN: Nghe trên Spotify

en: Listen to the audio
vi_VN: Nghe âm thanh

en: Description for the setting field.
vi_VN: Mô tả cho trường cài đặt.

en: Available options for select/multiselect fields.
vi_VN: Các tùy chọn có sẵn cho các trường chọn/chọn nhiều.

en: Flat key-value mapping of all setting field values.
vi_VN: Ánh xạ khóa-giá trị phẳng của tất cả các giá trị trường cài đặt.

en: Set your store's address, visibility, currency, language, and timezone.
vi_VN: Đặt địa chỉ, khả năng hiển thị, tiền tệ, ngôn ngữ và múi giờ của cửa hàng của bạn.

en: Invalid country code in list.
vi_VN: Mã quốc gia không hợp lệ trong danh sách.

en: Expected an array of country codes.
vi_VN: Dự kiến một mảng mã quốc gia.

en: Invalid shipping location option.
vi_VN: Tùy chọn địa điểm vận chuyển không hợp lệ.

en: Invalid selling location option.
vi_VN: Tùy chọn địa điểm bán hàng không hợp lệ.

en: Invalid country/state format.
vi_VN: Định dạng quốc gia/tiểu bang không hợp lệ.

en: Number of decimals must be between 0 and 10.
vi_VN: Số chữ số thập phân phải từ 0 đến 10.

en: Setting field value.
vi_VN: Giá trị trường cài đặt.

en: Setting field description.
vi_VN: Mô tả trường cài đặt.

en: Setting field type.
vi_VN: Loại trường cài đặt.

en: Setting field label.
vi_VN: Nhãn trường cài đặt.

en: Setting field ID.
vi_VN: ID trường cài đặt.

en: Settings fields.
vi_VN: Các trường cài đặt.

en: Display order for the group.
vi_VN: Thứ tự hiển thị cho nhóm.

en: Group description.
vi_VN: Mô tả nhóm.

en: Group title.
vi_VN: Tiêu đề nhóm.

en: Settings group.
vi_VN: Nhóm cài đặt.

en: Collection of setting groups.
vi_VN: Tập hợp các nhóm cài đặt.

en: Settings description.
vi_VN: Mô tả cài đặt.

en: Settings title.
vi_VN: Tiêu đề cài đặt.

en: Unique identifier for the settings group.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho nhóm cài đặt.

en: Customize the look and feel of all you notification emails.
vi_VN: Tùy chỉnh giao diện và cảm nhận của tất cả các email thông báo của bạn.

en: Email design
vi_VN: Thiết kế email

en: Add "Reply-to" email
vi_VN: Thêm email "Trả lời"

en: Please enter a valid reply-to email address.
vi_VN: Vui lòng nhập một địa chỉ email trả lời hợp lệ.

en: Reply-to name cannot be empty when reply-to is enabled.
vi_VN: Tên trả lời không được để trống khi tính năng trả lời được bật.

en: Reply-to enabled must be a boolean value.
vi_VN: Trường 'bật trả lời' phải là một giá trị boolean.

en: Email sender name cannot be empty.
vi_VN: Tên người gửi email không được để trống.

en: Invalid or empty request body.
vi_VN: Nội dung yêu cầu không hợp lệ hoặc trống.

en: Add to cart single text.
vi_VN: Văn bản 'Thêm vào giỏ hàng' cho sản phẩm đơn lẻ.

en: Add to cart text.
vi_VN: Văn bản thêm vào giỏ hàng.

en: Add to cart description.
vi_VN: Mô tả thêm vào giỏ hàng.

en: Add to cart details.
vi_VN: Chi tiết thêm vào giỏ hàng.

en: Sorry, you cannot update resources.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể cập nhật tài nguyên.

en: The entity type must be "order".
vi_VN: Loại thực thể phải là "order".

en: The entity ID is required.
vi_VN: Yêu cầu ID thực thể.

en: The order ID is required.
vi_VN: Yêu cầu ID đơn hàng.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thực hiện hành động này.

en: When enabled, PayPal will use the address provided by the checkout form, and prevent the buyer from changing it inside the PayPal payment page. Disable this to let buyers choose a shipping address from their PayPal account. PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
vi_VN: Khi được bật, PayPal sẽ sử dụng địa chỉ được cung cấp bởi biểu mẫu thanh toán và ngăn người mua thay đổi địa chỉ đó bên trong trang thanh toán PayPal. Tắt tùy chọn này để cho phép người mua chọn địa chỉ giao hàng từ tài khoản PayPal của họ. PayPal xác minh địa chỉ, do đó cài đặt này có thể gây ra lỗi (chúng tôi khuyên bạn nên tắt nó).

en: Prevent buyers from changing the shipping address.
vi_VN: Ngăn người mua thay đổi địa chỉ giao hàng.

en: Enable PayPal buttons to offer PayPal, Venmo and Pay Later as express checkout options on product, cart, and checkout pages.
vi_VN: Bật các nút PayPal để cung cấp PayPal, Venmo và Trả sau làm các tùy chọn thanh toán nhanh trên các trang sản phẩm, giỏ hàng và thanh toán.

en: Enable PayPal Buttons
vi_VN: Bật các nút PayPal

en: PayPal Buttons
vi_VN: Các nút PayPal

note: translators: %1$s: Transaction ID
en: PayPal payment authorized. Transaction ID: %1$s. Change payment status to processing or complete to capture funds.
vi_VN: Thanh toán PayPal đã được ủy quyền. ID giao dịch: %1$s. Thay đổi trạng thái thanh toán thành đang xử lý hoặc hoàn tất để ghi nhận tiền.

note: translators: %s: reason
en: Payment pending (reason: %s).
vi_VN: Thanh toán đang chờ xử lý (lý do: %s).

note: translators: %1$s: Transaction ID
en: PayPal payment captured. Transaction ID: %1$s.
vi_VN: Thanh toán PayPal đã được ghi nhận. ID giao dịch: %1$s.

note: translators: %1$s: PayPal order ID, %2$s: Status
en: PayPal payment approval failed. PayPal Order ID: %1$s. Status: %2$s
vi_VN: Phê duyệt thanh toán PayPal không thành công. ID đơn hàng PayPal: %1$s. Trạng thái: %2$s

note: translators: %1$s: PayPal order ID
en: PayPal payment approved. PayPal Order ID: %1$s
vi_VN: Thanh toán PayPal đã được phê duyệt. ID đơn hàng PayPal: %1$s

en: PayPal capture authorized payment failed
vi_VN: Ghi nhận thanh toán được ủy quyền qua PayPal không thành công

note: translators: %s: PayPal debug ID
en: . PayPal debug ID: %s
vi_VN: . ID gỡ lỗi PayPal: %s

note: translators: %1$s: Action, %2$s: PayPal order ID
en: PayPal %1$s payment failed. PayPal Order ID: %2$s
vi_VN: Thanh toán %1$s qua PayPal không thành công. ID đơn hàng PayPal: %2$s

note: translators: %1$s: PayPal debug ID
en: PayPal order creation failed. PayPal debug ID: %1$s
vi_VN: Tạo đơn hàng PayPal không thành công. ID gỡ lỗi PayPal: %1$s

note: translators: 1: opening <a> tag, 2: closing </a> tag
en: WooCommerce has upgraded your PayPal integration from PayPal Standard to PayPal Payments (PPCP), for a more reliable and modern checkout experience. If you do not prefer the upgraded integration in WooCommerce, we recommend switching to %1$sPayPal Payments%2$s extension.
vi_VN: WooCommerce đã nâng cấp tích hợp PayPal của bạn từ PayPal Standard lên PayPal Payments (PPCP), để mang lại trải nghiệm thanh toán hiện đại và đáng tin cậy hơn. Nếu bạn không muốn sử dụng tích hợp đã nâng cấp trong WooCommerce, chúng tôi khuyên bạn nên chuyển sang tiện ích mở rộng %1$sPayPal Payments%2$s.

en: An unknown error occurred
vi_VN: Đã xảy ra một lỗi không xác định

en: We are unable to process your PayPal payment at this time. Please try again or use a different payment method.
vi_VN: Chúng tôi không thể xử lý thanh toán PayPal của bạn vào lúc này. Vui lòng thử lại hoặc sử dụng một phương thức thanh toán khác.

en: Enable taxes and coupons and configure how they are calculated.
vi_VN: Bật thuế và mã giảm giá và cấu hình cách chúng được tính toán.

en: Taxes and coupons
vi_VN: Thuế và mã giảm giá

note: translators: %s: WooPayments URL.
en: Requires a plugin with predictive address search support (e.g. <a href="%s" target="_blank">WooPayments</a>).
vi_VN: Yêu cầu một plugin có hỗ trợ tìm kiếm địa chỉ tiên đoán (ví dụ: <a href="%s" target="_blank">WooPayments</a>).

[ctx: block title]
en: Status Filter
vi_VN: Bộ lọc trạng thái

[ctx: block title]
en: Active Filters
vi_VN: Bộ lọc đang hoạt động

[ctx: block title]
en: Attribute Filter
vi_VN: Bộ lọc thuộc tính

[ctx: block title]
en: Price Filter
vi_VN: Bộ lọc theo giá

[ctx: block description]
en: A placeholder block for email content.
vi_VN: Một khối giữ chỗ cho nội dung email.

[ctx: block title]
en: Email Content
vi_VN: Nội dung Email

en: Full screen image
vi_VN: Ảnh toàn màn hình

en: Notify me
vi_VN: Thông báo cho tôi

[ctx: back in stock form]
en: Enter your e-mail
vi_VN: Nhập e-mail của bạn

[ctx: back in stock form]
en: Email address to be notified when this product is back in stock
vi_VN: Địa chỉ email để nhận thông báo khi sản phẩm này có hàng trở lại

en: Want to be notified when this product is back in stock?
vi_VN: Bạn có muốn nhận thông báo khi sản phẩm này có hàng trở lại không?

en: You have received this message because your e-mail address was used to sign up for stock notifications on our store. Wasn't you? Please get in touch with us if you keep receiving these messages.
vi_VN: Bạn nhận được tin nhắn này vì địa chỉ e-mail của bạn đã được sử dụng để đăng ký nhận thông báo về hàng tồn kho trên cửa hàng của chúng tôi. Không phải bạn? Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn tiếp tục nhận được những tin nhắn này.

note: translators: %$s placeholder is the verification expiration datetime string.
en: This link will remain active for %s.
vi_VN: Liên kết này sẽ có hiệu lực trong %s.

note: translators: %s placeholder is the text part from above.
en: To stop receiving these messages, %s to unsubscribe.
vi_VN: Để ngừng nhận các tin nhắn này, %s để hủy đăng ký.

[ctx: unsubscribe cta for stock notifications for guests]
note: translators: %1$s placeholder is the unsubscribe link, %2$s placeholder is the Unsubscribe text link.
en: click here
vi_VN: nhấp vào đây

note: translators: %s placeholder is the text part from above.
en: To manage your notifications, %s to log in to your account.
vi_VN: Để quản lý thông báo của bạn, %s để đăng nhập vào tài khoản.

[ctx: unsubscribe cta for stock notifications for existing customers]
note: translators: %1$s placeholder is the unsubscribe link, %2$s placeholder is the Unsubscribe text link.
en: click here
vi_VN: nhấp vào đây

en: You have received this message because your e-mail address was used to sign up for stock notifications on our store.
vi_VN: Bạn nhận được tin nhắn này vì địa chỉ e-mail của bạn đã được sử dụng để đăng ký nhận thông báo về hàng tồn kho trên cửa hàng của chúng tôi.

note: translators: 1 = URL of the Back in Stock Notifications page
en: Back-in-stock notifications for this product are now being processed. Subscribed customers will receive these emails over the next few minutes. You can monitor or manage individual subscriptions on the <a href="%s">Stock Notifications page</a>.
vi_VN: Thông báo hàng về cho sản phẩm này đang được xử lý. Khách hàng đã đăng ký sẽ nhận được những email này trong vài phút tới. Bạn có thể theo dõi hoặc quản lý các đăng ký cá nhân trên <a href="%s">trang Thông báo hàng tồn kho</a>.

note: translators: %d the numeric product ID
en: Removed back-in-stock notification for product id: %d
vi_VN: Đã xóa thông báo hàng về cho sản phẩm có ID: %d

en: WooCommerce Customer Stock Notifications
vi_VN: Thông báo hàng tồn kho cho khách hàng của WooCommerce

en: User Email is invalid.
vi_VN: Email người dùng không hợp lệ.

en: User ID or User Email is required.
vi_VN: Yêu cầu ID người dùng hoặc Email người dùng.

en: Product ID is required.
vi_VN: Yêu cầu ID sản phẩm.

[ctx: notice action]
en: Manage notifications
vi_VN: Quản lý thông báo

[ctx: notice action]
en: Resend verification
vi_VN: Gửi lại xác minh

en: You have already joined this waitlist. Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
vi_VN: Bạn đã tham gia danh sách chờ này. Vui lòng hoàn tất quá trình đăng ký bằng cách làm theo liên kết xác minh được gửi đến e-mail của bạn.

en: You have already joined this waitlist.
vi_VN: Bạn đã tham gia danh sách chờ này.

en: Thanks for signing up! An account has been created for you. Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã đăng ký! Một tài khoản đã được tạo cho bạn. Vui lòng hoàn tất quá trình đăng ký bằng cách làm theo liên kết xác minh được gửi đến e-mail của bạn.

note: translators: Product name
en: You have successfully signed up and will be notified when "%s" is back in stock! Note that a new account has been created for you; please check your e-mail for details.
vi_VN: Bạn đã đăng ký thành công và sẽ được thông báo khi "%s" có hàng trở lại! Lưu ý rằng một tài khoản mới đã được tạo cho bạn; vui lòng kiểm tra e-mail để biết chi tiết.

en: Thanks for signing up! Please complete the sign-up process by following the verification link sent to your e-mail.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã đăng ký! Vui lòng hoàn tất quá trình đăng ký bằng cách làm theo liên kết xác minh được gửi đến e-mail của bạn.

note: translators: Product name
en: You have successfully signed up! You will be notified when "%s" is back in stock.
vi_VN: Bạn đã đăng ký thành công! Bạn sẽ được thông báo khi "%s" có hàng trở lại.

en: Failed to sign up. Please try again.
vi_VN: Đăng ký không thành công. Vui lòng thử lại.

en: You have already signed up too many times. Please try again later.
vi_VN: Bạn đã đăng ký quá nhiều lần. Vui lòng thử lại sau.

en: To proceed, please consent to the creation of a new account with your e-mail.
vi_VN: Để tiếp tục, vui lòng đồng ý tạo tài khoản mới bằng e-mail của bạn.

en: Invalid email address.
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ.

en: Invalid user.
vi_VN: Người dùng không hợp lệ.

[ctx: back in stock form]
en: here
vi_VN: tại đây

en: You have already joined the waitlist! Click {manage_account_link} to manage your notifications.
vi_VN: Bạn đã tham gia danh sách chờ! Nhấp vào {manage_account_link} để quản lý thông báo của bạn.

[ctx: back in stock form]
en: log in
vi_VN: đăng nhập

en: Please {login_link} to sign up for stock notifications.
vi_VN: Vui lòng {login_link} để đăng ký nhận thông báo hàng tồn kho.

note: translators: %2$s product name, %1$s user email
en: Successfully unsubscribed %1$s. You will not receive a notification when "%2$s" becomes available.
vi_VN: Đã hủy đăng ký thành công cho %1$s. Bạn sẽ không nhận được thông báo khi "%2$s" có hàng.

note: translators: %s is product name
en: Successfully verified stock notifications for "%s".
vi_VN: Đã xác minh thành công thông báo hàng tồn kho cho "%s".

[ctx: Stock Notification confirm notification]
en: Confirm
vi_VN: Xác nhận

en: Please follow the link below to complete the sign-up process and join the "{product_name}" waitlist.
vi_VN: Vui lòng làm theo liên kết bên dưới để hoàn tất quá trình đăng ký và tham gia danh sách chờ của "{product_name}".

en: Confirm sign-up
vi_VN: Xác nhận đăng ký

en: Join the "{product_name}" waitlist.
vi_VN: Tham gia danh sách chờ của "{product_name}".

en: Verification e-mail sent to customers, as part of the double opt-in sign-up process.
vi_VN: E-mail xác minh được gửi cho khách hàng, là một phần của quy trình đăng ký xác nhận kép.

en: Back in stock sign-up verification
vi_VN: Xác minh đăng ký nhận thông báo hàng về

en: Thanks for joining the waitlist! You will hear from us again when "{product_name}" is back in stock.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tham gia danh sách chờ! Chúng tôi sẽ thông báo cho bạn khi "{product_name}" có hàng trở lại.

en: Sign-up successful
vi_VN: Đăng ký thành công

en: You have joined the "{product_name}" waitlist.
vi_VN: Bạn đã tham gia danh sách chờ của "{product_name}".

en: Email sent to customers after completing the sign-up process successfully.
vi_VN: Email được gửi cho khách hàng sau khi hoàn tất quá trình đăng ký thành công.

en: Back in stock sign-up confirmation
vi_VN: Xác nhận đăng ký nhận thông báo hàng về

en: Text to appear below the main e-mail header.
vi_VN: Văn bản xuất hiện bên dưới tiêu đề chính của e-mail.

[ctx: Email notification]
en: Shop Now
vi_VN: Mua ngay

en: Great news: "{product_name}" is now available for purchase.
vi_VN: Tin vui: "{product_name}" hiện đã có sẵn để mua.

en: It's back in stock!
vi_VN: Hàng đã về!

en: "{product_name}" is back in stock!
vi_VN: "{product_name}" đã có hàng trở lại!

en: Email sent to signed-up customers when a product is back in stock.
vi_VN: Email được gửi cho khách hàng đã đăng ký khi một sản phẩm có hàng trở lại.

en: Back in stock notification
vi_VN: Thông báo hàng về

en: No customers have signed up to receive stock notifications from you just yet.
vi_VN: Chưa có khách hàng nào đăng ký nhận thông báo hàng tồn kho từ bạn.

en: Search by user e-mail
vi_VN: Tìm kiếm theo e-mail người dùng

en: Search Notifications
vi_VN: Tìm kiếm thông báo

en: Signed-up customers
vi_VN: Khách hàng đã đăng ký

en: Signed up
vi_VN: Đã đăng ký

en: Waiting
vi_VN: Đang chờ

en: Product not found.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm.

en: View notifications &rarr;
vi_VN: Xem thông báo &rarr;

en: View profile &rarr;
vi_VN: Xem hồ sơ &rarr;

note: translators: %s: Notification ID
en: Notification #%d details
vi_VN: Chi tiết thông báo #%d

en: Resend verification email
vi_VN: Gửi lại email xác minh

en: Edit Notification
vi_VN: Chỉnh sửa thông báo

en: Enter customer e-mail&hellip;
vi_VN: Nhập e-mail khách hàng...

en: &mdash;&nbsp;or&nbsp;&mdash;
vi_VN: &mdash;&nbsp;hoặc&nbsp;&mdash;

en: Notification details
vi_VN: Chi tiết thông báo

en: Notification actions
vi_VN: Hành động thông báo

en: View All
vi_VN: Xem tất cả

en: Add Notification
vi_VN: Thêm thông báo

en: Let customers sign up to be notified when this product is restocked
vi_VN: Cho phép khách hàng đăng ký để được thông báo khi sản phẩm này được nhập hàng lại

en: Stock notifications
vi_VN: Thông báo hàng tồn kho

note: translators: %s settings page link
en: WooCommerce is currently <a href="%s">configured</a> to hide out-of-stock products from your catalog. Customers will not be able sign up for back-in-stock notifications while this option is enabled.
vi_VN: WooCommerce hiện đang được <a href="%s">cấu hình</a> để ẩn các sản phẩm hết hàng khỏi danh mục của bạn. Khách hàng sẽ không thể đăng ký nhận thông báo hàng về khi tùy chọn này được bật.

note: translators: %s settings page link
en: WooCommerce is currently <a href="%s">configured</a> to create new accounts without generating passwords automatically. Guests who sign up to receive stock notifications will need to reset their password before they can log into their new account.
vi_VN: WooCommerce hiện đang được <a href="%s">cấu hình</a> để tạo tài khoản mới mà không tự động tạo mật khẩu. Khách vãng lai đăng ký nhận thông báo hàng tồn kho sẽ cần đặt lại mật khẩu trước khi có thể đăng nhập vào tài khoản mới của họ.

en: Create an account when guests sign up for stock notifications.
vi_VN: Tạo tài khoản khi khách vãng lai đăng ký nhận thông báo hàng tồn kho.

en: When enabled, guests will be redirected to a login page to complete the sign-up process.
vi_VN: Khi được bật, khách vãng lai sẽ được chuyển hướng đến trang đăng nhập để hoàn tất quá trình đăng ký.

en: Customers must be logged in to sign up for stock notifications.
vi_VN: Khách hàng phải đăng nhập để đăng ký nhận thông báo hàng tồn kho.

en: Guest sign-up
vi_VN: Đăng ký của khách vãng lai

en: Controls how long the plugin will store unverified notification sign-ups in the database. Enter zero, or leave this field empty if you would like to store expired sign-up requests indefinitey.
vi_VN: Kiểm soát thời gian plugin lưu trữ các đăng ký thông báo chưa được xác minh trong cơ sở dữ liệu. Nhập số không, hoặc để trống trường này nếu bạn muốn lưu trữ các yêu cầu đăng ký đã hết hạn vô thời hạn.

en: Delete unverified notification sign-ups after (in days)
vi_VN: Xóa các đăng ký thông báo chưa được xác minh sau (số ngày)

en: To complete the sign-up process, customers must follow a verification link sent to their e-mail after submitting the sign-up form.
vi_VN: Để hoàn tất quá trình đăng ký, khách hàng phải làm theo liên kết xác minh được gửi đến e-mail của họ sau khi gửi biểu mẫu đăng ký.

en: Require double opt-in to sign up
vi_VN: Yêu cầu xác nhận kép để đăng ký

en: Let customers sign up to be notified when products in your store are restocked.
vi_VN: Cho phép khách hàng đăng ký để được thông báo khi các sản phẩm trong cửa hàng của bạn được nhập hàng lại.

en: Allow sign-ups
vi_VN: Cho phép đăng ký

en: Customer stock notifications
vi_VN: Thông báo hàng tồn kho cho khách hàng

note: translators: %s user email.
en: Verification email sent to "%s".
vi_VN: Email xác minh đã được gửi đến "%s".

note: translators: %s user email.
en: Notification sent to "%s".
vi_VN: Thông báo đã được gửi đến "%s".

en: Failed to send notification. Please make sure that the listed product is available.
vi_VN: Gửi thông báo không thành công. Vui lòng đảm bảo rằng sản phẩm được liệt kê có sẵn.

en: Notification updated.
vi_VN: Thông báo đã được cập nhật.

en: Notification created.
vi_VN: Thông báo đã được tạo.

note: translators: %s: notification edit url.
en: A <a href="%s">notification</a> for the same product and customer already exists in your database.
vi_VN: Một <a href="%s">thông báo</a> cho cùng một sản phẩm và khách hàng đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu của bạn.

en: Please select a customer.
vi_VN: Vui lòng chọn một khách hàng.

en: Please select a product.
vi_VN: Vui lòng chọn một sản phẩm.

en: Notifications per page
vi_VN: Số thông báo mỗi trang

en: Stock Notifications
vi_VN: Thông báo hàng tồn kho

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: %s notification deleted. | %s notifications deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa %s thông báo.

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: %s notification updated. | %s notifications updated.
vi_VN[0]: Đã cập nhật %s thông báo.

en: Notification not found.
vi_VN: Không tìm thấy thông báo.

en: Notification deleted.
vi_VN: Thông báo đã được xóa.

en: Filter by date
vi_VN: Lọc theo ngày

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang chờ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hủy <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: Sent <span class="count">(%s)</span> | Sent <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã gửi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang hoạt động <span class="count">(%s)</span>

[ctx: notifications_status]
note: translators: %s: Notifications count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: Select customer&hellip;
vi_VN: Chọn khách hàng...

en: Select product&hellip;
vi_VN: Chọn sản phẩm...

en: Invalid product selected.
vi_VN: Sản phẩm đã chọn không hợp lệ.

[ctx: column_name]
en: Signed Up
vi_VN: Ngày đăng ký

[ctx: column_name]
en: Product
vi_VN: Sản phẩm

[ctx: column_name]
en: User/Email
vi_VN: Người dùng/Email

[ctx: column_name]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

[ctx: column_name]
en: Notification
vi_VN: Thông báo

en: No Notifications found
vi_VN: Không tìm thấy thông báo nào

[ctx: list table date hover format]
en: Y/m/d g:i:s a
vi_VN: d/m/Y g:i:s a

[ctx: stock notification status]
en: Active
vi_VN: Đang hoạt động

[ctx: stock notification status]
en: Sent
vi_VN: Đã gửi

[ctx: stock notification status]
en: Cancelled
vi_VN: Đã hủy

[ctx: stock notification status]
en: Pending
vi_VN: Đang chờ

note: translators: %s: Notification code
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
vi_VN: &#8220;%s&#8221; (Chỉnh sửa)

en: Delete the selected notifications permanently?
vi_VN: Xóa vĩnh viễn các thông báo đã chọn?

en: Delete this notification permanently?
vi_VN: Xóa vĩnh viễn thông báo này?

note: translators: %1$s: Platform ID, %2$s: Class name, %3$s: Interface name
en: Invalid mapper class for platform %1$s. Class %2$s does not implement %3$s.
vi_VN: Lớp mapper không hợp lệ cho nền tảng %1$s. Lớp %2$s không triển khai %3$s.

note: translators: %1$s: Platform ID, %2$s: Class name
en: Invalid mapper class for platform %1$s. Class %2$s does not exist.
vi_VN: Lớp mapper không hợp lệ cho nền tảng %1$s. Lớp %2$s không tồn tại.

note: translators: %s: Platform ID
en: Invalid mapper class for platform %s. Mapper must be a non-empty string.
vi_VN: Lớp mapper không hợp lệ cho nền tảng %s. Mapper phải là một chuỗi không rỗng.

note: translators: %1$s: Platform ID, %2$s: Class name, %3$s: Interface name
en: Invalid fetcher class for platform %1$s. Class %2$s does not implement %3$s.
vi_VN: Lớp fetcher không hợp lệ cho nền tảng %1$s. Lớp %2$s không triển khai %3$s.

note: translators: %1$s: Platform ID, %2$s: Class name
en: Invalid fetcher class for platform %1$s. Class %2$s does not exist.
vi_VN: Lớp fetcher không hợp lệ cho nền tảng %1$s. Lớp %2$s không tồn tại.

note: translators: %s: Platform ID
en: Invalid fetcher class for platform %s. Fetcher must be a non-empty string.
vi_VN: Lớp fetcher không hợp lệ cho nền tảng %s. Fetcher phải là một chuỗi không rỗng.

note: translators: %s: Platform ID
en: Platform %s not found.
vi_VN: Không tìm thấy nền tảng %s.

en: A fully embedded checkout, with all popular payment methods, for more sales and less abandoned shopping carts.
vi_VN: Thanh toán được tích hợp đầy đủ, với tất cả các phương thức thanh toán phổ biến, giúp tăng doanh số và giảm tình trạng bỏ quên giỏ hàng.

en: Nexi Checkout
vi_VN: Thanh toán Nexi

en: Accept payments on your WooCommerce store securely.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán trên cửa hàng WooCommerce của bạn một cách an toàn.

en: Visa Acceptance Solutions
vi_VN: Giải pháp chấp nhận Visa

en: Take credit card payments securely via Eway keeping customers on your site.
vi_VN: Nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng một cách an toàn thông qua Eway để giữ chân khách hàng trên trang web của bạn.

en: This tool will fix the full refund data used in WooCommerce Analytics and re-import all the refunded historical data.
vi_VN: Công cụ này sẽ sửa toàn bộ dữ liệu hoàn tiền được sử dụng trong WooCommerce Analytics và nhập lại tất cả dữ liệu lịch sử đã hoàn tiền.

en: Fix
vi_VN: Sửa chữa

en: Fix analytics full refund data
vi_VN: Sửa lỗi phân tích dữ liệu hoàn tiền đầy đủ

note: translators: %d is the rating value from 1 to 5
en: %d of 5 star | %d of 5 stars
vi_VN[0]: %d trên 5 sao

en: Invalid date provided.
vi_VN: Ngày cung cấp không hợp lệ.

en: The URL to POST to for resetting the provider onboarding.
vi_VN: URL để gửi yêu cầu POST tới nhằm đặt lại quy trình thiết lập của nhà cung cấp.

en: The link to reset the provider state/account and restart the onboarding.
vi_VN: Liên kết để đặt lại trạng thái/tài khoản của nhà cung cấp và bắt đầu lại quy trình thiết lập.

en: The URL to POST to disable the test account for the payment gateway.
vi_VN: URL để gửi yêu cầu POST tới để vô hiệu hóa tài khoản thử nghiệm cho cổng thanh toán.

en: The link to disable the test account for the payment gateway.
vi_VN: Liên kết để vô hiệu hóa tài khoản thử nghiệm cho cổng thanh toán.

en: Action to disable the test account currently in use
vi_VN: Hành động để vô hiệu hóa tài khoản thử nghiệm hiện đang sử dụng

en: Action to reset the onboarding process, either partially, for a certain step, or fully.
vi_VN: Hành động đặt lại quy trình thiết lập, một phần, cho một bước cụ thể, hoặc toàn bộ.

[ctx: block keyword]
en: single product
vi_VN: sản phẩm đơn lẻ

[ctx: block description]
en: Display a single product of your choice with full control over its presentation.
vi_VN: Hiển thị một sản phẩm đơn lẻ do bạn chọn với toàn quyền kiểm soát cách trình bày.

[ctx: block title]
en: Product
vi_VN: Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by selecting one or more taxonomy terms, such as categories, brands, or tags.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc bộ sưu tập sản phẩm bằng cách chọn một hoặc nhiều thuật ngữ phân loại, chẳng hạn như danh mục, thương hiệu hoặc thẻ.

[ctx: block title]
en: Taxonomy Filter
vi_VN: Bộ lọc phân loại

[ctx: block keyword]
en: payment methods
vi_VN: phương thức thanh toán

[ctx: block keyword]
en: payments
vi_VN: thanh toán

[ctx: block description]
en: Display icons for available payment methods.
vi_VN: Hiển thị các biểu tượng cho các phương thức thanh toán có sẵn.

[ctx: block title]
en: Payment Method Icons
vi_VN: Biểu tượng phương thức thanh toán

[ctx: block description]
en: Display a Mini-Cart widget.
vi_VN: Hiển thị tiện ích Mini-Cart.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Contents
vi_VN: Nội dung giỏ hàng mini

note: translators: %s is the shipment index
en: Shipment %s
vi_VN: Lô hàng %s

en: Pending items
vi_VN: Các mục đang chờ xử lý

en: You can access to more details of your order by visiting My Account > Orders and select the order you wish to see the latest status of the delivery.
vi_VN: Bạn có thể truy cập thêm chi tiết về đơn hàng của mình bằng cách truy cập Tài khoản của tôi > Đơn hàng và chọn đơn hàng bạn muốn xem trạng thái giao hàng mới nhất.

en: Tracking URL
vi_VN: URL theo dõi

en: Fulfillment summary
vi_VN: Tóm tắt thực hiện đơn hàng

en: Track your shipment
vi_VN: Theo dõi lô hàng của bạn

en: Tracking Number
vi_VN: Số theo dõi

en: No tracking information available for this fulfillment at the moment.
vi_VN: Hiện tại không có thông tin theo dõi cho lần thực hiện đơn hàng này.

en: Here’s the latest info we have:
vi_VN: Đây là thông tin mới nhất chúng tôi có:

note: translators: %s: Customer first name
en: Some details of your shipment have recently been updated. This may include tracking information, item contents, or delivery status.
vi_VN: Một số chi tiết về lô hàng của bạn gần đây đã được cập nhật. Điều này có thể bao gồm thông tin theo dõi, nội dung mặt hàng hoặc trạng thái giao hàng.

en: We wanted to let you know that one of the previously fulfilled shipments from your order has been removed from our system. This may have been due to a correction or an update in our fulfillment records. Don’t worry — this won’t affect any items you’ve already received.
vi_VN: Chúng tôi muốn thông báo cho bạn biết rằng một trong những lô hàng đã được thực hiện trước đó từ đơn hàng của bạn đã bị xóa khỏi hệ thống của chúng tôi. Điều này có thể là do một sự điều chỉnh hoặc cập nhật trong hồ sơ thực hiện đơn hàng của chúng tôi. Đừng lo lắng — điều này sẽ không ảnh hưởng đến bất kỳ mặt hàng nào bạn đã nhận.

en: Woo! Some items you purchased are being fulfilled. You can use the below information to track your shipment:
vi_VN: Tuyệt vời! Một số mặt hàng bạn đã mua đang được thực hiện. Bạn có thể sử dụng thông tin bên dưới để theo dõi lô hàng của mình:

en: Missing attributes for variable product.
vi_VN: Thiếu thuộc tính cho sản phẩm có biến thể.

en: Returns number of products within taxonomy terms.
vi_VN: Trả về số lượng sản phẩm trong các thuật ngữ phân loại.

en: Variation system generated attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính do hệ thống biến thể tạo ra.

en: If requested, calculates taxonomy term counts for products in the collection.
vi_VN: Nếu được yêu cầu, sẽ tính toán số lượng thuật ngữ phân loại cho các sản phẩm trong bộ sưu tập.

en: Invalid fulfillment ID.
vi_VN: ID thực hiện đơn hàng không hợp lệ.

en: The value of the meta data.
vi_VN: Giá trị của siêu dữ liệu.

en: The key of the meta data.
vi_VN: Khóa của siêu dữ liệu.

en: The unique identifier for the meta data. Set `0` for new records.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho siêu dữ liệu. Đặt `0` cho các bản ghi mới.

en: Meta data for the fulfillment.
vi_VN: Siêu dữ liệu cho việc thực hiện đơn hàng.

en: The date the fulfillment was deleted.
vi_VN: Ngày việc thực hiện đơn hàng bị xóa.

en: The date the fulfillment was last updated.
vi_VN: Ngày việc hoàn tất được cập nhật lần cuối.

en: Whether the fulfillment is fulfilled.
vi_VN: Liệu việc thực hiện đơn hàng đã được hoàn thành hay chưa.

en: The status of the fulfillment.
vi_VN: Trạng thái của việc thực hiện đơn hàng.

en: Unique identifier for the entity.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho thực thể.

en: The type of entity for which the fulfillment is created.
vi_VN: Loại thực thể mà việc thực hiện đơn hàng được tạo cho.

en: The tracking URL.
vi_VN: URL theo dõi.

en: The shipping provider.
vi_VN: Nhà cung cấp vận chuyển.

en: The tracking number.
vi_VN: Số theo dõi.

en: The tracking number details response.
vi_VN: Phản hồi chi tiết số theo dõi.

en: The tracking number to look up.
vi_VN: Số theo dõi để tra cứu.

en: Delete fulfillment meta data response.
vi_VN: Phản hồi xóa siêu dữ liệu thực hiện đơn hàng.

en: The meta key to delete.
vi_VN: Khóa meta để xóa.

en: Update fulfillment meta data response.
vi_VN: Phản hồi cập nhật siêu dữ liệu thực hiện đơn hàng.

en: The meta data object.
vi_VN: Đối tượng siêu dữ liệu.

en: The meta data array.
vi_VN: Mảng siêu dữ liệu.

en: Get fulfillment meta data response.
vi_VN: Phản hồi lấy siêu dữ liệu thực hiện đơn hàng.

en: The response message.
vi_VN: Thông điệp phản hồi.

en: Delete fulfillment response.
vi_VN: Phản hồi xóa thực hiện đơn hàng.

en: Whether to notify the customer about the fulfillment update.
vi_VN: Có thông báo cho khách hàng về việc cập nhật thực hiện đơn hàng hay không.

en: Update fulfillment response.
vi_VN: Phản hồi cập nhật thực hiện đơn hàng.

en: Get fulfillment response.
vi_VN: Phản hồi lấy thực hiện đơn hàng.

en: Unique identifier for the fulfillment.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho việc thực hiện đơn hàng.

en: Create fulfillment response.
vi_VN: Phản hồi tạo thực hiện đơn hàng.

en: Get fulfillments response.
vi_VN: Phản hồi lấy các lần thực hiện đơn hàng.

en: Unique identifier for the order.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho đơn hàng.

en: Order ID is required.
vi_VN: ID đơn hàng là bắt buộc.

en: Tracking number is required.
vi_VN: Số theo dõi là bắt buộc.

en: Fulfillment deleted successfully.
vi_VN: Đã xóa thực hiện đơn hàng thành công.

en: No fulfillments
vi_VN: Không có lần thực hiện đơn hàng nào

en: Unfulfilled
vi_VN: Chưa thực hiện

en: Partially fulfilled
vi_VN: Đã thực hiện một phần

en: Fulfilled
vi_VN: Đã thực hiện

en: It has <mark class="fulfillment-status">no fulfillments</mark> yet.
vi_VN: Nó vẫn <mark class="fulfillment-status">chưa có lần thực hiện đơn hàng nào</mark>.

en: It is currently <mark class="fulfillment-status">Unfulfilled</mark>.
vi_VN: Nó hiện đang <mark class="fulfillment-status">Chưa thực hiện</mark>.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Partially fulfilled</mark>.
vi_VN: Nó đã được <mark class="fulfillment-status">Thực hiện một phần</mark>.

en: It has been <mark class="fulfillment-status">Fulfilled</mark>.
vi_VN: Nó đã được <mark class="fulfillment-status">Thực hiện</mark>.

en: No tracking number available
vi_VN: Không có số theo dõi

en: Filter by fulfillment
vi_VN: Lọc theo việc thực hiện đơn hàng

note: translators: %1$s is the shipment index, %2$s is the shipment date
en: <b>Shipment %1$s</b> was shipped on <b>%2$s</b>
vi_VN: <b>Lô hàng %1$s</b> đã được vận chuyển vào <b>%2$s</b>

en: Mark as fulfilled
vi_VN: Đánh dấu là đã thực hiện

en: Multiple trackings
vi_VN: Nhiều mã theo dõi

en: Multiple providers
vi_VN: Nhiều nhà cung cấp

en: View Fulfillments
vi_VN: Xem các lần thực hiện đơn hàng

en: Shipment Provider
vi_VN: Nhà cung cấp vận chuyển

en: Fulfillment Status
vi_VN: Trạng thái thực hiện đơn hàng

en: Enable the Order Fulfillments feature to manage order fulfillment and shipping.
vi_VN: Bật tính năng Thực hiện đơn hàng để quản lý việc hoàn tất và vận chuyển đơn hàng.

en: Order Fulfillments
vi_VN: Thực hiện đơn hàng

en: Invalid item.
vi_VN: Mục không hợp lệ.

en: The fulfillment items should be an array.
vi_VN: Các mục thực hiện đơn hàng phải là một mảng.

en: The fulfillment should contain at least one item.
vi_VN: Việc thực hiện đơn hàng phải chứa ít nhất một mục.

en: Failed to read fulfillment data.
vi_VN: Không thể đọc dữ liệu thực hiện đơn hàng.

en: Failed to update fulfillment meta.
vi_VN: Không thể cập nhật meta thực hiện đơn hàng.

en: Cannot update meta for a deleted fulfillment.
vi_VN: Không thể cập nhật meta cho một lần thực hiện đơn hàng đã bị xóa.

en: Failed to insert fulfillment meta.
vi_VN: Không thể chèn meta thực hiện đơn hàng.

en: Cannot add meta to a deleted fulfillment.
vi_VN: Không thể thêm meta vào một lần thực hiện đơn hàng đã bị xóa.

en: Invalid fulfillment or meta.
vi_VN: Thực hiện đơn hàng hoặc meta không hợp lệ.

en: Cannot delete meta from a deleted fulfillment.
vi_VN: Không thể xóa meta khỏi một lần thực hiện đơn hàng đã bị xóa.

en: Invalid fulfillment.
vi_VN: Thực hiện đơn hàng không hợp lệ.

en: Failed to delete fulfillment.
vi_VN: Không thể xóa thực hiện đơn hàng.

en: Failed to update fulfillment.
vi_VN: Không thể cập nhật thực hiện đơn hàng.

en: Fulfillment not found.
vi_VN: Không tìm thấy thực hiện đơn hàng.

en: Failed to insert fulfillment.
vi_VN: Không thể chèn thực hiện đơn hàng.

en: Invalid fulfillment status.
vi_VN: Trạng thái thực hiện đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid entity ID.
vi_VN: ID thực thể không hợp lệ.

en: Invalid entity type.
vi_VN: Loại thực thể không hợp lệ.

en: Displays products filtered by a brand.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm được lọc theo thương hiệu.

note: translators: %d number of items in the cart.
en: (items: %d)
vi_VN: (mục: %d)

note: translators: %1$d is the number of products in the cart. %2$s is the cart total
en: Number of items in the cart: %1$d. Total price of %2$s
vi_VN: Số lượng mục trong giỏ hàng: %1$d. Tổng giá trị %2$s

note: translators: %d is the number of products in the cart.
en: Number of items in the cart: %d
vi_VN: Số lượng mục trong giỏ hàng: %d

en: Please select product attributes before adding to cart.
vi_VN: Vui lòng chọn các thuộc tính sản phẩm trước khi thêm vào giỏ hàng.

en: Please select some products to add to the cart.
vi_VN: Vui lòng chọn một số sản phẩm để thêm vào giỏ hàng.

en: In progress
vi_VN: Đang tiến hành

en: Stats about groups of customers.
vi_VN: Thống kê về các nhóm khách hàng.

note: translators: %1$d: number of entries processed, %2$d: number of errors
en: Coupons lookup table entries with zero discount amount repaired successfully. Processed %1$d entries with %2$d errors.
vi_VN: Các mục trong bảng tra cứu mã giảm giá với số tiền giảm giá bằng không đã được sửa chữa thành công. Đã xử lý %1$d mục với %2$d lỗi.

en: No entries with zero discount amount found. Coupons lookup table is up to date.
vi_VN: Không tìm thấy mục nào có số tiền giảm giá bằng không. Bảng tra cứu mã giảm giá đã được cập nhật.

en: Coupons lookup table does not exist.
vi_VN: Bảng tra cứu mã giảm giá không tồn tại.

en: Limit search to specific fields when used with search parameter. Available fields: name, sku, global_unique_id, description, short_description. This argument takes precedence over all other search parameters.
vi_VN: Giới hạn tìm kiếm trong các trường cụ thể khi được sử dụng với tham số tìm kiếm. Các trường có sẵn: name, sku, global_unique_id, description, short_description. Đối số này được ưu tiên hơn tất cả các tham số tìm kiếm khác.

en: Product maximum price.
vi_VN: Giá sản phẩm tối đa.

en: Product minimum price.
vi_VN: Giá sản phẩm tối thiểu.

en: This tool will repair the coupons lookup table data with missing discount amounts. This process may take a while.
vi_VN: Công cụ này sẽ sửa chữa dữ liệu bảng tra cứu mã giảm giá bị thiếu số tiền giảm giá. Quá trình này có thể mất một lúc.

en: Repair
vi_VN: Sửa chữa

en: Coupons lookup table
vi_VN: Bảng tra cứu mã giảm giá

en: If anything looks off or you have questions, feel free to contact our support team.
vi_VN: Nếu có bất cứ điều gì không ổn hoặc bạn có câu hỏi, vui lòng liên hệ với đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi.

en: Your shipment has been updated
vi_VN: Lô hàng của bạn đã được cập nhật

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been updated
vi_VN: Một lô hàng từ đơn hàng {order_number} của {site_title} đã được cập nhật

en: Fulfillment updated emails are sent to the customer when the merchant updates a fulfillment for the order. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
vi_VN: Email cập nhật thực hiện đơn hàng được gửi cho khách hàng khi người bán cập nhật một lần thực hiện cho đơn hàng. Thông báo không được gửi cho các lần thực hiện đơn hàng dạng nháp.

en: Fulfillment updated
vi_VN: Đã cập nhật thực hiện đơn hàng

en: If you have any questions or notice anything unexpected, feel free to reach out to our support team through your account or reply to this email.
vi_VN: Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào hoặc nhận thấy điều gì bất thường, vui lòng liên hệ với đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi qua tài khoản của bạn hoặc trả lời email này.

en: One of your shipments has been removed
vi_VN: Một trong những lô hàng của bạn đã bị xóa

en: A shipment from {site_title} order {order_number} has been cancelled
vi_VN: Một lô hàng từ đơn hàng {order_number} của {site_title} đã bị hủy

en: Fulfillment deleted emails are sent to the customer when the merchant cancels an already fulfilled fulfillment. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
vi_VN: Email xóa thực hiện đơn hàng được gửi cho khách hàng khi người bán hủy một lần thực hiện đơn hàng đã được hoàn thành. Thông báo không được gửi cho các lần thực hiện đơn hàng dạng nháp.

en: Fulfillment deleted
vi_VN: Đã xóa thực hiện đơn hàng

en: Expected Delivery
vi_VN: Giao hàng dự kiến

en: Service
vi_VN: Dịch vụ

en: Please note that couriers may need some time to provide the latest shipping information.
vi_VN: Xin lưu ý rằng các đơn vị chuyển phát có thể cần một chút thời gian để cung cấp thông tin vận chuyển mới nhất.

en: Your item is on the way!
vi_VN: Mặt hàng của bạn đang trên đường!

en: An item from {site_title} order {order_number} has been fulfilled!
vi_VN: Một mặt hàng từ đơn hàng {order_number} của {site_title} đã được thực hiện!

en: Fulfillment created emails are sent to the customer when the merchant creates a fulfillment for the order, and marks it as fulfilled. The notification isn’t sent for draft fulfillments.
vi_VN: Email tạo thực hiện đơn hàng được gửi cho khách hàng khi người bán tạo một lần thực hiện cho đơn hàng và đánh dấu là đã hoàn thành. Thông báo không được gửi cho các lần thực hiện đơn hàng dạng nháp.

en: Fulfillment created
vi_VN: Đã tạo thực hiện đơn hàng

note: translators: %s: URL to local pickup settings
en: To offer local pickup, configure your pickup locations in the <a href='%s'>local pickup settings</a>.
vi_VN: Để cung cấp dịch vụ nhận hàng tại cửa hàng, hãy cấu hình các địa điểm nhận hàng của bạn trong <a href='%s'>cài đặt nhận hàng tại cửa hàng</a>.

[ctx: block description]
en: Use blocks to create an "Add to cart" area that's customized for different product types, such as variable and grouped.
vi_VN: Sử dụng các khối để tạo khu vực "Thêm vào giỏ hàng" được tùy chỉnh cho các loại sản phẩm khác nhau, chẳng hạn như sản phẩm có biến thể và sản phẩm nhóm.

[ctx: block title]
en: Add to Cart + Options (Beta)
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn (Beta)

[ctx: block description]
en: Display any product variations available to select from and add to cart.
vi_VN: Hiển thị bất kỳ biến thể sản phẩm nào có sẵn để chọn và thêm vào giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Variation Selector (Beta)
vi_VN: Bộ chọn biến thể (Beta)

[ctx: block description]
en: A template for attribute name and options that will be applied to all variable products with attributes.
vi_VN: Một mẫu cho tên thuộc tính và các tùy chọn sẽ được áp dụng cho tất cả các sản phẩm có biến thể và có thuộc tính.

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Template (Beta)
vi_VN: Bộ chọn biến thể: Mẫu (Beta)

[ctx: block description]
en: Format the name of an attribute associated with a variable product.
vi_VN: Định dạng tên của một thuộc tính được liên kết với một sản phẩm có biến thể.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Template (Beta)
vi_VN: Sản phẩm nhóm: Mẫu (Beta)

[ctx: block description]
en: Add a way of selecting a child product within the Grouped Product block. Depending on the type of product and its properties, this might be a button, a checkbox, or a link.
vi_VN: Thêm cách chọn sản phẩm con trong khối Sản phẩm nhóm. Tùy thuộc vào loại sản phẩm và thuộc tính của nó, đây có thể là một nút, một hộp kiểm hoặc một liên kết.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Selector (Beta)
vi_VN: Sản phẩm nhóm: Bộ chọn sản phẩm con (Beta)

[ctx: block description]
en: Display the product title as a label or paragraph.
vi_VN: Hiển thị tiêu đề sản phẩm dưới dạng nhãn hoặc đoạn văn.

[ctx: block title]
en: Grouped Product: Item Label (Beta)
vi_VN: Sản phẩm nhóm: Nhãn sản phẩm con (Beta)

[ctx: block description]
en: Display a button that lets customers add a product to their cart. Use the added options to optimize for different product types.
vi_VN: Hiển thị một nút cho phép khách hàng thêm sản phẩm vào giỏ hàng của họ. Sử dụng các tùy chọn đã thêm để tối ưu hóa cho các loại sản phẩm khác nhau.

note: translators: %1$s: Order number
en: We’re getting in touch to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
vi_VN: Chúng tôi liên hệ để thông báo rằng đơn hàng #%1$s của bạn đã bị hủy.

note: translators: %1$s: Order number
en: We’re sorry to let you know that your order #%1$s has been cancelled.
vi_VN: Chúng tôi rất tiếc phải thông báo rằng đơn hàng #%1$s của bạn đã bị hủy.

en: Store Information
vi_VN: Thông tin cửa hàng

en: Here’s a reminder of what you’ve bought:
vi_VN: Đây là lời nhắc về những gì bạn đã mua:

note: translators: %s: Order number
en: Your order #%s has been cancelled.
vi_VN: Đơn hàng #%s của bạn đã bị hủy.

note: translators: %s: Order number
en: Order Cancelled: #%s
vi_VN: Đơn hàng đã hủy: #%s

note: translators: %s: product ID
en: Product with ID "%s" was not found and cannot be added to the cart.
vi_VN: Sản phẩm có ID "%s" không được tìm thấy và không thể thêm vào giỏ hàng.

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; with a quantity less than or equal to 0 to the cart.
vi_VN: Bạn không thể thêm &quot;%s&quot; có số lượng nhỏ hơn hoặc bằng 0 vào giỏ hàng.

en: Invalid user ID.
vi_VN: ID người dùng không hợp lệ.

en: Enable Point of Sale functionality in the WooCommerce mobile apps.
vi_VN: Bật chức năng Điểm bán hàng trong các ứng dụng di động của WooCommerce.

en: Order Custom Field
vi_VN: Trường tùy chỉnh của đơn hàng

en: Order Admin URL
vi_VN: URL quản trị đơn hàng

en: Order View URL
vi_VN: URL xem đơn hàng

en: Order Billing Address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán của đơn hàng

en: Order Shipping Address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng của đơn hàng

en: Order Shipping Method
vi_VN: Phương thức vận chuyển của đơn hàng

en: Order Transaction ID
vi_VN: ID giao dịch của đơn hàng

en: Order Shipping
vi_VN: Vận chuyển đơn hàng

en: Order Discount
vi_VN: Chiết khấu đơn hàng

en: Search Emails
vi_VN: Tìm kiếm email

en: View Email
vi_VN: Xem email

en: New Email
vi_VN: Email mới

en: Edit Email
vi_VN: Sửa email

en: Add Email
vi_VN: Thêm email

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more BCC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
vi_VN: Một hoặc nhiều địa chỉ email BCC không hợp lệ: “%s”. Vui lòng nhập các địa chỉ email hợp lệ được phân tách bằng dấu phẩy.

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more CC email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
vi_VN: Một hoặc nhiều địa chỉ email CC không hợp lệ: “%s”. Vui lòng nhập các địa chỉ email hợp lệ được phân tách bằng dấu phẩy.

note: translators: %s will be replaced by comma-separated email addresses. For example, "invalidemail1@example.com,invalidemail2@example.com".
en: One or more Recipient email addresses are invalid: “%s”. Please enter valid email addresses separated by commas.
vi_VN: Một hoặc nhiều địa chỉ email Người nhận không hợp lệ: “%s”. Vui lòng nhập các địa chỉ email hợp lệ được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Unable to create HPOS tables for synchronization.
vi_VN: Không thể tạo bảng HPOS để đồng bộ hóa.

en: Keep your store online with full security and backups
vi_VN: Giữ cho cửa hàng của bạn luôn trực tuyến với đầy đủ bảo mật và sao lưu

en: Protect your store and your shoppers with Jetpack
vi_VN: Bảo vệ cửa hàng và người mua sắm của bạn bằng Jetpack

en: Error unable to generate email post.
vi_VN: Lỗi không thể tạo bài đăng email.

note: translators: %s: WooCommerce transactional email ID.
en: Email post generated for %s.
vi_VN: Bài đăng email đã được tạo cho %s.

note: translators: %s: Error message.
en: Error generating email post. Error: %s.
vi_VN: Lỗi khi tạo bài đăng email. Lỗi: %s.

en: The post ID of the generated email post.
vi_VN: ID bài đăng của bài đăng email đã được tạo.

en: The email ID to recreate the post for.
vi_VN: ID email để tạo lại bài đăng.

note: translators: 1: Product title 2: Image number
en: %1$s - Image %2$d
vi_VN: %1$s - Hình ảnh %2$d

note: translators: %s: URL to the documentation.
en: This feature is not available when using the <a href="%s">Cart and checkout blocks</a>. Shipping will be calculated at checkout.
vi_VN: Tính năng này không khả dụng khi sử dụng <a href="%s">khối Giỏ hàng và Thanh toán</a>. Phí vận chuyển sẽ được tính khi thanh toán.

en: The provided checkout link was out of date or invalid. No products were added to the cart.
vi_VN: Liên kết thanh toán được cung cấp đã lỗi thời hoặc không hợp lệ. Không có sản phẩm nào được thêm vào giỏ hàng.

en: Added to cart
vi_VN: Đã thêm vào giỏ hàng

en: 5 minutes
vi_VN: 5 phút

note: translators: 1: price from 2: price to
en: Price range: %1$s through %2$s
vi_VN: Khoảng giá: từ %1$s đến %2$s

en: Receive an email notification every time a new order is placed
vi_VN: Nhận thông báo qua email mỗi khi có đơn hàng mới được đặt

en: Send an email to customers notifying them that their password has been reset
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo rằng mật khẩu của họ đã được đặt lại

en: Send an email to customers notifying them when an order has been partially or fully refunded
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo khi một đơn hàng đã được hoàn tiền một phần hoặc toàn bộ

en: Send an email to customers notifying them that their order is being processed
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo rằng đơn hàng của họ đang được xử lý

note: translators: %1$s: Store name, %2$s: Order number
en: Your %1$s order #%2$s has been refunded
vi_VN: Đơn hàng #%2$s của bạn tại %1$s đã được hoàn tiền

note: translators: %1$s: Store name, %2$s: Order number
en: Your %1$s order #%2$s has been partially refunded
vi_VN: Đơn hàng #%2$s của bạn tại %1$s đã được hoàn tiền một phần

en: Thank you for your in-store purchase
vi_VN: Cảm ơn bạn đã mua hàng tại cửa hàng

note: translators: %1$s: Order number, %2$s: Store name
en: Your in-store purchase #%1$s at %2$s
vi_VN: Đơn hàng mua tại cửa hàng #%1$s của bạn tại %2$s

en: Send an email to customers notifying them when their order has been placed on hold
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo khi đơn hàng của họ đã được tạm giữ

en: Send an email to customers notifying them when you’ve added a note to their order
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo khi bạn đã thêm ghi chú vào đơn hàng của họ

en: Send an email to customers notifying them that they have created an account
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo rằng họ đã tạo tài khoản

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold fails
vi_VN: Nhận thông báo qua email khi một đơn hàng đang xử lý hoặc đang tạm giữ bị thất bại

en: Send an email to customers notifying them that their order is complete and has been shipped
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo rằng đơn hàng của họ đã hoàn tất và đã được vận chuyển

en: [{site_title}]: Your order #{order_number} has been cancelled
vi_VN: [{site_title}]: Đơn hàng #{order_number} của bạn đã bị hủy

en: Cancelled order emails are sent to customers when their orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
vi_VN: Email hủy đơn hàng được gửi cho khách hàng khi đơn hàng của họ đã được đánh dấu là đã hủy (nếu trước đó đang ở trạng thái xử lý hoặc tạm giữ).

en: Send an email to customers notifying them when their order has been cancelled
vi_VN: Gửi email cho khách hàng để thông báo khi đơn hàng của họ đã bị hủy

en: Receive an email notification when an order that was processing or on hold gets cancelled
vi_VN: Nhận thông báo qua email khi một đơn hàng đang xử lý hoặc đang tạm giữ bị hủy

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" cannot be applied because it does not exist.
vi_VN: Không thể áp dụng mã giảm giá "%s" vì mã này không tồn tại.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" cannot be applied because it is not valid.
vi_VN: Không thể áp dụng mã giảm giá "%s" vì mã này không hợp lệ.

en: Invalid maximum spend value.
vi_VN: Giá trị chi tiêu tối đa không hợp lệ.

en: Brief statement that will appear on the receipts.
vi_VN: Tuyên bố ngắn gọn sẽ xuất hiện trên biên lai.

en: Refund & Returns Policy
vi_VN: Chính sách hoàn tiền & trả hàng

en: Your store contact email.
vi_VN: Email liên hệ của cửa hàng.

en: Physical address
vi_VN: Địa chỉ thực tế

en: The name of your physical store.
vi_VN: Tên cửa hàng thực tế của bạn.

en: Store name
vi_VN: Tên cửa hàng

en: Details about the store that are shown in email receipts.
vi_VN: Chi tiết về cửa hàng được hiển thị trong biên lai email.

en: Preferred address autocomplete provider
vi_VN: Nhà cung cấp tự động hoàn thành địa chỉ ưu tiên

en: Address autocomplete
vi_VN: Tự động hoàn thành địa chỉ

en: Enable predictive address search
vi_VN: Bật tìm kiếm địa chỉ tiên đoán

en: Leave this box unchecked if you do not want to pull suggested extensions from WooCommerce.com.
vi_VN: Bỏ chọn ô này nếu bạn không muốn lấy các tiện ích mở rộng được đề xuất từ WooCommerce.com.

en: Details are not available for this customer as this user does not exist in the current site.
vi_VN: Chi tiết không có sẵn cho khách hàng này vì người dùng này không tồn tại trên trang web hiện tại.

en: (Not available)
vi_VN: (Không có sẵn)

[ctx: coupon expiry date placeholder]
en: YYYY-MM-DD
vi_VN: NĂM-THÁNG-NGÀY

en: Helper cache cleared.
vi_VN: Bộ nhớ đệm của Helper đã được xóa.

en: This tool will empty the WooCommerce.com data cache, used in WooCommerce Extensions.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa bộ nhớ đệm dữ liệu của WooCommerce.com, được sử dụng trong các Tiện ích mở rộng của WooCommerce.

en: Clear WooCommerce.com cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ đệm của WooCommerce.com

en: Unable to determine server architecture.  Please ask your hosting provider for this information.
vi_VN: Không thể xác định kiến trúc máy chủ. Vui lòng hỏi nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn để biết thông tin này.

en: Some subscription data may be temporarily unavailable. Please refresh the page in a few minutes to try again.
vi_VN: Một số dữ liệu đăng ký có thể tạm thời không khả dụng. Vui lòng làm mới trang sau vài phút để thử lại.

en: We’re having trouble connecting to WooCommerce.com
vi_VN: Chúng tôi đang gặp sự cố khi kết nối với WooCommerce.com

[ctx: block description]
en: Display reviews for your products.
vi_VN: Hiển thị đánh giá cho sản phẩm của bạn.

[ctx: block title]
en: Reviews by Product
vi_VN: Đánh giá theo sản phẩm

[ctx: block description]
en: Show product reviews from specific categories.
vi_VN: Hiển thị đánh giá sản phẩm từ các danh mục cụ thể.

[ctx: block title]
en: Reviews by Category
vi_VN: Đánh giá theo danh mục

[ctx: block description]
en: Display the title of a product.
vi_VN: Hiển thị tiêu đề của một sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Title
vi_VN: Tiêu đề Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Let shoppers know when products are out of stock or on backorder. This block is hidden when products are in stock.
vi_VN: Cho người mua sắm biết khi nào sản phẩm hết hàng hoặc đang chờ hàng. Khối này sẽ bị ẩn khi sản phẩm còn hàng.

[ctx: block title]
en: Product Stock Indicator
vi_VN: Chỉ báo tồn kho sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: additional information
vi_VN: thông tin bổ sung

[ctx: block keyword]
en: weight
vi_VN: cân nặng

[ctx: block description]
en: Display product weight, dimensions, and attributes.
vi_VN: Hiển thị cân nặng, kích thước và thuộc tính của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Specifications
vi_VN: Thông số kỹ thuật Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Displays the SKU of a product.
vi_VN: Hiển thị SKU của một sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product SKU
vi_VN: SKU sản phẩm

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of reviews.
vi_VN: Hiển thị tiêu đề với số lượng đánh giá.

[ctx: block title]
en: Reviews Title
vi_VN: Tiêu đề đánh giá

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of product reviews, when applicable.
vi_VN: Hiển thị điều hướng phân trang đến bộ đánh giá sản phẩm tiếp theo/trước đó, khi áp dụng.

[ctx: block title]
en: Reviews Pagination
vi_VN: Phân trang đánh giá

[ctx: block description]
en: Displays the previous product review's page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang đánh giá sản phẩm trước đó.

[ctx: block title]
en: Reviews Previous Page
vi_VN: Trang đánh giá trước

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for product reviews pagination.
vi_VN: Hiển thị danh sách số trang cho phân trang đánh giá sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Reviews Page Numbers
vi_VN: Số trang đánh giá

[ctx: block description]
en: Displays the next product review's page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang đánh giá sản phẩm tiếp theo.

[ctx: block title]
en: Reviews Next Page
vi_VN: Trang đánh giá tiếp theo

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display product reviews, like the title, author, date, rating and more.
vi_VN: Chứa các yếu tố khối được sử dụng để hiển thị đánh giá sản phẩm, như tiêu đề, tác giả, ngày tháng, xếp hạng và hơn thế nữa.

[ctx: block title]
en: Reviews Template
vi_VN: Mẫu đánh giá

[ctx: block description]
en: Displays the rating of a product review.
vi_VN: Hiển thị xếp hạng của một đánh giá sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Review Rating
vi_VN: Xếp hạng đánh giá

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews form.
vi_VN: Hiển thị biểu mẫu đánh giá của một sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Reviews Form
vi_VN: Biểu mẫu đánh giá

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the review was posted.
vi_VN: Hiển thị ngày mà đánh giá được đăng.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a product review.
vi_VN: Hiển thị nội dung của một đánh giá sản phẩm.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the review.
vi_VN: Hiển thị tên của tác giả bài đánh giá.

[ctx: block title]
en: Review Author Name
vi_VN: Tên tác giả đánh giá

[ctx: block description]
en: Display a grid of products currently on sale.
vi_VN: Hiển thị lưới các sản phẩm hiện đang giảm giá.

[ctx: block title]
en: On Sale Products
vi_VN: Sản phẩm Đang giảm giá

[ctx: block title]
en: Product Filters
vi_VN: Bộ lọc Sản phẩm

[ctx: block title]
en: Clear filters
vi_VN: Xóa bộ lọc

[ctx: block description]
en: Displays the description of the product.
vi_VN: Hiển thị mô tả của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Description
vi_VN: Mô tả Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a product's reviews
vi_VN: Hiển thị đánh giá của một sản phẩm

[ctx: block description]
en: Show a list of all product reviews.
vi_VN: Hiển thị danh sách tất cả đánh giá sản phẩm.

[ctx: block title]
en: All Reviews
vi_VN: Tất cả đánh giá

[ctx: block title]
en: Variation Selector: Attribute Name (Beta)
vi_VN: Tên thuộc tính của bộ chọn biến thể (Beta)

[ctx: block title]
en: Review Date
vi_VN: Ngày đánh giá

[ctx: block title]
en: Review Content
vi_VN: Nội dung đánh giá

en: Anonymous
vi_VN: Ẩn danh

en: Email content
vi_VN: Nội dung email

en: Default block content
vi_VN: Nội dung khối mặc định

en: Just to let you know &mdash; we’ve received your order, and it is now being processed.
vi_VN: Chỉ để bạn biết &mdash; chúng tôi đã nhận được đơn hàng của bạn và hiện đang được xử lý.

note: translators: %s: Order number
en: Order refunded: %s
vi_VN: Đơn hàng đã hoàn tiền: %s

note: translators: %s: order number
en: Details for order #%s,
vi_VN: Chi tiết cho đơn hàng #%s,

note: translators: %s: Store admin email
en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at %s.
vi_VN: Cảm ơn một lần nữa! Nếu bạn cần bất kỳ sự trợ giúp nào với đơn hàng của mình, vui lòng liên hệ với chúng tôi tại %s.

note: translators: %s: order number
en: Order failed: #%s,
vi_VN: Đơn hàng không thành công: #%s,

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the order: "%s"
vi_VN: Các mã giảm giá không hợp lệ đã bị xóa khỏi đơn hàng: "%s"

note: translators: %1$s Coupon codes, %2$s Reason
en: "%1$s" was removed from the order. %2$s
vi_VN: "%1$s" đã bị xóa khỏi đơn hàng. %2$s

en: Button text in the single product page.
vi_VN: Văn bản nút trong trang sản phẩm đơn lẻ.

en: Admin Order Note
vi_VN: Ghi chú Đơn hàng của Quản trị viên

en: My Account URL
vi_VN: URL Tài khoản của tôi

en: Store Name
vi_VN: Tên Cửa hàng

en: Store URL
vi_VN: URL Cửa hàng

en: Store
vi_VN: Cửa hàng

en: Store Email
vi_VN: Email Cửa hàng

en: Payment URL
vi_VN: URL Thanh toán

en: Order Tax
vi_VN: Thuế Đơn hàng

en: Order Subtotal
vi_VN: Tổng phụ Đơn hàng

en: Order Items
vi_VN: Các Mục trong Đơn hàng

en: Customer Country
vi_VN: Quốc gia Khách hàng

en: Customer Username
vi_VN: Tên người dùng Khách hàng

en: Customer Full Name
vi_VN: Họ tên Khách hàng

en: Customer Last Name
vi_VN: Họ Khách hàng

en: Customer First Name
vi_VN: Tên Khách hàng

en: Invalid email address provided for sender settings
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ được cung cấp cho cài đặt người gửi

en: Allows entering cost of goods sold information for products.
vi_VN: Cho phép nhập thông tin giá vốn hàng bán cho sản phẩm.

note: translators: 1: the endpoint relative URL, 2: error code, 3: error message
en: REST request POST %1$s failed with: (%2$s) %3$s
vi_VN: Yêu cầu REST POST %1$s không thành công với: (%2$s) %3$s

note: translators: 1: the endpoint relative URL, 2: error code, 3: error message
en: REST request GET %1$s failed with: (%2$s) %3$s
vi_VN: Yêu cầu REST GET %1$s không thành công với: (%2$s) %3$s

en: The URL to do onboarding preload for the payment gateway.
vi_VN: URL để tải trước quá trình giới thiệu cho cổng thanh toán.

en: The onboarding preload link for the payment gateway.
vi_VN: Liên kết tải trước quá trình giới thiệu cho cổng thanh toán.

en: The type of onboarding process the provider supports.
vi_VN: Loại quy trình giới thiệu mà nhà cung cấp hỗ trợ.

en: The status of the containing entity.
vi_VN: Trạng thái của thực thể chứa nó.

en: The slug of the containing entity.
vi_VN: Slug của thực thể chứa.

en: The type of the containing entity. Generally this is a regular plugin but it can also be a non-standard entity like a theme or a must-user plugin.
vi_VN: Loại của thực thể chứa. Thông thường đây là một plugin thông thường, nhưng nó cũng có thể là một thực thể không theo chuẩn như giao diện hoặc plugin bắt buộc dùng.

en: The provider ID must be a string with only ASCII letters, digits, underscores, and dashes.
vi_VN: ID nhà cung cấp phải là một chuỗi chỉ chứa các chữ cái ASCII, chữ số, dấu gạch dưới và dấu gạch ngang.

en: If true, the incentive dismissal will be ignored by tracking.
vi_VN: Nếu đúng, việc bỏ qua ưu đãi sẽ không được theo dõi.

en: Failed to get onboarding fields data.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu các trường giới thiệu.

note: translators: %s: The invalid step ID.
en: The onboarding step ID is invalid: %s
vi_VN: ID bước giới thiệu không hợp lệ: %s

note: translators: %s: The required key that is missing.
en: The onboarding step is missing required entries: %s
vi_VN: Bước giới thiệu thiếu các mục bắt buộc: %s

en: There are environment or store setup issues which are blocking progress. Please resolve them to proceed.
vi_VN: Có các vấn đề về môi trường hoặc thiết lập cửa hàng đang cản trở tiến trình. Vui lòng giải quyết chúng để tiếp tục.

en: Onboarding step requirements are not met.
vi_VN: Các yêu cầu của bước giới thiệu chưa được đáp ứng.

note: translators: %s: WooPayments.
en: The %s extension is not up-to-date. Please update to the latest version and try again.
vi_VN: Tiện ích mở rộng %s chưa được cập nhật. Vui lòng cập nhật lên phiên bản mới nhất và thử lại.

note: translators: %s: WooPayments.
en: The %s extension is not active.
vi_VN: Tiện ích mở rộng %s chưa được kích hoạt.

en: Failed to disable the test account.
vi_VN: Không thể tắt tài khoản thử nghiệm.

en: An unexpected error happened while disabling the test account.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi tắt tài khoản thử nghiệm.

en: Failed to reset onboarding.
vi_VN: Không thể đặt lại quá trình giới thiệu.

en: An unexpected error happened while resetting onboarding.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi đặt lại quá trình giới thiệu.

en: Another onboarding action is already in progress. Please wait for it to finish.
vi_VN: Một hành động giới thiệu khác đang được tiến hành. Vui lòng đợi cho đến khi hoàn tất.

en: Failed to finish the KYC session.
vi_VN: Không thể hoàn tất phiên KYC.

en: An unexpected error happened while finalizing the KYC session.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi hoàn tất phiên KYC.

en: Failed to get the KYC session data.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu phiên KYC.

en: An unexpected error happened while creating the KYC session.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi tạo phiên KYC.

en: Failed to initialize the test account.
vi_VN: Không thể khởi tạo tài khoản thử nghiệm.

en: Received an unexpected response from the platform.
vi_VN: Đã nhận được phản hồi không mong muốn từ nền tảng.

en: An unexpected error happened while initializing the test account.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi khởi tạo tài khoản thử nghiệm.

en: An account is already set up. Reset the onboarding first.
vi_VN: Một tài khoản đã được thiết lập. Vui lòng đặt lại quá trình giới thiệu trước.

en: A test account is already set up.
vi_VN: Một tài khoản thử nghiệm đã được thiết lập.

en: Save action not supported for the onboarding step ID.
vi_VN: Hành động lưu không được hỗ trợ cho ID bước giới thiệu.

en: Invalid onboarding step data.
vi_VN: Dữ liệu bước giới thiệu không hợp lệ.

en: Invalid onboarding step ID.
vi_VN: ID bước giới thiệu không hợp lệ.

en: The URL to use for the action.
vi_VN: URL để sử dụng cho hành động.

en: The action type to determine how to use the URL.
vi_VN: Loại hành động để xác định cách sử dụng URL.

en: Various contextual data for the onboarding process to use.
vi_VN: Nhiều dữ liệu theo ngữ cảnh để quy trình giới thiệu sử dụng.

en: Various contextual data for the step to use.
vi_VN: Nhiều dữ liệu theo ngữ cảnh để bước sử dụng.

en: Action to use as a fallback when dealing with errors with the embedded KYC.
vi_VN: Hành động để sử dụng làm phương án dự phòng khi xử lý lỗi với KYC nhúng.

en: Action to finish an embedded KYC session.
vi_VN: Hành động để hoàn tất phiên KYC nhúng.

en: Action to create or resume an embedded KYC session.
vi_VN: Hành động để tạo hoặc tiếp tục phiên KYC nhúng.

en: Action to initialize a test account.
vi_VN: Hành động để khởi tạo tài khoản thử nghiệm.

en: Action to authorize the WPCOM connection.
vi_VN: Hành động để ủy quyền kết nối WPCOM.

en: Action to clean the step progress.
vi_VN: Hành động để xóa tiến trình của bước.

en: Action to signal the step completion.
vi_VN: Hành động để báo hiệu hoàn thành bước.

en: Action to check the step status.
vi_VN: Hành động để kiểm tra trạng thái của bước.

en: Action to save step information in the database.
vi_VN: Hành động để lưu thông tin bước vào cơ sở dữ liệu.

en: Action to signal the step start.
vi_VN: Hành động để báo hiệu bắt đầu bước.

en: The available actions for the step.
vi_VN: Các hành động có sẵn cho bước.

en: Errors list for the step.
vi_VN: Danh sách lỗi cho bước.

en: The current status of the step.
vi_VN: Trạng thái hiện tại của bước.

en: The steps that are required to be completed before this step.
vi_VN: Các bước cần phải hoàn thành trước bước này.

en: The relative path of the step to use for frontend navigation.
vi_VN: Đường dẫn tương đối của bước để sử dụng cho điều hướng frontend.

en: The unique identifier for the step.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho bước.

en: The onboarding steps.
vi_VN: Các bước giới thiệu.

en: Whether WooPayments is in dev mode.
vi_VN: Liệu WooPayments có đang ở chế độ nhà phát triển hay không.

en: Whether the onboarding process is in test mode.
vi_VN: Liệu quy trình giới thiệu có đang ở chế độ thử nghiệm hay không.

en: The general state of the onboarding process.
vi_VN: Trạng thái chung của quy trình giới thiệu.

en: Where from in the onboarding flow this request was triggered.
vi_VN: Yêu cầu này được kích hoạt từ đâu trong luồng giới thiệu.

en: The upmost entry point from where the merchant entered the onboarding flow.
vi_VN: Điểm vào cao nhất mà từ đó người bán đã vào luồng giới thiệu.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to the stored providers business location country code.
vi_VN: Mã quốc gia alpha-2 theo ISO3166. Mặc định là mã quốc gia của địa điểm kinh doanh của nhà cung cấp đã lưu.

en: Print discounted USPS, UPS, and DHL labels
vi_VN: In nhãn USPS, UPS và DHL được giảm giá

en: Save on shipping with WooCommerce Shipping
vi_VN: Tiết kiệm chi phí vận chuyển với WooCommerce Shipping

en: Point of Sale
vi_VN: Điểm bán hàng

en: Try the new templates
vi_VN: Dùng thử các mẫu mới

en: We’ve made some exciting improvements to our email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new features.
vi_VN: Chúng tôi đã thực hiện một số cải tiến thú vị cho các mẫu email, bao gồm các thiết kế hiện đại, thân thiện với người mua hàng và các tùy chọn tùy chỉnh mới. Và nếu bạn đang sử dụng giao diện khối, bạn có thể tự động đồng bộ hóa các kiểu giao diện của mình! Hãy truy cập cài đặt email để khám phá các tính năng mới.

en: Store emails have had an upgrade!
vi_VN: Email cửa hàng đã được nâng cấp!

en: Customize your emails
vi_VN: Tùy chỉnh email của bạn

en: We’ve made some exciting improvements to your email templates, including modern, shopper-friendly designs and new customization options. And if you’re using a block theme, you can automatically sync your theme styles! Head to your email settings to explore the new changes.
vi_VN: Chúng tôi đã thực hiện một số cải tiến thú vị cho các mẫu email của bạn, bao gồm các thiết kế hiện đại, thân thiện với người mua hàng và các tùy chọn tùy chỉnh mới. Và nếu bạn đang sử dụng giao diện khối, bạn có thể tự động đồng bộ hóa các kiểu giao diện của mình! Hãy truy cập cài đặt email để khám phá những thay đổi mới.

en: Your store emails have had an upgrade!
vi_VN: Email cửa hàng của bạn đã được nâng cấp!

en: There was an error rendering the email editor placeholder content.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi hiển thị nội dung giữ chỗ của trình chỉnh sửa email.

en: Invalid product object.
vi_VN: Đối tượng sản phẩm không hợp lệ.

note: Translators: %s is the formatted price.
en: Pickup cost: %s
vi_VN: Chi phí nhận hàng: %s

note: translators: %s: Number of reviews.
en: One review
vi_VN: Một đánh giá

note: translators: %s: Product title.
en: Reviews for %s
vi_VN: Đánh giá cho %s

note: translators: %s: Product title.
en: Review for %s
vi_VN: Đánh giá cho %s

en: Older Reviews
vi_VN: Đánh giá cũ hơn

en: Newer Reviews
vi_VN: Đánh giá mới hơn

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: Your review is awaiting moderation. This is a preview; your review will be visible after it has been approved.
vi_VN: Đánh giá của bạn đang chờ kiểm duyệt. Đây là bản xem trước; đánh giá của bạn sẽ hiển thị sau khi được chấp thuận.

en: Your review is awaiting moderation.
vi_VN: Đánh giá của bạn đang chờ kiểm duyệt.

en: [product description rendering halted]
vi_VN: [quá trình hiển thị mô tả sản phẩm bị tạm dừng]

en: The admin note type prop is deprecated.
vi_VN: Thuộc tính loại ghi chú quản trị đã lỗi thời.

en: Whether blueprint imports are currently allowed
vi_VN: Liệu việc nhập blueprint có được phép hiện tại hay không

en: Blueprint imports are disabled
vi_VN: Nhập Blueprint bị tắt

en: Sorry, you cannot import WooCommerce Blueprints.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể nhập WooCommerce Blueprint.

en: Sorry, you cannot export WooCommerce Blueprints.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xuất WooCommerce Blueprint.

en: Includes all the installed plugins.
vi_VN: Bao gồm tất cả các plugin đã cài đặt.

note: translators: %s: coupon code.
en: Remove %s coupon
vi_VN: Xóa mã giảm giá %s

en: Limit results to those with a name or SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'search', 'sku' and 'search_sku'.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những sản phẩm có tên hoặc SKU khớp một phần với một chuỗi. Tham số này sẽ được ưu tiên hơn 'search', 'sku' và 'search_sku'.

en: Limit results to those with a SKU that partial matches a string. This argument takes precedence over 'sku'.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những sản phẩm có SKU khớp một phần với một chuỗi. Tham số này sẽ được ưu tiên hơn 'sku'.

en: Brand slug.
vi_VN: Slug thương hiệu.

en: Brand name.
vi_VN: Tên thương hiệu.

en: Brand ID.
vi_VN: ID thương hiệu.

en: List of brands.
vi_VN: Danh sách thương hiệu.

en: Limit result set to orders created via specific sources (e.g. checkout, admin).
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các đơn hàng được tạo qua các nguồn cụ thể (ví dụ: thanh toán, quản trị).

en: Value of the Cost of Goods Sold for the refund item.
vi_VN: Giá trị Giá vốn hàng bán cho mặt hàng hoàn tiền.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product refund line items.
vi_VN: Dữ liệu Giá vốn hàng bán. Chỉ có mặt cho các mục hàng hoàn tiền sản phẩm.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the refund.
vi_VN: Tổng giá trị Giá vốn hàng bán cho khoản hoàn tiền.

en: Enabled features.
vi_VN: Các tính năng đã bật.

en: Server architecture.
vi_VN: Kiến trúc máy chủ.

en: Order refunded emails are sent to customers when their POS orders are refunded.
vi_VN: Email hoàn tiền đơn hàng được gửi cho khách hàng khi đơn hàng POS của họ được hoàn tiền.

en: Let customers know when a full or partial refund is on its way to them for their POS order.
vi_VN: Thông báo cho khách hàng khi khoản hoàn tiền toàn bộ hoặc một phần đang được gửi đến họ cho đơn hàng POS.

en: POS refunded order
vi_VN: Đơn hàng POS đã hoàn tiền

en: Time of payment:
vi_VN: Thời gian thanh toán:

en: Auth code:
vi_VN: Mã xác thực:

en: Change due:
vi_VN: Tiền thối lại:

en: Order complete emails are sent to customers when their POS orders are marked completed.
vi_VN: Email hoàn tất đơn hàng được gửi cho khách hàng khi đơn hàng POS của họ được đánh dấu là hoàn tất.

en: Let customers know once their POS order is complete.
vi_VN: Thông báo cho khách hàng khi đơn hàng POS của họ đã hoàn tất.

en: POS completed order
vi_VN: Đơn hàng POS đã hoàn tất

note: translators: %s = formatted cost with currency symbol.
en: Cost per unit: %s
vi_VN: Giá mỗi đơn vị: %s

note: translators: "%1$s": coupon code, %2$s: categories list translators: %1$s: coupon code, %2$s: categories list
en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the categories: %2$s.
vi_VN: Xin lỗi, mã giảm giá "%1$s" không áp dụng được cho các danh mục: %2$s.

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: products list
en: Sorry, coupon "%1$s" is not applicable to the products: %2$s.
vi_VN: Xin lỗi, mã giảm giá "%1$s" không áp dụng được cho các sản phẩm: %2$s.

note: translators: %s: coupon code
en: Usage limit for coupon "%s" has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
vi_VN: Đã đạt đến giới hạn sử dụng cho mã giảm giá "%s". Vui lòng thử lại sau một thời gian, hoặc liên hệ với chúng tôi để được giúp đỡ.

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: coupon maximum amount
en: The maximum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
vi_VN: Số tiền chi tiêu tối đa cho mã giảm giá "%1$s" là %2$s.

note: translators: %1$s: coupon code,  %2$s: coupon minimum amount translators: %1$s: coupon code, %2$s: coupon minimum amount
en: The minimum spend for coupon "%1$s" is %2$s.
vi_VN: Số tiền chi tiêu tối thiểu cho mã giảm giá "%1$s" là %2$s.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon "%s" has expired.
vi_VN: Mã giảm giá "%s" đã hết hạn.

note: translators: %s: coupon code
en: Usage limit for coupon "%s" has been reached.
vi_VN: Đã đạt đến giới hạn sử dụng cho mã giảm giá "%s".

en: Features that are currently enabled.
vi_VN: Các tính năng hiện đang được bật.

en: Enabled features:
vi_VN: Các tính năng đã bật:

en: Information about the operating system your server is running.
vi_VN: Thông tin về hệ điều hành mà máy chủ của bạn đang chạy.

en: Server architecture
vi_VN: Kiến trúc máy chủ

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing the selected products.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn tạo và tải xuống file CSV chứa các sản phẩm đã chọn.

note: translators: %1$d: Number of products, %2$s: URL to clear selection.
en: You are about to export %1$d product. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>. | You are about to export %1$d products. To export all products, <a href="%2$s">clear your selection</a>.
vi_VN[0]: Bạn sắp xuất %1$d sản phẩm. Để xuất tất cả sản phẩm, <a href="%2$s">xóa lựa chọn của bạn</a>.

en: Hide shipping rates when free shipping is available
vi_VN: Ẩn phí vận chuyển khi có miễn phí vận chuyển

en: Revert to legacy template
vi_VN: Hoàn nguyên về mẫu cũ

en: Are you sure want to revert to legacy? Doing so will erase any changes you’ve made to your new email templates, and will restore your previous email designs.
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn hoàn nguyên về phiên bản cũ không? Làm như vậy sẽ xóa mọi thay đổi bạn đã thực hiện đối với các mẫu email mới của mình và sẽ khôi phục các thiết kế email trước đó của bạn.

en: Try our new email templates!
vi_VN: Hãy thử các mẫu email mới của chúng tôi!

en: Keep legacy template
vi_VN: Giữ mẫu cũ

en: Switch to new template
vi_VN: Chuyển sang mẫu mới

en: Previewing new template designs. You can customize and test your emails and switch to the new template whenever you are ready.
vi_VN: Xem trước các thiết kế mẫu mới. Bạn có thể tùy chỉnh và thử nghiệm email của mình và chuyển sang mẫu mới bất cứ khi nào bạn sẵn sàng.

en: Email improvements button
vi_VN: Nút cải tiến email

en: Try new templates
vi_VN: Thử các mẫu mới

en: You can specify a <a href="#" class="switch-to-general-tab">default value</a> for all variations
vi_VN: Bạn có thể chỉ định một <a href="#" class="switch-to-general-tab">giá trị mặc định</a> cho tất cả các biến thể

en: Cost Total
vi_VN: Tổng Giá vốn

note: translators: 1: WooCommerce.com connection URL, 2: home URL
en: Your site is currently connected to WooCommerce.com using <b>%1$s</b>, but your actual site URL is <b>%2$s</b>. To fix this, please reconnect your site to <b>WooCommerce.com</b> to ensure everything works correctly.
vi_VN: Trang web của bạn hiện được kết nối với WooCommerce.com bằng <b>%1$s</b>, nhưng URL trang web thực tế của bạn là <b>%2$s</b>. Để khắc phục điều này, vui lòng kết nối lại trang web của bạn với <b>WooCommerce.com</b> để đảm bảo mọi thứ hoạt động chính xác.

note: translators: %d: HTTP status code.
en: WooCommerce.com API returned HTTP status code %d.
vi_VN: API của WooCommerce.com đã trả về mã trạng thái HTTP %d.

en: You have exceeded the request limit. Please try again after a few minutes.
vi_VN: Bạn đã vượt quá giới hạn yêu cầu. Vui lòng thử lại sau vài phút.

en: WooCommerce.com API returned an invalid response.
vi_VN: API WooCommerce.com trả về một phản hồi không hợp lệ.

en: The plugin for your subscription couldn't be activated.
vi_VN: Plugin cho đăng ký của bạn không thể được kích hoạt.

en: The plugin for your subscription has been activated.
vi_VN: Plugin cho đăng ký của bạn đã được kích hoạt.

en: Authentication failed. Please try again after a few minutes. If the issue persists, disconnect your store from WooCommerce.com and reconnect.
vi_VN: Xác thực không thành công. Vui lòng thử lại sau vài phút. Nếu sự cố vẫn tiếp diễn, hãy ngắt kết nối cửa hàng của bạn khỏi WooCommerce.com và kết nối lại.

en: API response is missing required elements, or they are in the wrong form.
vi_VN: Phản hồi API thiếu các yếu tố bắt buộc, hoặc chúng ở dạng sai.

en: We couldn't find a preview for this product.
vi_VN: Chúng tôi không thể tìm thấy bản xem trước cho sản phẩm này.

en: There was an error rendering the email preview.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết xuất bản xem trước email.

en: There was an error rendering the email preview. This doesn't affect actual email delivery. Please contact the extension author for assistance.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết xuất bản xem trước email. Điều này không ảnh hưởng đến việc gửi email thực tế. Vui lòng liên hệ với tác giả tiện ích mở rộng để được hỗ trợ.

en: Loading status data...
vi_VN: Đang tải dữ liệu trạng thái...

note: translators: %d: number of selected products.
en: Export %d selected
vi_VN: Xuất %d đã chọn

en: File path is not a valid upload path.
vi_VN: Đường dẫn tệp không phải là đường dẫn tải lên hợp lệ.

en: Unix timestamp representing when the incentive was dismissed.
vi_VN: Dấu thời gian Unix thể hiện thời điểm ưu đãi đã bị bỏ qua.

en: The dismissals list for the incentive. Each dismissal entry includes a context and a timestamp. The `all` entry means the incentive was dismissed for all contexts.
vi_VN: Danh sách các lần bỏ qua cho ưu đãi. Mỗi mục bỏ qua bao gồm một ngữ cảnh và một dấu thời gian. Mục `all` có nghĩa là ưu đãi đã bị bỏ qua cho tất cả các ngữ cảnh.

en: Return to shipping
vi_VN: Quay lại trang vận chuyển

[ctx: Font size name]
en: extra-large
vi_VN: cực lớn

[ctx: Font size name]
en: large
vi_VN: lớn

[ctx: Font size name]
en: medium
vi_VN: trung bình

[ctx: Font size name]
en: small
vi_VN: nhỏ

[ctx: block keyword]
en: clear filters
vi_VN: xóa bộ lọc

[ctx: block description]
en: Display a product's description, attributes, and reviews
vi_VN: Hiển thị mô tả, thuộc tính và đánh giá của sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a group of products that can be added to the cart.
vi_VN: Hiển thị một nhóm sản phẩm có thể được thêm vào giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Grouped Product Selector (Beta)
vi_VN: Trình chọn sản phẩm theo nhóm (Beta)

[ctx: block description]
en: A list item template that represents a child product within the Grouped Product Selector block.
vi_VN: Một mẫu mục danh sách đại diện cho một sản phẩm con trong khối Trình chọn sản phẩm theo nhóm.

[ctx: block description]
en: Accordion Panel
vi_VN: Bảng điều khiển Accordion

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
vi_VN: Bảng điều khiển Accordion

[ctx: block description]
en: A single accordion that displays a header and expandable content.
vi_VN: Một accordion hiển thị tiêu đề và nội dung có thể mở rộng.

[ctx: block description]
en: Accordion header.
vi_VN: Tiêu đề Accordion.

[ctx: block title]
en: Accordion Header
vi_VN: Tiêu đề Accordion

[ctx: block description]
en: A group of headers and associated expandable content.
vi_VN: Một nhóm các tiêu đề và nội dung có thể mở rộng liên quan.

[ctx: block title]
en: Accordion Group
vi_VN: Nhóm Accordion

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Product price
en: Buy one of %1$s for %2$s
vi_VN: Mua một %1$s với giá %2$s

note: translators: %1$s: Product name. %2$s: Sale price. %3$s: Regular price
en: Buy one of %1$s on sale for %2$s, original price was %3$s
vi_VN: Mua một %1$s đang giảm giá còn %2$s, giá gốc là %3$s

note: translators: 1: order number, 2: order date translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: Order #%1$s (%2$s)
vi_VN: Đơn hàng #%1$s (%2$s)

note: translators: %s: Username
en: Username: %s.
vi_VN: Tên người dùng: %s.

en: If you didn’t make this request, just ignore this email. If you’d like to proceed, reset your password via the link below:
vi_VN: Nếu bạn không thực hiện yêu cầu này, hãy bỏ qua email này. Nếu bạn muốn tiếp tục, hãy đặt lại mật khẩu của bạn qua liên kết bên dưới:

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been refunded.
vi_VN: Đơn hàng của bạn từ %s đã được hoàn tiền.

note: translators: %s: Site title
en: Your order from %s has been partially refunded.
vi_VN: Đơn hàng của bạn từ %s đã được hoàn tiền một phần.

en: We’ve received your order and it’s currently on hold until we can confirm your payment has been processed.
vi_VN: Chúng tôi đã nhận được đơn hàng của bạn và đơn hàng hiện đang được giữ cho đến khi chúng tôi có thể xác nhận thanh toán của bạn đã được xử lý.

en: You can access your account area to view orders, change your password, and more via the link below:
vi_VN: Bạn có thể truy cập khu vực tài khoản của mình để xem đơn hàng, thay đổi mật khẩu và hơn thế nữa thông qua liên kết bên dưới:

en: Set your new password.
vi_VN: Đặt mật khẩu mới của bạn.

note: translators: %s: Username
en: Username: <b>%s</b>
vi_VN: Tên người dùng: <b>%s</b>

note: translators: %s: Site title
en: Thanks for creating an account on %s. Here’s a copy of your user details.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tạo tài khoản trên %s. Đây là bản sao chi tiết người dùng của bạn.

en: Here’s a reminder of what you’ve ordered:
vi_VN: Đây là lời nhắc về những gì bạn đã đặt hàng:

en: Hi,
vi_VN: Xin chào,

note: translators: %s: Customer billing full name translators: %s: Customer full name
en: You’ve received a new order from %s:
vi_VN: Bạn đã nhận được một đơn hàng mới từ %s:

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Unfortunately, the payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
vi_VN: Rất tiếc, thanh toán cho đơn hàng #%1$s từ %2$s đã thất bại. Đơn hàng như sau:

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: We’re getting in touch to let you know that order #%1$s from %2$s has been cancelled.
vi_VN: Chúng tôi liên hệ để thông báo cho bạn rằng đơn hàng #%1$s từ %2$s đã bị hủy.

en: Enter your coupon code
vi_VN: Nhập mã giảm giá của bạn

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value.
vi_VN: %s không phải là một giá trị số hợp lệ.

note: translators: %s: Invalid value that was input by the user
en: %s is not a valid numeric value: there should be one decimal separator and it has to be after the thousands separator.
vi_VN: %s không phải là một giá trị số hợp lệ: chỉ nên có một dấu phân cách thập phân và nó phải nằm sau dấu phân cách hàng nghìn.

note: translators: %1$s: Invalid value that was input by the user, %2$s: thousand separator, %3$s: decimal separator
en: %1$s is not a valid numeric value. Allowed characters are numbers, the thousand (%2$s), and decimal (%3$s) separators.
vi_VN: %1$s không phải là một giá trị số hợp lệ. Các ký tự được phép là số, dấu phân cách hàng nghìn (%2$s) và dấu phân cách thập phân (%3$s).

en: List of grouped product ids.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm được nhóm.

en: List of grouped product IDs, if applicable.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm được nhóm, nếu có.

en: Brand link
vi_VN: Liên kết thương hiệu

en: Brand slug
vi_VN: Slug thương hiệu

en: Brand name
vi_VN: Tên thương hiệu

en: Brand ID
vi_VN: ID thương hiệu

en: List of brands, if applicable.
vi_VN: Danh sách thương hiệu, nếu có.

en: Brand URL.
vi_VN: URL thương hiệu.

en: Number of reviews for products of this brand.
vi_VN: Số lượng đánh giá cho các sản phẩm của thương hiệu này.

en: Brand image.
vi_VN: Ảnh thương hiệu.

en: Limit result set to products assigned a set of tag IDs or slugs, separated by commas.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm được gán một bộ ID hoặc slug của thẻ, phân tách bằng dấu phẩy.

en: Operator to compare product taxonomies terms.
vi_VN: Toán tử để so sánh các thuật ngữ phân loại sản phẩm.

en: Limit result set to products assigned a set of taxonomies IDs or slugs, separated by commas.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm được gán một tập hợp ID phân loại hoặc slug, được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Operator to compare product brand terms.
vi_VN: Toán tử để so sánh các thuật ngữ thương hiệu sản phẩm.

en: Limit result set to products assigned a set of brand IDs or slugs, separated by commas.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm được gán một tập hợp ID thương hiệu hoặc slug, được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Limit result set to products assigned a set of category IDs or slugs, separated by commas.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm được gán một tập hợp ID danh mục hoặc slug, được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Invalid brand slug.
vi_VN: Slug thương hiệu không hợp lệ.

en: Invalid brand ID.
vi_VN: ID thương hiệu không hợp lệ.

en: Order notes.
vi_VN: Ghi chú đơn hàng.

en: Selected payment method for the order.
vi_VN: Phương thức thanh toán đã chọn cho đơn hàng.

en: Additional fields related to the order.
vi_VN: Các trường bổ sung liên quan đến đơn hàng.

note: translators: %s is an email address.
en: Billing email updated to %s.
vi_VN: Email thanh toán đã được cập nhật thành %s.

en: Order already has a billing email.
vi_VN: Đơn hàng đã có email thanh toán.

note: translators: %s is a string ID for an email template.
en: %s is not a valid template for this order.
vi_VN: %s không phải là mẫu hợp lệ cho đơn hàng này.

en: Order Actions
vi_VN: Thao tác với Đơn hàng

en: A description of the purpose of the email template.
vi_VN: Mô tả mục đích của mẫu email.

en: The display name of the email template.
vi_VN: Tên hiển thị của mẫu email.

en: A unique ID string for the email template.
vi_VN: Chuỗi ID duy nhất cho mẫu email.

en: Email Template
vi_VN: Mẫu Email

en: Whether to update the billing email of the order, even if it already has one.
vi_VN: Có cập nhật email thanh toán của đơn hàng hay không, ngay cả khi đơn hàng đã có.

en: Enable the block-based email editor for transactional emails.
vi_VN: Bật trình chỉnh sửa email dựa trên khối cho các email giao dịch.

en: Block Email Editor (alpha)
vi_VN: Trình soạn thảo email khối (alpha)

en: Enable blueprint to import and export settings in bulk
vi_VN: Cho phép blueprint nhập và xuất cài đặt hàng loạt

en: Enable modern email design for transactional emails
vi_VN: Bật thiết kế email hiện đại cho các email giao dịch

en: ⚠ Usage tracking must be enabled to use remote logging.
vi_VN: ⚠ Theo dõi sử dụng phải được bật để sử dụng ghi nhật ký từ xa.

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: Allow WooCommerce to send error logs and non-sensitive diagnostic data to help improve WooCommerce. This feature requires %1$susage tracking%2$s to be enabled.
vi_VN: Cho phép WooCommerce gửi nhật ký lỗi và dữ liệu chẩn đoán không nhạy cảm để giúp cải thiện WooCommerce. Tính năng này yêu cầu bật %1$stheo dõi sử dụng%2$s.

en: Homepage URL
vi_VN: URL trang chủ

en: Site
vi_VN: Trang web

en: Site Title
vi_VN: Tiêu đề Trang web

en: Basic template for WooCommerce transactional emails used in the email editor
vi_VN: Mẫu cơ bản cho email giao dịch WooCommerce được sử dụng trong trình soạn thảo email

en: Woo Email Template
vi_VN: Mẫu Woo Email

note: translators: Name of a content pattern used as starting content of an email
en: Woo Email Content Pattern
vi_VN: Mẫu nội dung Woo Email

en: This tool will generate the necessary Cost of Goods Sold (COGS) related columns in the product meta lookup table, and populate them from existing product data.
vi_VN: Công cụ này sẽ tạo các cột liên quan đến Giá vốn hàng bán (COGS) cần thiết trong bảng tra cứu meta sản phẩm và điền dữ liệu từ dữ liệu sản phẩm hiện có.

en: This tool will remove the Cost of Goods Sold (COGS) related columns from the product meta lookup table. COGS will continue working (if the feature is enabled) but some functionality will not be available.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa các cột liên quan đến Giá vốn hàng bán (COGS) khỏi bảng tra cứu meta sản phẩm. COGS sẽ tiếp tục hoạt động (nếu tính năng này được bật) nhưng một số chức năng sẽ không khả dụng.

en: Create columns
vi_VN: Tạo cột

en: Remove columns
vi_VN: Xóa cột

en: Create COGS columns in the product meta lookup table
vi_VN: Tạo cột COGS trong bảng tra cứu meta sản phẩm

en: Remove COGS columns from the product meta lookup table
vi_VN: Xóa cột COGS khỏi bảng tra cứu meta sản phẩm

en: Accept Direct Debit, ACH Pull, and open banking payments.
vi_VN: Chấp nhận ghi nợ trực tiếp, ACH Pull và các thanh toán qua ngân hàng mở.

en: Billie is the leading provider of Buy Now, Pay Later payment methods for B2B stores.
vi_VN: Billie là nhà cung cấp hàng đầu các phương thức thanh toán Mua ngay, Trả sau cho các cửa hàng B2B.

en: Accept Cards, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal, and many more payment methods in your store.
vi_VN: Chấp nhận Thẻ, Apple Pay, Google Pay, Bizum, PayPal và nhiều phương thức thanh toán khác trong cửa hàng của bạn.

en: Effortlessly accept cryptocurrency payments in your store.
vi_VN: Dễ dàng chấp nhận thanh toán bằng tiền điện tử trong cửa hàng của bạn.

en: A full checkout experience embedded on your site that includes all popular payment methods (Pay Now, Pay Later, Financing, Installments).
vi_VN: Một trải nghiệm thanh toán đầy đủ được nhúng trên trang web của bạn, bao gồm tất cả các phương thức thanh toán phổ biến (Thanh toán ngay, Trả sau, Tài trợ, Trả góp).

en: Accept all popular payment methods for Finnish B2C and B2B customers
vi_VN: Chấp nhận tất cả các phương thức thanh toán phổ biến cho khách hàng B2C và B2B tại Phần Lan.

en: The URL to attach the suggestion.
vi_VN: URL để gắn đề xuất.

en: The link to mark the suggestion as attached. This should be called when an extension is installed.
vi_VN: Liên kết để đánh dấu đề xuất là đã được gắn. Nên gọi liên kết này khi một tiện ích mở rộng được cài đặt.

en: Wallets & Express checkouts
vi_VN: Ví & Thanh toán nhanh

en: Dummy Product Variation
vi_VN: Biến thể sản phẩm giả

en: Dummy Product
vi_VN: Sản phẩm giả

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Variable Products.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị biểu mẫu Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn cho Sản phẩm có biến thể.

[ctx: Template name]
en: Variable Product Add to Cart + Options
vi_VN: Sản phẩm có biến thể Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Simple Products.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị biểu mẫu Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn cho Sản phẩm đơn giản.

[ctx: Template name]
en: Simple Product Add to Cart + Options
vi_VN: Sản phẩm đơn giản Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for Grouped Products.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị biểu mẫu Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn cho Sản phẩm nhóm.

[ctx: Template name]
en: Grouped Product Add to Cart + Options
vi_VN: Sản phẩm nhóm Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn

en: Template used to display the Add to Cart + Options form for External Products.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị biểu mẫu Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn cho Sản phẩm liên kết/bên ngoài.

[ctx: Template name]
en: External Product Add to Cart + Options
vi_VN: Sản phẩm liên kết Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn

en: Invalid field.
vi_VN: Trường không hợp lệ.

en: Validation failed.
vi_VN: Xác thực không thành công.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving address details: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lưu chi tiết địa chỉ: %s

note: translators: %s: is the field label
en: Please provide a valid %s
vi_VN: Vui lòng cung cấp %s hợp lệ

en: The Add to Cart + Options templates allow defining a different layout for each product type.
vi_VN: Các mẫu Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn cho phép xác định một bố cục khác nhau cho mỗi loại sản phẩm.

en: Add to Cart + Options
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng + Tùy chọn

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully connected to <b>%s</b>.
vi_VN: Kết nối thành công tới <b>%s</b>.

en: Access discounted shipping rates with USPS, UPS, and DHL.
vi_VN: Tiếp cận mức phí vận chuyển ưu đãi với USPS, UPS và DHL.

note: Translators: %s is the maximum file size in megabytes.
en: Blueprint step definition size exceeds maximum limit of %s MB
vi_VN: Kích thước định nghĩa bước Blueprint vượt quá giới hạn tối đa %s MB

en: The step definition to import
vi_VN: Định nghĩa bước để nhập

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Tax.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Thuế.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Shipping.
vi_VN: Bao gồm tất cả các thiết lập trong WooCommerce | Cài đặt | Giao hàng.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Visibility.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Hiển thị.

en: Site Visibility
vi_VN: Hiển thị cửa hàng

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Products.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Sản phẩm.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Integrations.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Tích hợp.

en: Integrations
vi_VN: Tích hợp

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Emails.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Email.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Advanced.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Nâng cao.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Account and Privacy.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Tài khoản và quyền riêng tư.

en: Account and Privacy
vi_VN: Tài khoản và Quyền riêng tư

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | General.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Chung.

en: Includes all settings in WooCommerce | Settings | Payments.
vi_VN: Bao gồm tất cả cài đặt trong WooCommerce | Cài đặt | Thanh toán.

en: You are not allowed to make this request.
vi_VN: Bạn không được phép thực hiện yêu cầu này.

en: Invalid country code.
vi_VN: Mã quốc gia không hợp lệ.

en: Country code.
vi_VN: Mã quốc gia.

en: Great things are coming soon
vi_VN: Những điều tuyệt vời sắp ra mắt

note: translators: %1$s is the current parameter and %2$s a comma-separated list of the allowed types.
en: %1$s is not of type %2$s.
vi_VN: %1$s không phải là loại %2$s.

en: A general template for emails.
vi_VN: Một mẫu chung cho email.

en: General Email
vi_VN: Email chung

en: A collection of email content layouts.
vi_VN: Một tập hợp các bố cục nội dung email.

[ctx: Block pattern category]
en: Email Contents
vi_VN: Nội dung email

en: Custom Email Styles
vi_VN: Kiểu email tùy chỉnh

en: Invalid post
vi_VN: Bài đăng không hợp lệ

en: Invalid email
vi_VN: Email không hợp lệ

en: Missing required data
vi_VN: Thiếu dữ liệu bắt buộc

en: Detailed information about registered sources is not currently available.
vi_VN: Thông tin chi tiết về các nguồn đã đăng ký hiện không có sẵn.

note: translators: %d: number of executed actions
en: Executed %d action. | Executed %d actions.
vi_VN[0]: Đã thực hiện %d hành động.

note: translators: %1$d: count of actions evaluated. %2$s: type of action evaluated.
en: %1$d action %2$s. | %1$d actions %2$s.
vi_VN[0]: %1$d hành động %2$s.

note: translators: %d: number of actions
en: Executing %d action | Executing %d actions
vi_VN[0]: Đang thực hiện %d hành động

note: translators: %d is action ID.
en: Unable to retrieve action %d.
vi_VN: Không thể truy xuất hành động %d.

note: translators: %1$d refers to the total number of tasks added, %2$s is the action type
en: %1$d %2$s action scheduled. | %1$d %2$s actions scheduled.
vi_VN[0]: Đã lên lịch %1$d hành động %2$s.

note: translators: %d is number of actions to create
en: Creating %d action | Creating %d actions
vi_VN[0]: Đang tạo %d hành động

note: translators: %2$d: number of actions deletions failed
en: %2$d failure. | %2$d failures.
vi_VN[0]: %2$d lỗi.

note: translators: %1$d: number of actions deleted
en: Deleted %1$d action | Deleted %1$d actions
vi_VN[0]: Đã xóa %1$d hành động

note: translators: %d: number of actions to be deleted
en: Deleting %d action | Deleting %d actions
vi_VN[0]: Đang xóa %d hành động

note: translators: %s refers to the exception error message.
en: There was an error creating the scheduled action: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tạo hành động đã lên lịch: %s

note: translators: %1$s: type of action, %2$d: ID of the created action
en: %1$s action (%2$d) scheduled.
vi_VN: Hành động %1$s (%2$d) đã được lên lịch.

en: Unable to create a scheduled action.
vi_VN: Không thể tạo hành động đã lên lịch.

en: scheduled action
vi_VN: hành động đã lên lịch

en: scheduled actions
vi_VN: các hành động đã lên lịch

note: translators: %1$s: singular or plural %2$s: refers to the exception error message.
en: There was an error cancelling the %1$s: %2$s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi hủy %1$s: %2$s

en: Scheduled action cancelled.
vi_VN: Hành động đã lên lịch đã bị hủy.

en: Request to cancel scheduled actions completed.
vi_VN: Yêu cầu hủy các hành động đã lên lịch đã hoàn tất.

en: Please specify hook and/or group of actions to cancel.
vi_VN: Vui lòng chỉ định hook và/hoặc nhóm hành động cần hủy.

en: Unable to cancel scheduled action: check the logs.
vi_VN: Không thể hủy hành động đã lên lịch: kiểm tra nhật ký.

en: Please specify hook of action to cancel.
vi_VN: Vui lòng chỉ định hook của hành động cần hủy.

note: translators: %1$s is WP CLI command (not translatable)
en: WP CLI commands are available: execute %1$s for a list of available commands.
vi_VN: Các lệnh WP CLI khả dụng: thực thi %1$s để xem danh sách các lệnh khả dụng.

en: Action Scheduler is currently being loaded from the following location. This can be useful when debugging, or if requested by the support team.
vi_VN: Action Scheduler hiện đang được tải từ vị trí sau. Điều này có thể hữu ích khi gỡ lỗi, hoặc nếu được đội ngũ hỗ trợ yêu cầu.

en: Cart is not available. This may indicate that the function is being called before woocommerce_init or in an admin context.
vi_VN: Giỏ hàng không khả dụng. Điều này có thể cho biết hàm đang được gọi trước woocommerce_init hoặc trong ngữ cảnh quản trị.

note: translators: %s: admin email
en: Enter Bcc recipients (comma-separated) for this email.
vi_VN: Nhập người nhận Bcc (phân tách bằng dấu phẩy) cho email này.

note: translators: %s: admin email
en: Enter Cc recipients (comma-separated) for this email.
vi_VN: Nhập người nhận Cc (phân tách bằng dấu phẩy) cho email này.

en: Congratulations on the sale!
vi_VN: Chúc mừng bạn đã bán được hàng!

en: New order: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng mới: #{order_number}

en: [{site_title}]: You've got a new order: #{order_number}
vi_VN: [{site_title}]: Bạn có một đơn hàng mới: #{order_number}

en: We hope they’ll be back soon! Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
vi_VN: Chúng tôi hy vọng họ sẽ sớm quay lại! Đọc thêm về <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">khắc phục sự cố thanh toán không thành công</a>.

en: Order failed: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng không thành công: #{order_number}

en: Select who should be notified if an order that was previously processing or on-hold has failed.
vi_VN: Chọn người sẽ được thông báo nếu một đơn hàng trước đó đang xử lý hoặc đang tạm dừng bị lỗi.

en: Reset your password
vi_VN: Đặt lại mật khẩu của bạn

en: Reset your password for {site_title}
vi_VN: Đặt lại mật khẩu của bạn cho {site_title}

en: Order refunded: {order_number}
vi_VN: Đơn hàng đã hoàn tiền: {order_number}

en: Partial refund: Order {order_number}
vi_VN: Hoàn tiền một phần: Đơn hàng {order_number}

en: A note has been added to your order from {site_title}
vi_VN: Một ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn từ {site_title}

en: Manually send an email to your customers containing their order information and payment links
vi_VN: Gửi email thủ công cho khách hàng của bạn chứa thông tin đơn hàng và liên kết thanh toán

en: If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
vi_VN: Nếu bạn cần bất kỳ trợ giúp nào với đơn đặt hàng của mình, vui lòng liên hệ với chúng tôi theo địa chỉ {store_email}.

en: Thanks again! If you need any help with your order, please contact us at {store_email}.
vi_VN: Cảm ơn bạn một lần nữa! Nếu cần hỗ trợ về đơn hàng, vui lòng liên hệ với chúng tôi qua {store_email}.

en: Good things are heading your way!
vi_VN: Cám ơn bạn đã mua hàng!

en: Your order from {site_title} is on its way!
vi_VN: Đơn hàng của bạn từ {site_title} đang trên đường vận chuyển!

en: Order cancelled: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng đã bị hủy: #{order_number}

note: translators: 1: SKU.
en: The product with SKU (%1$s) you are trying to insert is already present in the lookup table
vi_VN: Sản phẩm có SKU (%1$s) bạn đang cố gắng thêm đã có trong bảng tra cứu

en: WC_Session is not available, customer data cannot be saved to session.
vi_VN: WC_Session không khả dụng, dữ liệu khách hàng không thể được lưu vào phiên.

note: translators: %s: Error message.
en: An error occurred while saving account details: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lưu chi tiết tài khoản: %s

en: The selected product is invalid.
vi_VN: Sản phẩm đã chọn không hợp lệ.

en: Brands:
vi_VN: Thương hiệu:

en: Cost value
vi_VN: Giá vốn

note: translators: %s = cost value (formatted as currency)
en: Enter cost value (%s)
vi_VN: Nhập giá vốn (%s)

note: Translators: %s: comma-separated email addresses to which the email is sent.
en: <b>To</b>: %s
vi_VN: <b>Đến</b>: %s

en: Automatically update email styles when theme styles change
vi_VN: Tự động cập nhật kiểu email khi kiểu giao diện thay đổi

en: Auto-sync with theme
vi_VN: Tự động đồng bộ với giao diện

en: Logo width (px)
vi_VN: Chiều rộng logo (px)

en: Retain refunded orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
vi_VN: Giữ lại các đơn hàng đã hoàn tiền trong một khoảng thời gian xác định trước khi ẩn danh dữ liệu cá nhân trong đó.

en: Retain refunded orders
vi_VN: Giữ lại các đơn hàng đã hoàn tiền

note: Translators: %s = cost of the item (monetary value)
en: %s (default)
vi_VN: %s (mặc định)

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. Leave blank to use the default value from "General".
vi_VN: Thêm số tiền bạn phải trả để mua hoặc sản xuất sản phẩm này. Để trống để sử dụng giá trị mặc định từ "Chung".

note: translators: %s: currency symbol
en: Cost (%s)
vi_VN: Giá vốn (%s)

en: Remove custom costs
vi_VN: Xóa giá vốn tùy chỉnh

en: Add the amount it costs you to buy or make this product.
vi_VN: Thêm số tiền bạn phải trả để mua hoặc sản xuất sản phẩm này.

en: Add the amount it costs you to buy or make this product. This will be applied as the default value for variations.
vi_VN: Thêm số tiền bạn phải trả để mua hoặc sản xuất sản phẩm này. Giá trị này sẽ được áp dụng làm giá trị mặc định cho các biến thể.

en: Cost of goods
vi_VN: Giá vốn hàng bán

en: The custom cost of goods sold values will revert back to their defaults for all the variations. Would you like to continue?
vi_VN: Giá vốn hàng bán tùy chỉnh sẽ trở về giá trị mặc định cho tất cả các biến thể. Bạn có muốn tiếp tục không?

[ctx: block description]
en: Allow customers to create an account after their purchase.
vi_VN: Cho phép khách hàng tạo tài khoản sau khi mua hàng.

en: Test account
vi_VN: Tài khoản thử nghiệm

en: If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
vi_VN: Nếu đúng, giá trị hiệu lực sẽ là giá trị gốc từ sản phẩm cha cộng với giá trị đã định; nếu sai, giá trị đã định sẽ là giá trị hiệu lực cuối cùng.

en: Applies to variations only. If true, the effective value is the base value from the parent product plus the defined value; if false, the defined value is the final effective value.
vi_VN: Chỉ áp dụng cho các biến thể. Nếu đúng, giá trị hiệu lực sẽ là giá trị gốc từ sản phẩm cha cộng với giá trị đã định; nếu sai, giá trị đã định sẽ là giá trị hiệu lực cuối cùng.

en: Offer cryptocurrency payment options to your shoppers.
vi_VN: Cung cấp các tùy chọn thanh toán bằng tiền điện tử cho người mua hàng của bạn.

en: Crypto Payments
vi_VN: Thanh toán bằng tiền điện tử

en: Grow and retain customers with email, SMS, automations, and a consolidated view of customer interactions.
vi_VN: Phát triển và giữ chân khách hàng bằng email, SMS, tự động hóa và chế độ xem hợp nhất về các tương tác của khách hàng.

en: Usage tracking activated
vi_VN: Theo dõi sử dụng đã được kích hoạt

en: Invalid nonce.
vi_VN: Nonce không hợp lệ.

en: This is a customer note. Customers can add a note to their order on checkout.
    
    It can be multiple lines. If there's no note, this section is hidden.
vi_VN: Đây là ghi chú của khách hàng. Khách hàng có thể thêm ghi chú vào đơn hàng của họ khi thanh toán.
    
    Ghi chú có thể có nhiều dòng. Nếu không có ghi chú, phần này sẽ được ẩn.

note: translators: {{label}} is the status filter item label.
en: Status: {{label}}
vi_VN: Trạng thái: {{label}}

note: translators: %s: status.
en: Status: %s
vi_VN: Trạng thái: %s

note: translators: %s: item label.
en: Remove filter: %s
vi_VN: Xóa bộ lọc: %s

note: translators: {{label}} is the rating filter item label.
en: Rating: {{label}}
vi_VN: Đánh giá: {{label}}

note: translators: %s is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rating: Rated %d out of 5
vi_VN: Đánh giá: Được xếp hạng %d trên 5

note: translators: {{min}} is the formatted minimum price.
en: Price: From {{min}}
vi_VN: Giá: Từ {{min}}

note: translators: {{max}} is the formatted maximum price.
en: Price: Up to {{max}}
vi_VN: Giá: Đến {{max}}

note: translators: {{min}} and {{max}} are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: {{min}} - {{max}}
vi_VN: Giá: {{min}} - {{max}}

note: translators: %s is the formatted minimum price.
en: Price: From %s
vi_VN: Giá: Từ %s

note: translators: %s is the formatted maximum price.
en: Price: Up to %s
vi_VN: Giá: Đến %s

note: translators: %1$s and %2$s are the formatted minimum and maximum prices respectively.
en: Price: %1$s - %2$s
vi_VN: Giá: %1$s - %2$s

note: translators:  {{label}} is the label of the active filter item.
en: Remove filter: {{label}}
vi_VN: Xóa bộ lọc: {{label}}

en: Order failed
vi_VN: Đặt hàng thất bại

en: Order completed
vi_VN: Đơn hàng đã hoàn thành

en: Order refunded
vi_VN: Đơn hàng đã được hoàn tiền

en: Order cancelled
vi_VN: Đơn hàng đã bị hủy

note: translators: 1: Disconnected user email
en: Successfully disconnected from <b>%1$s</b>.
vi_VN: Đã ngắt kết nối thành công khỏi <b>%1$s</b>.

en: Includes all the installed themes.
vi_VN: Bao gồm tất cả các giao diện đã được cài đặt.

en: Includes all the items featured in WooCommerce | Settings.
vi_VN: Bao gồm tất cả các mục có trong WooCommerce | Cài đặt.

en: Includes the task configurations for WooCommerce.
vi_VN: Bao gồm các cấu hình tác vụ cho WooCommerce.

en: Task Configurations
vi_VN: Cấu hình tác vụ

en: Includes onboarding configuration options
vi_VN: Bao gồm các tùy chọn cấu hình khởi tạo

en: Onboarding Configuration
vi_VN: Cấu hình khi nhập môn

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: Where cycling dreams take flight.
vi_VN: Nơi những giấc mơ đạp xe bay cao.

[ctx: Used in the paragraph of the coming soon page]
en: Dedicated to providing top-quality bikes, accessories, and expert advice for riders of all experience levels. Stay tuned.
vi_VN: Chuyên cung cấp xe đạp, phụ kiện chất lượng hàng đầu và lời khuyên chuyên môn cho người đi xe đạp ở mọi cấp độ kinh nghiệm. Hãy theo dõi.

[ctx: Used in the heading of the coming soon page]
en: opening soon
vi_VN: sắp khai trương

note: translators: %s: site name.
en: Your account with %s is using a temporary password. We emailed you a link to change your password.
vi_VN: Tài khoản của bạn với %s đang sử dụng mật khẩu tạm thời. Chúng tôi đã gửi email cho bạn một liên kết để thay đổi mật khẩu của bạn.

en: Exclude product variations with any of the statuses from result set.
vi_VN: Loại trừ các biến thể sản phẩm có bất kỳ trạng thái nào khỏi bộ kết quả.

en: Limit result set to product variations with any of the statuses.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các biến thể sản phẩm có bất kỳ trạng thái nào.

en: Limit result set to downloadable product variations.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các biến thể sản phẩm có thể tải xuống.

en: Limit result set to virtual product variations.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các biến thể sản phẩm ảo.

en: 5 of 5 stars
vi_VN: 5 trên 5 sao

en: 4 of 5 stars
vi_VN: 4 trên 5 sao

en: 3 of 5 stars
vi_VN: 3 trên 5 sao

en: 2 of 5 stars
vi_VN: 2 trên 5 sao

en: 1 of 5 stars
vi_VN: 1 trên 5 sao

en: Hide password
vi_VN: Ẩn mật khẩu

en: Show password
vi_VN: Hiển thị mật khẩu

en: Warning: Sale prices will be removed if they are not lower than regular prices.
vi_VN: Cảnh báo: Giá khuyến mãi sẽ bị xóa nếu không thấp hơn giá thông thường.

[ctx: block description]
en: Display a short description about a product.
vi_VN: Hiển thị mô tả ngắn về sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Summary
vi_VN: Tóm tắt sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display an input field customers can use to select the number of products to add to their cart.
vi_VN: Hiển thị một trường nhập liệu mà khách hàng có thể sử dụng để chọn số lượng sản phẩm cần thêm vào giỏ hàng.

en: Products in cart
vi_VN: Sản phẩm trong giỏ hàng

en: Page not found
vi_VN: Không tìm thấy trang

en: Action needed
vi_VN: Cần hành động

en: Sync with theme
vi_VN: Đồng bộ với giao diện

en: WooCommerce Settings
vi_VN: Cài đặt WooCommerce

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: Sorry, your order on %1$s was unsuccessful. Your order details are below, with a link to try your payment again: %2$s
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng của bạn trên %1$s đã không thành công. Chi tiết đơn hàng của bạn ở bên dưới, với một liên kết để thử thanh toán lại: %2$s

en: Stock availability class.
vi_VN: Lớp tình trạng tồn kho.

en: Stock availability text.
vi_VN: Văn bản tình trạng tồn kho.

en: Information about the product's availability.
vi_VN: Thông tin về tình trạng còn hàng của sản phẩm.

en: Order status slug.
vi_VN: Slug trạng thái đơn hàng.

en: Order statuses not found
vi_VN: Không tìm thấy trạng thái đơn hàng

en: HPOS Data Caching
vi_VN: Bộ nhớ đệm dữ liệu HPOS

note: translators: %s is the URL to the rate limiting documentation.
en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
vi_VN: Cho phép giới hạn tỷ lệ cho Đặt hàng thanh toán và điểm cuối API cửa hàng / thanh toán. Để kiểm soát thêm điều này, hãy tham khảo <a href="%s" target="_blank">tài liệu giới hạn tỷ lệ</a>.

en: Rate limit Checkout
vi_VN: Giới hạn tỷ lệ Thanh toán

en: Clearpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
vi_VN: Clearpay cho phép khách hàng nhận sản phẩm ngay lập tức và thanh toán các giao dịch mua hàng qua bốn lần trả góp, luôn miễn lãi suất.

en: Affirm's tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
vi_VN: Các chương trình Mua trước Trả sau được thiết kế riêng của Affirm giúp xóa bỏ rào cản về giá, biến người xem thành người mua, tăng giá trị đơn hàng trung bình và mở rộng tệp khách hàng của bạn.

en: Credit/debit cards, Apple Pay, Google Pay, and more.
vi_VN: Thẻ tín dụng/ghi nợ, Apple Pay, Google Pay và nhiều loại khác.

en: Accept payments with Woo
vi_VN: Chấp nhận thanh toán với Woo

en: A European payments solution that allows you to accept payments in over 25 countries and multiple currencies.
vi_VN: Giải pháp thanh toán châu Âu cho phép bạn chấp nhận thanh toán ở hơn 25 quốc gia và nhiều loại tiền tệ.

en: Viva.com Smart Checkout
vi_VN: Thanh toán thông minh Viva.com

en: Accept credit and debit cards on your WooCommerce store with advanced features like partial refunds, full/partial captures, and 3D Secure security.
vi_VN: Chấp nhận thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ trên cửa hàng WooCommerce của bạn với các tính năng nâng cao như hoàn tiền một phần, thu tiền toàn bộ / một phần và bảo mật 3D Secure.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell in store and track sales and inventory in one place.
vi_VN: Chấp nhận thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ một cách an toàn với một mức phí thấp, không có phí phát sinh (có sẵn mức phí tùy chỉnh). Bán hàng tại cửa hàng và theo dõi doanh số và hàng tồn kho ở cùng một nơi.

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
vi_VN: Kích hoạt plugin độc quyền của PayU cho WooCommerce để bắt đầu chấp nhận thanh toán bằng hơn 100 phương thức thanh toán có sẵn ở Ấn Độ bao gồm thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ, UPI, và hơn thế nữa!

en: PayU India
vi_VN: PayU Ấn Độ

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today's hyper-competitive global market.
vi_VN: Payoneer Checkout là thế hệ tiếp theo của các nền tảng xử lý thanh toán, cung cấp cho các thương nhân trên toàn thế giới các giải pháp và định hướng mà họ cần để thành công trong thị trường toàn cầu siêu cạnh tranh ngày nay.

en: Safe and secure payments using your customer's PayPal account.
vi_VN: Thanh toán an toàn và bảo mật bằng tài khoản PayPal của khách hàng.

en: PayPal Payments lets you offer PayPal, Venmo (US only), Pay Later options and more.
vi_VN: PayPal Payments cho phép bạn cung cấp PayPal, Venmo (chỉ ở Hoa Kỳ), các tùy chọn Trả sau và hơn thế nữa.

en: Paymob is a leading payment gateway in the Middle East and Africa. Accept payments online and in-store with Paymob.
vi_VN: Paymob là một cổng thanh toán hàng đầu ở Trung Đông và Châu Phi. Chấp nhận thanh toán trực tuyến và tại cửa hàng với Paymob.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa's most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
vi_VN: Tiện ích mở rộng Payfast cho WooCommerce cho phép bạn chấp nhận thanh toán bằng Thẻ tín dụng và EFT thông qua một trong những cổng thanh toán phổ biến nhất của Nam Phi. Không có phí thiết lập hoặc chi phí đăng ký hàng tháng. Chọn tiện ích mở rộng này sẽ định cấu hình cửa hàng của bạn để sử dụng đồng rand Nam Phi làm loại tiền tệ được chọn.

en: Your trusted payments partner in Asia and around the world.
vi_VN: Đối tác thanh toán đáng tin cậy của bạn ở Châu Á và trên toàn thế giới.

en: The category of the suggestion.
vi_VN: Danh mục của đề xuất.

en: The tags associated with the suggestion.
vi_VN: Các thẻ liên quan đến gợi ý.

en: The URL of the icon (square aspect ratio).
vi_VN: URL của biểu tượng (tỷ lệ khung hình vuông).

en: The URL of the image.
vi_VN: URL của hình ảnh.

en: The description of the suggestion.
vi_VN: Mô tả của đề xuất.

en: The title of the suggestion.
vi_VN: Tiêu đề của đề xuất.

en: The type of the suggestion.
vi_VN: Loại của gợi ý.

en: The priority of the suggestion.
vi_VN: Mức độ ưu tiên của đề xuất.

en: The unique identifier for the suggestion.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho đề xuất.

en: A suggestion with full details.
vi_VN: Một đề xuất với đầy đủ chi tiết.

en: The URL to hide the suggestion.
vi_VN: URL để ẩn đề xuất.

en: The link to hide the suggestion.
vi_VN: Liên kết để ẩn đề xuất.

en: The URL to dismiss the incentive.
vi_VN: URL để loại bỏ ưu đãi.

en: The link to dismiss the incentive.
vi_VN: Liên kết để loại bỏ ưu đãi.

en: Context ID in which the incentive was dismissed.
vi_VN: ID ngữ cảnh mà ưu đãi bị loại bỏ.

en: The badge label for the incentive.
vi_VN: Nhãn huy hiệu cho ưu đãi.

en: The URL to the terms and conditions for the incentive.
vi_VN: URL đến các điều khoản và điều kiện cho ưu đãi.

en: The call to action label for the incentive.
vi_VN: Nhãn kêu gọi hành động cho ưu đãi.

en: The short description of the incentive. It can contain stylistic HTML.
vi_VN: Mô tả ngắn gọn về ưu đãi. Nó có thể chứa HTML cách điệu.

en: The incentive description. It can contain stylistic HTML.
vi_VN: Mô tả ưu đãi. Nó có thể chứa HTML cách điệu.

en: The incentive title. It can contain stylistic HTML.
vi_VN: Tiêu đề ưu đãi. Nó có thể chứa HTML cách điệu.

en: The incentive promo ID. This ID need to be fed into the onboarding flow.
vi_VN: ID khuyến mãi ưu đãi. ID này cần được đưa vào luồng giới thiệu.

en: The incentive unique ID. This ID needs to be used for incentive dismissals.
vi_VN: ID duy nhất của ưu đãi. ID này cần được sử dụng để loại bỏ ưu đãi.

en: The active incentive for the provider.
vi_VN: Ưu đãi đang hoạt động cho nhà cung cấp.

en: The suggestion ID matching this provider.
vi_VN: ID gợi ý khớp với nhà cung cấp này.

en: Tag associated with the provider.
vi_VN: Thẻ liên quan đến nhà cung cấp.

en: The tags associated with the provider.
vi_VN: Các thẻ liên quan đến nhà cung cấp.

en: The URL of the payment method icon or a base64-encoded SVG image.
vi_VN: URL của biểu tượng phương thức thanh toán hoặc hình ảnh SVG được mã hóa base64.

en: The description of the payment method. It can contain basic HTML.
vi_VN: Mô tả của phương thức thanh toán. Nó có thể chứa HTML cơ bản.

en: The title of the payment method. Does not include HTML tags.
vi_VN: Tiêu đề của phương thức thanh toán. Không bao gồm các thẻ HTML.

en: Whether the payment method should be required (and force-enabled) or not.
vi_VN: Liệu phương thức thanh toán có bắt buộc (và bắt buộc kích hoạt) hay không.

en: Whether the payment method should be recommended as enabled or not.
vi_VN: Liệu phương thức thanh toán có nên được đề xuất là đã kích hoạt hay không.

en: The sort order of the payment method.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp của phương thức thanh toán.

en: The unique identifier for the payment method.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho phương thức thanh toán.

en: The details for a recommended payment method.
vi_VN: Chi tiết cho một phương thức thanh toán được đề xuất.

en: The list of recommended payment methods details for the payment gateway.
vi_VN: Danh sách chi tiết các phương thức thanh toán được đề xuất cho cổng thanh toán.

en: The URL to start/continue onboarding for the payment gateway.
vi_VN: URL để bắt đầu/tiếp tục quá trình giới thiệu cho cổng thanh toán.

en: The start/continue onboarding link for the payment gateway.
vi_VN: Liên kết bắt đầu/tiếp tục quá trình giới thiệu cho cổng thanh toán.

en: Whether the onboarding process is completed.
vi_VN: Cho biết quy trình khởi tạo đã hoàn tất hay chưa.

en: Whether the onboarding process is started.
vi_VN: Cho biết quy trình khởi tạo đã bắt đầu hay chưa.

en: The state of the onboarding process.
vi_VN: Trạng thái của quá trình giới thiệu.

en: Onboarding-related details for the provider.
vi_VN: Chi tiết liên quan đến quá trình giới thiệu cho nhà cung cấp.

en: The URL to the settings page for the payment gateway.
vi_VN: URL đến trang cài đặt cho cổng thanh toán.

en: The link to the settings page for the payment gateway.
vi_VN: Liên kết đến trang cài đặt cho cổng thanh toán.

en: The management details of the provider.
vi_VN: Chi tiết quản lý của nhà cung cấp.

en: Whether the provider is in dev mode. Having this true usually leads to forcing test payments.
vi_VN: Liệu nhà cung cấp có ở chế độ nhà phát triển hay không. Nếu là đúng như vậy thường dẫn đến việc bắt buộc thanh toán thử nghiệm.

en: Whether the provider is in test mode for payments processing.
vi_VN: Liệu nhà cung cấp có ở chế độ thử nghiệm để xử lý thanh toán hay không.

en: Whether the provider needs setup.
vi_VN: Liệu nhà cung cấp có cần thiết lập hay không.

en: Whether the provider has a payments processing account connected.
vi_VN: Liệu nhà cung cấp có kết nối tài khoản xử lý thanh toán hay không.

en: Whether the provider is enabled for use on checkout.
vi_VN: Liệu nhà cung cấp có được kích hoạt để sử dụng khi thanh toán hay không.

en: The general state of the provider with regards to it's payments processing.
vi_VN: Trạng thái chung của nhà cung cấp liên quan đến việc xử lý thanh toán của họ.

en: The URL of the link.
vi_VN: URL của liên kết.

en: The type of the link.
vi_VN: Loại của liên kết.

en: Links for the provider.
vi_VN: Các liên kết cho nhà cung cấp.

en: The URL of the provider icon (square aspect ratio - 72px by 72px).
vi_VN: URL của biểu tượng nhà cung cấp (tỷ lệ khung hình vuông - 72px x 72px).

en: The URL of the provider image.
vi_VN: URL hình ảnh của nhà cung cấp.

en: The status of the plugin.
vi_VN: Trạng thái của plugin.

en: The plugin main file. This is a relative path to the plugins directory.
vi_VN: Tệp chính của plugin. Đây là đường dẫn tương đối đến thư mục plugin.

en: The slug of the plugin.
vi_VN: Slug của plugin.

en: The type of the plugin.
vi_VN: Loại của plugin.

en: The corresponding plugin details of the provider.
vi_VN: Chi tiết plugin tương ứng của nhà cung cấp.

en: Supported features for this provider.
vi_VN: Các tính năng được hỗ trợ cho nhà cung cấp này.

en: The description of the provider.
vi_VN: Mô tả của nhà cung cấp.

en: The title of the provider.
vi_VN: Tiêu đề của nhà cung cấp.

en: The type of payment provider. Use this to differentiate between the various items in the list and determine their intended use.
vi_VN: Loại nhà cung cấp thanh toán. Sử dụng điều này để phân biệt giữa các mục khác nhau trong danh sách và xác định mục đích sử dụng của chúng.

en: The sort order of the provider.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp của nhà cung cấp.

en: The unique identifier for the provider.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho nhà cung cấp.

en: A payment provider in the context of the main Payments Settings page list.
vi_VN: Nhà cung cấp thanh toán trong ngữ cảnh của danh sách trang Cài đặt Thanh toán chính.

en: The description of the category.
vi_VN: Mô tả của danh mục.

en: The title of the category.
vi_VN: Tiêu đề của danh mục.

en: The priority of the category.
vi_VN: Mức độ ưu tiên của danh mục.

en: The unique identifier for the category.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho danh mục.

en: A suggestion category.
vi_VN: Một danh mục gợi ý.

en: The suggestion categories.
vi_VN: Các danh mục gợi ý.

en: The list of suggestions, excluding the ones part of the providers list.
vi_VN: Danh sách các đề xuất, không bao gồm các đề xuất là một phần của danh sách nhà cung cấp.

en: The ordered offline payment methods providers list.
vi_VN: Danh sách các nhà cung cấp phương thức thanh toán ngoại tuyến được sắp xếp.

en: The ordered providers list. This includes registered payment gateways, suggestions, and offline payment methods group entry. The individual offline payment methods are separate.
vi_VN: Danh sách các nhà cung cấp đã được sắp xếp. Danh sách này bao gồm các cổng thanh toán đã đăng ký, các gợi ý và mục nhập nhóm phương thức thanh toán ngoại tuyến. Các phương thức thanh toán ngoại tuyến riêng lẻ được tách biệt.

en: The order value must be an integer.
vi_VN: Giá trị thứ tự phải là một số nguyên.

en: The ordering argument must be an object with provider IDs as keys and numeric values as values.
vi_VN: Tham số sắp xếp phải là một đối tượng với ID nhà cung cấp làm khóa và giá trị số làm giá trị.

en: The ordering argument must be an object.
vi_VN: Tham số sắp xếp phải là một đối tượng.

en: The location argument must be a valid ISO3166 alpha-2 country code.
vi_VN: Tham số vị trí phải là mã quốc gia ISO3166 alpha-2 hợp lệ.

en: The location argument must be a string.
vi_VN: Tham số vị trí phải là một chuỗi.

en: The context ID for which to dismiss the incentive. If not provided, will dismiss the incentive for all contexts.
vi_VN: ID ngữ cảnh để loại bỏ ưu đãi. Nếu không được cung cấp, sẽ loại bỏ ưu đãi cho tất cả các ngữ cảnh.

en: A map of provider ID to integer values representing the sort order.
vi_VN: Một ánh xạ từ ID nhà cung cấp đến các giá trị số nguyên đại diện cho thứ tự sắp xếp.

en: ISO3166 alpha-2 country code. Defaults to WooCommerce's base location country.
vi_VN: Mã quốc gia ISO3166 alpha-2. Mặc định là quốc gia vị trí cơ sở của WooCommerce.

en: The ISO3166 alpha-2 country code to save for the current user.
vi_VN: Mã quốc gia ISO3166 alpha-2 để lưu cho người dùng hiện tại.

en: Accept payments offline using multiple different methods. These can also be used to test purchases.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán ngoại tuyến bằng nhiều phương thức khác nhau. Các phương thức này cũng có thể được dùng để thử nghiệm mua hàng.

en: Take offline payments
vi_VN: Thực hiện thanh toán ngoại tuyến

en: Give your shoppers additional ways to pay.
vi_VN: Cung cấp cho người mua sắm của bạn những cách thanh toán bổ sung.

en: Payment Providers
vi_VN: Nhà cung cấp thanh toán

en: Offer flexible payment options to your shoppers.
vi_VN: Cung cấp các tùy chọn thanh toán linh hoạt cho người mua sắm của bạn.

en: Buy Now, Pay Later
vi_VN: Mua ngay, trả sau

en: Allow shoppers to fast-track the checkout process with express options like Apple Pay and Google Pay.
vi_VN: Cho phép người mua sắm theo dõi nhanh quá trình thanh toán với các tùy chọn nhanh như Apple Pay và Google Pay.

en: Invalid suggestion ID.
vi_VN: ID gợi ý không hợp lệ.

note: translators: %s: Email settings color key, e.g., "woocommerce_email_base_color".
en: Transient saved for key %s.
vi_VN: Đã lưu giá trị tạm thời cho khóa %s.

en: Error saving transient. Please try again.
vi_VN: Lỗi khi lưu giá trị tạm thời. Vui lòng thử lại.

en: Error sending test email. Please try again.
vi_VN: Lỗi khi gửi email thử nghiệm. Vui lòng thử lại.

note: translators: %s: Email address.
en: Test email sent to %s.
vi_VN: Đã gửi email thử nghiệm đến %s.

en: A subject for provided email type after filters are applied and placeholders replaced.
vi_VN: Tiêu đề cho loại email được cung cấp sau khi áp dụng bộ lọc và thay thế các placeholder.

en: The email type to get subject for.
vi_VN: Loại email để lấy tiêu đề.

en: Email address to send the email preview to.
vi_VN: Địa chỉ email để gửi bản xem trước email đến.

en: The email type to preview.
vi_VN: Loại email để xem trước.

en: Reusable template part for displaying social links on the coming soon page.
vi_VN: Phần mẫu có thể sử dụng lại để hiển thị các liên kết xã hội trên trang sắp ra mắt.

[ctx: Template name]
en: Coming soon social links
vi_VN: Liên kết mạng xã hội sắp ra mắt

en: Address Line 2
vi_VN: Địa chỉ dòng 2

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
vi_VN: Kiểm soát hiển thị trường căn hộ (địa chỉ_2) trong thanh toán.

en: Controls the display of the company field in checkout.
vi_VN: Kiểm soát hiển thị trường công ty trong thanh toán.

en: Phone number
vi_VN: Số điện thoại

en: Controls the display of the phone field in checkout.
vi_VN: Kiểm soát hiển thị trường điện thoại trong thanh toán.

en: Selling platforms.
vi_VN: Nền tảng bán hàng.

en: Selling online answer.
vi_VN: Câu trả lời bán hàng trực tuyến.

en: Business choice.
vi_VN: Lựa chọn kinh doanh.

en: The Core Profiler step to mark as complete.
vi_VN: Bước trình hồ sơ lõi để đánh dấu là đã hoàn thành.

[ctx: Coming Soon template heading]
en: Stay tuned.
vi_VN: Hãy đón chờ.

en: Something big is brewing! Our store is in the works – Launching shortly!
vi_VN: Điều gì đó lớn lao đang được ấp ủ! Cửa hàng của chúng tôi đang trong quá trình hoàn thiện – Sẽ sớm ra mắt!

note: translators: %s: Site name.
en: %s transforms your home with our curated collection of home decor, bringing inspiration and style to every corner.
vi_VN: %s biến đổi ngôi nhà của bạn với bộ sưu tập đồ trang trí nội thất được tuyển chọn của chúng tôi, mang lại cảm hứng và phong cách cho mọi ngóc ngách.

en: An invalid order status slug was supplied.
vi_VN: Đã cung cấp một slug trạng thái đơn hàng không hợp lệ.

en: Limit result set to virtual products.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm ảo.

en: Limit result set to downloadable products.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có thể tải xuống.

en: Exclude products with any of the types from result set.
vi_VN: Loại trừ các sản phẩm có bất kỳ loại nào trong số các loại này khỏi tập kết quả.

en: Limit result set to products with any of the types.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm có bất kỳ loại nào trong số các loại này.

en: Exclude products with any of the statuses from result set.
vi_VN: Loại trừ các sản phẩm có bất kỳ trạng thái nào khỏi bộ kết quả.

en: Limit result set to products with any of the statuses.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có bất kỳ trạng thái nào.

en: Let your shoppers pay upon delivery — by cash or other methods of payment.
vi_VN: Cho phép người mua hàng thanh toán khi nhận hàng — bằng tiền mặt hoặc các phương thức thanh toán khác.

en: Custom fonts
vi_VN: Phông chữ tùy chỉnh

en: Standard fonts
vi_VN: Phông chữ tiêu chuẩn

en: Preview your email template. You can also test on different devices and send yourself a test email.
vi_VN: Xem trước mẫu email của bạn. Bạn cũng có thể thử nghiệm trên các thiết bị khác nhau và tự gửi cho mình một email thử.

en: Email preview
vi_VN: Xem trước email

en: Set the name and email address you'd like your outgoing emails to use.
vi_VN: Đặt tên và địa chỉ email bạn muốn sử dụng cho email đi.

en: Color palette
vi_VN: Bảng màu

note: translators: %s: footer default color
en: Choose a color for your secondary text, such as your footer content. Default %s.
vi_VN: Chọn màu cho văn bản phụ, chẳng hạn như nội dung chân trang. Mặc định %s.

en: Secondary text
vi_VN: Văn bản phụ

note: translators: %s: default color
en: Set the color of your headings and text. Default %s.
vi_VN: Đặt màu cho tiêu đề và văn bản. Mặc định %s.

en: Heading & text
vi_VN: Tiêu đề và văn bản

note: translators: %s: default color
en: Choose a background color for the content area of your emails. Default %s.
vi_VN: Chọn màu nền cho khu vực nội dung email của bạn. Mặc định %s.

en: Content background
vi_VN: Nền nội dung

note: translators: %s: default color
en: Select a color for the background of your emails. Default %s.
vi_VN: Chọn màu cho nền email của bạn. Mặc định %s.

en: Email background
vi_VN: Nền email

note: translators: %s: default color
en: Customize the color of your buttons and links. Default %s.
vi_VN: Tùy chỉnh màu sắc của các nút và liên kết của bạn. Mặc định là %s.

en: Accent
vi_VN: Điểm nhấn

note: translators: %s: Available placeholders for use
en: This text will appear in the footer of all of your WooCommerce emails.
vi_VN: Văn bản này sẽ xuất hiện ở chân trang của tất cả các email WooCommerce của bạn.

en: Font family
vi_VN: Họ phông chữ

en: Header alignment
vi_VN: Căn chỉnh tiêu đề

en: Add your logo to each of your WooCommerce emails. If no logo is uploaded, your site title will be used instead.
vi_VN: Thêm logo của bạn vào mỗi email WooCommerce. Nếu không có logo nào được tải lên, tiêu đề trang web của bạn sẽ được sử dụng thay thế.

en: Customize your WooCommerce email template and preview it below.
vi_VN: Tùy chỉnh mẫu email WooCommerce của bạn và xem trước nó bên dưới.

en: There was an error rendering an email preview.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết xuất bản xem trước email.

en: Zagreb City
vi_VN: Thành phố Zagreb

en: Međimurje County
vi_VN: Hạt Međimurje

en: Dubrovnik-Neretva County
vi_VN: Hạt Dubrovnik-Neretva

en: Istria County
vi_VN: Hạt Istria

en: Split-Dalmatia County
vi_VN: Hạt Split-Dalmatia

en: Vukovar-Srijem County
vi_VN: Hạt Vukovar-Srijem

en: Šibenik-Knin County
vi_VN: Hạt Šibenik-Knin

en: Osijek-Baranja County
vi_VN: Hạt Osijek-Baranja

en: Zadar County
vi_VN: Hạt Zadar

en: Brod-Posavina County
vi_VN: Hạt Brod-Posavina

en: Požega-Slavonia County
vi_VN: Hạt Požega-Slavonia

en: Virovitica-Podravina County
vi_VN: Hạt Virovitica-Podravina

en: Lika-Senj County
vi_VN: Hạt Lika-Senj

en: Primorje-Gorski Kotar County
vi_VN: Hạt Primorje-Gorski Kotar

en: Bjelovar-Bilogora County
vi_VN: Hạt Bjelovar-Bilogora

en: Koprivnica-Križevci County
vi_VN: Hạt Koprivnica-Križevci

en: Varaždin County
vi_VN: Hạt Varaždin

en: Karlovac County
vi_VN: Hạt Karlovac

en: Sisak-Moslavina County
vi_VN: Hạt Sisak-Moslavina

en: Krapina-Zagorje County
vi_VN: Hạt Krapina-Zagorje

en: Zagreb County
vi_VN: Hạt Zagreb

note: translators: 1: Role of the user (administrator, customer), 2: comma separated list of allowed roles. egs customer, subscriber
en: Sorry, users with %1$s role cannot be deleted via this endpoint. Allowed roles: %2$s
vi_VN: Xin lỗi, người dùng có vai trò %1$s không thể bị xoá qua điểm cuối này. Các vai trò được phép: %2$s

note: translators: 1s: name of the property (email, role), 2: Role of the user (administrator, customer).
en: Sorry, %1$s cannot be updated via this endpoint for a user with role %2$s.
vi_VN: Xin lỗi, %1$s không thể được cập nhật qua điểm cuối này cho người dùng có vai trò %2$s.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
vi_VN: Cho phép người mua lọc sản phẩm bằng cách chọn trạng thái kho hàng.

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
vi_VN: Hiển thị các bộ lọc đang hoạt động có thể xóa dưới dạng thẻ.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
vi_VN: Cho phép người mua lọc sản phẩm bằng cách chọn một khoảng giá.

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
vi_VN: Thanh trượt giúp người mua chọn một khoảng giá.

[ctx: block title]
en: Price Slider
vi_VN: Thanh trượt giá

[ctx: block keyword]
en: by attribute
vi_VN: theo thuộc tính

[ctx: block keyword]
en: by tag
vi_VN: theo thẻ

[ctx: block keyword]
en: all products
vi_VN: tất cả sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
vi_VN: Hiển thị liên kết đến giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Cart Link
vi_VN: Liên Kết Giỏ Hàng

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
vi_VN: Trường thông báo để sử dụng trong trình chỉnh sửa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product notice field
vi_VN: Trường thông báo sản phẩm

en: Clear options
vi_VN: Xóa tùy chọn

note: translators: %1$s Action name, %2$s Order number.
en: %1$s order number %2$s
vi_VN: %1$s số đơn hàng %2$s

en: Your order details are as follows:
vi_VN: Chi tiết đơn hàng của bạn như sau:

note: translators: %s: Site title
en: If you'd like to continue with your purchase, please return to %s and try a different method of payment.
vi_VN: Nếu bạn muốn tiếp tục mua hàng, vui lòng quay lại %s và thử một phương thức thanh toán khác.

en: Unfortunately, we couldn't complete your order due to an issue with your payment method.
vi_VN: Rất tiếc, chúng tôi không thể hoàn tất đơn hàng của bạn do sự cố với phương thức thanh toán của bạn.

note: translators: 1: product name 2: multiple of
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; must be a multiple of %2$s
vi_VN: Số lượng &quot;%1$s&quot; phải là bội số của %2$s

note: translators: 1: product name 2: maximum quantity
en: The maximum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
vi_VN: Số lượng tối đa của &quot;%1$s&quot; được phép trong giỏ hàng là %2$s

note: translators: 1: product name 2: minimum quantity
en: The minimum quantity of &quot;%1$s&quot; allowed in the cart is %2$s
vi_VN: Số lượng tối thiểu của &quot;%1$s&quot; được phép trong giỏ hàng là %2$s

note: translators: 1: product name
en: The quantity of &quot;%1$s&quot; cannot be changed
vi_VN: Số lượng của &quot;%1$s&quot; không thể thay đổi

en: Cannot place an order, your cart is empty.
vi_VN: Không thể đặt hàng, giỏ hàng của bạn trống.

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Payment status
vi_VN: Trạng thái thanh toán

en: Order does not have an email address.
vi_VN: Đơn hàng không có địa chỉ email.

en: A message indicating that the action completed successfully.
vi_VN: Một thông báo cho biết hành động đã hoàn thành thành công.

en: Email address to send the order details to.
vi_VN: Địa chỉ email để gửi chi tiết đơn hàng đến.

en: Email improvements
vi_VN: Cải tiến email

en: Enable compatibility mode (Synchronize orders between High-performance order storage and WordPress posts storage).
vi_VN: Bật chế độ tương thích (Đồng bộ hóa đơn đặt hàng giữa bộ nhớ đơn đặt hàng hiệu suất cao và bộ nhớ bài đăng WordPress).

en: Cost of Goods Sold
vi_VN: Giá vốn hàng bán

en: Total monetary value of the Cost of Goods Sold for the product (sum of all the effective values).
vi_VN: Tổng giá trị tiền tệ của Giá vốn hàng bán cho sản phẩm (tổng của tất cả các giá trị hiệu lực).

en: Effective monetary cost value.
vi_VN: Giá trị chi phí tiền tệ hiệu lực.

en: Defined cost value.
vi_VN: Giá trị chi phí được xác định.

en: Cost of Goods Sold values for the product.
vi_VN: Giá trị Giá vốn hàng bán cho sản phẩm.

en: Grow your business with Facebook and Instagram
vi_VN: Phát triển kinh doanh của bạn với Facebook và Instagram

en: Sync your store catalog, set up pixel tracking, and run targeted ad campaigns.
vi_VN: Đồng bộ hóa danh mục cửa hàng của bạn, thiết lập theo dõi pixel và chạy các chiến dịch quảng cáo được nhắm mục tiêu.

en: Meta Ads & Pixel for WooCommerce
vi_VN: Quảng cáo & Pixel Meta cho WooCommerce

en: Let your shoppers know your site or part of your site is under construction.
vi_VN: Hãy cho người mua hàng của bạn biết trang web của bạn hoặc một phần trang web của bạn đang được xây dựng.

en: Track orders &amp; view shopping history
vi_VN: Theo dõi đơn hàng & xem lịch sử mua sắm

en: Show Price
vi_VN: Hiển thị giá

en: Hide Price
vi_VN: Ẩn giá

en: All Products ( new )
vi_VN: Tất cả Sản phẩm (mới)

en: Page
vi_VN: Trang

note: translators: 1: product name 2: image position
en: %1$s - Image %2$s
vi_VN: %1$s - Ảnh %2$s

note: translators: %s: order number
en: Cancel order %s
vi_VN: Hủy đơn hàng %s

note: translators: %s: order number
en: View order %s
vi_VN: Xem đơn hàng %s

note: translators: %s: order number
en: Pay for order %s
vi_VN: Thanh toán cho đơn hàng %s

en: Value of the Cost of Goods Sold for the order item.
vi_VN: Giá trị của Giá vốn hàng bán cho mặt hàng đặt hàng.

en: Cost of Goods Sold data. Only present for product line items.
vi_VN: Dữ liệu Giá vốn hàng bán. Chỉ hiển thị cho các mặt hàng dòng sản phẩm.

en: Total value of the Cost of Goods Sold for the order.
vi_VN: Tổng giá trị của Giá vốn hàng bán cho đơn hàng.

en: Cost of Goods Sold data.
vi_VN: Dữ liệu Giá vốn hàng bán.

en: Is this theme a block theme?
vi_VN: Đây có phải là giao diện khối không?

en: Sorry, your order was unsuccessful
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng của bạn không thành công

en: Your order at {site_title} was unsuccessful
vi_VN: Đơn hàng của bạn tại {site_title} không thành công

en: Order failed emails are sent to customers when their orders are marked as failed.
vi_VN: Email đơn hàng không thành công được gửi đến khách hàng khi đơn hàng của họ được đánh dấu là không thành công.

note: translators: %1$s = class and method name.
en: Method %1$s is not implemented. Classes overriding has_cogs must override this method too.
vi_VN: Phương thức %1$s chưa được triển khai. Các lớp ghi đè has_cogs cũng phải ghi đè phương thức này.

en: Your selection has been reset. Please select some product options before adding this product to your cart.
vi_VN: Lựa chọn của bạn đã được đặt lại. Vui lòng chọn một số tùy chọn sản phẩm trước khi thêm sản phẩm này vào giỏ hàng của bạn.

en: View full-screen image gallery
vi_VN: Xem thư viện ảnh toàn màn hình

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
vi_VN: Sản phẩm theo Thương hiệu

en: Classic theme
vi_VN: Giao diện cổ điển

en: Block theme
vi_VN: Giao diện khối

en: Displays whether the current active theme is a block theme or a classic theme.
vi_VN: Hiển thị xem giao diện đang hoạt động là giao diện khối hay giao diện cổ điển.

en: Theme type
vi_VN: Loại giao diện

en: Your store is using shortcode checkout. Use the Checkout blocks to activate this option.
vi_VN: Cửa hàng của bạn đang sử dụng thanh toán bằng mã rút gọn. Sử dụng các khối thanh toán để kích hoạt tùy chọn này.

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: This feature is only available with the Cart & Checkout blocks. %1$sLearn more%2$s.
vi_VN: Tính năng này chỉ khả dụng với các khối Giỏ hàng & Thanh toán. %1$sTìm hiểu thêm%2$s.

en: Enable an account creation method to use this feature.
vi_VN: Bật phương thức tạo tài khoản để sử dụng tính năng này.

en: Enable guest checkout to use this feature.
vi_VN: Bật thanh toán của khách để sử dụng tính năng này.

note: Translators: %1$s and %2$s are opening and closing <a> tags respectively.
en: Customers can create an account after their order is placed. Customize messaging %1$shere%2$s.
vi_VN: Khách hàng có thể tạo tài khoản sau khi đặt hàng. Tùy chỉnh tin nhắn %1$stại đây%2$s.

en: After checkout (recommended)
vi_VN: Sau khi thanh toán (được đề xuất)

[ctx: block title]
en: Product Image
vi_VN: Ảnh sản phẩm

[ctx: block description]
en: Displays an on-sale badge if the product is on-sale.
vi_VN: Hiển thị biểu tượng huy hiệu giảm giá nếu sản phẩm đang được giảm giá.

[ctx: block title]
en: On-Sale Badge
vi_VN: Biểu tượng huy hiệu giảm giá.

[ctx: block description]
en: Display the price of a product.
vi_VN: Hiển thị giá của một sản phẩm.

[ctx: block description]
en: Display the main product image.
vi_VN: Hiển thị hình ảnh chính của sản phẩm.

[ctx: block description]
en: Display filter options as chips.
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn bộ lọc dưới dạng thẻ.

[ctx: block title]
en: Chips
vi_VN: Thẻ

[ctx: block description]
en: Display a list of filter options.
vi_VN: Hiển thị danh sách các tùy chọn lọc.

[ctx: block title]
en: List
vi_VN: Danh sách

[ctx: block title]
en: Account Creation
vi_VN: Tạo Tài Khoản

en: Securely save payment info
vi_VN: Lưu thông tin thanh toán một cách an toàn

en: Faster future purchases
vi_VN: Mua hàng trong tương lai nhanh hơn

en: Sort by
vi_VN: Sắp xếp theo

en: &uarr; Top
vi_VN: &uarr; Đầu trang

en: This plugin can no longer be activated because its functionality is now included in <strong>WooCommerce</strong>. It is recommended to <strong>delete</strong> it.
vi_VN: Plugin này không thể được kích hoạt nữa vì chức năng của nó hiện đã được bao gồm trong <strong>WooCommerce</strong>. Bạn nên <strong>xóa</strong> nó.

en: Return to the Plugins page
vi_VN: Quay lại trang Plugin

en: Plugin Activation Error
vi_VN: Lỗi Kích hoạt Plugin

en: This plugin cannot be activated because its functionality is now included in WooCommerce core.
vi_VN: Plugin này không thể được kích hoạt vì chức năng của nó hiện đã được bao gồm trong lõi WooCommerce.

en: Enable the site visibility badge in the WordPress admin bar
vi_VN: Bật huy hiệu hiển thị trang web trên thanh quản trị WordPress

en: Site visibility badge
vi_VN: Huy hiệu hiển thị trang web

en: FTS index recreated.
vi_VN: Chỉ mục FTS đã được tạo lại.

en: Failed to create FTS index on order address table. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
vi_VN: Không thể tạo chỉ mục FTS trên bảng địa chỉ đơn hàng. Vui lòng vào WooCommerce > Trạng thái > Công cụ và chạy công cụ "Tạo lại chỉ mục FTS địa chỉ đơn hàng".

en: Failed to modify existing FTS index. Please go to WooCommerce > Status > Tools and run the "Re-create Order Address FTS index" tool.
vi_VN: Không thể sửa đổi chỉ mục FTS hiện có. Vui lòng vào WooCommerce > Trạng thái > Công cụ và chạy công cụ "Tạo lại chỉ mục FTS địa chỉ đơn hàng".

en: Payment:
vi_VN: Thanh toán:

en: Order #:
vi_VN: Đơn hàng #:

note: translators: 1: link to my account page, 2: link to shipping and billing addresses, 3: link to account details, 4: closing tag
en: You can now %1$sview your recent orders%4$s, manage your %2$sshipping and billing addresses%4$s, and edit your %3$spassword and account details%4$s.
vi_VN: Bây giờ bạn có thể %1$sxem các đơn hàng gần đây của mình%4$s, quản lý %2$sđịa chỉ giao hàng và thanh toán%4$s, và chỉnh sửa %3$smật khẩu và chi tiết tài khoản của bạn%4$s.

en: Your account has been successfully created
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được tạo thành công

en: Password must be at least 8 characters.
vi_VN: Mật khẩu phải có ít nhất 8 ký tự.

en: The email address provided does not match the email address on this order.
vi_VN: Địa chỉ email được cung cấp không khớp với địa chỉ email trên đơn hàng này.

en: This order is already linked to a user account.
vi_VN: Đơn hàng này đã được liên kết với một tài khoản người dùng.

en: Unable to create account. Please try again.
vi_VN: Không thể tạo tài khoản. Vui lòng thử lại.

note: translators: 1) total expired subscriptions
en: You don't have subscriptions for <strong>%1$s Woo extensions</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
vi_VN: Bạn không có đăng ký cho <strong>%1$s tiện ích mở rộng Woo</strong>. Đăng ký để nhận bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý hóa.

note: translators: 1) product name
en: You don't have a subscription for <strong>%1$s</strong>. Subscribe to receive updates and streamlined support.
vi_VN: Bạn không có đăng ký cho <strong>%1$s</strong>. Đăng ký để nhận bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý hóa.

en: Order by:
vi_VN: Sắp xếp theo:

en: Hide empty brands:
vi_VN: Ẩn thương hiệu trống:

en: Exclude:
vi_VN: Ngoại trừ:

en: Number:
vi_VN: Số lượng:

en: Fluid columns:
vi_VN: Cột linh hoạt:

en: Show a grid of brand thumbnails.
vi_VN: Hiển thị lưới hình thu nhỏ thương hiệu.

en: WooCommerce Brand Thumbnails
vi_VN: Hình thu nhỏ thương hiệu WooCommerce

en: Any Brand
vi_VN: Bất kỳ thương hiệu nào

en: Display Type:
vi_VN: Kiểu hiển thị:

en: WooCommerce Brand Layered Nav
vi_VN: Điều hướng phân lớp thương hiệu WooCommerce

en: Shows brands in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing products.
vi_VN: Hiển thị thương hiệu trong một tiện ích cho phép bạn thu hẹp danh sách sản phẩm khi xem sản phẩm.

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề

en: When viewing a brand archive, show the current brands description.
vi_VN: Khi xem kho lưu trữ thương hiệu, hãy hiển thị mô tả thương hiệu hiện tại.

en: WooCommerce Brand Description
vi_VN: Mô tả thương hiệu WooCommerce

en: Sorted by price: high to low
vi_VN: Đã sắp xếp theo giá: cao đến thấp

en: Sorted by price: low to high
vi_VN: Đã sắp xếp theo giá: thấp đến cao

en: Sorted by latest
vi_VN: Đã sắp xếp theo mới nhất

en: Sorted by average rating
vi_VN: Đã sắp xếp theo xếp hạng trung bình

en: Sorted by popularity
vi_VN: Đã sắp xếp theo mức độ phổ biến

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
vi_VN: Liệu plugin chỉ có thể được kích hoạt trên toàn mạng hay không.

en: Plugin author URL.
vi_VN: URL tác giả plugin.

en: Plugin author name.
vi_VN: Tên tác giả plugin.

en: Plugin URL.
vi_VN: URL plugin.

en: Latest available plugin version.
vi_VN: Phiên bản plugin mới nhất có sẵn.

en: Current plugin version.
vi_VN: Phiên bản plugin hiện tại.

en: Name of the plugin.
vi_VN: Tên của plugin.

en: Plugin basename. The path to the main plugin file relative to the plugins directory.
vi_VN: Tên cơ sở của plugin. Đường dẫn đến tệp plugin chính so với thư mục plugin.

en: This tool will recreate the full text search index for order addresses. If the index does not exist, it will try to create it.
vi_VN: Công cụ này sẽ tạo lại chỉ mục tìm kiếm văn bản đầy đủ cho địa chỉ đơn hàng. Nếu chỉ mục không tồn tại, nó sẽ cố gắng tạo nó.

en: Recreate index
vi_VN: Tạo lại chỉ mục

en: Re-create Order Address FTS index
vi_VN: Tạo lại chỉ mục FTS địa chỉ đơn hàng

en: Create new brand
vi_VN: Tạo thương hiệu mới

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
vi_VN: Giới hạn tập hợp kết quả cho các sản phẩm được gán một ID thương hiệu cụ thể.

en: &larr; Go to Brands
vi_VN: &larr; Đi đến Thương hiệu

en: No Brands Found
vi_VN: Không tìm thấy thương hiệu

en: New Brand Name
vi_VN: Tên thương hiệu mới

en: Add New Brand
vi_VN: Thêm thương hiệu mới

en: Update Brand
vi_VN: Cập nhật thương hiệu

en: Edit Brand
vi_VN: Chỉnh sửa thương hiệu

en: Parent Brand:
vi_VN: Thương hiệu mẹ:

en: Parent Brand
vi_VN: Thương hiệu mẹ

en: All Brands
vi_VN: Tất cả thương hiệu

en: Search Brands
vi_VN: Tìm kiếm thương hiệu

en: Brand
vi_VN: Thương hiệu

en: brand
vi_VN: thuong-hieu

en: Sorry, this coupon is not applicable to the brands of selected products.
vi_VN: Xin lỗi, phiếu giảm giá này không áp dụng cho các thương hiệu của sản phẩm đã chọn.

en: e.g. length or weight
vi_VN: ví dụ: chiều dài hoặc cân nặng

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page
en:  You don't have a subscription, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">subscribe</a> to update.
vi_VN:  Bạn không có gói đăng ký, <a href="%1$s" class="woocommerce-purchase-subscription">đăng ký</a> để cập nhật.

[ctx: slug]
en: brand
vi_VN: thuong-hieu

en: Product brand base
vi_VN: Đường dẫn thương hiệu sản phẩm

en: Filter by brand
vi_VN: Lọc theo thương hiệu

en: Brands can be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
vi_VN: Các thương hiệu có thể được thêm và quản lý từ màn hình này. Bạn có thể tùy chọn tải lên hình ảnh thương hiệu để hiển thị trong các tiện ích thương hiệu và trên các trang lưu trữ thương hiệu

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
vi_VN: Chọn hiển thị mô tả thương hiệu trên trang lưu trữ. Tắt tùy chọn này nếu bạn định sử dụng tiện ích mô tả thay thế. Xin lưu ý: điều này chỉ dành cho các giao diện không hiển thị mô tả.

en: Brands Archives
vi_VN: Lưu trữ thương hiệu

en: Product must not be associated with these brands for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products associated with these brands will not be discounted.
vi_VN: Sản phẩm không được liên kết với các thương hiệu này để phiếu giảm giá vẫn còn hiệu lực hoặc, đối với "Giảm giá sản phẩm", các sản phẩm được liên kết với các thương hiệu này sẽ không được giảm giá.

en: No brands
vi_VN: Không có thương hiệu

en: Exclude brands
vi_VN: Loại trừ thương hiệu

en: A product must be associated with this brand for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products with these brands will be discounted.
vi_VN: Một sản phẩm phải được liên kết với thương hiệu này để phiếu giảm giá vẫn còn hiệu lực hoặc, đối với "Giảm giá sản phẩm", các sản phẩm có các thương hiệu này sẽ được giảm giá.

en: Any brand
vi_VN: Bất kỳ thương hiệu nào

en: Product brands
vi_VN: Thương hiệu sản phẩm

en: Brands
vi_VN: Thương hiệu

en: Red
vi_VN: Đỏ

en: Product Pagination
vi_VN: Phân trang sản phẩm

note: translators: %s is the product name
en: &ldquo;%s&rdquo; has been removed from your cart
vi_VN: &ldquo;%s&rdquo; đã bị xóa khỏi giỏ hàng của bạn

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided shipping address: %s
vi_VN: Đã xảy ra sự cố với địa chỉ giao hàng được cung cấp: %s

note: translators: %s: is the field error message
en: There was a problem with the provided billing address: %s
vi_VN: Đã xảy ra sự cố với địa chỉ thanh toán được cung cấp: %s

en: Coming soon
vi_VN: Sắp ra mắt

en: Payments made simple, with no monthly fees – designed exclusively for WooCommerce stores. Accept credit cards, debit cards, and other popular payment methods.
vi_VN: Thanh toán đơn giản, không phí hàng tháng - được thiết kế dành riêng cho các cửa hàng WooCommerce. Chấp nhận thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ và các phương thức thanh toán phổ biến khác.

en: Payments made simple — including WooPay, a new express checkout feature.
vi_VN: Thanh toán đơn giản - bao gồm WooPay, tính năng thanh toán nhanh mới.

en: Invalid file type for a CSV import.
vi_VN: Loại tệp không hợp lệ để nhập CSV.

en: A list of plugins to install
vi_VN: Danh sách các plugin cần cài đặt

en: System status theme info cache cleared.
vi_VN: Bộ nhớ đệm thông tin giao diện của trạng thái hệ thống đã được xóa.

en: This tool will empty the system status theme info cache.
vi_VN: Công cụ này sẽ làm trống bộ nhớ đệm thông tin giao diện của trạng thái hệ thống.

note: translators: %s is a placeholder for a URL.
en: Log PayPal events such as IPN requests and review them on the <a href="%s">Logs screen</a>. Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
vi_VN: Ghi nhật ký các sự kiện PayPal như yêu cầu IPN và xem lại chúng trên <a href="%s">màn hình Nhật ký</a>. Lưu ý: điều này có thể ghi lại thông tin cá nhân. Chúng tôi khuyên bạn chỉ nên sử dụng tính năng này cho mục đích gỡ lỗi và xóa nhật ký khi hoàn tất.

note: translators: %s: Product title
en: &ldquo;%s&rdquo; has been added to your cart
vi_VN: &ldquo;%s&rdquo; đã được thêm vào giỏ hàng của bạn

en: Clear system status theme info cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ đệm thông tin giao diện của trạng thái hệ thống

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: International Standard Book Number
vi_VN: Số hiệu sách quốc tế

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: European Article Number
vi_VN: Số hiệu sản phẩm châu Âu

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: Universal Product Code
vi_VN: Mã sản phẩm chung

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: Global Trade Item Number
vi_VN: Số hiệu mặt hàng thương mại toàn cầu

note: translators: %1$s GTIN %2$s UPC %3$s EAN %4$s ISBN.
en: %1$s, %2$s, %3$s, or %4$s
vi_VN: %1$s, %2$s, %3$s, hoặc %4$s

en: File path provided for import is invalid.
vi_VN: Đường dẫn tệp được cung cấp để nhập không hợp lệ.

note: translators: %s: Site title translators: Store name translators: %s: site name
en: Create an account with %s
vi_VN: Tạo tài khoản với %s

note: translators: %s: Address title
en: Add %s
vi_VN: Thêm %s

en: Please create a password for your account.
vi_VN: Vui lòng tạo mật khẩu cho tài khoản của bạn.

note: Translators: %s Email address.
en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
vi_VN: Một tài khoản đã được đăng ký với %s. Vui lòng đăng nhập hoặc sử dụng địa chỉ email khác.

en: Customer password for new accounts, if applicable.
vi_VN: Mật khẩu khách hàng cho tài khoản mới, nếu có.

en: Remote Logging
vi_VN: Ghi nhật ký từ xa

en: Drive sales with Google for WooCommerce
vi_VN: Tăng doanh thu với Google cho WooCommerce

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Drive sales with %1$sGoogle for WooCommerce%2$s
vi_VN: Tăng doanh thu với %1$sGoogle cho WooCommerce%2$s

en: Google for WooCommerce
vi_VN: Google cho WooCommerce

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n uncertain plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n uncertain plugins found%2$s
vi_VN[0]: 
    %%C%1$d%%n Phát hiện plugin không rõ nguồn gốc%2$s

note: translators: $1$d = plugins count, %2$s = colon (if list follows) or empty.
en: 
    %%C%1$d%%n incompatible plugin found%2$s | 
    %%C%1$d%%n incompatible plugins found%2$s
vi_VN[0]: 
    %%C%1$d%%n tìm thấy plugin không tương thích%2$s

note: translators: %s is a generated error message.
en: Failed to get WooCommerce patterns from the PTK: "%s"
vi_VN: Không thể lấy mẫu WooCommerce từ PTK: "%s"

en: Social Media
vi_VN: Mạng xã hội

en: Featured Selling
vi_VN: Bán hàng nổi bật

en: Shop chairs
vi_VN: Ghế cửa hàng

en: With a wide range of designer chairs to elevate your living space.
vi_VN: Với nhiều lựa chọn ghế thiết kế độc đáo để nâng tầm không gian sống của bạn.

en: Sit back and relax
vi_VN: Ngồi thư giãn và tận hưởng

en: Exceptional flavors, sustainable choices. The carefully curated collection of coffee pots and accessories turned my kitchen into a haven of style and taste.
vi_VN: Hương vị tuyệt vời, lựa chọn bền vững. Bộ sưu tập ấm và phụ kiện cà phê được tuyển chọn kỹ lưỡng đã biến căn bếp của tôi thành một thiên đường của phong cách và hương vị.

en: A ‘brewtiful’ experience :-)
vi_VN: Trải nghiệm ‘brewtiful’ :-)

en: From sustainably sourced teas to chic vases, this store is a treasure trove. Love knowing my purchases contribute to a greener planet.
vi_VN: Từ các loại trà có nguồn gốc bền vững đến những chiếc bình sang trọng, cửa hàng này là một kho báu. Thật tuyệt khi biết rằng các giao dịch mua hàng của tôi góp phần vào một hành tinh xanh hơn.

en: The organic coffee beans are a revelation. Each sip feels like a journey. Beautifully crafted accessories add a touch of elegance to my home.
vi_VN: Hạt cà phê hữu cơ thật sự là một khám phá. Mỗi ngụm như một cuộc hành trình. Những phụ kiện được chế tác đẹp mắt mang đến một nét thanh lịch cho ngôi nhà của tôi.

en: Transformed my daily routine with unique, eco-friendly treasures. Exceptional quality and service. Proud to support a store that aligns with my values.
vi_VN: Biến đổi thói quen hàng ngày của tôi với những món đồ độc đáo, thân thiện với môi trường. Chất lượng và dịch vụ tuyệt vời. Tự hào ủng hộ một cửa hàng phù hợp với giá trị của tôi.

en: What our customers say
vi_VN: Khách hàng của chúng tôi nói gì

en: LOCAL LOVE
vi_VN: TÌNH YÊU ĐỊA PHƯƠNG

en: Sip, Shop, Savor
vi_VN: Nhâm nhi, Mua sắm, Thưởng thức

en: Eclectic finds, ethical delights
vi_VN: Những khám phá độc đáo, những niềm vui đạo đức

en: Stay in the loop
vi_VN: Luôn cập nhật

en: Bestsellers
vi_VN: Bán chạy nhất

en: Our latest and greatest
vi_VN: Sản phẩm mới nhất và tuyệt vời nhất của chúng tôi

en: Staff picks
vi_VN: Lựa chọn của nhân viên

en: Experience your music like never before with our latest generation of hi-fidelity headphones.
vi_VN: Trải nghiệm âm nhạc như chưa từng có với tai nghe độ trung thực cao thế hệ mới nhất của chúng tôi.

en: Sound like no other
vi_VN: Âm thanh độc đáo

en: Keep dry with 50% off rain jackets
vi_VN: Giữ khô ráo với giảm giá 50% áo khoác mưa

en: Shop home decor
vi_VN: Mua sắm đồ trang trí nhà cửa

en: Add a touch of charm and coziness this holiday season with a wide selection of hand-picked decorations — from minimalist vases to designer furniture.
vi_VN: Thêm một chút duyên dáng và ấm cúng cho mùa lễ hội này với nhiều lựa chọn đồ trang trí được lựa chọn kỹ lưỡng — từ bình hoa tối giản đến đồ nội thất thiết kế.

en: From bold prints to intricate details, our products are a perfect combination of style and function.
vi_VN: Từ những họa tiết in đậm đến những chi tiết tinh tế, sản phẩm của chúng tôi là sự kết hợp hoàn hảo giữa phong cách và chức năng.

en: Make your house feel like home
vi_VN: Tạo cho ngôi nhà của bạn cảm giác như ở nhà

en: Unique design
vi_VN: Thiết kế độc đáo

en: Quality Materials
vi_VN: Chất liệu cao cấp

en: The Retro Glass Jug's classic silhouette effortlessly complements any setting, making it the ideal choice for serving beverages with style and flair.
vi_VN: Kiểu dáng cổ điển của Bình thủy tinh Retro dễ dàng bổ sung cho mọi không gian, biến nó thành lựa chọn lý tưởng để phục vụ đồ uống một cách phong cách và tinh tế.

en: Crafted from resilient thick glass, this jug ensures lasting quality, making it perfect for everyday use with a touch of vintage charm.
vi_VN: Được chế tác từ thủy tinh dày bền chắc, chiếc bình này đảm bảo chất lượng lâu dài, lý tưởng cho việc sử dụng hàng ngày với một chút nét duyên dáng cổ điển.

en: Elevate your table with a 330ml Retro Glass Jug, blending classic design and durable hardened glass.
vi_VN: Nâng tầm bàn ăn của bạn với Bình thủy tinh Retro 330ml, kết hợp thiết kế cổ điển và thủy tinh cường lực bền bỉ.

en: New: Retro Glass Jug
vi_VN: Mới: Bình thủy tinh Retro

en: Versatile charm
vi_VN: Sự quyến rũ đa năng

en: Durable glass
vi_VN: Thủy tinh bền

en: Timeless elegance
vi_VN: Sự thanh lịch vượt thời gian

en: Handmade gifts
vi_VN: Quà tặng thủ công

en: Retro photography
vi_VN: Ảnh chụp theo phong cách hoài cổ

en: Home decor
vi_VN: Trang trí nhà cửa

en: Shop vinyl records
vi_VN: Cửa hàng đĩa vinyl

en: Get your favorite vinyl at record-breaking prices.
vi_VN: Sở hữu đĩa than yêu thích của bạn với mức giá rẻ kỷ lục.

en: Holiday Sale
vi_VN: Giảm giá lễ hội

en: Up to 60% off
vi_VN: Giảm giá lên đến 60%

en: Inbox notification has been deleted
vi_VN: Thông báo hộp thư đến đã bị xóa

en: Inbox notification not found
vi_VN: Không tìm thấy thông báo hộp thư đến

en: No inbox notification selected
vi_VN: Chưa chọn thông báo hộp thư đến

en: Search for an inbox notification&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm thông báo hộp thư đến&hellip;

en: Select an inbox notification to delete:
vi_VN: Chọn thông báo hộp thư đến để xóa:

en: This will delete an inbox notification by slug
vi_VN: Điều này sẽ xóa thông báo hộp thư đến theo slug

en: Delete an Inbox Notification
vi_VN: Xóa thông báo hộp thư đến

en: Remote inbox notifications have been refreshed
vi_VN: Các thông báo hộp thư đến từ xa đã được làm mới

en: This will refresh the remote inbox notifications
vi_VN: Điều này sẽ làm mới các thông báo hộp thư đến từ xa

en: Refresh Remote Inbox Notifications
vi_VN: Làm mới thông báo hộp thư đến từ xa

en: The world’s favorite buy now, pay later options and many more are right at your fingertips with WooPayments — all from one dashboard, without needing multiple extensions and logins.
vi_VN: Các lựa chọn thanh toán ngay, trả sau được yêu thích nhất thế giới và nhiều hơn nữa đều nằm trong tầm tay bạn với WooPayments - tất cả đều từ một bảng điều khiển, mà không cần nhiều tiện ích mở rộng và đăng nhập.

en: Activate BNPL instantly on WooPayments
vi_VN: Kích hoạt BNPL ngay lập tức trên WooPayments

en: Enhance your store with extensions
vi_VN: Nâng cao cửa hàng của bạn với các tiện ích mở rộng

en: Net Sales
vi_VN: Doanh thu ròng

en: Table cell format.
vi_VN: Định dạng ô bảng.

en: Explore our exclusive collection of sunglasses, crafted to elevate your look and safeguard your eyes. Find your perfect pair and see the world through a new lens.
vi_VN: Khám phá bộ sưu tập kính mát độc quyền của chúng tôi, được chế tác để nâng tầm phong cách và bảo vệ đôi mắt của bạn. Tìm kiếm cặp kính hoàn hảo và nhìn thế giới qua một lăng kính mới.

en: Find your shade
vi_VN: Tìm màu sắc phù hợp với bạn

en: Our services
vi_VN: Dịch vụ của chúng tôi

en: Navigating life's intricate fabric, choices unfold paths to the extraordinary, demanding creativity, curiosity, and courage for a truly fulfilling journey.
vi_VN: Lướt qua những sợi dây phức tạp của cuộc sống, những lựa chọn mở ra con đường dẫn đến những điều phi thường, đòi hỏi sự sáng tạo, tò mò và dũng cảm cho một hành trình thực sự trọn vẹn.

en: Create anything
vi_VN: Tạo ra bất cứ điều gì

en: Meet us
vi_VN: Gặp gỡ chúng tôi

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
vi_VN: Niềm đam mê của chúng tôi là tạo ra những khoảnh khắc ý thức với các sản phẩm có nguồn gốc địa phương, hữu cơ và bền vững. Chúng tôi không chỉ là một cửa hàng; chúng tôi là con đường của bạn đến với một lối sống thân thiện với môi trường, do cộng đồng điều hành, tôn vinh chất lượng cao cấp.

en: Committed to a greener lifestyle
vi_VN: Cam kết với một lối sống xanh hơn

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having completed. It may may have been deleted by another process.
vi_VN: Hành động chưa xác định %s: chúng tôi không thể đánh dấu hành động này là đã hoàn thành. Nó có thể đã bị xóa bởi một quy trình khác.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to mark this action as having failed. It may may have been deleted by another process.
vi_VN: Hành động chưa xác định %s: chúng tôi không thể đánh dấu hành động này là đã thất bại. Nó có thể đã bị xóa bởi một quy trình khác.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to determine the date of this action. It may may have been deleted by another process.
vi_VN: Hành động chưa xác định %s: chúng tôi không thể xác định ngày của hành động này. Nó có thể đã bị xóa bởi một quy trình khác.

note: translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to delete this action. It may may have been deleted by another process.
vi_VN: Hành động chưa xác định %s: chúng tôi không thể xóa hành động này. Nó có thể đã bị xóa bởi một quy trình khác.

note: translators: %s: action ID translators: %s is the action ID
en: Unidentified action %s: we were unable to cancel this action. It may may have been deleted by another process.
vi_VN: Hành động không xác định %s: chúng tôi không thể hủy hành động này. Nó có thể đã bị xóa bởi một tiến trình khác.

en: GTIN, UPC, EAN or ISBN.
vi_VN: GTIN, UPC, EAN hoặc ISBN.

en: Stock Keeping Unit.
vi_VN: Đơn vị lưu kho.

en: Order sort items ascending or descending.
vi_VN: Sắp xếp thứ tự các mục tăng dần hoặc giảm dần.

en: Legacy REST API enabled?
vi_VN: Legacy REST API đã được kích hoạt?

en: An unexpected error occurred while generating the refund.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không mong muốn khi tạo hoàn tiền.

en: Invalid slug.
vi_VN: Slug không hợp lệ.

note: translators: %s is a comma separated list of query arguments.
en: Order query argument (%s) is not supported on the current order datastore. | Order query arguments (%s) are not supported on the current order datastore.
vi_VN[0]: Tham số truy vấn đơn hàng (%s) không được hỗ trợ trên kho dữ liệu đơn hàng hiện tại.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Manage existing pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
vi_VN: Nhận hàng tại địa phương: Quản lý các địa điểm nhận hàng hiện có trong <a href="%s">trang cài đặt nhận hàng tại địa phương</a>.

note: Translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Repeat fetches made within a reasonable window of time (by default, 30 minutes) will not be counted twice. This is a generally reasonably way to enforce download limits in relation to ranged requests. %1$sLearn more.%2$s
vi_VN: Các lần tìm nạp lặp lại được thực hiện trong một khoảng thời gian hợp lý (mặc định là 30 phút) sẽ không được tính hai lần. Đây là một cách hợp lý nói chung để thực thi giới hạn tải xuống liên quan đến các yêu cầu theo phạm vi. %1$sTìm hiểu thêm.%2$s

en: Count downloads even if only part of a file is fetched.
vi_VN: Đếm lượt tải xuống ngay cả khi chỉ một phần của tệp được tìm nạp.

en: Count partial downloads
vi_VN: Đếm số lượt tải xuống một phần

en: New users receive an email to set up their password.
vi_VN: Người dùng mới sẽ nhận được email để thiết lập mật khẩu.

en: Send password setup link (recommended)
vi_VN: Gửi liên kết thiết lập mật khẩu (khuyến nghị)

en: Account creation options
vi_VN: Tùy chọn tạo tài khoản

en: On "My account" page
vi_VN: Trên trang "Tài khoản của tôi"

en: Allow customers to create an account
vi_VN: Cho phép khách hàng tạo tài khoản

en: Customers can create an account before placing their order.
vi_VN: Khách hàng có thể tạo tài khoản trước khi đặt hàng.

en: During checkout
vi_VN: Trong quá trình thanh toán

en: Enable log-in during checkout
vi_VN: Cho phép đăng nhập trong quá trình thanh toán

en: Enable guest checkout (recommended)
vi_VN: Cho phép thanh toán khách (khuyến nghị)

en: Enter a barcode or any other identifier unique to this product. It can help you list this product on other channels or marketplaces.
vi_VN: Nhập mã vạch hoặc bất kỳ định danh nào khác duy nhất cho sản phẩm này. Điều này có thể giúp bạn liệt kê sản phẩm này trên các kênh hoặc thị trường khác.

en: GTIN, UPC, EAN, or ISBN
vi_VN: GTIN, UPC, EAN hoặc ISBN

en: Delete shipping
vi_VN: Xóa vận chuyển

en: Edit shipping
vi_VN: Sửa vận chuyển

en: Delete fee
vi_VN: Xóa phí

en: Edit fee
vi_VN: Chỉnh sửa phí

en: This coupon is password protected. WooCommerce does not support password protection for coupons. You can temporarily hide a coupon by making it private. Alternatively, usage limits and restrictions can be configured below.
vi_VN: Mã giảm giá này được bảo vệ bằng mật khẩu. WooCommerce không hỗ trợ bảo vệ mật khẩu cho mã giảm giá. Bạn có thể tạm thời ẩn mã giảm giá bằng cách đặt nó là riêng tư. Ngoài ra, giới hạn và hạn chế sử dụng có thể được cấu hình bên dưới.

en: Invalid or duplicated GTIN, UPC, EAN or ISBN.
vi_VN: GTIN, UPC, EAN hoặc ISBN không hợp lệ hoặc trùng lặp.

en: Services
vi_VN: Dịch vụ

en: Intro
vi_VN: Giới thiệu

en: Translatable Label
vi_VN: Nhãn có thể dịch

note: translators: %s: the order number, usually accompanied by a leading
en: View order number %s
vi_VN: Xem đơn hàng %s

en: This setting only works when product data is stored in the posts table.
vi_VN: Cài đặt này chỉ hoạt động khi dữ liệu sản phẩm được lưu trữ trong bảng bài đăng.

en: Uses much more performant queries to update the lookup table, but may not be compatible with some extensions.
vi_VN: Sử dụng các truy vấn hiệu suất cao hơn nhiều để cập nhật bảng tra cứu, nhưng có thể không tương thích với một số tiện ích mở rộng.

en: Optimized updates
vi_VN: Cập nhật được tối ưu hóa

en: Orders are automatically put in the Refunded status when an admin or shop manager has fully refunded the order’s value after payment.
vi_VN: Các đơn hàng sẽ tự động được chuyển sang trạng thái Đã hoàn tiền khi quản trị viên hoặc quản lý cửa hàng đã hoàn lại toàn bộ giá trị đơn hàng sau khi thanh toán.

en: The order was canceled by an admin or the customer.
vi_VN: Đơn đặt hàng đã bị hủy bởi quản trị viên hoặc khách hàng.

en: Draft orders are created when customers start the checkout process while the block version of the checkout is in place.
vi_VN: Đơn đặt hàng nháp được tạo khi khách hàng bắt đầu quá trình thanh toán trong khi phiên bản khối của thanh toán đang diễn ra.

en: The customer’s payment failed or was declined, and no payment has been successfully made.
vi_VN: Thanh toán của khách hàng không thành công hoặc bị từ chối và không có khoản thanh toán nào được thực hiện thành công.

en: Order fulfilled and complete.
vi_VN: Đơn hàng đã được thực hiện và hoàn thành.

en: Payment has been received (paid), and the stock has been reduced. The order is awaiting fulfillment.
vi_VN: Đã nhận được thanh toán, và tồn kho đã được giảm. Đơn hàng đang chờ xử lý.

en: The order is awaiting payment confirmation. Stock is reduced, but you need to confirm payment.
vi_VN: Đơn hàng đang chờ xác nhận thanh toán. Tồn kho đã giảm, nhưng bạn cần xác nhận thanh toán.

en: The order has been received, but no payment has been made. Pending payment orders are generally awaiting customer action.
vi_VN: Đơn đặt hàng đã được nhận, nhưng chưa thanh toán. Các đơn đặt hàng đang chờ thanh toán thường đang chờ hành động của khách hàng.

en: Compatibility mode disabled.
vi_VN: Chế độ tương thích bị vô hiệu hóa.

en: Compatibility mode enabled.
vi_VN: Chế độ tương thích được bật.

en: Compatibility mode is already disabled.
vi_VN: Chế độ tương thích đã bị vô hiệu hóa.

en: Compatibility mode is already enabled.
vi_VN: Chế độ tương thích đã được bật.

en: HPOS tables do not exist.
vi_VN: Các bảng HPOS không tồn tại.

en: Wrong response received from the Patterns Toolkit API: try again later.
vi_VN: Đã nhận được phản hồi sai từ API Patterns Toolkit: hãy thử lại sau.

en: Empty response received from the Patterns Toolkit API.
vi_VN: Đã nhận được phản hồi trống từ API Patterns Toolkit.

en: Failed to connect with the Patterns Toolkit API: try again later.
vi_VN: Không thể kết nối với API Patterns Toolkit: hãy thử lại sau.

en: Empty patterns received from the PTK Pattern Store
vi_VN: Các mẫu trống nhận được từ PTK Pattern Store

en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. Add a payment method to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN[0]: Đăng ký tiện ích mở rộng WooCommerce của bạn thiếu phương thức thanh toán để gia hạn. Thêm phương thức thanh toán để đảm bảo bạn tiếp tục nhận được các bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý.

note: translators: %s: WooCommerce.com URL to add payment method
en: Your WooCommerce extension subscription is missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support. | Your WooCommerce extension subscriptions are missing a payment method for renewal. <a href="%s">Add a payment method</a> to ensure you continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN[0]: Đăng ký tiện ích mở rộng WooCommerce của bạn thiếu phương thức thanh toán để gia hạn. <a href="%s">Thêm phương thức thanh toán</a> để đảm bảo bạn tiếp tục nhận được các bản cập nhật và hỗ trợ được sắp xếp hợp lý.

en: Instantly send tracking to your customers
vi_VN: Gửi thông tin theo dõi ngay lập tức cho khách hàng của bạn

en: Advanced automated workflows and customs
vi_VN: Quy trình làm việc và hải quan tự động nâng cao

en: Sync all your selling channels in one place
vi_VN: Đồng bộ hóa tất cả các kênh bán hàng của bạn ở một nơi

en: Discounted labels from top global carriers
vi_VN: Nhãn giảm giá từ các hãng vận chuyển hàng đầu thế giới

[ctx: button label of product search block]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: store's home
vi_VN: trang chủ cửa hàng

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: or head to our
vi_VN: hoặc chuyển đến

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: clearing any filters
vi_VN: xóa bất kỳ bộ lọc nào

[ctx: Used in sentence: You can try clearing any filters or head to our store's home.]
en: You can try
vi_VN: Bạn có thể thử

[ctx: Message explaining that there are no products found]
en: No results found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả

en: Pardon our dust! We're working on something amazing — check back soon!
vi_VN: Xin lỗi vì sự bất tiện! Chúng tôi đang làm việc trên một thứ gì đó tuyệt vời - hãy kiểm tra lại sớm!

en: Suggest a slug for the term.
vi_VN: Đề xuất một slug cho thuật ngữ này.

note: Translators: %1$s: block slug.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> block
vi_VN: Chứa khối <strong>%1$s</strong>

note: translators: %1$s: shortcode text.
en: Contains the <strong>%1$s</strong> shortcode
vi_VN: Chứa mã rút gọn <strong>%1$s</strong>

en: This page's content is overridden by custom template content
vi_VN: Nội dung của trang này bị ghi đè bởi nội dung mẫu tùy chỉnh

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page contains both the %1$s shortcode and the %2$s block.
vi_VN: Trang chứa cả mã rút gọn %1$s và khối %2$s.

en: Write-only keys do not prevent clients from seeing information about the entities they are updating.
vi_VN: Các khóa chỉ ghi không ngăn khách hàng xem thông tin về các thực thể mà họ đang cập nhật.

en: Add a meaningful description, including a note of the person, company or app you are sharing the key with.
vi_VN: Thêm mô tả có ý nghĩa, bao gồm ghi chú về người, công ty hoặc ứng dụng mà bạn đang chia sẻ khóa.

en: Stick to one key per client: this makes it easier to revoke access in the future for a single client, without causing disruption for others.
vi_VN: Dán vào một khóa cho mỗi máy khách: điều này giúp dễ dàng thu hồi quyền truy cập trong tương lai cho một máy khách duy nhất mà không gây gián đoạn cho những người khác.

en: API keys open up access to potentially sensitive information. Only share them with organizations you trust.
vi_VN: Khóa API mở quyền truy cập vào thông tin nhạy cảm tiềm ẩn. Chỉ chia sẻ chúng với các tổ chức bạn tin tưởng.

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products displayed on the page.
vi_VN: Để người mua lọc các sản phẩm hiển thị trên trang.

[ctx: block title]
en: Product Quantity (Beta)
vi_VN: Các bộ lọc sản phẩm (Beta)

[ctx: block description]
en: Allows shoppers to clear active filters.
vi_VN: Cho phép người mua sắm xóa các bộ lọc đang hoạt động.

[ctx: block title]
en: Product Collection
vi_VN: Bộ sưu tập sản phẩm

[ctx: block title]
en: Delivery
vi_VN: Chuyển đến

en: Marketing tactic
vi_VN: Chiến thuật tiếp thị

en: Creative format
vi_VN: Định dạng sáng tạo

en: Source platform
vi_VN: Nền tảng nguồn

en: Create and use full text search indexes for orders. This feature only works with high-performance order storage.
vi_VN: Tạo và sử dụng chỉ mục tìm kiếm toàn văn bản cho đơn đặt hàng. Tính năng này chỉ hoạt động với bộ nhớ đơn đặt hàng hiệu suất cao.

en: HPOS Full text search indexes
vi_VN: Chỉ mục tìm kiếm toàn văn bản HPOS

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not of a valid order type.
vi_VN: %d không phải là một loại đơn hàng hợp lệ.

en: Sync orders now
vi_VN: Đồng bộ đơn hàng ngay

en: You can switch order data storage <strong>only when the posts and orders tables are in sync</strong>. There are currently orders out of sync.
vi_VN: Bạn có thể chuyển đổi nơi lưu trữ dữ liệu đơn hàng <strong>chỉ khi các bảng bài viết và đơn hàng được đồng bộ</strong>. Hiện tại có các đơn hàng chưa được đồng bộ.

en: Stop sync
vi_VN: Dừng đồng bộ hóa

en: Switching data storage while sync is incomplete is dangerous and can lead to order data corruption or loss!
vi_VN: Việc chuyển đổi lưu trữ dữ liệu trong khi đồng bộ hóa chưa hoàn thành là nguy hiểm và có thể dẫn đến hỏng hoặc mất dữ liệu đơn đặt hàng!

en: Unable to stop synchronization. The link you followed may have expired.
vi_VN: Không thể dừng đồng bộ hóa. Liên kết bạn đã theo dõi có thể đã hết hạn.

en: Failed to create FTS index on order item table
vi_VN: Không thể tạo chỉ mục FTS trên bảng mục đơn đặt hàng

en: Failed to create FTS index on address table
vi_VN: Không thể tạo chỉ mục FTS trên bảng địa chỉ

en: Failed to create FTS index on orders table. This feature is only available when High-performance order storage is enabled.
vi_VN: Không thể tạo chỉ mục FTS trên bảng đơn đặt hàng. Tính năng này chỉ khả dụng khi bật bộ nhớ đơn đặt hàng hiệu suất cao.

en: Arts and crafts
vi_VN: Nghệ thuật và thủ công

en: Sports and recreation
vi_VN: Thể thao và giải trí

en: Pickup
vi_VN: Nhận hàng

note: translators: 1) total expired subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> that expired. <a href="%2$s">Renew</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Bạn có <strong>%1$s đăng ký tiện ích mở rộng Woo</strong> đã hết hạn. <a href="%2$s">Gia hạn</a> để tiếp tục nhận được thông tin cập nhật và hỗ trợ hợp lý.

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> has expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Một trong các gói đăng ký của bạn cho <strong>%1$s</strong> đã hết hạn. <a href="%3$s">%4$s</a> để tiếp tục nhận cập nhật và hỗ trợ tối ưu.

note: translators: 1) product name 3) URL to My Subscriptions page 4) Renew product price string
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expired. <a href="%3$s">%4$s</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Đăng ký của bạn cho <strong>%1$s</strong> đã hết hạn. <a href="%3$s">%4$s</a> để tiếp tục nhận được thông tin cập nhật và hỗ trợ hợp lý.

en: Enable auto-renewal
vi_VN: Bật tự động gia hạn

note: translators: 1) total expiring subscriptions 2) URL to My Subscriptions page
en: You have <strong>%1$s Woo extension subscriptions</strong> expiring soon. <a href="%2$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Bạn có <strong>%1$s đăng ký tiện ích mở rộng Woo</strong> sắp hết hạn. <a href="%2$s">Bật tự động gia hạn</a> để tiếp tục nhận các bản cập nhật và hỗ trợ tối ưu.

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: One of your subscriptions for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Một trong những đăng ký của bạn cho <strong>%1$s</strong> sẽ hết hạn vào %2$s. <a href="%3$s">Bật tính năng tự động gia hạn</a> để tiếp tục nhận được bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý.

note: translators: 1) product name 2) expiry date 3) URL to My Subscriptions page
en: Your subscription for <strong>%1$s</strong> expires on %2$s. <a href="%3$s">Enable auto-renewal</a> to continue receiving updates and streamlined support.
vi_VN: Đăng ký của bạn cho <strong>%1$s</strong> sẽ hết hạn vào %2$s. <a href="%3$s">Bật tính năng tự động gia hạn</a> để tiếp tục nhận được bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý.

note: translators: 1: Product price
en: Renew for %1$s
vi_VN: Gia hạn với %1$s

en: Set the action as manual so that the order note registers as "added by user".
vi_VN: Đặt hành động là thủ công để ghi chú đơn đặt hàng được đăng ký là "do người dùng thêm".

en: This method has been deprecated and will be removed soon. Use Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed instead.
vi_VN: Phương thức này không còn được dùng nữa và sẽ sớm bị xóa bỏ. Vui lòng sử dụng Automattic\WooCommerce\Utilities\DiscountsUtil::is_coupon_emails_allowed để thay thế.

en: Copy for GitHub
vi_VN: Sao chép cho GitHub

note: translators: 1: Expiry date 1: URL to My Subscriptions page
en:  Your subscription expires on %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">enable auto-renew</a> to continue receiving updates.
vi_VN:  Gói đăng ký của bạn hết hạn vào %1$s, <a href="%2$s" class="woocommerce-enable-autorenew">bật tự động gia hạn</a> để tiếp tục nhận cập nhật.

note: translators: 1: URL to My Subscriptions page 2: Product price
en:  Your subscription expired, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">renew %2$s</a>to update.
vi_VN:  Gói đăng ký của bạn đã hết hạn, <a href="%1$s" class="woocommerce-renew-subscription">gia hạn %2$s</a> để cập nhật.

note: translators: 1: Product regular price
en: for %s
vi_VN: cho %s

[ctx: block description]
en: Shows the subtotal, fees, discounts, shipping and taxes.
vi_VN: Hiển thị tổng phụ, các khoản phí, giảm giá, phí vận chuyển và thuế.

[ctx: block title]
en: Totals
vi_VN: Tổng

[ctx: block title]
en: Coming Soon
vi_VN: Sắp ra mắt

en: Store coming soon
vi_VN: Cửa hàng sắp ra mắt

note: translators: %s is a URL.
en: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">The Legacy REST API plugin</a> is installed and active on this site.</b> Please be aware that the WooCommerce Legacy REST API is <b>not</b> compatible with HPOS.
vi_VN: ⚠ <b><a target="_blank" href="%s">Plugin API REST kế thừa</a> đã được cài đặt và hoạt động trên trang web này.</b> Xin lưu ý rằng API REST kế thừa của WooCommerce là <b>không</b> tương thích với HPOS.

en: Track inventory
vi_VN: Theo dõi hàng tồn kho

note: translators: %1 is an order ID.
en: Data in posts table appears to be more recent than in HPOS tables. Compare order data with `wp wc hpos diff %1$d` and use `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` to fix.
vi_VN: Dữ liệu trong bảng bài đăng dường như mới hơn trong bảng HPOS. So sánh dữ liệu đơn hàng với `wp wc hpos diff %1$d` và sử dụng `wp wc hpos backfill %1$d --from=posts --to=hpos` để sửa.

en: ⚠️ The file system connection could not be initialized.
vi_VN: ⚠️ Không thể khởi tạo kết nối hệ thống tệp.

en: You may want to switch to the database for log storage.
vi_VN: Bạn có thể muốn chuyển sang cơ sở dữ liệu để lưu trữ nhật ký.

en: ⚠️ The file system is not configured for direct writes. This could cause problems for the logger.
vi_VN: ⚠️ Hệ thống tệp không được cấu hình để ghi trực tiếp. Điều này có thể gây ra sự cố cho trình ghi nhật ký.

en: ✅ Ready
vi_VN: ✅ Sẵn sàng

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. Review errors above. | Cleanup completed for %d orders. Review errors above.
vi_VN[0]: Dọn dẹp hoàn tất cho %d đơn hàng. Xem lại các lỗi ở trên.

en: Failed to clean up all orders in a batch. Aborting.
vi_VN: Không thể dọn dẹp tất cả các đơn đặt hàng trong một lô. Đang hủy bỏ.

[ctx: Template name]
en: Page: Coming soon
vi_VN: Trang: Sắp ra mắt

note: translators: %s: Connect page URL
en: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Connect your store</a> to WooCommerce.com to get updates and streamlined support for your subscriptions.
vi_VN: <a id="woo-connect-notice-url" href="%s">Kết nối cửa hàng của bạn</a> với WooCommerce.com để nhận các bản cập nhật và hỗ trợ được sắp xếp hợp lý cho các đăng ký của bạn.

en: Your store might be at risk as you are running old versions of WooCommerce plugins.
vi_VN: Cửa hàng của bạn có thể gặp rủi ro vì bạn đang chạy các phiên bản cũ của plugin WooCommerce.

en: Select your shipping options
vi_VN: Chọn các tùy chọn vận chuyển của bạn

en: Attribution
vi_VN: Thuộc tính

en: Order attribution information.
vi_VN: Thông tin thuộc tính đơn đặt hàng.

en: Something big is brewing! Our store is in the works and will be launching soon!
vi_VN: Có điều gì đó lớn lao đang được ấp ủ! Cửa hàng của chúng tôi đang được xây dựng và sẽ sớm ra mắt!

en: Great things are on the horizon
vi_VN: Những điều tuyệt vời đang ở phía trước

note: translators: %s: Order history URL on My Account section
en: There was an error processing your order. Please check for any charges in your payment method and review your <a href="%s">order history</a> before placing the order again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi xử lý đơn hàng của bạn. Vui lòng kiểm tra mọi khoản phí trong phương thức thanh toán của bạn và xem lại <a href="%s">lịch sử đơn hàng</a> trước khi đặt hàng lại.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Connect your store</a> to woocommerce.com to update.
vi_VN:  <a href="%1$s" class="woocommerce-connect-your-store">Kết nối cửa hàng của bạn</a> với woocommerce.com để cập nhật.

[ctx: block description]
en: The product custom fields.
vi_VN: Các trường tùy chỉnh của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product custom fields control
vi_VN: Kiểm soát trường tùy chỉnh sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: fields
vi_VN: trường

[ctx: block keyword]
en: custom
vi_VN: tùy chỉnh

[ctx: block description]
en: The product custom fields toggle.
vi_VN: Chuyển đổi trường tùy chỉnh sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product custom fields toggle control
vi_VN: Kiểm soát chuyển đổi trường tùy chỉnh sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: select
vi_VN: chọn

[ctx: block description]
en: A select field for use in the product editor.
vi_VN: Trường chọn để sử dụng trong trình chỉnh sửa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product select field
vi_VN: Trường chọn sản phẩm

en: Site visibility
vi_VN: Hiển thị cửa hàng

en: Live
vi_VN: Đang bán

note: Translators: %s Domain name from the callback URL.
en: Approving will share credentials with %s. Do not proceed if this looks suspicious in any way.
vi_VN: Việc phê duyệt sẽ chia sẻ thông tin đăng nhập với %s. Không tiếp tục nếu điều này trông đáng ngờ theo bất kỳ cách nào.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time
en: Plugin installed by %1$s on %2$s.
vi_VN: Plugin được cài đặt bởi %1$s vào lúc %2$s.

note: translators: 1 = who installed the plugin, 2 = ISO-formatted date and time, 3 = URL
en: Plugin installed by %1$s on %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">More information</a>
vi_VN: Plugin được cài đặt bởi %1$s vào lúc %2$s. <a target="_blank" href="%3$s">Thêm thông tin</a>

en: Enter an optional note attached to the order confirmation message sent to the shopper.
vi_VN: Nhập ghi chú tùy chọn được đính kèm vào thông báo xác nhận đơn hàng được gửi cho người mua hàng.

en: Post-purchase note
vi_VN: Ghi chú sau khi mua hàng

note: translators: %1$s: Custom fields guide link opening tag. %2$s: Custom fields guide link closing tag.
en: Custom fields can be used in a variety of ways, such as sharing more detailed product information, showing more input fields, or for internal inventory organization. %1$sRead more about custom fields%2$s
vi_VN: Các trường tùy chỉnh có thể được sử dụng theo nhiều cách khác nhau, chẳng hạn như chia sẻ thông tin sản phẩm chi tiết hơn, hiển thị thêm các trường nhập liệu, hoặc để tổ chức kho hàng nội bộ. %1$sĐọc thêm về các trường tùy chỉnh%2$s

en: Custom fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: Show custom fields
vi_VN: Hiển thị các trường tùy chỉnh

en: Use global attributes to allow shoppers to filter and search for this product. Use custom attributes to provide detailed product information.
vi_VN: Sử dụng thuộc tính chung để cho phép người mua lọc và tìm kiếm sản phẩm này. Sử dụng thuộc tính tùy chỉnh để cung cấp thông tin chi tiết về sản phẩm.

note: translators: %1$s: store settings link opening tag. %2$s: store settings link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, taxes are not enabled.
vi_VN: Theo %1$scài đặt cửa hàng%2$s của bạn, thuế không được bật.

note: translators: %d is an order ID.
en: Unable to create backup post for order %d.
vi_VN: Không thể tạo bài đăng sao lưu cho đơn hàng %d.

note: translators: %s is a list of order property names.
en: %s is not a valid order property. | %s are not valid order properties.
vi_VN[0]: %s không phải là thuộc tính đơn hàng hợp lệ.

note: translators: %s is a comma separated list of metakey names.
en: %s is an internal meta key. Use --props to set it. | %s are internal meta keys. Use --props to set them.
vi_VN[0]: %s là một khóa meta nội bộ. Sử dụng --props để thiết lập nó.

en: The backup datastore does not support updating orders.
vi_VN: Kho dữ liệu sao lưu không hỗ trợ cập nhật đơn hàng.

en: New custom field name
vi_VN: Tên trường tùy chỉnh mới

en: Please review the errors above.
vi_VN: Vui lòng xem lại các lỗi ở trên.

note: translators: %1$s is the node install command, %2$s is the install command, %3$s is the build command, %4$s is the watch command.
en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the root directory, run %1$s to ensure your node version is aligned, run %2$s to install dependencies, %3$s to build the files or %4$s to build the files and watch for changes.
vi_VN: Chế độ phát triển WooCommerce Blocks yêu cầu các tệp phải được xây dựng. Từ thư mục gốc, chạy %1$s để đảm bảo phiên bản node của bạn được căn chỉnh, chạy %2$s để cài đặt các phụ thuộc, %3$s để xây dựng các tệp hoặc %4$s để xây dựng các tệp và theo dõi các thay đổi.

en: Overriding existing data with an already registered key is not allowed
vi_VN: Không được phép ghi đè dữ liệu hiện có bằng khóa đã được đăng ký

en: Key for the data being registered must be a string
vi_VN: Khóa cho dữ liệu đang được đăng ký phải là một chuỗi

en: The metaboxhidden_product meta from the user metas.
vi_VN: Meta metaboxhidden_product từ các meta của người dùng.

en: Set up your payment methods and accept credit and debit cards, cash, bank transfers and money from your Mercado Pago account. Offer safe and secure payments with Latin America’s leading processor.
vi_VN: Thiết lập phương thức thanh toán của bạn và chấp nhận thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ, tiền mặt, chuyển khoản ngân hàng và tiền từ tài khoản Mercado Pago của bạn. Cung cấp các khoản thanh toán an toàn và bảo mật với bộ xử lý hàng đầu của Mỹ Latinh.

en: Collect sales tax
vi_VN: Thu thuế bán hàng

en: Add your products
vi_VN: Thêm sản phẩm của bạn

en: Grow your business
vi_VN: Phát triển doanh nghiệp của bạn

en: It's time to celebrate – you're ready to launch your store! Woo! Hit the button to preview your store and make it public.
vi_VN: Đã đến lúc ăn mừng – bạn đã sẵn sàng ra mắt cửa hàng của mình! Tuyệt vời! Nhấn nút để xem trước cửa hàng và công khai nó.

en: Launch your store
vi_VN: Khởi chạy cửa hàng của bạn

en: Get your products shipped
vi_VN: Vận chuyển sản phẩm của bạn

note: translators: %s is a product's current (sale) price.
en: Current price is: %s.
vi_VN: Giá hiện tại là: %s.

note: translators: %s is a product's regular price.
en: Original price was: %s.
vi_VN: Giá gốc là: %s.

note: translators: %s: Link to the editor page with the Checkout block.
en: Checkout can be customized <a href="%s">in the Editor</a> with your active theme.
vi_VN: Trang thanh toán có thể được tùy chỉnh <a href="%s">trong Trình soạn thảo</a> với giao diện đang hoạt động của bạn.

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email at checkout to use coupon code "%s".
vi_VN: Vui lòng nhập email hợp lệ khi thanh toán để sử dụng mã phiếu giảm giá "%s".

note: translators: %s: coupon code
en: Please enter a valid email to use coupon code "%s".
vi_VN: Vui lòng nhập email hợp lệ để sử dụng mã phiếu giảm giá "%s".

note: Translators: %s: Log directory path.
en: To allow logging, make %s writable.
vi_VN: Để cho phép ghi nhật ký, hãy làm cho %s có thể ghi.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Local pickup: Set up pickup locations in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
vi_VN: Nhận hàng tại cửa hàng: Thiết lập các địa điểm nhận hàng trong <a href="%s">trang cài đặt Nhận hàng tại cửa hàng</a>.

note: translators: %s: Local pickup settings page URL.
en: Explore a new enhanced delivery method that allows you to easily offer one or more pickup locations to your customers in the <a href="%s">Local pickup settings page</a>.
vi_VN: Khám phá một phương thức giao hàng nâng cao mới cho phép bạn dễ dàng cung cấp một hoặc nhiều địa điểm nhận hàng cho khách hàng của mình trong <a href="%s">trang cài đặt Nhận hàng tại cửa hàng</a>.

en: Gathering usage data allows us to tailor your store setup experience, offer more relevant content, and help make WooCommerce better for everyone.
vi_VN: Việc thu thập dữ liệu sử dụng cho phép chúng tôi điều chỉnh trải nghiệm thiết lập cửa hàng của bạn, cung cấp nội dung phù hợp hơn và giúp WooCommerce trở nên tốt hơn cho mọi người.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL 2: Woo Update Manager plugin download URL
en: Please <a href="%1$s">Install the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions. Alternatively, you can <a href="%2$s">download</a> and install it manually.
vi_VN: Vui lòng <a href="%1$s">Cài đặt WooCommerce.com Update Manager</a> để tiếp tục nhận các bản cập nhật và hỗ trợ tối ưu có trong các gói đăng ký WooCommerce.com của bạn. Ngoài ra, bạn có thể <a href="%2$s">tải xuống</a> và cài đặt thủ công.

note: translators: 1: WP plugin management URL
en: Please <a href="%1$s">activate the WooCommerce.com Update Manager</a> to continue receiving the updates and streamlined support included in your WooCommerce.com subscriptions.
vi_VN: Vui lòng <a href="%1$s">kích hoạt Trình quản lý cập nhật WooCommerce.com</a> để tiếp tục nhận các bản cập nhật và hỗ trợ hợp lý hóa bao gồm trong đăng ký WooCommerce.com của bạn.

en:  Activate WooCommerce.com Update Manager to update.
vi_VN:  Kích hoạt WooCommerce.com Update Manager để cập nhật.

note: translators: 1: Woo Update Manager plugin install URL
en:  <a href="%1$s">Install WooCommerce.com Update Manager</a> to update.
vi_VN:  <a href="%1$s">Cài đặt Trình quản lý cập nhật WooCommerce.com</a> để cập nhật.

[ctx: block keyword]
en: rich-text
vi_VN: văn bản phong phú

[ctx: block keyword]
en: textarea
vi_VN: khu vực văn bản

[ctx: block description]
en: A text-area field for use in the product editor.
vi_VN: Trường khu vực văn bản để sử dụng trong trình chỉnh sửa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product textarea block
vi_VN: Khối khu vực văn bản sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: subsection
vi_VN: phần phụ

[ctx: block description]
en: The product subsection description.
vi_VN: Mô tả phần phụ của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product subsection description
vi_VN: Mô tả phần phụ của sản phẩm

en: Immediately
vi_VN: Ngay lập tức

note: translators: %s: field name
en: Invalid %s provided.
vi_VN: %s được cung cấp không hợp lệ.

en: Internal server error
vi_VN: Lỗi máy chủ nội bộ

en: Sorry, you cannot delete resources.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xóa tài nguyên.

en: Sorry, you cannot create resources.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể tạo tài nguyên.

en: Sorry, you cannot view resources.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem tài nguyên.

en: True to force the creation of a new receipt even if one already exists and has not expired yet.
vi_VN: Đúng để buộc tạo biên lai mới ngay cả khi đã tồn tại một biên lai và chưa hết hạn.

en: Number of days to be added to the current date to get the expiration date.
vi_VN: Số ngày được thêm vào ngày hiện tại để nhận ngày hết hạn.

en: Expiration date formatted as yyyy-mm-dd.
vi_VN: Ngày hết hạn được định dạng là yyyy-mm-dd.

en: Expiration date of the receipt, formatted as yyyy-mm-dd.
vi_VN: Ngày hết hạn của biên lai, được định dạng là yyyy-mm-dd.

en: Public url of the receipt.
vi_VN: URL công khai của biên lai.

en: Unique identifier of the order.
vi_VN: Mã định danh duy nhất của đơn hàng.

en: Order not found
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng

en: Receipt not found
vi_VN: Không tìm thấy biên lai

en: Account Type
vi_VN: Loại tài khoản

en: Application Name
vi_VN: Tên ứng dụng

en: Payment method
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Date Paid
vi_VN: Ngày thanh toán

en: Amount Paid
vi_VN: Số tiền đã thanh toán

note: translators: %s = comma-separated list of coupon codes
en: Discount (%s)
vi_VN: Giảm giá (%s)

note: translators: %d = order id
en: Summary: Order #%d
vi_VN: Tóm tắt: Đơn hàng #%d

en: Receipt
vi_VN: Biên lai

note: translators: %s = store name
en: Receipt from %s
vi_VN: Biên lai từ %s

en: Background process for coupon meta conversion stopped
vi_VN: Quy trình nền để chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đã dừng

en: Background process for coupon meta conversion not started, nothing done.
vi_VN: Quy trình nền để chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá chưa được bắt đầu, không có gì được thực hiện.

en: Background process for coupon meta conversion started
vi_VN: Quy trình nền để chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đã bắt đầu

en: Background process for coupon meta conversion already started, nothing done.
vi_VN: Quy trình nền để chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đã được bắt đầu, không có gì được thực hiện.

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently %d entries that can be converted.
vi_VN: Điều này sẽ chuyển đổi các mục meta <code>coupon_data</code> của đơn hàng thành các mục <code>coupon_info</code> đơn giản. Quá trình chuyển đổi sẽ diễn ra theo thời gian trong nền (thông qua Trình lập lịch hành động). Hiện có %d mục có thể được chuyển đổi.

en: Convert order coupon data to the simplified format
vi_VN: Chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đơn hàng sang định dạng đơn giản hóa

note: translators: %d=count of entries pending conversion
en: This will stop the background process that converts <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. There are currently %d entries that can be converted.
vi_VN: Điều này sẽ dừng quy trình nền chuyển đổi các mục meta <code>coupon_data</code> của đơn hàng thành các mục <code>coupon_info</code> đơn giản hóa. Hiện có %d mục có thể được chuyển đổi.

en: Stop converting
vi_VN: Dừng chuyển đổi

en: Stop converting order coupon data to the simplified format
vi_VN: Dừng chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đơn hàng sang định dạng đơn giản hóa

en: This will convert <code>coupon_data</code> order item meta entries to simplified <code>coupon_info</code> entries. The conversion will happen overtime in the background (via Action Scheduler). There are currently no entries to convert.
vi_VN: Điều này sẽ chuyển đổi các mục meta <code>coupon_data</code> của đơn hàng thành các mục <code>coupon_info</code> đơn giản. Quá trình chuyển đổi sẽ diễn ra theo thời gian trong nền (thông qua Trình lập lịch hành động). Hiện tại không có mục nào để chuyển đổi.

en: Start converting
vi_VN: Bắt đầu chuyển đổi

en: Start converting order coupon data to the simplified format
vi_VN: Bắt đầu chuyển đổi dữ liệu phiếu giảm giá đơn hàng sang định dạng đơn giản hóa

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not an order or has an invalid order type.
vi_VN: %d không phải là một đơn hàng hoặc có loại đơn hàng không hợp lệ.

en: Order legacy data cleanup process has been started.
vi_VN: Quá trình dọn dẹp dữ liệu đơn hàng cũ đã được bắt đầu.

en: No orders in need of cleanup
vi_VN: Không có đơn hàng nào cần dọn dẹp

en: Order legacy data cleanup has been canceled.
vi_VN: Quá trình dọn dẹp dữ liệu đơn hàng cũ đã bị hủy bỏ.

en: Clearing data...
vi_VN: Đang xóa dữ liệu...

en: Only available when HPOS is authoritative and compatibility mode is disabled.
vi_VN: Chỉ khả dụng khi HPOS là có thẩm quyền và chế độ tương thích bị vô hiệu hóa.

en: Clear data
vi_VN: Xóa dữ liệu

en: This tool will clear the data from legacy order tables in WooCommerce.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa dữ liệu khỏi các bảng đơn hàng cũ trong WooCommerce.

en: Clean up order data from legacy tables
vi_VN: Dọn dẹp dữ liệu đơn hàng từ các bảng cũ

en: Order legacy cleanup failed for an entire batch of orders. Aborting cleanup.
vi_VN: Dọn dẹp đơn hàng cũ không thành công cho toàn bộ lô đơn hàng. Đang hủy bỏ dọn dẹp.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: Order %1$d legacy data could not be cleaned up during batch process. Error: %2$s
vi_VN: Không thể dọn dẹp dữ liệu cũ của đơn hàng %1$d trong quá trình xử lý hàng loạt. Lỗi: %2$s

note: translators: %s is an amount of computer disk space, e.g. 5 KB.
en: Directory size: %s
vi_VN: Kích thước thư mục: %s

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: The %s hook has a filter set, so some log files may have different retention settings.
vi_VN: Hook %s đã được đặt bộ lọc, vì vậy một số tệp nhật ký có thể có cài đặt lưu giữ khác nhau.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names ("hpos" or "posts" for example).
en: Order %1$d backfilled from %2$s to %3$s.
vi_VN: Đơn hàng %1$d được sao lưu từ %2$s sang %3$s.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s and %3$s are datastore names, %4$s is an error message.
en: An error occurred while backfilling order %1$d from %2$s to %3$s: %4$s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi sao lưu đơn hàng %1$d từ %2$s sang %3$s: %4$s

en: Please use different source (--from) and destination (--to) datastores.
vi_VN: Vui lòng sử dụng các kho dữ liệu nguồn (--from) và đích (--to) khác nhau.

note: translators: %s is a shell argument representing a datastore name.
en: '%s' is not a valid datastore.
vi_VN: '%s' không phải là kho dữ liệu hợp lệ.

en: Please provide a valid order ID.
vi_VN: Vui lòng cung cấp ID đơn hàng hợp lệ.

en: Next image
vi_VN: Hình ảnh tiếp theo

en: Previous image
vi_VN: Hình ảnh trước đó

note: translators: %s is a generated error message.
en: The image upload failed: "%s", creating the product without image
vi_VN: Tải lên hình ảnh thất bại: "%s", đang tạo sản phẩm không có hình ảnh

en: Invalid plugin slug provided in the plugins activated rule.
vi_VN: Slug plugin không hợp lệ được cung cấp trong quy tắc plugin đã kích hoạt.

en: The size of the log directory.
vi_VN: Kích thước của thư mục nhật ký.

en: Minimum severity level.
vi_VN: Mức độ nghiêm trọng tối thiểu.

en: The number of days log entries are retained.
vi_VN: Số ngày các mục nhật ký được giữ lại.

en: The logging handler class.
vi_VN: Lớp xử lý ghi nhật ký.

en: Logging.
vi_VN: Ghi nhật ký.

en: Whether the coupon grants free shipping or not.
vi_VN: Liệu mã giảm giá có cấp miễn phí vận chuyển hay không.

en: Discount amount as defined in the coupon (absolute value or a percent, depending on the discount type).
vi_VN: Số tiền giảm giá được xác định trong phiếu giảm giá (giá trị tuyệt đối hoặc phần trăm, tùy thuộc vào loại giảm giá).

en: Discount type.
vi_VN: Loại giảm giá.

en: The total size of the files in the log directory.
vi_VN: Tổng kích thước của các tệp trong thư mục nhật ký.

en: Log directory size
vi_VN: Kích thước thư mục nhật ký

en: The minimum severity level of logs that will be stored.
vi_VN: Mức độ nghiêm trọng tối thiểu của nhật ký sẽ được lưu trữ.

en: How many days log entries will be kept before being auto-deleted.
vi_VN: Mục nhật ký sẽ được giữ trong bao nhiêu ngày trước khi bị tự động xóa.

en: How log entries are being stored.
vi_VN: Cách lưu trữ mục nhật ký.

en: Handler
vi_VN: Trình xử lý

en: Is logging enabled?
vi_VN: Ghi nhật ký có được bật không?

en: Logging
vi_VN: Ghi nhật ký

en: Create and save
vi_VN: Tạo và lưu

en: Tarfaya (EH-partial)
vi_VN: Tarfaya (EH-một phần)

[ctx: block description]
en: Display the list of additional field values from the current order.
vi_VN: Hiển thị danh sách các giá trị trường bổ sung từ đơn hàng hiện tại.

[ctx: block title]
en: Additional Field List
vi_VN: Danh sách trường bổ sung

[ctx: block description]
en: Display additional checkout fields from the 'contact' and 'order' locations.
vi_VN: Hiển thị các trường thanh toán bổ sung từ các vị trí 'liên hệ' và 'đơn hàng'.

[ctx: block title]
en: Additional Fields
vi_VN: Trường bổ sung

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
vi_VN: Kết xuất các trường bổ sung trong vị trí 'Thông tin bổ sung'.

[ctx: block title]
en: Additional information
vi_VN: Thông tin bổ sung

[ctx: block description]
en: The product details section description.
vi_VN: Mô tả phần chi tiết sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product details section description
vi_VN: Mô tả phần chi tiết sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: list
vi_VN: danh sách

[ctx: block keyword]
en: linked
vi_VN: được liên kết

[ctx: block description]
en: The linked product list.
vi_VN: Danh sách sản phẩm được liên kết.

[ctx: block title]
en: Linked product list
vi_VN: Danh sách sản phẩm được liên kết

en: Medium
vi_VN: Phương tiện

en: Un-schedule
vi_VN: Hủy lên lịch

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files. Expired files won't be automatically deleted until the 'Schedule expired transient files cleanup' tool is run again.
vi_VN: Xóa hành động đã lên lịch hiện tại để xóa các tệp tạm thời đã hết hạn. Các tệp đã hết hạn sẽ không được tự động xóa cho đến khi công cụ 'Lên lịch dọn dẹp các tệp tạm thời đã hết hạn' được chạy lại.

en: Un-schedule expired transient files cleanup
vi_VN: Hủy lịch dọn dẹp các tệp tạm thời đã hết hạn

en: Re-schedule
vi_VN: Lên lịch lại

en: Schedule the action to delete expired transient files for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
vi_VN: Lên lịch hành động xóa các tệp tạm thời đã hết hạn để chạy ngay lập tức. Các hành động tiếp theo sẽ chạy 24 giờ một lần.

en: Remove the currently scheduled action to delete expired transient files, then schedule it again for running immediately. Subsequent actions will run once every 24h.
vi_VN: Xóa hành động đã lên lịch hiện tại để xóa các tệp tạm thời đã hết hạn, sau đó lên lịch lại để chạy ngay lập tức. Các hành động tiếp theo sẽ chạy 24 giờ một lần.

en: Schedule expired transient files cleanup
vi_VN: Lên lịch dọn dẹp các tệp tạm thời đã hết hạn

en: Re-schedule expired transient files cleanup
vi_VN: Lên lịch lại việc dọn dẹp các tệp tạm thời đã hết hạn

en: Tip: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value.
vi_VN: Mẹo: Bằng cách đề xuất các sản phẩm bổ sung trong giỏ hàng thông qua bán chéo, bạn có thể tăng đáng kể giá trị đơn hàng trung bình.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: By suggesting complementary products in the cart using cross-sells, you can significantly increase the average order value. %1$sLearn more about linked products%2$s
vi_VN: Bằng cách đề xuất các sản phẩm bổ sung trong giỏ hàng thông qua bán chéo, bạn có thể tăng đáng kể giá trị đơn hàng trung bình. %1$sTìm hiểu thêm về các sản phẩm được liên kết%2$s

en: Tip: Upsells are products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales.
vi_VN: Mẹo: Bán thêm là những sản phẩm có lợi nhuận cao hơn, chất lượng tốt hơn hoặc đắt tiền hơn. Hãy thử nghiệm các kết hợp để thúc đẩy doanh số.

note: translators: %1$s: "Learn more about linked products" link opening tag. %2$s: "Learn more about linked products" link closing tag.
en: Upsells are typically products that are extra profitable or better quality or more expensive. Experiment with combinations to boost sales. %1$sLearn more about linked products%2$s
vi_VN: Bán thêm thường là những sản phẩm có lợi nhuận cao hơn, chất lượng tốt hơn hoặc đắt tiền hơn. Hãy thử nghiệm các kết hợp để thúc đẩy doanh số. %1$sTìm hiểu thêm về các sản phẩm được liên kết%2$s

en: Include downloads
vi_VN: Bao gồm các tệp tải xuống

en: Linked products
vi_VN: Sản phẩm liên kết

en: Unable to start synchronization. The link you followed may have expired.
vi_VN: Không thể bắt đầu đồng bộ hóa. Liên kết bạn đã theo dõi có thể đã hết hạn.

en: Customer Email
vi_VN: Email Khách hàng

en: You do not have permission to manage logging settings.
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý cài đặt ghi nhật ký.

en: Database settings
vi_VN: Cài đặt cơ sở dữ liệu

note: translators: %s is the name of a table in the database.
en: Log entries are stored in this database table: %s
vi_VN: Các mục nhật ký được lưu trữ trong bảng cơ sở dữ liệu này: %s

en: File system settings
vi_VN: Cài đặt hệ thống tệp

en: ⚠️ This directory does not appear to be writable.
vi_VN: ⚠️ Thư mục này dường như không thể ghi.

note: translators: %s is a location in the filesystem.
en: Log files are stored in this directory: %s
vi_VN: Các tệp nhật ký được lưu trữ trong thư mục này: %s

en: This sets the minimum severity level of logs that will be stored. Lower severity levels will be ignored. "None" means all logs will be stored.
vi_VN: Điều này đặt mức độ nghiêm trọng tối thiểu của nhật ký sẽ được lưu trữ. Các mức độ nghiêm trọng thấp hơn sẽ bị bỏ qua. "Không" có nghĩa là tất cả nhật ký sẽ được lưu trữ.

en: Level threshold
vi_VN: Ngưỡng mức độ

note: translators: %1$s is the name of a code variable. %2$s is the name of a file.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %1$s constant, probably in your %2$s file.
vi_VN: Không thể thay đổi cài đặt này ở đây vì nó được định nghĩa trong hằng số %1$s, có thể là trong tệp %2$s của bạn.

en: This sets how many days log entries will be kept before being auto-deleted.
vi_VN: Điều này đặt số ngày các mục nhật ký sẽ được giữ trước khi bị xóa tự động.

en: Retention period
vi_VN: Thời gian lưu giữ

note: translators: %s is the name of a filter hook.
en: This setting cannot be changed here because it is being set by a filter on the %s hook.
vi_VN: Cài đặt này không thể thay đổi ở đây vì nó đang được đặt bởi bộ lọc trên móc %s.

en: This determines where log entries are saved.
vi_VN: Điều này xác định nơi lưu các mục nhật ký.

en: Log storage
vi_VN: Lưu trữ nhật ký

note: translators: %s is the name of a code variable.
en: This setting cannot be changed here because it is defined in the %s constant.
vi_VN: Cài đặt này không thể thay đổi ở đây vì nó được xác định trong hằng số %s.

en: Note that if this setting is changed, any log entries that have already been recorded will remain stored in their current location, but will not migrate.
vi_VN: Lưu ý rằng nếu cài đặt này được thay đổi, mọi mục nhật ký đã được ghi lại sẽ vẫn được lưu trữ ở vị trí hiện tại của chúng, nhưng sẽ không di chuyển.

en: Database (not recommended on live sites)
vi_VN: Cơ sở dữ liệu (không được khuyến nghị trên các trang web trực tiếp)

en: File system (default)
vi_VN: Hệ thống tệp (mặc định)

en: Logger
vi_VN: Trình ghi nhật ký

en: Logs settings
vi_VN: Cài đặt nhật ký

note: translators: %s is a URL to another admin screen.
en: Logging is disabled. It can be enabled in <a href="%s">Logs Settings</a>.
vi_VN: Ghi nhật ký bị tắt. Nó có thể được bật trong <a href="%s">Cài đặt Nhật ký</a>.

note: translators: %1$s is a number of log files, %2$s is a slug-style name for a file.
en: %1$s log file from source %2$s was deleted. | %1$s log files from source %2$s were deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa %1$s tệp nhật ký từ nguồn %2$s.

note: translators: %d is an order ID.
en: Differences found for order %d:
vi_VN: Tìm thấy sự khác biệt cho đơn hàng %d:

en: No differences found.
vi_VN: Không tìm thấy sự khác biệt.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while computing a diff for order %1$d: %2$s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tính toán sự khác biệt cho đơn hàng %1$d: %2$s

note: translators: %d is an order count.
en: Orders subject to cleanup: %d
vi_VN: Đơn hàng phải dọn dẹp: %d

note: translators: %d is an order count.
en: Unsynced orders: %d
vi_VN: Đơn hàng chưa được đồng bộ hóa: %d

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: Compatibility mode enabled?: %s
vi_VN: Chế độ tương thích được bật?: %s

note: translators: %s is either 'yes' or 'no'.
en: HPOS enabled?: %s
vi_VN: HPOS được bật?: %s

en: A link to a product sold on a different website, e.g. brand collab.
vi_VN: Liên kết đến một sản phẩm được bán trên một trang web khác, ví dụ: hợp tác thương hiệu.

en: Affiliate product
vi_VN: Sản phẩm liên kết

en: A set of products that go well together, e.g. camera kit.
vi_VN: Một bộ sản phẩm phù hợp với nhau, ví dụ: bộ máy ảnh.

en: A single physical or virtual product, e.g. a t-shirt or an eBook.
vi_VN: Một sản phẩm vật lý hoặc ảo duy nhất, ví dụ: áo phông hoặc sách điện tử.

en: Boost international sales and save on FX fees. Accept 60+ local payment methods including Apple Pay and Google Pay.
vi_VN: Tăng doanh số bán hàng quốc tế và tiết kiệm phí FX. Chấp nhận hơn 60 phương thức thanh toán địa phương bao gồm Apple Pay và Google Pay.

en: Airwallex Payments
vi_VN: Thanh toán Airwallex

en: Coupons for groups. Provides the option to have coupons that are restricted to group members or roles. Works with the free Groups plugin.
vi_VN: Mã ưu đãi cho các nhóm. Cung cấp tùy chọn có mã ưu đãi bị giới hạn cho các thành viên hoặc vai trò trong nhóm. Hoạt động với plugin Groups miễn phí.

en: Give away a free item to any customer with the coupon code.
vi_VN: Tặng một mặt hàng miễn phí cho bất kỳ khách hàng nào có mã phiếu giảm giá.

en: Create "store credit" coupons for customers which are redeemable at checkout.
vi_VN: Tạo phiếu giảm giá "tín dụng cửa hàng" cho khách hàng có thể đổi tại thanh toán.

en: Create a unique URL that applies a discount and optionally adds one or more products to the customer's cart.
vi_VN: Tạo URL duy nhất áp dụng giảm giá và tùy chọn thêm một hoặc nhiều sản phẩm vào giỏ hàng của khách hàng.

en: Powerful, "all in one" solution for gift certificates, store credits, discount coupons and vouchers.
vi_VN: Giải pháp mạnh mẽ, "tất cả trong một" cho phiếu quà tặng, tín dụng cửa hàng, phiếu giảm giá và phiếu thưởng.

en: Generate dynamic personalized coupons for your customers that increase purchase rates.
vi_VN: Tạo các phiếu giảm giá được cá nhân hóa động cho khách hàng của bạn để tăng tỷ lệ mua hàng.

en: Sync your website's data like contacts, products, and orders over Salesforce CRM with Salesforce Integration for WooCommerce.
vi_VN: Đồng bộ hóa dữ liệu trang web của bạn như danh bạ, sản phẩm và đơn đặt hàng qua Salesforce CRM với Salesforce Integration cho WooCommerce.

en: Integrate your WooCommerce store with 5000+ cloud apps and services today. Trusted by 11,000+ users.
vi_VN: Tích hợp cửa hàng WooCommerce của bạn với hơn 5000 ứng dụng và dịch vụ đám mây ngay hôm nay. Được hơn 11.000 người dùng tin tưởng.

en: Harness data from WooCommerce to grow your business. Manage leads, customers, and segments, through automation, quotes, invoicing, billing, and email marketing. Power up your store with CRM.
vi_VN: Khai thác dữ liệu từ WooCommerce để phát triển doanh nghiệp của bạn. Quản lý khách hàng tiềm năng, khách hàng và phân khúc, thông qua tự động hóa, báo giá, lập hóa đơn, thanh toán và tiếp thị qua email. Tăng cường sức mạnh cho cửa hàng của bạn với CRM.

en: Turn your product images into stunning videos that engage and convert audiences - no video experience required.
vi_VN: Biến hình ảnh sản phẩm của bạn thành những video ấn tượng để thu hút và chuyển đổi khách hàng - không yêu cầu kinh nghiệm làm video.

en: Collect and showcase verified reviews that consumers trust.
vi_VN: Thu thập và trưng bày các đánh giá đã được xác minh mà người tiêu dùng tin tưởng.

en: Delight customers and boost organic sales with a special WooCommerce birthday email (and coupon!) on their special day.
vi_VN: Tạo niềm vui cho khách hàng và tăng doanh số bán hàng tự nhiên với email chúc mừng sinh nhật WooCommerce đặc biệt (và phiếu giảm giá!) vào ngày đặc biệt của họ.

en: Boost your organic sales by adding a customer referral program to your WooCommerce store.
vi_VN: Tăng doanh số bán hàng tự nhiên của bạn bằng cách thêm chương trình giới thiệu khách hàng vào cửa hàng WooCommerce của bạn.

en: Convert and retain customers with automated marketing that does the hard work for you.
vi_VN: Chuyển đổi và giữ chân khách hàng bằng tiếp thị tự động giúp bạn thực hiện công việc khó khăn.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and more with Mailchimp.
vi_VN: Gửi các chiến dịch được nhắm mục tiêu, khôi phục giỏ hàng bị bỏ rơi và hơn thế nữa với Mailchimp.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users with TikTok for WooCommerce.
vi_VN: Tạo các chiến dịch quảng cáo và tiếp cận một tỷ người dùng toàn cầu với TikTok for WooCommerce.

en: Grow your business on Pinterest! Use this official plugin to allow shoppers to Pin products while browsing your store, track conversions, and advertise on Pinterest.
vi_VN: Phát triển doanh nghiệp của bạn trên Pinterest! Sử dụng plugin chính thức này để cho phép người mua ghim sản phẩm khi duyệt cửa hàng của bạn, theo dõi chuyển đổi và quảng cáo trên Pinterest.

en: Conversion
vi_VN: Chuyển đổi

en: Automations
vi_VN: Tự động hóa

en: Sales channels
vi_VN: Kênh bán hàng

en: Override the "woocommerce_date_type" option that is used for the database date field considered for revenue reports.
vi_VN: Ghi đè tùy chọn "woocommerce_date_type" được sử dụng cho trường ngày của cơ sở dữ liệu được xem xét cho các báo cáo doanh thu.

en: Sorry, you cannot create dummy products.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể tạo sản phẩm giả.

en: Sales of the marketing campaign.
vi_VN: Doanh số của chiến dịch tiếp thị.

en: Limit result set to specific amount of suggested products.
vi_VN: Giới hạn tập hợp kết quả cho số lượng sản phẩm được đề xuất cụ thể.

en: Limit result set to specific product tag ids.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các ID thẻ sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to specific product categorie ids.
vi_VN: Giới hạn tập hợp kết quả cho các ID danh mục sản phẩm cụ thể.

en: Invalid layout template ID.
vi_VN: ID mẫu bố cục không hợp lệ.

en: Area to get templates for.
vi_VN: Khu vực để lấy mẫu.

note: translators: %1$s is the downloadable file path, %2$s is an opening link tag, %3%s is a closing link tag.
en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server, or is not located within an approved directory. Please contact a site administrator for help. %2$sLearn more.%3$s
vi_VN: Tệp có thể tải xuống %s không thể sử dụng được vì nó không tồn tại trên máy chủ hoặc không nằm trong thư mục được phê duyệt. Vui lòng liên hệ với quản trị viên trang web để được trợ giúp. %2$sTìm hiểu thêm.%3$s

en: Could not start the installation process. Reason:
vi_VN: Không thể bắt đầu quá trình cài đặt. Lý do:

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by rating.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc bộ sưu tập sản phẩm theo đánh giá.

[ctx: block description]
en: The product list.
vi_VN: Danh sách sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product list
vi_VN: Danh sách sản phẩm

[ctx: block description]
en: The product section description.
vi_VN: Mô tả phần sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product section description
vi_VN: Mô tả phần sản phẩm

en: This is the Customer Lifetime Value, or the total amount you have earned from this customer's orders.
vi_VN: Đây là Giá trị trọn đời của khách hàng hoặc tổng số tiền bạn đã kiếm được từ các đơn hàng của khách hàng này.

en: Total revenue
vi_VN: Tổng doanh thu

en: Total orders
vi_VN: Tổng số đơn hàng

en: The number of unique pages viewed by the customer prior to this order.
vi_VN: Số lượng trang duy nhất được khách hàng xem trước đơn hàng này.

en: Session page views
vi_VN: Lượt xem trang phiên

en: Device type
vi_VN: Loại thiết bị

en: Source type
vi_VN: Loại nguồn

en: Hide details
vi_VN: Ẩn chi tiết

en: Show details
vi_VN: Hiển thị chi tiết

en: Additional fields to be persisted on the order.
vi_VN: Các trường bổ sung sẽ được lưu trên đơn hàng.

en: Web admin
vi_VN: Quản trị web

en: Direct
vi_VN: Trực tiếp

note: translators: %s is the source value
en: Referral: %s
vi_VN: Giới thiệu: %s

note: translators: %s is the source value
en: Organic: %s
vi_VN: Tự nhiên: %s

note: translators: %s is the source value
en: Source: %s
vi_VN: Nguồn: %s

en: Order not found.
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng.

en: Set product featured image when uploaded image file name matches product SKU.
vi_VN: Đặt ảnh đại diện cho sản phẩm khi tên tệp ảnh tải lên khớp với SKU của sản phẩm.

en: Match images
vi_VN: Ghép ảnh

en: Product image matching by SKU
vi_VN: Ghép ảnh sản phẩm theo SKU

en: Origin
vi_VN: Nguồn gốc

note: translators: %s is the field name
en: Order attribution field: %s
vi_VN: Trường quy kết đơn hàng: %s

note: translators: %s is the property type
en: Value of type %s was posted to the order attribution callback
vi_VN: Giá trị của loại %s đã được gửi đến callback ghi nhận đơn hàng

en: Make a collection of related products, enabling customers to purchase multiple items together.
vi_VN: Tạo một bộ sưu tập các sản phẩm liên quan, cho phép khách hàng mua nhiều mặt hàng cùng nhau.

en: Products in this group
vi_VN: Sản phẩm trong nhóm này

note: translators: %1$s: Downloads settings link opening tag. %2$s: Downloads settings link closing tag.
en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info. Store-wide updates can be managed in your %1$sproduct settings%2$s.
vi_VN: Thêm bất kỳ tệp nào bạn muốn cung cấp cho khách hàng tải xuống sau khi mua, chẳng hạn như hướng dẫn hoặc thông tin bảo hành. Các cập nhật trên toàn cửa hàng có thể được quản lý trong %1$scài đặt sản phẩm%2$s của bạn.

en: Enable this feature to track and credit channels and campaigns that contribute to orders on your site
vi_VN: Bật tính năng này để theo dõi và ghi có các kênh và chiến dịch đóng góp vào đơn đặt hàng trên trang web của bạn

en: Order Attribution
vi_VN: Quy kết đơn hàng

en: Order is not an HPOS order.
vi_VN: Đơn hàng không phải là đơn hàng HPOS.

note: translators: %d is an order ID.
en: %d is not a valid order ID.
vi_VN: %d không phải là ID đơn hàng hợp lệ.

en: Desktop
vi_VN: Máy tính để bàn

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Customer history
vi_VN: Lịch sử khách hàng

note: Translators: %s order type name.
en: %s attribution
vi_VN: Quy kết %s

note: translators: %s is a number.
en: ⚠️ Only %s files can be searched at one time. Try filtering the file list before searching.
vi_VN: ⚠️ Chỉ có thể tìm kiếm %s tệp cùng một lúc. Hãy thử lọc danh sách tệp trước khi tìm kiếm.

en: Search within these files
vi_VN: Tìm kiếm trong các tệp này

note: translators: %s is a number of log files.
en: %s expired log file was deleted. | %s expired log files were deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa %s tệp nhật ký đã hết hạn.

note: translators: %s is a line number in a file.
en: Line %s
vi_VN: Dòng %s

en: Matched Line
vi_VN: Dòng khớp

en: Line #
vi_VN: Dòng #

note: translators: %s is a number.
en: The number of search results has reached the limit of %s. Try refining your search.
vi_VN: Số lượng kết quả tìm kiếm đã đạt đến giới hạn %s. Hãy thử tinh chỉnh tìm kiếm của bạn.

en: No search results.
vi_VN: Không có kết quả tìm kiếm.

en: Could not access file.
vi_VN: Không thể truy cập tệp.

en: Could not write to the temp directory. Try downloading files one at a time instead.
vi_VN: Không thể ghi vào thư mục tạm thời. Hãy thử tải xuống từng tệp một.

en: Could not access the specified files.
vi_VN: Không thể truy cập các tệp đã chỉ định.

en: Multiple files match this ID.
vi_VN: Nhiều tệp khớp với ID này.

note: translators: %d is the number of orders that were cleaned up.
en: Cleanup completed for %d order. | Cleanup completed for %d orders.
vi_VN[0]: Đã hoàn tất dọn dẹp cho %d đơn hàng.

note: translators: %1$d is an order ID, %2$s is an error message.
en: An error occurred while cleaning up order %1$d: %2$s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi dọn dẹp đơn hàng %1$d: %2$s

note: translators: %d is an order ID.
en: Cleanup completed for order %d.
vi_VN: Đã hoàn tất dọn dẹp cho đơn hàng %d.

note: translators: %d is the number of orders to clean up.
en: Starting cleanup for %d order... | Starting cleanup for %d orders...
vi_VN[0]: Bắt đầu dọn dẹp cho %d đơn hàng...

en: HPOS cleanup
vi_VN: Dọn dẹp HPOS

en: No orders to cleanup.
vi_VN: Không có đơn hàng nào để dọn dẹp.

en: Cleanup can only be performed when HPOS is active and compatibility mode is disabled.
vi_VN: Dọn dẹp chỉ có thể được thực hiện khi HPOS đang hoạt động và chế độ tương thích bị tắt.

note: translators: %s is field key.
en: The field %s is required.
vi_VN: Trường %s là bắt buộc.

note: translators: %1$s is field key, %2$s location.
en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
vi_VN: Trường %1$s không hợp lệ cho vị trí %2$s.

note: translators: % is field key.
en: The field %s is invalid.
vi_VN: Trường %s không hợp lệ.

note: translators: %1$d is referring to rating value. Example: Rated 4 out of 5.
en: Rated %1$d out of 5
vi_VN: Được đánh giá %1$d trên 5

en: Free Plan Available
vi_VN: Gói miễn phí có sẵn

en: Built-in Tax & Duties paperwork
vi_VN: Giấy tờ thuế và nghĩa vụ tích hợp

en: Branded tracking experience
vi_VN: Trải nghiệm theo dõi thương hiệu

en: Seamless order sync and label printing
vi_VN: Đồng bộ hóa đơn hàng liền mạch và in nhãn

en: Highly discounted shipping rates
vi_VN: Phí vận chuyển siêu ưu đãi

en: Simplified shipping with:
vi_VN: Vận chuyển đơn giản hóa với:

en: Shop the sale
vi_VN: Mua hàng giảm giá

en: There was an error getting the install URL for this product.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lấy URL cài đặt cho sản phẩm này.

en: This product is already installed.
vi_VN: Sản phẩm này đã được cài đặt.

en: You do not have permission to manage log entries.
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý mục nhập nhật ký.

en: Hide context
vi_VN: Ẩn ngữ cảnh

en: Show context
vi_VN: Hiển thị ngữ cảnh

en: Context
vi_VN: Ngữ cảnh

en: Additional context
vi_VN: Ngữ cảnh bổ sung

[ctx: block keyword]
en: Product Collection
vi_VN: Bộ sưu tập sản phẩm

[ctx: block description]
en: The contents of this block will display when there are no products found.
vi_VN: Nội dung của khối này sẽ hiển thị khi không tìm thấy sản phẩm nào.

[ctx: block title]
en: No results
vi_VN: Không có kết quả

[ctx: block title]
en: Rating Filter
vi_VN: Bộ lọc xếp hạng

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

note: translators: %s is the audio player icon. translators: %s is the social service name.
en: %s icon
vi_VN: Biểu tượng %s

en: Subscribe
vi_VN: Đăng ký

en: This product will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
vi_VN: Sản phẩm này sẽ không kích hoạt công cụ tính phí vận chuyển của khách hàng trong giỏ hàng hoặc khi thanh toán. Sản phẩm này cũng sẽ không yêu cầu khách hàng nhập chi tiết giao hàng khi thanh toán. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Đọc thêm về sản phẩm ảo</a>.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's shipping settings and other details individually.
vi_VN: Sản phẩm này có các tùy chọn, chẳng hạn như kích thước hoặc màu sắc. Bây giờ bạn có thể quản lý cài đặt vận chuyển và các chi tiết khác của từng biến thể một cách riêng lẻ.

en: This product has options, such as size or color. You can now manage each variation's inventory and other details individually.
vi_VN: Sản phẩm này có các tùy chọn, chẳng hạn như kích thước hoặc màu sắc. Giờ đây bạn có thể quản lý tồn kho và các chi tiết khác cho từng biến thể một cách riêng lẻ.

en: Help customers find this product by assigning it to categories, adding extra details, and managing its visibility in your store and other channels.
vi_VN: Giúp khách hàng tìm thấy sản phẩm này bằng cách gán sản phẩm vào các danh mục, thêm chi tiết bổ sung và quản lý khả năng hiển thị của sản phẩm trong cửa hàng của bạn cũng như các kênh khác.

en: Buy button text
vi_VN: Văn bản nút mua hàng

en: Link to the external product is an invalid URL.
vi_VN: Liên kết đến sản phẩm bên ngoài là một URL không hợp lệ.

en: Enter the external URL to the product
vi_VN: Nhập URL bên ngoài của sản phẩm

en: Link to the external product
vi_VN: Liên kết đến sản phẩm bên ngoài

en: Add a link and choose a label for the button linked to a product sold elsewhere.
vi_VN: Thêm liên kết và chọn nhãn cho nút liên kết đến một sản phẩm được bán ở nơi khác.

en: Buy button
vi_VN: Nút mua hàng

en: This product has options, such as size or color. You can manage each variation's images, downloads, and other details individually.
vi_VN: Sản phẩm này có các tùy chọn, chẳng hạn như kích thước hoặc màu sắc. Bạn có thể quản lý hình ảnh, tệp tải xuống và các chi tiết khác của mỗi biến thể một cách riêng lẻ.

en: This variation will not trigger your customer's shipping calculator in cart or at checkout. This product also won't require your customers to enter their shipping details at checkout. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Read more about virtual products</a>.
vi_VN: Biến thể này sẽ không kích hoạt công cụ tính phí vận chuyển của khách hàng trong giỏ hàng hoặc khi thanh toán. Sản phẩm này cũng sẽ không yêu cầu khách hàng nhập chi tiết giao hàng khi thanh toán. <a href="https://woocommerce.com/document/managing-products/#adding-a-virtual-product" target="_blank" rel="noreferrer">Đọc thêm về sản phẩm ảo</a>.

note: translators: %s is a number of files.
en: %s log file deleted. | %s log files deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa %s tệp nhật ký.

en: You do not have permission to manage log files.
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý các tệp nhật ký.

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: File rotations:
vi_VN: Xoay vòng tệp:

note: translators: %s is the name of a log file.
en: Viewing log file %s
vi_VN: Đang xem tệp nhật ký %s

en: Delete this log file permanently?
vi_VN: Xóa vĩnh viễn tệp nhật ký này?

en: Return to the file list.
vi_VN: Quay lại danh sách tệp.

en: Browse log files
vi_VN: Duyệt các tệp nhật ký

note: translators: 1. a date, 2. a slug-style name for a file.
en: Select the %1$s log file for %2$s
vi_VN: Chọn tệp nhật ký %1$s cho %2$s

en: File size
vi_VN: Kích thước tệp

en: Date modified
vi_VN: Ngày sửa đổi

en: Filter by log source
vi_VN: Lọc theo nguồn nhật ký

en: No log files found.
vi_VN: Không tìm thấy tệp nhật ký nào.

en: This file does not exist.
vi_VN: Tệp này không tồn tại.

en: Could not access the log file directory.
vi_VN: Không thể truy cập thư mục tệp nhật ký.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid event type "%2$s".
vi_VN: %1$s đã được gọi với một loại sự kiện không hợp lệ "%2$s".

note: translators: %1$s is the name of the hook to be enqueued, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while enqueuing action "%1$s": %2$s
vi_VN: Bắt gặp ngoại lệ khi xếp hàng đợi hành động "%1$s": %2$s

en: e.g. Local pickup
vi_VN: ví dụ: Nhận hàng tại cửa hàng

en: Customers will need to spend this amount to get free shipping.
vi_VN: Khách hàng sẽ cần chi tiêu số tiền này để được miễn phí vận chuyển.

en: A minimum order amount AND coupon
vi_VN: Số tiền đơn hàng tối thiểu VÀ phiếu giảm giá

en: A minimum order amount OR coupon
vi_VN: Số tiền đơn hàng tối thiểu HOẶC phiếu giảm giá

en: No requirement
vi_VN: Không yêu cầu

en: Free shipping requires
vi_VN: Miễn phí vận chuyển yêu cầu

en: e.g. Free shipping
vi_VN: ví dụ: Miễn phí vận chuyển

en: Please enter a valid number.
vi_VN: Vui lòng nhập một số hợp lệ.

note: translators: %s: URL for link
en: These costs can optionally be added based on the <a target="_blank" href="%s">product shipping class</a>. Learn more about <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">setting shipping class costs</a>.
vi_VN: Các chi phí này có thể được thêm vào tùy chọn dựa trên <a target="_blank" href="%s">lớp vận chuyển sản phẩm</a>. Tìm hiểu thêm về <a target="_blank" href="https://woocommerce.com/document/flat-rate-shipping/#shipping-classes">cài đặt chi phí lớp vận chuyển</a>.

en: e.g. Standard national
vi_VN: ví dụ: Tiêu chuẩn quốc gia

en: Your customers will see the name of this shipping method during checkout.
vi_VN: Khách hàng của bạn sẽ thấy tên của phương thức vận chuyển này trong quá trình thanh toán.

en: advanced costs
vi_VN: chi phí nâng cao

en: Charge a flat rate per item, or enter a cost formula to charge a percentage based cost or a minimum fee. Learn more about
vi_VN: Tính một mức phí cố định cho mỗi mặt hàng, hoặc nhập công thức tính chi phí để tính phí dựa trên phần trăm hoặc một khoản phí tối thiểu. Tìm hiểu thêm về

en: Attribute terms.
vi_VN: Các giá trị thuộc tính.

en: WooCommerce Store Identifier.
vi_VN: Mã định danh cửa hàng WooCommerce.

note: translators: %s: Product title
en: Add to cart: &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng: &ldquo;%s&rdquo;

en: An optional zone you can use to set the shipping method(s) available to any regions that have not been listed above.
vi_VN: Một khu vực tùy chọn bạn có thể sử dụng để thiết lập (các) phương thức vận chuyển có sẵn cho bất kỳ vùng nào chưa được liệt kê ở trên.

en: A shipping zone consists of the region(s) you'd like to ship to and the shipping method(s) offered. A shopper can only be matched to one zone, and we'll use their shipping address to show them the methods available in their area.
vi_VN: Khu vực vận chuyển bao gồm (các) khu vực bạn muốn vận chuyển đến và (các) phương thức vận chuyển được cung cấp. Người mua hàng chỉ có thể được khớp với một khu vực và chúng tôi sẽ sử dụng địa chỉ vận chuyển của họ để hiển thị các phương thức khả dụng trong khu vực của họ.

en: Add zone
vi_VN: Thêm khu vực

en: STEP 1 OF 2
vi_VN: BƯỚC 1 TRONG 2

en: Create shipping method
vi_VN: Tạo phương thức vận chuyển

en: STEP 2 OF 2
vi_VN: BƯỚC 2 TRONG 2

en: Add shipping class costs
vi_VN: Thêm chi phí lớp vận chuyển

note: translators: %s: shipping method title
en: Set up %s
vi_VN: Thiết lập %s

en: Add the shipping methods you'd like to make available to customers in this zone.
vi_VN: Thêm các phương thức vận chuyển bạn muốn cung cấp cho khách hàng trong khu vực này.

en: List the regions you'd like to include in your shipping zone. Customers will be matched against these regions.
vi_VN: Liệt kê các vùng bạn muốn đưa vào khu vực giao hàng của mình. Khách hàng sẽ được đối chiếu với các vùng này.

en: Give your zone a name! E.g. Local, or Worldwide.
vi_VN: Đặt tên cho khu vực của bạn! Ví dụ: Nội địa hoặc Toàn cầu.

en: e.g. For heavy items requiring higher postage
vi_VN: ví dụ: Đối với các mặt hàng nặng yêu cầu bưu phí cao hơn

en: Slug (unique identifier) can be left blank and auto-generated, or you can enter one
vi_VN: Slug (mã định danh duy nhất) có thể được để trống và tự động tạo hoặc bạn có thể nhập

en: e.g. heavy-packages
vi_VN: ví dụ: heavy-packages

en: Give your shipping class a name for easy identification
vi_VN: Đặt tên cho lớp vận chuyển của bạn để dễ dàng nhận dạng

en: e.g. Heavy
vi_VN: ví dụ: Nặng

en: Use shipping classes to customize the shipping rates for different groups of products, such as heavy items that require higher postage fees.
vi_VN: Sử dụng các lớp giao hàng để tùy chỉnh mức phí vận chuyển cho các nhóm sản phẩm khác nhau, chẳng hạn như các mặt hàng nặng yêu cầu phí bưu điện cao hơn.

en: Classes
vi_VN: Mức phân loại

en: Unknown error
vi_VN: Lỗi không xác định

en: Subscription not found
vi_VN: Không tìm thấy đăng ký

en: This product has been activated.
vi_VN: Sản phẩm này đã được kích hoạt.

en: There was an error activating this theme.
vi_VN: Đã có lỗi khi kích hoạt giao diện này.

en: There was an error activating this plugin.
vi_VN: Có lỗi khi kích hoạt plugin này.

en: This product is already active.
vi_VN: Sản phẩm này đã được kích hoạt.

en: This product is not installed.
vi_VN: Sản phẩm này chưa được cài đặt.

en: We couldn't find a subscription for this product.
vi_VN: Chúng tôi không thể tìm thấy đăng ký cho sản phẩm này.

en: There was an error disconnecting your subscription. Please try again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi ngắt kết nối đăng ký của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Your subscription has been disconnected.
vi_VN: Đăng ký của bạn đã bị ngắt kết nối.

en: There was an error connecting your subscription. Please try again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết nối đăng ký của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Your subscription has been connected.
vi_VN: Đăng ký của bạn đã được kết nối.

note: translators: %1$s Coupon codes, %2$s Reason
en: "%1$s" was removed from the cart. %2$s
vi_VN: "%1$s" đã được xóa khỏi giỏ hàng. %2$s

[ctx: block description]
en: Displays WooCommerce page content.
vi_VN: Hiển thị nội dung trang WooCommerce

[ctx: block title]
en: WooCommerce Page
vi_VN: Trang WooCommerce

[ctx: block description]
en: Display the items purchased and order totals.
vi_VN: Hiển thị các mặt hàng đã mua và tổng giá trị đơn hàng.

[ctx: block title]
en: Order Totals
vi_VN: Tổng đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display the order details section.
vi_VN: Hiện chi tiết phần đặt hàng

[ctx: block title]
en: Order Totals Section
vi_VN: Phần Tổng Đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display the order summary on the order confirmation page.
vi_VN: Hiện tổng đơn hàng trên trang xác nhận đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display a "thank you" message, or a sentence regarding the current order status.
vi_VN: Hiển thị thông báo "cảm ơn", hoặc một câu liên quan đến trạng thái đơn hàng hiện tại.

[ctx: block title]
en: Order Status
vi_VN: Trạng thái Đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping section.
vi_VN: Hiển thị phần vận chuyển xác nhận đơn hàng.

[ctx: block title]
en: Shipping Address Section
vi_VN: Phần Địa chỉ Giao hàng

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation shipping address.
vi_VN: Hiển thị địa chỉ giao hàng xác nhận đơn hàng.

[ctx: block description]
en: Display links to purchased downloads.
vi_VN: Hiển thị liên kết đến các tệp tải xuống đã mua.

[ctx: block title]
en: Order Downloads
vi_VN: Tệp tải xuống của đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display the downloadable products section.
vi_VN: Hiển thị khu vực sản phẩm có thể tải xuống.

[ctx: block title]
en: Downloads Section
vi_VN: Khu vực tải xuống

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing section.
vi_VN: Hiển thị mục thanh toán xác nhận đơn hàng.

[ctx: block title]
en: Billing Address Section
vi_VN: Mục Địa chỉ Thanh toán

[ctx: block description]
en: Display the order confirmation billing address.
vi_VN: Hiển thị địa chỉ thanh toán xác nhận đơn hàng.

[ctx: block description]
en: Displays additional information provided by third-party extensions for the current order.
vi_VN: Hiển thị thông tin bổ sung được cung cấp bởi các tiện ích mở rộng của bên thứ ba cho đơn hàng hiện tại.

[ctx: block title]
en: Additional Information
vi_VN: Thông tin Bổ sung

[ctx: block description]
en: Renders classic WooCommerce shortcodes.
vi_VN: Hiển thị các shortcode WooCommerce cổ điển.

[ctx: block title]
en: Classic Shortcode
vi_VN: Shortcode cổ điển

[ctx: block keyword]
en: downloads
vi_VN: tải xuống

[ctx: block description]
en: The product downloads.
vi_VN: Các tệp tải xuống của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product downloads
vi_VN: Tệp tải xuống của sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: text
vi_VN: văn bản

[ctx: block description]
en: A text field for use in the product editor.
vi_VN: Trường văn bản để sử dụng trong trình chỉnh sửa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product text field
vi_VN: Trường văn bản sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: number
vi_VN: số

[ctx: block description]
en: A reusable number field for the product editor.
vi_VN: Trường số có thể tái sử dụng cho trình chỉnh sửa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product number control
vi_VN: Kiểm soát số sản phẩm

[ctx: block description]
en: A reusable checkbox for the product editor.
vi_VN: Hộp kiểm có thể tái sử dụng cho trình chỉnh sửa sản phẩm.

en: days
vi_VN: ngày

en: Themes
vi_VN: Giao diện

en: Search results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Background sync is enabled.
vi_VN: Đồng bộ hóa nền được bật.

en: Add and manage attributes used for product options, such as size and color.
vi_VN: Thêm và quản lý các thuộc tính được sử dụng cho các tùy chọn sản phẩm, chẳng hạn như kích thước và màu sắc.

en: This product requires shipping or pickup
vi_VN: Sản phẩm này yêu cầu giao hàng hoặc nhận hàng

en: This variation requires shipping or pickup
vi_VN: Biến thể này yêu cầu giao hàng hoặc nhận hàng

en: Same as main product
vi_VN: Giống như sản phẩm chính

en: Add any files you'd like to make available for the customer to download after purchasing, such as instructions or warranty info.
vi_VN: Thêm bất kỳ tệp nào bạn muốn cung cấp cho khách hàng tải xuống sau khi mua, chẳng hạn như hướng dẫn hoặc thông tin bảo hành.

en: Variation details
vi_VN: Chi tiết biến thể

en: <strong>You’re editing details specific to this variation.</strong> Some information, like description and images, will be inherited from the main product, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.
vi_VN: <strong>Bạn đang chỉnh sửa các chi tiết dành riêng cho biến thể này.</strong> Một số thông tin, như mô tả và hình ảnh, sẽ được kế thừa từ sản phẩm chính, <noticeLink><parentProductName/></noticeLink>.

en: Template for the product variation form
vi_VN: Mẫu cho biểu mẫu biến thể sản phẩm

en: Product Variation Template
vi_VN: Mẫu Biến thể Sản phẩm

en: Good news! WooCommerce Tax can automate your sales tax calculations for you.
vi_VN: Tin tốt! WooCommerce Tax có thể tự động tính toán thuế bán hàng cho bạn.

en: The Order Confirmation template serves as a receipt and confirmation of a successful purchase. It includes a summary of the ordered items, shipping, billing, and totals.
vi_VN: Mẫu Xác nhận Đơn hàng đóng vai trò như một biên nhận và xác nhận mua hàng thành công. Nó bao gồm một bản tóm tắt các mặt hàng đã đặt, thông tin vận chuyển, thanh toán và tổng cộng.

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
vi_VN: Trang: Thanh toán

[ctx: Template name]
en: Page: Cart
vi_VN: Trang: Giỏ hàng

en: The item type.
vi_VN: Loại mặt hàng.

en: Failed to fetch dummy products.
vi_VN: Không thể tìm nạp sản phẩm giả.

en: Confirm email and view order
vi_VN: Xác nhận email và xem đơn hàng

en: Alternatively, confirm the email address linked to the order below.
vi_VN: Ngoài ra, hãy xác nhận địa chỉ email được liên kết với đơn hàng bên dưới.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here%2$s to view your order.
vi_VN: Bạn đã có tài khoản với chúng tôi? %1$sĐăng nhập tại đây%2$s để xem đơn hàng của bạn.

en: Great news! Your order has been received, and a confirmation will be sent to your email address.
vi_VN: Tin tuyệt vời! Đơn hàng của bạn đã được nhận và xác nhận sẽ được gửi đến địa chỉ email của bạn.

note: translators: 1: opening a link tag 2: closing a link tag
en: Have an account with us? %1$sLog in here to view your order details%2$s.
vi_VN: Bạn đã có tài khoản với chúng tôi? %1$sĐăng nhập tại đây để xem chi tiết đơn hàng của bạn%2$s.

en: If you've just placed an order, give your email a quick check for the confirmation.
vi_VN: Nếu bạn vừa đặt hàng, hãy kiểm tra nhanh email để biết xác nhận.

en: Please check your email for the order confirmation.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra email của bạn để biết xác nhận đơn hàng.

en: Try again
vi_VN: Thử lại

en: Your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
vi_VN: Đơn hàng của bạn không thể được xử lý vì ngân hàng/nhà cung cấp dịch vụ thanh toán đã từ chối giao dịch của bạn. Vui lòng thử lại giao dịch mua hàng của bạn.

en: Thank you. Your order has been fulfilled.
vi_VN: Cảm ơn bạn. Đơn hàng của bạn đã được thực hiện.

note: translators: %s: date and time of the order refund.
en: Your order was refunded %s.
vi_VN: Đơn hàng của bạn đã được hoàn tiền vào %s.

en: Your order has been cancelled.
vi_VN: Đơn hàng của bạn đã bị hủy.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 4 out of 4.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm được trưng bày dưới các biểu tượng mạng xã hội. 4 trên 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 3 out of 4.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm được trưng bày dưới các biểu tượng mạng xã hội. 3 trên 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 2 out of 4.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm được trưng bày dưới các biểu tượng mạng xã hội. 2 trên 4.

en: Placeholder image used to represent products being showcased under the social media icons. 1 out of 4.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm được trưng bày dưới các biểu tượng mạng xã hội. 1 trên 4.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho một sản phẩm đang được trưng bày.

en: Learn about new products and discounts
vi_VN: Tìm hiểu về sản phẩm mới và giảm giá

en: Attribute term.
vi_VN: Giá trị thuộc tính.

en: Limit result set to products with specified attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có thuộc tính được chỉ định.

en: Default values for generated variations.
vi_VN: Giá trị mặc định cho các biến thể được tạo.

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers go to finalize their purchase
vi_VN: Trang mà người mua hàng truy cập để hoàn tất việc mua sắm của họ

note: Translators: %s Page contents.
en: Page where shoppers review their shopping cart
vi_VN: Trang nơi người mua sắm xem lại giỏ hàng của họ

[ctx: block description]
en: Display next and previous buttons.
vi_VN: Hiển thị các nút tiếp theo và trước đó.

[ctx: block title]
en: Next/Previous Buttons
vi_VN: Các nút Tiếp/Trước

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
vi_VN: phân loại

[ctx: block description]
en: A block that displays a taxonomy field, allowing searching, selection, and creation of new items
vi_VN: Một khối hiển thị trường phân loại, cho phép tìm kiếm, lựa chọn và tạo các mục mới

[ctx: block title]
en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại

[ctx: block title]
en: Product Tag
vi_VN: Thẻ sản phẩm

note: translators: %s is the audio player icon.
en: Audio
vi_VN: Âm thanh

en: New, faster way to find extensions and themes for your WooCommerce store
vi_VN: Cách mới, nhanh hơn để tìm các tiện ích mở rộng và giao diện cho cửa hàng WooCommerce của bạn

en: High-performance order storage (recommended)
vi_VN: Lưu trữ đơn hàng hiệu suất cao (khuyến nghị)

en: WordPress posts storage (legacy)
vi_VN: Lưu trữ bài đăng WordPress (cũ)

en: Order data storage
vi_VN: Lưu trữ dữ liệu đơn hàng

note: translators: %s: Search query.
en: Search results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

en: HPOS disabled.
vi_VN: HPOS đã bị vô hiệu hóa.

en: HPOS could not be disabled.
vi_VN: Không thể vô hiệu hóa HPOS.

en: HPOS is already disabled.
vi_VN: HPOS đã bị vô hiệu hóa.

en: Running pre-disable checks...
vi_VN: Đang chạy kiểm tra trước khi vô hiệu hóa...

en: HPOS could not be enabled.
vi_VN: Không thể kích hoạt HPOS.

en: HPOS enabled.
vi_VN: HPOS đã được kích hoạt.

en: HPOS is already enabled.
vi_VN: HPOS đã được kích hoạt.

en: HPOS pre-checks failed, please see the errors above
vi_VN: Kiểm tra trước HPOS không thành công, vui lòng xem lỗi ở trên

note: translators: %s is the command to run (wp wc cot sync).
en: [Failed] There are orders pending sync. Please run `%s` to sync pending orders.
vi_VN: [Thất bại] Có những đơn hàng đang chờ đồng bộ. Vui lòng chạy `%s` để đồng bộ các đơn hàng đang chờ xử lý.

en: [Failed] The orders table does not exist and this is not a new shop. Please create the table by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and enabling sync.
vi_VN: [Thất bại] Bảng đơn hàng không tồn tại và đây không phải là cửa hàng mới. Vui lòng tạo bảng bằng cách truy cập WooCommerce > Cài đặt > Nâng cao > Tính năng và bật đồng bộ hóa.

en: [Failed] Orders table could not be created.
vi_VN: [Thất bại] Không thể tạo bảng đơn hàng.

en: Orders table created.
vi_VN: Bảng đơn hàng đã được tạo.

en: Orders table does not exist. Creating...
vi_VN: Bảng đơn hàng không tồn tại. Đang tạo...

en: [Failed] Some installed plugins are incompatible. Please review the plugins by going to WooCommerce > Settings > Advanced > Features and see the "Order data storage" section.
vi_VN: [Thất bại] Một số plugin đã cài đặt không tương thích. Vui lòng xem lại các plugin bằng cách vào WooCommerce > Cài đặt > Nâng cao > Tính năng và xem phần "Lưu trữ dữ liệu đơn hàng".

en: [Failed] This is not a new shop, but --for-new-shop flag was passed.
vi_VN: [Thất bại] Đây không phải là cửa hàng mới, nhưng cờ --for-new-shop đã được truyền.

en: Running pre-enable checks...
vi_VN: Đang chạy kiểm tra trước khi kích hoạt...

en: Orders table does not exist.
vi_VN: Bảng đơn hàng không tồn tại.

en: Custom order tables could not be created.
vi_VN: Không thể tạo bảng đơn hàng tùy chỉnh.

en: Custom order tables were created successfully.
vi_VN: Bảng đơn hàng tùy chỉnh đã được tạo thành công.

en: Custom order tables does not exist, creating...
vi_VN: Bảng đơn hàng tùy chỉnh không tồn tại, đang tạo...

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Per your %1$sstore settings%2$s, inventory management is <strong>disabled</strong>.
vi_VN: Theo %1$scài đặt cửa hàng%2$s của bạn, quản lý kho hàng đang <strong>bị vô hiệu hóa</strong>.

en: Shown to customers on the product page.
vi_VN: Hiển thị cho khách hàng trên trang sản phẩm.

en: Create new category
vi_VN: Tạo danh mục mới

en: Template for the simple product form
vi_VN: Mẫu cho biểu mẫu sản phẩm đơn giản

en: Simple Product Template
vi_VN: Mẫu Sản phẩm Đơn giản

en: Discover ways of extending your store with a tour of the Woo Marketplace
vi_VN: Khám phá các cách thức mở rộng cửa hàng của bạn với chuyến tham quan Woo Marketplace

en: Choose a theme that best fits your brand's look and feel, then make it your own. Change the colors, add your logo, and create pages.
vi_VN: Chọn một giao diện phù hợp nhất với diện mạo và phong cách thương hiệu của bạn, sau đó biến nó thành của riêng bạn. Thay đổi màu sắc, thêm logo và tạo trang.

en: Choose your theme
vi_VN: Chọn giao diện của bạn

en: Placeholder image with the avatar of the user who is writing the testimonial.
vi_VN: Ảnh tạm thời với ảnh đại diện của người dùng viết đánh giá.

en: Join the community
vi_VN: Tham gia cộng đồng

en: Venezuelan bol&iacute;var (2008–2018)
vi_VN: Bolívar Venezuela (2008–2018)

en: Limit result set to products with or without price.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có hoặc không có giá.

en: These account details will be displayed within the order thank you page and confirmation email.
vi_VN: Thông tin chi tiết về tài khoản này sẽ được hiển thị trong trang cảm ơn đơn hàng và email xác nhận.

en: Select values
vi_VN: Chọn giá trị

note: translators: %s: WC_DELIMITER
en: Enter some descriptive text. Use “%s” to separate different values.
vi_VN: Nhập một số văn bản mô tả. Sử dụng “%s” để phân tách các giá trị khác nhau.

[ctx: block description]
en: Display the Thumbnails of a product.
vi_VN: Hiển thị Hình thu nhỏ của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Thumbnails
vi_VN: Hình thu nhỏ

[ctx: block keyword]
en: Products (Beta)
vi_VN: Sản phẩm (Beta)

[ctx: block description]
en: Display a button for shoppers to quickly view their cart.
vi_VN: Hiển thị một nút để người mua hàng xem nhanh giỏ hàng của họ.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart
vi_VN: Giỏ hàng mini

[ctx: block description]
en: Allow customers to breeze through with quick payment options.
vi_VN: Cho phép khách hàng thanh toán nhanh chóng với các tùy chọn thanh toán nhanh.

[ctx: block description]
en: Display the review count of a product
vi_VN: Hiển thị số lượng đánh giá của một sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product Rating Counter
vi_VN: Bộ đếm xếp hạng sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product
vi_VN: Hiển thị xếp hạng trung bình của sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product Average Rating (Beta)
vi_VN: Xếp hạng trung bình sản phẩm (Beta)

[ctx: block description]
en: The product variations options.
vi_VN: Các tùy chọn biến thể sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product variations options
vi_VN: Tùy chọn biến thể sản phẩm

[ctx: block description]
en: The product variations items.
vi_VN: Các mục biến thể sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product variations items
vi_VN: Các mục biến thể sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: password
vi_VN: mật khẩu

[ctx: block title]
en: Product password
vi_VN: Mật khẩu sản phẩm

[ctx: block description]
en: A checkbox and an input to type a password to view a product.
vi_VN: Một hộp kiểm và một ô nhập để gõ mật khẩu xem sản phẩm.

[ctx: block keyword]
en: notice
vi_VN: thông báo

[ctx: block description]
en: Notice description
vi_VN: Mô tả thông báo

[ctx: block title]
en: Notice
vi_VN: Thông báo

[ctx: block keyword]
en: catalog
vi_VN: danh mục

[ctx: block title]
en: Product catalog visibility
vi_VN: Hiển thị trong danh mục sản phẩm

[ctx: block description]
en: A checkbox to manage the catalog visibility of the product.
vi_VN: Một hộp kiểm để quản lý việc hiển thị sản phẩm trong danh mục.

en: Go to Variations
vi_VN: Chuyển đến Biến thể

en: Require a password
vi_VN: Yêu cầu mật khẩu

en: Hide from search results
vi_VN: Ẩn khỏi kết quả tìm kiếm

en: Hide in product catalog
vi_VN: Ẩn trong danh mục sản phẩm

en: Product catalog
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Organization
vi_VN: Tổ chức

en: Customize your store
vi_VN: Tùy chỉnh cửa hàng của bạn

en: Invalid order ID or key provided.
vi_VN: ID đơn hàng hoặc khóa được cung cấp không hợp lệ.

en: Invalid billing email provided.
vi_VN: Email thanh toán được cung cấp không hợp lệ.

en: This order belongs to a different customer.
vi_VN: Đơn hàng này thuộc về một khách hàng khác.

en: Status of the order.
vi_VN: Trạng thái của đơn hàng.

en: Total tax on items in the order.
vi_VN: Tổng thuế trên các mặt hàng trong đơn hàng.

en: Total price of items in the order.
vi_VN: Tổng giá trị các mặt hàng trong đơn hàng.

en: Total refund applied to the order.
vi_VN: Tổng số tiền hoàn lại được áp dụng cho đơn đặt hàng.

en: Total tax applied to the order.
vi_VN: Tổng thuế được áp dụng cho đơn đặt hàng.

en: Subtotal of the order.
vi_VN: Tổng phụ của đơn hàng.

en: Order totals.
vi_VN: Tổng đơn hàng.

en: Unique identifier for the fee within the cart
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho phí trong giỏ hàng

en: If the quantity is editable or fixed.
vi_VN: Nếu số lượng có thể chỉnh sửa hay cố định.

en: The maximum quantity allowed for this line item.
vi_VN: Số lượng tối đa được phép cho mặt hàng này.

en: The minimum quantity allowed for this line item.
vi_VN: Số lượng tối thiểu được phép cho mặt hàng này.

en: Quantity of this item.
vi_VN: Số lượng của mặt hàng này.

en: The item product or variation ID.
vi_VN: ID sản phẩm hoặc biến thể của mặt hàng.

en: Unique identifier for the item.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho mặt hàng.

en: This order cannot be paid for.
vi_VN: Đơn hàng này không thể thanh toán.

note: translators: %s: product number.
en: %s in cart
vi_VN: Có %s trong giỏ hàng

en: The Mini-Cart template allows shoppers to see their cart items and provides access to the Cart and Checkout pages.
vi_VN: Mẫu Giỏ hàng mini cho phép người mua hàng xem các mặt hàng trong giỏ hàng của họ và cung cấp quyền truy cập vào các trang Giỏ hàng và Thanh toán.

en: We use only the highest-quality materials in our products, ensuring that they look great and last for years to come.
vi_VN: Chúng tôi chỉ sử dụng các vật liệu chất lượng cao nhất trong sản phẩm của mình, đảm bảo rằng chúng trông tuyệt vời và bền bỉ trong nhiều năm tới.

en: Shop All
vi_VN: Mua tất cả

en: Shop new arrivals
vi_VN: Mua sắm những sản phẩm mới nhất

en: Shop Now
vi_VN: Mua ngay

note: translators: %s database error.
en: Unable to claim actions. Database error: %s.
vi_VN: Không thể yêu cầu hành động. Lỗi cơ sở dữ liệu: %s.

[ctx: database error]
en: unknown
vi_VN: không xác định

note: translators: 1: action ID 2: exception message.
en: Action Scheduler was unable to delete action %1$d. Reason: %2$s
vi_VN: Trình lên lịch hành động không thể xóa hành động %1$d. Lý do: %2$s

en: Post password.
vi_VN: Mật khẩu bài viết.

en: Deletes unused variations.
vi_VN: Xóa các biến thể không sử dụng.

en: Installation date of the WooCommerce mobile app.
vi_VN: Ngày cài đặt ứng dụng di động WooCommerce.

[ctx: block description]
en: Showcase your products relevant images and media.
vi_VN: Trưng bày các hình ảnh và phương tiện liên quan đến sản phẩm của bạn.

[ctx: block title]
en: Product Price
vi_VN: Giá sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: My Account
vi_VN: Tài khoản của tôi

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product with stars
vi_VN: Hiển thị đánh giá trung bình của sản phẩm bằng sao

[ctx: block title]
en: Product Rating Stars
vi_VN: Sao Đánh Giá Sản Phẩm

[ctx: block keyword]
en: variations
vi_VN: biến thể

[ctx: block description]
en: The product subsection.
vi_VN: Tiểu mục sản phẩm.

note: translators: %1$s opening link tag %2$s closing link tag.
en: %1$sView and manage%2$s
vi_VN: %1$sXem và quản lý%2$s

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names, %3\$d = plugins count
en: ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s, %2$s and %3$d other). | ⚠ Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s plugins and %3$d others).
vi_VN[0]: ⚠ Phát hiện plugin không tương thích (%1$s, %2$s và %3$d plugin khác).

note: translators: %1\$s, %2\$s = printable plugin names
en: ⚠ 2 Incompatible plugins detected (%1$s and %2$s).
vi_VN: ⚠ Phát hiện 2 plugin không tương thích (%1$s và %2$s).

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ 1 Incompatible plugin detected (%s).
vi_VN: ⚠ Phát hiện 1 plugin không tương thích (%s).

en: High-Performance order storage
vi_VN: Lưu trữ đơn hàng hiệu suất cao

note: translators: %s: number of pending orders.
en: Currently syncing orders... %s pending
vi_VN: Đang đồng bộ hóa đơn đặt hàng... %s đang chờ xử lý

en: Grow and retain customers with intelligent, impactful email and SMS marketing automation and a consolidated view of customer interactions.
vi_VN: Phát triển và giữ chân khách hàng bằng tự động hóa tiếp thị qua email và SMS thông minh, hiệu quả và chế độ xem hợp nhất về tương tác của khách hàng.

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
vi_VN: Lọc ra các kết quả trong đó bất kỳ trường nào được truyền đều trống

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
vi_VN: Xác nhận đơn hàng

en: Template used to display the simplified Checkout header.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị tiêu đề Thanh toán đơn giản hóa.

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
vi_VN: Tiêu đề Thanh toán

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
vi_VN: Mẫu Thanh toán hướng dẫn người dùng qua các bước cuối cùng của quy trình mua hàng. Nó cho phép người dùng nhập thông tin giao hàng và thanh toán, chọn phương thức thanh toán và xem lại chi tiết đơn hàng.

en: The Cart template displays the items selected by the user for purchase, including quantities, prices, and discounts. It allows users to review their choices before proceeding to checkout.
vi_VN: Mẫu Giỏ hàng hiển thị các mặt hàng người dùng đã chọn để mua, bao gồm số lượng, giá cả và chiết khấu. Nó cho phép người dùng xem lại lựa chọn của mình trước khi tiến hành thanh toán.

en: Order number used for display.
vi_VN: Số thứ tự được sử dụng để hiển thị.

note: Translators: %s location name.
en: Collection from <strong>%s</strong>:
vi_VN: Nhận hàng từ <strong>%s</strong>:

en: Order confirmation
vi_VN: Xác nhận đơn hàng

note: translators: %1$s = order ID, %2$s = order id, %3$s = error message. translators: %1$d = peoperty name, %2$d = order ID, %3$s = error message.
en: Error when setting property '%1$s' for order %2$d: %3$s
vi_VN: Lỗi khi đặt thuộc tính '%1$s' cho đơn hàng %2$d: %3$s

note: translators: %d user ID.
en: User #%d was deleted by WooCommerce in accordance with the site's personal data retention settings. Any content belonging to that user has been retained but unassigned.
vi_VN: Người dùng #%d đã bị WooCommerce xóa theo cài đặt lưu giữ dữ liệu cá nhân của trang web. Mọi nội dung thuộc về người dùng đó đều được giữ lại nhưng không được chỉ định.

[ctx: block description]
en: Display a grid of your top rated products.
vi_VN: Hiển thị lưới các sản phẩm được xếp hạng hàng đầu của bạn.

[ctx: block title]
en: Top Rated Products
vi_VN: Sản phẩm được xếp hạng hàng đầu

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a product.
vi_VN: Chứa các thành phần khối được sử dụng để hiển thị sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Template
vi_VN: Mẫu sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a grid of your newest products.
vi_VN: Hiển thị lưới các sản phẩm mới nhất của bạn.

[ctx: block title]
en: Newest Products
vi_VN: Sản phẩm mới nhất

[ctx: block description]
en: Display a collection of products from your store.
vi_VN: Hiển thị bộ sưu tập sản phẩm từ cửa hàng của bạn.

[ctx: block title]
en: Product subsection
vi_VN: Tiểu mục sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display the average rating of a product.
vi_VN: Hiển thị đánh giá trung bình của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Rating
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: Failed to save product.
vi_VN: Lưu sản phẩm không thành công.

en: Please enter a valid email address.
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ.

note: translators: %s: Taxonomy name.
en: Invalid taxonomy: %s.
vi_VN: Phân loại không hợp lệ: %s.

en: Automatically calculate how much sales tax should be collected – by city, country, or state.
vi_VN: Tự động tính toán số tiền thuế bán hàng cần thu - theo thành phố, quốc gia hoặc tiểu bang.

en: Get automated tax rates with WooCommerce Tax
vi_VN: Nhận mức thuế tự động với Thuế WooCommerce

en: Reach millions of active shoppers across Google with free product listings and ads.
vi_VN: Tiếp cận hàng triệu người mua sắm tích cực trên Google với danh sách sản phẩm và quảng cáo miễn phí.

en: Create advertising campaigns and reach one billion global users.
vi_VN: Tạo các chiến dịch quảng cáo và tiếp cận một tỷ người dùng toàn cầu.

en: Create ad campaigns with TikTok
vi_VN: Tạo chiến dịch quảng cáo với TikTok

en: Send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns.
vi_VN: Gửi email theo dõi sau khi mua hàng, bản tin và các chiến dịch quảng cáo.

en: Reach your customers with MailPoet
vi_VN: Tiếp cận khách hàng của bạn với MailPoet

en: Get your products in front of a highly engaged audience.
vi_VN: Giới thiệu sản phẩm của bạn đến đối tượng có mức độ tương tác cao.

en: Showcase your products with Pinterest
vi_VN: Trưng bày sản phẩm của bạn với Pinterest

en: Securely accept payments and manage payment activity straight from your store's dashboard
vi_VN: Chấp nhận thanh toán an toàn và quản lý hoạt động thanh toán ngay từ bảng điều khiển của cửa hàng bạn

note: translators: %s is the name of an order type.
en: %s is not a valid order type.
vi_VN: %s không phải là một loại đơn hàng hợp lệ.

note: translators: %s is the name of a function.
en: %s must be called after the current_screen action.
vi_VN: %s phải được gọi sau hành động current_screen.

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s when re-migrating order. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s when re-migrating orders. Please review the errors above.
vi_VN[0]: %1$d lỗi được tìm thấy: %2$s khi di chuyển lại đơn hàng. Vui lòng xem lại lỗi ở trên.

en: Attempting to remigrate...
vi_VN: Đang thử di chuyển lại...

en: Whether or not plugins step in core profiler was skipped.
vi_VN: Liệu bước plugin trong trình hồ sơ lõi có bị bỏ qua hay không.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
vi_VN: %s hiện không khả dụng cho đơn hàng này—vui lòng chọn phương thức thanh toán khác

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 2 out of 2.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho một sản phẩm đang được trưng bày trong khu vực chính. 2 trên 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section. 1 out of 2.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho một sản phẩm đang được trưng bày trong khu vực chính. 1 trên 2.

en: Placeholder image used to represent a product being showcased in a hero section.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho một sản phẩm đang được trưng bày trong khu vực chính.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 3 out of 3
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm đang được trưng bày trong banner danh mục nổi bật. 3 trên 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 2 out of 3.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm đang được trưng bày trong banner danh mục nổi bật. 2 trên 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in featured categories banner. 1 out of 3.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm đang được trưng bày trong banner danh mục nổi bật. 1 trên 3.

en: Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.
vi_VN: Ảnh tạm thời được dùng để đại diện cho các sản phẩm đang được trưng bày trong một banner.

note: translators: 1: provided value 2: provided type.
en: An integer was expected but "%1$s" (%2$s) was received.
vi_VN: Một số nguyên được mong đợi nhưng "%1$s" (%2$s) đã được nhận.

note: translators: %d refers to the total number of actions deleted
en: %d action deleted. | %d actions deleted.
vi_VN[0]: %d hành động đã bị xóa.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error deleting an action: %s
vi_VN: Có lỗi khi xóa hành động: %s

note: translators: %d refers to the total number of batches processed
en: %d batch processed. | %d batches processed.
vi_VN[0]: %d lô đã được xử lý.

note: translators: 1: action ID. 2: status slug.
en: Unable to update the status of action %1$d to %2$s.
vi_VN: Không thể cập nhật trạng thái của hành động %1$d thành %2$s.

note: Translators: %s is the exception message.
en: It was not possible to determine a valid cut-off time: %s.
vi_VN: Không thể xác định thời gian cắt hợp lệ: %s.

[ctx: status labels]
en: Past-due
vi_VN: Quá hạn

[ctx: status labels]
en: All
vi_VN: Tất cả

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa phương thức vận chuyển này không?

en: Shipping method could not be removed. Please retry.
vi_VN: Không thể xóa phương thức vận chuyển. Vui lòng thử lại.

en: Verify
vi_VN: Xác minh

note: translators: 1: opening login link 2: closing login link
en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
vi_VN: Để xem trang này, bạn phải %1$sđăng nhập%2$s hoặc xác minh địa chỉ email được liên kết với đơn hàng.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
vi_VN: Chúng tôi không thể xác minh địa chỉ email bạn đã cung cấp. Vui lòng thử lại.

en: Please log in to your account to view this order.
vi_VN: Vui lòng đăng nhập vào tài khoản của bạn để xem đơn hàng này.

[ctx: block description]
en: Block that displays the 'Your cart' part of the Mini-Cart Title block.
vi_VN: Khối hiển thị phần 'Giỏ hàng của bạn' của khối Tiêu đề Giỏ hàng Mini.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Label
vi_VN: Nhãn Tiêu đề Giỏ hàng Mini

[ctx: block description]
en: Block that displays the items counter part of the Mini-Cart Title block.
vi_VN: Khối hiển thị phần bộ đếm mặt hàng của khối Tiêu đề Giỏ hàng Mini.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title Items Counter
vi_VN: Bộ đếm Mặt hàng Tiêu đề Giỏ hàng Mini

[ctx: block description]
en: Display a product’s SKU, categories, tags, and more.
vi_VN: Hiển thị SKU, danh mục, thẻ của sản phẩm, và nhiều hơn nữa.

[ctx: block title]
en: Add to Cart with Options
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng với tùy chọn

[ctx: block description]
en: The product toggle.
vi_VN: Chuyển đổi sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product toggle control
vi_VN: Điều khiển chuyển đổi sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product sale price
vi_VN: Giá khuyến mãi của sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product regular price
vi_VN: Giá thông thường của sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: quantity
vi_VN: số lượng

[ctx: block description]
en: The product available quantity.
vi_VN: Số lượng sản phẩm khả dụng.

[ctx: block title]
en: Product inventory quantity available
vi_VN: Số lượng tồn kho sản phẩm khả dụng

[ctx: block keyword]
en: description
vi_VN: mô tả

[ctx: block description]
en: The product description.
vi_VN: Mô tả sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product description
vi_VN: Mô tả sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: by category
vi_VN: theo danh mục

[ctx: block description]
en: A field to select product tags.
vi_VN: Một trường để chọn các thẻ sản phẩm.

[ctx: block keyword]
en: attributes
vi_VN: thuộc tính

[ctx: block description]
en: The product attributes.
vi_VN: Các thuộc tính sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product attributes
vi_VN: Thuộc tính sản phẩm

note: translators: 1 = url of the WooCommerce webhooks settings page
en: After that they can be reassigned to the logged-in user by going to the <a href="%1$s">WooCommerce webhooks settings page</a> and re-saving them.
vi_VN: Sau đó, chúng có thể được chỉ định lại cho người dùng đã đăng nhập bằng cách chuyển đến <a href="%1$s">trang cài đặt webhook WooCommerce</a> và lưu lại chúng.

en: The affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
vi_VN: Các webhook WooCommerce bị ảnh hưởng sẽ <b>không</b> bị xóa và sẽ được gán cho người dùng có ID 0.<br/>

en: If the "Delete all content" option is selected, the affected WooCommerce webhooks will <b>not</b> be deleted and will be attributed to user id 0.<br/>
vi_VN: Nếu tùy chọn "Xóa tất cả nội dung" được chọn, các webhook WooCommerce bị ảnh hưởng sẽ <b>không</b> bị xóa và sẽ được gán cho người dùng có ID 0.<br/>

[ctx: user webhook count]
note: translators: 1 = user id, 2 = user login, 3 = webhooks count
en: User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhook. | User #%1$s %2$s has created %3$d WooCommerce webhooks.
vi_VN[0]: Người dùng #%1$s %2$s đã tạo %3$d webhook WooCommerce.

note: translators: %s is an order ID.
en: Order %s is locked.
vi_VN: Đơn hàng %s bị khóa.

en: Take over
vi_VN: Tiếp quản

note: translators: %s is a user's name.
en: %s is currently editing this order. Do you want to take over?
vi_VN: %s hiện đang chỉnh sửa đơn hàng này. Bạn có muốn tiếp quản không?

en: Go back
vi_VN: Quay lại

note: translators: %s is a user's name.
en: %s has taken over and is currently editing.
vi_VN: %s đã tiếp quản và hiện đang chỉnh sửa.

note: Translators: %s is the comma-separated list of order types.
en: Passed order type does not match any registered order types. Following order types are registered: %s
vi_VN: Loại đơn hàng được truyền vào không khớp với bất kỳ loại đơn hàng nào đã đăng ký. Các loại đơn hàng sau đã được đăng ký: %s

[ctx: held stock note]
note: translators: %1$s is a time in minutes, %2$s is a list of products and quantities.
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
vi_VN: Tạm giữ tồn kho trong %1$s phút được áp dụng cho: %2$s

[ctx: held stock note]
note: translators: %d is the remaining order items count.
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
vi_VN[0]: - ...và %d mặt hàng khác.

en: What makes this product unique? What are its most important features? Enrich the product page by adding rich content using blocks.
vi_VN: Điều gì làm cho sản phẩm này trở nên độc đáo? Các tính năng quan trọng nhất của nó là gì? Làm phong phú trang sản phẩm bằng cách thêm nội dung phong phú bằng cách sử dụng các khối.

en: Invalid product slug.
vi_VN: Đường dẫn sản phẩm không hợp lệ.

en: Slug of the resource.
vi_VN: Đường dẫn của tài nguyên.

en: Limit result set to products with specific slug(s). Use commas to separate.
vi_VN: Giới hạn kết quả đặt thành sản phẩm có (các) đường dẫn cụ thể. Sử dụng dấu phẩy để phân cách.

note: translators: %s is referring to the total of reviews for a product
en: (%s customer review) | (%s customer reviews)
vi_VN[0]: (%s đánh giá của khách hàng)

note: translators: Footer powered by text. %1$s being WordPress, %2$s being WooCommerce translators: 1: WordPress link, 2: WooCommerce link
en: Powered by %1$s with %2$s
vi_VN: Được hỗ trợ bởi %1$s với %2$s

[ctx: Name of credit card]
en: Discover
vi_VN: Khám phá

en: Log out
vi_VN: Đăng xuất

en: This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
vi_VN: Sản phẩm này có nhiều biến thể. Các tùy chọn có thể được chọn trên trang sản phẩm

note: translators: %d: products count
en: %s variations imported | %s variations imported
vi_VN[0]: %s biến thể đã được nhập

en: Adding new attribute failed.
vi_VN: Thêm thuộc tính mới không thành công.

en: %qty% variations added
vi_VN: Đã thêm %qty% biến thể

[ctx: block description]
en: Block that displays the checkout button when the Mini-Cart has products.
vi_VN: Khối hiển thị nút thanh toán khi Giỏ hàng mini có sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Proceed to Checkout Button
vi_VN: Nút Tiến hành thanh toán của Giỏ hàng mini

[ctx: block style label]
en: Outline
vi_VN: Đường viền

[ctx: block style label]
en: Fill
vi_VN: Tô màu

[ctx: block description]
en: Block that displays the cart button when the Mini-Cart has products.
vi_VN: Khối hiển thị nút giỏ hàng khi Giỏ hàng mini có sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart View Cart Button
vi_VN: Nút Xem giỏ hàng của Giỏ hàng mini

[ctx: block title]
en: Product Reviews
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: tab
vi_VN: thẻ

[ctx: block description]
en: The product tab.
vi_VN: Tab sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product tab
vi_VN: Tab sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: excerpt
vi_VN: trích đoạn

[ctx: block keyword]
en: summary
vi_VN: tóm tắt

[ctx: block description]
en: The product summary.
vi_VN: Tóm tắt sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product summary
vi_VN: Tóm tắt sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: group
vi_VN: nhóm

[ctx: block keyword]
en: section
vi_VN: phần

[ctx: block description]
en: The product section.
vi_VN: Phần sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product section
vi_VN: Phần sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: price
vi_VN: giá

[ctx: block title]
en: Product pricing
vi_VN: Giá sản phẩm

[ctx: block description]
en: A product price block with currency display.
vi_VN: Một khối giá sản phẩm có hiển thị tiền tệ.

[ctx: block keyword]
en: title
vi_VN: tiêu đề

[ctx: block keyword]
en: name
vi_VN: tên

[ctx: block description]
en: The product name.
vi_VN: Tên sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product name
vi_VN: Tên sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: gallery
vi_VN: bộ sưu tập

[ctx: block keyword]
en: images
vi_VN: hình ảnh

[ctx: block keyword]
en: image
vi_VN: hình ảnh

[ctx: block description]
en: The product images.
vi_VN: Các hình ảnh sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product images
vi_VN: Ảnh sản phẩm

[ctx: block description]
en: Container with collapsible inner blocks.
vi_VN: Hộp chứa có các khối bên trong có thể thu gọn.

[ctx: block title]
en: Collapsible
vi_VN: Có thể thu gọn

[ctx: block keyword]
en: class
vi_VN: lớp

[ctx: block description]
en: The product sku.
vi_VN: SKU của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product text control
vi_VN: Điều khiển văn bản sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: tag
vi_VN: thẻ

[ctx: block description]
en: The product shipping class field.
vi_VN: Trường lớp vận chuyển của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product shipping class field
vi_VN: Trường lớp vận chuyển sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: dimensions
vi_VN: kích thước

[ctx: block keyword]
en: shipping
vi_VN: vận chuyển

[ctx: block description]
en: The product shipping dimensions fields.
vi_VN: Các trường kích thước vận chuyển của sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product shipping dimensions fields
vi_VN: Các trường kích thước vận chuyển sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: sale
vi_VN: giảm giá

[ctx: block keyword]
en: schedule
vi_VN: lịch trình

[ctx: block description]
en: The product schedule sale fields.
vi_VN: Các trường lịch trình giảm giá sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product schedule sale fields
vi_VN: Các trường lịch trình giảm giá sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: radio
vi_VN: nút radio

[ctx: block description]
en: The product radio.
vi_VN: Nút radio sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product radio control
vi_VN: Kiểm soát nút radio sản phẩm

[ctx: block keyword]
en: minimum
vi_VN: tối thiểu

[ctx: block keyword]
en: inventory
vi_VN: hàng tồn kho

[ctx: block description]
en: Stock management minimum quantity.
vi_VN: Số lượng tối thiểu để quản lý tồn kho.

[ctx: block title]
en: Stock level threshold
vi_VN: Ngưỡng mức tồn kho

[ctx: block keyword]
en: input
vi_VN: đầu vào

[ctx: block keyword]
en: checkbox
vi_VN: hộp kiểm

[ctx: block keyword]
en: products
vi_VN: sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product checkbox control
vi_VN: Kiểm soát hộp kiểm sản phẩm

[ctx: block description]
en: Container to only conditionally render inner blocks.
vi_VN: Hộp chứa chỉ để hiển thị có điều kiện các khối bên trong.

[ctx: block title]
en: Conditional
vi_VN: Có điều kiện

en: Give your customers the power to pay later, interest free and watch your sales grow.
vi_VN: Cung cấp cho khách hàng của bạn quyền thanh toán sau, không lãi suất và xem doanh số bán hàng của bạn tăng trưởng.

en: Zip Co - Buy Now, Pay Later
vi_VN: Zip Co - Mua ngay, Trả sau

en: Payoneer Checkout is the next generation of payment processing platforms, giving merchants around the world the solutions and direction they need to succeed in today’s hyper-competitive global market.
vi_VN: Payoneer Checkout là thế hệ tiếp theo của nền tảng xử lý thanh toán, cung cấp cho các nhà bán hàng trên toàn thế giới các giải pháp và định hướng mà họ cần để thành công trong thị trường toàn cầu cạnh tranh cao ngày nay.

en: Payoneer Checkout
vi_VN: Thanh toán Payoneer

en: The following problems were found:
vi_VN: Đã tìm thấy các vấn đề sau:

en: List of available payment method IDs that can be used to process the order.
vi_VN: Danh sách ID phương thức thanh toán khả dụng có thể được sử dụng để xử lý đơn hàng.

note: translators: %s: Category name
en: Visit product category %1$s
vi_VN: Truy cập danh mục sản phẩm %1$s

en: Is HPOS sync enabled?
vi_VN: Đồng bộ hóa HPOS đã được bật?

en: Order datastore.
vi_VN: Kho dữ liệu đơn hàng.

en: Enforce approved download directories?
vi_VN: Bắt buộc sử dụng các thư mục tải xuống đã được phê duyệt?

en: Is store connected to WooCommerce.com?
vi_VN: Cửa hàng đã được kết nối với WooCommerce.com?

note: translators: %1$s: How to get started? link opening tag. %2$s: How to get started? link closing tag.
en: Set up shipping costs and enter dimensions used for accurate rate calculations. %1$sHow to get started?%2$s
vi_VN: Thiết lập chi phí vận chuyển và nhập kích thước được sử dụng để tính toán phí chính xác. %1$sLàm thế nào để bắt đầu?%2$s

en: Fees & dimensions
vi_VN: Phí và kích thước

en: When checked, customers will be able to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, like art or handmade goods.
vi_VN: Khi được chọn, khách hàng sẽ chỉ có thể mua 1 mặt hàng trong một đơn hàng. Điều này đặc biệt hữu ích cho các mặt hàng có số lượng giới hạn, như đồ nghệ thuật hoặc hàng thủ công.

note: translators: %1$s: Inventory settings link opening tag. %2$s: Inventory settings link closing tag.
en: Set up and manage inventory for this product, including status and available quantity. %1$sManage store inventory settings%2$s
vi_VN: Thiết lập và quản lý kho hàng cho sản phẩm này, bao gồm trạng thái và số lượng có sẵn. %1$sQuản lý cài đặt kho hàng của cửa hàng%2$s

note: translators: %1$s: Learn more link opening tag. %2$s: Learn more link closing tag.
en: Apply a tax rate if this product qualifies for tax reduction or exemption. %1$sLearn more%2$s
vi_VN: Áp dụng thuế suất nếu sản phẩm này đủ điều kiện giảm thuế hoặc miễn thuế. %1$sTìm hiểu thêm%2$s

note: translators: %1$s: Images guide link opening tag. %2$s: Images guide link closing tag.
en: Drag images, upload new ones or select files from your library. For best results, use JPEG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. %1$sHow to prepare images?%2$s
vi_VN: Kéo thả hình ảnh, tải lên ảnh mới hoặc chọn tệp từ thư viện của bạn. Để có kết quả tốt nhất, hãy sử dụng tệp JPEG có kích thước từ 1000 x 1000 pixel trở lên. %1$sLàm thế nào để chuẩn bị hình ảnh?%2$s

en: Is HPOS enabled?
vi_VN: HPOS có được bật không?

en: HPOS enabled:
vi_VN: HPOS được bật:

en: Download for support
vi_VN: Tải xuống để được hỗ trợ

en: No variations yet. Generate them from all added attributes or add a new variation manually.
vi_VN: Chưa có biến thể nào. Tạo chúng từ tất cả các thuộc tính đã thêm hoặc thêm biến thể mới theo cách thủ công.

en: Generate variations
vi_VN: Tạo các biến thể

note: translators: %1$s: url for attributes tab, %2$s: url for variable product documentation
en: Add some attributes in the <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Attributes</a> tab to generate variations. Make sure to check the <b>Used for variations</b> box. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Learn more</a>
vi_VN: Thêm một số thuộc tính trong tab <a class="variations-add-attributes-link" href="%1$s">Thuộc tính</a> để tạo biến thể. Hãy chắc chắn chọn ô <b>Sử dụng cho các biến thể</b>. <a class="variations-learn-more-link" href="%2$s" target="_blank" rel="noreferrer">Tìm hiểu thêm</a>

en: Add existing
vi_VN: Thêm hiện có

en: Create value
vi_VN: Tạo giá trị

en: If you remove this attribute, customers will no longer be able to purchase some variations of this product.
vi_VN: Nếu bạn xóa thuộc tính này, khách hàng sẽ không thể mua một số biến thể của sản phẩm này nữa.

en: New attribute
vi_VN: Thuộc tính mới

[ctx: block description]
en: Display related products.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm liên quan.

[ctx: block title]
en: Related Products
vi_VN: Sản phẩm liên quan

[ctx: block title]
en: Product Meta
vi_VN: Meta sản phẩm

[ctx: block title]
en: Product Details
vi_VN: Chi tiết sản phẩm

[ctx: block title]
en: Add to Cart Button
vi_VN: Nút Thêm vào giỏ hàng

en: Campaign
vi_VN: Chiến dịch

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon applied: "%s".
vi_VN: Mã giảm giá đã được áp dụng: "%s".

en: Optimize for faster checkout
vi_VN: Tối ưu hóa để thanh toán nhanh hơn

en: Cart & Checkout Blocks
vi_VN: Khối Giỏ hàng & Thanh toán

en: Save time and money by printing your shipping labels right from your computer with WooCommerce Shipping. Try WooCommerce Shipping for free.
vi_VN: Tiết kiệm thời gian và tiền bạc bằng cách in nhãn vận chuyển ngay từ máy tính của bạn với WooCommerce Shipping. Dùng thử WooCommerce Shipping miễn phí.

en: Available layouts -- single, dual, or both
vi_VN: Bố cục khả dụng -- đơn, đôi hoặc cả hai

en: Learn more link .
vi_VN: Liên kết tìm hiểu thêm.

en: Plugin slug used in https://wordpress.org/plugins/{slug}.
vi_VN: Slug plugin được sử dụng trong https://wordpress.org/plugins/{slug}.

en: Return the default shipping partner suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions option is set to no
vi_VN: Trả về các đề xuất đối tác vận chuyển mặc định khi tùy chọn woocommerce_show_marketplace_suggestions được đặt thành không

en: Array of transaction processors and their images.
vi_VN: Mảng các bộ xử lý giao dịch và hình ảnh của chúng.

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm…

[ctx: Message explaining that there are no products returned from a search]
en: No products were found matching your selection.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào phù hợp với lựa chọn của bạn.

en: Basic details
vi_VN: Thông tin cơ bản

note: translators: %s coupon code.
en: Coupon removed: "%s".
vi_VN: Mã ưu đãi được gỡ bỏ: "%s".

note: translators: %s: url for store settings
en: Disabled in <a href="%s" aria-label="stock management store settings">store settings</a>.
vi_VN: Đã tắt trong <a href="%s" aria-label="cài đặt quản lý tồn kho của cửa hàng">cài đặt cửa hàng</a>.

en: Stock management disabled in store settings
vi_VN: Quản lý tồn kho đã bị tắt trong cài đặt cửa hàng

en: Track stock quantity for this product
vi_VN: Theo dõi số lượng tồn kho cho sản phẩm này

en: Stock management
vi_VN: Quản lý tồn kho

en: Settings below apply to all variations without manual stock management enabled.
vi_VN: Các cài đặt bên dưới áp dụng cho tất cả các biến thể không bật quản lý tồn kho thủ công.

en: Enter options for customers to choose from, f.e. “Blue” or “Large”. Use “%s” to separate different options.
vi_VN: Nhập các tùy chọn để khách hàng lựa chọn, ví dụ: "Xanh lam" hoặc "Lớn". Sử dụng "%s" để phân tách các tùy chọn khác nhau.

en: Autodetect
vi_VN: Tự động phát hiện

en: Character encoding of the file
vi_VN: Bảng mã ký tự của tệp

en: Make sure you enter the name and values for each attribute.
vi_VN: Hãy đảm bảo bạn nhập tên và giá trị cho mỗi thuộc tính.

[ctx: block description]
en: Display shopper-facing notifications generated by WooCommerce or extensions.
vi_VN: Hiển thị thông báo dành cho người mua do WooCommerce hoặc các tiện ích mở rộng tạo ra.

[ctx: block title]
en: Store Notices
vi_VN: Thông báo cửa hàng

[ctx: block description]
en: Display the number of products on the archive page or search result page.
vi_VN: Hiển thị số lượng sản phẩm trên trang lưu trữ hoặc trang kết quả tìm kiếm.

[ctx: block title]
en: Product Results Count
vi_VN: Số lượng kết quả sản phẩm

[ctx: block description]
en: Enable customers to change the sorting order of the products.
vi_VN: Cho phép khách hàng thay đổi thứ tự sắp xếp của các sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Catalog Sorting
vi_VN: Sắp xếp danh mục

[ctx: block description]
en: Enable customers to keep track of their location within the store and navigate back to parent pages.
vi_VN: Cho phép khách hàng theo dõi vị trí của họ trong cửa hàng và điều hướng trở lại các trang cha.

[ctx: block title]
en: Store Breadcrumbs
vi_VN: Breadcrumb cửa hàng

[ctx: block description]
en: Display a product's images.
vi_VN: Hiển thị hình ảnh của một sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Product Image Gallery
vi_VN: Thư viện ảnh sản phẩm

en: Powerful yet easy-to-use solution:
vi_VN: Giải pháp mạnh mẽ nhưng dễ sử dụng:

en: 30-day free trial
vi_VN: Dùng thử miễn phí 30 ngày

en: Optimize your full shipping process:
vi_VN: Tối ưu hóa toàn bộ quy trình vận chuyển của bạn:

en: Free shipping platform
vi_VN: Nền tảng vận chuyển miễn phí

en: Quickly bulk print labels
vi_VN: In nhãn hàng loạt nhanh chóng

en: Access competitive shipping prices
vi_VN: Tiếp cận mức giá vận chuyển cạnh tranh

en: Direct access to leading carriers
vi_VN: Truy cập trực tiếp các nhà vận chuyển hàng đầu

en: Automated, real-time order import
vi_VN: Nhập đơn hàng tự động, theo thời gian thực

en: Keep your customers informed with tracking notifications.
vi_VN: Thông báo theo dõi cho khách hàng của bạn để cập nhật tình trạng vận chuyển.

en: Shop for the best shipping rates, and access pre-negotiated discounted rates.
vi_VN: Tìm kiếm mức phí vận chuyển tốt nhất, và tiếp cận các mức phí giảm giá đã được đàm phán trước.

en: Save money
vi_VN: Tiết kiệm

en: Automatically import order information to quickly print your labels.
vi_VN: Tự động nhập thông tin đơn hàng để nhanh chóng in nhãn của bạn.

en: Save time
vi_VN: Rút ngắn thời gian

en: Date created
vi_VN: Ngày tạo

en: Database date field considered for Revenue and Orders reports
vi_VN: Trường ngày cơ sở dữ liệu được xem xét cho báo cáo Doanh thu và Đơn hàng

en: Date Type
vi_VN: Loại ngày

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Tab: %1$s
vi_VN: Bạn đang thiếu các đối số bắt buộc của Tab ProductForm WooCommerce: %1$s

note: translators: %s: List of invalid parameters.
en: Invalid parameter(s): %s
vi_VN: Tham số không hợp lệ: %s

en: Invalid parameter.
vi_VN: Tham số không hợp lệ.

en: Add descriptive pieces of information that customers can use to search for this product on your store, such as “Material” or “Size”.
vi_VN: Thêm các thông tin mô tả mà khách hàng có thể sử dụng để tìm kiếm sản phẩm này trên cửa hàng của bạn, chẳng hạn như “Chất liệu” hoặc “Kích thước”.

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
vi_VN: Một khối cho phép khách hàng của bạn đăng nhập và đăng xuất khỏi tài khoản của họ trong cửa hàng của bạn.

[ctx: block title]
en: Customer account
vi_VN: Tài khoản khách hàng

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn và mức phí vận chuyển cho cửa hàng của bạn.

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
vi_VN: Chọn giữa giao hàng hoặc nhận hàng tại cửa hàng.

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
vi_VN: Hiển thị các địa điểm nhận hàng tại địa phương.

[ctx: block title]
en: Pickup Method
vi_VN: Phương thức Nhận hàng

en: Pickup details
vi_VN: Chi tiết địa điểm lấy hàng

note: translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s is the product name translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Remove %s from cart
vi_VN: Xóa %s khỏi giỏ hàng

note: translators: %s refers to the item name in the cart. translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s refers to the item's name in the cart.
en: Increase quantity of %s
vi_VN: Tăng số lượng %s

note: translators: %s refers to the item name in the cart. translators: %s is the name of the product in cart.
en: Reduce quantity of %s
vi_VN: Giảm số lượng %s

en: Don't charge tax
vi_VN: Không tính thuế

en: Only shipping
vi_VN: Chỉ vận chuyển

en: Product and shipping
vi_VN: Sản phẩm và vận chuyển

en: Charge sales tax on
vi_VN: Tính thuế bán hàng trên

note: translators: 1: line break tag.
en: %1$s This navigation will soon become unavailable while we make necessary improvements.
    									If you turn it off now, you will not be able to turn it back on.
vi_VN: %1$s Thanh điều hướng này sẽ sớm không khả dụng trong khi chúng tôi thực hiện các cải tiến cần thiết.
    									Nếu bạn tắt nó ngay bây giờ, bạn sẽ không thể bật lại.

en: Try the new product editor (Beta)
vi_VN: Dùng thử trình chỉnh sửa sản phẩm mới (Beta)

en: New product editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa sản phẩm mới

note: translators: 1: child product ID 2: parent product ID.
en: Unable to load child product %1$d while adjusting download permissions for product %2$d.
vi_VN: Không thể tải sản phẩm con %1$d trong khi điều chỉnh quyền tải xuống cho sản phẩm %2$d.

note: translators: %s is a meta_query key.
en: Invalid meta_query clause key: %s.
vi_VN: Khóa mệnh đề meta_query không hợp lệ: %s.

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Section: %1$s
vi_VN: Bạn đang thiếu các đối số bắt buộc của Phần Mẫu Sản phẩm WooCommerce: %1$s

note: translators: 1: Item type 2: Duplicate registered item id.
en: You have attempted to register a duplicate form %1$s with WooCommerce Form: %2$s
vi_VN: Bạn đã cố gắng đăng ký một biểu mẫu %1$s trùng lặp với Biểu mẫu WooCommerce: %2$s

note: translators: 1: missing class name.
en: %1$s class does not exist.
vi_VN: Lớp %1$s không tồn tại.

note: translators: 1: Missing arguments list.
en: You are missing required arguments of WooCommerce ProductForm Field: %1$s
vi_VN: Bạn đang thiếu các đối số bắt buộc của Trường Mẫu Sản phẩm WooCommerce: %1$s

en: Marketing channel cannot be registered because there is already a channel registered with the same slug!
vi_VN: Kênh tiếp thị không thể được đăng ký vì đã có một kênh được đăng ký với cùng một slug!

en: Sorry, you are not allowed to retrieve product form data.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy xuất dữ liệu biểu mẫu sản phẩm.

en: The specified category for recommendations is invalid. Allowed values: "channels", "extensions".
vi_VN: Danh mục được chỉ định cho đề xuất không hợp lệ. Các giá trị được phép: "kênh", "tiện ích mở rộng".

en: Sorry, you cannot view marketing channels.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem các kênh tiếp thị.

en: Number of channel issues/errors (e.g. account-related errors, product synchronization issues, etc.).
vi_VN: Số lượng vấn đề/lỗi của kênh (ví dụ: lỗi liên quan đến tài khoản, vấn đề đồng bộ hóa sản phẩm, v.v.).

en: Status of the marketing channel's product listings.
vi_VN: Trạng thái của các danh sách sản phẩm của kênh tiếp thị.

en: URL to the settings page, or the link to complete the setup/onboarding if the channel has not been set up yet.
vi_VN: URL đến trang cài đặt hoặc liên kết để hoàn tất thiết lập/bắt đầu nếu kênh chưa được thiết lập.

en: Whether or not the marketing channel is set up.
vi_VN: Kênh tiếp thị đã được thiết lập hay chưa.

en: Path to the channel icon.
vi_VN: Đường dẫn đến biểu tượng kênh.

en: Description of the marketing channel.
vi_VN: Mô tả kênh tiếp thị.

en: Name of the marketing channel.
vi_VN: Tên kênh tiếp thị.

en: Unique identifier string for the marketing channel extension, also known as the plugin slug.
vi_VN: Chuỗi định danh duy nhất cho tiện ích mở rộng kênh tiếp thị, còn được gọi là slug plugin.

en: URL to an image/icon for the campaign type.
vi_VN: URL đến một hình ảnh/biểu tượng cho loại chiến dịch.

en: URL to the create campaign page for this campaign type.
vi_VN: URL đến trang tạo chiến dịch cho loại chiến dịch này.

en: The name of the marketing channel that this campaign type belongs to.
vi_VN: Tên của kênh tiếp thị mà loại chiến dịch này thuộc về.

en: The unique identifier of the marketing channel that this campaign type belongs to.
vi_VN: Mã định danh duy nhất của kênh tiếp thị mà loại chiến dịch này thuộc về.

en: The marketing channel that this campaign type belongs to.
vi_VN: Kênh tiếp thị mà loại chiến dịch này thuộc về.

en: Description of the marketing campaign type.
vi_VN: Mô tả về loại chiến dịch tiếp thị.

en: Name of the marketing campaign type.
vi_VN: Tên của loại chiến dịch tiếp thị.

en: The unique identifier for the marketing campaign type.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho loại chiến dịch tiếp thị.

en: Cost of the marketing campaign.
vi_VN: Chi phí của chiến dịch tiếp thị.

en: URL to the campaign management page.
vi_VN: URL đến trang quản lý chiến dịch.

en: Title of the marketing campaign.
vi_VN: Tiêu đề của chiến dịch tiếp thị.

en: The unique identifier for the marketing channel that this campaign belongs to.
vi_VN: Định danh duy nhất cho kênh tiếp thị mà chiến dịch này thuộc về.

en: The unique identifier for the marketing campaign.
vi_VN: Định danh duy nhất cho chiến dịch tiếp thị.

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number.
en: Shipment %d
vi_VN: Lô hàng %d

en: Invalid Rate ID.
vi_VN: ID Tỷ lệ không hợp lệ.

en: The ID of the package being shipped. Leave blank to apply to all packages.
vi_VN: ID của gói hàng đang được vận chuyển. Để trống để áp dụng cho tất cả các gói hàng.

en: Optional cost to charge for local pickup.
vi_VN: Chi phí tùy chọn để tính phí cho việc nhận hàng tại địa phương.

en: If a cost is defined, this controls if taxes are applied to that cost.
vi_VN: Nếu chi phí được xác định, điều này sẽ kiểm soát xem thuế có được áp dụng cho chi phí đó hay không.

en: If enabled, this method will appear on the block based checkout.
vi_VN: Nếu được bật, phương thức này sẽ xuất hiện trên thanh toán dựa trên khối.

en: Pickup address
vi_VN: Địa chỉ nhận hàng

en: Pickup location
vi_VN: Địa điểm nhận hàng

en: Allow customers to choose a local pickup location during checkout.
vi_VN: Cho phép khách hàng chọn địa điểm nhận hàng tại địa phương trong quá trình thanh toán.

en: My Account
vi_VN: Tài khoản của tôi

note: translators: %d is an id.
en: Unable to release actions from claim id %d.
vi_VN: Không thể giải phóng hành động khỏi id yêu cầu %d.

en: Unknown partial args matching value.
vi_VN: Giá trị khớp đối số một phần không xác định.

note: translators: %s: provided value type
en: The value type for the JSON partial matching is not supported. Must be either integer, boolean, double or string. %s type provided.
vi_VN: Loại giá trị cho việc khớp một phần JSON không được hỗ trợ. Phải là số nguyên, boolean, double hoặc chuỗi. Loại %s đã được cung cấp.

en: JSON partial matching not supported in your environment. Please check your MySQL/MariaDB version.
vi_VN: Khớp một phần JSON không được hỗ trợ trong môi trường của bạn. Vui lòng kiểm tra phiên bản MySQL/MariaDB của bạn.

en: async
vi_VN: không đồng bộ

note: translators: 1) is the number of affected actions, 2) is a link to an admin screen.
en: <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a> | <strong>Action Scheduler:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due actions</a> found; something may be wrong. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Read documentation &raquo;</a>
vi_VN[0]: <strong>Trình lập lịch hành động:</strong> %1$d <a href="%2$s">past-due action</a> được tìm thấy; có thể có điều gì đó không ổn. <a href="https://actionscheduler.org/faq/#my-site-has-past-due-actions-what-can-i-do" target="_blank">Đọc tài liệu hướng dẫn &raquo;</a>

note: translators: 1: action hook.
en: Scheduled action for %1$s will not be executed as no callbacks are registered.
vi_VN: Hành động theo lịch trình cho %1$s sẽ không được thực thi vì không có lệnh gọi lại nào được đăng ký.

en: This action appears to be consistently failing. A new instance will not be scheduled.
vi_VN: Hành động này dường như liên tục thất bại. Một phiên bản mới sẽ không được lên lịch.

en: Slug automatically generated from the product name.
vi_VN: Slug được tạo tự động từ tên sản phẩm.

en: Permalink template for the product.
vi_VN: Mẫu permalink cho sản phẩm.

note: translators: %s is file path.
en: Unable to create or write to %s during CSV export. Please check file permissions.
vi_VN: Không thể tạo hoặc ghi vào %s trong quá trình xuất CSV. Vui lòng kiểm tra quyền truy cập tệp.

[ctx: shipping country prefix]
en: to
vi_VN: đến

[ctx: shipping country prefix]
en: to the
vi_VN: đến

[ctx: block title]
en: Active Filters Controls
vi_VN: Tùy chỉnh bộ lọc đang hoạt động

en: Manage individual product combinations created from options.
vi_VN: Quản lý các kết hợp sản phẩm riêng lẻ được tạo từ các tùy chọn.

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We'll show it at the top of the page.
vi_VN: Tóm tắt sản phẩm này trong 1-2 câu ngắn gọn. Chúng tôi sẽ hiển thị nó ở đầu trang.

en: Thanks for your order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã đặt hàng. Đơn hàng của bạn đang được giữ cho đến khi chúng tôi xác nhận đã nhận được thanh toán.

note: translators: %1$d order ID.
en: Unable to load the post record for order %1$d
vi_VN: Không thể tải bản ghi bài đăng cho đơn hàng %1$d

note: translators: 1: method name.
en: %1$s was called but no order types were registered: it may have been called too early.
vi_VN: %1$s đã được gọi nhưng không có loại đơn hàng nào được đăng ký: có thể nó đã được gọi quá sớm.

en: This will delete the custom orders tables. To create them again enable the "High-Performance order storage" feature (via Settings > Advanced > Features).
vi_VN: Thao tác này sẽ xóa các bảng đơn hàng tùy chỉnh. Để tạo lại chúng, hãy bật tính năng "Lưu trữ đơn hàng hiệu suất cao" (thông qua Cài đặt > Nâng cao > Tính năng).

en: This will delete the custom orders tables. The tables can be deleted only if the "High-Performance order storage" is not authoritative and sync is disabled (via Settings > Advanced > Features).
vi_VN: Thao tác này sẽ xóa các bảng đơn hàng tùy chỉnh. Các bảng chỉ có thể bị xóa nếu "Lưu trữ đơn hàng hiệu suất cao" không phải là chính thức và đồng bộ hóa bị vô hiệu hóa (thông qua Cài đặt > Nâng cao > Tính năng).

en: Get your products in front of Pinners searching for ideas and things to buy.
vi_VN: Đưa sản phẩm của bạn đến trước mắt những người dùng Pinterest đang tìm kiếm ý tưởng và những thứ để mua.

note: translators: %s is a custom order type.
en: Invalid order type: %s.
vi_VN: Loại đơn hàng không hợp lệ: %s.

note: translators: %d order ID.
en: Attempted to determine the edit URL for order %d, however the order does not exist.
vi_VN: Đã cố gắng xác định URL chỉnh sửa cho đơn hàng %d, tuy nhiên đơn hàng không tồn tại.

en: Order type mismatch.
vi_VN: Không khớp loại đơn hàng.

en: Product attributes' functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng của thuộc tính sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: Product attributes are easy to use.
vi_VN: Thuộc tính sản phẩm dễ sử dụng.

en: The settings screen's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng màn hình cài đặt đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The settings screen is easy to use.
vi_VN: Màn hình cài đặt dễ sử dụng.

en: The product import process meets my needs.
vi_VN: Quy trình nhập sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The product import process is easy to complete.
vi_VN: Quy trình nhập sản phẩm dễ hoàn thành.

en: The product tag details screen's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng của màn hình chi tiết thẻ sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The product tag details screen is easy to use.
vi_VN: Màn hình chi tiết thẻ sản phẩm dễ sử dụng.

en: The product category details screen's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng của màn hình chi tiết danh mục sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The product category details screen is easy to use.
vi_VN: Màn hình chi tiết danh mục sản phẩm dễ sử dụng.

en: The order details screen's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng màn hình chi tiết đơn hàng đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The order details screen is easy to use.
vi_VN: Màn hình chi tiết đơn hàng dễ sử dụng.

en: The product update process meets my needs.
vi_VN: Quy trình cập nhật sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The product update process is easy to complete.
vi_VN: Quy trình cập nhật sản phẩm dễ hoàn thành.

en: The product creation screen's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng màn hình tạo sản phẩm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The product creation screen is easy to use.
vi_VN: Màn hình tạo sản phẩm dễ sử dụng.

en: The search's functionality meets my needs.
vi_VN: Chức năng tìm kiếm đáp ứng nhu cầu của tôi.

en: The search feature in WooCommerce is easy to use.
vi_VN: Tính năng tìm kiếm trong WooCommerce dễ sử dụng.

en: Displays products filtered by an attribute.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm được lọc theo một thuộc tính.

[ctx: Template name]
en: Products by Attribute
vi_VN: Sản phẩm theo Thuộc tính

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product published. %1$sView Product%2$s
vi_VN: Sản phẩm đã được xuất bản. %1$sXem sản phẩm%2$s

note: translators: %1$s: Product link opening tag. %2$s: Product link closing tag.
en: Product updated. %1$sView Product%2$s
vi_VN: Sản phẩm đã được cập nhật. %1$sXem sản phẩm%2$s

note: translators: %1$s: maximum file size
en: For best results, upload JPEG or PNG files that are 1000 by 1000 pixels or larger. Maximum upload file size: %1$s.
vi_VN: Để có kết quả tốt nhất, hãy tải lên các tệp JPEG hoặc PNG có kích thước từ 1000 x 1000 pixel trở lên. Kích thước tệp tải lên tối đa: %1$s.

[ctx: block title]
en: Filter by Rating Controls
vi_VN: Bộ điều khiển lọc theo xếp hạng

en: Product Filters
vi_VN: Bộ lọc sản phẩm

en: Restrictions
vi_VN: Hạn chế

en: Don't allow purchases
vi_VN: Không cho phép mua hàng

en: Allow purchases, but notify customers
vi_VN: Cho phép mua hàng, nhưng thông báo cho khách hàng

en: Allow purchases
vi_VN: Cho phép mua hàng

en: When out of stock
vi_VN: Khi hết hàng

en: Summary
vi_VN: Tóm tắt

en: Search or create categories…
vi_VN: Tìm kiếm hoặc tạo danh mục…

en: Draft
vi_VN: Bản nháp

en: Learn more here
vi_VN: Tìm hiểu thêm tại đây

en: List of attributes (taxonomy terms) assigned to the product. For variable products, these are mapped to variations (see the `variations` field).
vi_VN: Danh sách các thuộc tính (thuật ngữ phân loại) được gán cho sản phẩm. Đối với các sản phẩm có biến thể, chúng được ánh xạ tới các biến thể (xem trường `variations`).

en: Add price
vi_VN: Thêm giá

en: Is data sync enabled for HPOS?
vi_VN: Đồng bộ hóa dữ liệu có được bật cho HPOS không?

en: HPOS data sync enabled:
vi_VN: Đồng bộ hóa dữ liệu HPOS được bật:

en: Datastore currently in use for orders.
vi_VN: Kho dữ liệu hiện đang được sử dụng cho các đơn hàng.

en: Order datastore:
vi_VN: Kho dữ liệu đơn hàng:

en: Add prices
vi_VN: Thêm giá

en: Add price to all variations that don't have a price
vi_VN: Thêm giá cho tất cả các biến thể chưa có giá

[ctx: block title]
en: Filter by Stock Controls
vi_VN: Lọc theo kiểm soát tồn kho

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by rating.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc lưới sản phẩm theo xếp hạng.

[ctx: block title]
en: Filter by Price Controls
vi_VN: Điều khiển Lọc theo giá

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells products.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm Bán chéo.

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells Products
vi_VN: Sản phẩm Bán chéo trong giỏ hàng

[ctx: block description]
en: Shows the Cross-Sells block.
vi_VN: Hiển thị khối Bán chéo.

[ctx: block title]
en: Cart Cross-Sells
vi_VN: Bán chéo trong giỏ hàng

[ctx: block title]
en: Filter by Attribute Controls
vi_VN: Điều khiển Lọc theo Thuộc tính

en: You may be interested in…
vi_VN: Bạn có thể quan tâm đến…

en: Replace
vi_VN: Thay thế

en: Product quantity
vi_VN: Số lượng sản phẩm

note: translators: %s = name of a WooCommerce feature
en: Incompatible with '%s'
vi_VN: Không tương thích với '%s'

en: Incompatible with WooCommerce features
vi_VN: Không tương thích với các tính năng của WooCommerce

en: Manage WooCommerce features
vi_VN: Quản lý các tính năng của WooCommerce

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s', '%2$s' and %3$d more, it shouldn't be activated.
vi_VN: ⚠ Plugin này không tương thích với các tính năng WooCommerce đã bật '%1$s', '%2$s' và %3$d tính năng khác, nó không nên được kích hoạt.

en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce features '%1$s' and '%2$s', it shouldn't be activated.
vi_VN: ⚠ Plugin này không tương thích với các tính năng WooCommerce đã bật '%1$s' và '%2$s', nó không nên được kích hoạt.

note: translators: %s = printable plugin name
en: ⚠ This plugin is incompatible with the enabled WooCommerce feature '%s', it shouldn't be activated.
vi_VN: ⚠ Plugin này không tương thích với tính năng WooCommerce đã bật '%s', nó không nên được kích hoạt.

en: <a href='%1$s'>View all plugins</a> - <a href='%2$s'>Manage WooCommerce features</a>
vi_VN: <a href='%1$s'>Xem tất cả plugin</a> - <a href='%2$s'>Quản lý các tính năng của WooCommerce</a>

note: translators: %s is a feature name.
en: You are viewing the active plugins that are incompatible with the '%s' feature.
vi_VN: Bạn đang xem các plugin đang hoạt động không tương thích với tính năng '%s'.

en: You are viewing active plugins that are incompatible with currently enabled WooCommerce features.
vi_VN: Bạn đang xem các plugin đang hoạt động không tương thích với các tính năng WooCommerce hiện đang được bật.

en: WooCommerce has detected that some of your active plugins are incompatible with currently enabled WooCommerce features. Please <a>review the details</a>.
vi_VN: WooCommerce đã phát hiện thấy một số plugin đang hoạt động của bạn không tương thích với các tính năng WooCommerce hiện đang được bật. Vui lòng <a>xem lại chi tiết</a>.

en: WooCommerce Admin has been disabled
vi_VN: WooCommerce Admin đã bị tắt

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
vi_VN: Những tính năng này là thử nghiệm hoặc chưa hoàn thiện, hãy bật chúng với rủi ro của riêng bạn!

en: Experimental features
vi_VN: Tính năng thử nghiệm

note: translators: 1: class::method 2: before_woocommerce_init
en: %1$s should be called inside the %2$s action.
vi_VN: %1$s nên được gọi bên trong tác vụ %2$s.

en: Missing table info for query arg.
vi_VN: Thiếu thông tin bảng cho đối số truy vấn.

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Create ad campaigns and reach one billion global users with %1$sTikTok for WooCommerce%2$s
vi_VN: Tạo chiến dịch quảng cáo và tiếp cận một tỷ người dùng toàn cầu với %1$sTikTok for WooCommerce%2$s

en: Migrate command is deprecated. Please use `sync` instead.
vi_VN: Lệnh `migrate` đã lỗi thời. Vui lòng sử dụng `sync` để thay thế.

en: Sync completed.
vi_VN: Đồng bộ hóa đã hoàn tất.

en: No orders were synced.
vi_VN: Không có đơn hàng nào được đồng bộ hóa.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by stock status.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc lưới sản phẩm theo trạng thái kho hàng.

[ctx: block title]
en: Filter Block
vi_VN: Khối Lọc

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by choosing a price range.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc lưới sản phẩm bằng cách chọn một khoảng giá.

[ctx: block description]
en: Contains blocks that display the content of the Mini-Cart.
vi_VN: Chứa các khối hiển thị nội dung của Giỏ hàng mini.

[ctx: block description]
en: Highlight a product or variation.
vi_VN: Làm nổi bật một sản phẩm hoặc biến thể.

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product grid by selecting one or more attributes, such as color.
vi_VN: Cho phép khách hàng lọc lưới sản phẩm bằng cách chọn một hoặc nhiều thuộc tính, chẳng hạn như màu sắc.

[ctx: block description]
en: Display the currently active filters.
vi_VN: Hiển thị các bộ lọc hiện đang hoạt động.

note: translators: %s: Notification code translators: %s attribute name.
en: Select %s
vi_VN: Chọn %s

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
vi_VN: Xử lý đơn đặt hàng của bạn khi đang di chuyển. %1$sTải ứng dụng%2$s.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sManage the order%2$s with the app.
vi_VN: %1$sQuản lý đơn đặt hàng%2$s bằng ứng dụng.

note: translators: 1: opening link tag 2: closing link tag.
en: %1$sCollect payments easily%2$s from your customers anywhere with our mobile app.
vi_VN: %1$sThu tiền dễ dàng%2$s từ khách hàng của bạn ở mọi nơi với ứng dụng di động của chúng tôi.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Something went wrong when trying to restore order %d from the trash. It could not be restored.
vi_VN: Đã xảy ra sự cố khi cố gắng khôi phục đơn hàng %d từ thùng rác. Nó không thể được khôi phục.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
vi_VN: Trạng thái trước đó của đơn hàng %1$d ("%2$s") không hợp lệ. Không thể khôi phục.

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: The previous status of order %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
vi_VN: Trạng thái trước đó của đơn hàng %1$d ("%2$s") không hợp lệ. Thay vào đó, nó đã được khôi phục về trạng thái "chờ xử lý".

note: translators: 1: order ID, 2: order status
en: Order %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
vi_VN: Không thể khôi phục đơn hàng %1$d từ thùng rác: nó đã được khôi phục về trạng thái "%2$s".

en: Get the free WooCommerce mobile app
vi_VN: Tải ứng dụng di động WooCommerce miễn phí

en: Whether or not this store country is set via onboarding profiler.
vi_VN: Liệu quốc gia của cửa hàng này có được đặt thông qua trình hồ sơ giới thiệu hay không.

en: Registers whether the note is read or not
vi_VN: Đăng ký ghi chú đã được đọc hay chưa

en: Jetpack is not connected.
vi_VN: Jetpack chưa được kết nối.

en: Empty Mini-Cart Message
vi_VN: Tin nhắn Giỏ hàng mini trống

en: Ensure meta_data excludes specific keys.
vi_VN: Đảm bảo meta_data loại trừ các khóa cụ thể.

en: Limit meta_data to specific keys.
vi_VN: Giới hạn meta_data cho các khóa cụ thể.

en: Unsupported argument type provided as value.
vi_VN: Loại đối số không được hỗ trợ đã được cung cấp làm giá trị.

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: Invalid password. Generate a new one from %s.
vi_VN: Mật khẩu không hợp lệ. Tạo một mật khẩu mới từ %s.

en: Connection password:
vi_VN: Mật khẩu kết nối:

note: translators: %s is the URL for the application-password section in WooCommerce.com.
en: If you don't have an application password (not your account password), generate a password from %s
vi_VN: Nếu bạn không có mật khẩu ứng dụng (không phải mật khẩu tài khoản của bạn), hãy tạo mật khẩu từ %s

en: Your store is already connected.
vi_VN: Cửa hàng của bạn đã được kết nối.

en: Are you sure you want to disconnect your store from WooCommerce.com?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn ngắt kết nối cửa hàng của bạn khỏi WooCommerce.com?

en: Your store is not connected to WooCommerce.com. Run `wp wc com connect` command.
vi_VN: Cửa hàng của bạn chưa được kết nối với WooCommerce.com. Chạy lệnh `wp wc com connect`.

en: Customers can still save the file to their device, but by default file will be opened instead of being downloaded (does not work with redirects).
vi_VN: Khách hàng vẫn có thể lưu tệp vào thiết bị của họ, nhưng theo mặc định, tệp sẽ được mở thay vì được tải xuống (không hoạt động với các chuyển hướng).

en: Open downloadable files in the browser, instead of saving them to the device.
vi_VN: Mở các tệp có thể tải xuống trong trình duyệt, thay vì lưu chúng vào thiết bị.

en: Open in browser
vi_VN: Mở trong trình duyệt

en: Summarize this product in 1-2 short sentences. We’ll show it at the top of the page.
vi_VN: Tóm tắt sản phẩm này trong 1-2 câu ngắn gọn. Chúng tôi sẽ hiển thị nó ở đầu trang.

en: Describe this product. What makes it unique? What are its most important features?
vi_VN: Mô tả sản phẩm này. Điều gì làm cho nó trở nên độc đáo? Tính năng quan trọng nhất của nó là gì?

en: Product types define available product details and attributes, such as downloadable files and variations. They’re also used for analytics and inventory management.
vi_VN: Loại sản phẩm xác định các chi tiết và thuộc tính sản phẩm có sẵn, chẳng hạn như tệp có thể tải xuống và các biến thể. Chúng cũng được sử dụng để phân tích và quản lý hàng tồn kho.

en: <b>Variable –</b> a product with variations, each of which may have a different SKU, price, stock option, etc. For example, a t-shirt available in different colors and/or sizes.
vi_VN: <b>Sản phẩm có biến thể –</b> một sản phẩm có các biến thể, mỗi biến thể có thể có SKU, giá, tùy chọn kho hàng, v.v. khác nhau. Ví dụ: một chiếc áo phông có các màu và/hoặc kích cỡ khác nhau.

en: <b>External or Affiliate –</b> one that you list and describe on your website but is sold elsewhere.
vi_VN: <b>Bên ngoài hoặc Liên kết –</b> một sản phẩm bạn liệt kê và mô tả trên trang web của mình nhưng được bán ở nơi khác.

en: <b>Grouped –</b> a collection of related products that can be purchased individually and only consist of simple products. For example, a set of six drinking glasses.
vi_VN: <b>Theo nhóm –</b> một tập hợp các sản phẩm liên quan có thể được mua riêng lẻ và chỉ bao gồm các sản phẩm đơn giản. Ví dụ, một bộ sáu ly uống nước.

en: <b>Simple –</b> covers the vast majority of any products you may sell. Simple products are shipped and have no options. For example, a book.
vi_VN: <b>Đơn giản –</b> bao gồm phần lớn các sản phẩm bạn có thể bán. Sản phẩm đơn giản được vận chuyển và không có tùy chọn. Ví dụ: một cuốn sách.

en: Sofia District
vi_VN: Quận Sofia

[ctx: block description]
en: Display products from your store in a grid layout.
vi_VN: Hiển thị sản phẩm từ cửa hàng của bạn trong bố cục lưới.

[ctx: block title]
en: All Products
vi_VN: Tất cả Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a grid of products from your selected categories.
vi_VN: Hiển thị lưới sản phẩm từ các danh mục bạn đã chọn.

[ctx: block title]
en: Products by Category
vi_VN: Sản phẩm theo Danh mục

[ctx: block description]
en: Show all product categories as a list or dropdown.
vi_VN: Hiển thị tất cả các danh mục sản phẩm dưới dạng danh sách hoặc danh sách thả xuống.

[ctx: block title]
en: Product Categories List
vi_VN: Danh sách Danh mục Sản phẩm

[ctx: block description]
en: Display a grid of your all-time best selling products.
vi_VN: Hiển thị lưới các sản phẩm bán chạy nhất mọi thời đại của bạn.

[ctx: block title]
en: Best Selling Products
vi_VN: Những sản phẩm bán chạy nhất

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa mục này vì nó nằm trong Thùng rác. Vui lòng khôi phục nó và thử lại.

en: This info will be displayed on the product page, category pages, social media, and search results.
vi_VN: Thông tin này sẽ được hiển thị trên trang sản phẩm, trang danh mục, mạng xã hội và kết quả tìm kiếm.

en: Product Details
vi_VN: Chi tiết sản phẩm

en: Postcode / ZIP:
vi_VN: Mã bưu điện / ZIP:

en: City:
vi_VN: Thành phố:

en: Country / region
vi_VN: Quốc gia / khu vực

en: Thumbnail image
vi_VN: Ảnh thu nhỏ

note: Translators: %s is a table identifier.
en: Invalid table id: %s.
vi_VN: ID bảng không hợp lệ: %s.

note: translators: %s is a table name.
en: Can not re-use table alias "%s" in OrdersTableQuery.
vi_VN: Không thể sử dụng lại bí danh bảng "%s" trong OrdersTableQuery.

note: translators: %s is a table name.
en: %s can not be used as a table alias in OrdersTableQuery
vi_VN: %s không thể được sử dụng làm bí danh bảng trong OrdersTableQuery

en: Invalid order IDs in call to read_multiple()
vi_VN: ID đơn hàng không hợp lệ trong lệnh gọi đến read_multiple()

en: List products and create ads on Facebook and Instagram.
vi_VN: Liệt kê sản phẩm và tạo quảng cáo trên Facebook và Instagram.

en: List products and create ads on Facebook and Instagram with <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>
vi_VN: Đăng sản phẩm và tạo quảng cáo trên Facebook và Instagram với <a href="https://woocommerce.com/products/facebook/">Facebook for WooCommerce</a>

en: You don't have permission to create a new order.
vi_VN: Bạn không có quyền tạo đơn hàng mới.

en: You do not have permission to edit this order.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa đơn hàng này.

en: You attempted to edit an order that does not exist. Perhaps it was deleted?
vi_VN: Bạn đã cố gắng chỉnh sửa một đơn hàng không tồn tại. Có lẽ nó đã bị xóa?

en: Key
vi_VN: Khóa

en: Add Custom Field
vi_VN: Thêm trường tùy chỉnh

en: Enter new
vi_VN: Nhập mới

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Add New Custom Field:
vi_VN: Thêm trường tùy chỉnh mới:

note: translators: 1: opening documentation tag 2: closing documentation tag.
en: Custom fields can be used to add extra metadata to an order that you can %1$suse in your theme%2$s.
vi_VN: Các trường tùy chỉnh có thể được sử dụng để thêm siêu dữ liệu bổ sung vào đơn hàng mà bạn có thể %1$ssử dụng trong giao diện của mình%2$s.

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies – with no setup costs or monthly fees – and you can now accept in-person payments with the Woo mobile app.
vi_VN: Với WooPayments, bạn có thể chấp nhận thẻ chính, Apple Pay và thanh toán an toàn bằng hơn 100 loại tiền tệ – không mất phí thiết lập hoặc phí hàng tháng – và giờ đây bạn có thể chấp nhận thanh toán trực tiếp bằng ứng dụng dành cho thiết bị di động Woo.

en: With WooPayments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies. Track cash flow and manage recurring revenue directly from your store’s dashboard - with no setup costs or monthly fees.
vi_VN: Với WooPayments, bạn có thể chấp nhận thẻ chính, Apple Pay và thanh toán an toàn bằng hơn 100 loại tiền tệ. Theo dõi dòng tiền và quản lý doanh thu định kỳ trực tiếp từ bảng điều khiển của cửa hàng - không mất phí thiết lập hoặc phí hàng tháng.

en: Return the default payment suggestions when woocommerce_show_marketplace_suggestions and woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden options are set to no
vi_VN: Trả về các đề xuất thanh toán mặc định khi các tùy chọn woocommerce_show_marketplace_suggestions và woocommerce_setting_payments_recommendations_hidden được đặt thành không

en: Displays search results for your store.
vi_VN: Hiển thị kết quả tìm kiếm cho cửa hàng của bạn.

en: Displays products filtered by a tag.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm được lọc theo thẻ.

en: Displays products filtered by a category.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm được lọc theo danh mục.

en: Displays your products.
vi_VN: Hiển thị các sản phẩm của bạn.

en: Displays a single product.
vi_VN: Hiển thị một sản phẩm duy nhất.

en: List of cross-sells items related to cart items.
vi_VN: Danh sách các mặt hàng bán chéo liên quan đến các mặt hàng trong giỏ hàng.

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
vi_VN: Không thể đăng ký mẫu "%s" làm mẫu khối (thiếu trường "Tiêu đề")

note: translators: %1s: file name; %2s: slug value found.
en: Could not register pattern "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
vi_VN: Không thể đăng ký mẫu "%1$s" làm mẫu khối (sên không hợp lệ "%2$s")

note: translators: %s: file name.
en: Could not register pattern "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
vi_VN: Không thể đăng ký mẫu "%s" làm mẫu khối (thiếu trường "Sên")

note: translators: %d is an order ID.
en: Could not find classname for order ID %d
vi_VN: Không tìm thấy tên lớp cho ID đơn hàng %d

en: Order date, hour, minute and/or second are missing.
vi_VN: Ngày đặt hàng, giờ, phút và/hoặc giây bị thiếu.

en: Payment method is missing.
vi_VN: Phương thức thanh toán bị thiếu.

en: Order status is missing.
vi_VN: Thiếu trạng thái đơn hàng.

note: translators: %s: Total count of terms available for the attribute
en: %s terms
vi_VN: %s thuật ngữ

en: 1 term
vi_VN: 1 thuật ngữ

note: translators: 1: Comma-separated terms list, 2: how many terms are hidden
en: %1$s... (%2$s more)
vi_VN: %1$s... (thêm %2$s)

en: Wow your shoppers
vi_VN: Gây ấn tượng với người mua sắm của bạn

en: Discounted rates
vi_VN: Giá chiết khấu

en: Pick up an order, then just pay, print, package and post.
vi_VN: Nhận đơn hàng, sau đó chỉ cần thanh toán, in, đóng gói và đăng.

en: Print at home
vi_VN: In tại nhà

en: No need to wonder where that stampbook went.
vi_VN: Không cần phải tự hỏi cuốn sổ tem đó đã đi đâu.

en: Buy postage when you need it
vi_VN: Mua tem bưu chính khi bạn cần

note: translators: %s is a table name.
en: Could not persist order to database table "%s".
vi_VN: Không thể duy trì đơn hàng vào bảng cơ sở dữ liệu "%s".

en: Could not create order in posts table.
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng trong bảng bài đăng.

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: %s order status changed. | %s order statuses changed.
vi_VN[0]: Trạng thái của %s đơn hàng đã được thay đổi.

en: Order status changed by bulk edit.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng đã được thay đổi bằng chỉnh sửa hàng loạt.

note: translators: %s: is referring to the plugin's name.
en: The %1$s plugin has been deactivated as the latest improvements are now included with the %2$s plugin.
vi_VN: Plugin %1$s đã bị tắt vì những cải tiến mới nhất hiện được bao gồm trong plugin %2$s.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the number of processed orders and %3$d is the execution time in seconds.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds
vi_VN: Lô %1$d (%2$d đơn hàng) đã hoàn thành trong %3$d giây

en: Review shipping options
vi_VN: Xem lại các tùy chọn vận chuyển

en: Template used to display the Mini-Cart drawer.
vi_VN: Mẫu được sử dụng để hiển thị ngăn kéo Giỏ hàng mini.

[ctx: Template name]
en: Mini-Cart
vi_VN: Giỏ hàng mini

[ctx: Template name]
en: Product Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm sản phẩm

[ctx: Template name]
en: Products by Tag
vi_VN: Sản phẩm theo thẻ

[ctx: Template name]
en: Products by Category
vi_VN: Sản phẩm theo danh mục

[ctx: Template name]
en: Product Catalog
vi_VN: Danh mục sản phẩm

[ctx: Template name]
en: Single Product
vi_VN: Sản phẩm đơn

en: A valid prop name must be specified
vi_VN: Phải chỉ định tên prop hợp lệ

en: A valid event name must be specified.
vi_VN: Phải chỉ định tên sự kiện hợp lệ.

en: Choose a default form value if you want a certain variation already selected when a user visits the product page.
vi_VN: Chọn một giá trị biểu mẫu mặc định nếu bạn muốn một biến thể nhất định đã được chọn khi người dùng truy cập trang sản phẩm.

en: Check to let customers to purchase only 1 item in a single order. This is particularly useful for items that have limited quantity, for example art or handmade goods.
vi_VN: Chọn để cho phép khách hàng chỉ mua 1 mặt hàng trong một đơn hàng. Điều này đặc biệt hữu ích cho các mặt hàng có số lượng giới hạn, ví dụ như đồ nghệ thuật hoặc hàng thủ công.

en: Limit purchases to 1 item per order
vi_VN: Giới hạn mua 1 sản phẩm mỗi đơn hàng

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected attributes.
vi_VN: Hiển thị một lưới các sản phẩm với các thuộc tính đã chọn.

[ctx: block title]
en: Products by Attribute
vi_VN: Sản phẩm theo Thuộc tính

[ctx: block description]
en: Display a grid of products with selected tags.
vi_VN: Hiển thị lưới sản phẩm với các thẻ đã chọn.

[ctx: block title]
en: Products by Tag
vi_VN: Sản phẩm theo thẻ

[ctx: block description]
en: Display a selection of hand-picked products in a grid.
vi_VN: Hiển thị lựa chọn các sản phẩm được chọn thủ công trong lưới.

[ctx: block keyword]
en: Handpicked Products
vi_VN: Sản phẩm được chọn thủ công

[ctx: block title]
en: Hand-picked Products
vi_VN: Sản phẩm được chọn thủ công

en: No pending reviews
vi_VN: Không có đánh giá nào đang chờ xử lý

en: No approved reviews
vi_VN: Không có đánh giá nào được phê duyệt

en: No reviews
vi_VN: Không có đánh giá

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s pending review | %s pending reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá đang chờ xử lý

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s approved review | %s approved reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được phê duyệt

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s review | %s reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá

note: translators: %s: Star rating (1-5).
en: %s-star rating
vi_VN: Đánh giá %s sao

en: Filter by review rating
vi_VN: Lọc theo xếp hạng đánh giá

en: All ratings
vi_VN: Tất cả các đánh giá

en: Filter by review type
vi_VN: Lọc theo loại đánh giá

en: Replies
vi_VN: Trả lời

en: All types
vi_VN: Tất cả các loại

en: Empty Spam
vi_VN: Xóa thư rác

note: translators: 1: number representing a rating
en: %1$d out of 5
vi_VN: %1$d trên 5

note: translators: %s: Parent review link with review author name.
en: In reply to %s.
vi_VN: Để trả lời %s.

en: Select review
vi_VN: Chọn đánh giá

en: No reviews found.
vi_VN: Không tìm thấy đánh giá nào.

en: No reviews awaiting moderation.
vi_VN: Không có đánh giá nào đang chờ kiểm duyệt.

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Thùng rác <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã duyệt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Chờ duyệt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: product reviews]
note: translators: %s: Number of reviews.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: review]
en: Not spam
vi_VN: Không phải thư rác

[ctx: review]
en: Mark as spam
vi_VN: Đánh dấu là thư rác

[ctx: column name]
en: Submitted on
vi_VN: Đã gửi vào

[ctx: column name]
en: Review
vi_VN: Đánh giá

en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: review type]
en: Type
vi_VN: Loại

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Reply to this review
vi_VN: Trả lời đánh giá này

en: Quick Edit
vi_VN: Chỉnh sửa nhanh

en: Quick edit this review inline
vi_VN: Chỉnh sửa nhanh đánh giá này

en: Edit this review
vi_VN: Chỉnh sửa đánh giá này

[ctx: verb]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

[ctx: review]
en: Not Spam
vi_VN: Không phải thư rác

en: Restore this review from the spam
vi_VN: Khôi phục đánh giá này khỏi spam

[ctx: verb]
note: translators: "Mark as spam" link.
en: Spam
vi_VN: Thư rác

en: Mark this review as spam
vi_VN: Đánh dấu đánh giá này là spam

en: Approve this review
vi_VN: Phê duyệt đánh giá này

en: Unapprove
vi_VN: Bỏ phê duyệt

en: Unapprove this review
vi_VN: Bỏ phê duyệt đánh giá này

en: Search Reviews
vi_VN: Tìm kiếm đánh giá

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
vi_VN[0]: %s đánh giá đã bị xóa vĩnh viễn

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được khôi phục từ Thùng rác

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được chuyển vào Thùng rác.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được khôi phục từ spam

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được đánh dấu là spam.

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được bỏ phê duyệt

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: %s review approved | %s reviews approved
vi_VN[0]: %s đánh giá đã được phê duyệt

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
vi_VN[0]: %s đánh giá đang được kiểm duyệt

note: translators: %s: Number of reviews.
en: %s Review | %s Reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá

en: Error: Please type your reply text.
vi_VN: Lỗi: Vui lòng nhập nội dung trả lời của bạn.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a review.
vi_VN: Xin lỗi, bạn phải đăng nhập để trả lời một đánh giá.

en: Error: You can't reply to a review on a draft product.
vi_VN: Lỗi: Bạn không thể trả lời đánh giá trên một sản phẩm nháp.

en: Error: Please type your review text.
vi_VN: Lỗi: Vui lòng nhập nội dung đánh giá của bạn.

en: All dates
vi_VN: Tất cả ngày

note: Translators: %1$d is number of errors and %2$s is the formatted array of order IDs.
en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
vi_VN[0]: %1$d lỗi được tìm thấy: %2$s. Vui lòng xem lại lỗi ở trên.

en: Limit result to items with specified user ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có ID người dùng được chỉ định.

en: Force retrieval of fresh data instead of from the cache.
vi_VN: Buộc truy xuất dữ liệu mới thay vì từ bộ nhớ cache.

note: translators: %1$s is the name of the hook to be cancelled, %2$s is the exception message.
en: Caught exception while cancelling action "%1$s": %2$s
vi_VN: Bắt gặp ngoại lệ trong khi hủy hành động "%1$s": %2$s

note: translators: %s refers to the schema name
en: Registered schema for %s
vi_VN: Sơ đồ đã đăng ký cho %s

note: translators: %s: amount of time
en: action marked as failed after %s seconds. Unknown error occurred. Check server, PHP and database error logs to diagnose cause.
vi_VN: hành động được đánh dấu là thất bại sau %s giây. Đã xảy ra lỗi không xác định. Kiểm tra nhật ký lỗi máy chủ, PHP và cơ sở dữ liệu để chẩn đoán nguyên nhân.

en: Enable guided mode
vi_VN: Bật chế độ hướng dẫn

[ctx: block title]
en: Featured Product
vi_VN: Sản phẩm nổi bật

[ctx: block description]
en: Visually highlight a product category and encourage prompt action.
vi_VN: Làm nổi bật danh mục sản phẩm một cách trực quan và khuyến khích hành động nhanh chóng.

[ctx: block title]
en: Featured Category
vi_VN: Danh mục nổi bật

en: All sales channels
vi_VN: Tất cả các kênh bán hàng

en: String processors must be an array of valid callbacks.
vi_VN: Bộ xử lý chuỗi phải là một mảng các hồi quy hợp lệ.

en: Was onboarding completed or skipped?
vi_VN: Quá trình onboarding đã hoàn thành hay bị bỏ qua?

en: Onboarding
vi_VN: Thiết lập ban đầu

en: How many notes in the database?
vi_VN: Có bao nhiêu ghi chú trong cơ sở dữ liệu?

en: Notes
vi_VN: Ghi chú

en: Not all expected
vi_VN: Không phải tất cả đều như mong đợi

en: Do the important options return expected values?
vi_VN: Các tùy chọn quan trọng có trả về giá trị mong đợi không?

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Not scheduled
vi_VN: Không được lên lịch

en: Is the daily cron job active, when does it next run?
vi_VN: Công việc cron hàng ngày có hoạt động không, lần chạy tiếp theo là khi nào?

en: Daily Cron
vi_VN: Cron hàng ngày

en: Which features are disabled?
vi_VN: Những tính năng nào bị tắt?

en: Disabled Features
vi_VN: Tính năng bị tắt

en: Which features are enabled?
vi_VN: Những tính năng nào được bật?

en: Enabled Features
vi_VN: Tính năng được bật

en: This section shows details of WC Admin.
vi_VN: Phần này hiển thị chi tiết của WC Admin.

en: Admin
vi_VN: Quản trị

en: Grow your online sales by promoting your products on TikTok to over one billion monthly active users around the world.
vi_VN: Tăng doanh số bán hàng trực tuyến của bạn bằng cách quảng cáo sản phẩm của bạn trên TikTok cho hơn một tỷ người dùng hoạt động hàng tháng trên toàn thế giới.

en: TikTok for WooCommerce
vi_VN: TikTok cho WooCommerce

note: Translators: %1$d is the number of orders to be verified.
en: There is %1$d order to be verified. | There are %1$d orders to be verified.
vi_VN[0]: Có %1$d đơn hàng cần được xác minh.

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is time taken. Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
vi_VN[0]: %1$d đơn hàng đã được xác minh trong %2$d giây.

en: Verification completed.
vi_VN: Xác minh thành công.

en: Infinite loop detected, aborting. No errors found.
vi_VN: Vòng lặp vô hạn được phát hiện, đang hủy bỏ. Không tìm thấy lỗi.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is the batch size.
en: Beginning verification for batch #%1$d (%2$d orders/batch).
vi_VN: Bắt đầu xác minh cho lô #%1$d (%2$d đơn hàng / lô).

en: There are no orders to verify, aborting.
vi_VN: Không có đơn hàng nào để xác minh, đang hủy bỏ.

note: Translators: %1$d is the number of migrated orders and %2$d is the execution time in seconds.
en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
vi_VN[0]: %1$d đơn hàng đã được đồng bộ hóa trong %2$d giây.

note: Translators: %1$d is the batch number, %2$d is time taken to process batch.
en: Batch %1$d (%2$d orders) completed in %3$d seconds.
vi_VN: Lô %1$d (%2$d đơn hàng) đã hoàn thành trong %3$d giây.

note: Translators: %1$d is the batch number and %2$d is the batch size.
en: Beginning batch #%1$d (%2$d orders/batch).
vi_VN: Bắt đầu lô #%1$d (%2$d đơn đặt hàng/lô).

en: There are no orders to sync, aborting.
vi_VN: Không có đơn đặt hàng nào để đồng bộ hóa, đang hủy bỏ.

note: Translators: %1$d is the number of orders to be synced.
en: There is %1$d order to be synced. | There are %1$d orders to be synced.
vi_VN[0]: Có %1$d đơn đặt hàng cần được đồng bộ hóa.

note: translators: %s - link to testing instructions webpage.
en: Custom order table usage is not enabled. If you are testing, you can enable it by following the testing instructions in %s
vi_VN: Việc sử dụng bảng đơn đặt hàng tùy chỉnh không được bật. Nếu bạn đang thử nghiệm, bạn có thể bật nó bằng cách làm theo hướng dẫn thử nghiệm trong %s

[ctx: Admin menu name]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Whether an order needs processing before it can be completed.
vi_VN: Liệu đơn đặt hàng có cần xử lý trước khi có thể hoàn thành hay không.

en: Whether an order needs payment, based on status and order total.
vi_VN: Liệu một đơn hàng có cần thanh toán hay không, dựa trên trạng thái và tổng giá trị đơn hàng.

en: Whether an order can be edited.
vi_VN: Liệu đơn đặt hàng có thể được chỉnh sửa hay không.

en: Properties of the main product image.
vi_VN: Thuộc tính của hình ảnh sản phẩm chính.

en: Failed to initialise WC_Filesystem API while trying to update the MaxMind Geolocation database.
vi_VN: Không thể khởi tạo WC_Filesystem API khi đang cố gắng cập nhật cơ sở dữ liệu MaxMind Geolocation.

en: PIN Code
vi_VN: Mã PIN

[ctx: block description]
en: Shows cart items.
vi_VN: Hiển thị các mục giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Cart Items
vi_VN: Mục giỏ hàng

[ctx: block description]
en: Shows the cart taxes row.
vi_VN: Hiển thị hàng thuế giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Taxes
vi_VN: Thuế

[ctx: block description]
en: Shows the cart subtotal row.
vi_VN: Hiển thị hàng tổng phụ của giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Subtotal
vi_VN: Tổng phụ

[ctx: block description]
en: Shows the cart shipping row.
vi_VN: Hiển thị hàng vận chuyển của giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Shipping
vi_VN: Vận chuyển

[ctx: block description]
en: Shows the heading row.
vi_VN: Hiển thị hàng tiêu đề.

[ctx: block title]
en: Heading
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: block description]
en: Shows the cart fee row.
vi_VN: Hiển thị hàng phí giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Fees
vi_VN: Phí

[ctx: block description]
en: Shows the cart discount row.
vi_VN: Hiển thị hàng giảm giá của giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Discount
vi_VN: Giảm giá

[ctx: block description]
en: Shows the apply coupon form.
vi_VN: Hiển thị biểu mẫu áp dụng phiếu giảm giá.

[ctx: block title]
en: Coupon Form
vi_VN: Biểu mẫu phiếu giảm giá

note: translators: %s: Site title
en: Welcome to %s
vi_VN: Chào mừng đến với %s

note: translators: %s is the URL.
en: %s is not a valid URL.
vi_VN: %s không phải là URL hợp lệ.

note: translators: %s is a URL, %d is a product ID.
en: Product download migration: %1$s (for product %1$d) could not be added to the list of approved download directories.
vi_VN: Di chuyển tệp tải xuống của sản phẩm: %1$s (cho sản phẩm %1$d) không thể được thêm vào danh sách các thư mục tải xuống đã được phê duyệt.

[ctx: Approved product download URLs migration]
en: invalid URL
vi_VN: di chuyển URL tải xuống sản phẩm đã được phê duyệt

note: translators: %1$d is the current batch in the synchronization task, %2$d is the percent complete.
en: Approved Download Directories sync: completed batch %1$d (%2$d%% complete).
vi_VN: Đồng bộ hóa Thư mục tải xuống được phê duyệt: đã hoàn thành lô %1$d (hoàn tất %2$d%%).

en: Approved Download Directories sync: scan is complete!
vi_VN: Đồng bộ hóa Thư mục tải xuống được phê duyệt: quá trình quét đã hoàn tất!

en: Approved Download Directories sync: new scan scheduled.
vi_VN: Đồng bộ hóa Thư mục tải xuống được phê duyệt: đã lên lịch quét mới.

en: Synchronization of approved product download directories is already in progress.
vi_VN: Quá trình đồng bộ hóa các thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt đã được tiến hành.

en: It was not possible to synchronize download directories following the most recent update.
vi_VN: Không thể đồng bộ hóa các thư mục tải xuống sau bản cập nhật gần đây nhất.

en: Approved directory URLs cannot be longer than 256 characters.
vi_VN: URL thư mục được phê duyệt không được dài quá 256 ký tự.

en: URL could not be updated (probable database error).
vi_VN: Không thể cập nhật URL (có thể là lỗi cơ sở dữ liệu).

en: URL could not be added (probable database error).
vi_VN: Không thể thêm URL (có thể là lỗi cơ sở dữ liệu).

note: translators: %s is the submitted URL.
en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
vi_VN: Không thể lưu "%s". Vui lòng xem lại, đảm bảo đó là một URL hợp lệ và thử lại.

en: URL was successfully updated.
vi_VN: URL đã được cập nhật thành công.

en: URL was successfully added.
vi_VN: URL đã được thêm thành công.

note: translators: %d: count
en: %d URL could not be updated. | %d URLs could not be updated.
vi_VN[0]: Không thể cập nhật %d URL.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL disabled. | %d approved directory URLs disabled.
vi_VN[0]: Đã tắt %d URL thư mục được phê duyệt.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL enabled. | %d approved directory URLs enabled.
vi_VN[0]: Đã bật %d URL thư mục được phê duyệt.

note: translators: %d: count
en: %d approved directory URL deleted. | %d approved directory URLs deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa %d URL thư mục được phê duyệt.

[ctx: Approved product download directories]
en: Directory URL
vi_VN: URL thư mục

en: Add New Approved Directory
vi_VN: Thêm Thư mục được Phê duyệt Mới

en: Edit Approved Directory
vi_VN: Chỉnh sửa Thư mục được Phê duyệt

[ctx: Approved product download directories]
en: The provided ID was invalid.
vi_VN: ID được cung cấp không hợp lệ.

en: Approved Download Directories
vi_VN: Các thư mục tải xuống được phê duyệt

[ctx: Approved product download directories]
en: Start Enforcing Rules
vi_VN: Bắt đầu Thực thi Quy tắc

[ctx: Approved product download directories]
en: Stop Enforcing Rules
vi_VN: Dừng Thực thi Quy tắc

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Approved download directories
vi_VN: Các thư mục tải xuống được phê duyệt

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
vi_VN: Tắt tất cả

[ctx: Approved product download directories]
en: Enable All
vi_VN: Bật tất cả

en: Disable rule
vi_VN: Tắt quy tắc

en: Enable rule
vi_VN: Bật quy tắc

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
vi_VN: Sửa

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
vi_VN: Đã bật

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of disabled directory list entries.
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã vô hiệu hóa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of enabled approved directory list entries.
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã bật <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
note: translators: %s is the count of approved directory list entries.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: No approved directory URLs found.
vi_VN: Không tìm thấy URL thư mục được phê duyệt nào.

en: You do not have permission to modify the list of approved directories for product downloads.
vi_VN: Bạn không có quyền sửa đổi danh sách các thư mục được phê duyệt cho tệp tải xuống của sản phẩm.

en: Approved Download Directories sync: scan has been cancelled.
vi_VN: Đồng bộ hóa Thư mục tải xuống được phê duyệt: quá trình quét đã bị hủy.

note: translators: %d is an integer between 0-100 representing the percentage complete of the current scan.
en: The Approved Product Download Directories list is currently being synchronized with the product catalog (%d%% complete). If you need to, you can cancel it.
vi_VN: Danh sách Thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt hiện đang được đồng bộ hóa với danh mục sản phẩm (hoàn tất %d%%). Nếu cần, bạn có thể hủy bỏ.

en: Cancel synchronization of approved directories
vi_VN: Hủy đồng bộ hóa các thư mục đã phê duyệt

en: Removes all existing entries from the Approved Product Download Directories list.
vi_VN: Xóa tất cả các mục hiện có khỏi danh sách Thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt.

en: Empty the approved download directories list
vi_VN: Làm trống danh sách thư mục tải xuống được phê duyệt

en: Updates the list of Approved Product Download Directories. Note that triggering this tool does not impact whether the Approved Download Directories list is enabled or not.
vi_VN: Cập nhật danh sách Thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt. Lưu ý rằng việc kích hoạt công cụ này không ảnh hưởng đến việc danh sách Thư mục tải xuống được phê duyệt có được bật hay không.

en: Synchronize approved download directories
vi_VN: Đồng bộ hóa các thư mục tải xuống được phê duyệt

en: There are orders pending sync.
vi_VN: Có các đơn hàng đang chờ đồng bộ.

en: Get your products in front of Pinterest users searching for ideas and things to buy. Get started with Pinterest and make your entire product catalog browsable.
vi_VN: Đưa sản phẩm của bạn đến trước mắt người dùng Pinterest đang tìm kiếm ý tưởng và những thứ để mua. Bắt đầu với Pinterest và làm cho toàn bộ danh mục sản phẩm của bạn có thể duyệt được.

en: Pinterest for WooCommerce
vi_VN: Pinterest cho WooCommerce

en: Affirm’s tailored Buy Now Pay Later programs remove price as a barrier, turning browsers into buyers, increasing average order value, and expanding your customer base.
vi_VN: Các chương trình Mua trước Trả sau được thiết kế riêng của Affirm giúp xóa bỏ rào cản về giá, biến người xem thành người mua, tăng giá trị đơn hàng trung bình và mở rộng tệp khách hàng của bạn.

en: Enable a familiar, fast checkout for hundreds of millions of active Amazon customers globally.
vi_VN: Cho phép thanh toán quen thuộc, nhanh chóng cho hàng trăm triệu khách hàng Amazon đang hoạt động trên toàn cầu.

en: Afterpay allows customers to receive products immediately and pay for purchases over four installments, always interest-free.
vi_VN: Afterpay cho phép khách hàng nhận sản phẩm ngay lập tức và thanh toán các giao dịch mua hàng qua bốn lần trả góp, luôn miễn lãi suất.

en: You added store details
vi_VN: Bạn đã thêm chi tiết cửa hàng

note: translators: Store name
en: You created %s
vi_VN: Bạn đã tạo %s

en: Gateway title.
vi_VN: Tiêu đề cổng thanh toán.

en: Priority of recommendation.
vi_VN: Mức độ ưu tiên của đề xuất.

en: Array of plugin slugs.
vi_VN: Mảng tên rút gọn của plugin.

en: Suggestion visibility.
vi_VN: Hiển thị gợi ý.

en: Gateway image.
vi_VN: Ảnh cổng thanh toán.

en: Suggestion ID.
vi_VN: ID đề xuất.

en: Suggestion description.
vi_VN: Mô tả đề xuất.

en: Sorry, experiment_name is required.
vi_VN: Xin lỗi, experiment_name là bắt buộc.

en: Only show meta which is meant to be displayed for an order.
vi_VN: Chỉ hiển thị siêu dữ liệu được hiển thị cho đơn hàng.

note: translators: %s: Downloadable file.
en: The downloadable file %s cannot be used as it has been disabled.
vi_VN: Tệp có thể tải xuống %s không thể sử dụng được vì đã bị vô hiệu hóa.

en: Headers already sent when generating download error message.
vi_VN: Tiêu đề đã được gửi khi tạo thông báo lỗi tải xuống.

note: translators: %1$s and %3$s are HTML (opening link tags). %2$s is also HTML (closing link tag).
en: The %1$sApproved Product Download Directories list%2$s has been updated. To protect your site, please review the list and make any changes that might be required. For more information, please refer to %3$sthis guide%2$s.
vi_VN: Danh sách %1$sThư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt%2$s đã được cập nhật. Để bảo vệ trang web của bạn, vui lòng xem lại danh sách và thực hiện bất kỳ thay đổi nào có thể được yêu cầu. Để biết thêm thông tin, vui lòng tham khảo %3$shướng dẫn này%2$s.

en: Is your site enforcing the use of Approved Product Download Directories?
vi_VN: Trang web của bạn có đang bắt buộc sử dụng các Thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt không?

en: Enforce Approved Product Download Directories
vi_VN: Bắt buộc sử dụng Thư mục tải xuống sản phẩm được phê duyệt

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing link tag.
en: The indicated downloads have been disabled (invalid location or filetype&mdash;%1$slearn more%2$s).
vi_VN: Các nội dung tải xuống được chỉ định đã bị vô hiệu hóa (vị trí hoặc loại tệp không hợp lệ&mdash;%1$stìm hiểu thêm%2$s).

en: Are you sure you wish to delete this item?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa mục này?

note: translators: 1: Order ID or "(no ID)" if not known.
en: Error saving order ID %1$s.
vi_VN: Lỗi khi lưu đơn hàng ID %1$s.

en: (no ID)
vi_VN: (không có ID)

en: How easy was it to edit your product?
vi_VN: Bạn thấy việc chỉnh sửa sản phẩm dễ dàng như thế nào?

[ctx: block description]
en: Block that displays the shopping button when the Mini-Cart is empty.
vi_VN: Khối hiển thị nút mua sắm khi Giỏ hàng mini trống.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Shopping Button
vi_VN: Nút Mua sắm của Giỏ hàng mini

en: Start shopping
vi_VN: Bắt đầu mua sắm

en: Custom orders tables have been deleted.
vi_VN: Các bảng đơn hàng tùy chỉnh đã bị xóa.

en: Delete the custom orders tables
vi_VN: Xóa các bảng đơn hàng tùy chỉnh

en: Nonce is invalid.
vi_VN: Nonce không hợp lệ.

en: Missing the Nonce header. This endpoint requires a valid nonce.
vi_VN: Thiếu tiêu đề Nonce. Điểm cuối này yêu cầu một nonce hợp lệ.

en: Plugin activation has been scheduled.
vi_VN: Kích hoạt plugin đã được lên lịch.

en: Plugin installation has been scheduled.
vi_VN: Cài đặt plugin đã được lên lịch.

en: Optional parameter to get only specific task lists by id.
vi_VN: Tham số tùy chọn để chỉ nhận danh sách tác vụ cụ thể theo id.

en: Shows if the product needs to be configured before it can be bought.
vi_VN: Cho biết liệu sản phẩm có cần được cấu hình trước khi có thể mua hay không.

en: Order payment URL.
vi_VN: URL thanh toán đơn hàng.

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
vi_VN: Số lượng tối đa có thể thêm vào giỏ hàng.

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
vi_VN: Số lượng tối thiểu có thể thêm vào giỏ hàng.

note: translators: 1: email address, 2: order ID .
en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
vi_VN: Đã nhận được thông báo PDT cho một tài khoản khác: %1$s. ID đơn hàng: %2$d.

note: translators: 1: order ID, 2: order ID.
en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
vi_VN: Đã nhận được thông báo PDT cho đơn hàng %1$d trên điểm cuối cho đơn hàng %2$d.

[ctx: block description]
en: Display a checkout form so your customers can submit orders.
vi_VN: Hiển thị biểu mẫu thanh toán để khách hàng của bạn có thể gửi đơn đặt hàng.

[ctx: block title]
en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

[ctx: block description]
en: Contains the products table and other custom blocks of filled mini-cart.
vi_VN: Chứa bảng sản phẩm và các khối tùy chỉnh khác của giỏ hàng mini đã được điền.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Items
vi_VN: Mục Giỏ hàng Mini

en: Email address (optional)
vi_VN: Địa chỉ email (tùy chọn)

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
vi_VN: Điều này có nghĩa là bảng có thể ở trạng thái không nhất quán. Bạn nên chạy một quy trình tạo lại mới hoặc tiếp tục quy trình đã bị hủy (Trạng thái - Công cụ - Tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm/Tiếp tục tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm) trước khi bật sử dụng bảng.

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
vi_VN: CẢNH BÁO: Quá trình tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm đã bị hủy.

en: Resume
vi_VN: Tiếp tục

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
vi_VN: Quá trình tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm đã được tiếp tục.

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
vi_VN: Công cụ này sẽ tiếp tục quá trình tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm tại thời điểm nó bị hủy bỏ (%1$s sản phẩm đã được xử lý).

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
vi_VN: Tiếp tục tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
vi_VN: Quá trình tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm đã bị hủy.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
vi_VN: Công cụ này sẽ hủy bỏ việc tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm. Sau khi hoàn tất, quy trình có thể được bắt đầu lại hoặc tiếp tục từ nơi nó đã dừng.

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
vi_VN: Hủy bỏ việc tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
vi_VN: Số lượng tăng thêm. Số lượng phải là bội số của giá trị này.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
vi_VN: Cách kiểm soát số lượng của mặt hàng này, ví dụ như bất kỳ giới hạn nào được áp dụng.

en: Quantity of this item to add to the cart.
vi_VN: Số lượng mặt hàng này để thêm vào giỏ hàng.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
vi_VN: Thay đổi nền tảng có vẻ như là một rào cản lớn cần vượt qua, nhưng việc di chuyển sản phẩm, khách hàng và đơn đặt hàng của bạn sang WooCommerce dễ dàng hơn bạn nghĩ. Bài viết này sẽ giúp bạn thực hiện quá trình này.

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
vi_VN: Cách Di chuyển từ Magento sang WooCommerce

[ctx: block description]
en: Block that displays the title of the Mini-Cart block.
vi_VN: Khối hiển thị tiêu đề của khối Giỏ hàng Mini.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Title
vi_VN: Tiêu đề Giỏ hàng Mini

[ctx: block description]
en: Block that displays the products table of the Mini-Cart block.
vi_VN: Khối hiển thị bảng sản phẩm của khối Giỏ hàng Mini.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Products Table
vi_VN: Bảng Sản phẩm Giỏ hàng Mini

[ctx: block description]
en: Block that displays the footer of the Mini-Cart block.
vi_VN: Khối hiển thị chân trang của khối Giỏ hàng Mini.

[ctx: block title]
en: Mini-Cart Footer
vi_VN: Chân trang Giỏ hàng Mini

[ctx: block title]
en: Filled Mini-Cart view
vi_VN: Chế độ xem Giỏ hàng Mini đã điền

[ctx: block description]
en: Blocks that are displayed when the Mini-Cart is empty.
vi_VN: Các khối được hiển thị khi Giỏ hàng Mini trống.

[ctx: block title]
en: Empty Mini-Cart view
vi_VN: Chế độ xem Giỏ hàng Mini trống

en: Built by WooCommerce
vi_VN: Sử dụng WooCommerce

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooPayments%2$s
vi_VN: Chấp nhận thẻ tín dụng và các phương thức thanh toán phổ biến khác với %1$sWooPayments%2$s

en: Please provide a valid promo note name.
vi_VN: Vui lòng cung cấp tên ghi chú quảng cáo hợp lệ.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
vi_VN: Trạng thái của phiếu giảm giá. Luôn phải là nháp, đã xuất bản hoặc đang chờ xem xét

en: Dismiss the gateway
vi_VN: Bỏ qua cổng thanh toán

en: Task is not a subclass of `Task`
vi_VN: Tác vụ không phải là một lớp con của `Task`

en: You have installed a development version of WooCommerce which requires files to be built and minified. From the plugin directory, run <code>pnpm install</code> and then <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> to build and minify assets.
vi_VN: Bạn đã cài đặt phiên bản phát triển của WooCommerce yêu cầu các tệp phải được xây dựng và thu gọn. Từ thư mục plugin, hãy chạy <code>pnpm install</code> và sau đó là <code>pnpm --filter='@woocommerce/plugin-woocommerce' build</code> để xây dựng và thu gọn các tài sản.

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu cho WooCommerce. Điều này phải giống với phiên bản WooCommerce của bạn.

en: Shop country/region
vi_VN: Quốc gia/khu vực cửa hàng

note: translators: %s: Context (e.g. 'featured', 'product-preview')
en: Our request to the %s API got a malformed response.
vi_VN: Yêu cầu của chúng tôi đến API %s đã nhận được phản hồi không đúng định dạng.

note: translators: 1: Context (e.g. 'featured', 'product-preview') 2: HTTP error code
en: Our request to the %1$s API got error code %2$d.
vi_VN: Yêu cầu của chúng tôi đến API %1$s đã gặp mã lỗi %2$d.

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
vi_VN: Chúng tôi gặp lỗi SSL. Vui lòng đảm bảo rằng trang web của bạn hỗ trợ TLS phiên bản 1.2 trở lên.

en: Fier
vi_VN: Gjirokastër

[ctx: block description]
en: Display accepted payment methods.
vi_VN: Hiển thị các phương thức thanh toán được chấp nhận.

[ctx: block title]
en: Accepted Payment Methods
vi_VN: Phương thức thanh toán được chấp nhận

en: Go to checkout
vi_VN: Tiến hành thanh toán

en: View my cart
vi_VN: Xem giỏ hàng của tôi

en: Shipping, taxes, and discounts calculated at checkout.
vi_VN: Phí vận chuyển, thuế và giảm giá được tính khi thanh toán.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
vi_VN: Một liên kết để đặt mật khẩu mới sẽ được gửi đến địa chỉ email của bạn.

en: No theme is defined for this template.
vi_VN: Không có giao diện nào được xác định cho mẫu này.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
vi_VN: Danh sách các tác vụ mở rộng đã lỗi thời từ bộ lọc phía máy khách.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
vi_VN: Đây là một thông báo đơn hàng được gửi cho khách hàng chứa chi tiết đơn hàng sau khi một đơn hàng được chuyển sang trạng thái Tạm giữ từ trạng thái Chờ xử lý, Đã hủy hoặc Thất bại.

en: Product Reviews
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: There was an error generating your API Key.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tạo Khóa API của bạn.

en: Browse categories
vi_VN: Duyệt danh mục

[ctx: block description]
en: Column containing the checkout totals.
vi_VN: Cột chứa tổng thanh toán.

[ctx: block title]
en: Checkout Totals
vi_VN: Tổng thanh toán

[ctx: block description]
en: Ensure that customers agree to your Terms & Conditions and Privacy Policy.
vi_VN: Đảm bảo khách hàng đồng ý với các điều khoản và điều kiện và chính sách bảo mật của bạn.

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
vi_VN: Điều khoản sử dụng

[ctx: block title]
en: Shipping Options
vi_VN: Tùy chọn Vận chuyển

[ctx: block description]
en: Collect your customer's shipping address.
vi_VN: Thu thập địa chỉ giao hàng của khách hàng.

[ctx: block title]
en: Shipping Address
vi_VN: Địa chỉ Giao hàng

[ctx: block description]
en: Payment options for your store.
vi_VN: Tùy chọn thanh toán cho cửa hàng của bạn.

[ctx: block title]
en: Payment Options
vi_VN: Tùy chọn Thanh toán

[ctx: block description]
en: Allow customers to add a note to their order.
vi_VN: Cho phép khách hàng thêm ghi chú vào đơn đặt hàng của họ.

[ctx: block title]
en: Order Note
vi_VN: Ghi chú Đơn hàng

[ctx: block description]
en: Column containing checkout address fields.
vi_VN: Cột chứa trường địa chỉ thanh toán.

[ctx: block title]
en: Checkout Fields
vi_VN: Trường Thanh toán

[ctx: block description]
en: Collect your customer's contact information.
vi_VN: Thu thập thông tin liên lạc của khách hàng.

[ctx: block title]
en: Contact Information
vi_VN: Thông tin liên hệ

[ctx: block description]
en: Collect your customer's billing address.
vi_VN: Thu thập địa chỉ thanh toán của khách hàng.

[ctx: block title]
en: Billing Address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

[ctx: block description]
en: Allow customers to place their order.
vi_VN: Cho phép khách hàng đặt hàng.

[ctx: block title]
en: Actions
vi_VN: Thao tác

[ctx: block description]
en: Allow customers proceed to Checkout.
vi_VN: Cho phép khách hàng tiến hành Thanh toán.

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
vi_VN: Tiến hành thanh toán

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart contains products.
vi_VN: Chứa các khối được hiển thị khi giỏ hàng chứa sản phẩm.

[ctx: block title]
en: Filled Cart
vi_VN: Giỏ hàng đã thêm

[ctx: block description]
en: Contains blocks that are displayed when the cart is empty.
vi_VN: Chứa các khối được hiển thị khi giỏ hàng trống.

[ctx: block title]
en: Empty Cart
vi_VN: Giỏ hàng trống

[ctx: block description]
en: Column containing the cart totals.
vi_VN: Cột chứa tổng số giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Cart Totals
vi_VN: Tổng số giỏ hàng

[ctx: block description]
en: Show customers a summary of their order.
vi_VN: Hiển thị cho khách hàng tóm tắt về đơn đặt hàng.

[ctx: block title]
en: Order Summary
vi_VN: Tóm tắt đơn hàng

[ctx: block description]
en: Block containing current line items in Cart.
vi_VN: Khối chứa các mục dòng hiện tại trong Giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Cart Line Items
vi_VN: Mục Dòng Giỏ hàng

[ctx: block description]
en: Column containing cart items.
vi_VN: Cột chứa các mục giỏ hàng.

[ctx: block title]
en: Express Checkout
vi_VN: Thanh toán nhanh

en: Your cart
vi_VN: Giỏ hàng của bạn

en: Sorry, this order requires a shipping option.
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng này yêu cầu một tùy chọn vận chuyển.

en: If this is a default attribute
vi_VN: Nếu đây là một thuộc tính mặc định

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
vi_VN: Tiếp cận nhiều người mua sắm hơn và thúc đẩy doanh số bán hàng cho cửa hàng của bạn. Tích hợp với Google để liệt kê sản phẩm của bạn miễn phí và khởi chạy các chiến dịch quảng cáo trả phí.

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
vi_VN: Tiện ích mở rộng Eway cho WooCommerce cho phép bạn thanh toán bằng thẻ tín dụng trực tiếp trên cửa hàng của mình mà không cần chuyển hướng khách hàng của bạn đến trang web của bên thứ ba để thanh toán.

en: Task list ID does not exist
vi_VN: ID danh sách tác vụ không tồn tại

en: Task list ID already exists
vi_VN: ID danh sách tác vụ đã tồn tại

en: Sorry, that task list was not found
vi_VN: Xin lỗi, danh sách nhiệm vụ đó đã không được tìm thấy

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép ẩn danh sách nhiệm vụ.

en: Platform version to track.
vi_VN: Phiên bản nền tảng để theo dõi.

en: Platform to track.
vi_VN: Nền tảng để theo dõi.

en: Sorry, you post telemetry data.
vi_VN: Xin lỗi, bạn đăng dữ liệu đo từ xa.

en: Mini-Cart
vi_VN: Giỏ hàng nhỏ

en: Returns number of products with each stock status.
vi_VN: Trả về số lượng sản phẩm với mỗi trạng thái kho hàng.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
vi_VN: Nếu đúng, tính toán số lượng tồn kho cho các sản phẩm trong bộ sưu tập.

en: Sorry, no task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào được báo cho với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào có thể báo trước với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào có thể bị loại bỏ với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép báo lại các nhiệm vụ đang làm.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy xuất các nhiệm vụ giới thiệu.

en: Optional parameter to query specific task list.
vi_VN: Tham số tùy chọn để truy vấn danh sách tác vụ cụ thể.

en: Time period to snooze the task.
vi_VN: Khoảng thời gian để báo lại nhiệm vụ.

en: Store email address.
vi_VN: Lưu trữ địa chỉ email.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
vi_VN: Cửa hàng này có đồng ý nhận nội dung tiếp thị từ WooCommerce.com hay không.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
vi_VN: Có xem xét ngày đăng GMT khi giới hạn phản hồi theo ngày xuất bản hoặc ngày sửa đổi hay không.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Hạn chế phản hồi đối với các tài nguyên được sửa đổi trước ngày tuân thủ ISO8601 nhất định.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Hạn chế phản hồi đối với các tài nguyên được sửa đổi sau một ngày tuân thủ ISO8601 nhất định.

en: This is where you can browse products in this store.
vi_VN: Đây là nơi bạn có thể duyệt các sản phẩm trong cửa hàng này.

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa vận chuyển đã chọn không?

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ các khoản phí đã chọn không?

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
vi_VN: Thêm các công cụ tiếp thị được đề xuất để tiếp cận khách hàng mới và phát triển doanh nghiệp của bạn

en: Locations outside all other zones
vi_VN: Các địa điểm bên ngoài tất cả các khu vực khác

en: International
vi_VN: Quốc tế

en: Reach out to customers
vi_VN: Tiếp cận với khách hàng

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
vi_VN: Tăng cường tốc độ và bảo mật với %1$sJetpack%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
vi_VN: Nhận thuế bán hàng tự động với %1$sWooCommerce Tax%2$s

note: translators: 1: opening product link tag. 2: closing link tag
en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
vi_VN: In nhãn vận chuyển với %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: ZIP Code
vi_VN: Mã ZIP

note: translators: %s: WooCommerce.com Subscriptions tab count HTML.
en: My Subscriptions %s
vi_VN: Đăng ký của tôi %s

note: translators: 1: opening analytics docs link tag. 2: closing link tag
en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
vi_VN: Đã tìm thấy các tệp có thể chứa báo cáo %1$sphân tích cửa hàng%2$s trong thư mục tải lên của bạn - chúng tôi khuyên bạn nên đánh giá và xóa bất kỳ tệp nào như vậy.

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
vi_VN: Đã tìm thấy các tệp có khả năng không an toàn trong thư mục tải lên của bạn

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
vi_VN: Cập nhật bảng trực tiếp khi thay đổi sản phẩm, thay vì lên lịch hoãn cập nhật .

en: Direct updates
vi_VN: Các cập nhật trực tiếp

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
vi_VN: Sử dụng bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm để lọc danh mục.

en: Enable table usage
vi_VN: Bật sử dụng bảng

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
vi_VN: Các cài đặt này không có sẵn trong khi tái tạo bảng tra cứu đang được tiến hành.

en: Product attributes lookup table
vi_VN: Bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
vi_VN: Chọn một sản phẩm để tái tạo dữ liệu hoặc để trống để tái tạo bảng đầy đủ:

en: Additional data to pass to the extension
vi_VN: Dữ liệu bổ sung để chuyển đến tiện ích mở rộng

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
vi_VN: Tên của phần mở rộng - điều này sẽ được sử dụng để đảm bảo dữ liệu trong yêu cầu được định tuyến phù hợp.

en: Enable WooCommerce Analytics
vi_VN: Kích hoạt phân tích WooCommerce

en: N. Revenue (formatted)
vi_VN: N. Doanh thu (định dạng)

en: Net total revenue (formatted).
vi_VN: Tổng doanh thu thuần (định dạng).

en: When true, refunded items are restocked.
vi_VN: Khi đúng, các mặt hàng được hoàn tiền sẽ được nhập lại kho.

en: Shipping Phone Number
vi_VN: Số điện thoại Giao hàng

en: Billing Phone Number
vi_VN: Số điện thoại thanh toán

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
vi_VN: Chính sách đổi trả hàng

[ctx: Page slug]
en: refund_returns
vi_VN: hoan-tien-tra-hang

note: translators: 1: last access date 2: last access time 3: last access timezone abbreviation
en: %1$s at %2$s %3$s
vi_VN: %1$s ở %2$s %3$s

en: Edit page
vi_VN: Sửa trang

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
vi_VN: Chúng tôi đã tạo một trang Chính sách hoàn lại tiền và trả hàng dự thảo mẫu cho bạn. Hãy xem và cập nhật nó để phù hợp với cửa hàng của bạn.

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
vi_VN: Thiết lập trang Chính sách hoàn lại tiền để nâng cao uy tín cho cửa hàng của bạn.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các sản phẩm sắp hết hàng hoặc đã hết hàng. (Đã lỗi thời)

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
vi_VN: %1$s không thể được phân phối bằng phương thức Buộc tải xuống. Một chuyển hướng sẽ được sử dụng thay thế.

note: translators: %1$s contains the filepath of the digital asset.
en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
vi_VN: %1$s không thể được phân phát bằng phương thức X-Accel-Redirect/X-Sendfile. Thay vào đó, một phương thức Tải xuống bắt buộc sẽ được sử dụng.

note: translators: %1$s is a link to the WooCommerce documentation.
en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
vi_VN: Nếu phương thức tải xuống "Buộc tải xuống" hoặc "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" được chọn nhưng không hoạt động, hệ thống sẽ sử dụng phương thức "Chuyển hướng" như một giải pháp cuối cùng. <a href="%1$s">Xem hướng dẫn này</a> để biết thêm chi tiết.

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
vi_VN: Cho phép sử dụng chế độ chuyển hướng (không an toàn) như một giải pháp cuối cùng

en: Set your store location and where you'll ship to.
vi_VN: Thiết lập vị trí cửa hàng và nơi bạn sẽ giao hàng đến.

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
vi_VN: Chọn dịch vụ thanh toán và bật phương thức thanh toán tại trang thanh toán.

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
vi_VN: Bạn chỉ còn một bước nữa là nhận được thanh toán. Xác minh chi tiết doanh nghiệp của bạn để bắt đầu quản lý giao dịch với WooPayments.

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
vi_VN: Hãy bắt đầu bằng cách thêm sản phẩm đầu tiên vào cửa hàng của bạn. Bạn có thể thêm sản phẩm của mình theo cách thủ công, thông qua tệp CSV hoặc nhập chúng từ dịch vụ khác.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng của bạn là bắt buộc để thiết lập quốc gia xuất xứ cho việc vận chuyển, tiền tệ, và các tùy chọn thanh toán.

en: Set your store location and configure tax rate settings.
vi_VN: Đặt vị trí cửa hàng của bạn và cấu hình cài đặt thuế suất.

en: Grow your store
vi_VN: Phát triển cửa hàng của bạn

en: The rate at which tax is applied.
vi_VN: Thuế suất được áp dụng.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
vi_VN: Ghi chú không khả dụng vì kho dữ liệu "admin-note" không thể tải được.

en: Get backups
vi_VN: Sao lưu dữ liệu

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
vi_VN: Thời gian ngừng hoạt động của cửa hàng đồng nghĩa với việc mất doanh thu. Khôi phục bằng một cú nhấp chuột giúp bạn nhanh chóng hoạt động trở lại nếu có sự cố xảy ra.

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
vi_VN: Bảo vệ Của hàng WooCommerce của bạn bằng Jetpack Backup.

en: The Payfast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs. Selecting this extension will configure your store to use South African rands as the selected currency.
vi_VN: Tiện ích mở rộng Payfast cho WooCommerce cho phép bạn chấp nhận thanh toán bằng Thẻ tín dụng và EFT thông qua một trong những cổng thanh toán phổ biến nhất ở Nam Phi. Không có phí thiết lập hoặc chi phí đăng ký hàng tháng. Việc chọn tiện ích mở rộng này sẽ định cấu hình cửa hàng của bạn để sử dụng đồng rand Nam Phi làm đơn vị tiền tệ đã chọn.

en: Number of variation items sold.
vi_VN: Số lượng biến thể sản phẩm đã bán.

en: Variations Sold
vi_VN: Biến thể đã bán

en: Number of product items sold.
vi_VN: Số mặt hàng sản phẩm đã bán.

en: Products sold
vi_VN: Sản phẩm đã bán

en: Source of note.
vi_VN: Nguồn ghi chú.

en: Data store:
vi_VN: Kho dữ liệu:

en: This section shows details of Action Scheduler.
vi_VN: Phần này hiển thị chi tiết của Bộ lập lịch hành động.

en: Products by Rating list
vi_VN: Sản phẩm theo Danh sách bình chọn

en: Recently Viewed Products list
vi_VN: Các sản phẩm đã xem gần đây

en: Change status to cancelled
vi_VN: Đổi trạng thái thành đã hủy

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d ID
vi_VN: ID Tải xuống %d

en: Things to do next
vi_VN: Bước kế tiếp

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooPayments.
vi_VN: Quản lý giao dịch mà không cần rời khỏi Bảng điều khiển WordPress của bạn. Chỉ với WooPayments.

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
vi_VN: Tạo và gửi email theo dõi sau khi mua hàng, bản tin, và các chiến dịch quảng cáo ngay từ bảng điều khiển của bạn.

en: Invalid path provided.
vi_VN: Đường dẫn được cung cấp không hợp lệ.

en: How easy was it to add a product tag?
vi_VN: Việc thêm một thẻ sản phẩm dễ dàng đến mức nào?

en: A link to a product.
vi_VN: Liên kết tới một sản phẩm.

en: Product Link
vi_VN: Liên kết sản phẩm

en: A link to a product tag.
vi_VN: Một liên kết đến một thẻ sản phẩm.

en: Product Tag Link
vi_VN: Liên kết thẻ sản phẩm

en: A link to a product category.
vi_VN: Liên kết đến danh mục sản phẩm.

en: Product Category Link
vi_VN: Liên kết danh mục sản phẩm

note: translators: %1$s: Link to WP Mail Logging plugin, %2$s: Link to Email FAQ support page.
en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
vi_VN: Để đảm bảo thông báo của cửa hàng đến với bạn và khách hàng của bạn; hộp thư đến, chúng tôi khuyên bạn nên kết nối địa chỉ email với miền của mình và thiết lập máy chủ SMTP chuyên dụng. Nếu có thứ gì đó dường như gửi không chính xác, hãy cài đặt <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> hoặc kiểm tra <a href="%2$s">trang Câu hỏi thường gặp về email</a>.

en: Capital
vi_VN: Thủ đô

note: translators: %d: How many products have been processed so far.
en: Filling in progress (%d)
vi_VN: Đang điền (%d)

en: Product attributes lookup table data is regenerating
vi_VN: Dữ liệu bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm đang được tạo lại

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
vi_VN: Công cụ này sẽ tạo lại dữ liệu bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm từ dữ liệu sản phẩm hiện có. Quá trình này có thể mất một lúc.

en: Regenerate the product attributes lookup table
vi_VN: Tạo lại bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
vi_VN: Paystack giúp các thương nhân châu Phi chấp nhận thanh toán trực tuyến một lần và định kỳ với cổng thanh toán hiện đại, an toàn và bảo mật.

note: translators: the title of the payment gateway
en: %s connected successfully
vi_VN: Kết nối thành công

en: MailPoet
vi_VN: Bưu phẩm

en: How easy was it to add a product attribute?
vi_VN: Việc thêm một thuộc tính sản phẩm dễ dàng như thế nào?

en: How easy was it to add product category?
vi_VN: Việc thêm danh mục sản phẩm có dễ dàng không?

en: How easy was it to use search?
vi_VN: Việc sử dụng tìm kiếm có dễ dàng không?

en: Hi there,
vi_VN: Chào bạn,

note: translators: %s Field label.
en: %s (optional)
vi_VN: %s (tùy chọn)

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
vi_VN: Kích hoạt plugin độc quyền của PayU cho WooCommerce để bắt đầu chấp nhận thanh toán bằng hơn 100 phương thức thanh toán có sẵn ở Ấn Độ bao gồm thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ, UPI, v.v.!

en: PayU for WooCommerce
vi_VN: PayU cho WooCommerce

en: Get ready to start selling
vi_VN: Sẵn sàng để bắt đầu bán hàng

en: Block name is required.
vi_VN: Tên khối là bắt buộc.

note: translators: 1: The first n-1 items of a list 2: the last item in the list.
en: %1$s and %2$s
vi_VN: %1$s và %2$s

note: translators: %s: Integration name.
en: Integration "%s" is not registered.
vi_VN: Tích hợp "%s" chưa được đăng ký.

note: translators: %s: Integration name.
en: "%s" is already registered.
vi_VN: "%s" đã được đăng ký rồi.

en: Integration registry requires an identifier.
vi_VN: Đăng ký tích hợp yêu cầu một mã định danh.

en: There was an error with an item in your cart.
vi_VN: Có lỗi với một mặt hàng trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
vi_VN: Không có đủ %s trong kho. Vui lòng giảm số lượng trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
vi_VN: Không có đủ %s trong kho. Vui lòng giảm số lượng trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
vi_VN: Có quá nhiều %s trong giỏ hàng. Chỉ có thể mua 1 sản phẩm cho mỗi loại. Vui lòng giảm số lượng trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
vi_VN: Có quá nhiều %s trong giỏ hàng. Chỉ có thể mua 1 sản phẩm. Vui lòng giảm số lượng trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
vi_VN: %s không thể được mua. Vui lòng xóa chúng khỏi giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product name.
en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
vi_VN: %s không thể được mua. Vui lòng xóa nó khỏi giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product names.
en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
vi_VN: %s đã hết hàng và không thể mua được. Vui lòng xóa chúng khỏi giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product name.
en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
vi_VN: %s đã hết hàng và không thể mua được. Vui lòng xóa nó khỏi giỏ hàng của bạn.

en: Tax class slug is invalid
vi_VN: Slug lớp thuế không hợp lệ

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
vi_VN: Tên thành phố, không hỗ trợ nhiều giá trị. Không còn được dùng nữa kể từ WooCommerce 5.3, nên sử dụng 'cities' để thay thế.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
vi_VN: Mã bưu chính/ZIP, không hỗ trợ nhiều giá trị. Không còn được dùng nữa kể từ WooCommerce 5.3, nên sử dụng 'postcodes' để thay thế.

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
vi_VN: Danh sách tên thành phố. Được giới thiệu trong WooCommerce 5.3.

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
vi_VN: Danh sách mã bưu điện / ZIP. Được giới thiệu trong WooCommerce 5.3.

en: Amount that will be refunded for this tax.
vi_VN: Số tiền sẽ được hoàn lại cho khoản thuế này.

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
vi_VN: Số tiền sẽ được hoàn lại cho mục hàng này (không bao gồm thuế).

en: Low Stock amount for the variation.
vi_VN: Số lượng sắp hết hàng cho biến thể.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các tài nguyên được gán cho một mục cha cụ thể. Chỉ áp dụng cho các phân loại có cấu trúc phân cấp.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
vi_VN: Bù đắp tập kết quả theo một số lượng mục cụ thể. Chỉ áp dụng cho phân loại theo thứ bậc.

en: Low Stock amount for the product.
vi_VN: Số lượng sắp hết hàng cho sản phẩm.

en: Coupon item ID is readonly.
vi_VN: ID mục mã giảm giá chỉ đọc.

en: Search for a page&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm một trang&hellip;

note: translators: 1: tax class name 2: error message
en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
vi_VN: Không thể lưu lớp thuế bổ sung "%1$s". %2$s.

en: Start selling
vi_VN: Bắt đầu bán hàng

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
vi_VN: Bạn sắp hoàn thành! Sau khi bạn hoàn thành thiết lập cửa hàng, bạn có thể bắt đầu nhận đơn đặt hàng.

en: of
vi_VN: của

en: Step
vi_VN: Bước

en: WooCommerce Setup
vi_VN: Cài đặt WooCommerce

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
vi_VN: Khi tồn kho của biến thể đạt đến số lượng này, bạn sẽ được thông báo qua email. Giá trị mặc định cho tất cả các biến thể có thể được đặt trong tab Kho hàng của sản phẩm. Giá trị mặc định của cửa hàng có thể được đặt trong Cài đặt > Sản phẩm > Kho hàng.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Parent product's threshold (%d)
vi_VN: Ngưỡng của sản phẩm cha (%d)

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
vi_VN: Khi lượng hàng tồn kho của sản phẩm đạt đến mức này, bạn sẽ được thông báo qua email. Có thể xác định các giá trị khác nhau cho từng biến thể riêng lẻ. Giá trị mặc định của cửa hàng có thể được đặt trong Cài đặt > Sản phẩm > Tồn kho.

note: translators: %d: Amount of stock left
en: Store-wide threshold (%d)
vi_VN: Ngưỡng toàn cửa hàng (%d)

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
vi_VN: Sản phẩm đã chọn không phải là biến thể của %2$s, vui lòng chọn các tùy chọn sản phẩm bằng cách truy cập <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
vi_VN: Thanh toán dễ dàng bằng Mollie: Cung cấp các phương thức thanh toán toàn cầu và địa phương, được tích hợp trong vài phút và hỗ trợ bằng ngôn ngữ của bạn.

en: PayPal Payments
vi_VN: Thanh toán bằng PayPal

en: Add manually
vi_VN: Thêm thủ công

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
vi_VN: Tùy chọn, cách hiển thị giá trị siêu dữ liệu cho người dùng.

en: Value of the metadata.
vi_VN: Giá trị của siêu dữ liệu.

en: Name of the metadata.
vi_VN: Tên của siêu dữ liệu.

en: Metadata related to the item
vi_VN: Siêu dữ liệu liên quan đến mặt hàng

en: List of required payment gateway features to process the order.
vi_VN: Danh sách các tính năng cổng thanh toán bắt buộc để xử lý đơn hàng.

en: List of cart fees.
vi_VN: Danh sách phí giỏ hàng.

en: The provided postcode / ZIP is not valid
vi_VN: Mã bưu điện / ZIP được cung cấp không hợp lệ

note: translators: %1$s given state, %2$s valid states
en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
vi_VN: Tiểu bang được cung cấp (%1$s) không hợp lệ. Phải là một trong số: %2$s

note: translators: %s valid country codes
en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
vi_VN: Mã quốc gia được cung cấp không hợp lệ. Phải là một trong số: %s

en: Total tax amount for this fee.
vi_VN: Tổng số tiền thuế cho khoản phí này.

en: Total amount for this fee.
vi_VN: Tổng số tiền cho khoản phí này.

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Tổng số tiền phí được cung cấp bằng đơn vị nhỏ nhất của đơn vị tiền tệ.

en: The provided phone number is not valid
vi_VN: Số điện thoại được cung cấp không hợp lệ

en: The provided email address is not valid
vi_VN: Địa chỉ email được cung cấp không hợp lệ

note: translators: %s: is the field label translators: %s Field label.
en: %s is required
vi_VN: %s là bắt buộc

en: billing address
vi_VN: địa chỉ thanh toán

en: shipping address
vi_VN: địa chỉ giao hàng

note: translators: %s Address type.
en: There was a problem with the provided %s:
vi_VN: Có vấn đề với %s được cung cấp:

note: translators: %s country name.
en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
vi_VN: Rất tiếc, chúng tôi không cho phép đặt hàng từ quốc gia được cung cấp (%s)

note: translators: %s country name.
en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
vi_VN: Xin lỗi, chúng tôi không giao hàng đến quốc gia được cung cấp (%s)

note: translators: %s provided email.
en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
vi_VN: Địa chỉ email được cung cấp (%s) không hợp lệ—vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ

en: A valid email address is required
vi_VN: Một email hợp lệ là yêu cầu

note: translators: %s file handle name.
en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
vi_VN: Tập lệnh có tên %s phụ thuộc vào chính nó đã bị xóa. Đây là dấu hiệu cho thấy mã JS của bạn có sự phụ thuộc vòng có thể gây ra lỗi.

note: translators: %s is template name
en: Sorry, creating the product with template failed.
vi_VN: Rất tiếc, tạo sản phẩm bằng mẫu đã thất bại.

en: Product template name.
vi_VN: Tên mẫu sản phẩm.

en: Extended task List
vi_VN: Danh sách nhiệm vụ mở rộng

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
vi_VN: Bạn muốn danh mục sản phẩm và hình ảnh của mình trông thật đẹp và phù hợp với thương hiệu của bạn. Hướng dẫn này sẽ cung cấp cho bạn tất cả các mẹo cần thiết để làm cho sản phẩm của bạn trông tuyệt vời trong cửa hàng.

en: How to customize your product catalog
vi_VN: Cách tùy chỉnh danh mục sản phẩm của bạn

note: translators: ISO 3166-1 alpha-2 country code
en: '%s' is not a valid country code.
vi_VN: '%s' không phải là mã quốc gia hợp lệ.

en: Generated at
vi_VN: Được tạo lúc

en: This section shows information about this status report.
vi_VN: Phần này hiển thị thông tin về báo cáo trạng thái này.

en: Status report information
vi_VN: Thông tin báo cáo trạng thái

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
vi_VN: Trang không chứa mã rút gọn %1$s hoặc khối %2$s.

en: Get the basics
vi_VN: Nhận những điều cơ bản

en: You're invited to share your experience
vi_VN: Bạn được mời chia sẻ trải nghiệm của mình

en: No product attribute with that slug was found.
vi_VN: Không tìm thấy thuộc tính sản phẩm nào có slug đó.

en: Search by similar attribute name.
vi_VN: Tìm kiếm theo tên thuộc tính tương tự.

en: Slug identifier for the resource.
vi_VN: Slug định danh cho tài nguyên.

note: translators: 1: line break tag, 2: open link to WordPress update link, 3: close link tag.
en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
vi_VN: %1$s %2$sCập nhật WordPress để bật điều hướng mới%3$s

en: I don't know how to get a date from a %s
vi_VN: Tôi không biết cách lấy ngày tháng từ %s

note: translators: 1: Link URL
en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
vi_VN: Với việc phát hành WooCommerce 4.0, các báo cáo này đang được thay thế. Có một phần Phân tích mới và tốt hơn dành cho người dùng đang chạy WordPress 5.3+. Hãy chuyển sang <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> hoặc tìm hiểu thêm về trải nghiệm mới trong <a href="https://woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">tài liệu WooCommerce Analytics</a>.

en: Department
vi_VN: Phòng/Ban

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
vi_VN: Bạn nên tạo bản sao lưu cho site trước khi cập nhật.

en: Are you sure you're ready?
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng chưa?

en: Send
vi_VN: Gửi

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
vi_VN: Tiện ích mở rộng Razorpay chính thức cho WooCommerce cho phép bạn chấp nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng, thẻ ghi nợ, netbanking, ví điện tử và UPI.

note: translators: %s: extension namespace
en: Extension data registered by %s
vi_VN: Dữ liệu tiện ích mở rộng được đăng ký bởi %s

en: Whether the product is visible in the catalog
vi_VN: Liệu sản phẩm có hiển thị trong danh mục hay không

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
vi_VN: Tổng thuế trên phí vận chuyển. Nếu phí vận chuyển chưa được tính, một phản hồi rỗng sẽ được gửi.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
vi_VN: Tổng giá của phí vận chuyển. Nếu phí vận chuyển chưa được tính, một phản hồi rỗng sẽ được gửi.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
vi_VN: Đúng nếu giỏ hàng đáp ứng tiêu chí hiển thị chi phí vận chuyển, và các mức phí đã được tính toán và bao gồm trong tổng cộng.

en: Current set billing address for the customer.
vi_VN: Địa chỉ thanh toán hiện tại được đặt cho khách hàng.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
vi_VN: Loại giảm giá cho phiếu ưu đãi (ví dụ: theo phần trăm hoặc số tiền cố định)

en: The coupon's unique code.
vi_VN: Mã duy nhất của phiếu giảm giá.

en: Unable to create order
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đặt hàng cuối cùng cho sản phẩm này, theo múi giờ của trang web.

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các đơn hàng có loại khách hàng được chỉ định

en: Alias for customer_type (deprecated).
vi_VN: Bí danh cho customer_type (đã lỗi thời).

en: How easy was it to update your settings?
vi_VN: Việc cập nhật cài đặt của bạn dễ dàng như thế nào?

en: How easy was it to update an order?
vi_VN: Việc cập nhật đơn hàng dễ dàng như thế nào?

en: Thank you for your feedback!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã phản hồi!

note: translators: %1$s: coupon code, %2$s: myaccount page link.
en: Usage limit for coupon "%1$s" has been reached. If you were using this coupon just now but your order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%2$s">my account page</a>.
vi_VN: Đã đạt đến giới hạn sử dụng cho mã giảm giá "%1$s". Nếu bạn vừa sử dụng mã này nhưng đơn hàng chưa được hoàn tất, bạn có thể thử lại hoặc hủy đơn hàng bằng cách truy cập <a href="%2$s">trang tài khoản của tôi</a>.

en: Back
vi_VN: Quay lại

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
vi_VN: Công cụ này sẽ đặt lại các giá trị được lưu trong bộ nhớ đệm được sử dụng trong phân tích WooCommerce. Nếu các con số vẫn không ổn, hãy thử %1$sNhập lại dữ liệu lịch sử%2$s.

en: How easy was it to import products?
vi_VN: Việc nhập sản phẩm dễ dàng như thế nào?

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
vi_VN: Tìm kiếm đơn đặt hàng, thông tin khách hàng và xử lý hoàn tiền chỉ bằng một cú nhấp chuột với ứng dụng Woo.

en: Manage your orders on the go
vi_VN: Quản lý đơn hàng của bạn khi đang di chuyển

en: Stats about variations.
vi_VN: Thống kê về các biến thể.

en: Variations detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về các biến thể.

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mặt hàng không được gán biến thể (các) được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mặt hàng được gán biến thể (các) được chỉ định.

en: Limit result set to variations in the specified categories.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các biến thể trong danh mục được chỉ định.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các biến thể không bao gồm các thuộc tính được chỉ định.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các biến thể bao gồm các thuộc tính được chỉ định.

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
vi_VN: Thêm thông tin bổ sung về mỗi biến thể vào báo cáo.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các mục không có (các) sản phẩm cha được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các mục có (các) sản phẩm cha được chỉ định.

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các biến thể không thuộc các danh mục được chỉ định.

note: translators: 1: tax amount 2: country name
en: (includes %1$s estimated for %2$s)
vi_VN: (bao gồm %1$s ước tính cho %2$s)

en: Parish
vi_VN: Giáo xứ

en: Town / City / Post Office
vi_VN: Thị trấn / Thành phố / Bưu điện

en: Tags deleted.
vi_VN: Đã xóa các thẻ.

en: Categories deleted.
vi_VN: Chuyên mục đã bị xóa.

note: translators: 1: product link, 2: product name
en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
vi_VN: Vui lòng chọn các tùy chọn sản phẩm bằng cách truy cập <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Click here to set your new password.
vi_VN: Click để nhập mật khẩu mới.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
vi_VN: Có tạo tài khoản người dùng mới như một phần của quá trình xử lý đơn đặt hàng hay không.

note: translators: 1: opening link tag, 2: closing tag
en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
vi_VN: Bằng cách nhấp vào "Bắt đầu", bạn đồng ý với %1$sĐiều khoản dịch vụ%2$s của chúng tôi

en: The slug for the resource.
vi_VN: Slug cho tài nguyên.

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
vi_VN: Khóa đặt lại mật khẩu này dành cho một tài khoản người dùng khác. Vui lòng đăng xuất và thử lại.

en: Set password
vi_VN: Đặt mật khẩu

en: Meta value for UI display.
vi_VN: Giá trị meta để hiển thị UI.

en: Meta key for UI display.
vi_VN: Khóa meta để hiển thị UI.

en: Parent product name if the product is a variation.
vi_VN: Tên sản phẩm cha nếu sản phẩm là một biến thể.

en: Let's go
vi_VN: Hãy bắt đầu

en: Abort
vi_VN: Hủy bỏ

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
vi_VN: Tìm kiếm theo tên sản phẩm, SKU, hoặc giá trị thuộc tính tương tự.

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
vi_VN: Vui lòng cung cấp một mảng ID thông qua tham số noteIds.

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng không bao gồm sản phẩm có các thuộc tính được chỉ định.

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng bao gồm sản phẩm có các thuộc tính được chỉ định.

en: Export ID.
vi_VN: ID xuất.

en: Export status message.
vi_VN: Thông báo trạng thái xuất dữ liệu.

en: Export status.
vi_VN: Trạng thái xuất dữ liệu.

en: Setup Wizard
vi_VN: Trình hướng dẫn thiết lập

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
vi_VN: Các khóa học trực tuyến là một giải pháp tuyệt vời cho bất kỳ doanh nghiệp nào có thể dạy một kỹ năng mới. Vì các khóa học không yêu cầu phát triển sản phẩm vật lý hay vận chuyển, chúng có giá cả phải chăng, tạo ra nhanh chóng, và có thể tạo ra thu nhập thụ động trong nhiều năm tới. Trong bài viết này, chúng tôi cung cấp cho bạn thêm thông tin về việc bán khóa học bằng WooCommerce.

en: Do you want to sell online courses?
vi_VN: Bạn có muốn bán các khóa học trực tuyến?

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
vi_VN: Theo dõi doanh số và sản phẩm hoạt động hiệu quả cao của bạn bằng ứng dụng Woo.

en: Track your store performance on mobile
vi_VN: Theo dõi hiệu suất cửa hàng của bạn trên thiết bị di động

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
vi_VN: Chỉnh sửa và tạo sản phẩm mới từ thiết bị di động của bạn bằng ứng dụng Woo

en: Edit products on the move
vi_VN: Chỉnh sửa sản phẩm khi di chuyển

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
vi_VN: Quá trình giới thiệu được duy trì trong WooCommerce Admin.

en: Åland Islands
vi_VN: Quần đảo Åland

en: WooCommerce Product Elements
vi_VN: Yếu tố sản phẩm WooCommerce

en: This will change the stock status of all variations.
vi_VN: Thao tác này sẽ thay đổi trạng thái kho hàng của tất cả các biến thể.

en: Are you sure you want to run this tool?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn chạy công cụ này không?

en: Net Payment
vi_VN: Thanh toán ròng

note: translators: 1: payment date. 2: payment method
en: %1$s via %2$s
vi_VN: %1$s qua %2$s

en: Paid
vi_VN: Đã thanh toán

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
vi_VN: Tệp đã tải lên: %s

en: The ID for the resource.
vi_VN: ID cho tài nguyên.

en: Instance ID.
vi_VN: ID phiên bản.

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not updated
vi_VN: %s không được cập nhật

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s not added
vi_VN: %s không được thêm vào

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s updated
vi_VN: %s đã được cập nhật

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s deleted
vi_VN: %s đã bị xóa

[ctx: taxonomy term messages]
note: translators: %s: taxonomy label
en: %s added
vi_VN: %s đã được thêm vào

en: Tag not updated.
vi_VN: Thẻ không được cập nhật.

en: Tag not added.
vi_VN: Thẻ không được thêm.

en: Tag updated.
vi_VN: Đã cập nhật thẻ.

en: Tag deleted.
vi_VN: Đã xóa thẻ.

en: Tag added.
vi_VN: Đã thêm thẻ.

en: Category not updated.
vi_VN: Danh mục không được cập nhật.

en: Category not added.
vi_VN: Danh mục không được thêm vào.

en: Category updated.
vi_VN: Danh mục đã được cập nhật.

en: Category deleted.
vi_VN: Danh mục đã bị xóa.

en: Category added.
vi_VN: Danh mục đã được thêm vào.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
vi_VN: Hiển thị sản phẩm

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
vi_VN: Loại sản phẩm

en: Community support
vi_VN: Hỗ trợ cộng đồng

en: Visit community forums
vi_VN: Truy cập diễn đàn cộng đồng

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
vi_VN: Một tài khoản đã được đăng ký với địa chỉ email của bạn. <a href="#" class="showlogin">Vui lòng đăng nhập.</a>

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Các loại thuế được áp dụng cho mức phí vận chuyển này bằng đơn vị nhỏ nhất của tiền tệ.

en: True if the product is on backorder.
vi_VN: Đúng nếu sản phẩm đang được đặt hàng lại.

en: The attribute taxonomy name.
vi_VN: Tên phân loại của thuộc tính.

en: Add to cart URL.
vi_VN: Thêm vào URL giỏ hàng.

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
vi_VN: Sản phẩm có được phép đặt trước khi hết hàng không? Giá trị này cũng sẽ trả về false nếu thông báo đặt trước khi hết hàng bị tắt.

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
vi_VN: Sản phẩm có các tùy chọn bổ sung trước khi có thể thêm vào giỏ hàng không?

en: The assigned attribute.
vi_VN: Thuộc tính được gán.

en: List of variation attributes.
vi_VN: Danh sách các thuộc tính biến thể.

en: The term slug.
vi_VN: Slug thuật ngữ.

en: The term name.
vi_VN: Tên thuật ngữ.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
vi_VN: ID của giá trị, hoặc 0 nếu thuộc tính không phải là thuộc tính chung.

en: List of assigned attribute terms.
vi_VN: Danh sách các giá trị thuộc tính được gán.

en: True if this attribute is used by product variations.
vi_VN: Đúng nếu thuộc tính này được sử dụng cho các biến thể sản phẩm.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
vi_VN: Phân loại của thuộc tính, hoặc null nếu thuộc tính không dựa trên phân loại.

en: The attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
vi_VN: ID thuộc tính, hoặc 0 nếu thuộc tính không dựa trên phân loại.

en: Tag link.
vi_VN: Liên kết thẻ.

en: Tag slug
vi_VN: Slug thẻ

en: Tag name
vi_VN: Tên thẻ

en: Tag ID
vi_VN: ID thẻ

en: List of tags, if applicable.
vi_VN: Danh sách các thẻ, nếu có.

en: Category link
vi_VN: Liên kết danh mục

en: Category slug
vi_VN: Tên rút gọn danh mục

en: Category name
vi_VN: Tên danh mục

en: Category ID
vi_VN: ID danh mục

en: List of categories, if applicable.
vi_VN: Danh mục sản phẩm, nếu có.

en: Total distinct customers.
vi_VN: Tổng số khách hàng riêng biệt.

en: Whether or not the profile was skipped.
vi_VN: Liệu hồ sơ có bị bỏ qua hay không.

en: Analytics cache cleared.
vi_VN: Bộ nhớ đệm phân tích đã được xóa.

en: Clear analytics cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ đệm phân tích

en: Customizable products
vi_VN: Sản phẩm có thể tùy chỉnh

en: Bundles
vi_VN: Gói sản phẩm

en: Education and learning
vi_VN: Giáo dục và đào tạo

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
vi_VN: Với các khối của chúng tôi, bạn có thể chọn và hiển thị sản phẩm, danh mục, bộ lọc và nhiều thứ khác ở hầu hết mọi nơi trên trang web của bạn - không cần sử dụng mã rút gọn hoặc chỉnh sửa dòng mã. Tìm hiểu thêm về cách sử dụng từng khối.

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
vi_VN: Tùy chỉnh cửa hàng trực tuyến của bạn với các khối WooCommerce

en: Ready to launch your store?
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng để ra mắt cửa hàng của mình?

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
vi_VN: Để đảm bảo bạn không bao giờ có cảm giác chìm đắm "mình đã quên điều gì", chúng tôi đã tập hợp danh sách kiểm tra trước khi ra mắt cần thiết.

en: Set up additional payment options
vi_VN: Thiết lập các tùy chọn thanh toán bổ sung

note: translators: 1: Orders URL 2: Address URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
vi_VN: Từ bảng điều khiển tài khoản, bạn có thể xem <a href="%1$s">các đơn hàng gần đây</a>, quản lý <a href="%2$s">địa chỉ thanh toán</a> và <a href="%3$s">chỉnh sửa mật khẩu và thông tin tài khoản</a>.

en: Invalid admin note
vi_VN: Ghi chú quản trị không hợp lệ

en: Browse store
vi_VN: Duyệt cửa hàng

en: New in store
vi_VN: Mới trong cửa hàng

en: Your cart is currently empty!
vi_VN: Giỏ hàng hiện tại chưa có sản phẩm nào!

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Remove item
vi_VN: Xóa sản phẩm

note: translators: %s is the name of the product in cart. translators: %s refers to the item name in the cart.
en: Quantity of %s in your cart.
vi_VN: Số lượng %s trong giỏ hàng của bạn.

en: Variation options
vi_VN: Tùy chọn biến thể

en: Phone (optional)
vi_VN: Số điện thoại (tùy chọn)

en: Order summary
vi_VN: Tóm tắt đơn hàng

en: Payment Method
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Discounted price:
vi_VN: Giá đã giảm:

en: Previous price:
vi_VN: Giá gốc:

note: translators: %d is number of items in stock for product
en: %d left in stock
vi_VN: Còn lại %d trong kho

en: Postal code (optional)
vi_VN: Mã bưu điện (không bắt buộc)

en: State/County (optional)
vi_VN: Tiểu bang/Quận (tùy chọn)

en: City (optional)
vi_VN: Thành phố (không bắt buộc)

en: Country/Region (optional)
vi_VN: Quốc gia/Khu vực (không bắt buộc)

en: Country/Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực

en: Apartment, suite, etc. (optional)
vi_VN: Căn hộ, số nhà... (không bắt buộc)

en: Address (optional)
vi_VN: Địa chỉ (không bắt buộc)

en: Company (optional)
vi_VN: Công ty (không bắt buộc)

en: Last name (optional)
vi_VN: Họ (tùy chọn)

en: First name (optional)
vi_VN: Tên (tùy chọn)

en: Add store details
vi_VN: Thêm chi tiết cửa hàng

en: 1 minute per product
vi_VN: 1 phút mỗi sản phẩm

en: 1 minute
vi_VN: 1 phút

en: 2 minutes
vi_VN: 2 phút

en: 4 minutes
vi_VN: 4 phút

en: Store details
vi_VN: Chi tiết cửa hàng

note: translators: %s is an integer higher than 0 (1, 2, 3...)
en: Undo
vi_VN: Hoàn tác

[ctx: Order status]
en: Draft
vi_VN: Nháp

en: Line total tax.
vi_VN: Tổng thuế dòng.

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
vi_VN: Tổng cộng của dòng (giá của sản phẩm sau khi đã áp dụng mã giảm giá).

en: Line subtotal tax.
vi_VN: Thuế phụ dòng.

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
vi_VN: Tổng phụ của dòng (giá của sản phẩm trước khi áp dụng mã giảm giá).

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Tổng số tiền mặt hàng được cung cấp bằng đơn vị nhỏ nhất của tiền tệ.

en: Decimal precision of the returned prices.
vi_VN: Độ chính xác thập phân của các mức giá được trả về.

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
vi_VN: Giá sản phẩm thô chưa làm tròn được sử dụng trong tính toán. Được cung cấp bằng cách sử dụng một đơn vị có độ chính xác cao hơn tiền tệ.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Dữ liệu giá cho sản phẩm trong mục hàng hiện tại, bao gồm hoặc không bao gồm thuế dựa trên cài đặt "hiển thị giá trong giỏ hàng và thanh toán". Được cung cấp bằng đơn vị tiền tệ nhỏ nhất.

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
vi_VN: Nếu đúng, chỉ một mặt hàng của sản phẩm này được phép mua trong một đơn hàng.

en: True if backorders are allowed past stock availability.
vi_VN: Đúng nếu cho phép đặt hàng trước khi hết hàng tồn kho.

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
vi_VN: Đúng nếu đây là mức giá hiện tại được khách hàng chọn cho giỏ hàng.

en: Meta data attached to the shipping rate.
vi_VN: Dữ liệu meta được đính kèm vào mức phí vận chuyển.

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
vi_VN: ID phiên bản của phương thức vận chuyển đã cung cấp mức phí.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
vi_VN: ID của phương thức vận chuyển đã cung cấp mức phí.

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Giá của mức phí vận chuyển này sử dụng đơn vị nhỏ nhất của tiền tệ.

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
vi_VN: Văn bản ước tính thời gian giao hàng, ví dụ: 3-5 ngày làm việc.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
vi_VN: Mô tả của mức phí vận chuyển, ví dụ: Được gửi qua USPS.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
vi_VN: Tên của mức phí vận chuyển, ví dụ: Giao hàng nhanh.

en: ID of the shipping rate.
vi_VN: ID của mức phí vận chuyển.

en: List of shipping rates.
vi_VN: Danh sách các mức phí vận chuyển.

en: Quantity of the item in the current package.
vi_VN: Số lượng mặt hàng trong gói hiện tại.

en: Name of the item.
vi_VN: Tên của mặt hàng.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
vi_VN: Danh sách các mặt hàng trong giỏ hàng mà các mức phí vận chuyển trả về áp dụng cho.

en: Shipping destination address.
vi_VN: Địa chỉ đích giao hàng.

en: Name of the package.
vi_VN: Tên của gói.

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
vi_VN: ID của gói hàng mà các mức phí vận chuyển thuộc về.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
vi_VN: Danh sách các lỗi của mặt hàng trong giỏ hàng, ví dụ, các mặt hàng trong giỏ hàng đã hết hàng.

en: The amount of tax charged.
vi_VN: Số tiền thuế được tính.

en: The name of the tax.
vi_VN: Tên loại thuế.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
vi_VN: Các dòng thuế được áp dụng cho mặt hàng và vận chuyển.

en: Total tax applied to items and shipping.
vi_VN: Tổng thuế áp dụng cho các mặt hàng và vận chuyển.

en: Total price the customer will pay.
vi_VN: Tổng số tiền khách hàng sẽ thanh toán.

en: Total price of shipping.
vi_VN: Tổng giá vận chuyển.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
vi_VN: Tổng thuế đã xóa do giảm giá từ các phiếu giảm giá đã áp dụng.

en: Total discount from applied coupons.
vi_VN: Tổng giảm giá từ các phiếu giảm giá đã áp dụng.

en: Total tax on fees.
vi_VN: Tổng thuế đối với phí.

en: Total price of any applied fees.
vi_VN: Tổng các khoản phí đã áp dụng.

en: Total tax on items in the cart.
vi_VN: Tổng thuế đối với các mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Total price of items in the cart.
vi_VN: Tổng giá trị các mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Tổng số tiền giỏ hàng được cung cấp bằng đơn vị nhỏ nhất của tiền tệ.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
vi_VN: Đúng nếu giỏ hàng cần thanh toán. Sai đối với giỏ hàng chỉ có sản phẩm miễn phí và không có chi phí vận chuyển.

en: Current set shipping address for the customer.
vi_VN: Địa chỉ giao hàng hiện tại được đặt cho khách hàng.

en: List of available shipping rates for the cart.
vi_VN: Danh sách các mức phí vận chuyển có sẵn cho giỏ hàng.

en: List of applied cart coupons.
vi_VN: Danh sách phiếu giảm giá giỏ hàng đã áp dụng.

en: Error message
vi_VN: Thông báo lỗi

en: Error code
vi_VN: Mã lỗi

en: Number of reviews for products in this category.
vi_VN: Số lượng đánh giá cho các sản phẩm trong danh mục này.

en: Category image.
vi_VN: Ảnh danh mục.

en: Returns number of products within attribute terms.
vi_VN: Trả về số lượng sản phẩm trong các giá trị thuộc tính.

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Giá tối thiểu và tối đa được tìm thấy trong bộ sưu tập sản phẩm, được cung cấp bằng đơn vị tiền tệ nhỏ nhất.

note: translators: Placeholders are class and method names
en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
vi_VN: %1$s yêu cầu một phiên bản của %2$s hoặc %3$s cho địa chỉ

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
vi_VN: Mã Quốc gia/Khu vực theo định dạng ISO 3166-1 alpha-2.

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
vi_VN: Mã tiểu bang/quận hoặc tên tiểu bang, quận, tỉnh hoặc quận.

en: Apartment, suite, etc.
vi_VN: Căn hộ, phòng, v.v.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
vi_VN: Tiền tố giá cho loại tiền tệ, có thể được dùng để định dạng các mức giá trả về.

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn cho loại tiền tệ, có thể được dùng để định dạng các mức giá trả về.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
vi_VN: Dấu phân cách thập phân cho loại tiền tệ, có thể được dùng để định dạng các mức giá trả về.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
vi_VN: Đơn vị tiền tệ nhỏ (số chữ số sau dấu thập phân) cho các mức giá trả về.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
vi_VN: Ký hiệu tiền tệ cho loại tiền tệ, có thể được dùng để định dạng các mức giá trả về.

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
vi_VN: Mã tiền tệ (theo định dạng ISO) cho các mức giá trả về.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
vi_VN: Tổng thuế đã xóa do giảm giá áp dụng bởi phiếu giảm giá này.

en: Total discount applied by this coupon.
vi_VN: Tổng giảm giá áp dụng bởi phiếu giảm giá này.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Tổng số tiền được cung cấp bằng đơn vị nhỏ nhất của tiền tệ.

en: The coupons unique code.
vi_VN: Mã duy nhất của phiếu giảm giá.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
vi_VN: URL để chuyển hướng khách hàng sau khi thanh toán. Ví dụ, đây có thể là liên kết đến trang web của bộ xử lý thanh toán.

en: An array of data being returned from the payment gateway.
vi_VN: Một mảng dữ liệu được trả về từ cổng thanh toán.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
vi_VN: Trạng thái thanh toán được trả về bởi cổng thanh toán. Một trong các trạng thái: thành công, đang chờ, thất bại, lỗi.

en: Result of payment processing, or null if not yet processed.
vi_VN: Kết quả xử lý thanh toán, hoặc null nếu chưa được xử lý.

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
vi_VN: ID của phương thức thanh toán đang được sử dụng để xử lý thanh toán.

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
vi_VN: ID khách hàng nếu đã đăng ký. Sẽ trả về 0 cho khách.

en: Note added to the order by the customer during checkout.
vi_VN: Ghi chú được thêm vào đơn hàng bởi khách hàng trong quá trình thanh toán.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
vi_VN: Khóa đơn hàng được sử dụng để kiểm tra tính hợp lệ hoặc bảo vệ quyền truy cập vào một số dữ liệu đơn hàng nhất định.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng. Các nhà cung cấp dịch vụ thanh toán sẽ cập nhật giá trị này sau khi thanh toán.

en: The order ID to process during checkout.
vi_VN: ID đơn hàng để xử lý trong quá trình thanh toán.

en: Parent term ID, if applicable.
vi_VN: ID của mục cha, nếu có.

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
vi_VN: Số lượng còn lại trong kho nếu sắp hết hàng, hoặc null nếu không áp dụng.

en: List of variation IDs, if applicable.
vi_VN: Danh sách ID biến thể, nếu có.

en: Price string formatted as HTML.
vi_VN: Chuỗi giá được định dạng dưới dạng HTML.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Dữ liệu giá được cung cấp bằng đơn vị tiền tệ nhỏ nhất.

en: Product full description in HTML format.
vi_VN: Mô tả đầy đủ về sản phẩm ở định dạng HTML.

en: Product short description in HTML format.
vi_VN: Mô tả ngắn gọn về sản phẩm ở định dạng HTML.

en: ID of the parent product, if applicable.
vi_VN: ID của sản phẩm cha, nếu có.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
vi_VN: &quot;%s&quot; không có sẵn để mua.

note: translators: %1$s coupon code, %2$s reason.
en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
vi_VN: Phiếu giảm giá "%1$s" đã bị xóa khỏi giỏ hàng của bạn: %2$s

note: translators: %s: coupon code
en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
vi_VN: "%s" đã được áp dụng và không thể được sử dụng kết hợp với các phiếu giảm giá khác.

note: translators: %s coupon code
en: Coupon code "%s" has already been applied.
vi_VN: Mã phiếu giảm giá "%s" đã được áp dụng.

note: translators: %s coupon code
en: "%s" is an invalid coupon code.
vi_VN: "%s" là một mã phiếu giảm giá không hợp lệ.

en: Cart item is invalid.
vi_VN: Mục giỏ hàng không hợp lệ.

note: translators: %s Coupon codes.
en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
vi_VN: Phiếu giảm giá không hợp lệ đã bị xóa khỏi giỏ hàng: "%s"

en: Cannot create order from empty cart.
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng từ giỏ hàng trống.

en: The chosen rate ID for the package.
vi_VN: ID mức giá đã chọn cho gói hàng.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đánh giá từ các ID sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đánh giá từ các ID danh mục cụ thể.

en: Method not implemented
vi_VN: Phương thức chưa được triển khai

en: New quantity of the item in the cart.
vi_VN: Số lượng mới của mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
vi_VN: Mã định danh duy nhất (khóa) cho mục giỏ hàng cần cập nhật.

note: Translators: %s Payment method ID.
en: The %s payment gateway is not available.
vi_VN: Cổng thanh toán %s không khả dụng.

en: No payment method provided.
vi_VN: Không có phương thức thanh toán được cung cấp.

en: Invalid payment result received from payment method.
vi_VN: Kết quả thanh toán không hợp lệ nhận được từ phương thức thanh toán.

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
vi_VN: Dữ liệu được chuyển đến phương thức thanh toán khi xử lý thanh toán.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
vi_VN: Mục giỏ hàng không còn tồn tại hoặc không hợp lệ.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
vi_VN: Mã định danh duy nhất (khóa) cho mục giỏ hàng.

en: If true, empty terms will not be returned.
vi_VN: Nếu là true, các thuật ngữ trống sẽ không được trả về.

en: Sort by term property.
vi_VN: Sắp xếp theo thuộc tính của thuật ngữ.

en: Sort ascending or descending.
vi_VN: Sắp xếp tăng dần hoặc giảm dần.

en: Coupon does not exist in the cart.
vi_VN: Phiếu giảm giá không tồn tại trong giỏ hàng.

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
vi_VN: Không thể xóa phiếu giảm giá vì nó chưa được áp dụng cho giỏ hàng.

en: Invalid coupon code.
vi_VN: Mã phiếu giảm giá không hợp lệ.

en: Coupons are disabled.
vi_VN: Phiếu giảm giá bị vô hiệu hóa.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho phiếu giảm giá trong giỏ hàng.

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
vi_VN: Mã ISO của quốc gia của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
vi_VN: Mã Zip hoặc Mã bưu điện của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
vi_VN: Mã ISO, hoặc tên, của tiểu bang, tỉnh hoặc quận của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: City of the address being shipped to.
vi_VN: Thành phố của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: Second line of the address being shipped to.
vi_VN: Dòng thứ hai của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: First line of the address being shipped to.
vi_VN: Dòng đầu tiên của địa chỉ đang được giao hàng đến.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm dựa trên giá tối đa, được cung cấp bằng đơn vị tiền tệ nhỏ nhất.

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm dựa trên giá tối thiểu, được cung cấp bằng đơn vị tiền tệ nhỏ nhất.

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
vi_VN: Số lượng tối đa các mặt hàng được trả về trong tập kết quả. Mặc định là không giới hạn nếu để trống.

en: Invalid category ID.
vi_VN: ID danh mục không hợp lệ.

note: translators: %1$s table name, %2$s database user, %3$s database name.
en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
vi_VN: Tạo bảng WooCommerce %1$s không thành công. Người dùng %2$s có quyền TẠO trên cơ sở dữ liệu %3$s không?

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
vi_VN: Đang xác minh cơ sở dữ liệu... Một hoặc nhiều bảng vẫn bị thiếu:

en: Database verified successfully.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã được xác minh thành công.

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
vi_VN: Bạn cần WooCommerce 4.2 trở lên để chạy công cụ này.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
vi_VN: Phiên bản WooCommerce đang hoạt động không hỗ trợ xóa bộ nhớ cache mẫu.

en: Template cache cleared.
vi_VN: Bộ nhớ cache mẫu đã được xóa.

en: Verify if all base database tables are present.
vi_VN: Xác minh xem tất cả các bảng cơ sở dữ liệu cơ sở có hiện diện hay không.

en: Verify database
vi_VN: Xác minh cơ sở dữ liệu

en: Verify base database tables
vi_VN: Xác minh các bảng cơ sở dữ liệu cơ sở

en: This tool will empty the template cache.
vi_VN: Công cụ này sẽ làm trống bộ đệm của mẫu.

en: Clear template cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ đệm của mẫu

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
vi_VN: Thu thập và xác thực mã số VAT EU khi thanh toán

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
vi_VN: Nếu cửa hàng của bạn có trụ sở tại EU, chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng tiện ích mở rộng Mã số VAT EU ngoài thuế tự động. Nó cung cấp cho thanh toán của bạn một trường để thu thập và xác thực mã số VAT EU của khách hàng, nếu họ có.

en: Get real-time order alerts anywhere
vi_VN: Nhận thông báo đặt hàng theo thời gian thực ở mọi nơi

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
vi_VN: Nhận thông báo về hoạt động của cửa hàng, bao gồm đơn hàng mới và đánh giá sản phẩm trực tiếp trên thiết bị di động của bạn với ứng dụng Woo.

en: First order received
vi_VN: Đơn hàng đầu tiên đã nhận được

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
vi_VN: Hướng dẫn bằng video này sẽ giúp bạn thực hiện quy trình thêm sản phẩm đầu tiên của mình trong WooCommerce.

en: Do you need help with adding your first product?
vi_VN: Bạn có cần trợ giúp thêm sản phẩm đầu tiên của mình không?

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
vi_VN: Bắt đầu một trang web thời trang rất thú vị nhưng nó cũng có vẻ quá sức. Trong bài viết này, chúng tôi sẽ hướng dẫn bạn qua quy trình thiết lập, dạy bạn cách tạo danh sách sản phẩm thành công và chỉ cho bạn cách tiếp thị đến đối tượng lý tưởng của bạn.

en: Start your online clothing store
vi_VN: Bắt đầu cửa hàng quần áo trực tuyến của bạn

en: The admin note layout has a wrong prop value.
vi_VN: Bố cục ghi chú quản trị có giá trị prop sai.

en: Watch tutorial
vi_VN: Xem hướng dẫn

en: Share feedback
vi_VN: Chia sẻ phản hồi

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
vi_VN: Giờ đây, bạn đã chọn chúng tôi làm đối tác, mục tiêu của chúng tôi là đảm bảo rằng chúng tôi đang cung cấp các công cụ phù hợp để đáp ứng nhu cầu của bạn. Chúng tôi mong muốn nhận được phản hồi của bạn về trải nghiệm thiết lập cửa hàng để chúng tôi có thể cải thiện nó trong tương lai.

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
vi_VN: Thay đổi nền tảng thương mại điện tử có vẻ như là một trở ngại lớn cần vượt qua, nhưng việc di chuyển sản phẩm, khách hàng và đơn đặt hàng của bạn sang WooCommerce dễ dàng hơn bạn nghĩ. Bài viết này sẽ giúp bạn thực hiện quá trình này.

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
vi_VN: Bạn có muốn chuyển từ Shopify sang WooCommerce?

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
vi_VN: WooCommerce Subscriptions cho phép bạn giới thiệu nhiều loại đăng ký cho các sản phẩm và dịch vụ thực hoặc ảo. Tạo các câu lạc bộ sản phẩm của tháng, đăng ký dịch vụ hàng tuần hoặc thậm chí các gói thanh toán phần mềm hàng năm. Thêm phí đăng ký, cung cấp bản dùng thử miễn phí hoặc đặt thời hạn sử dụng.

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
vi_VN: Bạn có cần thêm thông tin về WooCommerce Subscriptions không?

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
vi_VN: Đã xảy ra sự cố khi kích hoạt một số plugin được yêu cầu.

en: Plugins were successfully activated.
vi_VN: Plugin đã được kích hoạt thành công.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
vi_VN: Plugin được yêu cầu `%s`. chưa được cài đặt.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
vi_VN: Đã xảy ra sự cố khi cài đặt một số plugin được yêu cầu.

en: Plugins were successfully installed.
vi_VN: Plugin đã được cài đặt thành công.

en: Plugins must be a non-empty array.
vi_VN: Plugin phải là một mảng không trống.

en: Registers whether the note is deleted or not
vi_VN: Đăng ký xem ghi chú có bị xóa hay không

en: Sorry, there is no note with that ID.
vi_VN: Xin lỗi, không có ghi chú nào có ID đó.

en: Views
vi_VN: Lượt xem

en: Visitors
vi_VN: Khách truy cập

note: translators: %s: product name
en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
vi_VN: Không đủ số lượng %s trong kho để hoàn tất đơn hàng này.

note: translators: %s: product name
en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
vi_VN: &quot;%s&quot; đã hết hàng và không thể mua được.

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
vi_VN: Bắt đầu sử dụng các tính năng mới đang được triển khai dần dần để cải thiện trải nghiệm quản lý cửa hàng.

en: Features
vi_VN: Tính năng mới

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",")
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
vi_VN: Một hoặc nhiều bảng cần thiết để WooCommerce hoạt động bị thiếu, một số tính năng có thể không hoạt động như mong đợi. Các bảng bị thiếu: %1$s.

note: translators: %1%s: Missing tables (separated by ",") %2$s: Link to check again
en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
vi_VN: Một hoặc nhiều bảng cần thiết để WooCommerce hoạt động bị thiếu, một số tính năng có thể không hoạt động như mong đợi. Các bảng bị thiếu: %1$s. <a href="%2$s">Kiểm tra lại.</a>

en: Database tables missing
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu bị thiếu

note: translators: Comma separated list of missing tables.
en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
vi_VN: Thiếu bảng cơ sở: %s. Một số chức năng của WooCommerce có thể không hoạt động như mong đợi.

en: Home
vi_VN: Tổng quan

en: Marketplace
vi_VN: Thị trường

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
vi_VN: Nhận thanh toán với nhà cung cấp phù hợp với bạn - chọn từ hơn 100 cổng thanh toán cho WooCommerce.

en: Start accepting payments on your store!
vi_VN: Bắt đầu chấp nhận thanh toán trên cửa hàng của bạn!

en: Install plugins
vi_VN: Cài đặt plugin

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
vi_VN: Ôi không... Đã xảy ra sự cố trong quá trình cài đặt Jetpack và WooCommerce Shipping & Tax. Vui lòng thử lại.

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
vi_VN: Chúng tôi nhận thấy đã có sự cố trong quá trình cài đặt Jetpack và WooCommerce Shipping & Tax. Vui lòng thử lại và tận hưởng tất cả các lợi ích của việc kết nối các plugin với cửa hàng của bạn! Xin lỗi vì sự bất tiện này. Các plugin "Jetpack" và "WooCommerce Shipping & Tax" sẽ được cài đặt và kích hoạt miễn phí.

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
vi_VN: Dữ liệu mã thông báo thanh toán WooCommerce của người dùng&#8217;s.

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
vi_VN: Quyền truy cập WooCommerce của người dùng vào dữ liệu tải xuống đã mua.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
vi_VN: WooCommerce của người dùng đã mua dữ liệu tải xuống.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
vi_VN: Dữ liệu đơn đặt hàng WooCommerce của người dùng.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
vi_VN: Dữ liệu khách hàng WooCommerce của người dùng.

en: Maputo Province
vi_VN: Tỉnh Maputo

note: translators: 1: uploads directory URL 2: documentation URL
en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
vi_VN: Thư mục tải lên của cửa hàng bạn <a href="%1$s">có thể duyệt được qua web</a>. Chúng tôi thực sự khuyên bạn nên <a href="%2$s">cấu hình máy chủ web của mình để ngăn chặn việc lập chỉ mục thư mục</a>.

note: translators: %s function name.
en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
vi_VN: %s() đã được gọi trước khi khởi tạo kho dữ liệu Trình lên lịch hành động

en: Finish setup
vi_VN: Hoàn tất cài đặt

en: Take payments via bank transfer.
vi_VN: Nhận thanh toán qua chuyển khoản ngân hàng.

en: Take payments in cash upon delivery.
vi_VN: Nhận thanh toán bằng tiền mặt khi giao hàng.

en: Shipment Tracking
vi_VN: Theo dõi Lô hàng

note: translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
vi_VN: (mở trong tab mới)

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
vi_VN: Nếu được chọn, miễn phí vận chuyển sẽ khả dụng dựa trên số tiền đặt hàng trước khi giảm giá.

en: Apply minimum order rule before coupon discount
vi_VN: Áp dụng quy tắc đơn hàng tối thiểu trước khi giảm giá phiếu giảm giá

en: Coupons discounts
vi_VN: Giảm giá phiếu giảm giá

note: translators: %s: URL of WooCommerce.com subscriptions tab.
en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
vi_VN: Vui lòng truy cập <a href="%s" target="_blank">trang đăng ký</a> và gia hạn để tiếp tục nhận bản cập nhật.

en: WooCommerce.com support
vi_VN: Hỗ trợ WooCommerce.com

note: translators: %s: Forum URL
en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
vi_VN: Để được hỗ trợ thêm về lõi WooCommerce, hãy sử dụng <a href="%1$s">diễn đàn cộng đồng</a>. Để được trợ giúp về các tiện ích mở rộng cao cấp được bán trên WooCommerce.com, hãy <a href="%2$s">mở yêu cầu hỗ trợ tại WooCommerce.com</a>.

note: translators: %s: version
en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt chưa được kiểm tra với phiên bản WooCommerce %s đang hoạt động

note: translators: 1: current version. 2: latest version
en: %1$s (update to version %2$s is available)
vi_VN: %1$s (bản cập nhật lên phiên bản %2$s khả dụng)

note: translators: %1$s: link to docs
en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
vi_VN: Truy cập WooCommerce.com để tìm hiểu thêm về <a href="%1$s" target="_blank">bắt đầu</a>.

en: The plugin could not be activated.
vi_VN: Không thể kích hoạt plugin.

en: Limit stats fields to the specified items.
vi_VN: Giới hạn các trường thống kê cho các mục đã chỉ định.

en: There was an error communicating with the WooPayments plugin.
vi_VN: Có lỗi khi giao tiếp với plugin WooPayments.

en: Shipping Label
vi_VN: Nhãn Vận chuyển

en: Personalize homepage
vi_VN: Cá nhân hóa trang chủ

en: Personalize your store's homepage
vi_VN: Cá nhân hóa trang chủ cửa hàng của bạn

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
vi_VN: Trang chủ là một trong những điểm vào quan trọng nhất trong cửa hàng của bạn. Khi được thực hiện đúng cách, nó có thể dẫn đến chuyển đổi và mức độ tương tác cao hơn. Đừng quên cá nhân hóa trang chủ mà chúng tôi đã tạo cho cửa hàng của bạn trong quá trình giới thiệu.

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooPayments</strong>.
vi_VN: Chấp nhận thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ một cách an toàn trên trang web của bạn. Quản lý giao dịch mà không cần rời khỏi bảng điều khiển WordPress của bạn. Chỉ với <strong>WooPayments</strong>.

en: Try the new way to get paid
vi_VN: Hãy thử cách thức mới để được thanh toán

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
vi_VN: Có vẻ như một hoặc nhiều bảng cơ sở dữ liệu bị thiếu. Đang thử tạo lại (các) bảng bị thiếu.

note: translators: %s: Link to settings page.
en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
vi_VN: Cửa hàng của bạn được cấu hình để cung cấp sản phẩm kỹ thuật số bằng phương thức "Chỉ chuyển hướng". Phương thức này không còn được dùng nữa, <a href="%s">vui lòng chuyển sang một phương thức khác.</a><br><em>Nếu bạn sử dụng một máy chủ từ xa cho các tệp có thể tải xuống (chẳng hạn như Google Drive, Dropbox, Amazon S3), bạn có thể tùy chọn "cho phép sử dụng chuyển hướng như một giải pháp cuối cùng". Kích hoạt tùy chọn đó và/hoặc chọn bất kỳ tùy chọn nào khác sẽ làm thông báo này biến mất.</em>

en: Choose theme
vi_VN: Chọn giao diện

en: Get started
vi_VN: Bắt đầu

en: Mobile app
vi_VN: Ứng dụng di động

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
vi_VN: Gửi chiến dịch mục tiêu, khôi phục giỏ hàng bị bỏ rơi và nhiều hơn nữa với Mailchimp.

en: Set up payments
vi_VN: Thiết lập hình thức thanh toán

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
vi_VN: Chấp nhận thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ một cách an toàn với một mức giá thấp, không có phí bất ngờ (có sẵn mức giá tùy chỉnh). Bán hàng trực tuyến và tại cửa hàng và theo dõi doanh số và hàng tồn kho ở một nơi.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
vi_VN: Chọn phương thức thanh toán bạn muốn, thanh toán ngay, thanh toán sau hoặc chia nhỏ. Không cần số thẻ tín dụng, không cần mật khẩu, không phải lo lắng.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
vi_VN: Chấp nhận thẻ ghi nợ và thẻ tín dụng bằng hơn 135 loại tiền tệ, các phương thức như Alipay và thanh toán một chạm bằng Apple Pay.

en: Store connected successfully.
vi_VN: Cửa hàng đã được kết nối thành công.

en: Import your products
vi_VN: Nhập sản phẩm của bạn

en: Close dialog
vi_VN: Đóng hộp thoại

en: Dismiss this notice
vi_VN: Loại bỏ thông báo này

en: Average order value
vi_VN: Giá trị đơn hàng trung bình

en: Amount
vi_VN: Số tiền

en: Gross sales
vi_VN: Tổng doanh thu

en: Customer type
vi_VN: Loại khách hàng

en: 🎉 Congrats on adding your first product!
vi_VN: 🎉 Chúc mừng bạn đã thêm sản phẩm đầu tiên của mình!

en: Edit Product
vi_VN: Chỉnh sửa sản phẩm

en: Edit Coupon
vi_VN: Chỉnh sửa phiếu giảm giá

en: Edit Order
vi_VN: Chỉnh sửa đơn hàng

note: translators: %s: report name
en: Download your %s Report
vi_VN: Tải xuống Báo cáo %s của bạn

note: translators: %1$s: report name, %2$s: download URL
en: Download your %1$s Report: %2$s
vi_VN: Tải xuống Báo cáo %1$s của bạn: %2$s

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
vi_VN: Việc truy xuất trang hiện tại nên được gọi trên hoặc sau hook `current_screen`.

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
vi_VN: Nếu bạn cần bật hoặc tắt danh sách công việc, vui lòng nhấp vào nút bên dưới.

en: Task List
vi_VN: Danh sách nhiệm vụ

en: Disable
vi_VN: Tắt

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
vi_VN: Nếu bạn cần bật hoặc tắt danh sách công việc mở rộng, vui lòng nhấp vào nút bên dưới.

en: Profile Setup Wizard
vi_VN: Trình hướng dẫn thiết lập hồ sơ

en: WooCommerce Onboarding
vi_VN: Bắt đầu với WooCommerce

en: Bookings
vi_VN: Đặt chỗ

en: Memberships
vi_VN: Gói thành viên

en: Physical products
vi_VN: Sản phẩm vật lý

en: CBD and other hemp-derived products
vi_VN: CBD và các sản phẩm có nguồn gốc từ cây gai dầu khác

en: Home, furniture, and garden
vi_VN: Nhà cửa, đồ nội thất và sân vườn

en: Food and drink
vi_VN: Thực phẩm và đồ uống

en: Electronics and computers
vi_VN: Điện tử và máy tính

en: Health and beauty
vi_VN: Sức khỏe và sắc đẹp

en: Fashion, apparel, and accessories
vi_VN: Thời trang, quần áo và phụ kiện

en: Analytics
vi_VN: Phân tích

en: [deleted]
vi_VN: [đã xóa]

en: IP address.
vi_VN: Địa chỉ IP.

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
vi_VN: Bạn có thể nhập một phần địa chỉ IP và kết quả phù hợp sẽ được trả về.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ. Vui lòng truyền tham số match.

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
vi_VN: Hành động cần được hoàn thành để kết nối Jetpack.

en: Plugin status.
vi_VN: Trạng thái plugin.

en: Plugin name.
vi_VN: Tên plugin.

en: Plugin slug.
vi_VN: Slug plugin.

en: There was an error connecting to Square.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết nối với Square.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kết nối với WooCommerce.com. Vui lòng thử lại.

en: There was an error loading the WooCommerce.com Helper API.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tải API Trợ giúp của WooCommerce.com.

en: Jetpack is not installed or active.
vi_VN: Jetpack chưa được cài đặt hoặc kích hoạt.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be activated.
vi_VN: Không thể kích hoạt plugin được yêu cầu `%s`.

note: translators: %s: plugin slug (example: woocommerce-services)
en: The requested plugin `%s` could not be installed.
vi_VN: Không thể cài đặt plugin được yêu cầu `%s`.

en: Invalid plugin.
vi_VN: Plugin không hợp lệ.

en: Theme status.
vi_VN: Trạng thái giao diện.

en: Theme slug.
vi_VN: Slug của giao diện.

en: The requested theme could not be activated.
vi_VN: Giao diện được yêu cầu không thể kích hoạt.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: Invalid theme %s.
vi_VN: Giao diện %s không hợp lệ.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed.
vi_VN: Giao diện được yêu cầu `%s` không thể cài đặt.

note: translators: %s: theme slug (example: woocommerce-services)
en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
vi_VN: Giao diện được yêu cầu `%s` không thể được cài đặt. Lệnh gọi API giao diện không thành công.

en: Sorry, you cannot manage themes.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể quản lý các giao diện.

en: Product parent name.
vi_VN: Tên sản phẩm cha.

en: Extra business extensions to install.
vi_VN: Các tiện ích mở rộng kinh doanh bổ sung cần cài đặt.

en: Industry.
vi_VN: Lĩnh vực.

en: Whether or not the profile was completed.
vi_VN: Liệu hồ sơ đã được hoàn thành hay chưa.

en: Onboarding profile data has been updated.
vi_VN: Dữ liệu hồ sơ giới thiệu đã được cập nhật.

en: An array of actions, if any, for the note.
vi_VN: Một mảng hành động, nếu có, cho ghi chú.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
vi_VN: Người dùng có thể yêu cầu được nhắc nhở về ghi chú hay không.

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
vi_VN: Ngày sau đó người dùng nên được nhắc nhở về ghi chú, nếu có (GMT).

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
vi_VN: Ngày sau đó người dùng nên được nhắc nhở về ghi chú, nếu có.

en: Date the note was created (GMT).
vi_VN: Ngày tạo ghi chú (GMT).

en: Date the note was created.
vi_VN: Ngày tạo ghi chú.

en: Source of the note.
vi_VN: Nguồn của ghi chú.

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
vi_VN: Trạng thái của ghi chú (ví dụ: chưa thực hiện, đã thực hiện).

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
vi_VN: Dữ liệu nội dung cho ghi chú. Chuỗi JSON. Có sẵn để bản địa hóa lại.

en: Content of the note.
vi_VN: Nội dung của ghi chú.

en: Title of the note.
vi_VN: Tiêu đề của ghi chú.

en: Locale used for the note title and content.
vi_VN: Ngôn ngữ được sử dụng cho tiêu đề và nội dung ghi chú.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
vi_VN: Loại của ghi chú (ví dụ: lỗi, cảnh báo, v.v.).

en: Name of the note.
vi_VN: Tên của ghi chú.

en: ID of the note record.
vi_VN: ID của bản ghi ghi chú.

en: Status of note.
vi_VN: Trạng thái của ghi chú.

en: Type of note.
vi_VN: Loại ghi chú.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 valid dates.
vi_VN: %s phải chứa 2 ngày hợp lệ.

note: translators: %s: parameter name
en: %s must contain 2 numbers.
vi_VN: %s phải chứa 2 số.

note: translators: 1: parameter name
en: %1$s is not a numerically indexed array.
vi_VN: %1$s không phải là một mảng được đánh số.

en: Average AOV per customer.
vi_VN: Giá trị đơn hàng trung bình cho mỗi khách hàng.

en: Average total spend per customer.
vi_VN: Tổng chi tiêu trung bình cho mỗi khách hàng.

en: Average number of orders.
vi_VN: Số lượng đơn hàng trung bình.

en: Number of customers.
vi_VN: Số lượng khách hàng.

en: Postal Code
vi_VN: Mã bưu điện

en: AOV
vi_VN: GTDH

en: Sign Up
vi_VN: Đăng ký

en: Last Active
vi_VN: Hoạt động lần cuối

en: Limit result to items with specified customer ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có ID khách hàng được chỉ định.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có đơn hàng cuối cùng sau (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có đơn hàng cuối cùng trước (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có chi tiêu đơn hàng trung bình nằm giữa hai số nhất định.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có chi tiêu đơn hàng trung bình nhỏ hơn hoặc bằng số nhất định.

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có chi tiêu đơn hàng trung bình lớn hơn hoặc bằng số nhất định.

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có tổng chi tiêu đơn hàng nằm giữa hai số nhất định.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có tổng chi tiêu đơn hàng nhỏ hơn hoặc bằng số nhất định.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có tổng chi tiêu đơn hàng lớn hơn hoặc bằng số nhất định.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có số lượng đơn hàng nằm giữa hai số nguyên nhất định.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có số lượng đơn hàng nhỏ hơn hoặc bằng số nguyên nhất định.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có số lượng đơn hàng lớn hơn hoặc bằng số nguyên nhất định.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng hoạt động lần cuối nằm giữa hai ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng hoạt động lần cuối sau (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng hoạt động lần cuối trước (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects excluding specific countries.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng loại trừ các quốc gia cụ thể.

en: Limit response to objects with specific countries.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có các quốc gia cụ thể.

en: Limit response to objects excluding emails.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng loại trừ email.

en: Limit response to objects including emails.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng bao gồm email.

en: Limit response to objects excluding specific usernames.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng loại trừ tên người dùng cụ thể.

en: Limit response to objects with specific usernames.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có tên người dùng cụ thể.

en: Limit response to objects excluding specific names.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng loại trừ tên cụ thể.

en: Limit response to objects with specific names.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có tên cụ thể.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có trường khách hàng chứa cụm từ tìm kiếm. Tìm kiếm trường được cung cấp bởi `searchby`.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng được đăng ký sau (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng được đăng ký trước (hoặc tại) ngày giờ tương thích ISO8601 nhất định.

en: Avg order value.
vi_VN: Giá trị đơn hàng trung bình.

en: Total spend.
vi_VN: Tổng chi tiêu.

en: Order count.
vi_VN: Số lượng đơn hàng.

en: Date last active GMT.
vi_VN: Ngày hoạt động lần cuối GMT.

en: Date last active.
vi_VN: Ngày hoạt động lần cuối.

en: Date registered GMT.
vi_VN: Ngày đăng ký GMT.

en: Date registered.
vi_VN: Ngày đăng ký.

en: Region.
vi_VN: Khu vực.

en: City.
vi_VN: Thành phố.

en: Username.
vi_VN: Tên người dùng.

en: Name.
vi_VN: Tên.

en: User ID.
vi_VN: ID người dùng.

note: translators: %s is product name
en: (Deleted)
vi_VN: (Đã xóa)

note: translators: %s is product name
en: %s (Deleted)
vi_VN: %s (Đã xóa)

en: Human readable segment label, either product or variation name.
vi_VN: Nhãn phân đoạn dễ đọc, có thể là tên sản phẩm hoặc biến thể.

en: Limit result to items from the specified categories.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục từ danh mục được chỉ định.

en: Product variations IDs.
vi_VN: ID biến thể sản phẩm.

en: Product category IDs.
vi_VN: ID danh mục sản phẩm.

en: Number of distinct products sold.
vi_VN: Số lượng sản phẩm riêng biệt đã bán.

en: Average items per order
vi_VN: Số lượng sản phẩm trung bình mỗi đơn hàng

en: Average order value.
vi_VN: Giá trị đơn hàng trung bình.

en: Product(s)
vi_VN: Sản phẩm

en: Limit result set to specific types of refunds.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các loại hoàn tiền cụ thể.

en: Limit result set to returning or new customers.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho khách hàng cũ hoặc mới.

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục không có mức thuế được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có mức thuế được chỉ định.

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục không có mã giảm giá được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có mã giảm giá được chỉ định.

en: Order customer information.
vi_VN: Thông tin khách hàng của đơn hàng.

en: List of order coupons.
vi_VN: Danh sách mã giảm giá của đơn hàng.

en: List of order product IDs, names, quantities.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm, tên và số lượng sản phẩm trong đơn hàng.

en: Returning or new customer.
vi_VN: Khách hàng cũ hoặc mới.

en: Net total revenue.
vi_VN: Tổng doanh thu thuần.

en: Date the order was created, as GMT.
vi_VN: Ngày tạo đơn hàng, theo giờ GMT.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo đơn hàng, theo múi giờ của trang web.

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
vi_VN: Tất cả các hành động nhập đang chờ xử lý và đang tiến hành đã bị hủy.

en: Skip importing existing order data.
vi_VN: Bỏ qua việc nhập dữ liệu đơn hàng hiện có.

en: Number of days to import.
vi_VN: Số ngày cần nhập.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
vi_VN: Xin lỗi, không thể lấy dữ liệu tải xuống.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng không có ID khách hàng được chỉ định.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có ID khách hàng được chỉ định.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
vi_VN: Chỉ định liệu tất cả các điều kiện phải đúng cho tập hợp kết quả, hay chỉ cần một trong số đó là đủ. Match ảnh hưởng đến các tham số sau: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories

en: Number of downloads.
vi_VN: Số lượt tải xuống.

en: User Name
vi_VN: Tên người dùng

en: Order #
vi_VN: Đơn hàng #

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng không có địa chỉ IP được chỉ định.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có địa chỉ IP được chỉ định.

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng không có ID người dùng được chỉ định.

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đối tượng có ID người dùng được chỉ định.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục không có ID đơn hàng được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có ID đơn hàng được chỉ định.

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục không có sản phẩm được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có sản phẩm được chỉ định.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
vi_VN: Chỉ ra liệu tất cả các điều kiện có đúng với tập kết quả hay không hoặc liệu một trong số chúng có đủ không. Match ảnh hưởng đến các tham số sau: sản phẩm, đơn hàng, tên người dùng, địa chỉ IP.

en: IP address for the downloader.
vi_VN: Địa chỉ IP của người tải xuống.

en: User name of the downloader.
vi_VN: Tên người dùng của người tải xuống.

en: User ID for the downloader.
vi_VN: ID người dùng của người tải xuống.

en: Order Number.
vi_VN: Số đơn hàng.

en: The date of the download, as GMT.
vi_VN: Ngày tải xuống, theo giờ GMT.

en: The date of the download, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tải xuống, theo múi giờ của trang web.

note: translators: Stock status. Example: "Number of low stock products
en: Number of %s products.
vi_VN: Số lượng sản phẩm %s.

en: Number of low stock products.
vi_VN: Số lượng sản phẩm sắp hết hàng.

en: Product / Variation
vi_VN: Sản phẩm / Biến thể

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các mặt hàng được gán một loại báo cáo kho.

en: Manage stock.
vi_VN: Quản lý tồn kho.

en: Stock status.
vi_VN: Trạng thái kho hàng.

note: translators: Allowed values is a list of stat endpoints.
en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các số liệu thống kê báo cáo cụ thể. Giá trị được phép: %s.

en: There was an issue loading the report endpoints
vi_VN: Đã xảy ra sự cố khi tải các điểm cuối báo cáo

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
vi_VN: Giá trị của chỉ số thống kê. Trả về null nếu chỉ số không tồn tại hoặc không thể tải được.

en: Format of the stat.
vi_VN: Định dạng của số liệu thống kê.

en: Human readable label for the stat.
vi_VN: Nhãn dễ đọc cho số liệu thống kê.

en: The specific chart this stat referrers to.
vi_VN: Biểu đồ cụ thể mà số liệu thống kê này tham chiếu đến.

en: A list of stats to query must be provided.
vi_VN: Cần cung cấp danh sách số liệu thống kê để truy vấn.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
vi_VN: Rất tiếc, không thể tải các chỉ số hiệu suất.

en: N. Revenue
vi_VN: Doanh thu thuần

en: Product / Variation title
vi_VN: Tiêu đề Sản phẩm / Biến thể

en: Add additional piece of info about each product to the report.
vi_VN: Thêm thông tin bổ sung về từng sản phẩm vào báo cáo.

en: Limit result to items with specified variation ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có ID biến thể được chỉ định.

en: Limit result to items with specified product ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục có ID sản phẩm được chỉ định.

en: Product inventory threshold for low stock.
vi_VN: Ngưỡng tồn kho sản phẩm để xác định sắp hết hàng.

en: Product inventory quantity.
vi_VN: Số lượng tồn kho sản phẩm.

en: Product inventory status.
vi_VN: Trạng thái tồn kho sản phẩm.

en: Product attributes.
vi_VN: Các thuộc tính sản phẩm.

en: Product link.
vi_VN: Liên kết sản phẩm.

en: Product image.
vi_VN: Ảnh sản phẩm.

en: Number of orders product appeared in.
vi_VN: Số đơn hàng mà sản phẩm xuất hiện.

en: Total Net sales of all items sold.
vi_VN: Tổng số doanh số ròng của tất cả các mục đã bán.

en: Number of items sold.
vi_VN: Số lượng sản phẩm đã bán.

en: Sorry, fetching tax data failed.
vi_VN: Rất tiếc, không thể tải dữ liệu thuế.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho tất cả các mục có thuật ngữ được chỉ định trong phân loại thuế.

en: Amount of tax codes.
vi_VN: Số lượng mã thuế.

en: Shipping tax
vi_VN: Thuế vận chuyển

en: Order tax
vi_VN: Thuế đơn hàng

en: Tax code
vi_VN: Mã thuế

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các mục được gán một hoặc nhiều mức thuế.

en: Shipping tax.
vi_VN: Thuế vận chuyển.

en: Order tax.
vi_VN: Thuế đơn hàng.

en: Total tax.
vi_VN: Tổng thuế.

en: Priority.
vi_VN: Ưu tiên.

en: State.
vi_VN: Tiểu bang.

en: Country / Region.
vi_VN: Quốc gia/Khu vực.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
vi_VN: Rất tiếc, không thể tải dữ liệu doanh thu.

en: Add additional piece of info about each category to the report.
vi_VN: Thêm thông tin bổ sung về từng danh mục vào báo cáo.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho tất cả các mục có thuật ngữ được chỉ định trong phân loại danh mục.

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các mục không có trạng thái đơn hàng được chỉ định.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các mục có trạng thái đơn hàng được chỉ định.

en: Amount of items sold.
vi_VN: Số lượng sản phẩm đã bán.

en: Invalid response from data store.
vi_VN: Phản hồi không hợp lệ từ kho dữ liệu.

en: Net Revenue
vi_VN: Doanh thu thuần

en: Gross sales.
vi_VN: Tổng doanh thu

en: Products sold.
vi_VN: Sản phẩm đã bán.

en: Items sold.
vi_VN: Mục đã bán.

en: Total of returns.
vi_VN: Tổng số tiền trả lại.

en: Returns
vi_VN: Trả lại

en: Total of taxes.
vi_VN: Tổng thuế.

en: Total of shipping.
vi_VN: Tổng phí vận chuyển.

en: Unique coupons count.
vi_VN: Số lượng mã giảm giá duy nhất.

en: Amount discounted by coupons.
vi_VN: Số tiền được giảm giá bởi mã giảm giá.

en: Net sales.
vi_VN: Doanh số bán hàng.

en: Total sales.
vi_VN: Tổng doanh số bán hàng.

en: Sorry, there is no export with that ID.
vi_VN: Rất tiếc, không có bản xuất nào có ID đó.

en: Your report file is being generated.
vi_VN: Tệp báo cáo của bạn đang được tạo.

en: There is no data to export for the given request.
vi_VN: Không có dữ liệu để xuất cho yêu cầu đã cho.

en: Export download URL.
vi_VN: URL tải xuống của tệp xuất.

en: Percentage complete.
vi_VN: Phần trăm hoàn thành.

en: Regenerate data message.
vi_VN: Thông báo tạo lại dữ liệu.

en: Regeneration status.
vi_VN: Trạng thái tạo lại.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
vi_VN: Khi đúng, gửi email một liên kết để tải xuống tệp xuất cho người dùng yêu cầu.

en: Parameters to pass on to the exported report.
vi_VN: Các tham số để chuyển đến báo cáo đã xuất.

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
vi_VN: Tham số product_includes cần chỉ định chính xác một sản phẩm khi phân đoạn theo biến thể.

en: Segment the response by additional constraint.
vi_VN: Phân đoạn phản hồi theo ràng buộc bổ sung.

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
vi_VN: Khoảng thời gian được sử dụng cho các nhóm trong dữ liệu được trả về.

en: The date the report end, as GMT.
vi_VN: Ngày kết thúc báo cáo, theo giờ GMT.

en: The date the report end, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày kết thúc báo cáo, theo múi giờ của trang web.

en: The date the report start, as GMT.
vi_VN: Ngày bắt đầu báo cáo, theo giờ GMT.

en: The date the report start, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bắt đầu báo cáo, theo múi giờ của trang web.

en: Type of interval.
vi_VN: Loại khoảng thời gian.

en: Reports data grouped by intervals.
vi_VN: Dữ liệu báo cáo được nhóm theo các khoảng thời gian.

en: Totals data.
vi_VN: Dữ liệu tổng cộng.

en: Interval subtotals.
vi_VN: Tổng phụ khoảng thời gian.

en: Segment identificator.
vi_VN: Bộ nhận diện phân đoạn.

en: Reports data grouped by segment condition.
vi_VN: Dữ liệu báo cáo được nhóm theo điều kiện phân khúc.

en: Number of discounted orders.
vi_VN: Số lượng đơn hàng được giảm giá.

en: Discounted orders
vi_VN: Đơn hàng được giảm giá

en: Number of coupons.
vi_VN: Số lượng mã giảm giá.

en: Created
vi_VN: Tạo

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
vi_VN: Thêm thông tin bổ sung về mỗi phiếu giảm giá vào báo cáo.

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các phiếu giảm giá được gán ID phiếu giảm giá cụ thể.

en: Coupon discount type.
vi_VN: Loại giảm giá của phiếu giảm giá.

en: Coupon expiration date in GMT.
vi_VN: Ngày hết hạn của phiếu giảm giá theo giờ GMT.

en: Coupon expiration date.
vi_VN: Ngày hết hạn của phiếu giảm giá.

en: Coupon creation date in GMT.
vi_VN: Ngày tạo phiếu giảm giá theo giờ GMT.

en: Coupon creation date.
vi_VN: Ngày tạo phiếu giảm giá.

en: Net discount amount.
vi_VN: Số tiền giảm giá thực tế.

en: Coupon ID.
vi_VN: ID phiếu giảm giá.

en: API path.
vi_VN: Đường dẫn API.

en: Customers detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về khách hàng.

en: Stats about product downloads.
vi_VN: Thống kê về các lượt tải xuống sản phẩm.

en: Product download files detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết các tệp tải xuống sản phẩm.

en: Product downloads detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết các lượt tải xuống sản phẩm.

en: Stats about taxes.
vi_VN: Thống kê về thuế.

en: Taxes detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về thuế.

en: Stats about coupons.
vi_VN: Thống kê về phiếu giảm giá.

en: Coupons detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về phiếu giảm giá.

en: Stats about product categories.
vi_VN: Thống kê về danh mục sản phẩm.

en: Product categories detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về danh mục sản phẩm.

en: Stats about products.
vi_VN: Thống kê về sản phẩm.

en: Products detailed reports.
vi_VN: Báo cáo chi tiết về sản phẩm.

en: Stats about orders.
vi_VN: Thống kê về đơn hàng.

en: Stats about revenue.
vi_VN: Thống kê về doanh thu.

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
vi_VN: Điểm cuối hàng loạt để nhận các chỉ số hiệu suất cụ thể từ các điểm cuối `stats`.

en: Sorry, there is no resource with that ID.
vi_VN: Xin lỗi, không có tài nguyên nào có ID đó.

en: Unique ID for the Note Action.
vi_VN: ID duy nhất cho Hành động Ghi chú.

en: Unique ID for the Note.
vi_VN: ID duy nhất cho Ghi chú.

en: Table cell value.
vi_VN: Giá trị ô bảng.

en: Table cell display.
vi_VN: Hiển thị ô bảng.

en: Table rows.
vi_VN: Các hàng của bảng.

en: Table column header.
vi_VN: Tiêu đề cột bảng.

en: Table headers.
vi_VN: Các tiêu đề bảng.

en: Displayed title for the leaderboard.
vi_VN: Tiêu đề được hiển thị cho bảng xếp hạng.

en: Leaderboard ID.
vi_VN: ID bảng xếp hạng.

en: URL query to persist across links.
vi_VN: Truy vấn URL để duy trì trên các liên kết.

en: Top products - Items sold
vi_VN: Sản phẩm hàng đầu - Mục đã bán

en: Total Spend
vi_VN: Tổng chi tiêu

en: Customer Name
vi_VN: Tên khách hàng

en: Top Customers - Total Spend
vi_VN: Khách hàng hàng đầu - Tổng chi tiêu

en: Net sales
vi_VN: Doanh số bán hàng

en: Items sold
vi_VN: Mục đã bán

en: Top categories - Items sold
vi_VN: Danh mục hàng đầu - Sản phẩm đã bán

en: Amount discounted
vi_VN: Số tiền được giảm giá

en: Top Coupons - Number of Orders
vi_VN: Phiếu giảm giá hàng đầu - Số lượng đơn hàng

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các phiếu giảm giá có mã khớp với một chuỗi nhất định.

en: Array of options with associated values.
vi_VN: Mảng các tùy chọn với các giá trị được liên kết.

en: Sorry, you cannot manage these options.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể quản lý các tùy chọn này.

en: You must supply an array of options and values.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một mảng các tùy chọn và giá trị.

en: Sorry, you cannot view these options.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem các tùy chọn này.

en: You must supply an array of options.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một mảng các tùy chọn.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
vi_VN: Một tệp zip của giao diện sẽ được tải lên.

en: Uploaded theme.
vi_VN: Giao diện đã tải lên.

en: Theme installation message.
vi_VN: Thông báo cài đặt giao diện.

en: Theme installation status.
vi_VN: Trạng thái cài đặt giao diện.

en: Specified file failed upload test.
vi_VN: Tệp được chỉ định đã không vượt qua kiểm tra tải lên.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép cài đặt giao diện trên trang web này.

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
vi_VN: Giới hạn tập hợp kết quả cho các mục có ID tỷ lệ được chỉ định.

en: Search by similar tax code.
vi_VN: Tìm kiếm theo mã thuế tương tự.

en: Homepage created
vi_VN: Trang chủ đã được tạo

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: New Products
vi_VN: Sản phẩm mới

en: Best Sellers
vi_VN: Bán chạy nhất

en: On Sale
vi_VN: Đang giảm giá

en: Fan Favorites
vi_VN: Yêu thích của người hâm mộ

en: New In
vi_VN: Mới về

en: Shop by Category
vi_VN: Duyệt theo danh mục

en: Content…
vi_VN: Nội dung…

en: Go shopping
vi_VN: Đi mua sắm

en: Write a short welcome message here
vi_VN: Viết một lời chào ngắn ở đây

en: Welcome to the store
vi_VN: Chào mừng đến với cửa hàng

en: Write title…
vi_VN: Viết tiêu đề…

en: Sorry, the sample products data file was not found.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy tệp dữ liệu sản phẩm mẫu.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo trang mới.

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
vi_VN: Một điểm cuối được sử dụng để tìm kiếm nhật ký tải xuống cho một địa chỉ IP cụ thể.

en: Search by similar product name or sku.
vi_VN: Tìm kiếm theo tên sản phẩm hoặc sku tương tự.

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
vi_VN: Giới hạn tập hợp kết quả cho các đơn đặt hàng khớp với một phần của số đơn đặt hàng.

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
vi_VN: [{site_title}]: Tệp tải xuống Báo cáo {report_name} của bạn đã sẵn sàng

en: Your Report Download
vi_VN: Tệp tải xuống báo cáo của bạn

en: Revenue
vi_VN: Doanh thu

en: Get Started
vi_VN: Bắt đầu

en: Renew Subscription
vi_VN: Gia hạn đăng ký

note: translators: date the subscription expired, e.g. Jun 7th 2018
en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
vi_VN: Đăng ký của bạn đã hết hạn vào %s. Nhận đăng ký mới để tiếp tục nhận bản cập nhật và quyền truy cập vào hỗ trợ.

note: translators: name of the extension subscription that expired
en: %s subscription expired
vi_VN: Đăng ký %s đã hết hạn

en: Enable Autorenew
vi_VN: Bật tự động gia hạn

note: translators: number of days until the subscription expires
en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
vi_VN: Đăng ký của bạn sẽ hết hạn sau %d ngày. Bật tự động gia hạn để tránh mất bản cập nhật và quyền truy cập vào hỗ trợ.

note: translators: name of the extension subscription expiring soon
en: %s subscription expiring soon
vi_VN: Đăng ký %s sắp hết hạn

en: Install Woo mobile app
vi_VN: Cài đặt ứng dụng di động Woo

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
vi_VN: Cài đặt ứng dụng di động WooCommerce để quản lý đơn đặt hàng, nhận thông báo bán hàng và xem các số liệu chính - mọi lúc mọi nơi.

en: New sales record!
vi_VN: Kỷ lục doanh số mới!

note: translators: 1 and 4: Date (e.g. October 16th), 2 and 3: Amount (e.g. $160.00)
en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
vi_VN: Woohoo, %1$s là ngày kỷ lục về doanh số của bạn! Doanh thu thuần là %2$s vượt qua kỷ lục trước đó là %3$s được thiết lập vào ngày %4$s.

en: Review your orders
vi_VN: Xem lại đơn hàng của bạn

en: Browse
vi_VN: Duyệt qua

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
vi_VN: Một cột mốc đơn hàng khác! Hãy xem Báo cáo đơn hàng của bạn để xem lại các đơn hàng cho đến nay.

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
vi_VN: Bạn đã đạt đến cột mốc 10 đơn đặt hàng! Nhìn bạn đi. Duyệt qua một số câu chuyện thành công của WooCommerce để lấy cảm hứng.

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
vi_VN: Chúc mừng bạn đã nhận được đơn đặt hàng đầu tiên! Bây giờ là thời điểm tuyệt vời để tìm hiểu cách quản lý đơn đặt hàng của bạn.

note: translators: Number of orders processed.
en: Congratulations on processing %s orders!
vi_VN: Chúc mừng bạn đã xử lý %s đơn đặt hàng!

en: Review
vi_VN: Đánh giá

en: Activate usage tracking
vi_VN: Kích hoạt theo dõi sử dụng

note: translators: 1: open link to WooCommerce.com settings, 2: open link to WooCommerce.com tracking documentation, 3: close link tag.
en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
vi_VN: Việc thu thập dữ liệu sử dụng cho phép chúng tôi cải thiện WooCommerce. Cửa hàng của bạn sẽ được xem xét khi chúng tôi đánh giá các tính năng mới, đánh giá chất lượng của bản cập nhật hoặc xác định xem một cải tiến có hợp lý hay không. Bạn luôn có thể truy cập %1$sCài đặt%3$s và chọn ngừng chia sẻ dữ liệu. %2$sĐọc thêm%3$s về dữ liệu chúng tôi thu thập.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
vi_VN: Thuộc tính nhãn hành động ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
vi_VN: Tên hành động ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note date prop cannot be empty.
vi_VN: Ngày ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note source prop cannot be empty.
vi_VN: Nguồn ghi chú quản trị không được để trống.

note: translators: %s: admin note status property.
en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
vi_VN: Thuộc tính trạng thái ghi chú quản trị (%s) không phải là một trong những trạng thái được hỗ trợ.

en: The admin note status prop cannot be empty.
vi_VN: Thuộc tính trạng thái ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
vi_VN: Thuộc tính content_data của ghi chú quản trị phải là một thực thể của stdClass.

en: The admin note content prop cannot be empty.
vi_VN: Nội dung ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note title prop cannot be empty.
vi_VN: Tiêu đề ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
vi_VN: Ngôn ngữ ghi chú quản trị không được để trống.

note: translators: %s: admin note type.
en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
vi_VN: Thuộc tính loại ghi chú quản trị (%s) không phải là một trong các loại được hỗ trợ.

en: The admin note type prop cannot be empty.
vi_VN: Thuộc tính loại ghi chú quản trị không được để trống.

en: The admin note name prop cannot be empty.
vi_VN: Tên ghi chú quản trị không được để trống.

en: Report table data is being deleted.
vi_VN: Dữ liệu bảng báo cáo đang bị xóa.

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
vi_VN: Dữ liệu bảng báo cáo đang được xây dựng lại. Vui lòng đợi trong giây lát để dữ liệu được hiển thị đầy đủ.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
vi_VN: Đang tiến hành nhập dữ liệu. Vui lòng đợi cho đến khi quá trình nhập trước đó hoàn tất trước khi bắt đầu một quá trình mới.

en: Report sync schedulers should be derived from the Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler class.
vi_VN: Các bộ lập lịch đồng bộ hóa báo cáo phải được kế thừa từ lớp Automattic\WooCommerce\Internal\Admin\Schedulers\ImportScheduler.

en: Default Date Range
vi_VN: Khoảng thời gian mặc định

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
vi_VN: Các trạng thái yêu cầu hành động bổ sung từ quản trị viên cửa hàng.

en: Actionable order statuses
vi_VN: Các trạng thái đơn hàng cần xử lý

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
vi_VN: Các trạng thái không nên được tính vào khi tính tổng báo cáo.

en: Excluded report order statuses
vi_VN: Các trạng thái đơn hàng bị loại khỏi báo cáo

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
vi_VN: Cài đặt cho báo cáo quản trị WooCommerce.

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
vi_VN[0]: Đã dừng sự điên rồ trong %d giây

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
vi_VN: Hàng đợi tiếp theo sẽ bắt đầu xử lý trong khoảng %d giây nữa.

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
vi_VN: Một hàng đợi mới đã bắt đầu xử lý. <a href="%s">Xem các hành động đang diễn ra &raquo;</a>

en: Unknown status found for action.
vi_VN: Tìm thấy trạng thái không xác định cho hành động.

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ cho tham số select hoặc count. Không thể truy vấn hành động.

en: Database error.
vi_VN: Lỗi cơ sở dữ liệu.

note: translators: %s is the error message
en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
vi_VN: %s Hỗ trợ cho các chuỗi dài hơn thế này sẽ bị xóa trong phiên bản tương lai.

note: translators: %d is a number (maximum length of action arguments).
en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
vi_VN: ActionScheduler_Action::$args quá dài. Để đảm bảo cột args có thể được lập chỉ mục, args hành động không được dài quá %d ký tự khi được mã hóa dưới dạng JSON.

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lên lịch cho lần tiếp theo của hành động này: %s

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tìm nạp hành động này: %s

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
vi_VN: hành động bị bỏ qua qua %s

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
vi_VN: hành động thất bại qua %1$s: %2$s

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
vi_VN: hành động hoàn thành qua %s

note: translators: %s: context
en: action started via %s
vi_VN: hành động bắt đầu qua %s

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
vi_VN: Hành động [%1$s] có lịch trình không hợp lệ: %2$s

en: Activity log for the action.
vi_VN: Nhật ký hoạt động cho hành động.

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
vi_VN: Ngày/giờ hành động được lên lịch chạy.

en: Scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

en: The action's schedule frequency.
vi_VN: Tần suất lịch trình của hành động.

en: Optional action group.
vi_VN: Nhóm hành động tùy chọn.

en: Optional data array passed to the action hook.
vi_VN: Mảng dữ liệu tùy chọn được chuyển đến hook hành động.

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
vi_VN: Các trạng thái hành động là Đang chờ, Hoàn thành, Đã hủy, Thất bại

en: Name of the action hook that will be triggered.
vi_VN: Tên của hook hành động sẽ được kích hoạt.

en: Scheduled Action Columns
vi_VN: Cột Hành động Đã lên lịch

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
vi_VN: Action Scheduler là một hàng đợi công việc có thể mở rộng, có thể theo dõi để xử lý nền một lượng lớn hành động. Action Scheduler hoạt động bằng cách kích hoạt một hook hành động để chạy vào một thời điểm nào đó trong tương lai. Các hành động đã lên lịch cũng có thể được lên lịch để chạy theo lịch trình định kỳ.

note: translators: %s is the Action Scheduler version.
en: About Action Scheduler %s
vi_VN: Giới thiệu về Action Scheduler %s

en: About
vi_VN: Giới thiệu

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
vi_VN: Đã di chuyển hành động có ID %1$d trong %2$s sang ID %3$d trong %4$s

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
vi_VN[0]: Đang di chuyển %d hành động

note: translators: %s is an action ID.
en: Unable to remove source migrated action %s
vi_VN: Không thể xóa hành động đã di chuyển nguồn %s

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
vi_VN: Quá trình di chuyển Action Scheduler đang diễn ra. Danh sách các hành động đã lên lịch có thể không đầy đủ.

en: Destination logger must be configured before running a migration
vi_VN: Trình ghi đích phải được định cấu hình trước khi chạy di chuyển

en: Destination store must be configured before running a migration
vi_VN: Cửa hàng đích phải được định cấu hình trước khi chạy di chuyển

en: Source logger must be configured before running a migration
vi_VN: Trình ghi nguồn phải được định cấu hình trước khi chạy di chuyển

en: Source store must be configured before running a migration
vi_VN: Cửa hàng nguồn phải được định cấu hình trước khi chạy di chuyển

en: Invalid action - must be a recurring action.
vi_VN: Hành động không hợp lệ - phải là hành động lặp lại.

en: Version:
vi_VN: Phiên bản:

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
vi_VN: Trình lên lịch hành động đã di chuyển dữ liệu sang các bảng tùy chỉnh; tuy nhiên, các mục nhật ký mồ côi tồn tại trong bảng Nhận xét WordPress. %1$s <a href="%2$s">Tìm hiểu thêm &raquo;</a>

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
vi_VN: Dữ liệu này sẽ bị xóa sau %s nữa.

en: Update country / region
vi_VN: Cập nhật Quốc gia/Khu vực

en: MaxMind Geolocation
vi_VN: Định vị địa lý MaxMind

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
vi_VN: Không thể phát hiện gói Trình lập lịch biểu hành động.

en: Action Scheduler package running on your site.
vi_VN: Gói Trình lập lịch biểu hành động đang chạy trên trang web của bạn.

en: Action Scheduler package
vi_VN: Gói Trình lập lịch biểu hành động

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
vi_VN: Không bắt buộc nếu thư mục tải xuống của bạn được bảo vệ. <a href='%s'>Xem hướng dẫn này</a> để biết thêm chi tiết. Các tệp đã tải lên sẽ không bị ảnh hưởng.

en: Append a unique string to filename for security
vi_VN: Thêm một chuỗi duy nhất vào tên tệp để bảo mật

en: Filename
vi_VN: Tên tệp

en: Redirect only (Insecure)
vi_VN: Chỉ chuyển hướng (Không an toàn)

note: translators: Link to WooCommerce Docs.
en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
vi_VN: Nếu bạn đang sử dụng phương thức tải xuống X-Accel-Redirect cùng với máy chủ NGINX, hãy đảm bảo rằng bạn đã áp dụng các cài đặt như được mô tả trong hướng dẫn <a href='%s'>Xử lý sản phẩm kỹ thuật số/có thể tải xuống</a>.

en: Choose countries / regions&hellip;
vi_VN: Chọn quốc gia/khu vực&hellip;

en: Choose a country / region&hellip;
vi_VN: Chọn quốc gia/khu vực&hellip;

en: Fees:
vi_VN: Phí:

en: Items Subtotal:
vi_VN: Tạm tính:

en: Country / Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực

en: WooCommerce database update done
vi_VN: đã update cơ sở dữ liệu

en: WooCommerce database update in progress
vi_VN: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: View progress →
vi_VN: Xem tiến trình →

en: Shipping Country / Region
vi_VN: Quốc gia / Khu vực Giao hàng

en: Billing Country / Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực địa chỉ thanh toán

en: Select a country / region&hellip;
vi_VN: Chọn Quốc gia/Khu vực&hellip;

en: Product on sale
vi_VN: Sản phẩm đang giảm giá

en: List of categories with their product counts
vi_VN: Danh sách các danh mục

en: List of categories
vi_VN: Danh sách danh mục

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
vi_VN: Bạn đang thanh toán cho đơn hàng của khách. Vui lòng chỉ tiếp tục thanh toán nếu bạn nhận ra đơn hàng này.

en: Filter products by maximum price
vi_VN: Lọc sản phẩm theo giá tối đa

en: Filter products by minimum price
vi_VN: Lọc sản phẩm theo giá tối thiểu

[ctx: block description]
en: Display a call to action button which either adds the product to the cart, or links to the product page.
vi_VN: Hiển thị một nút kêu gọi hành động, nút này có thể thêm sản phẩm vào giỏ hàng hoặc liên kết đến trang sản phẩm.

en: Center
vi_VN: Căn giữa

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Size
vi_VN: Kích cỡ

en: And
vi_VN: Và

en: Price: high to low
vi_VN: Giá: cao đến thấp

en: Price: low to high
vi_VN: Giá: thấp đến cao

en: Latest
vi_VN: Mới nhất

en: Popularity
vi_VN: Phổ biến

en: Thumbnail sizes for responsive images.
vi_VN: Kích thước hình thu nhỏ cho hình ảnh đáp ứng.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
vi_VN: Thuộc tính srcset của hình thu nhỏ cho hình ảnh đáp ứng.

en: Thumbnail URL.
vi_VN: URL hình thu nhỏ.

en: Full size image URL.
vi_VN: URL ảnh kích thước đầy đủ.

en: Missing product ID
vi_VN: Thiếu ID sản phẩm

en: Unique identifier for the fee within the cart.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho phí trong giỏ hàng.

en: Button description.
vi_VN: Mô tả nút.

en: Button text.
vi_VN: Văn bản nút.

en: Add to cart button parameters.
vi_VN: Các tham số của nút thêm vào giỏ hàng.

en: Is the product in stock?
vi_VN: Sản phẩm có còn hàng không?

en: Is the product purchasable?
vi_VN: Sản phẩm có thể mua được không?

en: Price amount.
vi_VN: Số tiền giá.

en: Price range, if applicable.
vi_VN: Khoảng giá, nếu có.

en: Sale product price, if applicable.
vi_VN: Giá sản phẩm khuyến mãi, nếu có.

en: Regular product price.
vi_VN: Giá sản phẩm thông thường.

en: Is the product on sale?
vi_VN: Sản phẩm có đang được bán không?

en: If this attribute has term archive pages.
vi_VN: Nếu thuộc tính này có các trang lưu trữ giá trị.

en: How terms in this attribute are sorted by default.
vi_VN: Cách các thuật ngữ trong thuộc tính này được sắp xếp theo mặc định.

en: Attribute type.
vi_VN: Loại thuộc tính.

en: Variation attribute value.
vi_VN: Giá trị thuộc tính biến thể.

en: Variation attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính biến thể.

en: Chosen attributes (for variations).
vi_VN: Các thuộc tính đã chọn (cho các biến thể).

en: Stock keeping unit, if applicable.
vi_VN: Đơn vị lưu kho, nếu có.

en: The cart item product or variation ID.
vi_VN: ID sản phẩm hoặc biến thể của mục giỏ hàng.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
vi_VN: Tổng cân nặng (tính bằng gam) của tất cả sản phẩm trong giỏ hàng.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
vi_VN: Đúng nếu giỏ hàng cần vận chuyển. Sai đối với giỏ hàng chỉ có hàng hóa kỹ thuật số hoặc cửa hàng không có phương thức vận chuyển nào được thiết lập.

en: List of cart items.
vi_VN: Danh sách các mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Number of items in the cart.
vi_VN: Số lượng mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
vi_VN: Số lượng đối tượng (bài viết của bất kỳ loại nào) được gán cho thuật ngữ.

en: Term description.
vi_VN: Mô tả thuật ngữ.

en: String based identifier for the term.
vi_VN: Mã định danh dựa trên chuỗi cho thuật ngữ.

en: Limit result set to products with a certain average rating.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm có đánh giá trung bình nhất định.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
vi_VN: Mối quan hệ logic giữa các thuộc tính khi lọc qua nhiều thuộc tính cùng một lúc.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
vi_VN: Danh sách (các) slug thuộc tính. Nếu ID giá trị được cung cấp, mục này sẽ bị bỏ qua.

en: List of attribute term IDs.
vi_VN: Danh sách ID các giá trị thuộc tính.

en: Attribute taxonomy name.
vi_VN: Tên phân loại của thuộc tính.

en: Limit result set to products with selected global attributes.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có thuộc tính chung đã chọn.

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
vi_VN: Khi giới hạn phản hồi bằng cách sử dụng sau / trước, cột ngày nào để so sánh.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các tài nguyên được tạo trước ngày tuân thủ ISO8601 nhất định.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
vi_VN: Nếu đúng, hãy tính toán số lượng xếp hạng cho các sản phẩm trong bộ sưu tập.

en: Filter condition	 being performed which may affect counts. Valid values include "and" and "or".
vi_VN: Điều kiện lọc	đang được thực hiện có thể ảnh hưởng đến số lượng. Các giá trị hợp lệ bao gồm "và" và "hoặc".

en: Taxonomy name.
vi_VN: Tên phân loại.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
vi_VN: Nếu được yêu cầu, tính toán số lượng giá trị thuộc tính cho các sản phẩm trong bộ sưu tập.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
vi_VN: Nếu là true, sẽ tính toán giá sản phẩm tối thiểu và tối đa cho bộ sưu tập.

en: Returns number of products with each average rating.
vi_VN: Trả về số lượng sản phẩm với mỗi xếp hạng trung bình.

en: Number of products.
vi_VN: Số lượng sản phẩm.

en: Max price found in collection of products.
vi_VN: Giá tối đa được tìm thấy trong bộ sưu tập sản phẩm.

en: Min price found in collection of products.
vi_VN: Giá tối thiểu được tìm thấy trong bộ sưu tập sản phẩm.

en: Invalid attribute ID.
vi_VN: ID thuộc tính không hợp lệ.

en: Cannot create an existing cart item.
vi_VN: Không thể tạo một mục giỏ hàng hiện có.

en: Cart item does not exist.
vi_VN: Mục giỏ hàng không tồn tại.

en: Unique identifier for the item within the cart.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho mục trong giỏ hàng.

en: Unable to retrieve cart.
vi_VN: Không thể truy xuất giỏ hàng.

en: Attribute does not exist.
vi_VN: Thuộc tính không tồn tại.

en: Unique identifier for the attribute.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho thuộc tính.

en: No matching variation found.
vi_VN: Không tìm thấy biến thể phù hợp.

en: Missing variation data for variable product.
vi_VN: Thiếu dữ liệu biến thể cho sản phẩm biến thể.

note: translators: %1$s: Attribute name, %2$s: Allowed values.
en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
vi_VN: Giá trị được đăng cho %1$s không hợp lệ. Giá trị được phép: %2$s

en: This product cannot be added to the cart.
vi_VN: Sản phẩm này không thể được thêm vào giỏ hàng.

en: Total post count.
vi_VN: Tổng số bài đăng.

en: Vientiane Province
vi_VN: Tỉnh Viêng Chăn

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Billing %s
vi_VN: Mục %s

[ctx: checkout-validation]
note: translators: %s: field name
en: Shipping %s
vi_VN: Giao hàng %s

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã thanh toán. Giao dịch của bạn đã được hoàn tất và biên nhận cho giao dịch mua hàng của bạn đã được gửi qua email cho bạn. Đăng nhập vào tài khoản PayPal của bạn để xem chi tiết giao dịch.

note: translators: %d number of seconds
en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
vi_VN[0]: Bạn không thể thêm phương thức thanh toán mới. Vui lòng đợi %d giây.

note: translators: 1: wc_get_product 2: woocommerce_init 3: woocommerce_after_register_taxonomy 4: woocommerce_after_register_post_type
en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
vi_VN: %1$s không nên được gọi trước khi các hành động %2$s, %3$s và %4$s đã kết thúc.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
vi_VN: Loại sản phẩm không hợp lệ: ID được truyền vào không tương ứng với một biến thể sản phẩm.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
vi_VN: Vị trí mà cơ sở dữ liệu MaxMind nên được lưu trữ. Theo mặc định, tích hợp sẽ tự động lưu cơ sở dữ liệu tại đây.

en: Database File Path
vi_VN: Đường dẫn tệp cơ sở dữ liệu

note: translators: %1$s: Documentation URL
en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
vi_VN: Giấy phép sẽ được sử dụng khi giao dịch với các dịch vụ Định vị địa lý MaxMind. Bạn có thể đọc cách tạo một tài khoản trong <a href="%1$s">Tài liệu tích hợp định vị địa lý MaxMind</a>.

en: MaxMind License Key
vi_VN: Giấy phép bản quyền MaxMind

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
vi_VN: Tích hợp với MaxMind để kiểm tra vị trí địa lý người dùng. Điều này chủ yếu chỉ kiểm tra thông tin quốc gia.

en: Missing MaxMind Reader library!
vi_VN: Thiếu thư viện MaxMind Reader!

en: Failed to download the MaxMind database.
vi_VN: Không thể tải xuống cơ sở dữ liệu MaxMind.

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
vi_VN: Giấy phép bản quyền MaxMind không hợp lệ. Nếu gần đây bạn đã tạo giấy phép này, bạn có thể phải đợi nó hoạt động.

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho "%s"

note: translators: Actual coupon code.
en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
vi_VN: Bạn đã sử dụng mã ưu đãi này %s ở giao dịch khác trong quá trình thanh toán, và lượt sử dụng của mã ưu đãi đã đạt giới hạn. Hãy xóa mã ưu đãi và thử lại.

note: translators: Actual coupon code.
en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
vi_VN: Mã ưu đãi %s đã được sử dụng ở giao dịch khác trong quá trình thanh toán này, và lượt sử dụng của mã ưu đãi đã đạt giới hạn. Hãy xóa mã ưu đãi và thử lại.

note: translators: Actual coupon code.
en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi áp dụng mã ưu đãi %s.

note: translators: %s: decimal
en: Please enter a value with one decimal point (%s) without thousand separators.
vi_VN: Vui lòng nhập một giá trị với một dấu thập phân (%s) mà không có dấu phân cách hàng nghìn.

note: translators: %1$s: usage tracking help link
en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về cách thức hoạt động của theo dõi mức độ sử dụng và cách bạn sẽ hỗ trợ trong <a href="%1$s" target="_blank">tài liệu theo dõi mức độ sử dụng</a> của chúng tôi.

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
vi_VN: Plugin "WooCommerce Admin" sẽ được cài đặt và kích hoạt

en: Yes please
vi_VN: Vâng, làm ơn

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
vi_VN: Khởi động và vận hành cửa hàng của bạn nhanh hơn với trải nghiệm thiết lập mới và cải tiến của chúng tôi

en: Welcome to
vi_VN: Chào mừng đến với

note: translators: %1%s: integration page %2$s: general settings page
en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
vi_VN: Bạn phải nhập một khóa cấp phép hợp lệ trên <a href="%1$s">trang cài đặt tích hợp MaxMind</a> để sử dụng dịch vụ định vị địa lý. Nếu bạn không cần định vị địa lý cho việc vận chuyển hoặc thuế, bạn nên thay đổi vị trí khách hàng mặc định trên <a href="%2$s">trang cài đặt chung</a>.

en: Geolocation has not been configured.
vi_VN: Định vị địa lý chưa được định cấu hình.

en: Every 15 Days
vi_VN: Mỗi 15 ngày

note: translators: %s product name
en: %s is a variable product parent and cannot be added.
vi_VN: %s là một sản phẩm cha có biến thể và không thể thêm được.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
vi_VN: Chi phí vận chuyển được tính trong quá trình thanh toán.

en: Search products…
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm…

en: Image of the product that the review belongs to.
vi_VN: Hình ảnh của sản phẩm mà đánh giá thuộc về.

en: Permalink of the product that the review belongs to.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh của sản phẩm mà đánh giá thuộc về.

en: Name of the product that the review belongs to.
vi_VN: Tên của sản phẩm mà đánh giá thuộc về.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
vi_VN: Ngày đánh giá được tạo, theo múi giờ của trang web ở định dạng con người có thể đọc được.

en: Amount of reviews that the product has.
vi_VN: Số lượng đánh giá mà sản phẩm có.

en: Jetpack logo
vi_VN: Logo Jetpack

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
vi_VN: Bật theo dõi sử dụng và giúp cải thiện WooCommerce

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
vi_VN: Giúp cải thiện WooCommerce bằng theo dõi sử dụng

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
vi_VN: Phiếu giảm giá sẽ hết hạn vào lúc 00:00:00.

note: translators: %s: shipping zone name.
en: Customer matched zone "%s"
vi_VN: Khách hàng khớp với khu vực "%s"

en: Macao
vi_VN: Ma Cao

en: Browse products
vi_VN: Duyệt sản phẩm

note: translators: %d: number of hidden items
en: +%d more
vi_VN: +%d nữa

en: Columns:
vi_VN: Cột:

en: Go to category
vi_VN: Đi tới danh mục

en: Shop now
vi_VN: Mua sắm ngay

en: Show description
vi_VN: Hiện mô tả

en: 1 variation
vi_VN: 1 thuộc tính

en: Columns
vi_VN: Các cột

en: Product title
vi_VN: Tiêu đề sản phẩm

note: translators: 1: is a link to a support document. 2: closing link
en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
vi_VN: Cài đặt WooCommerce của bạn chưa hoàn tất. Nếu bạn đã cài đặt WooCommerce từ GitHub, %1$svui lòng tham khảo tài liệu này%2$s để thiết lập môi trường phát triển của bạn.

note: Translators: %s package name.
en: Missing the WooCommerce %s package
vi_VN: Thiếu gói WooCommerce %s

[ctx: with first and last result]
note: translators: 1: first result 2: last result 3: total results 4: sorted by
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
vi_VN[0]: Hiển thị %1$d&ndash;%2$d của %3$d kết quả

en: Product variation attributes, if applicable.
vi_VN: Thuộc tính biến thể sản phẩm, nếu có.

en: Operator to compare product tags.
vi_VN: Toán tử để so sánh các thẻ sản phẩm.

en: Category URL.
vi_VN: URL danh mục.

en: Import as meta data
vi_VN: Nhập dưới dạng dữ liệu meta

en: Tags (space separated)
vi_VN: Thẻ (phân tách bằng dấu cách)

en: Tags (comma separated)
vi_VN: Thẻ (phân tách bằng dấu phẩy)

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
vi_VN: Các biến thể (và thuộc tính của chúng) không có giá sẽ không được hiển thị trong cửa hàng của bạn.

note: Translators: %d variation count.
en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
vi_VN[0]: %d biến thể không có giá.

en: WooCommerce Admin icon
vi_VN: Biểu tượng WooCommerce Admin

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
vi_VN: Quản lý báo cáo của cửa hàng và theo dõi các số liệu chính với giao diện và bảng điều khiển mới và cải tiến.

en: WooCommerce Admin
vi_VN: Quản trị WooCommerce

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
vi_VN: Sử dụng WooCommerce Shipping (cung cấp bởi WooCommerce Services & Jetpack) để tiết kiệm thời gian tại bưu điện bằng cách in nhãn vận chuyển tại nhà.

en: Did you know you can print shipping labels at home?
vi_VN: Bạn có biết bạn có thể in nhãn vận chuyển tại nhà không?

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
vi_VN: Liệt kê các lớp thuế bổ sung bạn cần bên dưới (1 lớp mỗi dòng, ví dụ: Mức thuế giảm). Các lớp này là ngoài "Mức thuế tiêu chuẩn" đã có mặc định.

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
vi_VN: Không thể truy xuất thông tin cơ sở dữ liệu. Thông thường, đây không phải là vấn đề, và nó chỉ có nghĩa là cài đặt của bạn đang sử dụng một lớp thay thế lớp cơ sở dữ liệu của WordPress (ví dụ: HyperDB) và WooCommerce không thể lấy thông tin cơ sở dữ liệu.

en: Database information:
vi_VN: Thông tin CSDL:

note: Translators: %1$f: Table size, %2$f: Index size, %3$s Engine.
en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
vi_VN: Dữ liệu: %1$.2fMB + Chỉ mục: %2$.2fMB + Công cụ %3$s

en: Generate coupon code
vi_VN: Tạo mã ưu đãi

en: Drag and drop to set admin attribute order
vi_VN: Kéo và thả để đặt thứ tự thuộc tính trong trang quản trị

en: Zero rate
vi_VN: Không thuế

en: Reduced rate
vi_VN: Mức thuế được giảm

en: Congratulations on the sale.
vi_VN: Chúc mừng bạn đã bán hàng thành công.

en: Thanks for using {site_url}!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã sử dụng {site_url}!

en: Text to appear below the main email content.
vi_VN: Đoạn văn bản dưới đây nằm dưới nội dung chính của email.

en: Additional content
vi_VN: Nội dung thêm

en: Town / Village
vi_VN: Thị trấn / Làng

en: Postal code
vi_VN: Mã bưu chính

en: Invalid field
vi_VN: Trường không hợp lệ

en: Tax class slug already exists
vi_VN: Slug lớp thuế đã tồn tại

en: Tax class requires a valid name
vi_VN: Lớp thuế yêu cầu một tên hợp lệ

note: translators: 1: URL of WordPress.org Repository 2: URL of the GitHub Repository release page
en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
vi_VN: Hoặc bạn có thể tải xuống một phiên bản dựng sẵn của plugin từ <a href="%1$s">kho lưu trữ WordPress.org</a> hoặc bằng cách truy cập <a href="%2$s">trang phát hành trong kho lưu trữ GitHub</a>.

en: Order not editable
vi_VN: Đơn hàng không thể chỉnh sửa

en: You do not have permission to install plugins.
vi_VN: Bạn không có quyền cài đặt plugin.

en: Learn how to upgrade
vi_VN: Học cách nâng cấp

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
vi_VN: Việc bán hàng sẽ bắt đầu lúc 00:00:00 của ngày "Từ" và kết thúc lúc 23:59:59 của ngày "Đến".

en: Order fully refunded.
vi_VN: Đơn hàng đã được hoàn tiền đầy đủ.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
vi_VN: Không chọn quốc gia/khu vực sẽ không thể hoàn thành phần thanh toán. Vẫn tiếp tục?

en: Please enter a valid Eircode.
vi_VN: Hãy nhập Eircode hợp lệ.

en: There was a failure fetching this action
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tìm nạp hành động này

note: translators: %s: attribute name
en: &larr; Back to "%s" attributes
vi_VN: &larr; Quay lại thuộc tính "%s"

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
vi_VN: Lưu ý: WP CRON đã bị tắt trên bản cài đặt của bạn, điều này có thể ngăn bản cập nhật này hoàn tất.

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
vi_VN: Việc hiển thị sản phẩm, sắp xếp và báo cáo có thể không chính xác cho đến khi quá trình này hoàn tất. Sẽ mất vài phút và thông báo này sẽ biến mất khi hoàn thành.

en: You can manually run queued updates here.
vi_VN: Bạn có thể chạy cập nhật thủ công các bản cập nhật theo hàng đợi tại đây.

en: Updating database
vi_VN: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu

note: translators: 1: Number of database updates 2: List of update callbacks
en: Found %1$d updates (%2$s)
vi_VN: Đã tìm thấy %1$d cập nhật (%2$s)

note: translators: %s Database version number
en: No updates required. Database version is %s
vi_VN: Không cần cập nhật. Phiên bản cơ sở dữ liệu hiện tại là %s

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
vi_VN: Đã hoàn tất xử lý hành động %1$s với hook: %2$s

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
vi_VN: Lớp %s chỉ có thể chạy trong WP CLI.

en: Newest Scheduled Date
vi_VN: Ngày theo lịch trình mới nhất

en: Oldest Scheduled Date
vi_VN: Ngày lên lịch cũ nhất

en: Count
vi_VN: Đếm

en: Action Status
vi_VN: Trạng thái hành động

en: Action Scheduler
vi_VN: Lập lịch hành động

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
vi_VN: Đã tạo tài khoản thành công. Thông tin đăng nhập đã gửi về email của bạn.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
vi_VN: Đã tạo tài khoản thành công và mật khẩu đã được gửi về email của bạn.

note: translators: %1$s: item name %2$s: stock change
en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
vi_VN: Đã xóa %1$s và điều chỉnh tồn kho (%2$s)

en: Invalid items
vi_VN: Món hàng không tồn tại

en: Invalid rate
vi_VN: Tỉ lệ không hợp lệ

note: translators: %s item name.
en: Added line items: %s
vi_VN: Đã thêm các mục hàng: %s

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
vi_VN: [{site_title}]: Đơn hàng #{order_number} đã bị hủy

en: Learn more about updates
vi_VN: Tìm hiểu về bản cập nhật

en: Update WooCommerce Database
vi_VN: Cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce

note: translators: %1$s: opening <a> tag %2$s: closing </a> tag translators: 1: Link to docs 2: Close link.
en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
vi_VN: Quá trình cập nhật cơ sở dữ liệu sẽ chạy nền và sẽ mất chút thời gian, hãy kiên nhẫn. Người dùng cao cấp có thể cập nhật thay thế qua %1$sWP CLI%2$s.

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
vi_VN: WooCommerce đã được cập nhật! Để đảm bảo mọi thứ hoạt động trơn tru, chúng tôi cần cập nhật cơ sở dữ liệu lên bản mới nhất.

en: WooCommerce database update required
vi_VN: Yêu cầu cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: Decrease existing stock by:
vi_VN: Giảm tồn kho hiện có đi:

en: Increase existing stock by:
vi_VN: Tăng tồn kho hiện có thêm:

en: View progress &rarr;
vi_VN: Xem tiến trình &rarr;

en: WooCommerce is updating product data in the background
vi_VN: WooCommerce đang cập nhật dữ liệu sản phẩm trong nền

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
vi_VN: WooCommerce đang cập nhật cơ sở dữ liệu. Quá trình cập nhật sẽ mất ít phút, hãy kiên nhẫn.

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
vi_VN: Trang web của bạn có được kết nối với WooCommerce.com không?

en: Must Use Plugins
vi_VN: Các plugin phải dùng

en: Dropin Plugins
vi_VN: Plugin Dropin

en: Inactive plugins
vi_VN: Plugins chưa kích hoạt

en: Site address (URL)
vi_VN: Địa chỉ trang web (URL)

en: WordPress address (URL)
vi_VN: Địa chỉ WordPress (URL)

en: five star
vi_VN: Đánh giá 5 sao

en: Start Import
vi_VN: Bắt đầu nhập

en: Create Product
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Dismiss this suggestion
vi_VN: Xóa đề xuất này

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
vi_VN: Nhập mã giảm giá để áp dụng. Giảm giá được áp dụng cho tổng giá trị đơn hàng, chưa bao gồm thuế.

note: translators: %s item name.
en: Adjusted stock: %s
vi_VN: Tồn kho đã điều chỉnh: %s

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
vi_VN: Thêm tùy chọn xóa dữ liệu cá nhân bằng thao tác từ màn hình đơn hàng. Chú ý việc xóa dữ liệu cá nhân không thể khôi phục.

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
vi_VN: Cho phép xóa dữ liệu cá nhân trong đơn hàng từ tác vụ

en: Personal data removal
vi_VN: Xóa dữ liệu cá nhân

en: Remove access to downloads on request
vi_VN: Xóa quyền truy cập vào các tệp tải xuống khi có yêu cầu

en: Remove personal data from orders on request
vi_VN: Yêu cầu xóa dữ liệu cá nhân từ đơn hàng

en: Display suggestions within WooCommerce
vi_VN: Hiển thị các gợi ý bên trong WooCommerce

en: Show Suggestions
vi_VN: Xem gợi ý

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
vi_VN: Chúng tôi hiển thị các đề xuất theo ngữ cảnh cho các tiện ích mở rộng chính thức có thể hữu ích cho cửa hàng của bạn.

en: Marketplace suggestions
vi_VN: Đề xuất Marketplace

note: Translators: %s URL to tracking info screen.
en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
vi_VN: Để từ chối, hãy bỏ chọn hộp này. Cửa hàng của bạn sẽ không bị theo dõi và không có dữ liệu nào được thu thập. Đọc về dữ liệu sử dụng nào được theo dõi tại: %s.

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
vi_VN: Cho phép theo dõi việc sử dụng WooCommerce

en: Enable tracking
vi_VN: Tra cứu đơn hàng

en: Usage Tracking
vi_VN: Theo dõi việc sử dụng

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
vi_VN: Tài liệu theo dõi việc sử dụng WooCommerce.com

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
vi_VN: Lựa chọn khác

en: Manage suggestions
vi_VN: Quản lý đề xuất

en: Browse the Marketplace
vi_VN: Duyệt chợ ứng dụng

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
vi_VN: Tiện ích mở rộng có thể thêm chức năng mới cho các trang sản phẩm của bạn, giúp cửa hàng của bạn nổi bật

en: Enhance your products
vi_VN: Nâng cao sản phẩm của bạn

en: Facebook for WooCommerce
vi_VN: Facebook cho WooCommerce

en: Facebook icon
vi_VN: Biểu tượng Facebook

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
vi_VN: Tận hưởng tất cả các sản phẩm của Facebook được kết hợp trong một tiện ích mở rộng: theo dõi pixel, đồng bộ hóa danh mục, trò chuyện qua Messenger, chức năng cửa hàng và mua sắm trên Instagram (sắp có)!

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
vi_VN: Hoàn lại tiền cho các mục hàng ở trên. Điều này sẽ hiển thị tổng số tiền được hoàn lại

en: Before discount
vi_VN: Trước khi giảm giá

note: translators: %s: discount amount
en: %s discount
vi_VN: ưu đãi %s

en: WooCommerce Status
vi_VN: Trạng thái WooCommerce

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng được đặt thành đã hoàn tiền. Để trả lại tiền cho khách hàng, bạn sẽ cần thực hiện hoàn tiền thông qua cổng thanh toán của mình.

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
vi_VN: không nên ghi đè action_args khi gọi wc_get_template.

en: Lookup tables are regenerating
vi_VN: Bảng tra cứu đang được tạo lại

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
vi_VN: Công cụ này sẽ tạo lại dữ liệu bảng tra cứu sản phẩm. Quá trình này có thể mất một thời gian.

en: Product lookup tables
vi_VN: Bảng tra cứu sản phẩm

en: cURL installed but unable to retrieve version.
vi_VN: cURL đã được cài đặt nhưng không thể truy xuất phiên bản.

en: Dropins & MU plugins.
vi_VN: Plugin Dropins & MU.

en: Inactive plugins.
vi_VN: Plugin không hoạt động.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng có trạng thái cụ thể.

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
vi_VN: Số lượng giá trị trong phân loại thuộc tính.

en: Attribute slug.
vi_VN: Slug thuộc tính.

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
vi_VN: Xác định xem có hiển thị sản phẩm ẩn hay hiển thị trong danh mục hay không.

en: Operator to compare product attribute terms.
vi_VN: Toán tử để so sánh các giá trị thuộc tính sản phẩm.

en: Operator to compare product category terms.
vi_VN: Toán tử để so sánh các thuật ngữ danh mục sản phẩm.

en: Virgin Islands (US)
vi_VN: Virgin Islands (Mỹ)

en: Virgin Islands (British)
vi_VN: Quần đảo Virgin (Anh)

en: North Macedonia
vi_VN: Bắc Macedonia

note: translators: %s opening and closing link tags respectively
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
vi_VN: Bạn phải %1$sđăng nhập%2$s để gửi đánh giá.

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name
en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
vi_VN: Thông báo cho bạn biết &mdash; đơn hàng #%1$s thuộc về %2$s đã bị hủy:

en: We have finished processing your order.
vi_VN: Chúng tôi đã xử lý xong đơn hàng của bạn.

en: Shop order
vi_VN: Đơn hàng của cửa hàng

en: Shipping options will be updated during checkout.
vi_VN: Các tùy chọn vận chuyển sẽ được cập nhật trong quá trình thanh toán.

note: Translators: $s shipping destination.
en: Shipping to %s.
vi_VN: Giao hàng đến %s.

note: translators: %s: error message
en: Invalid image: %s
vi_VN: Ảnh không hợp lệ: %s

en: Webhook status must be valid.
vi_VN: Trạng thái webhook phải hợp lệ.

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
vi_VN: Đơn hàng #%s đã được đặt thành công và chúng tôi đang xử lý:

en: account erasure request
vi_VN: yêu cầu xóa tài khoản

en: Default product category cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa danh mục sản phẩm mặc định.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
vi_VN: Không thể nhập biến thể: Sản phẩm cha không thể là một biến thể sản phẩm

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
vi_VN: Nâng cấp cơ sở dữ liệu đã được đặt lịch chạy ngầm.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
vi_VN: Công cụ này sẽ cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce lên phiên bản mới nhất. Hãy chắc chắn tạo bản sao lưu trước khi tiến hành.

en: Update database
vi_VN: Cập nhật cơ sở dữ liệu

en: Details for order #{order_number}
vi_VN: Chi tiết đơn hàng #{order_number}

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
vi_VN: Bạn không được phép chỉ định Khoá API cho người dùng được chọn.

en: Feel free to reconnect again using the button below.
vi_VN: Vui lòng kết nối lại bằng nút bên dưới.

en: Sorry to see you go.
vi_VN: Rất tiếc là bạn đã ra đi.

en: discounted shipping labels
vi_VN: nhãn vận chuyển giảm giá

en: automated taxes and discounted shipping labels
vi_VN: thuế tự động và nhãn vận chuyển giảm giá

en: payment setup and discounted shipping labels
vi_VN: thiết lập thanh toán và nhãn vận chuyển giảm giá

en: WooCommerce Endpoints
vi_VN: Điểm cuối WooCommerce

en: You do not have permission to revoke API Keys
vi_VN: Bạn không được phép thu hồi các Khoá API

en: You do not have permission to revoke this API Key
vi_VN: Bạn không được phép thu hồi Khoá API này

en: You do not have permission to edit this API Key
vi_VN: Bạn không được phép sửa Khoá API này

note: translators: %1$s: Order ID. %2$s: Order date
en: [Order #%1$s] (%2$s)
vi_VN: [Đơn hàng #%1$s] (%2$s)

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
vi_VN: Nếu bạn không tạo yêu cầu này, hãy bỏ qua email. Nếu bạn muốn thực hiện:

note: translators: %s: Store name
en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
vi_VN: Ai đó đã yêu cầu mật khẩu mới cho tài khoản sau trên %s:

en: We hope to see you again soon.
vi_VN: Hy vọng sẽ gặp lại bạn sớm.

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
vi_VN: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền. Chi tiết được liệt kê bên dưới để bạn tham khảo:

note: translators: %s: Site title
en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
vi_VN: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền một phần. Chi tiết được liệt kê bên dưới để bạn tham khảo:

en: Thanks!
vi_VN: Cám ơn!

en: We look forward to fulfilling your order soon.
vi_VN: Chúng tôi đang tiến hành hoàn thiện đơn đặt hàng của bạn.

en: As a reminder, here are your order details:
vi_VN: Vui lòng kiểm tra lại nội dung chi tiết đơn hàng của bạn :

en: The following note has been added to your order:
vi_VN: Ghi chú sau đã được thêm vào đơn hàng của bạn:

en: We look forward to seeing you soon.
vi_VN: Chúng tôi mong sớm được gặp bạn.

note: translators: %1$s: Site title, %2$s: Username, %3$s: My account link
en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tạo tài khoản ở %1$s. Tên tài khoản của bạn là %2$s. Bạn có thể truy cập trang tài khoản để xem đơn hàng, đổi mật khẩu, và nhiều thứ khác tại: %3$s

note: translators: %s Order date translators: %s: Order date
en: Here are the details of your order placed on %s:
vi_VN: Đây là thông tin đơn hàng mà bạn đã mua ở %s:

note: translators: %1$s Site title, %2$s Order pay link translators: %1$s: Site title, %2$s: Order pay link
en: An order has been created for you on %1$s. Your order details are below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
vi_VN: Một đơn hàng đã được tạo cho bạn trên %1$s. Chi tiết đơn hàng của bạn ở bên dưới, kèm theo liên kết để thanh toán khi bạn đã sẵn sàng: %2$s

en: Thanks for shopping with us.
vi_VN: Cảm ơn đã mua hàng của chúng tôi.

note: translators: %s: Customer first name translators: %s: Customer username translators: %s: Customer first name, or username if name is not available
en: Hi %s,
vi_VN: Xin chào %s,

note: translators: %s: Customer billing full name
en: You’ve received the following order from %s:
vi_VN: Bạn vừa nhận được đơn hàng từ %s. Đơn hàng như sau:

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
vi_VN: Hy vọng họ sẽ quay lại. Đọc thêm về <a href="https://woocommerce.com/document/managing-orders/">khắc phục sự cố thanh toán không thành công</a>.

en: Thanks for reading.
vi_VN: Cảm ơn đã đọc.

en: Enter a different address
vi_VN: Điền một địa chỉ khác

note: Translators: $s shipping destination.
en: No shipping options were found for %s.
vi_VN: Không tìm thấy tùy chọn vận chuyển nào cho %s.

en: Enter your address to view shipping options.
vi_VN: Nhập địa chỉ của bạn để xem các tùy chọn vận chuyển.

en: Change address
vi_VN: Đổi địa chỉ

en: Sort by latest
vi_VN: Sắp xếp theo mới nhất

en: Stock levels increased:
vi_VN: Mức tồn kho đã tăng:

note: translators: %s item name.
en: Unable to restore stock for item %s.
vi_VN: Không thể khôi phục tồn kho cho mặt hàng %s.

en: Stock levels reduced:
vi_VN: Mức tồn kho đã giảm:

note: translators: %s item name.
en: Unable to reduce stock for item %s.
vi_VN: Không thể giảm tồn kho cho mặt hàng %s.

note: translators: %s: Default class name
en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
vi_VN: Lớp được đính kèm vào "woocommerce_queue_class" không triển khai giao diện WC_Queue_Interface. Lớp %s mặc định sẽ được sử dụng thay thế.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
vi_VN: Hàm này không nên được gọi trước khi plugins_loaded.

en: Action Group
vi_VN: Nhóm hành động

en: No actions found in trash
vi_VN: Không có hành động nào được tìm thấy trong thùng rác

en: No actions found
vi_VN: Không tìm thấy hành động nào

en: Search Scheduled Actions
vi_VN: Tìm kiếm hành động theo lịch trình

en: View Action
vi_VN: Xem Hành động

en: New Scheduled Action
vi_VN: Hành động được Sắp đặt mới

en: Edit Scheduled Action
vi_VN: Sửa Hành động được Sắp đặt

en: Add New Scheduled Action
vi_VN: Thêm Hành động đươc Sắp đặt Mới

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
vi_VN: Các Hành động được Sắp đặt

en: Scheduled Action
vi_VN: Hành động được Sắp đặt

en: Scheduled actions are hooks triggered on a certain date and time.
vi_VN: Các hành động đã lên lịch là các móc được kích hoạt vào một ngày và giờ nhất định.

note: translators: %s: count
en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang xử lý <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: In-Progress
vi_VN: Trong Quá trình

[ctx: post]
en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Invalid action ID. No status found.
vi_VN: ID hành động không hợp lệ. Không tìm thấy trạng thái.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
vi_VN: Không thể đánh dấu thất bại cho hành động %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
vi_VN: Không thể mở khoá yêu cầu cho hành động %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
vi_VN: Không thể mở khoá yêu cầu %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

note: translators: %s: group name(s) translators: %s is the group name
en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
vi_VN[0]: Nhóm "%s" không tồn tại.

en: Unable to claim actions. Database error.
vi_VN: Không thể yêu cầu các hành động. Lỗi cơ sở dữ liệu.

en: Unable to save action.
vi_VN: Không thể lưu hành động.

note: translators: %s: error message translators: %s: action error message translators: %s is an error message.
en: Error saving action: %s
vi_VN: Lỗi lưu hành động: %s

note: translators: %d refers to the total number of tasks completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
vi_VN[0]: %d nhiệm vụ sắp đặt được hoàn thành.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi chạy chương trình sắp đặt hành động: %s

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
vi_VN[0]: %d một loạt đã được xử lý.

note: translators: %d refers to how many scheduled tasks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
vi_VN[0]: Tìm thấy %d nhiệm vụ được sắp đặt

en: Attempting to reduce used memory...
vi_VN: Đang thử giảm bộ nhớ đã dùng...

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
vi_VN: Lỗi xử lý hành động %1$s: %2$s

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
vi_VN: Đã bắt đầu xử lý hành động %s

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
vi_VN: Yêu cầu đã mất. Đang huỷ lô hiện tại.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
vi_VN[0]: Đang chạy %d hành động

en: There are too many concurrent batches.
vi_VN: Có quá nhiều lô cùng một lúc.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
vi_VN: Có quá nhiều lô cùng một lúc, nhưng quá trình buộc phải tiếp tục.

en: Canceled
vi_VN: Bị huỷ

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: In-progress
vi_VN: Trong quá trình

en: Pending
vi_VN: Đang chờ xử lý

en: Invalid schedule. Cannot save action.
vi_VN: Sắp đặt không hợp lệ. Không thể lưu hành động.

en: Every minute
vi_VN: Mỗi phút

en: action ignored
vi_VN: hành động bị bỏ qua

en: action reset
vi_VN: đặt lại hành động

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
vi_VN: tắt đột ngột: Lỗi nghiêm trọng PHP %1$s trong %2$s trên dòng %3$s

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
vi_VN: hành động thất bại: %s

en: action complete
vi_VN: hành động thành công

en: action started
vi_VN: hành động bắt đầu

en: action canceled
vi_VN: hành động bị huỷ

en: action created
vi_VN: hành động được tạo

en: Search hook, args and claim ID
vi_VN: Tìm hook, arg và ID yêu cầu

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
vi_VN: (%s trước)

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
vi_VN: Không thể xử lý thay đổi cho hành động: "%1$s" (ID: %2$d). Lỗi: %3$s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
vi_VN: Tiến hành thành công thay đổi cho hành động: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
vi_VN: Huỷ thành công hành động: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
vi_VN: Xử lý thành công hành động: %s

note: translators: %s: amount of claims
en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
vi_VN[0]: Đã có số hàng đợi đồng thời tối đa đang được xử lý (hàng đợi %s). Không có hàng đợi bổ sung nào sẽ bắt đầu xử lý cho đến khi hàng đợi hiện tại hoàn tất.

en: Non-repeating
vi_VN: Không lặp lại

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
vi_VN: Mỗi %s

en: Now!
vi_VN: Ngay bây giờ!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
vi_VN[0]: %s giây

note: translators: %s: amount of time translators: %s is the time duration in minutes
en: %s minute | %s minutes
vi_VN[0]: %s phút

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
vi_VN[0]: %s giờ

note: translators: %s is a number of days. translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
vi_VN[0]: %s ngày

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
vi_VN[0]: %s tuần

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
vi_VN[0]: %s tháng

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
vi_VN[0]: %s năm

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
vi_VN: Huỷ hành động ngay để tránh bị chạy lại sau này

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
vi_VN: Xử lý hành động ngay bây giờ như thể nó được chạy như một phần của hàng đợi

en: Run
vi_VN: Chạy

en: Claim ID
vi_VN: Yêu cầu ID

en: Log
vi_VN: Nhật ký

en: Scheduled Date
vi_VN: Ngày được sắp đặt

en: Recurrence
vi_VN: Lặp lại

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: Arguments
vi_VN: Đối số

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
vi_VN: Hành động [%1$s] có đối số không hợp lệ. Nó không thể được giải mã JSON thành một mảng. $args = %2$s

en: Scheduled Actions
vi_VN: Hành động theo lịch trình

en: New Order: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng mới: #{order_number}

en: Order Failed: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng thất bại: #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
vi_VN: [{site_title}]: Đơn hàng số #{order_number} không thành công

en: Password Reset Request
vi_VN: Yêu cầu khôi phục mật khẩu

en: Password Reset Request for {site_title}
vi_VN: Yêu cầu khôi phục mật khẩu tại website {site_title}

en: Order Refunded: {order_number}
vi_VN: Đã hoàn tiền đơn hàng: {order_number}

en: Partial Refund: Order {order_number}
vi_VN: Hoàn tiền một phần: Đơn hàng số {order_number}

en: Your {site_title} order has been received!
vi_VN: Đơn hàng tại {site_title} đã được đặt!

en: Your {site_title} account has been created!
vi_VN: Tài khoản của bạn ở {site_title} đã được tạo!

en: Details for order #{order_number} on {site_title}
vi_VN: Thông tin chi tiết về đơn hàng #{order_number} trên {site_title}

en: Thanks for shopping with us
vi_VN: Cảm ơn đã mua hàng của chúng tôi

en: Your {site_title} order is now complete
vi_VN: Đơn hàng ở {site_title} đã hoàn thành

en: Order Cancelled: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng đã hủy: #{order_number}

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
vi_VN: Mã thông báo thanh toán của khách hàng WooCommerce

en: WooCommerce Customer Downloads
vi_VN: Tệp tải xuống của khách hàng WooCommerce

en: WooCommerce Customer Orders
vi_VN: Đơn hàng của khách hàng WooCommerce

en: WooCommerce Customer Data
vi_VN: Tải dữ liệu của khách hàng

note: translators: %1$s: field name, %2$s finder.eircode.ie URL
en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
vi_VN: %1$s không hợp lệ. Bạn có thể tra cứu Eircode chính xác <a target="_blank" href="%2$s">tại đây</a>.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock translators: %s: product name
en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
vi_VN: Xin lỗi, chúng tôi không có đủ "%1$s" trong kho để hoàn tất đơn hàng của bạn (còn %2$s). Chúng tôi xin lỗi vì sự bất tiện này.

en: Shipping instance ID.
vi_VN: ID phiên bản vận chuyển.

en: An identifier for the group this setting belongs to.
vi_VN: Một mã định danh cho nhóm mà cài đặt này thuộc về.

en: Attributes totals.
vi_VN: Tổng số thuộc tính.

en: Tags totals.
vi_VN: Tổng cộng các thẻ.

en: Categories totals.
vi_VN: Tổng số các chuyên mục.

en: Reviews totals.
vi_VN: Tổng số đánh giá.

en: Coupons totals.
vi_VN: Tổng số các mã ưu đãi.

en: Customers totals.
vi_VN: Tổng số các khách hàng.

en: Products totals.
vi_VN: Tổng số các sản phẩm.

en: Orders totals.
vi_VN: Tổng số các đơn hàng.

en: Amount of reviews.
vi_VN: Số lượng đánh giá.

en: Review type name.
vi_VN: Tên loại đánh giá.

en: Amount of products.
vi_VN: Số lượng sản phẩm.

en: Product type name.
vi_VN: Tên loại sản phẩm.

en: Amount of orders.
vi_VN: Số lượng đơn hàng.

en: Order status name.
vi_VN: Tên trạng thái đơn hàng.

en: Amount of customers.
vi_VN: Số lượng khách hàng.

en: Customer type name.
vi_VN: Tên loại khách hàng.

en: Non-paying customer
vi_VN: Khách hàng chưa thanh toán

en: Paying customer
vi_VN: Trả tiền cho khách hàng

en: Amount of coupons.
vi_VN: Số lượng mã ưu đãi.

en: Coupon type name.
vi_VN: Tên loại phiếu giảm giá.

en: Limit result set to products with specified stock status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có trạng thái kho hàng được chỉ định.

en: Controls the stock status of the product.
vi_VN: Kiểm soát trạng thái kho hàng của sản phẩm.

en: File ID.
vi_VN: ID tệp.

en: Variation status.
vi_VN: Trạng thái biến thể.

en: Invalid review ID.
vi_VN: ID đánh giá không hợp lệ.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đánh giá được gán một trạng thái cụ thể.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đánh giá được gán cho các ID sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to that from a specific author email.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những người từ một email tác giả cụ thể.

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
vi_VN: Đảm bảo bộ kết quả loại trừ các đánh giá được gán cho các ID người dùng cụ thể.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đánh giá được gán cho các ID người dùng cụ thể.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các đánh giá được xuất bản trước một ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn phản hồi đối với các tài nguyên được tạo sau một ngày tuân thủ ISO8601 nhất định.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
vi_VN: URL avatar cho người đánh giá đối tượng.

note: translators: %d: avatar image size in pixels
en: Avatar URL with image size of %d pixels.
vi_VN: URL ảnh đại diện với kích thước %d pixel.

en: Status of the review.
vi_VN: Trạng thái của đánh giá.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho sản phẩm mà đánh giá thuộc về.

en: The object cannot be deleted.
vi_VN: Đối tượng không thể bị xóa.

en: The object has already been trashed.
vi_VN: Đối tượng đã bị xóa.

note: translators: %s: force=true
en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
vi_VN: Đối tượng không hỗ trợ đưa vào thùng rác. Đặt '%s' để xóa.

en: Updating review failed.
vi_VN: Cập nhật đánh giá thất bại.

en: Invalid review content.
vi_VN: Nội dung đánh giá không hợp lệ.

en: Updating review status failed.
vi_VN: Cập nhật trạng thái đánh giá thất bại.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thay đổi loại bình luận.

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
vi_VN: Trường đánh giá sản phẩm vượt quá chiều dài tối đa cho phép.

en: Cannot create existing product review.
vi_VN: Không thể tạo đánh giá sản phẩm đã tồn tại.

en: Unique identifier for the product.
vi_VN: Định danh duy nhất cho sản phẩm.

en: Supported features for this payment gateway.
vi_VN: Các tính năng được hỗ trợ cho cổng thanh toán này.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
vi_VN: Nếu đúng, ghi chú này sẽ được gán cho người dùng hiện tại. Nếu sai, ghi chú sẽ được gán cho hệ thống.

en: Order note author.
vi_VN: Tác giả ghi chú đặt hàng.

en: Full name of currency.
vi_VN: Tên đầy đủ của tiền tệ.

en: There are no currencies matching these parameters.
vi_VN: Không có tiền tệ nào tương ứng với những thông số này.

en: ISO4217 currency code.
vi_VN: Mã tiền tệ ISO4217.

en: Data resource description.
vi_VN: Mô tả nguồn dữ liệu.

en: Data resource ID.
vi_VN: ID nguồn dữ liệu.

en: List of supported currencies.
vi_VN: Danh sách các tiền tệ được hỗ trợ.

en: List of supported states in a given country.
vi_VN: Danh sách các tiểu bang được hỗ trợ ở một quốc gia nhất định.

en: List of supported continents, countries, and states.
vi_VN: Danh sách các châu lục, quốc gia và tiểu bang được hỗ trợ.

en: The unit weights are defined in for this country.
vi_VN: Các đơn vị cân nặng được xác định cho quốc gia này.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn cho giá được hiển thị ở quốc gia này.

en: Full name of state.
vi_VN: Tên đầy đủ của tiểu bang.

en: List of states in this country.
vi_VN: Danh sách các tiểu bang trong nước này.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
vi_VN: Số chữ số thập phân được hiển thị trong giá tại quốc gia này.

en: Full name of country.
vi_VN: Tên quốc gia.

en: The unit lengths are defined in for this country.
vi_VN: Các đơn vị chiều dài được xác định cho quốc gia này.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
vi_VN: Dấu phân cách thập phân cho giá được hiển thị ở quốc gia này.

en: Currency symbol position for this country.
vi_VN: Vị trí ký hiệu tiền tệ cho quốc gia này.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
vi_VN: Mã tiền tệ alpha-3 ISO4127 mặc định cho quốc gia.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
vi_VN: Mã quốc gia alpha-2 ISO3166.

en: List of countries on this continent.
vi_VN: Danh sách các nước ở lục địa này.

en: Full name of continent.
vi_VN: Tên đầy đủ của lục địa.

en: There are no locations matching these parameters.
vi_VN: Không có địa điểm nào phù hợp với các tiêu chí này.

en: 2 character continent code.
vi_VN: Mã lục địa gồm 2 ký tự.

en: View affected templates
vi_VN: Xem các mẫu bị ảnh hưởng

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
vi_VN: Nếu bạn đã sao chép một tệp mẫu để thay đổi điều gì đó, thì bạn sẽ cần sao chép phiên bản mới của mẫu và áp dụng lại các thay đổi của mình.

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
vi_VN: Hãy cập nhật giao diện của bạn lên phiên bản mới nhất. Nếu không có bản cập nhật, hãy liên hệ với tác giả giao diện để hỏi về khả năng tương thích với phiên bản WooCommerce hiện tại.

note: translators: %s: theme name
en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
vi_VN: <strong>Giao diện của bạn (%s) chứa các bản sao lỗi thời của một số tệp mẫu WooCommerce.</strong> Các tệp này có thể cần cập nhật để đảm bảo chúng tương thích với phiên bản hiện tại của WooCommerce. Đề xuất để khắc phục sự cố này:

en: Export all categories
vi_VN: Xuất toàn bộ danh mục

en: Which product category should be exported?
vi_VN: Nên xuất danh mục sản phẩm nào?

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
vi_VN: Đây là ID tệp đính kèm, hoặc URL hình ảnh, được sử dụng cho hình ảnh giữ chỗ trong danh mục sản phẩm. Các sản phẩm không có hình ảnh sẽ sử dụng hình ảnh này.

en: Enter attachment ID or URL to an image
vi_VN: Nhập ID tệp đính kèm hoặc URL đến một hình ảnh

en: Placeholder image
vi_VN: Ảnh tạm thời

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
vi_VN: Khi xử lý một %s, có nên thu hồi quyền truy cập vào các tệp có thể tải xuống và xóa nhật ký tải xuống không?

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
vi_VN: Khi xử lý một %s, dữ liệu cá nhân trong đơn hàng nên được giữ lại hay xoá bỏ?

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
vi_VN: Nhập một số để đặt số lượng tồn kho ở cấp độ biến thể. Sử dụng hộp kiểm 'Quản lý tồn kho?' của biến thể ở trên để bật/tắt quản lý tồn kho ở cấp độ biến thể.

en: Low stock amount
vi_VN: Số lượng sắp hết hàng

en: Set up PayPal for me using this email:
vi_VN: Sử dụng email này để cài đặt PayPal:

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce PayPal

en: Set up Stripe for me using this email:
vi_VN: Sử dụng email này để cài đặt Stripe:

note: translators: %1$s: weight unit dropdown, %2$s: dimension unit dropdown
en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
vi_VN: Chúng tôi sẽ sử dụng %1$s cho cân nặng sản phẩm và %2$s cho kích thước sản phẩm.

en: ShipStation icon
vi_VN: Biểu tượng ShipStation

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng ShipStation để tiết kiệm thời gian tại bưu điện bằng cách in nhãn vận chuyển tại nhà. Dùng thử ShipStation miễn phí trong 30 ngày.

en: WooCommerce Services icon
vi_VN: Biểu tượng WooCommerce Services

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
vi_VN: Phí trực tiếp là chi phí chính xác để vận chuyển một đơn hàng, được báo giá trực tiếp từ nhà vận chuyển.

note: translators: %1$s: live rates tooltip text, %2$s: shipping extensions URL
en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
vi_VN: Nếu bạn muốn cung cấp <span class="help_tip" data-tip="%1$s">mức phí trực tiếp</span> từ một nhà vận chuyển cụ thể (ví dụ: UPS), bạn có thể tìm thấy nhiều tiện ích mở rộng có sẵn cho WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">tại đây</a>.

note: translators: %s: country name including the 'the' prefix if needed
en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
vi_VN: Chúng tôi đã tạo ra hai Khu vực Giao hàng - cho %s và cho phần còn lại của thế giới. Dưới đây bạn có thể đặt chi phí vận chuyển Đồng giá cho các Khu vực này hoặc cung cấp Miễn phí Vận chuyển.

en: Yards
vi_VN: Yard

en: Inches
vi_VN: Inch

en: Millimeters
vi_VN: Milimet

en: Centimeters
vi_VN: Centimet

en: Meters
vi_VN: Mét

en: Ounces
vi_VN: Ounce

en: Grams
vi_VN: Lạng

en: Kilograms
vi_VN: Kilogam

en: Item moved down
vi_VN: Chuyển item xuống

en: Item moved up
vi_VN: Chuyển item lên

en: You may need to manually restore the item's stock.
vi_VN: Bạn có thể cần phải khôi phục tồn kho của mặt hàng theo cách thủ công.

en: Are you sure you want to remove the selected items?
vi_VN: Bạn chắc chắn muốn xóa những mục được chọn chứ?

en: Apartment, suite, unit, etc.
vi_VN: Căn hộ, dãy phòng, đơn vị, v.v.

note: translators: %d: count
en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
vi_VN[0]: %d khóa API đã bị thu hồi vĩnh viễn.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
vi_VN: Không thể đặt thuộc tính do sản phẩm cha không hợp lệ.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
vi_VN: Hành động này không thể đảo ngược. Bạn có chắc chắn muốn xóa dữ liệu cá nhân khỏi các đơn hàng đã chọn không?

en: Payer PayPal address
vi_VN: Địa chỉ Paypal người mua

en: Payer last name
vi_VN: Họ người mua

en: Payer first name
vi_VN: Tên người mua

en: Shipping Address
vi_VN: Địa chỉ Giao hàng

en: Billing Address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: Shipping Address 1
vi_VN: Địa chỉ Giao hàng 1

en: Billing Address 1
vi_VN: Địa chỉ thanh toán 1

en: MySQL version string.
vi_VN: Chuỗi phiên bản MySQL.

note: translators: 1: Link to tax rates sample file 2: Closing link.
en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
vi_VN: Tệp CSV của bạn cần bao gồm các cột theo một thứ tự cụ thể. %1$sNhấp vào đây để tải xuống một mẫu%2$s.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
vi_VN: Đây sẽ là cách tên của bạn được hiển thị trong phần tài khoản và trong các đánh giá

en: terms and conditions
vi_VN: điều khoản và điều kiện

en: privacy policy
vi_VN: chính sách riêng tư

en: United States (US) dollar
vi_VN: Đô-la Mỹ

note: translators: 1: last 4 digits
en: eCheck ending in %1$s
vi_VN: eCheck sẽ kết thúc trong %1$s

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
vi_VN: PayPal cho phép chúng tôi gửi một địa chỉ. Nếu bạn đang sử dụng PayPal cho nhãn vận chuyển, bạn có thể muốn gửi địa chỉ giao hàng thay vì địa chỉ thanh toán. Tắt tùy chọn này có thể ngăn chặn việc áp dụng Bảo vệ Người bán của PayPal.

note: translators: %s: Link to WC system status page
en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
vi_VN: PayPal Standard chuyển hướng khách hàng tới Paypal để nhập thông tin thanh toán của họ.

note: Translators: %1$s zone name, %2$s shipping method instance name.
en: Other locations
vi_VN: Các địa điểm khác

note: Translators: %1$s shipping method name.
en: Any &quot;%1$s&quot; method
vi_VN: Bất kỳ &quot;%1$s&quot; phương thức

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
vi_VN: Nhận thanh toán trực tiếp qua séc. Cổng thanh toán ngoại tuyến này cũng có thể hữu ích để thử nghiệm việc mua hàng.

en: Account details:
vi_VN: Thông tin tài khoản:

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
vi_VN: Thanh toán trực tiếp qua BACS. Thường được gọi là chuyển khoản ngân hàng/chuyển khoản trực tiếp.

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
vi_VN: về,một,là,như,tại,được,bởi,com,cho,từ,như thế nào,trong,là,nó,của,trên,hoặc,đó,này,đến,là,những gì,khi nào,ở đâu,ai,sẽ,với,www

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
vi_VN: Thêm một vài điều khoản của checkbox mà khách hàng phải chấp nhận (Không bắt buộc).

note: Translators: %s: page name.
en: %s page
vi_VN: Trang %s

en: No page set
vi_VN: Không có trang nào được chọn

en: Highlight required fields with an asterisk
vi_VN: Đánh dấu các trường bắt buộc bằng dấu hoa thị

note: translators: %s terms and conditions page name and link
en: I have read and agree to the website %s
vi_VN: Tôi đã đọc và đồng ý với %s của website

en: Required
vi_VN: Bắt buộc

note: Translators: %s field name.
en: %s field
vi_VN: Trường %s

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
vi_VN: Các tùy chọn này cho phép bạn thay đổi trang thanh toán của WooCommerce.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
vi_VN: Vui lòng xem <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">Chính sách bảo mật của PayPal</a> để biết thêm chi tiết.

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
vi_VN: Chúng tôi chấp nhận thanh toán qua PayPal. Khi xử lý thanh toán, một số dữ liệu của bạn sẽ được chuyển cho PayPal, bao gồm thông tin cần thiết để xử lý hoặc hỗ trợ thanh toán, chẳng hạn như tổng giá trị đơn hàng và thông tin thanh toán.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
vi_VN: Trong tiểu mục này, bạn nên liệt kê bộ xử lý thanh toán của bên thứ ba mà bạn đang sử dụng để nhận thanh toán trên cửa hàng của mình vì những bộ xử lý này có thể xử lý dữ liệu khách hàng. Chúng tôi đã bao gồm PayPal làm ví dụ, nhưng bạn nên xóa mục này nếu bạn không sử dụng PayPal.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
vi_VN: Chúng tôi chia sẻ thông tin với bên thứ ba giúp chúng tôi cung cấp những đơn hàng của chúng tôi và dịch vụ cửa hàng đến bạn; ví dụ --

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên liệt kê những người bạn đang chia sẻ dữ liệu cùng, và với mục đích gì. Điều này có thể bao gồm, nhưng không giới hạn ở, phân tích, tiếp thị, cổng thanh toán, nhà cung cấp dịch vụ vận chuyển và các nhúng của bên thứ ba.

en: What we share with others
vi_VN: Những gì mà chúng tôi có thể chia sẽ được với bạn

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
vi_VN: Các thành viên trong nhóm của chúng tôi có quyền truy cập vào thông tin này để giúp thực hiện đơn hàng, xử lý hoàn tiền và hỗ trợ bạn.

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
vi_VN: Thông tin khách hàng như tên, địa chỉ email, và thông tin thanh toán và giao hàng.

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
vi_VN: Thông tin đơn hàng như những gì đã được mua, thời điểm mua và nơi cần gửi đến, và

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
vi_VN: Thành viên trong nhóm chúng tôi có thể truy cập thông tin mà bạn cung cấp. Ví dụ, cả Quản lý và Chủ cửa hàng có thể truy cập:

en: Who on our team has access
vi_VN: Ai trong nhóm của chúng tôi có quyền truy cập

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
vi_VN: Chúng tôi cũng sẽ lưu trữ các bình luận hoặc đánh giá, nếu bạn chọn để lại chúng.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
vi_VN: Chúng tôi thường lưu trữ thông tin về bạn miễn là chúng tôi cần thông tin cho các mục đích mà chúng tôi thu thập và sử dụng nó, và chúng tôi không bị yêu cầu pháp lý phải tiếp tục giữ nó. Ví dụ, chúng tôi sẽ lưu trữ thông tin đơn hàng trong XXX năm cho mục đích thuế và kế toán. Điều này bao gồm tên, địa chỉ email và địa chỉ thanh toán và giao hàng của bạn.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
vi_VN: Nếu bạn tạo 1 tài khoản,chúng tôi sẽ lưu lại tên, địa chỉ, email và số điện thoại, để sử dụng cho các lần thanh toán tiếp theo.

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
vi_VN: Gửi cho bạn tin nhắn khuyến mãi, nếu bạn nhận được chúng

en: Improve our store offerings
vi_VN: Cải thiện dịch vụ cửa hàng của chúng tôi

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
vi_VN: Tuân thủ mọi quy định mà chúng tôi đặt ra, chẳng hạn như là bị tính thuế

en: Set up your account for our store
vi_VN: Thiết lập tài khoản của bạn cho cửa hàng của chúng tôi

en: Process payments and prevent fraud
vi_VN: Xử lý thanh toán và ngăn chặn gian lận

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
vi_VN: Trả lời các yêu cầu của bạn, bao gồm hoàn tiền và khiếu nại

en: Send you information about your account and order
vi_VN: Gửi cho bạn thông tin về tài khoản và đơn hàng mà bạn đã đặt

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
vi_VN: Khi bạn mua hàng từ chúng tôi, chúng tôi sẽ yêu cầu bạn cung cấp thông tin bao gồm tên, địa chỉ thanh toán, địa chỉ giao hàng, địa chỉ email, số điện thoại, chi tiết thẻ tín dụng/thanh toán và thông tin tài khoản tùy chọn như tên người dùng và mật khẩu. Chúng tôi sẽ sử dụng thông tin này cho các mục đích, chẳng hạn như, để:

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
vi_VN: Chú ý: Bạn có thể muốn biết thêm chi tiết về chính sách cookie, và đường dẫn tới phần đó ở ngay đây.

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
vi_VN: Chúng tôi sẽ sử dụng cookies để theo dõi nội dung giỏ hàng trong khi bạn duyệt trang web của chúng tôi.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
vi_VN: Địa chỉ giao hàng: chúng tôi sẽ yêu cầu bạn nhập thông tin này để chúng tôi có thể, ví dụ, ước tính phí vận chuyển trước khi bạn đặt hàng, và gửi đơn hàng cho bạn!

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
vi_VN: Vị trí, địa chỉ IP và loại trình duyệt: chúng tôi sẽ sử dụng thông tin này cho các mục đích như ước tính thuế và phí vận chuyển

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
vi_VN: Các sản phẩm bạn đã xem: ví dụ: chúng tôi sẽ sử dụng thông tin này để hiển thị cho bạn các sản phẩm bạn đã xem gần đây

en: While you visit our site, we’ll track:
vi_VN: Trong khi bạn vào trang web, chúng tôi sẽ theo dõi:

en: What we collect and store
vi_VN: Chúng tôi thu thập và lưu trữ điều gì

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
vi_VN: Chúng tôi thu thập thông tin về bạn trong quá trình thanh toán tại cửa hàng của chúng tôi.

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
vi_VN: Ngôn ngữ mẫu này bao gồm những điều cơ bản về dữ liệu cá nhân mà cửa hàng của bạn có thể thu thập, lưu trữ và chia sẻ, cũng như ai có thể truy cập dữ liệu đó. Tùy thuộc vào cài đặt nào được bật và plugin bổ sung nào được sử dụng, thông tin cụ thể được chia sẻ bởi cửa hàng của bạn sẽ khác nhau. Chúng tôi khuyên bạn nên tham khảo ý kiến ​​của luật sư khi quyết định thông tin nào sẽ được tiết lộ trên chính sách bảo mật của bạn.

en: Payment Tokens
vi_VN: Mã thông báo thanh toán

en: Access granted
vi_VN: Chấp nhận quyền truy cập

en: Download count
vi_VN: Số lượt tải xuống

en: User email
vi_VN: Email người dùng

en: Browser User Agent
vi_VN: Trình duyệt của người dùng

en: Items Purchased
vi_VN: Các mặt hàng đã mua

en: Order Number
vi_VN: Số đơn hàng

en: Download ID
vi_VN: ID Tải xuống

note: translators: This is the headline for a list of access logs for downloads purchased from the store for a given user.
en: Access to Purchased Downloads
vi_VN: Truy cập vào các tệp tải xuống đã mua

note: translators: This is the headline for a list of downloads purchased from the store for a given user.
en: Purchased Downloads
vi_VN: Các tệp tải xuống đã mua

en: Customer Data
vi_VN: Dữ liệu khách hàng

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed payment token "%d"
vi_VN: Xoá token thanh toán "%d"

en: Personal data removed.
vi_VN: Thông tin cá nhân đã được loại bỏ.

en: Customer download permissions have been retained.
vi_VN: Quyền tải xuống của khách hàng đã được giữ lại.

en: Removed access to downloadable files.
vi_VN: Đã xóa quyền truy cập vào các tệp có thể tải xuống.

note: Translators: %s Order number.
en: Personal data within order %s has been retained.
vi_VN: Thông tin cá nhân trong đơn hàng %s sẽ được giữ lại.

note: Translators: %s Order number.
en: Removed personal data from order %s.
vi_VN: Đã xóa thông tin cá nhân từ đơn hàng %s.

note: Translators: %s Prop name.
en: Removed customer "%s"
vi_VN: Đã xóa khách hàng "%s"

en: Shipping State
vi_VN: Tiểu bang Giao hàng

en: Shipping Postal/Zip Code
vi_VN: Mã Bưu điện/Zip Giao hàng

en: Shipping City
vi_VN: Thành phố Giao hàng

en: Shipping Company
vi_VN: Công ty Giao hàng

en: Shipping Last Name
vi_VN: Họ người nhận hàng

en: Shipping First Name
vi_VN: Tên người nhận hàng

en: Phone Number
vi_VN: Số điện thoại

en: Billing State
vi_VN: Tiểu bang thanh toán

en: Billing Postal/Zip Code
vi_VN: Mã Bưu Điện/Mã Zip Của Người Thanh Toán

en: Billing City
vi_VN: Thành Phố Của Người Thanh Toán

en: Billing Company
vi_VN: Công Ty Người Thanh Toán

en: Billing Last Name
vi_VN: Họ Người Thanh Toán

en: Billing First Name
vi_VN: Họ khách hàng

en: Error during status transition.
vi_VN: Lỗi trong quá trình chuyển đổi trạng thái.

en: Update status event failed.
vi_VN: Sự kiện cập nhật trạng thái thất bại.

en: Payment complete event failed.
vi_VN: Sự kiện hoàn tất thanh toán không thành công.

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Shop manager
vi_VN: Quản lý cửa hàng

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Customer
vi_VN: Khách Hàng

en: optional
vi_VN: tuỳ chọn

en: Display name
vi_VN: Tên hiển thị

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
vi_VN: Tên hiển thị không thể thay đổi thành địa chỉ email do lo ngại về quyền riêng tư.

en: Unable to create order.
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
vi_VN: Vui lòng đọc và đồng ý điều khoản và điều kiện để tiếp tục đặt hàng.

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
vi_VN: Việc giải tuần tự hóa các thực thể của lớp này bị cấm.

en: Cloning is forbidden.
vi_VN: Nhân bản bị cấm.

note: translators: %1$s: product name. %2$s product permalink
en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
vi_VN: %1$s đã bị khóa khỏi giỏ hàng vì nó đã bị sửa gần đây. Bạn có thể thêm lại vào giỏ hàng <a href="%2$s">tại đây</a>.

note: translators: %d: number of saved carts
en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
vi_VN: Đã xóa tất cả các phiên hoạt động và %d giỏ hàng đã lưu.

note: translators: %d: amount of permissions
en: %d permissions deleted
vi_VN: %d quyền đã bị xóa

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
vi_VN: Công cụ sẽ xóa toàn bộ dữ phiên của khách hàng trong cơ sở dữ liệu, bao gồm giỏ hàng hiện tại và giỏ hàng đã lưu trong cơ sở dữ liệu.

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa các quyền tải xuống đã hết hạn và các quyền có 0 lượt tải xuống còn lại.

en: Clean up download permissions
vi_VN: Dọn dẹp quyền tải xuống

en: Used-up download permissions
vi_VN: Các quyền tải xuống đã sử dụng hết

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có một thuộc tính cụ thể. Sử dụng tên phân loại/slug thuộc tính.

en: If the payment was refunded via the API.
vi_VN: Nếu khoản thanh toán được hoàn lại qua API.

en: Order total formatted for locale
vi_VN: Tổng đơn hàng được định dạng cho ngôn ngữ

en: Name of the customer for the order
vi_VN: Tên người mua hàng

en: URL to edit the order
vi_VN: URL để sửa đơn hàng

en: Blog id of the record on the multisite.
vi_VN: ID blog của bản ghi trên nhiều trang web.

note: translators: %s: documentation URL
en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
vi_VN: Cửa hàng chưa sử dụng kết nối an toàn. Bạn nên sử dụng HTTPS để đảm bảo an toàn cho khách hàng. <a href="%s">Tìm hiểu thêm tại đây.</a>

en: WooCommerce pages
vi_VN: Trang WooCommerce

en: WooCommerce database version
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
vi_VN: Hiển thị WordPress có đang sử dụng bộ đệm đối tượng bên ngoài hay không.

en: External object cache
vi_VN: Bộ đệm đối tượng bên ngoài

en: WordPress debug mode
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi WordPress

en: WordPress memory limit
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ WordPress

en: WordPress multisite
vi_VN: WordPress multiside

note: Translators: %1$s: Current version, %2$s: New version
en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
vi_VN: %1$s - Một phiên bản mới của WordPress đang có sẵn (%2$s)

en: WordPress version
vi_VN: Phiên bản WordPress

en: WooCommerce version
vi_VN: Phiên bản WooCommerce

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
vi_VN: Thanh toán

en: Enable coupons
vi_VN: Bật mã ưu đãi

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
vi_VN: Giá sẽ được thiết lập và thuế sẽ tính trong quá trình thanh toán.

en: Enable tax rates and calculations
vi_VN: Bật thuế và tính thuế

en: Manage
vi_VN: Cài đặt

en: Account endpoints
vi_VN: Các đường dẫn cho tài khoản

en: Secure checkout
vi_VN: Thanh toán an toàn

en: Legacy API
vi_VN: API cũ

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hoàn thành trong một thời gian được chỉ định trước khi ẩn thông tin cá nhân liên kết với chúng.

en: Retain completed orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hoàn thành

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng đã hủy là đơn hàng chưa thanh toán hoặc bị hủy bởi chủ cửa hàng hoặc người mua. Chúng sẽ chuyển vào thùng thác sau một thời gian được chỉ định.

en: Retain cancelled orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hủy

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng thất bại là đơn hàng chưa thanh toán hoặc khách hàng quên mất. Chúng sẽ được chuyển đến thùng rác sau một thời gian chỉ định.

en: Retain failed orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng thất bại

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng đang chờ thanh toán là đơn hàng chưa thanh toán hoặc khách hàng quên mất. Chúng sẽ được chuyển vào thùng rác sau một thời gian chỉ định.

en: Retain pending orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đang chờ thanh toán

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
vi_VN: Tài khoản không hoạt động là tài khoản đã lâu không đăng nhập, hoặc mua hàng, trong khoảng thời gian được chỉ định. Chúng sẽ bị xóa. Mọi đơn hàng sẽ được chuyển thành đơn hàng của khách.

en: Retain inactive accounts
vi_VN: Giữ lại tài khoản không hoạt động

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
vi_VN: Chọn thời hạn giữ lại thông tin cá nhân khi không cần xử lí đơn hàng. Hoặc để trống nếu để lại vô thời hạn.

en: Personal data retention
vi_VN: Giữ lại thông tin cá nhân

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
vi_VN: Thông tin cá nhân của bạn sẽ được sử dụng để xử lý đơn hàng, tăng trải nghiệm sử dụng website, và cho các mục đích cụ thể khác đã được mô tả trong %s của chúng tôi.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
vi_VN: Tùy chọn thêm văn bản về chính sách bảo mật cửa hàng trong quá trình thanh toán.

en: Checkout privacy policy
vi_VN: Chính sách bảo mật thanh toán

note: translators: %s privacy policy page name and link
en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
vi_VN: Thông tin cá nhân của bạn sẽ được sử dụng để tăng cường trải nghiệm sử dụng website, để quản lý truy cập vào tài khoản của bạn, và cho các mục đích cụ thể khác được mô tả trong %s của chúng tôi.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
vi_VN: Tùy chọn thêm văn bản về chính sách bảo mật của cửa hàng vào form đăng ký tài khoản.

en: Registration privacy policy
vi_VN: Chính sách với tài khoản

en: privacy page
vi_VN: trang quyền riêng tư

note: translators: %s: privacy page link.
en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
vi_VN: Phần này kiểm soát việc hiển thị chính sách bảo mật của website. Thông báo bảo mật bên dưới sẽ không hiển thị nếu trang bảo mật chưa được thiết lập.

en: Privacy policy
vi_VN: Chính sách bảo mật

note: translators: %d: orders count translators: %s: orders count
en: Removed personal data from %s order. | Removed personal data from %s orders.
vi_VN[0]: Đã xóa dữ liệu cá nhân khỏi đơn hàng %s.

en: Account erasure requests
vi_VN: Yêu cầu xóa tài khoản

en: Accounts &amp; Privacy
vi_VN: Tài khoản &amp; Bảo mật

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
vi_VN: Danh sách email thanh toán được phép để kiểm tra khi đơn hàng được đặt. Phân tách các địa chỉ email bằng dấu phẩy. Bạn cũng có thể sử dụng dấu hoa thị (*) để khớp với các phần của email. Ví dụ: "*@gmail.com" sẽ khớp với tất cả các địa chỉ gmail.

en: Allowed emails
vi_VN: Các email cho phép

en: Filter by registered customer
vi_VN: Lọc theo tài khoản khách hàng

en: Remove personal data
vi_VN: Xóa thông tin cá nhân

en: Use previous column mapping preferences?
vi_VN: Sử dụng tùy chọn ánh xạ cột trước đó?

en: View &amp; Customize
vi_VN: Xem &amp; Tuỳ chỉnh

en: Review Settings
vi_VN: Cài đặt đánh giá

en: Visit Dashboard
vi_VN: Đi tới trang tổng quan

en: You can also:
vi_VN: Bạn cũng có thể:

en: You're ready to add products to your store.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng để thêm sản phẩm vào cửa hàng.

en: Create some products
vi_VN: Tạo một vài sản phẩm

en: Continue with WooCommerce Services
vi_VN: Tiếp tục với WooCommerce Services

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
vi_VN: Kết nối cửa hàng của bạn để kích hoạt WooCommerce Services

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
vi_VN: Cảm ơn đã sử dụng Jetpack. Cửa hàng của bạn đã sẵn sàng: để kích hoạt dịch vụ như %s, chỉ cần kết nối cửa hàng.

en: Mailchimp for WooCommerce
vi_VN: Mailchimp cho WooCommerce

en: Mailchimp icon
vi_VN: icon Mailchimp

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
vi_VN: Sát cánh cùng 16 triệu khách hàng sử dụng MailChimp. Đồng bộ danh sách và dữ liệu cửa hàng và tự động gửi email, và tạo chiến dịch.

en: automated taxes icon
vi_VN: biểu tượng thuế tự động

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
vi_VN: Tiết kiệm thời gian và tránh sai sót nhờ tính toán và thu thuế tự động khi thanh toán. Được hỗ trợ bởi WooCommerce Services và Jetpack.

en: Storefront icon
vi_VN: Icon Storefront

note: translators: %s: theme name.
en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
vi_VN: Thiết kế cửa hàng của bạn với sự tích hợp sâu của WooCommerce. Nếu được bật, chúng tôi sẽ cài đặt <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, và giao diện hiện tại của bạn <em>%s</em> sẽ bị vô hiệu hóa.

en: Enhance your store with these recommended free features.
vi_VN: Nâng cao cửa hàng của bạn với các tính năng miễn phí được đề xuất này.

en: Recommended for All WooCommerce Stores
vi_VN: Khuyên dùng cho tất cả cửa hàng WooCommerce

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
vi_VN: Tiện ích mở rộng PayFast dành cho WooCommerce giúp bạn chấp nhận thanh toán bằng Thẻ tín dụng và Chuyển khoản điện tử (EFT) thông qua một trong những cổng thanh toán phổ biến nhất Nam Phi. Không mất phí cài đặt hoặc phí hàng tháng.

en: WooCommerce PayFast Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce PayFast

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
vi_VN: Tiện ích mở rộng eWAY cho WooCommerce cho phép bạn nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng trực tiếp trên cửa hàng của mình mà không cần chuyển hướng khách hàng của bạn đến trang web của bên thứ ba để thanh toán.

en: WooCommerce eWAY Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce eWAY

en: The following plugins will be installed and activated for you:
vi_VN: Các plugin sau sẽ được cài đặt và kích hoạt:

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
vi_VN: Hỗ trợ WooCommerce cải thiện với tính năng theo dõi sử dụng

note: translators: 1: currency name 2: currency symbol, 3: currency code
en: %1$s (%2$s %3$s)
vi_VN: %1$s (%2$s / %3$s)

en: What currency do you accept payments in?
vi_VN: Loại tiền tệ nào bạn chấp nhận?

en: Choose a state&hellip;
vi_VN: Chọn một tiểu bang&hellip;

en: Recommended
vi_VN: Đề nghị

en: Year(s)
vi_VN: Năm

en: Month(s)
vi_VN: Tháng

en: Week(s)
vi_VN: Tuần

en: Day(s)
vi_VN: Ngày

en: You don&#8217;t have permission to do this.
vi_VN: Bạn không có quyền làm điều này.

en: Insufficient privileges to import products.
vi_VN: Không đủ đặc quyền để nhập sản phẩm.

en: Insufficient privileges to export products.
vi_VN: Không đủ quyền để export sản phẩm.

en: Loading network orders
vi_VN: Đang tải đơn hàng trên mạng lưới

en: WooCommerce Network Orders
vi_VN: Đơn hàng trên toàn mạng lưới của WooCommerce

en: You do not have permission to edit API Keys
vi_VN: Bạn không có quyền sửa API Keys

en: No keys found.
vi_VN: Không tìm thấy key nào.

en: Return to payments
vi_VN: Quay lại trang thanh toán

en: Profile &rarr;
vi_VN: Hồ sơ &rarr;

en: Image size used for products in the catalog.
vi_VN: Kích thước ảnh được sử dụng cho các sản phẩm trong danh mục.

note: translators: %s: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
vi_VN: Sau khi xuất bản các thay đổi, kích thước ảnh mới có thể không được hiển thị cho đến khi bạn <a href="%s" target="_blank">Tạo lại ảnh thu nhỏ</a>.

note: translators: 1: tools URL 2: regen thumbs url
en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
vi_VN: Sau khi xuất bản các thay đổi, kích thước ảnh mới có thể không được hiển thị cho đến khi bạn tạo lại ảnh thu nhỏ. Bạn có thể làm điều này từ <a href="%1$s" target="_blank">phần công cụ trong WooCommerce</a> hoặc bằng cách sử dụng một plugin như <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
vi_VN: Sau khi xuất bản các thay đổi, kích thước ảnh mới sẽ được tạo tự động.

en: Cancelled product image regeneration job.
vi_VN: Đã hủy tác vụ tạo lại ảnh sản phẩm.

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh đại diện đã được thiết lập chạy trong ứng dụng nền.

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
vi_VN: Thao tác này sẽ tạo lại tất cả ảnh thu nhỏ của cửa hàng để khớp với giao diện và/hoặc cài đặt hình ảnh của bạn.

en: Regenerate
vi_VN: Tạo lại

en: Regenerate shop thumbnails
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh đại diện cho cửa hàng

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
vi_VN: Việc tạo lại ảnh thu nhỏ đang chạy trong nền. Tùy thuộc vào số lượng hình ảnh trong cửa hàng của bạn, quá trình này có thể mất một lúc.

en: Cancel thumbnail regeneration
vi_VN: Hủy bỏ việc tái tạo hình thu nhỏ

en: Change order status to completed
vi_VN: Thay đổi trạng thái đơn hàng thành hoàn thành

en: Change order status to processing
vi_VN: Thay đổi trạng thái đơn hàng thành đang xử lý

en: Change order status to on-hold
vi_VN: Thay đổi trạng thái đơn hàng thành tạm giữ

en: Edit this order
vi_VN: Sửa đơn hàng này

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
vi_VN: Đây là danh mục mặc định và không thể xoá. Nó được tự động áp đặt cho các sản phẩm không được lựa chọn danh mục.

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
vi_VN: Đặt &#8220;%s&#8221; làm danh mục mặc định

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
vi_VN: Xoá danh mục không xoá các sản phẩm trong danh mục. Thay vào đó, các sản phẩm sẽ được chuyển sang danh mục mặc định %s.

note: translators: %s: Quantity.
en: %s quantity
vi_VN: %s số lượng

en: Pay for this order
vi_VN: Thanh toán đơn hàng này

en: Sandbox API signature
vi_VN: Chữ ký API Sandbox

en: Sandbox API password
vi_VN: Mật khẩu API Sandbox

en: Sandbox API username
vi_VN: Tên người dùng API Sandbox

en: Live API signature
vi_VN: Chữ ký API trực tiếp

en: Live API password
vi_VN: Mật khẩu API trực tiếp

en: Live API username
vi_VN: Tên người dùng API trực tiếp

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
vi_VN: Gửi thông báo khi nhận được IPN từ PayPal cho biết khoản tiền hoàn lại, khoản bồi hoàn và hủy.

en: Enable IPN email notifications
vi_VN: Bật thông báo email IPN

en: IPN email notifications
vi_VN: Thông báo email IPN

en: Invalid webhook.
vi_VN: Webhook không hợp lệ.

en: Invalid download log: not found.
vi_VN: Nhật ký tải xuống không hợp lệ: không tìm thấy.

en: Invalid download log: no ID.
vi_VN: Nhật ký tải xuống không hợp lệ: không có ID.

en: Unable to insert download log entry in database.
vi_VN: Không thể chèn mục nhật ký tải xuống vào cơ sở dữ liệu.

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
vi_VN: Hình ảnh sẽ hiển thị theo tỷ lệ khung hình mà chúng đã được tải lên

en: Uncropped
vi_VN: Chưa cắt

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
vi_VN: Hình ảnh sẽ được cắt theo một tỷ lệ khung hình tùy chỉnh

en: Images will be cropped into a square
vi_VN: Hình ảnh sẽ được cắt thành hình vuông

en: Thumbnail cropping
vi_VN: Cắt ảnh

en: Thumbnail width
vi_VN: Chiều rộng ảnh thu nhỏ

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
vi_VN: Kích thước ảnh được sử dụng cho hình ảnh chính trên các trang sản phẩm đơn lẻ. Những hình ảnh này sẽ không bị cắt.

en: Main image width
vi_VN: Chiều rộng ảnh chính

en: Product Images
vi_VN: Ảnh sản phẩm

en: How many rows of products should be shown per page?
vi_VN: Bao nhiêu dòng sản phẩm sẽ hiển thị mỗi trang?

en: Rows per page
vi_VN: Số dòng mỗi trang

en: How many products should be shown per row?
vi_VN: Bao nhiêu sản phẩm sẽ hiển thị mỗi dòng?

en: Products per row
vi_VN: Sản phẩm mỗi dòng

en: How should products be sorted in the catalog by default?
vi_VN: Sản phẩm nên được sắp xếp như thế nào trong danh mục theo mặc định?

en: Choose what to display on product category pages.
vi_VN: Chọn những gì sẽ hiển thị trong trang danh mục sản phẩm.

en: Category display
vi_VN: Hiển thị danh mục

en: Choose what to display on the main shop page.
vi_VN: Chọn những gì sẽ hiển thị trong trang Cửa hàng.

en: Product Catalog
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Enable store notice
vi_VN: Bật thông báo của cửa hàng

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
vi_VN: Nếu được bật, thông báo này sẽ hiển thị trên toàn bộ website. Bạn có thể dùng để bật sự kiện hoặc khuyến mãi tới người truy cập!

en: Store Notice
vi_VN: Thông báo của cửa hàng

note: translators: %d: Setting value
en: The maximum allowed setting is %d
vi_VN: Thiết lập tối đa cho phép là %d

note: translators: %d: Setting value
en: The minimum allowed setting is %d
vi_VN: Thiết lập tối thiểu cho phép là %d

en: Completed product image regeneration job.
vi_VN: Đã hoàn thành tác vụ tạo lại ảnh sản phẩm.

note: translators: %s: ID of the attachment.
en: Regenerating images for attachment ID: %s
vi_VN: Đang tạo lại ảnh cho ID tệp đính kèm: %s

note: translators: %s: Product title
en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Lựa chọn cho &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Product title
en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
vi_VN: Xem sản phẩm trong &ldquo;%s&rdquo; group

note: translators: %s: Product title
en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Mua &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
vi_VN: Chưa phân loại

en: Invalid permission ID.
vi_VN: ID truy cập không hợp lệ.

en: Municipality / District
vi_VN: Thành phố / Quận

note: translators: %s: field name
en: %s is not a valid postcode / ZIP.
vi_VN: %s không phải là mã bưu điện hợp lệ.

en: Error processing refund. Please try again.
vi_VN: Thực hiện hoàn tiền xảy ra lỗi. Hãy thử lại.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có (các) SKU cụ thể. Sử dụng dấu phẩy để phân tách.

en: Download ID.
vi_VN: ID Tải xuống.

en: Search logs
vi_VN: Tìm trong nhật ký

note: translators: WooCommerce link to setting up shipping zones
en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
vi_VN: Mã bưu điện chứa ký tự đại diện (ví dụ: CB23*) hoặc các dải số đầy đủ (ví dụ: <code>90210...99000</code>) cũng được hỗ trợ. Vui lòng xem <a href="%s" target="_blank">tài liệu</a> về khu vực giao hàng để biết thêm thông tin.

en: Shop pages
vi_VN: Trang cửa hàng

en: No customer downloads found.
vi_VN: Không tìm thấy lượt tải xuống nào của khách hàng.

en: Filter by IP address
vi_VN: Lọc theo địa chỉ IP

en: Filter by user
vi_VN: Lọc theo tài khoản

en: Filter by order
vi_VN: Lọc theo đơn hàng

en: Filter by file
vi_VN: Lọc theo tệp

en: Filter by product
vi_VN: Lọc theo sản phẩm

en: Permission ID
vi_VN: ID Quyền hạn

en: File ID
vi_VN: ID tệp

en: Permission #%d not found.
vi_VN: Permission #%d không tìm thấy.

en: Confirm navigation
vi_VN: Xác nhận điều hướng

note: translators: %1$s: open link, %2$s: close link
en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
vi_VN: Liên kết tới báo cáo này đã hết hạn. %1$sNhấp chuột vào để xem báo cáo đã lọc%2$s.

en: Set Status - On backorder
vi_VN: Đặt trạng thái - Chờ hàng

en: View report
vi_VN: Xem báo cáo

en: Customer download log
vi_VN: Nhật ký tải xuống của khách hàng

en: Copy link
vi_VN: Sao chép liên kết

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
vi_VN: Sao chép vào bộ nhớ tạm không thành công. Bạn có thể nhấp chuột phải vào nút và sao chép.

en: Status:
vi_VN: Trạng thái:

en: Date created:
vi_VN: Ngày tạo:

note: translators: 1: date 2: time
en: Paid on %1$s @ %2$s
vi_VN: Đã thanh toán vào %1$s @ %2$s

en: Filter by stock status
vi_VN: Lọc theo trạng thái kho hàng

en: On backorder
vi_VN: Đang chờ hàng

en: Change status:
vi_VN: Thay đổi trạng thái:

en: Completed
vi_VN: Đã hoàn tất

en: On-hold
vi_VN: Tạm giữ

en: Payment via
vi_VN: Thanh toán qua

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: Change status to completed
vi_VN: Đổi trạng thái thành hoàn thành

en: Change status to on-hold
vi_VN: Đổi trạng thái thành tạm giữ

en: Change status to processing
vi_VN: Đổi trạng thái thành đang xử lý

en: Create your first coupon
vi_VN: Tạo mã ưu đãi đầu tiên

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
vi_VN: Các sản phẩm hiện có khớp theo ID hoặc SKU sẽ được cập nhật. Các sản phẩm không tồn tại sẽ được bỏ qua.

note: translators: 1: subscriptions docs 2: subscriptions docs
en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
vi_VN: Để nhận các bản cập nhật và hỗ trợ cho tiện ích mở rộng này, bạn cần <strong>mua</strong> một gói đăng ký mới hoặc hợp nhất các tiện ích mở rộng của bạn vào một tài khoản được kết nối bằng cách <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">chia sẻ</a> hoặc <a href="%2$s" title="Transferring Docs">chuyển giao</a></strong> tiện ích mở rộng này cho tài khoản được kết nối đó.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
vi_VN: Bạn không cần tới plugin WooCommerce Helper nữa. Thay vào đó, hãy <a href="%s">Quản lý các gói dịch vụ</a> từ tab extension.

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
vi_VN: Kịch bản webhook không rõ. Vui lòng chọn một kịch bản phù hợp.

note: translators: %s: webhook name
en: Delete "%s" permanently
vi_VN: Xoá "%s" vĩnh viễn

en: Reasons you'll love Jetpack
vi_VN: Những lý do làm bạn thích Jetpack

en: Continue with Jetpack
vi_VN: Tiếp tục với Jetpack

en: payment setup
vi_VN: cài đặt thanh toán

en: payment setup and automated taxes
vi_VN: cài đặt thanh toán và thuế tự động

en: Email address to receive payments
vi_VN: Địa chỉ email nhận thanh toán

en: Direct payments to email address:
vi_VN: Thanh toán trực tiếp tới địa chỉ email:

note: translators: %s: URL
en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán an toàn qua thẻ tín dụng với mức phí thấp. Bán trực tuyến trong cửa hàng, theo dõi đơn hàng và kho hàng tại cùng một chỗ. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu về Square</a>.

note: translators: %s: URL
en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
vi_VN: Chọn khoản thanh toán bạn muốn, thanh toán ngay, thanh toán sau hoặc chia nhỏ. Không số thẻ tín dụng, không mật khẩu, không cần lo lắng. <a href="%s" target="_blank">Xem thêm về Klarna</a>.

note: translators: %s: URL
en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
vi_VN: Trải nghiệm thanh toán đầy đủ với thanh toán ngay, thanh toán sau hoặc chia nhỏ. Không cần số thẻ tín dụng, mật khẩu và lo lắng nữa. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu về Klarna</a>.

note: translators: %s: URL
en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán thẻ tín dụng với hơn 135 loại tiền tệ với các phương thức như Alipay hay một chạm thanh toán của Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm</a>.

en: I will also be selling products or services in person.
vi_VN: Tôi sẽ bán sản phẩm hoặc dịch vụ theo dạng cá nhân.

en: Customer downloads
vi_VN: Các lượt tải xuống của khách hàng

en: Revision restored.
vi_VN: Bản nháp được khôi phục.

note: translators: %s: Home URL
en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
vi_VN: Nếu muốn, bạn có thể nhập cấu trúc tùy chỉnh cho URL sản phẩm của mình tại đây. Ví dụ, sử dụng <code>cua-hang</code> sẽ tạo liên kết sản phẩm của bạn như <code>%scua-hang/san-pham-mau/</code>. Thiết lập này chỉ ảnh hưởng đến URL sản phẩm, không ảnh hưởng đến những thứ như danh mục sản phẩm.

note: translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
vi_VN: Chuyển &#8220;%s&#8221; vào Thùng rác

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
vi_VN: Thuộc tính cho phép bạn xác định dữ liệu sản phẩm bổ sung, chẳng hạn như kích thước hoặc màu sắc. Bạn có thể sử dụng các thuộc tính này trong thanh bên của cửa hàng bằng cách sử dụng các tiện ích "điều hướng phân lớp".

en: Determines how this attribute's values are displayed.
vi_VN: Xác định cách hiển thị các giá trị của thuộc tính này.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
vi_VN: Sản phẩm này đã có người mua và có thể liên kết với các đơn hàng đã tồn tại. Bạn có muốn xoá nó không?

note: translators: %s: Product title
en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Đọc thêm về &ldquo;%s&rdquo;

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
vi_VN: Bạn chỉ có thể thêm hình thức thanh toán mới trong quá trình mua hàng. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần trợ giúp.

en: Belarusian ruble (old)
vi_VN: Đồng Belarus (cũ)

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
vi_VN: Key nhập không đúng hoặc đã được sử dụng. Hãy khởi tạo lại mật khẩu một lần nữa nếu cần.

en: End date of sale price, as GMT.
vi_VN: Ngày kết thúc giá khuyến mãi, theo giờ GMT.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
vi_VN: Xác định nếu biến hiển thị trong trang sản phẩm.

en: Resend new order notification
vi_VN: Gửi lại thông báo đơn hàng mới

en: Order updated and sent.
vi_VN: Đơn hàng đã được cập nhật và gửi.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
vi_VN: Không có tùy chọn vận chuyển nào khả dụng. Vui lòng đảm bảo rằng địa chỉ của bạn đã được nhập chính xác, hoặc liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần bất kỳ sự trợ giúp nào.

en: A list of your store's top-rated products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm được bình chọn tốt nhất.

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
vi_VN: Hiện danh sách sản phẩm khách hàng xem gần đây.

en: Recent Product Reviews
vi_VN: Đánh giá sản phẩm gần đây

en: Display a list of recent reviews from your store.
vi_VN: Hiển thị danh sách các đánh giá gần đây từ cửa hàng của bạn.

en: Filter Products by Rating
vi_VN: Lọc sản phẩm theo bình chọn

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
vi_VN: Hiển thị đánh giá ở trang sản phẩm trên gian hàng của bạn.

en: A list of your store's products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: Product Tag Cloud
vi_VN: Đám mây thẻ sản phẩm

en: A cloud of your most used product tags.
vi_VN: Một đám mây các thẻ sản phẩm được sử dụng nhiều nhất của bạn.

en: Product Search
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm

en: A search form for your store.
vi_VN: Khung tìm kiếm cho cửa hàng của bạn.

en: Maximum depth
vi_VN: Chiều sâu tối đa

en: Filter Products by Price
vi_VN: Lọc sản phẩm theo giá

en: Display a slider to filter products in your store by price.
vi_VN: Hiển thị một thanh trượt để lọc sản phẩm trong cửa hàng của bạn theo giá.

en: Filter Products by Attribute
vi_VN: Lọc sản phẩm theo thuộc tính

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
vi_VN: Hiển thị danh sách các thuộc tính để lọc sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: Active Product Filters
vi_VN: Bộ lọc sản phẩm đang kích hoạt

en: Display a list of active product filters.
vi_VN: Hiển thị danh sách bộ lọc sản phẩm hiện tại.

en: Display the customer shopping cart.
vi_VN: Hiển thị giỏ hàng.

en: Relevance
vi_VN: Độ liên quan

note: translators: 1: wc_load_cart 2: woocommerce_init translators: 1: class::method 2: plugins_loaded
en: %1$s should not be called before the %2$s action.
vi_VN: %1$s không nên được gọi trước thao tác %2$s.

note: translators: 1: class name 2: woocommerce_logging_class 3: WC_Logger_Interface
en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
vi_VN: Lớp %1$s được cung cấp bởi bộ lọc %2$s phải triển khai %3$s.

en: Please, provide an attribute name.
vi_VN: Vui lòng cung cấp tên thuộc tính.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng của bạn không tồn tại. Xin vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn không thể tìm kiếm chi tiết đơn hàng.

en: Please enter a valid email address
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email phù hợp

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
vi_VN: Xin lỗi, "%s" không còn trong kho nên không thể thanh toán cho đơn hàng này. Chúng tôi xin lỗi vì sự bất tiện này.

note: translators: 1: WC_Logger::log 2: level
en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
vi_VN: %1$s được gọi với một level không hợp lệ "%2$s".

note: translators: 1: class name 2: WC_Log_Handler_Interface
en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
vi_VN: Trình xử lý %1$s được cung cấp không triển khai %2$s.

en: Unable to add payment method to your account.
vi_VN: Không thể thêm hình thức thanh toán vào tài khoản của bạn.

en: Payment method successfully added.
vi_VN: Thêm hình thức thanh toán thành công.

en: Invalid payment gateway.
vi_VN: Cổng thanh toán không hợp lệ.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to selected products.
vi_VN: Rất tiếc, mã giảm giá "%s" không áp dụng được cho các sản phẩm đã chọn.

en: Invalid discount amount.
vi_VN: Số tiền giảm giá không hợp lệ.

en: Create account password
vi_VN: Tạo mật khẩu của tài khoản

en: Fee has already been added.
vi_VN: Phí đã được thêm.

note: translators: %s fee amount
en: %s fee
vi_VN: Phí %s

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
vi_VN: Cẩn thận khi sử dụng! Tùy chọn này sẽ xóa TẤT CẢ các mức thuế suất của bạn và không thể khôi phục.

en: Delete tax rates
vi_VN: Xóa các mức thuế

en: Create pages
vi_VN: Tạo Trang

en: Create default WooCommerce pages
vi_VN: Tạo các trang WooCommerce mặc định

en: Clear customer sessions
vi_VN: Xoá phiên khách hàng

en: WooCommerce transients
vi_VN: Đối tượng tạm thời của WooCommerce

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
vi_VN: Quy định và Điều kiện

en: Post Type Counts
vi_VN: Số lượng loại bài viết

en: Database Index Size
vi_VN: Kích thước chỉ mục dữ liệu

en: Database Data Size
vi_VN: Kích thước cơ sở dữ liệu

en: Total Database Size
vi_VN: Kích thước tổng dữ liệu

note: Translators: %s: function name.
en: %s failed. Contact your hosting provider.
vi_VN: %s thất bại. Liên hệ nhà cung cấp dịch vụ hosting của bạn.

note: translators: 1: X-Accel-Redirect 2: X-Sendfile 3: mod_xsendfile
en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
vi_VN: Tải xuống bắt buộc sẽ giữ ẩn các URL, nhưng một số máy chủ có thể phân phát các tệp lớn không đáng tin cậy. Nếu được hỗ trợ, %1$s / %2$s có thể được sử dụng để phân phát các tệp tải xuống thay thế (máy chủ yêu cầu %3$s).

en: The postal code, if any, in which your business is located.
vi_VN: Mã bưu điện, nếu có, của thành phố nơi mở cửa hàng.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
vi_VN: Quốc gia và thành phố nơi trụ sở cửa hàng của bạn.

en: Country / State
vi_VN: Quốc gia / Tiểu bang

en: The city in which your business is located.
vi_VN: Thành phố của địa chỉ cửa hàng.

en: An additional, optional address line for your business location.
vi_VN: Một dòng địa chỉ bổ sung, tùy chọn cho địa điểm kinh doanh của bạn.

en: The street address for your business location.
vi_VN: Địa chỉ đường phố nơi doanh nghiệp của bạn hoạt động.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
vi_VN: Đây là địa chỉ doanh nghiệp của bạn. Mức thuế và phí vận chuyển sẽ được tính dựa trên địa chỉ này.

en: Store Address
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng

en: Update now
vi_VN: Cập nhật ngay

note: translators: %s: version number
en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
vi_VN: Các plugin sau chưa tương thích với phiên bản WooCommerce %s và cần được cập nhật, kiểm tra kĩ hơn trước khi bạn tiếp tục:

en: Tested up to WooCommerce version
vi_VN: Đã được kiểm tra tương thích với phiên bản WooCommerce

en: unknown
vi_VN: không rõ

note: translators: %s: version number
en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
vi_VN: <strong>Chú ý!</strong> Phiên bản của những plugin đang sử dụng dưới đây chưa được kiểm tra với WooCommerce %s. Vui lòng cập nhật hoặc xác nhận tính tương thích trước khi cập nhật WooCommerce, hoặc bạn sẽ gặp một số vấn đề:

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
vi_VN: Hoàn tiền #%1$s - %2$s bởi %3$s

en: Add shipping
vi_VN: Thêm vận chuyển

note: translators: 1: product ID 2: quantity in stock
en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
vi_VN: Tồn kho chưa được cập nhật vì giá trị đã thay đổi kể từ khi chỉnh sửa. Sản phẩm %1$d có %2$d đơn vị trong kho.

en: Order details manually sent to customer.
vi_VN: Thông tin đơn hàng được gửi bằng tay tới khách hàng.

en: Choose an action...
vi_VN: Chọn tác vụ...

en: Send order details to customer
vi_VN: Gửi thông tin đơn hàng cho khách hàng

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Upload a new file
vi_VN: Tải lên tệp mới

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
vi_VN: Tệp trống hoặc sử dụng bảng mã khác UTF-8, vui lòng thử lại với một tệp mới.

en: Lifetime Subscription
vi_VN: Thuê bao trọn đời

en: Sort by:
vi_VN: Sắp xếp theo:

note: translators: Introduction to list of WooCommerce.com extensions the merchant has subscriptions for.
en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
vi_VN: Dưới đây là danh sách các tiện ích mở rộng có sẵn trên tài khoản WooCommerce.com của bạn. Để nhận bản cập nhật tiện ích mở rộng, vui lòng đảm bảo tiện ích mở rộng đã được cài đặt cũng như đăng ký tiện ích mở rộng được kích hoạt và kết nối với tài khoản WooCommerce.com của bạn. Tiện ích mở rộng có thể được kích hoạt từ màn hình <a href="%s">Plugin</a>.

en: Expired
vi_VN: Đã hết hạn

en: Expiring Soon
vi_VN: Sắp hết hạn

en: Update Available
vi_VN: Có cập nhật mới

note: translators: 1: WooCommerce 2:: five stars
en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
vi_VN: Nếu bạn thích %1$s vui lòng đánh giá %2$s. Trân trọng cám ơn!

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
vi_VN: Chuyển các sản phẩm hiện có sang cửa hàng mới của bạn — chỉ cần nhập một tệp CSV.

en: Import products
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Have an existing store?
vi_VN: Có sẵn cửa hàng?

en: Create a product
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Yes please!
vi_VN: Đồng ý!

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
vi_VN: Chúng tôi ở đây cùng bạn — nhận các mẹo, thông tin, và cảm hứng trực tiếp đến email của bạn.

en: You're ready to start selling!
vi_VN: Chúc mừng, bạn đã sẵn sàng để bán hàng!

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
vi_VN: Trang web của bạn có thể đang đặt trong mạng nội bộ. Jetpack chỉ có thể kết nối với những trang web công cộng. Vui lòng đảm bảo trang web của bạn có thể truy cập được từ internet công cộng, sau dó hãy thử kết nối lại 🙏.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
vi_VN: Xin lỗi! Lúc này chúng tôi không kết nối với Jetpack được 😭. Vui lòng đảm bảo trang web của bạn có thể truy cập được qua internet, và chấp nhận các truy xuất vào và ra thông qua curl. Bạn cũng có thể thử kết nối đến Jetpack lần nữa, và nếu có thêm lỗi mới nào thì hãy liên hệ bộ phận hỗ trợ.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
vi_VN: Xin lỗi! Chúng tôi đã thử, nhưng không thể cài đặt Jetpack giúp bạn 😭. Vui lòng vào mục "Plugin" để cài đặt Jetpack, và sau đó hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
vi_VN: Xin lỗi! Hiện tại chúng tôi không thể kết nối đến Jetpack 😭. Vui lòng đến mục "Gói mở rộng" để cài đặt Jetpack, và sau đó hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn.

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
vi_VN: Chia sẻ các sản phẩm mới trên mạng xã hội ngay khi họ đang ở trên gian hàng của bạn.

en: Product promotion
vi_VN: Khuyến mãi sản phẩm

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
vi_VN: Nhận thông báo nếu cửa hàng của bạn không hoạt động vài phút.

en: Store monitoring
vi_VN: Theo dõi cửa hàng

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
vi_VN: Xem thống kê cửa hàng của bạn, bao gồm tổng đơn hàng, top sản phẩm và nhiều hơn nữa.

en: Store stats
vi_VN: Thống kê của cửa hàng

en: Protect your store from unauthorized access.
vi_VN: Bảo vệ cửa hàng của bạn khỏi truy cập trái phép.

en: Better security
vi_VN: Bảo mật tốt hơn

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
vi_VN: Những lý do để bạn thích Jetpack

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
vi_VN: Bắng cách kết nối trang web của bạn, bạn đã đồng ý với <a href="%1$s" target="_blank">Điều khoản dịch vụ</a> của chúng tôi và đồng ý <a href="%2$s" target="_blank">chia sẻ thông tin</a> với WordPress.com

en: Finish setting up your store
vi_VN: Hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
vi_VN: Kết nối cửa hàng với Jetpack để bật tính năng bổ sung

en: Connect your store to Jetpack
vi_VN: Kết nối cửa hàng tới Jetpack

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
vi_VN: Xin lỗi, chúng tôi không thể kết nối cửa hàng của bạn với Jetpack

en: automated taxes
vi_VN: thuế tự động

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
vi_VN: thiết lập thanh toán, thuế tự động và nhãn vận chuyển giảm giá

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
vi_VN: Cửa hàng của bạn đã sẵn sàng! Để kích hoạt dịch vụ như %s, chỉ cần kết nối Jetpack.

en: Automated Taxes
vi_VN: Thuế tự động

en: Storefront Theme
vi_VN: Giao diện Storefront

en: Collect payments from customers offline.
vi_VN: Thu thập khoản thanh toán từ khách hàng trực tiếp.

note: translators: %s: Link
en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
vi_VN: WooCommerce có thể chấp nhận thanh toán cả trực tuyến và truyền thống. Những <a href="%s" target="_blank">phương thức thanh toán khác</a> có thể được cài sau.

en: PayPal email address:
vi_VN: Địa chỉ email Paypal:

en: Stripe email address
vi_VN: Địa chỉ email dùng trên Stripe

en: Stripe email address:
vi_VN: Địa chỉ email dùng trên Stripe:

en: Shipping Method
vi_VN: Phương thức Giao hàng

en: Shipping Zone
vi_VN: Khu vực Giao hàng

en: Don't charge for shipping.
vi_VN: Không tính phí vận chuyển.

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
vi_VN: Bạn muốn tính phí bao nhiêu cho vận chuyển đồng giá?

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
vi_VN: Đặt một mức giá cố định để trang trải chi phí vận chuyển.

en: Flat Rate
vi_VN: Tỷ lệ cố định

en: I plan to sell both physical and digital products
vi_VN: Tôi có kế hoạch bán cả sản phẩm thật và sản phẩm kỹ thuật số

en: I plan to sell digital products
vi_VN: Tôi muốn bán sản phẩm số

en: I plan to sell physical products
vi_VN: Tôi muốn bán sản phẩm vật lý

en: What type of products do you plan to sell?
vi_VN: Bạn dự định bán loại sản phẩm nào?

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
vi_VN: Bảng hướng dẫn sau đây sẽ giúp bạn cấu hình cửa hàng và giúp bạn bắt đầu một cách nhanh chóng.

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Store setup
vi_VN: Cài đặt cửa hàng

en: Terms and Conditions Page
vi_VN: Trang Điều khoản và Điều kiện

en: My Account Page
vi_VN: Trang Tài khoản

en: Checkout Page
vi_VN: Trang Thanh toán

en: Cart Page
vi_VN: Trang Giỏ hàng

en: Shop Page
vi_VN: Trang Cửa hàng

note: translators: %s: date
en: Coupon scheduled for: %s.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được đặt lịch cho: %s.

note: translators: %s: date
en: Order scheduled for: %s.
vi_VN: Đơn hàng đã được lên lịch vào: %s.

note: translators: %s: extensions count
en: Extensions %s
vi_VN: Phần mở rộng %s

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
vi_VN: Nhập một số tiền cố định hoặc tỷ lệ phần trăm để áp dụng làm phí.

en: Invalid coupon
vi_VN: Phiếu giảm giá không hợp lệ

note: translators: %s: $key Key to check
en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
vi_VN: Các phương thức meta chung để thêm/cập nhật/lấy không nên được sử dụng cho dữ liệu meta nội bộ, bao gồm "%s". Hãy sử dụng các getter và setter.

note: translators: %s: image URL
en: Unable to use image "%s".
vi_VN: Không thể sử dụng ảnh "%s".

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
vi_VN: Không thể cập nhật vùng "các khu vực khác".

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các danh mục sản phẩm không được sử dụng mã giảm giá, hoặc không được có trong giỏ hàng nếu muốn áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các danh mục sản phẩm sẽ được sử dụng dụng phiếu giảm giá hoặc cần có trong giỏ hàng để áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các sản phẩm không được sử dụng phiếu giảm giá hoặc không được có trong giỏ hàng để có thể áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các sản phẩm được sử dụng mã ưu đãi, hoặc cần trong giỏ hàng để có thể áp dụng "Giảm giá cố định".

note: translators: 1: rating 2: rating count translators: %1$s is referring to the average rating value, %2$s is referring to the number of ratings
en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
vi_VN[0]: %1$s trên 5 dựa trên %2$s đánh giá

en: Search results only
vi_VN: Chỉ tìm kiếm kết quả

en: Shop only
vi_VN: Chỉ cửa hàng

en: Shop and search results
vi_VN: Cửa hàng và kết quả tìm kiếm

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Không thể thanh toán đơn hàng này. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
vi_VN: Vui lòng đăng nhập để tiếp tục thanh toán.

en: No matching product exists to update.
vi_VN: Không có sản phẩm phù hợp để cập nhật.

en: A product with this SKU already exists.
vi_VN: Một sản phẩm với SKU này đã tồn tại.

en: A product with this ID already exists.
vi_VN: Một sản phẩm có ID này đã tồn tại.

note: translators: %s: image URL
en: Not able to attach "%s".
vi_VN: Không thể đính kèm "%s".

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
vi_VN: Không thể nhập biến thể: Thiếu ID sản phẩm cha hoặc sản phẩm cha chưa tồn tại.

note: translators: %d: product ID
en: Invalid product ID %d.
vi_VN: ID sản phẩm không hợp lệ %d.

en: Invalid product type.
vi_VN: Loại sản phẩm không hợp lệ.

en: Subject (paid)
vi_VN: Tiêu đề (đã trả tiền)

note: translators: %s: Available placeholders for use translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
vi_VN: Trường có sẵn: %s

en: Invalid customer query.
vi_VN: Truy vấn khách hàng không hợp lệ.

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: All Products
vi_VN: Tất cả sản phẩm

note: translators: use local order of street name and house number.
en: House number and street name
vi_VN: Địa chỉ

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
vi_VN: Khoá API đã được tạo ra thành công. Hãy sao chép khóa này vì một khi bạn rời trang này, khóa bí mật sẽ bị ẩn.

en: List of upsell products IDs.
vi_VN: Danh sách các ID sản phẩm nâng cấp.

note: Translators: %s: page name.
en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
vi_VN: Địa chỉ URL của trang %s (cùng với ID trang).

en: The homepage URL of your site.
vi_VN: Địa chỉ URL website của bạn.

en: Generate CSV
vi_VN: Tạo tệp CSV

en: Yes, export all custom meta
vi_VN: Có, xuất tất cả các thẻ meta tuỳ chỉnh

en: Export custom meta?
vi_VN: Xuất các thẻ meta tùy chỉnh?

en: Product variations
vi_VN: Các biến thể của sản phẩm

en: Export all products
vi_VN: Xuất tất cả sản phẩm

en: Which product types should be exported?
vi_VN: Những loại sản phẩm nào nên được xuất?

en: Export all columns
vi_VN: Xuất tất cả các cột

en: Which columns should be exported?
vi_VN: Những cột nào cần được xuất ra?

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn tạo và tải xuống tệp CSV chứa danh sách tất cả các sản phẩm.

en: Export products to a CSV file
vi_VN: Xuất sản phẩm ra tệp CSV

en: Export Products
vi_VN: Xuất sản phẩm

en: Product restored
vi_VN: Đã khôi phục sản phẩm

en: Order restored
vi_VN: Đã khôi phục đơn hàng

en: Coupon restored
vi_VN: Đã khôi phục mã ưu đãi

en: Locations not covered by your other zones
vi_VN: Vị trí nằm ngoài các khu vực giao hàng khác

en: Star ratings should be required, not optional
vi_VN: Xếp hạng sao là bắt buộc, không phải là tùy chọn

en: Enable star rating on reviews
vi_VN: Bật xếp hạng sao trên đánh giá

en: Reviews can only be left by "verified owners"
vi_VN: Đánh giá chỉ có thể được để lại bởi "chủ sở hữu đã được xác minh"

en: Enable product reviews
vi_VN: Bật đánh giá sản phẩm

en: Set Status - Out of stock
vi_VN: Đặt trạng thái - Hết hàng

en: Set Status - In stock
vi_VN: Đặt trạng thái - Còn hàng

en: Show advanced options
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn nâng cao

en: Hide advanced options
vi_VN: Ẩn tùy chọn nâng cao

en: CSV Delimiter
vi_VN: Dấu phân cách CSV

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
vi_VN: Hoặc, nhập đường dẫn đến một tệp CSV trên máy chủ của bạn:

en: Update existing products
vi_VN: Cập nhật các sản phẩm hiện có

en: Choose a CSV file from your computer:
vi_VN: Chọn một tệp CSV từ máy tính của bạn:

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn nhập (hoặc hợp nhất) dữ liệu sản phẩm vào cửa hàng của mình từ một tệp CSV hoặc TXT.

en: Your products are now being imported...
vi_VN: Sản phẩm của bạn đang được nhập vào...

en: Importing
vi_VN: Đang nhập

en: Run the importer
vi_VN: Chạy trình nhập

en: Do not import
vi_VN: Không nhập vào

en: Sample:
vi_VN: Mẫu:

en: Map to field
vi_VN: Liên kết tới field

en: Column name
vi_VN: Tên cột

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
vi_VN: Chọn các trường từ tệp CSV của bạn để ánh xạ với các trường sản phẩm, hoặc để bỏ qua trong quá trình nhập.

en: Map CSV fields to products
vi_VN: Lập bản đồ các trường CSV cho sản phẩm

en: Import Products
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Reason for failure
vi_VN: Lý do thất bại

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
vi_VN: Nhập vào thành công!

en: View import log
vi_VN: Xem nhật ký nhập vào

note: translators: %d: products count
en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
vi_VN[0]: Không thể nhập %s sản phẩm vào

note: translators: %d: products count
en: %s product was skipped | %s products were skipped
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã bị bỏ qua

note: translators: %d: products count
en: %s product updated | %s products updated
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được cập nhật

note: translators: %d: products count
en: %s product imported | %s products imported
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được nhập vào

en: Parent SKU
vi_VN: SKU cha

en: Product Title
vi_VN: Tiêu đề sản phẩm

en: Default attribute
vi_VN: Thuộc tính mặc định

en: Attribute visibility
vi_VN: Hiển thị thuộc tính

en: Is a global attribute?
vi_VN: Là thuộc tính chung?

en: Attribute value(s)
vi_VN: Giá trị thuộc tính

en: Attribute name
vi_VN: Tên thuộc tính

en: Download URL
vi_VN: URL Tải xuống

en: Download name
vi_VN: Tên tệp tải xuống

en: External product
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
vi_VN: Tồn kho

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d URL
vi_VN: URL Tải xuống %d

note: translators: %d: Download number translators: %s: download number
en: Download %d name
vi_VN: Tên tệp tải xuống %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d default
vi_VN: Thuộc tính mặc định %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d global
vi_VN: Thuộc tính chung %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d visible
vi_VN: Thuộc tính hiển thị %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d value(s)
vi_VN: Giá trị thuộc tính %d

note: translators: %d: Attribute number translators: %s: attribute number
en: Attribute %d name
vi_VN: Tên thuộc tính %d

en: External URL
vi_VN: URL bên ngoài

en: Download expiry days
vi_VN: Ngày hết hạn tải xuống

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Allow customer reviews?
vi_VN: Cho phép khách hàng đánh giá?

en: Backorders allowed?
vi_VN: Cho phép đặt hàng trước?

en: Date sale price ends
vi_VN: Ngày kết thúc giá khuyến mãi

en: Date sale price starts
vi_VN: Ngày bắt đầu giá khuyến mãi

en: Short description
vi_VN: Mô tả ngắn

en: Visibility in catalog
vi_VN: Hiển thị trong danh mục

en: Is featured?
vi_VN: Là sản phẩm nổi bật?

en: Published
vi_VN: Đã xuất bản

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
vi_VN: Loại tệp không hợp lệ. Trình nhập hỗ trợ các định dạng tệp CSV và TXT.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
vi_VN: Tệp trống. Vui lòng tải lên một tệp có nội dung. Lỗi này cũng có thể do việc tải lên bị vô hiệu hóa trong tệp php.ini của bạn hoặc do post_max_size được định nghĩa nhỏ hơn upload_max_filesize trong php.ini.

en: Done!
vi_VN: Hoàn Thành!

en: Column mapping
vi_VN: Sắp xếp cột

en: Upload CSV file
vi_VN: Tải lên tệp CSV

en: Browse Extensions
vi_VN: Duyệt tiện ích mở rộng

en: Disconnect
vi_VN: Ngắt kết nối

en: My Subscriptions
vi_VN: Đăng ký của tôi

en: Connected to WooCommerce.com
vi_VN: Kết nối tới WooCommerce.com

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
vi_VN: Sau khi kết nối, các giao dịch mua hàng trên WooCommerce.com của bạn sẽ được liệt kê ở đây.

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
vi_VN: Quản lý đăng ký của bạn, nhận thông báo sản phẩm quan trọng và cập nhật, tất cả từ bảng điều khiển WooCommerce của bạn

en: Installed Extensions without a Subscription
vi_VN: Các tiện ích mở rộng đã cài đặt mà không có đăng ký

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
vi_VN: Không thể tìm thấy bất kỳ đăng ký nào trên tài khoản WooCommerce.com của bạn

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

note: translators: Email address of person who shared the subscription.
en: Shared by %s
vi_VN: Được chia sẻ bởi %s

en: Subscription: Unlimited
vi_VN: Đăng ký: Không giới hạn

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
vi_VN: Đăng ký: Sử dụng %1$d của %2$d trang web có sẵn

note: translators: %1$d: sites active, %2$d max sites active
en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
vi_VN: Đăng ký: Không có sẵn - %1$d của %2$d đã được sử dụng

en: Expires on:
vi_VN: Hết hạn vào:

en: Expiring soon!
vi_VN: Sắp hết hạn!

en: Auto renews on:
vi_VN: Tự động gia hạn vào:

en: Expired :(
vi_VN: Đã hết hạn :(

en: Subscriptions
vi_VN: Các đăng ký

en: WooCommerce Extensions
vi_VN: Các gói mở rộng WooCommerce

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
vi_VN: Chúng tôi đã làm cho mọi thứ trở nên đơn giản và dễ quản lý hơn. Từ bây giờ, bạn có thể quản lý tất cả các giao dịch mua hàng WooCommerce của mình trực tiếp từ menu Tiện ích mở rộng trong chính plugin WooCommerce. <a href="%s">Xem và quản lý</a> các tiện ích mở rộng của bạn ngay bây giờ.

en: Looking for the WooCommerce Helper?
vi_VN: Tìm trợ giúp của WooCommerce?

note: translators: %1$s: helper url, %2$d: number of extensions
en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
vi_VN[0]: Ghi chú: Bạn đang có <a href="%1$s">%2$d ứng dụng trả phí</a> nên được cập nhật trước khi cập nhật WooCommerce.

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
vi_VN: Xác thực và đăng ký thuê bao đã làm mới thành công.

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
vi_VN: Bạn đã ngắt kết nối thành công cửa hàng của mình khỏi WooCommerce.com

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
vi_VN: Bạn đã kết nối thành công cửa hàng của mình với WooCommerce.com

note: translators: %1$s: product name, %2$s: plugins screen url
en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tắt phần mở rộng %1$s. Vui lòng tiếp tục vào <a href="%2$s">trang Plugin</a> để tắt bằng tay.

note: translators: %s: product name
en: The extension %s has been deactivated successfully.
vi_VN: Phần mở rộng %s đã bị vô hiệu hóa thành công.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi hủy kích hoạt đăng ký cho %s. Vui lòng thử lại sau.

note: translators: %1$s: product name, %2$s: deactivate url
en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
vi_VN: Đã huỷ đăng ký %1$s thành công. Từ bây giờ bạn sẽ không thể cập nhật sản phẩm này nữa. <a href="%2$s">Nhấn vào đây</a> nếu bạn muốn huỷ kích hoạt plugin này luôn.

note: translators: %s: product name
en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
vi_VN: Đăng ký cho %s đã hủy thành công. Bạn sẽ không nhận được cập nhật cho sản phẩm này.

note: translators: %s: product name
en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kích hoạt %s. Vui lòng thử lại sau.

note: translators: %s: product name
en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
vi_VN: %s được kích hoạt thành công. Bây giờ bạn sẽ nhận được cập nhật cho sản phẩm này.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
vi_VN: Phiên bản %s đã <strong>có sẵn</strong>. Để bật bản cập nhật này, bạn cần <strong>mua</strong> một gói đăng ký mới.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
vi_VN: Đăng ký này sắp hết hạn. Vui lòng <strong>gia hạn</strong> để tiếp tục nhận các bản cập nhật và hỗ trợ.

en: Enable auto-renew
vi_VN: Cho phép tự động gia hạn

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
vi_VN: Đăng ký <strong>sắp hết hạn</strong>.

en: Renew
vi_VN: Gia hạn

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
vi_VN: Đăng ký này đã hết hạn. Vui lòng <strong>gia hạn</strong> để nhận thông tin cập nhật và hỗ trợ.

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
vi_VN: Gói đăng ký này đã hết hạn. Liên hệ chủ sở hữu để <strong>gia hạn</strong> gói đăng ký để nhận được các bản cập nhật và hỗ trợ.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
vi_VN: Để bật bản cập nhật này, bạn cần <strong>mua</strong> một gói đăng ký mới.

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
vi_VN: Để kích hoạt bản cập nhật này, bạn cần <strong>kích hoạt</strong> đăng ký này.

note: translators: %s: version number
en: Version %s is <strong>available</strong>.
vi_VN: Phiên bản %s <strong>có sẵn</strong>.

en: WooCommerce Helper
vi_VN: Trợ lý WooCommerce

en: Create a new webhook
vi_VN: Tạo một webhook mới

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
vi_VN: Webhooks là các thông báo sự kiện được gửi tới các URL mà bạn chọn. Chúng có thể được sử dụng để tích hợp với các dịch vụ bên thứ ba hỗ trợ chúng.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
vi_VN: Thanh toán an toàn và bảo mật bằng thẻ tín dụng hoặc tài khoản PayPal của khách hàng của bạn.

en: Copy from billing address
vi_VN: Sao chép từ địa chỉ thanh toán

en: Import products from a CSV file
vi_VN: Nhập sản phẩm từ một tệp CSV

en: This is a featured product
vi_VN: Đây là một sản phẩm nổi bật

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
vi_VN: Cài đặt này sẽ xác định sản phẩm các trang nào sẽ xuất hiện danh sách sản phẩm.

en: Filter by product type
vi_VN: Lọc theo loại sản phẩm

en: Filter by category
vi_VN: Lọc theo danh mục

en: Sorting
vi_VN: Sắp xếp

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
vi_VN: Nhập <strong>sản phẩm</strong> vào cửa hàng của bạn qua một tệp csv.

en: WooCommerce products (CSV)
vi_VN: Sản phẩm Woocommerce (CSV)

en: Product Import
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Product Export
vi_VN: Xuất sản phẩm

en: Custom Link
vi_VN: Link tùy chọn

en: WooCommerce Endpoint
vi_VN: Điểm cuối WooCommerce

en: Back to Attributes
vi_VN: Quay lại trang Thuộc tính

en: Are you sure you want to delete this log?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhật ký này?

en: Export
vi_VN: Xuất ra

en: Import
vi_VN: Nhập vào

en: Create an API key
vi_VN: Tạo một khóa API

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
vi_VN: WooCommerce REST API cho phép các ứng dụng bên ngoài xem và quản lý dữ liệu cửa hàng. Quyền truy cập chỉ được cấp cho những người có khóa API hợp lệ.

en: WooCommerce Services
vi_VN: Dịch vụ WooCommerce

note: translators: %s: logout url
en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn đăng xuất không? <a href="%s">Xác nhận và đăng xuất</a>

en: Unknown request method.
vi_VN: Phương thức yêu cầu không xác định.

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Zone ID.
vi_VN: ID vùng.

en: Value (required)
vi_VN: Giá trị (bắt buộc)

en: Name (required)
vi_VN: Tên (bắt buộc)

en: Recalculate
vi_VN: Tính toán lại

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
vi_VN: Tính lại tổng số? Điều này sẽ tính thuế dựa trên quốc gia của khách hàng (hoặc quốc gia lưu trữ) và cập nhật tổng số.

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
vi_VN: Tất cả các trang WooCommerce bị thiếu đã được cài đặt thành công

en: Terms in the product visibility taxonomy.
vi_VN: Các thuật ngữ trong phân loại hiển thị sản phẩm.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
vi_VN: Một danh sách các thuật ngữ phân loại được sử dụng cho việc hiển thị sản phẩm.

en: Taxonomies: Product visibility
vi_VN: Phân loại: Hiển thị sản phẩm

note: translators: %s contains the name of the original product.
en: %s (Copy)
vi_VN: %s (Sao chép)

en: Invalid product ID
vi_VN: ID sản phẩm không hợp lệ

en: Sorry, you cannot edit this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể chỉnh sửa tài nguyên này.

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
vi_VN: Tăng giá hiện tại theo (số tiền cố định hoặc %):

en: Parent theme author URL
vi_VN: URL tác giả giao diện cha

en: Parent theme version
vi_VN: Phiên bản giao diện cha

en: Parent theme name
vi_VN: Tên giao diện cha

en: Active plugins
vi_VN: Kích hoạt plugin

en: Max upload size
vi_VN: Kích thước tải lên tối đa

en: MySQL version
vi_VN: Phiên bản MySQL

en: cURL version
vi_VN: Phiên bản cURL

en: PHP version
vi_VN: Phiên bản PHP

en: Server info
vi_VN: Thông tin máy chủ

en: Customer sales
vi_VN: Doanh số từ khách hàng

en: Shipping method
vi_VN: Phương thức vận chuyển

en: Customer provided note:
vi_VN: Ghi chú của khách hàng:

en: Number of decimals
vi_VN: Số lượng số thập phân

en: Decimal separator
vi_VN: Dấu phân cách thập phân

en: Thousand separator
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn

en: Currency position
vi_VN: Vị trí tiền tệ

note: translators: 1: Number of reviews, 2: Product title. translators: 1: reviews count 2: product name translators: 1: Number of comments, 2: Product title.
en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
vi_VN[0]: %1$s đánh giá cho %2$s

en: Awaiting product image
vi_VN: Đang chờ ảnh sản phẩm

en: Next (arrow right)
vi_VN: Ảnh tiếp (mũi tên phải)

en: Previous (arrow left)
vi_VN: Ảnh trước (mũi tên trái)

en: Zoom in/out
vi_VN: Phóng to/ thu nhỏ

en: Toggle fullscreen
vi_VN: Bật/tắt chế độ toàn màn hình

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: Close (Esc)
vi_VN: Đóng (Esc)

en: Search products&hellip;
vi_VN: Tìm sản phẩm&hellip;

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits translators: %1$s is referring to the payment method brand, %2$s is referring to the last 4 digits of the payment card.
en: %1$s ending in %2$s
vi_VN: %1$s kết thúc bằng %2$s

note: translators: 1: formatted order total 2: total order items
en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
vi_VN[0]: %1$s cho %2$s mục

note: translators: 1: Orders URL 2: Addresses URL 3: Account URL.
en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
vi_VN: Từ bảng điều khiển tài khoản của bạn, bạn có thể xem các <a href="%1$s">đơn hàng gần đây</a>, quản lý <a href="%2$s">địa chỉ giao hàng và thanh toán</a> của mình, và <a href="%3$s">chỉnh sửa mật khẩu và chi tiết tài khoản</a>.

note: translators: 1: user display name 2: logout url
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
vi_VN: Xin chào %1$s (không phải %1$s? <a href="%2$s">Đăng xuất</a>)

note: translators: %s location.
en: (estimated for %s)
vi_VN: (ước tính cho %s)

note: Translators: %1$s App name, %2$s scope.
en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
vi_VN: Điều này sẽ cho "%1$s" %2$s những quyền sau:

note: translators: %s: maximum price
en: Max %s
vi_VN: Lớn nhất %s

note: translators: %s: minimum price
en: Min %s
vi_VN: Nhỏ nhất %s

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
vi_VN: Cổng thanh toán cho đơn đặt hàng này không hỗ trợ hoàn phí tự động.

en: The payment gateway for this order does not exist.
vi_VN: Cổng thanh toán cho đơn hàng này không tồn tại.

en: Invalid refund amount.
vi_VN: Số tiền hoàn lại không hợp lệ.

en: Fixed product discount
vi_VN: Giảm giá sản phẩm cố định

en: Fixed cart discount
vi_VN: Giảm giá giỏ hàng cố định

en: Percentage discount
vi_VN: Giảm giá theo phần trăm

en: Iranian toman
vi_VN: Toman Iran

note: translators: %s template
en: %s does not exist.
vi_VN: %s không tồn tại.

note: translators: %s: coupon code translators: %s Coupon code.
en: Coupon: %s
vi_VN: Mã giảm giá : %s

en: Your password has been reset successfully.
vi_VN: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại thành công.

en: Specific countries
vi_VN: Các quốc gia cụ thể

en: Free shipping
vi_VN: Miễn phí vận chuyển

note: translators: 1: credit card type 2: last 4 digits 3: expiry month 4: expiry year
en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
vi_VN: %1$s kết thúc bằng %2$s (hết hạn%3$s/%4$s)

en: This method should not be called before plugins_loaded.
vi_VN: Phương thức này không nên được gọi trước khi plugins_loaded.

note: translators: %s: Site name
en: Visit %s admin area:
vi_VN: Truy cập khu vực quản trị %s:

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
vi_VN[0]: Bạn đã nhận được nhật ký WooCommerce sau:

note: translators: 1: Site name 2: Maximum level 3: Log count
en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
vi_VN[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce thông báo nhật ký

en: Product properties should not be accessed directly.
vi_VN: Các thuộc tính sản phẩm không nên được truy cập trực tiếp.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
vi_VN: Tùy chọn nhập URL đến một hình ảnh 150x50px được hiển thị làm logo của bạn ở góc trên bên trái của các trang thanh toán PayPal.

en: Image url
vi_VN: Url hình ảnh

note: translators: %s: URL
en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
vi_VN: PayPal sandbox có thể được sử dụng để kiểm tra việc thanh toán. Đăng ký một <a href="%s">tài khoản nhà phát triển</a>.

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
vi_VN: Đơn hàng #%s đã được đánh dấu là thanh toán qua PayPal IPN, nhưng đã bị hủy trước đó. Cần được xử lý bởi quản trị.

note: translators: %s: order link.
en: Payment for cancelled order %s received
vi_VN: Đã nhận thanh toán cho đơn hàng đã hủy %s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
vi_VN: Thanh toán đã được ủy quyền. Thay đổi trạng thái thanh toán thành đang xử lý hoặc hoàn tất để thu tiền.

note: translators: 1: Authorization ID, 2: Payment status
en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
vi_VN: Không thể thu tiền thanh toán - ID ủy quyền: %1$s, Trạng thái: %2$s

note: translators: 1: Amount, 2: Authorization ID, 3: Transaction ID
en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
vi_VN: Thanh toán %1$s đã được xác nhận - ID xác thực: %2$s , ID giao dịch: %3$s

note: translators: %s: Paypal gateway error message
en: Payment could not be captured: %s
vi_VN: Không thể thu hồi khoản thanh toán: %s

en: Bank
vi_VN: Ngân hàng

note: translators: 1: Path to template file 2: Path to theme folder
en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
vi_VN: Để ghi đè và chỉnh sửa mẫu email này, hãy sao chép %1$s vào thư mục giao diện của bạn: %2$s.

en: Invalid payment token.
vi_VN: Mã token thanh toán không hợp lệ.

en: Invalid or missing payment token fields.
vi_VN: Mã token thanh toán không hợp lệ hoặc bị thiếu.

en: Invalid download.
vi_VN: Tải xuống không hợp lệ.

en: Invalid customer.
vi_VN: Khách hàng không hợp lệ.

en: Invalid coupon.
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ.

note: translators: 1: Number of database updates performed 2: Database version number
en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
vi_VN: %1$d cập nhật hoàn tất. Phiên bản cơ sở dữ liệu là %2$s

en: Output just the id when the operation is successful.
vi_VN: Chỉ in ra ID khi tác vụ hoàn thành.

en: Render response in a particular format.
vi_VN: Trả về phản hồi ở một định dạng cụ thể.

en: Get the value of an individual field.
vi_VN: Nhận giá trị của một trường riêng lẻ.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ bao gồm các trường cụ thể. Mặc định trả về tất cả các trường.

en: The id for the resource.
vi_VN: Id cho tài nguyên.

note: translators: %s: Route to a given WC-API endpoint
en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
vi_VN: Không tìm thấy tiêu đề cho %s, bỏ qua đăng ký lệnh REST.

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
vi_VN: Đảm bảo bao gồm cờ --người dùng với tài khoản có quyền thực hiện hành động này.

en: Updated
vi_VN: Đã cập nhật

en: Deleted
vi_VN: Đã xóa

en: Trashed
vi_VN: Đã vứt bỏ

en: External products cannot be backordered.
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài không thể được đặt hàng trước.

en: External products cannot be stock managed.
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài không thể được quản lý kho.

[ctx: Product Attribute]
note: translators: %s: attribute name
en: Product %s
vi_VN: Sản phẩm %s

en: Product shipping classes
vi_VN: Nhóm vận chuyển sản phẩm

en: No tags found
vi_VN: Không tìm thấy thẻ nào

en: Choose from the most used tags
vi_VN: Chọn từ các thẻ được sử dụng nhiều nhất

en: Add or remove tags
vi_VN: Thêm hoặc xóa thẻ

en: Separate tags with commas
vi_VN: Phân tách các thẻ bằng dấu phẩy

en: Popular tags
vi_VN: Thẻ phổ biến

en: New tag name
vi_VN: Tên thẻ mới

en: Add new tag
vi_VN: Thêm thẻ mới

en: Update tag
vi_VN: Cập nhật thẻ

en: Edit tag
vi_VN: Sửa thẻ

en: All tags
vi_VN: Tất cả thẻ

en: Search tags
vi_VN: Tìm kiếm thẻ

en: Tag
vi_VN: Thẻ

en: No categories found
vi_VN: Không tìm thấy danh mục nào

en: New category name
vi_VN: Tên danh mục mới

en: Add new category
vi_VN: Thêm danh mục mới

en: Update category
vi_VN: Cập nhật danh mục

en: Edit category
vi_VN: Sửa danh mục

en: Parent category:
vi_VN: Danh mục cha:

en: Parent category
vi_VN: Danh mục cha

en: All categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: Search categories
vi_VN: Tìm kiếm danh mục

en: Category | Categories
vi_VN[0]: Danh mục

note: translators: %s: new order status
en: Order status set to %s.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng được đặt thành %s.

en: Invalid product
vi_VN: Sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid variation ID
vi_VN: ID biến thể không hợp lệ

en: Invalid tax class
vi_VN: Lớp thuế không hợp lệ

en: Visit premium customer support
vi_VN: Truy cập hỗ trợ khách hàng cao cấp

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

note: translators: %s: Attribute name.
en: Invalid value posted for %s
vi_VN: Đã gửi giá trị không hợp lệ cho %s

note: translators: %d item count
en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
vi_VN[0]: %d sản phẩm từ đơn hàng trước của bạn hiện không có sẵn và không thể thêm vào giỏ hàng của bạn.

note: translators: 1: product name 2: items in stock
en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
vi_VN: %1$s sắp hết hàng. Chỉ còn lại %2$d sản phẩm.

en: Invalid data store.
vi_VN: Dữ liệu cửa hàng không hợp lệ.

en: Invalid billing email address
vi_VN: Địa chỉ email thanh toán không hợp lệ

en: Invalid role
vi_VN: Vai trò không hợp lệ

en: Invalid email address
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ

en: Invalid email address restriction.
vi_VN: Giới hạn địa chỉ email không hợp lệ.

en: Invalid discount type.
vi_VN: Loại giảm giá không hợp lệ.

en: Eircode
vi_VN: Mã số

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
vi_VN: Căn hộ, dãy phòng, đơn vị,.. (không bắt buộc)

en: Street address
vi_VN: Địa chỉ

note: translators: %s: product name
en: You cannot add another "%s" to your cart.
vi_VN: Bạn không thể thêm "%s" khác vào giỏ hàng của bạn.

en: View cart
vi_VN: Xem giỏ hàng

note: translators: 1: key 2: URL
en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
vi_VN: Để <strong>bộ nhớ đệm cơ sở dữ liệu</strong> hoạt động với WooCommerce, bạn phải thêm %1$s vào tùy chọn "Chuỗi truy vấn bị bỏ qua" trong <a href="%2$s">cài đặt W3 Total Cache</a>.

en: Invalid order
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ

en: The product review cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa đánh giá sản phẩm.

en: The comment has already been trashed.
vi_VN: Bình luận này đang ở thùng rác.

en: The product review does not support trashing.
vi_VN: Đánh giá sản phẩm không hỗ trợ chuyển vào thùng rác.

en: Invalid product review ID.
vi_VN: ID đánh giá sản phẩm không hợp lệ.

en: Updating product review failed.
vi_VN: Cập nhật đánh giá sản phẩm thất bại.

en: Creating product review failed.
vi_VN: Tạo đánh giá sản phẩm thất bại.

en: Could not update the attribute.
vi_VN: Không thể cập nhật thuộc tính.

en: The date of the customer last order, as GMT.
vi_VN: Ngày đặt hàng cuối cùng của khách hàng, theo giờ GMT.

en: The date the customer was created, as GMT.
vi_VN: Ngày tài khoản khách hàng được tạo, theo GMT.

en: Invalid resource ID.
vi_VN: ID tài nguyên không hợp lệ.

en: This resource cannot be created.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên này.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook đã được sửa, theo GMT.

en: The date the webhook was created, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook đã được tạo, theo GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook được ghi lại, theo GMT.

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi gọi công cụ này. Không có lệnh gọi lại nào hiện tại.

en: Tool ran.
vi_VN: Công cụ đã chạy.

note: translators: %d: amount of orphaned variations
en: %d orphaned variations deleted
vi_VN: %d biến thể mồ côi đã bị xóa

en: Tool return message.
vi_VN: Tin nhắn trả về công cụ.

en: Did the tool run successfully?
vi_VN: Công cụ đã chạy thành công chưa?

en: Tool description.
vi_VN: Mô tả công cụ.

en: What running the tool will do.
vi_VN: Chạy công cụ sẽ có tác dụng gì.

en: Tool name.
vi_VN: Tên công cụ.

en: A unique identifier for the tool.
vi_VN: Một định danh duy nhất cho công cụ.

en: Invalid tool ID.
vi_VN: ID công cụ không hợp lệ.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
vi_VN: Công cụ này sẽ cài đặt tất cả các trang WooCommerce còn thiếu. Các trang đã được xác định và thiết lập sẽ không được thay thế.

en: This tool will delete all variations which have no parent.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa tất cả các biến thể không có sản phẩm cha.

en: Delete orphaned variations
vi_VN: Xóa các biến thể mồ côi

en: Orphaned variations
vi_VN: Biến thể mồ côi

en: WooCommerce pages.
vi_VN: Các trang WooCommerce.

en: Hide errors from visitors?
vi_VN: Ẩn lỗi khỏi người xem?

en: Security.
vi_VN: Bảo mật.

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
vi_VN: Các thuật ngữ phân loại cho trạng thái sản phẩm/đơn hàng.

en: Geolocation enabled?
vi_VN: Tính năng xác định vị trí có được bật không?

en: Currency symbol.
vi_VN: Ký hiệu tiền tệ.

en: Currency.
vi_VN: Tiền tệ.

en: SSL forced?
vi_VN: Bắt buộc SSL?

en: Settings.
vi_VN: Thiết lập.

en: Template overrides.
vi_VN: Ghi đè mẫu.

en: Does this theme have outdated templates?
vi_VN: Giao diện này có các mẫu lỗi thời không?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
vi_VN: Giao diện có tệp woocommerce.php không?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
vi_VN: Giao diện có khai báo hỗ trợ WooCommerce không?

en: Is this theme a child theme?
vi_VN: Đây có phải là giao diện con không?

en: Theme author URL.
vi_VN: URL tác giả giao diện.

en: Latest version of theme.
vi_VN: Phiên bản mới nhất của giao diện.

en: Theme version.
vi_VN: Phiên bản giao diện.

en: Theme name.
vi_VN: Tên giao diện.

en: Theme.
vi_VN: Giao diện.

en: Database tables.
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu.

en: Database prefix.
vi_VN: Tiền tố cơ sở dữ liệu.

en: Database.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu.

en: Remote GET response.
vi_VN: Phản hồi GET từ xa.

en: Remote GET successful?
vi_VN: GET từ xa thành công?

en: Remote POST response.
vi_VN: Phản hồi POST từ xa.

en: Remote POST successful?
vi_VN: POST từ xa thành công?

en: Is mbstring enabled?
vi_VN: Mbstring có được bật không?

en: Is GZip enabled?
vi_VN: GZip có được bật không?

en: Is DomDocument class enabled?
vi_VN: Lớp DomDocument có được bật không?

en: Is SoapClient class enabled?
vi_VN: Lớp SoapClient có được bật không?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
vi_VN: fsockopen/cURL có được bật không?

en: Default timezone.
vi_VN: Múi giờ mặc định.

en: Is SUHOSIN installed?
vi_VN: SUHOSIN đã được cài đặt chưa?

en: PHP max input vars.
vi_VN: Biến đầu vào tối đa của PHP.

en: PHP max execution time.
vi_VN: Thời gian thực thi tối đa của PHP.

en: PHP post max size.
vi_VN: Kích thước tối đa của bài đăng PHP.

en: WordPress language.
vi_VN: Ngôn ngữ WordPress.

en: Are WordPress cron jobs enabled?
vi_VN: Có bật chức năng cron job của WordPress không?

en: Is WordPress debug mode active?
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi của WordPress có đang hoạt động không?

en: WordPress memory limit.
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ WordPress.

en: Is WordPress multisite?
vi_VN: Có phải WordPress multisite?

en: WordPress version.
vi_VN: Phiên bản WordPress.

en: Is log directory writable?
vi_VN: Thư mục nhật ký có thể ghi không?

en: Log directory.
vi_VN: Thư mục nhật ký.

en: WooCommerce version.
vi_VN: Phiên bản WooCommerce.

en: Site URL.
vi_VN: Địa chỉ website.

en: Home URL.
vi_VN: Địa chỉ trang nhà.

en: Environment.
vi_VN: Môi trường.

en: Shipping zone order.
vi_VN: Thứ tự khu vực giao hàng.

en: Shipping zones do not support trashing.
vi_VN: Các khu vực giao hàng không hỗ trợ chuyển vào thùng rác.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên. Hãy chắc chắn rằng 'order' và 'name' đã có mặt.

en: Shipping zone name.
vi_VN: Tên khu vực giao hàng.

en: Shipping method settings.
vi_VN: Cài đặt phương thức vận chuyển.

en: Shipping method enabled status.
vi_VN: Trạng thái bật của phương thức vận chuyển.

en: Shipping method sort order.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp phương thức giao hàng.

en: Shipping method customer facing title.
vi_VN: Tiêu đề phương thức vận chuyển hiển thị cho khách hàng.

en: Shipping method instance ID.
vi_VN: ID phiên bản phương thức vận chuyển.

en: Shipping methods do not support trashing.
vi_VN: Các phương thức vận chuyển không hỗ trợ chuyển vào thùng rác.

en: Resource cannot be created.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên.

en: Unique ID for the instance.
vi_VN: ID duy nhất cho phiên bản.

en: Unique ID for the zone.
vi_VN: ID duy nhất cho khu vực.

en: Shipping zone location type.
vi_VN: Loại vị trí khu vực giao hàng.

en: Shipping zone location code.
vi_VN: Mã vị trí khu vực giao hàng.

en: Unique ID for the resource.
vi_VN: ID duy nhất cho tài nguyên.

en: Shipping method description.
vi_VN: Mô tả phương thức vận chuyển.

en: Shipping method title.
vi_VN: Tiêu đề phương thức vận chuyển.

en: Method ID.
vi_VN: ID phương thức.

en: IDs for settings sub groups.
vi_VN: ID cho các nhóm con của cài đặt.

en: ID of parent grouping.
vi_VN: ID của nhóm cha.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
vi_VN: Một định danh duy nhất có thể được sử dụng để liên kết cài đặt lại với nhau.

en: No setting groups have been registered.
vi_VN: Chưa có nhóm cài đặt nào được đăng ký.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
vi_VN: Mảng các tùy chọn (cặp khóa-giá trị) cho các trường nhập liệu như danh sách chọn, danh sách chọn nhiều và nút radio.

en: Invalid setting.
vi_VN: Cài đặt không hợp lệ.

en: Invalid setting group.
vi_VN: Nhóm cài đặt không hợp lệ.

en: Settings group ID.
vi_VN: ID nhóm cài đặt.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm dựa trên giá tối đa.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm dựa trên giá tối thiểu.

en: Limit result set to products on sale.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm đang giảm giá.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho sản phẩm còn hàng hoặc hết hàng.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có một lớp thuế cụ thể.

en: Limit result set to featured products.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm nổi bật.

en: List of variations IDs.
vi_VN: Danh sách các ID biến thể.

en: The date the product was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày gần nhất sản phẩm được chỉnh sửa, theo GMT.

en: The date the product was created, as GMT.
vi_VN: Ngày sản phẩm đã được tạo, như GMT.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
vi_VN: Số ngày cho đến khi quyền truy cập vào các tệp có thể tải xuống hết hạn.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
vi_VN: Số lần các tệp có thể tải xuống có thể được tải về sau khi mua.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày kết thúc giá khuyến mãi, theo múi giờ của trang web.

en: Start date of sale price, as GMT.
vi_VN: Ngày bắt đầu giá khuyến mãi, theo giờ GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bắt đầu giá khuyến mãi, theo múi giờ của trang web.

en: The date the review was created, as GMT.
vi_VN: Ngày đánh giá được tạo, theo giờ GMT.

en: The content of the review.
vi_VN: Nội dung của đánh giá.

en: The date the image was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày hình ảnh được sửa đổi lần cuối, theo giờ GMT.

en: The date the image was created, as GMT.
vi_VN: Ngày hình ảnh được tạo, theo giờ GMT.

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
vi_VN: Văn bản giữ chỗ để hiển thị trong các ô nhập văn bản.

en: Additional help text shown to the user about the setting.
vi_VN: Văn bản trợ giúp bổ sung hiển thị cho người dùng về cài đặt.

en: Default value for the setting.
vi_VN: Giá trị mặc định cho cài đặt.

en: Setting value.
vi_VN: Giá trị cài đặt.

en: Type of setting.
vi_VN: Loại cài đặt.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
vi_VN: Mô tả dễ đọc cho cài đặt được sử dụng trong các giao diện.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
vi_VN: Nhãn dễ đọc cho cài đặt được sử dụng trong các giao diện.

en: A unique identifier for the setting.
vi_VN: Mã nhận diện duy nhất cho cài đặt.

en: Payment gateway settings.
vi_VN: Cài đặt cổng thanh toán.

en: Payment gateway method description.
vi_VN: Mô tả phương thức của cổng thanh toán.

en: Payment gateway method title.
vi_VN: Tiêu đề phương thức của cổng thanh toán.

en: Payment gateway enabled status.
vi_VN: Trạng thái kích hoạt của cổng thanh toán.

en: Payment gateway sort order.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp cổng thanh toán.

en: Payment gateway description on checkout.
vi_VN: Mô tả cổng thanh toán tại trang thanh toán.

en: Payment gateway title on checkout.
vi_VN: Tiêu đề cổng thanh toán khi thanh toán.

en: Payment gateway ID.
vi_VN: ID cổng thanh toán.

en: The date the order was completed, as GMT.
vi_VN: Ngày đơn hàng được hoàn thành, theo giờ GMT.

en: The date the order was paid, as GMT.
vi_VN: Ngày đơn đặt hàng được thanh toán, theo giờ GMT.

en: The date the order was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày đơn hàng được chỉnh sửa lần cuối, theo GMT.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
vi_VN: Phiên bản WooCommerce đã cập nhật đơn hàng lần cuối.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
vi_VN: Khi đúng, cổng API thanh toán sẽ được dùng để hoàn tiền.

en: User ID of user who created the refund.
vi_VN: ID người dùng đã hoàn tiền.

en: The date the order refund was created, as GMT.
vi_VN: Ngày hoàn tiền của đơn hàng đã được tạo, dựa trên GMT.

en: Limit result to customers or internal notes.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho khách hàng hoặc ghi chú nội bộ.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
vi_VN: Nếu được chọn, ghi chú sẽ được hiển thị cho khách hàng và họ sẽ được thông báo. Nếu sai, ghi chú sẽ chỉ hiển thị cho quản trị viên.

en: The date the order note was created, as GMT.
vi_VN: Ngày ghi chú được thêm vào, theo GMT.

en: Is the customer a paying customer?
vi_VN: Là khách hàng đã trả tiền?

en: The date the customer was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày khách hàng được sửa lần gần nhất, theo GMT.

en: The date the order was created, as GMT.
vi_VN: Thời gian đơn hàng được tạo, theo GMT.

en: The date when download access expires, as GMT.
vi_VN: Ngày hết hạn quyền truy cập tải xuống, theo giờ GMT.

en: Meta ID.
vi_VN: ID meta.

en: Meta data.
vi_VN: Dữ liệu meta.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
vi_VN: Danh sách ID người dùng (hoặc địa chỉ email của khách) đã sử dụng mã ưu đãi.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
vi_VN: Nếu là true, mã giảm giá này sẽ không được áp dụng cho các mặt hàng đang có giá khuyến mãi.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
vi_VN: Nếu đúng và nếu phương thức miễn phí vận chuyển yêu cầu mã giảm giá, mã này sẽ kích hoạt miễn phí vận chuyển.

en: How many times the coupon can be used in total.
vi_VN: Bao nhiêu lần mã ưu đãi có thể được sử dụng.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
vi_VN: Nếu đúng, phiếu giảm giá chỉ có thể được sử dụng riêng lẻ. Các phiếu giảm giá khác đã áp dụng sẽ bị xóa khỏi giỏ hàng.

en: The date the coupon expires, as GMT.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi hết hạn, theo GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày mã giảm giá hết hạn, dựa theo múi giờ của website.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
vi_VN: Thời gian mã ưu đãi được sửa, theo GMT.

en: The date the coupon was created, as GMT.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi được tạo, theo GMT.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
vi_VN: Số tiền giảm giá. Luôn phải là một số, ngay cả khi đặt tỷ lệ phần trăm.

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
vi_VN[0]: Thiếu tham số OAuth %s

en: From %1$s to %2$s
vi_VN: Từ %1$s đến %2$s

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
vi_VN: Đặt thành giá thông thường được giảm theo (số tiền cố định hoặc %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
vi_VN: Giảm giá khuyến mãi hiện tại theo (số tiền cố định hoặc %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
vi_VN: Tăng giá khuyến mãi hiện tại theo (số tiền cố định hoặc %):

en: — No change —
vi_VN: — Không đổi —

en: Learn how to update
vi_VN: Tìm hiểu làm thế nào để cập nhật

en: Outdated templates
vi_VN: Giao diện chưa được cập nhật

note: Translators: %s: docs link.
en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
vi_VN: Chế độ hiển thị của trang nên được đặt là <a href="%s" target="_blank">công khai</a>

note: Translators: %s: page name.
en: Edit %s page
vi_VN: Sửa trang %s

en: Taxonomies: Product types
vi_VN: Phân loại: Các loại sản phẩm

en: Error messages should not be shown to visitors.
vi_VN: Thông báo lỗi không nên được hiển thị với khách ghé thăm.

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
vi_VN: Thông báo lỗi có thể chứa thông tin nhạy cảm về cửa hàng của bạn. Những thông tin đó nên được ẩn đi khỏi những khách hàng không đáng tin cậy.

en: Hide errors from visitors
vi_VN: Ẩn lỗi khỏi người xem

note: Translators: %s: docs link.
en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
vi_VN: Cửa hàng của bạn không sử dụng giao thức an toàn HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm về chứng chỉ bảo mật HTTPS và SSL</a> .

en: Is the connection to your store secure?
vi_VN: Kết nối tới cửa hàng có an toàn không?

en: Secure connection (HTTPS)
vi_VN: Kết nối bảo mật (HTTPS)

en: Security
vi_VN: Bảo mật

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: How to update your database table prefix
vi_VN: Cách cập nhật tiền tố bảng cơ sở dữ liệu của bạn

note: Translators: %1$s: Database prefix, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
vi_VN: %1$s -Chúng tôi đề nghị sử dụng hậu tố với ít hơn 20 kí tự. Xem: %2$s

en: Database prefix
vi_VN: Tiền tố cơ sở dữ liệu

en: Multibyte string
vi_VN: Chuỗi Multibyte

en: Delete log
vi_VN: Xóa log

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
vi_VN: Bạn có chắc chắn xoá tất cả nhật ký từ cơ sở dữ liệu?

en: Flush all logs
vi_VN: Xóa tất cả log

en: Legacy API v3 (deprecated)
vi_VN: API v3 cũ (đã lỗi thời)

note: translators: %d: rest api version number
en: WP REST API Integration v%d
vi_VN: Tích hợp WP REST API v%d

en: REST API version used in the webhook deliveries.
vi_VN: Phiên bản REST API được sử dụng trong các lần gửi webhook.

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
vi_VN: %1$s của %2$s

en: Search for a user&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm tài khoản&hellip;

en: Zone regions
vi_VN: Khu vực

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xoá vùng này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Enable debug mode
vi_VN: Bật chế độ debug

en: Debug mode
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi

en: Shipping zones
vi_VN: Khu vực giao hàng

en: Never show quantity remaining in stock
vi_VN: Không bao giờ hiển thị số lượng còn lại trong kho

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
vi_VN: Chỉ hiển thị số lượng còn lại trong kho khi sắp hết hàng, ví dụ: "Chỉ còn 2 sản phẩm trong kho"

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
vi_VN: Luôn hiển thị số lượng còn lại trong kho, ví dụ: "12 sản phẩm trong kho"

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
vi_VN: Cài đặt này kiểm soát cách số lượng tồn kho được hiển thị ở giao diện người dùng.

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
vi_VN: Khi tồn kho sản phẩm đạt đến số lượng này, trạng thái kho hàng sẽ đổi thành "hết hàng" và bạn sẽ được thông báo qua email. Cài đặt này không ảnh hưởng đến các sản phẩm đang "còn hàng".

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
vi_VN: Khi tồn kho sản phẩm đạt đến số lượng này, bạn sẽ được thông báo qua email.

note: Translators: %s Page contents.
en: Page contents: [%s]
vi_VN: Nội dung trang: [%s]

en: Choose a product to view stats
vi_VN: Chọn một sản phẩm để xem thống kê

note: translators: 1: total refunds 2: total refunded orders 3: refunded items
en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
vi_VN[0]: %1$s đã hoàn tiền %2$d đơn hàng (%3$d mục)

en: Choose a category to view stats
vi_VN: Chọn một danh mục để xem thống kê

note: translators: 1: total items sold 2: category name
en: %1$s sales in %2$s
vi_VN: %1$s đơn hàng trong %2$s

en: Add file
vi_VN: Thêm tệp

en: Enter an optional description for this variation.
vi_VN: Điền vào mô tả (không bắt buộc) cho lựa chọn này.

en: Length x width x height in decimal form
vi_VN: Dài x rộng x cao ở dạng thập phân

note: translators: %s: Weight unit translators: %s: weight unit translators: %s: weight
en: Weight (%s)
vi_VN: Cân nặng (%s)

note: translators: %s: attribute label
en: Any %s&hellip;
vi_VN: Bất kỳ %s&hellip;

note: translators: WooCommerce attribute label
en: No default %s&hellip;
vi_VN: Không mặc định %s&hellip;

note: translators: WooCommerce dimension unit
en: Dimensions (%s)
vi_VN: Kích thước (%s)

en: This lets you choose which products are part of this group.
vi_VN: Điều này cho phép bạn chọn sản phẩm nào là một phần của nhóm này.

en: Grouped products
vi_VN: Sản phẩm theo nhóm

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund #%1$s - %2$s
vi_VN: Hoàn tiền #%1$s - %2$s

note: translators: refund amount
en: Refund %s manually
vi_VN: Hoàn tiền %s bằng tay

note: translators: refund amount, gateway name
en: Refund %1$s via %2$s
vi_VN: Hoàn tiền %1$s thông qua %2$s

en: Coupon(s)
vi_VN: Mã ưu đãi

note: translators: %s: variation id
en: %s (No longer exists)
vi_VN: %s (Không tồn tại nữa)

en: Copy billing address
vi_VN: Sao chép địa chỉ thanh toán

en: Address:
vi_VN: Địa chỉ:

en: View other orders &rarr;
vi_VN: Xem đơn hàng khác &rarr;

en: Customer payment page &rarr;
vi_VN: Trang Khách hàng thanh toán &rarr;

note: translators: %s: IP address
en: Customer IP: %s
vi_VN: IP khách hàng: %s

note: translators: 1: order type 2: order number
en: %1$s #%2$s details
vi_VN: %1$s #%2$s chi tiết

en: Apply to all qualifying items in cart
vi_VN: Áp dụng cho tất cả các sản phẩm đủ điều kiện trong giỏ hàng

en: Unlimited usage
vi_VN: Sử dụng không giới hạn

note: translators: %s: tax rates count
en: Import complete - imported %s tax rates.
vi_VN: Nhập thành công - đã nhập thuế suất %s.

en: Tool does not exist.
vi_VN: Công cụ không tồn tại.

note: translators: %s: URL
en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
vi_VN: Thanh toán an toàn và bảo mật sử dụng thẻ tín dụng hoặc tài khoản Paypal. <a href="%s" target="_blank">Xem thêm</a>.

en: Address line 2
vi_VN: Địa chỉ dòng 2

en: Address line 1
vi_VN: Địa chỉ dòng 1

note: translators: %s: URL to read more about the shop page.
en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
vi_VN: Đây là trang cửa hàng của WooCommerce. Trang cửa hàng là một trang lưu trữ đặc biệt để liệt kê các sản phẩm của bạn. <a href="%s">Bạn có thể đọc thêm tại đây</a>.

en: All sources
vi_VN: Tất cả nguồn hàng

en: Filter by source
vi_VN: Lọc theo nguồn hàng

en: Source
vi_VN: Nguồn hàng

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

en: Level
vi_VN: Cấp độ

en: Timestamp
vi_VN: Dấu thời gian

en: All levels
vi_VN: Tất cả cấp độ

en: Filter by level
vi_VN: Lọc theo cấp độ

en: Debug
vi_VN: Gỡ lỗi

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Notice
vi_VN: Thông báo

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Critical
vi_VN: Nghiêm trọng

en: Alert
vi_VN: Cảnh báo

en: Emergency
vi_VN: Khẩn cấp

en: System status
vi_VN: Trạng thái hệ thống

note: translators: %s: review author
en: reviewed by %s
vi_VN: được đánh giá bởi %s

note: translators: %s: rating
en: %s out of 5
vi_VN: %s trên 5

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales this month
vi_VN: %s doanh thu ròng tháng này

en: (Public)
vi_VN: (Công khai)

en: Enable archives?
vi_VN: Cho phép lưu trữ?

note: translators: 1: last access date 2: last access time translators: %1$s: order note date, %2$s: order note time translators: 1 - Product review date, 2: Product review time.
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s ở %2$s

en: Shipping is disabled.
vi_VN: Vận chuyển bị vô hiệu hóa.

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
vi_VN: Để thao tác các biến thể sản phẩm, bạn nên sử dụng điểm cuối /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;.

note: translators: %s: Class method name. translators: %s: Method name
en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
vi_VN: Phương thức '%s' chưa được triển khai. Phải được ghi đè trong lớp con.

en: An invalid setting value was passed.
vi_VN: Một giá trị cài đặt không hợp lệ đã được chuyển qua.

en: Invalid product tax status.
vi_VN: Trạng thái thuế sản phẩm không hợp lệ.

en: Invalid or duplicated SKU.
vi_VN: SKU không hợp lệ hoặc bị trùng lặp.

en: Invalid catalog visibility option.
vi_VN: Tùy chọn hiển thị danh mục không hợp lệ.

en: Invalid currency code
vi_VN: Mã tiền tệ không hợp lệ

en: Invalid parent ID
vi_VN: ID cha không hợp lệ

en: Islamabad Capital Territory
vi_VN: Lãnh thổ Thủ đô Islamabad

en: Webhook delivery URL.
vi_VN: URL gửi webhook.

en: Unique identifier for the webhook.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho webhook.

en: Unique slug for the resource.
vi_VN: Slug duy nhất cho tài nguyên.

en: Email of the reviewer.
vi_VN: Email của người đánh giá.

en: Name of the reviewer.
vi_VN: Tên của người đánh giá.

en: Review content.
vi_VN: Nội dung đánh giá.

en: Unique identifier for the variation.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho biến thể.

en: Unique identifier for the variable product.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho sản phẩm có biến thể.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
vi_VN: Giá trị nhận dạng duy nhất cho thuộc tính của các giá trị.

en: Order note content.
vi_VN: Nội dung ghi chú đơn hàng.

en: The order ID.
vi_VN: ID đơn hàng.

en: Limit result set to specific IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả theo các ID cụ thể.

en: ID to reassign posts to.
vi_VN: ID để gán lại tác giả bài viết.

en: New user password.
vi_VN: Mật khẩu mới của người dùng.

en: New user username.
vi_VN: Tên người dùng mới.

en: New user email address.
vi_VN: Địa chỉ email của người dùng mới.

en: Name for the resource.
vi_VN: Tên cho tài nguyên.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
vi_VN: Đảm bảo bộ kết quả loại trừ các ID cụ thể.

note: translators: %s: attachment id translators: %s: attachment ID translators: %s: image ID
en: #%s is an invalid image ID.
vi_VN: #%s là một ID ảnh không hợp lệ.

en: Extensions
vi_VN: Mở rộng

en: WooCommerce extensions
vi_VN: Gói mở rộng WooCommerce

en: Installed
vi_VN: Đã cài đặt

note: Translators: %s Docs URL.
en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
vi_VN: Sử dụng SSL (HTTPS) trên các trang thanh toán (Cần có <a href="%s" target="_blank">chứng chỉ SSL</a>).

en: Invalid email type.
vi_VN: Loại email không hợp lệ.

en: If the variation is visible.
vi_VN: Nếu biến sản phẩm có thể nhìn thấy được.

en: Everywhere
vi_VN: Mọi nơi

note: translators: %s: error message
en: Error: %s.
vi_VN: Lỗi : %s.

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
vi_VN: Bật chế độ gỡ lỗi vận chuyển để hiển thị các khu vực giao hàng phù hợp và bỏ qua bộ nhớ đệm phí vận chuyển.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
vi_VN: Chọn phương thức vận chuyển bạn muốn thêm. Chỉ những phương thức vận chuyển hỗ trợ các khu vực mới được liệt kê.

en: No shipping methods offered to this zone.
vi_VN: Không có phương thức vận chuyển nào được cung cấp cho khu vực này.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
vi_VN: Điểm kết thúc là đường dẫn thêm vào liên kết URL để thực hiện một hành động đặc biệt. Chúng không nên trùng nhau và có thể bỏ trống để tắt chức năng điểm kết thúc.

en: North Korean won
vi_VN: Won Triều Tiên

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
vi_VN: Sử dụng <code>[qty]</code> cho số lượng mặt hàng, <br/><code>[cost]</code> cho tổng chi phí của các mặt hàng, và <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> cho các khoản phí dựa trên phần trăm.

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối cho trang "Tài khoản của tôi &rarr; Tải xuống".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối cho trang "Tài khoản của tôi &rarr; Đặt hàng".

note: translators: 1: order number 2: order date 3: order status
en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
vi_VN: Đơn hàng #%1$s đã được đặt lúc %2$s và hiện tại là %3$s.

en: No saved methods found.
vi_VN: Không tìm thấy các phương thức đã lưu lại.

en: No order has been made yet.
vi_VN: Bạn chưa có đơn hàng nào.

en: Next
vi_VN: Kế tiếp

en: Previous
vi_VN: Trước

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
vi_VN: Một email đặt lại mật khẩu đã được gửi đến địa chỉ email được lưu trong hồ sơ tài khoản của bạn, nhưng có thể mất vài phút để xuất hiện trong hộp thư đến. Vui lòng đợi ít nhất 10 phút trước khi thử đặt lại lần nữa.

en: Password reset email has been sent.
vi_VN: Email khôi phục mật khẩu đã được gửi.

en: No downloads available yet.
vi_VN: Chưa có tệp tải xuống nào.

note: translators: %s: product count translators: %s number of products.
en: %s product | %s products
vi_VN[0]: %s sản phẩm

note: translators: 1: param 2: type
en: %1$s is not of type %2$s
vi_VN: %1$s không phải là loại %2$s

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote image %s.
vi_VN: Lỗi khi lấy ảnh từ xa %s.

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
vi_VN: Sai đường dẫn %s.

en: Zambian kwacha
vi_VN: Kwacha Zambia

en: Yemeni rial
vi_VN: Rial Yemen

en: CFP franc
vi_VN: Franc CFP

en: West African CFA franc
vi_VN: Franc CFA Tây Phi

en: East Caribbean dollar
vi_VN: Đô la Đông Caribe

en: Central African CFA franc
vi_VN: Franc CFA Trung Phi

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
vi_VN: Tālā Samoa

en: Vanuatu vatu
vi_VN: Vatu Vanuatu

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
vi_VN: Việt Nam đồng

en: Venezuelan bol&iacute;var
vi_VN: Bolívar Venezuela

en: Uzbekistani som
vi_VN: Som Uzbekistan

en: Uruguayan peso
vi_VN: Peso Uruguay

en: Ugandan shilling
vi_VN: Shilling Uganda

en: Tanzanian shilling
vi_VN: Shilling Tanzania

en: New Taiwan dollar
vi_VN: Tân Đài tệ

en: Trinidad and Tobago dollar
vi_VN: Đô la Trinidad và Tobago

en: Tongan pa&#x2bb;anga
vi_VN: Paʻanga Tonga

en: Tunisian dinar
vi_VN: Dinar Tunisia

en: Turkmenistan manat
vi_VN: Manat Turkmenistan

en: Tajikistani somoni
vi_VN: Somoni Tajikistan

en: Swazi lilangeni
vi_VN: Lilangeni Eswatini

en: Syrian pound
vi_VN: Bảng Syria

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
vi_VN: Dobra São Tomé và Príncipe

en: South Sudanese pound
vi_VN: Bảng Nam Sudan

en: Surinamese dollar
vi_VN: Đô la Suriname

en: Somali shilling
vi_VN: Shilling Somali

en: Sierra Leonean leone
vi_VN: Leone Sierra Leone

en: Saint Helena pound
vi_VN: Bảng Saint Helena

en: Sudanese pound
vi_VN: Bảng Sudan

en: Seychellois rupee
vi_VN: Rupee Seychelles

en: Solomon Islands dollar
vi_VN: Đô la Quần đảo Solomon

en: Rwandan franc
vi_VN: Franc Rwanda

en: Serbian dinar
vi_VN: Dinar Serbia

en: Qatari riyal
vi_VN: Riyal Qatar

en: Paraguayan guaran&iacute;
vi_VN: Guaraní Paraguay

en: Transnistrian ruble
vi_VN: Rúp Transnistria

en: Polish z&#x142;oty
vi_VN: Złoty Ba Lan

en: Papua New Guinean kina
vi_VN: Kina Papua New Guinea

en: Panamanian balboa
vi_VN: Balboa Panama

en: Omani rial
vi_VN: Rial Oman

en: Nepalese rupee
vi_VN: Rupee Nepal

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
vi_VN: Córdoba Nicaragua

en: Namibian dollar
vi_VN: Đô la Namibia

en: Mozambican metical
vi_VN: Metical Mozambique

en: Malawian kwacha
vi_VN: Kwacha Malawi

en: Maldivian rufiyaa
vi_VN: Rufiyaa Maldives

en: Mauritian rupee
vi_VN: Rupee Mauritius

en: Mauritanian ouguiya
vi_VN: Ouguiya Mauritania

en: Macanese pataca
vi_VN: Pataca Ma Cao

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
vi_VN: Tögrög Mông Cổ

en: Burmese kyat
vi_VN: Kyat Myanma

en: Macedonian denar
vi_VN: Denar Macedonia

en: Malagasy ariary
vi_VN: Ariary Malagasy

en: Moldovan leu
vi_VN: Leu Moldova

en: Moroccan dirham
vi_VN: Dirham Ma Rốc

en: Libyan dinar
vi_VN: Dinar Libya

en: Lesotho loti
vi_VN: Loti Lesotho

en: Liberian dollar
vi_VN: Đô la Liberia

en: Sri Lankan rupee
vi_VN: Rupee Sri Lanka

en: Lebanese pound
vi_VN: Bảng Liban

en: Kazakhstani tenge
vi_VN: Tenge Kazakhstan

en: Cayman Islands dollar
vi_VN: Đô la Quần đảo Cayman

en: Kuwaiti dinar
vi_VN: Dinar Kuwait

en: Comorian franc
vi_VN: Franc Comoros

en: Cambodian riel
vi_VN: Riel Campuchia

en: Kyrgyzstani som
vi_VN: Som Kyrgyzstan

en: Jordanian dinar
vi_VN: Dinar Jordan

en: Jamaican dollar
vi_VN: Đô la Jamaica

en: Jersey pound
vi_VN: Bảng Jersey

en: Icelandic kr&oacute;na
vi_VN: Króna Iceland

en: Iranian rial
vi_VN: Rial Iran

en: Iraqi dinar
vi_VN: Dinar Iraq

en: Manx pound
vi_VN: Pound Manx

en: Israeli new shekel
vi_VN: Shekel mới Israel

en: Haitian gourde
vi_VN: Gourde Haiti

en: Honduran lempira
vi_VN: Lempira Honduras

en: Guyanese dollar
vi_VN: Đô la Guyana

en: Guatemalan quetzal
vi_VN: Quetzal Guatemala

en: Guinean franc
vi_VN: Franc Guinea

en: Gambian dalasi
vi_VN: Dalasi Gambia

en: Gibraltar pound
vi_VN: Bảng Gibraltar

en: Ghana cedi
vi_VN: Cedi Ghana

en: Guernsey pound
vi_VN: Bảng Guernsey

en: Georgian lari
vi_VN: Lari Gruzia

en: Falkland Islands pound
vi_VN: Bảng Quần đảo Falkland

en: Fijian dollar
vi_VN: Đô la Fiji

en: Ethiopian birr
vi_VN: Birr Ethiopia

en: Eritrean nakfa
vi_VN: Nakfa Eritrea

en: Algerian dinar
vi_VN: Dinar Algérie

en: Djiboutian franc
vi_VN: Franc Djibouti

en: Cape Verdean escudo
vi_VN: Escudo Cabo Verde

en: Cuban peso
vi_VN: Peso Cuba

en: Cuban convertible peso
vi_VN: Peso Cuba chuyển đổi

en: Costa Rican col&oacute;n
vi_VN: Colón Costa Rica

en: Congolese franc
vi_VN: Franc Congo

en: Belize dollar
vi_VN: Đô la Belize

en: Belarusian ruble
vi_VN: Rúp Belarus

en: Botswana pula
vi_VN: Pula Botswana

en: Bhutanese ngultrum
vi_VN: Ngultrum Bhutan

en: Bahamian dollar
vi_VN: Đô la Bahamas

en: Bolivian boliviano
vi_VN: Boliviano Bolivia

en: Brunei dollar
vi_VN: Đô la Brunei

en: Bermudian dollar
vi_VN: Đô la Bermuda

en: Burundian franc
vi_VN: Franc Burundi

en: Bahraini dinar
vi_VN: Dinar Bahrain

en: Barbadian dollar
vi_VN: Đô la Barbados

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
vi_VN: Mark Bosnia và Herzegovina

en: Azerbaijani manat
vi_VN: Manat Azerbaijan

en: Aruban florin
vi_VN: Florin Aruba

en: Angolan kwanza
vi_VN: Kwanza Angola

en: Netherlands Antillean guilder
vi_VN: Guilder Antille Hà Lan

en: Armenian dram
vi_VN: Dram Armenia

en: Albanian lek
vi_VN: Lek Albania

en: Afghan afghani
vi_VN: Afghani Afghanistan

en: Make default
vi_VN: Đặt làm mặc định

en: Expires
vi_VN: Hết hạn

en: File
vi_VN: Tệp

en: Dashboard
vi_VN: Trang tài khoản

en: The date you provided is invalid.
vi_VN: Ngày mà bạn đã cung cấp không hợp lệ.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
vi_VN: Phạm vi đưa ra yêu cầu; xác định các trường sẽ xuất hiện trong câu trả lời.

en: Limit results to those matching a string.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các chuỗi phù hợp.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
vi_VN: Số lượng mục tối đa được trả về trong bộ kết quả.

en: Current page of the collection.
vi_VN: Trang hiện tại của bộ sưu tập.

en: Optional cost for local pickup.
vi_VN: Phí tùy chọn cho mua hàng tận nơi.

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
vi_VN: Cho phép khách hàng tự đến lấy hàng của họ. Mặc định khi mua tận nơi, thuế cơ sở của cửa hàng sẽ được áp dụng bất kể địa chỉ của khách hàng.

en: Local pickup (legacy)
vi_VN: Mua hàng tận nơi (kế thừa)

en: Local delivery (legacy)
vi_VN: Giao hàng tại địa phương (kế thừa)

en: International flat rate (legacy)
vi_VN: Tỉ giá cố định toàn thế giới (legacy)

en: Free shipping (legacy)
vi_VN: Miễn phí vận chuyển (cũ)

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
vi_VN: Mỗi khi nó bị tắt, phương thức kế thừa này sẽ không còn hiệu lực.

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
vi_VN: Phương thức này đã lỗi thời trong phiên bản 2.6.0 và sẽ bị xóa trong các phiên bản tương lai - chúng tôi khuyên bạn nên vô hiệu hóa nó và thay vào đó hãy thiết lập một mức giá mới trong <a href="%s">Vùng giao hàng</a> của bạn.

en: Flat rate (legacy)
vi_VN: Đồng giá (legacy)

en: A minimum order amount
vi_VN: Số lượng đặt hàng tối thiểu

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
vi_VN: Miễn phí vận chuyển là một phương thức đặc biệt có thể được kích hoạt bằng mã giảm giá và chi tiêu tối thiểu.

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
vi_VN: Cho phép bạn tính một mức phí cố định cho việc vận chuyển.

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
vi_VN: Mỗi %d phút

en: Return to emails
vi_VN: Quay lại email

en: Order on-hold
vi_VN: Đơn hàng tạm giữ

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
vi_VN[0]: %s và %d các vùng khác

en: Zone
vi_VN: Khu vực

note: translators: %s: page
en: Orders (page %d)
vi_VN: Đơn hàng (trang %d)

en: Coupons list
vi_VN: Danh sách mã ưu đãi

en: Coupons navigation
vi_VN: Điều hướng các mã ưu đãi

en: Filter coupons
vi_VN: Lọc mã ưu đãi

en: Orders list
vi_VN: Danh sách đơn hàng

en: Orders navigation
vi_VN: Điều hướng các đơn hàng

en: Filter orders
vi_VN: Lọc đơn hàng

en: Products list
vi_VN: Danh sách các sản phẩm

en: Products navigation
vi_VN: Điều hướng sản phẩm

en: Filter products
vi_VN: Lọc sản phẩm

en: Uploaded to this product
vi_VN: Đã tải lên sản phẩm này

en: Insert into product
vi_VN: Thêm vào sản phẩm

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
vi_VN: Không tìm thấy &quot;%s&quot; nào

note: translators: 1: plugin name, 2: URL to WP plugin page.
en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
vi_VN: %1$s đã được cài đặt nhưng không thể kích hoạt. <a href="%2$s">Hãy kích hoạt theo cách thủ công bằng cách nhấp vào đây.</a>

note: translators: 1: plugin name, 2: error message, 3: URL to install plugin manually. translators: 1: theme slug, 2: error message, 3: URL to install theme
en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
vi_VN: %1$s không thể cài đặt (%2$s). <a href="%3$s">Hãy cài đặt nó theo cách thủ công bằng cách nhấp vào đây.</a>

en: Undo?
vi_VN: Khôi phục?

en: This payment method was successfully set as your default.
vi_VN: Phương thức thanh toán này đã thiết lập mặc định thành công.

en: Payment method deleted.
vi_VN: Phương thức thanh toán đã bị xóa.

en: Go to shop
vi_VN: Đi đến cửa hàng

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
vi_VN: Chưa có phương thức vận chuyển nào được chọn. Vui lòng kiểm tra lại địa chỉ của bạn, hoặc liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần giúp đỡ.

en: Please enter an address to continue.
vi_VN: Xin hãy nhập một địa chỉ để tiếp tục.

en: Return to shop
vi_VN: Quay trở lại cửa hàng

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các webhook được gán một trạng thái cụ thể.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa đổi nhật ký web lần cuối, thuộc múi giờ của trang.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo nhật ký web, thuộc múi giờ của trang.

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
vi_VN: Mã bảo mật dùng để tạo dữ liệu băm của nhật ký web đã chuyển giao và cung cấp trong các tiêu đề yêu cầu. Mã này sẽ đặt mặc định là dữ liệu băm MD5 từ tên người dùng|ID người dùng nếu không có.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
vi_VN: URL nơi payload của webhook được gửi đến.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
vi_VN: Tên hành động của WooCommerce liên kết với nhật ký web.

en: Webhook event.
vi_VN: Sự kiện nhật ký web.

en: Webhook resource.
vi_VN: Tài nguyên nhật ký web.

en: Webhook topic.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web.

en: Webhook status.
vi_VN: Trạng thái webhook.

en: A friendly name for the webhook.
vi_VN: Một tên dễ nhớ dành cho nhật ký web.

en: Webhook topic must be valid.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web phải hợp lệ.

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
vi_VN: URL cung cấp nhật ký web phải là URL hợp lệ bắt đầu bằng http:// or https://.

en: Webhook topic is required and must be valid.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web bắt buộc phải có và phải hợp lệ.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày ghi bàn giao nhật ký web, thuộc múi giờ của trang.

en: The response body from the receiving server.
vi_VN: Nội dung phản hồi từ máy chủ nhận thư.

en: Array of the response headers from the receiving server.
vi_VN: Dãy tiêu đề phản hồi từ máy chủ nhận thư.

en: The HTTP response message from the receiving server.
vi_VN: Thông báo phản hồi HTTP từ máy chủ nhận thư.

en: The HTTP response code from the receiving server.
vi_VN: Mã phản hồi HTTP từ máy chủ nhận thư.

en: Request body.
vi_VN: Nội dung yêu cầu.

en: Request headers.
vi_VN: Tiêu đề yêu cầu.

en: The URL where the webhook was delivered.
vi_VN: URL trong đó cung cấp nhật ký web.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
vi_VN: Một phần tóm tắt dễ nhớ của phản hồi bao gồm mã phản hồi HTTP, thông báo, và nội dung văn bản.

en: The delivery duration, in seconds.
vi_VN: Thời hạn giao hàng, tính bằng giây.

en: Invalid webhook ID.
vi_VN: ID webhook không hợp lệ.

en: Sort by tax class.
vi_VN: Sắp xếp theo lớp thuế.

en: Indicates the order that will appear in queries.
vi_VN: Nêu rõ thứ tự sẽ xuất hiện trong các truy vấn.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
vi_VN: Liệu mức thuế này có được áp dụng cho vận chuyển hay không.

en: Whether or not this is a compound rate.
vi_VN: Dù đây là thuế suất gộp hay không.

en: Tax priority.
vi_VN: Ưu đãi thuế.

en: Tax rate name.
vi_VN: Tên thuế suất.

en: Tax rate.
vi_VN: Thuế suất.

en: Postcode / ZIP.
vi_VN: Mã bưu chính.

en: State code.
vi_VN: Mã tiểu bang.

en: Country ISO 3166 code.
vi_VN: Mã ISO 3166 của quốc gia.

en: Tax class name.
vi_VN: Tên lớp thuế.

en: Taxes do not support trashing.
vi_VN: Thuế không hỗ trợ xóa hẳn.

en: A human-readable description of the resource.
vi_VN: Phần mô tả tài nguyên mà một người có thể đọc được.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
vi_VN: Từ định danh dạng chữ-số cho tài nguyên.

en: List of top sellers products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm bán chạy nhất.

en: List of sales reports.
vi_VN: Danh sách báo cáo bán hàng.

en: Total number of purchases.
vi_VN: Tổng số lượt mua hàng.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
vi_VN: Trả về doanh số bán hàng cho một ngày kết thúc cụ thể, ngày đó phải có định dạng %s.

note: translators: %s: date format
en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
vi_VN: Trả về doanh số bán hàng cho một ngày bắt đầu cụ thể, ngày đó phải có định dạng %s.

en: Report period.
vi_VN: Giai đoạn báo cáo.

en: Totals.
vi_VN: Tổng số.

en: Group type.
vi_VN: Loại nhóm.

en: Total of coupons used.
vi_VN: Tống số mã ưu đãi đã sử dụng.

en: Total of refunded orders.
vi_VN: Tổng số đơn hàng được hoàn tiền.

en: Total charged for shipping.
vi_VN: Tổng phí vận chuyển đã tính.

en: Total charged for taxes.
vi_VN: Tổng số đã chịu thuế.

en: Total of items purchased.
vi_VN: Tổng số mặt hàng đã mua.

en: Total of orders placed.
vi_VN: Tổng số đơn hàng đã lập.

en: Average net daily sales.
vi_VN: Doanh thu thuần trung bình hàng ngày.

en: Net sales in the period.
vi_VN: Doanh thu thuần của cả giai đoạn.

en: Gross sales in the period.
vi_VN: Tổng doanh thu của cả giai đoạn.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có SKU cụ thể.

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có ID giá trị thuộc tính cụ thể (yêu cầu một thuộc tính được gán).

en: Limit result set to products with a specific attribute.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm có một thuộc tính cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm được gán một ID lớp vận chuyển cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm được gán một ID thẻ cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho sản phẩm được chỉ định một ID danh mục cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
vi_VN: Giới hạn tập kết quả cho các sản phẩm được gán một loại cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các sản phẩm được gán một trạng thái cụ thể.

en: Limit result set to products with a specific slug.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các sản phẩm có một đoạn mã cụ thể.

en: Menu order, used to custom sort products.
vi_VN: Thứ tự menu, được sử dụng để sắp xếp sản phẩm tùy chỉnh.

en: List of grouped products ID.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm được nhóm.

en: Variation image data.
vi_VN: Dữ liệu ảnh biến thể.

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation height (%s).
vi_VN: Chiều cao của biến thể (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation width (%s).
vi_VN: Chiều rộng của biến thể (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Variation length (%s).
vi_VN: Chiều dài của biến thể (%s).

en: Variation dimensions.
vi_VN: Thay đổi kích thước.

note: translators: %s: weight unit
en: Variation weight (%s).
vi_VN: Cân nặng của biến thể (%s).

en: Shows if the variation is on backordered.
vi_VN: Cho thấy nếu các thay đổi đã được đặt chỗ.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
vi_VN: Kiểm soát việc biến thể được liệt kê là "còn hàng" hay "hết hàng" ở giao diện người dùng.

en: Stock management at variation level.
vi_VN: Quản lý tồn kho ở cấp độ biến thể.

en: If the variation is downloadable.
vi_VN: Nếu biến thể có thể tải xuống.

en: If the variation is virtual.
vi_VN: Nếu thay đổi là ảo.

en: Shows if the variation can be bought.
vi_VN: Cho xem nếu thay đổi có thể mua.

en: Shows if the variation is on sale.
vi_VN: HIển thị nếu sản phẩm biến thể đang được giảm giá.

en: Variation sale price.
vi_VN: Giá khuyến mãi của biến thể.

en: Variation regular price.
vi_VN: Giá thông thường của biến thể.

en: Current variation price.
vi_VN: Giá hiện tại của biến thể.

en: Variation URL.
vi_VN: URL Thay đổi.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày chỉnh sửa sản phẩm biến thể lần cuối, theo múi giờ của trang web.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo sản phẩm biến thể, thuộc múi giờ của trang web.

en: Variation ID.
vi_VN: ID sản phẩm biến thể.

en: List of variations.
vi_VN: Danh sách các biến thể.

en: Selected attribute term name.
vi_VN: Tên giá trị thuộc tính đã chọn.

en: Defaults variation attributes.
vi_VN: Các thuộc tính biến thể mặc định.

en: List of available term names of the attribute.
vi_VN: Danh sách các tên giá trị có sẵn của thuộc tính.

en: Define if the attribute can be used as variation.
vi_VN: Xác định xem thuộc tính có thể được sử dụng làm biến thể hay không.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
vi_VN: Xác định xem thuộc tính có hiển thị trên tab "Thông tin bổ sung" trong trang sản phẩm hay không.

en: Attribute position.
vi_VN: Vị trí thuộc tính.

en: Attribute ID.
vi_VN: ID thuộc tính.

en: List of attributes.
vi_VN: Danh sách thuộc tính.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
vi_VN: Vị trí hình ảnh. 0 có nghĩa là hình ảnh đại diện.

en: List of images.
vi_VN: Danh sách các hình ảnh.

en: Tag slug.
vi_VN: Slug thẻ.

en: Tag ID.
vi_VN: ID thẻ.

en: List of tags.
vi_VN: Danh sách thẻ.

en: Category slug.
vi_VN: Đường dẫn chuyên mục.

en: Category ID.
vi_VN: ID chuyên mục.

en: List of categories.
vi_VN: Danh sách danh mục.

en: Optional note to send the customer after purchase.
vi_VN: Ghi chú tùy chọn để gửi cho khách hàng sau khi mua hàng.

en: Product parent ID.
vi_VN: ID sản phẩm cha.

en: List of cross-sell products IDs.
vi_VN: Danh sách ID các sản phẩm bán chéo.

en: List of up-sell products IDs.
vi_VN: Danh sách ID các sản phẩm bán thêm.

en: List of related products IDs.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm liên quan.

en: Amount of reviews that the product have.
vi_VN: Số lượng đánh giá mà sản phẩm có.

en: Reviews average rating.
vi_VN: Xếp hạng đánh giá trung bình.

en: Allow reviews.
vi_VN: Cho phép đánh giá.

en: Shipping class ID.
vi_VN: ID lớp vận chuyển.

en: Shipping class slug.
vi_VN: Slug lớp vận chuyển.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
vi_VN: Hiển thị liệu việc vận chuyển sản phẩm có bị tính thuế hay không.

en: Shows if the product need to be shipped.
vi_VN: Hiển thị nếu sản phẩm cần được vận chuyển.

note: translators: %s: dimension unit
en: Product height (%s).
vi_VN: Chiều cao sản phẩm (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product width (%s).
vi_VN: Chiều rộng sản phẩm (%s).

note: translators: %s: dimension unit
en: Product length (%s).
vi_VN: Chiều dài sản phẩm (%s).

en: Product dimensions.
vi_VN: Kích thước sản phẩm.

note: translators: %s: weight unit
en: Product weight (%s).
vi_VN: Cân nặng sản phẩm (%s).

en: Allow one item to be bought in a single order.
vi_VN: Cho phép mua từng mục trong mỗi đơn hàng riêng.

en: Shows if the product is on backordered.
vi_VN: Hiển thị nếu sản phẩm được đặt trước.

en: Shows if backorders are allowed.
vi_VN: Hiển thị có cho phép đặt hàng trước không.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
vi_VN: Nếu quản lý kho, tùy chọn này sẽ kiểm soát việc cho phép đặt hàng trước.

en: Stock quantity.
vi_VN: Số lượng tồn kho.

en: Stock management at product level.
vi_VN: Quản lý tồn kho ở cấp độ sản phẩm.

en: Tax status.
vi_VN: Trạng thái thuế.

en: Product external button text. Only for external products.
vi_VN: Văn bản nút của sản phẩm liên kết ngoài. Chỉ dành cho sản phẩm liên kết ngoài.

en: Product external URL. Only for external products.
vi_VN: URL bên ngoài của sản phẩm. Chỉ dành cho các sản phẩm bên ngoài.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
vi_VN: Loại tải xuống, điều này kiểm soát lược đồ ở giao diện người dùng.

en: List of downloadable files.
vi_VN: Danh sách các tệp có thể tải xuống.

en: If the product is downloadable.
vi_VN: Nếu sản phẩm có thể tải xuống.

en: If the product is virtual.
vi_VN: Nếu sản phẩm là ảo.

en: Amount of sales.
vi_VN: Số lượng đơn hàng.

en: Shows if the product can be bought.
vi_VN: HIển thị nếu có thể mua sản phẩm.

en: Shows if the product is on sale.
vi_VN: HIển thị nếu sản phẩm đang được giảm giá.

en: Price formatted in HTML.
vi_VN: Giá được định dạng bằng HTML.

en: End date of sale price.
vi_VN: Ngày kết thúc giá khuyến mãi.

en: Start date of sale price.
vi_VN: Ngày bắt đầu giá khuyến mãi.

en: Product sale price.
vi_VN: Giá khuyến mãi của sản phẩm.

en: Product regular price.
vi_VN: Giá thông thường của sản phẩm.

en: Current product price.
vi_VN: Giá hiện tại của sản phẩm.

en: Unique identifier.
vi_VN: Mã định danh duy nhất.

en: Product short description.
vi_VN: Mô tả ngắn sản phẩm.

en: Product description.
vi_VN: Mô tả sản phẩm.

en: Catalog visibility.
vi_VN: Hiển thị trong danh mục.

en: Featured product.
vi_VN: Sản phẩm nổi bật.

en: Product status (post status).
vi_VN: Trạng thái sản phẩm (trạng thái bài đăng).

en: Product type.
vi_VN: Loại sản phẩm.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sản phẩm chỉnh sửa lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo sản phẩm, thuộc múi giờ của trang web.

en: Product URL.
vi_VN: URL sản phẩm.

en: Product slug.
vi_VN: Đưỡng dẫn tĩnh sản phẩm.

en: Tag name.
vi_VN: Tên thẻ.

en: Shipping class name.
vi_VN: Tên lớp vận chuyển.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
vi_VN: Hiển thị liệu người đánh giá có mua sản phẩm hay không.

en: Reviewer email.
vi_VN: Email người đánh giá.

en: Reviewer name.
vi_VN: Tên người đánh giá.

en: Review rating (0 to 5).
vi_VN: Xếp hạng đánh giá (0 đến 5).

en: The date the review was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đánh giá được tạo, theo múi giờ của trang web.

en: Invalid product.
vi_VN: Sản phẩm không hợp lệ.

en: Image alternative text.
vi_VN: Văn bản thay thế hình ảnh.

en: Image name.
vi_VN: Tên hình ảnh.

en: Image URL.
vi_VN: URL hình ảnh.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày hình ảnh được sửa đổi lần cuối, theo múi giờ của trang web.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày hình ảnh được tạo, theo múi giờ của trang web.

en: Image ID.
vi_VN: ID ảnh.

en: Image data.
vi_VN: Dữ liệu ảnh.

en: Category archive display type.
vi_VN: Kiểu hiển thị lưu trữ danh mục.

en: The ID for the parent of the resource.
vi_VN: ID của mục cha cho tài nguyên.

en: Category name.
vi_VN: Tên danh mục.

en: Enable/Disable attribute archives.
vi_VN: Bật/Tắt lưu trữ thuộc tính.

en: Default sort order.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp mặc định.

en: Type of attribute.
vi_VN: Loại thuộc tính.

en: Attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính.

en: Number of published products for the resource.
vi_VN: Số lượng sản phẩm đã xuất bản cho tài nguyên.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
vi_VN: Thứ tự menu, được sử dụng để sắp xếp tùy chỉnh tài nguyên.

en: HTML description of the resource.
vi_VN: Phần mô tả dạng HTML của tài nguyên.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
vi_VN: Một mã định danh chữ và số cho tài nguyên, duy nhất cho loại của nó.

en: Term name.
vi_VN: Tên thuật ngữ.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các đơn hàng được chỉ định một sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các đơn hàng được chỉ định một khách hàng cụ thể.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho các đơn hàng được gán một trạng thái cụ thể.

en: Refund total.
vi_VN: Tổng số tiền hoàn trả.

en: Refund reason.
vi_VN: Lý do hoàn tiền.

en: Refund ID.
vi_VN: ID hoàn tiền.

en: List of refunds.
vi_VN: Danh sách hoàn trả.

en: Discount total tax.
vi_VN: Tổng số thuế được giảm giá.

en: Discount total.
vi_VN: Tổng phí khuyến mãi.

en: Coupons line data.
vi_VN: Dòng dữ liệu mã ưu đãi.

en: Tax status of fee.
vi_VN: Trạng thái thuế của phí.

en: Tax class of fee.
vi_VN: Lớp thuế của phí.

en: Fee name.
vi_VN: Tên lệ phí.

en: Fee lines data.
vi_VN: Dữ liệu về dòng phí.

en: Shipping method ID.
vi_VN: ID phương thức vận chuyển.

en: Shipping method name.
vi_VN: Tên phương thức vận chuyển.

en: Shipping lines data.
vi_VN: Dữ liệu dòng vận chuyển.

en: Shipping tax total.
vi_VN: Tổng thuế vận chuyển.

en: Tax total (not including shipping taxes).
vi_VN: Tổng thuế (không bao gồm thuế vận chuyển).

en: Show if is a compound tax rate.
vi_VN: Hiển thị nếu là thuế suất gộp.

en: Tax rate label.
vi_VN: Nhãn thuế suất.

en: Tax rate code.
vi_VN: Mã thuế suất.

en: Tax lines data.
vi_VN: Dữ liệu về dòng thuế.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
vi_VN: Giá trị tổng kiểm MD5 của các mục trong giỏ hàng để đảm bảo các đơn hàng không bị chỉnh sửa.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đơn đặt hàng được thanh toán, theo múi giờ của trang web.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày hoàn thành đơn hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: Note left by customer during checkout.
vi_VN: Ghi chú của khách hàng khi thanh toán.

en: Shows where the order was created.
vi_VN: Hiển thị địa điểm tạo đơn hàng.

en: User agent of the customer.
vi_VN: Chuỗi nhận dạng của khách hàng.

en: Customer's IP address.
vi_VN: Địa chỉ IP khách hàng.

en: Unique transaction ID.
vi_VN: ID giao dịch riêng.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
vi_VN: Xác định xem đơn hàng đã được thanh toán chưa. Thao tác này sẽ đặt trạng thái thành đang xử lý và giảm số lượng tồn kho.

en: Payment method title.
vi_VN: Tên phương thức thanh toán.

en: Payment method ID.
vi_VN: ID phương thức thanh toán.

en: Shipping address.
vi_VN: Địa chỉ giao hàng.

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
vi_VN: Mã nước phải ở định dạng ISO 3166-1 alpha-2.

en: Billing address.
vi_VN: Địa chỉ thanh toán.

en: Sum of all taxes.
vi_VN: Tổng tất cả các loại thuế.

en: Grand total.
vi_VN: Tổng cộng.

en: Sum of line item taxes only.
vi_VN: Chỉ tổng các loại thuế theo mục dòng.

en: Total shipping tax amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền thuế vận chuyển cho đơn hàng.

en: Total shipping amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền vận chuyển cho đơn hàng.

en: Total discount tax amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền thuế chiết khấu dành cho đơn hàng.

en: Total discount amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền chiết khấu dành cho đơn hàng.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
vi_VN: ID người dùng sở hữu đơn hàng. 0 cho khách.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đơn hàng được chỉnh sửa lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo đơn đặt hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: True the prices included tax during checkout.
vi_VN: True nếu giá đã bao gồm thuế khi thanh toán.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
vi_VN: Loại tiền tệ mà đơn hàng được tạo cùng ở định dạnh ISO.

en: Order status.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng.

en: Parent order ID.
vi_VN: ID đơn hàng cha.

en: Order item ID provided is not associated with order.
vi_VN: ID mục đặt hàng được cung cấp không có liên kết với đơn hàng.

en: Coupon code is required.
vi_VN: Bắt buộc phải có Mã ưu đãi.

en: Fee name is required.
vi_VN: Tên phí là bắt buộc.

en: Shipping method ID is required.
vi_VN: ID phương thức vận chuyển là bắt buộc.

en: Product ID or SKU is required.
vi_VN: Yêu cầu ID sản phẩm hoặc SKU.

en: Customer ID is invalid.
vi_VN: ID khách hàng không chính xác.

en: Number of decimal points to use in each resource.
vi_VN: Số chữ số thập phân để sử dụng trong mỗi tài nguyên.

en: Meta value.
vi_VN: Giá trị meta.

en: Meta label.
vi_VN: Nhãn meta.

en: Meta key.
vi_VN: Khóa meta.

en: Line item meta data.
vi_VN: Dòng dữ lieu.

en: Tax subtotal.
vi_VN: Tổng thuế phụ.

en: Tax total.
vi_VN: Tổng thuế.

en: Line taxes.
vi_VN: Thuế theo dòng.

en: Line total tax (after discounts).
vi_VN: Tính tổng thuế theo dòng (sau khi chiết khấu)

en: Line total (after discounts).
vi_VN: Tính tổng dòng (sau khi chiết khấu)

en: Line subtotal tax (before discounts).
vi_VN: Tổng thuế phụ theo dòng (trước khi chiết khấu)

en: Line subtotal (before discounts).
vi_VN: Tính tổng phụ theo dòng (trước khi chiết khấu)

en: Product price.
vi_VN: Giá sản phẩm.

en: Tax class of product.
vi_VN: Lớp thuế của sản phẩm.

en: Quantity ordered.
vi_VN: Số lượng đã đặt hàng.

en: Variation ID, if applicable.
vi_VN: ID sản phẩm biến thể, nếu có.

en: Product name.
vi_VN: Tên sản phẩm.

en: Item ID.
vi_VN: ID mục.

en: Line items data.
vi_VN: Dữ liệu mục dòng.

en: Reason for refund.
vi_VN: Lý do hoàn tiền.

en: Refund amount.
vi_VN: Số tiền hoàn lại.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày yêu cầu hoàn tiền được tạo, theo múi giờ của trang web.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi cố gắng tạo giao dịch hoàn tiền bằng cách sử dụng API của cổng thanh toán.

en: Cannot create order refund, please try again.
vi_VN: Không tạo được giao dịch hoàn tiền đơn hàng, hãy thử lại.

en: Refund amount must be greater than zero.
vi_VN: Khoản tiền hoàn trả phải lớn hơn 0.

en: Order is invalid
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ

en: Invalid order refund ID.
vi_VN: ID hoàn tiền đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid order ID.
vi_VN: ID đơn hàng không hợp lệ.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
vi_VN: Xác định xem liệu ghi chủ chỉ dùng để tham khảo hay dành cho khách hàng (người dùng sẽ được thông báo).

en: Order note.
vi_VN: Ghi chú đơn hàng.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo ghi chú đơn hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: Webhooks do not support trashing.
vi_VN: Nhật ký web không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Cannot create order note, please try again.
vi_VN: Không tạo được ghi chú đơn hàng, hãy thử lại.

en: Invalid order item.
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Limit result set to resources with a specific role.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên có kèm theo một mã cụ thể.

en: Limit result set to resources with a specific email.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên có kèm theo một email cụ thể.

en: List of shipping address data.
vi_VN: Danh sách dữ liệu địa chỉ giao hàng.

en: Phone number.
vi_VN: Số điện thoại.

en: Email address.
vi_VN: Địa chỉ email.

en: ISO code of the country.
vi_VN: Mã ISO của quốc gia.

en: Postal code.
vi_VN: Mã bưu chính.

en: ISO code or name of the state, province or district.
vi_VN: Mã ISO hoặc tên của tiểu bang, tỉnh hoặc quận.

en: City name.
vi_VN: Tên thành phố.

en: Address line 2.
vi_VN: Địa chỉ dòng 2.

en: Address line 1.
vi_VN: Địa chỉ dòng 1.

en: Company name.
vi_VN: Tên công ty.

en: Last name.
vi_VN: Họ.

en: First name.
vi_VN: Tên.

en: List of billing address data.
vi_VN: Danh sách dữ liệu địa chỉ thanh toán.

en: Avatar URL.
vi_VN: URL hình đại diện.

en: Total amount spent.
vi_VN: Tổng số tiền đã bỏ ra.

en: Quantity of orders made by the customer.
vi_VN: Số lượng đơn hàng do khách hàng thực hiện.

en: Last order ID.
vi_VN: ID đơn hàng cuối cùng.

en: Last order data.
vi_VN: Dự liệu đơn hàng trước.

en: Customer password.
vi_VN: Mật khẩu của khách hàng.

en: Customer login name.
vi_VN: Tên đăng nhập của khách hàng.

en: Customer last name.
vi_VN: Họ của khách.

en: Customer first name.
vi_VN: Tên của khách hàng.

en: The email address for the customer.
vi_VN: Địa chỉ email của khách hàng.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa khách hàng lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo khách hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: Unique identifier for the resource.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho tài nguyên.

en: Invalid resource id for reassignment.
vi_VN: ID tài nguyên không hợp lệ để chỉ định lại.

en: Customers do not support trashing.
vi_VN: Khách hàng không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Username isn't editable.
vi_VN: Tên người dùng không thể sửa được.

en: Email address is invalid.
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ.

en: Invalid resource id.
vi_VN: Id tài nguyên không hợp lệ.

en: Cannot create existing resource.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên hiện có.

en: File URL.
vi_VN: URL tệp.

en: File name.
vi_VN: Tên tệp.

en: File details.
vi_VN: Chi tiết tệp.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày hết hạn quyền truy cập tải xuống, theo múi giờ của trang web.

en: Number of downloads remaining.
vi_VN: Số lượt tải xuống còn lại.

en: Order key.
vi_VN: Khóa đơn hàng.

en: Order ID.
vi_VN: ID đặt hàng.

en: Downloadable file name.
vi_VN: Tên tệp có thể tải xuống.

en: Downloadable product ID.
vi_VN: ID sản phẩm có thể tải xuống.

en: Download ID (MD5).
vi_VN: ID Tải xuống (MD5).

en: Download file URL.
vi_VN: URL tải xuống tệp.

en: Limit result set to resources with a specific code.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên với một mã cụ thể.

en: List of email addresses that can use this coupon.
vi_VN: Danh sách email có thể sử dụng mã ưu đãi này.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
vi_VN: Số đơn hàng tối đa cho phép sử dụng mã ưu đãi.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
vi_VN: Giá trị tối thiểu cần ở trong giỏ hàng trước khi dùng mã ưu đãi.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
vi_VN: Danh sách ID Chuyên mục không thể áp dụng mã ưu đãi.

en: List of category IDs the coupon applies to.
vi_VN: Danh sách ID danh mục sản phẩm mã ưu đãi áp dụng.

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
vi_VN: Số sản phẩm tối đa trong giỏ hàng có thể áp dụng mã ưu đãi.

en: How many times the coupon can be used per customer.
vi_VN: Số lần mã ưu đãi có thể dùng với mỗi khách hàng.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm không thể sử dụng mã ưu đãi.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm có thể sử dụng mã ưu đãi.

en: Number of times the coupon has been used already.
vi_VN: Số lần mã khuyến mãi đã được sử dụng.

en: UTC DateTime when the coupon expires.
vi_VN: Ngày giờ UTC khi mã ưu đãi hết hạn.

en: Determines the type of discount that will be applied.
vi_VN: Xác định loại giảm giá sẽ được áp dụng.

en: Coupon description.
vi_VN: Mô tả mã ưu đãi.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa mã ưu đãi lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi được tạo, theo múi giờ của website.

en: Coupon code.
vi_VN: Mã ưu đãi.

en: Unique identifier for the object.
vi_VN: Từ định danh duy nhất cho đối tượng.

en: The coupon code cannot be empty.
vi_VN: Mã ưu đãi không thể bỏ trống.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
vi_VN: Có bỏ qua thùng rác và ép xóa hay không.

en: The API key provided does not have write permissions.
vi_VN: Khóa API mà bạn cung cấp không có quyền viết.

en: The API key provided does not have read permissions.
vi_VN: Khóa API mà bạn cung cấp không có quyền đọc.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
vi_VN: Thời điểm không hợp lệ - thời điểm đã được sử dụng rồi.

en: Invalid timestamp.
vi_VN: Nhãn thời gian không hợp lệ.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
vi_VN: Chữ ký không hợp lệ - chữ ký được cung cấp không khớp.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
vi_VN: Chữ ký không hợp lệ - phương thức ký không hợp lệ.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
vi_VN: Chữ ký không hợp lệ - không thể sắp xếp các tham số.

en: Consumer key is invalid.
vi_VN: Khóa người tiêu dùng không hợp lệ.

en: WooCommerce database update
vi_VN: Cập nhật dữ liệu WooCommerce

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
vi_VN: Khách hàng sẽ không thể mua hàng hóa vật lý từ cửa hàng của bạn cho đến khi có một phương thức vận chuyển khả dụng.

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
vi_VN: Vận chuyển hiện đang được bật, nhưng bạn chưa thêm bất kỳ phương thức vận chuyển nào vào các khu vực giao hàng của mình.

en: Add shipping methods &amp; zones
vi_VN: Thêm phương thức &amp; khu vực giao hàng

en: Learn more about shipping zones
vi_VN: Tìm hiểu thêm về khu vực giao hàng

en: Setup shipping zones
vi_VN: Thiết lập khu vực giao hàng

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
vi_VN: Các phương thức giao hàng cũ (đồng giá, đồng giá quốc tế, nhận tại cửa hàng và giao hàng tại địa phương, và miễn phí vận chuyển) đã lỗi thời nhưng sẽ tiếp tục hoạt động bình thường trong thời gian này. <b><em>Chúng sẽ bị xóa bỏ trong các phiên bản WooCommerce tương lai</em></b>. Chúng tôi khuyên bạn nên vô hiệu hóa các phương thức này và thiết lập các mức giá mới trong các vùng giao hàng càng sớm càng tốt.

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
vi_VN: một nhóm các khu vực có thể được gán các phương thức và mức phí vận chuyển khác nhau.

en: New:
vi_VN: Mới:

en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
vi_VN: Giao diện của bạn có tệp woocommerce.php, bạn sẽ không thể ghi đè mẫu tùy chỉnh woocommerce/archive-product.php vì woocommerce.php có độ ưu tiên cao hơn archive-product.php. Điều này nhằm ngăn chặn các sự cố hiển thị.

en: Archive template
vi_VN: Mẫu lưu trữ

en: Page ID is set, but the page does not exist
vi_VN: ID trang đã được thiết lập, nhưng trang không tồn tại

en: MaxMind GeoIP database.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu MaxMind GeoIP.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
vi_VN: Máy chủ của bạn không hỗ trợ hàm %s - đây là hàm bắt buộc để sử dụng cơ sở dữ liệu GeoIP từ MaxMind.

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: WordPress requirements
vi_VN: Các yêu cầu WordPress

en: The version of cURL installed on your server.
vi_VN: Phiên bản cURL được cài trên máy chủ của bạn.

en: cURL version.
vi_VN: Phiên bản cURL

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
vi_VN: Hiển thị xem có bật WP Cron Jobs hay không.

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
vi_VN: Khóa bí mật được sử dụng để tạo một chuỗi băm của webhook đã gửi và được cung cấp trong tiêu đề yêu cầu.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
vi_VN: Mã bưu chính cho quy tắc này . Dấu chấm phẩy (;) tách rời những giá trị riêng biệt. Để trống để áp dụng cho tất cả các khu vực. Ký tự đại diện (*) và phân đoạn cho những số postcode (Ví dụ: 12345...12350) cũng có thể được sử dụng.

en: List 1 postcode per line
vi_VN: Liệt kê 1 mã bưu chính mỗi dòng

en: Limit to specific ZIP/postcodes
vi_VN: Giới hạn mã ZIP/Bưu chính

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
vi_VN: Có thể thêm bao nhiêu khu vực bạn cần &ndash; khách hàng chỉ có thể nhìn thấy phương thức đang có sẵn cho địa chỉ của họ.

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
vi_VN: Khu vực Châu Âu = Bất kỳ quốc gia nào ở Châu Âu = Vận chuyển đồng giá

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
vi_VN: Khu vực nội địa Hoa Kỳ = Tất cả các tiểu bang Hoa Kỳ = Vận chuyển đồng giá

en: For example:
vi_VN: Ví dụ:

en: Rest of the world
vi_VN: Phần còn lại của thế giới

en: Add shipping zone
vi_VN: Thêm khu vực giao hàng

en: Region(s)
vi_VN: Vùng

en: Zone name
vi_VN: Tên vùng

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
vi_VN: Kéo và thả để sắp xếp lại thứ tự khu vực tùy chỉnh của bạn. Đây là thứ tự mà chúng sẽ được kết hợp với địa chỉ của khách hàng.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
vi_VN: Khu vực giao hàng là một vùng địa lý nơi áp dụng một bộ phương thức và mức phí vận chuyển nhất định.

en: Close modal panel
vi_VN: Đóng bảng điều khiển phương thức

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
vi_VN: Bạn có thể thêm nhiều phương thức vận chuyển trong khu vực này. Chỉ những khách hàng trong khu vực mới thấy chúng.

en: Add shipping method
vi_VN: Thêm phương thức vận chuyển

en: No shipping classes have been created.
vi_VN: Chưa có lớp vận chuyển nào được tạo.

en: Add shipping class
vi_VN: Thêm lớp vận chuyển

en: Product count
vi_VN: Số sản phẩm

en: Edit failed. Please try again.
vi_VN: Sửa thất bại. Hãy thử lại lần nữa.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
vi_VN: Phương thức vận chuyển này không có bất kỳ cài đặt nào để cấu hình.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
vi_VN: Không thể thêm phương thức vận chuyển. Vui lòng thử lại.

en: Your changes were not saved. Please retry.
vi_VN: Không thể lưu các thay đổi của bạn. Hãy thử lại.

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
vi_VN: Bạn có muốn lưu các thay đổi của bạn trước? Các thay đổi dữ liệu của bạn sẽ bị loại bỏ nếu bạn chọn hủy bỏ.

en: Zone does not exist!
vi_VN: Khu vực giao hàng không tồn tại!

en: Force shipping to the customer billing address
vi_VN: Buộc giao hàng đến địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Default to customer billing address
vi_VN: Đặt mặc định địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Default to customer shipping address
vi_VN: Mặc định là địa chỉ giao hàng của khách hàng

en: Calculations
vi_VN: Tính toán

en: Show subcategories &amp; products
vi_VN: Hiển thị hạng mục phụ &amp; sản phẩm

en: Show categories &amp; products
vi_VN: Hiển thị hạng mục &amp; sản phẩm

en: Show categories
vi_VN: Hiển thị hạng mục

en: No location by default
vi_VN: Không có địa điểm mặc định

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
vi_VN: Tùy chọn này xác định vị trí mặc định của khách hàng. Cơ sở dữ liệu MaxMind GeoLite sẽ được tải xuống định kỳ vào thư mục wp-content của bạn nếu sử dụng định vị địa lý.

en: Default customer location
vi_VN: Vị trí khách hàng mặc định

en: Ship to specific countries
vi_VN: Giao hàng đến các quốc gia cụ thể

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
vi_VN: Tắt vận chuyển &amp; tính toán vận chuyển

en: Shipping location(s)
vi_VN: Vị trí giao hàng

en: Sell to specific countries
vi_VN: Giới hạn bán chỉ một số quốc gia

en: Sell to all countries, except for&hellip;
vi_VN: Bán cho tất cả quốc gia, ngoại trừ&hellip;

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
vi_VN: Endpoint cho trang cài đặt phương thức thanh toán mặc định.

en: Set default payment method
vi_VN: Thiết lập phương thức thanh toán mặc định

en: Endpoint for the delete payment method page.
vi_VN: Trang hình thức thanh toán đã xoá.

en: Delete payment method
vi_VN: Xóa phương thức thanh toán

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
vi_VN: Trang "Tài khoản &rarr; Hình thức thanh toán".

en: Payment methods
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Addresses
vi_VN: Địa chỉ

en: Downloads
vi_VN: Tệp tải xuống

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
vi_VN: Lưu ý: lý do hoàn tiền sẽ được hiển thị cho khách hàng.

en: This order is no longer editable.
vi_VN: Đơn hàng này không còn sửa được nữa.

en: Add item(s)
vi_VN: Thêm mới

en: Delete item
vi_VN: Xóa mục

en: Edit item
vi_VN: Sửa mục

en: Customer download link
vi_VN: Liên kết tải xuống của khách hàng

en: Stock quantity
vi_VN: Số lượng tồn kho

en: Tax status
vi_VN: Trạng thái thuế

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
vi_VN: Một cổng thanh toán ngoại tuyến đơn giản cho phép bạn chấp nhận tiền mặt khi giao hàng.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
vi_VN: Cổng thanh toán giúp bạn chấp nhận thanh toán chuyển khoản.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
vi_VN: Một cổng ngoại tuyến đơn giản cho phép bạn chấp nhận séc như một phương thức thanh toán.

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
vi_VN: Kiểm tra thanh toán

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán thông qua PayPal bằng cách sử dụng số dư tài khoản hoặc thẻ tín dụng.

en: Ready to start selling something awesome?
vi_VN: Đã sẵn sàng để bán thứ gì đó tuyệt vời chưa?

en: Learn more about coupons
vi_VN: Tìm hiểu thêm về mã ưu đãi

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
vi_VN: Mã ưu đãi là một cách tuyệt vời để khuyến mãi và phần thưởng cho các khách hàng của bạn. Chúng sẽ xuất hiện ở đây nếu được tạo.

en: Learn more about orders
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các đơn hàng

en: When you receive a new order, it will appear here.
vi_VN: Khi bạn nhận được đơn hàng mới, thông tin sẽ xuất hiện ở đây.

en: Community forum
vi_VN: Diễn đàn cộng đồng

en: Help &amp; Support
vi_VN: Giúp đỡ &amp; Hỗ trợ

en: Bank transfer (BACS) payments
vi_VN: Thanh toán chuyển khoản ngân hàng (BACS)

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa thông tin này ? Thông tin sẽ không thể phục hồi lại được.

en: Items
vi_VN: Mặt hàng

en: Limit result set to resources with a specific slug.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi nguồn tài nguyên với một đoạn mã cụ thể.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi nguồn tài nguyên được chỉ định cho một sản phẩm cụ thể.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
vi_VN: Có để ẩn nguồn tài nguyên không được chỉ định cho bất kỳ sản phẩm nào hay không.

en: Sort collection by resource attribute.
vi_VN: Sắp xếp bộ sưu tập theo thuộc tính tài nguyên.

en: The resource cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa tài nguyên.

en: Resource does not support trashing.
vi_VN: Tài nguyên không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
vi_VN: Không thể đặt mục cha cho tài nguyên, vì phân loại không có cấu trúc phân cấp.

en: Resource does not exist.
vi_VN: Tài nguyên không tồn tại.

en: Taxonomy does not exist.
vi_VN: Không có sự phân loại nào cả.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xóa tài nguyên này.

en: Sorry, you cannot update resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể cập nhật tài nguyên.

en: Sorry, you cannot create new resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể tạo tài nguyên mới.

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
vi_VN: Yêu cầu phải đúng, vì tài nguyên không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
vi_VN: Sử dụng tham số Truy vấn WP để sửa đổi phản hồi; các biến thể riêng của truy vấn yêu cầu phải có ủy quyền phù hợp.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho tất cả các mục ngoại trừ những mục có ID cha cụ thể.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả cho những mục có ID cha cụ thể.

en: Sort collection by object attribute.
vi_VN: Sắp xếp bộ sưu tập theo thuộc tính đối tượng.

en: Order sort attribute ascending or descending.
vi_VN: Sắp xếp thứ tự thuộc tính tăng dần hoặc giảm dần.

en: Offset the result set by a specific number of items.
vi_VN: Bù trừ (offset) bộ kết quả bằng một số lượng mục cụ thể.

en: Limit result set to specific ids.
vi_VN: Giới hạn bộ kết quả theo các ID cụ thể.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các tài nguyên được xuất bản trước một ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn phản hồi cho các tài nguyên được xuất bản sau một ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

note: translators: %s: post type
en: The %s cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa %s .

note: translators: %s: post type
en: The %s has already been deleted.
vi_VN: %s đã bị xóa.

note: translators: %s: post type
en: The %s does not support trashing.
vi_VN: %s không hỗ trợ xóa hẳn.

note: translators: %s: post type
en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa %s.

en: Invalid post ID.
vi_VN: ID bài đăng không hợp lệ.

en: ID is invalid.
vi_VN: ID không hợp lệ.

note: translators: %s: post type
en: Cannot create existing %s.
vi_VN: Không thể tạo %s đã tồn tại.

en: Invalid ID.
vi_VN: ID không hợp lệ.

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thao tác hàng loạt với tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép sửa tài nguyên này.

en: Sorry, you cannot view this resource.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép tạo tài nguyên.

en: Sorry, you cannot list resources.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể liệt kê tài nguyên.

en: List of delete resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã xóa.

en: List of updated resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã cập nhật.

en: List of created resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã tạo.

note: translators: %s: items limit
en: Unable to accept more than %s items for this request.
vi_VN: Không thể chấp nhận nhiều hơn %s mục đối với yêu cầu này.

en: Save to account
vi_VN: Lưu vào tài khoản

en: Samoa
vi_VN: Đảo Samoa

en: United States (US) Minor Outlying Islands
vi_VN: Các Tiểu đảo xa của Hoa Kỳ (US)

en: South America
vi_VN: Nam Mỹ

en: Oceania
vi_VN: Châu Đại Dương

en: North America
vi_VN: Bắc Mỹ

en: Europe
vi_VN: Châu Âu

en: Asia
vi_VN: Châu Á

en: Africa
vi_VN: Châu Phi

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
vi_VN: Sao chép vào clipboard không thành công. Vui lòng nhấn Ctrl/Cmd+C để sao chép.

en: Saudi riyal
vi_VN: Riyal Ả Rập Xê Út

en: Please enter a stronger password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu mạnh hơn.

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s refunded
vi_VN: Thanh toán cho đơn đặt hàng %s đã được hoàn lại

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
vi_VN: Khi các đơn hàng (ở trạng thái đang xử lý hoặc treo) được đánh dấu huỷ thì email huỷ đơn hàng sẽ được gửi tới người nhận đã được lựa chọn.

note: translators: %s is product title
en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Hãy là người đầu tiên nhận xét &ldquo;%s&rdquo;

en: Clear
vi_VN: Xóa

note: translators: %1$s: Order number. %2$s: Customer full name.
en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
vi_VN: Thanh toán cho các đơn đặt hàng #%1$s từ %2$s đã thất bại. Đơn hàng như sau:

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
vi_VN: Rất tiếc, đơn hàng của bạn không thể được xử lý vì ngân hàng/nhà cung cấp dịch vụ thanh toán đã từ chối giao dịch của bạn. Vui lòng thử lại giao dịch mua hàng của bạn.

en: Hide empty categories
vi_VN: Ẩn những danh mục trống

en: Pakistani rupee
vi_VN: Rupee Pakistan

en: Kenyan shilling
vi_VN: Shilling Kenya

note: translators: %s: taxes translators: %s: tax amount
en: (includes %s)
vi_VN: (bao gồm %s)

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
vi_VN: [{site_title}] Đơn hàng mới #{order_number}

en: Failed order
vi_VN: Đơn hàng không thành công

en: Invalid product ID.
vi_VN: ID sản phẩm không hợp lệ.

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL returned response code: %s
vi_VN: Lỗi: Địa chỉ URL trả về không thể mở được: %s

note: translators: error message
en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
vi_VN: Lỗi: Địa chỉ URL nhận không thể mở được: %s

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
vi_VN: Dữ liệu WooCommerce đã được cập nhật thành công. Cảm ơn bạn đã sử dụng phiên bản mới nhất!

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
vi_VN: Chọn các tùy chọn cho sản phẩm trước khi cho sản phẩm vào giỏ hàng của bạn.

en: State / Zone
vi_VN: Tiểu bang / Khu vực

en: Tax class already exists
vi_VN: Lớp thuế đã tồn tại

en: Standard rate
vi_VN: Tỷ lệ chuẩn

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
vi_VN: Máy chủ của bạn không hỗ trợ các hàm %s - điều này là cần thiết để mã hóa ký tự tốt hơn. Một số giải pháp dự phòng sẽ được sử dụng thay thế.

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
vi_VN: Multibyte String (mbstring) được sử dụng để chuyển đổi cách mã hóa ký tự, chẳng hạn như dành cho email hoặc chuyển ký tự sang dạng chữ thường.

note: Translators: %s classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
vi_VN: Máy chủ của bạn không bật lớp %s - một số plugin cổng thanh toán sử dụng SOAP có thể không hoạt động như mong đợi.

note: Translators: %1$s: MySQL version, %2$s: Recommended MySQL version.
en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
vi_VN: %1$s - Chúng tôi đề xuất phiên bản MySQL tối thiểu 5.6. Xem: %2$s

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: Increasing memory allocated to PHP
vi_VN: Tăng bộ nhớ phân bổ cho PHP

note: Translators: %1$s: Memory limit, %2$s: Docs link.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
vi_VN: %1$s - Chúng tôi khuyên bạn nên đặt bộ nhớ ít nhất 64MB. Xem: %2$s

en: Last page
vi_VN: Trang cuối

en: Next page
vi_VN: Trang tiếp

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: First page
vi_VN: Trang đầu tiên

en: No matching tax rates found.
vi_VN: Không tìm thấy thuế suất phù hợp.

en: Tax rate ID: %s
vi_VN: ID thuế suất: %s

en: Loading&hellip;
vi_VN: Đang tải&hellip;

en: "%s" tax rates
vi_VN: "%s" thuế suất

en: Search&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm&hellip;

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
vi_VN: Những dữ liệu bạn đã thay đổi sẽ bị mất nếu bạn rời khỏi trang này mà không lưu.

en: Manual
vi_VN: Hướng dẫn sử dụng

en: Manually sent
vi_VN: Gửi bằng tay

en: Content type
vi_VN: Loại nội dung

en: Footer text
vi_VN: Nội dung chân trang

en: "From" address
vi_VN: "Từ" địa chỉ

note: translators: %s: help description with link to WP Mail logging and support page.
en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
vi_VN: Thông báo qua email được gửi từ WooCommerce được liệt kê bên dưới. Nhấp vào một email để định cấu hình email đó.<br>%s

en: Email notifications
vi_VN: Email thông báo

en: Average gross sales amount
vi_VN: Trung bình tổng doanh thu

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross monthly sales
vi_VN: %s doanh thu gộp trung bình hàng tháng

note: translators: %s: average total sales
en: %s average gross daily sales
vi_VN: %s tổng bình quân doanh số hàng ngày

en: Product permalinks
vi_VN: Đường dẫn cố định sản phẩm

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
vi_VN: Nếu bạn cần truy cập lại trình hướng dẫn cài đặt, vui lòng nhấp vào nút bên dưới.

en: Setup wizard
vi_VN: Cài đặt từng bước

en: Buy now
vi_VN: Mua ngay

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
vi_VN: Đặt hàng

en: Monthly
vi_VN: Hàng tháng

note: Translators: %s Product title.
en: %s removed.
vi_VN: %s đã xóa.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
vi_VN: Nhập người nhận (cách nhau bởi dấu phẩy) là người sẽ nhận thông báo này.

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
vi_VN: Kéo và thả, hoặc nhấp vào để đặt hàng biến thể quản trị

en: Show more details
vi_VN: Hiện thị thêm thông tin chi tiết

note: translators: %s: method translators: %s: payment method translators: %s: shipping method
en: via %s
vi_VN: qua %s

note: Description of the plugin
en: An ecommerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
vi_VN: Bộ công cụ thương mại điện tử giúp bạn bán mọi thứ. Đẹp mắt.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
vi_VN: Chỉ những khách hàng đã đăng nhập và đã mua sản phẩm này mới có thể để lại đánh giá.

en: Your review
vi_VN: Đánh giá của bạn

en: Very poor
vi_VN: Rất tệ

en: Not that bad
vi_VN: Không tệ

en: Average
vi_VN: Trung bình

en: Good
vi_VN: Tốt

en: Perfect
vi_VN: Rất tốt

en: Rate&hellip;
vi_VN: Xếp hạng&hellip;

en: Your rating
vi_VN: Đánh giá của bạn

en: Submit
vi_VN: Gửi đi

note: translators: %s is product title
en: Leave a Reply to %s
vi_VN: Trả lời bình luận %s

note: translators: %s is product title
en: Add a review
vi_VN: Thêm một đánh giá

en: There are no reviews yet.
vi_VN: Chưa có đánh giá nào.

note: translators: %s: Product title.
en: One review for %s
vi_VN: Một đánh giá cho %s

en: You may also like&hellip;
vi_VN: Có thể bạn thích&hellip;

en: verified owner
vi_VN: xác minh chủ tài khoản

en: Your review is awaiting approval
vi_VN: Đánh giá của bạn đang chờ phê duyệt

en: Related products
vi_VN: Sản phẩm tương tự

en: %s customer review | %s customer reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá của khách hàng

en: Tag: | Tags:
vi_VN[0]: Thẻ:

en: Category: | Categories:
vi_VN[0]: Danh mục:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
vi_VN: Sản phẩm này hiện đã hết hàng và không có sẵn.

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Order details
vi_VN: Chi tiết đơn hàng

en: Note:
vi_VN: Lưu ý:

en: Order again
vi_VN: Đặt hàng lại

en: Track
vi_VN: Theo dõi

en: Email you used during checkout.
vi_VN: Email được sử dụng trong quá trình thanh toán.

en: Billing email
vi_VN: Email thanh toán

en: Found in your order confirmation email.
vi_VN: Tìm thấy trong email xác nhận đơn hàng của bạn.

en: Order ID
vi_VN: ID Đơn hàng

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
vi_VN: Để theo dõi đơn hàng, vui lòng nhập Mã đơn hàng của bạn vào ô bên dưới và nhấn nút "Theo dõi". Mã này đã được cung cấp cho bạn trên biên nhận và trong email xác nhận mà bạn đã nhận được.

en: Order updates
vi_VN: Cập nhật Đơn hàng

en: Order number.
vi_VN: Số đơn hàng.

en: Recent orders
vi_VN: Đơn đặt hàng gần đây

note: translators: %s product name
en: %s download remaining | %s downloads remaining
vi_VN[0]: Còn lại %s lượt tải xuống

en: Available downloads
vi_VN: Các tệp tải xuống có sẵn

en: You have not set up this type of address yet.
vi_VN: Bạn chưa thiết lập loại địa chỉ này.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
vi_VN: Các địa chỉ bên dưới mặc định sẽ được sử dụng ở trang thanh toán sản phẩm.

en: IP Address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: Re-enter new password
vi_VN: Nhập lại mật khẩu mới

en: New password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: Enter a new password below.
vi_VN: Nhập mật khẩu mới bên dưới.

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
vi_VN: Quên mật khẩu? Vui lòng nhập tên đăng nhập hoặc địa chỉ email. Bạn sẽ nhận được một liên kết tạo mật khẩu mới qua email.

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Save address
vi_VN: Lưu địa chỉ

en: Shipping Address 2
vi_VN: Địa chỉ Giao hàng 2

en: Billing Address 2
vi_VN: Địa chỉ thanh toán 2

en: Confirm new password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu mới

en: New password (leave blank to leave unchanged)
vi_VN: Mật khẩu mới (bỏ trống nếu không đổi)

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
vi_VN: Mật khẩu hiện tại (bỏ trống nếu không đổi)

en: Password change
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Email address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Sale!
vi_VN: Giảm giá!

note: translators: 1: total results 2: sorted by
en: Showing all %1$d result | Showing all %1$d results
vi_VN[0]: Hiển thị tất cả %1$d kết quả

en: Showing the single result
vi_VN: Hiển thị kết quả duy nhất

en: No products were found matching your selection.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào khớp với lựa chọn của bạn.

en: Lost your password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: Remember me
vi_VN: Ghi nhớ mật khẩu

en: Username or email
vi_VN: Tên đăng nhập hoặc email

note: translators: %s: Order link.
en: View order: %s
vi_VN: Xem đơn hàng: %s

en: Shipping address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng

en: Billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: Click here to reset your password
vi_VN: Ấn vào đây để đặt lại mật khẩu

note: translators: URL follows
en: To set your password, visit the following address:
vi_VN: Để đặt mật khẩu, hãy truy cập địa chỉ sau:

note: translators: %s: Customer username
en: Username: %s
vi_VN: Tên đăng nhập: %s

en: Thank you. Your order has been received.
vi_VN: Cảm ơn bạn. Đơn hàng của bạn đã được nhận.

en: Update totals
vi_VN: Cập nhật tổng

note: translators: $1 and $2 opening and closing emphasis tags respectively
en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
vi_VN: Vì trình duyệt của bạn không hỗ trợ JavaScript, hoặc JavaScript đang bị tắt, vui lòng đảm bảo bạn nhấp vào nút %1$sCập nhật tổng cộng%2$s trước khi đặt hàng. Bạn có thể bị tính phí nhiều hơn số tiền đã nêu ở trên nếu không thực hiện việc này.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi_VN: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào khả dụng. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp thay thế.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
vi_VN: Vui lòng điền thông tin của bạn ở trên để xem hình thức thanh toán phù hợp.

en: Ship to a different address?
vi_VN: Giao hàng đến một địa chỉ khác?

en: Pay for order
vi_VN: Thanh toán cho đơn hàng

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi_VN: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào phù hợp với vị trí hiện tại của bạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: Payment
vi_VN: Thanh Toán

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
vi_VN: Nếu trước đây bạn đã mua hàng của chúng tôi, vui lòng đăng nhập. Nếu bạn là khách hàng mới, vui lòng tiếp tục nhập phần thông tin thanh toán.

en: Click here to login
vi_VN: Bấm vào đây để đăng nhập

en: Returning customer?
vi_VN: Bạn đã có tài khoản?

en: Click here to enter your code
vi_VN: Ấn vào đây để nhập mã

en: Have a coupon?
vi_VN: Bạn có mã ưu đãi?

en: Your order
vi_VN: Đơn hàng của bạn

en: You must be logged in to checkout.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập để tiến hành thanh toán.

en: Create an account?
vi_VN: Tạo tài khoản mới?

en: Billing &amp; Shipping
vi_VN: Thanh toán &amp; Giao hàng

en: Return to cart
vi_VN: Quay lại giỏ hàng

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
vi_VN: Có một số vấn đề với các mặt hàng trong giỏ của bạn (hiển thị ở trên). Xin vui lòng trở lại trang giỏ hàng và giải quyết những vấn đề này trước khi thanh toán.

en: Calculate shipping
vi_VN: Tính phí vận chuyển

en: Proceed to checkout
vi_VN: Tiến hành thanh toán

en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

en: No products in the cart.
vi_VN: Chưa có sản phẩm trong giỏ hàng.

en: You may be interested in&hellip;
vi_VN: Bạn có thể thích&hellip;

en: Update cart
vi_VN: Cập nhật giỏ hàng

en: Apply coupon
vi_VN: Áp dụng

note: translators: %s: Quantity.
en: Quantity
vi_VN: Số lượng

en: Subtotal
vi_VN: Tạm tính

en: Cart totals
vi_VN: Tổng cộng giỏ hàng

en: Your cart is currently empty.
vi_VN: Chưa có sản phẩm nào trong giỏ hàng.

en: Application authentication request
vi_VN: Yêu cầu xác thực ứng dụng

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Username or email address
vi_VN: Tên tài khoản hoặc địa chỉ email

note: translators: %1$s: app name, %2$s: URL
en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
vi_VN: Để kết nối với %1$s bạn cần phải đăng nhập. Đăng nhập vào cửa hàng của bạn bên dưới, hoặc <a href="%2$s">hủy và trở lại %1$s</a>

en: Deny
vi_VN: Từ chối

en: Approve
vi_VN: Chấp thuận

note: Translators: %s display name.
en: Logged in as %s
vi_VN: Đăng nhập là %s

note: Translators: %s App name. translators: %s: app name
en: %s would like to connect to your store
vi_VN: %s muốn kết nối tới cửa hàng của bạn

en: Top rated products
vi_VN: Sản phẩm đánh giá cao

en: Recently Viewed Products
vi_VN: Sản phẩm vừa được xem

en: Number of reviews to show
vi_VN: Số lượng đánh giá để hiển thị

en: Recent reviews
vi_VN: Đánh giá gần đây

en: Show hidden products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm bị ẩn

en: Hide free products
vi_VN: Ẩn sản phẩm miễn phí

en: DESC
vi_VN: Giảm

en: ASC
vi_VN: Tăng

[ctx: Sorting order]
en: Order
vi_VN: Đơn hàng

en: Sales
vi_VN: Doanh số

en: Random
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: On-sale products
vi_VN: Sản phẩm giảm giá

en: Featured products
vi_VN: Sản phẩm nổi bật

en: All products
vi_VN: Tất cả sản phẩm

en: Number of products to show
vi_VN: Số sản phẩm được hiển thị

en: No product categories exist.
vi_VN: Không có danh mục sản phẩm nào tồn tại.

en: Only show children of the current category
vi_VN: Chỉ hiển thị danh mục con của danh mục hiện thời

en: Show hierarchy
vi_VN: Hiện hệ thống phân cấp

en: Show product counts
vi_VN: Hiển thị số lượng sản phẩm

en: Show as dropdown
vi_VN: Hiển thị như là danh sách xổ xuống

en: Category order
vi_VN: Thứ tự danh mục

en: A list or dropdown of product categories.
vi_VN: Danh sách hoặc danh sách xổ xuống của danh mục sản phẩm.

en: Price:
vi_VN: Giá:

note: translators: Filter: verb "to filter"
en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Max price
vi_VN: Giá tối đa

en: Min price
vi_VN: Giá tối thiểu

en: Filter by price
vi_VN: Lọc theo giá

note: translators: %s: taxonomy name translators: %s: the attribute name.
en: Any %s
vi_VN: Bất kỳ %s

en: OR
vi_VN: HOẶC

en: AND
vi_VN: VÀ

en: Query type
vi_VN: Loại truy vấn

en: Dropdown
vi_VN: Danh sách thả xuống

en: List
vi_VN: Danh sách

en: Attribute
vi_VN: Thuộc tính

en: Filter by
vi_VN: Lọc theo

note: translators: %s: minimum price translators: %s: maximum price translators: %s: rating
en: Remove filter
vi_VN: Xóa bộ lọc

en: Active filters
vi_VN: Các bộ lọc đang áp dụng

en: Hide if cart is empty
vi_VN: Ẩn nếu giỏ hàng trống

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Disabled
vi_VN: Vô hiệu hóa

en: Paused
vi_VN: Tạm dừng

en: Active
vi_VN: Kích hoạt

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
vi_VN: Đã có tài khoản đăng ký với tên đăng nhập này. Vui lòng chọn tên khác.

en: Please provide a valid account username.
vi_VN: Vui lòng cung cấp tên người dùng tài khoản hợp lệ.

en: Select a category
vi_VN: Chọn danh mục

en: Choose an option
vi_VN: Chọn một tùy chọn

en: Place order
vi_VN: Đặt hàng

[ctx: breadcrumb]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

note: translators: %s: reviews count
en: Reviews (%d)
vi_VN: Đánh giá (%d)

en: Additional information
vi_VN: Thông tin bổ sung

en: Sort by price: high to low
vi_VN: Sắp xếp theo giá: cao đến thấp

en: Sort by price: low to high
vi_VN: Sắp xếp theo giá: thấp đến cao

en: Sort by average rating
vi_VN: Sắp xếp theo xếp hạng trung bình

en: Sort by popularity
vi_VN: Sắp xếp theo mức độ phổ biến

en: Default sorting
vi_VN: Sắp xếp mặc định

note: translators: %s: page number
en: &nbsp;&ndash; Page %s
vi_VN: &nbsp;&ndash; Trang %s

note: translators: %s: search query
en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm: &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: slug]
en: uncategorized
vi_VN: chua-phan-loai

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
vi_VN: van-chuyen

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
vi_VN: hoa-don

note: translators: %s: Order date
en: Refund &ndash; %s
vi_VN: Hoàn tiền &ndash; %s

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
vi_VN: Đơn hàng chưa thanh toán đã bị hủy - giới hạn thời gian đã hết.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
vi_VN: Chức năng này không nên được gọi trước woocommerce_init.

en: Egyptian pound
vi_VN: Đơn vị tiền Bảng Ai Cập

en: Ukrainian hryvnia
vi_VN: Đơn vị tiền Hryvnia Ukraina

en: Turkish lira
vi_VN: Đơn vị tiền Lira Thổ Nhĩ Kì

en: Thai baht
vi_VN: Bạt Thái Lan

en: Swiss franc
vi_VN: Đơn vị tiền Franc Thụy Sĩ

en: Swedish krona
vi_VN: Đơn vị tiền Krona Thụy Điển

en: South African rand
vi_VN: Đơn vị tiền rand Nam Phi

en: Singapore dollar
vi_VN: Đô la Singapore

en: Russian ruble
vi_VN: Đơn vị tiền Rúp Nga

en: Romanian leu
vi_VN: Đơn vị tiền Leu Romania

en: Pound sterling
vi_VN: Bảng Anh

en: Philippine peso
vi_VN: Đơn vị tiền Pesos Philippine

en: New Zealand dollar
vi_VN: Đô la New Zealand

en: Norwegian krone
vi_VN: Đơn vị tiền Krone Na Uy

en: Nigerian naira
vi_VN: Đơn vị tiền Naira Nigeria

en: Mexican peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Mexico

en: Malaysian ringgit
vi_VN: Đơn vị tiền Ringgits Malaysia

en: South Korean won
vi_VN: Đơn vị tiền Won Hàn Quốc

en: Lao kip
vi_VN: Đơn vị tiền Kíp của Lào

en: Japanese yen
vi_VN: Đơn vị tiền Yên Nhật

en: Indian rupee
vi_VN: Đơn vị tiền Rupi Ấn Độ

en: Indonesian rupiah
vi_VN: Đơn vị tiền Rupiah Indonesia

en: Hungarian forint
vi_VN: Đơn vị tiền Forint Hungari

en: Croatian kuna
vi_VN: Đơn vị tiền kuna Croatia

en: Hong Kong dollar
vi_VN: Đô la Hồng Kông

en: Dominican peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Dominica

en: Danish krone
vi_VN: Đơn vị tiền Krone Đan Mạch

en: Czech koruna
vi_VN: Đơn vị tiền Koruna Séc

en: Colombian peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Colombia

en: Chinese yuan
vi_VN: Đơn vị tiền Nhân dân tệ Trung Quốc

en: Chilean peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Chile

en: Canadian dollar
vi_VN: Đô la Canada

en: Bulgarian lev
vi_VN: Đơn vị tiền Lép Bulgari

en: Brazilian real
vi_VN: Đơn vị tiền Real Brazil

en: Bangladeshi taka
vi_VN: Đồng taka Bangladesh

en: Australian dollar
vi_VN: Đô la Úc

en: Argentine peso
vi_VN: Peso Argentina

en: United Arab Emirates dirham
vi_VN: Đơn vị tiền Điaham của Các Tiểu Vương quốc Ả Rập Thống nhất

note: translators: %s: Order date
en: Order &ndash; %s
vi_VN: Đơn hàng &ndash; %s

note: translators: %s: coupon code.
en: [Remove]
vi_VN: [Xóa]

en: Free shipping coupon
vi_VN: Mã giảm giá miễn phí vận chuyển

en: Coupon:
vi_VN: Ưu đãi:

en: and
vi_VN: và

[ctx: Item name in quotes]
note: translators: %s: Item name. translators: %s: product name
en: &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: “%s”

en: Continue shopping
vi_VN: Tiếp tục xem sản phẩm

note: translators: %s: product name
en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
vi_VN[0]: %s đã được thêm vào giỏ hàng.

en: This product is protected and cannot be purchased.
vi_VN: Sản phẩm này được bảo vệ và không thể mua.

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Order fully refunded
vi_VN: Đơn đặt hàng đã được hoàn tiền lại

en: Please enter a valid order ID
vi_VN: Vui lòng nhập mã đơn hàng hợp lệ

en: Use a new payment method
vi_VN: Dùng hình thức thanh toán mới

en: Password reset is not allowed for this user
vi_VN: Không thể đổi mới mật khẩu với người dùng này

en: Invalid username or email.
vi_VN: Tên người dùng hoặc e-mail không hợp lệ.

en: Enter a username or email address.
vi_VN: Nhập tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail.

en: Log in
vi_VN: Đăng nhập

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
vi_VN: Tổng giá trị đơn hàng đã được cập nhật. Vui lòng xác nhận đơn hàng của bạn bằng cách nhấn nút "Đặt hàng" ở cuối trang.

en: Date:
vi_VN: Ngày:

en: Order number:
vi_VN: Mã đơn hàng:

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng này không hợp lệ và không thể thực hiện thanh toán.

note: translators: %s: order status
en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Trạng thái của đơn hàng này là &ldquo;%s&rdquo;&mdash; nó không thể thanh toán được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: My account
vi_VN: Tài khoản

en: Shipping costs updated.
vi_VN: Chi phí vận chuyển đã được cập nhật.

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
vi_VN: Những mã bưu điện/mã vùng nào có sẵn cho mua hàng tận nơi?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
vi_VN: Mã số riêng biệt với một dấu phẩy. Chấp nhận các kí hiệu, ví dụ <code>P*</ code> sẽ khớp với một mã bưu điện của PE30. Ngoài ra cũng chấp nhận mẫu công thức, ví dụ <code> NG1 ___ </ code> sẽ khớp NG1 1AA nhưng không khớp NG10 1AA

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
vi_VN: Những mã bưu điện/mã vùng có sẵn cho giao hàng tận nơi?

en: Allowed ZIP/post codes
vi_VN: Mã bưu điện/mã vùng cho phép

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
vi_VN: Loại phí nào bạn muốn thu thêm đối với phương thức mua hàng tại địa phương, bò qua nếu bạn chọn miễn phí. Bỏ trống để vô hiệu hóa.

en: Delivery fee
vi_VN: Phí giao hàng

en: Fixed amount per product
vi_VN: Lượng cố định trên mỗi sản phẩm

en: Percentage of cart total
vi_VN: Phần trăm trên tổng giỏ hàng

en: Fixed amount
vi_VN: Số lượng cố định

en: How to calculate delivery charges
vi_VN: Tính phí giao nhận như thế nào

en: Fee type
vi_VN: Loại phí

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Excluding selected countries
vi_VN: Loại trừ những quốc gia

en: Selected countries
vi_VN: Các quốc gia đã chọn

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
vi_VN: Người dùng sẽ cần chi tiêu số tiền này để được miễn phí vận chuyển (nếu được bật ở trên).

en: Minimum order amount
vi_VN: Số tiền đặt hàng tối thiểu

en: A minimum order amount AND a coupon
vi_VN: Giá trị đơn hàng tối thiểu và một mã ưu đãi

en: A minimum order amount OR a coupon
vi_VN: Giá trị đơn hàng tối thiểu hoặc một mã ưu đãi

en: A valid free shipping coupon
vi_VN: Một mã giảm giá miễn phí vận chuyển hợp lệ

en: Free shipping requires...
vi_VN: Miễn phí vận chuyển yêu cầu...

en: Method availability
vi_VN: Phương thức hiện có tại

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
vi_VN: Tên tùy chọn | Chi phí bổ sung [+- Phần trăm%] | Theo loại chi phí (đơn hàng, lớp, hoặc mặt hàng)

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
vi_VN: Một dòng một tùy chọn: Tên tùy chọn | Chi phí bổ sung [+- Phần trăm] | Theo loại chi phí (đơn hàng, lớp, hoặc mặt hàng) Ví dụ: <code>Thư ưu tiên | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
vi_VN: Các mức phí này là các tùy chọn vận chuyển bổ sung có chi phí thêm (dựa trên mức phí đồng giá).

en: Additional rates
vi_VN: Phụ thu khác

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
vi_VN: Mỗi đơn hàng: Tính phí vận chuyển cho lớp vận chuyển đắt nhất

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
vi_VN: Mỗi lớp: Tính phí vận chuyển cho từng lớp vận chuyển riêng lẻ

en: Calculation type
vi_VN: Loại tính toán

en: No shipping class cost
vi_VN: Không có chi phí lớp vận chuyển

note: translators: %s: shipping class name
en: "%s" shipping class cost
vi_VN: Chi phí lớp vận chuyển "%s"

note: translators: %s: Admin shipping settings URL
en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
vi_VN: Các chi phí này có thể được thêm vào tùy chọn dựa trên <a href="%s">lớp vận chuyển sản phẩm</a>.

en: Shipping class costs
vi_VN: Chi phí lớp vận chuyển

en: Select some countries
vi_VN: Chọn quốc gia

en: All allowed countries
vi_VN: Tất cả các quốc gia được cho phép

en: Availability
vi_VN: Khả dụng

en: Method title
vi_VN: Tên phương thức

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
vi_VN: Hỗ trợ các chuỗi thay thế sau: <code>[qty]</code> = số lượng mặt hàng, <code>[cost]</code> = chi phí của các mặt hàng, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Phí dựa trên phần trăm.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
vi_VN: Nhập giá (chưa bao gồm thuế) hoặc tổng, ví dụ. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Flat rate
vi_VN: Đồng giá

en: Credit card
vi_VN: Thẻ tín dụng

note: translators: %s: Order ID.
en: [Order #%s]
vi_VN: [Đơn hàng #%s]

en: Get your API credentials from PayPal.
vi_VN: Lấy giấy chứng nhận API từ PayPal.

note: translators: %s: URL
en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
vi_VN: Nhập thông tin API của Paypal để tự động hoàn tiền qua PayPal. Xem thêm về <a href="%s">thông tin PayPal API</a>.

en: API credentials
vi_VN: Thông tin API

en: Authorize
vi_VN: Cho phép

en: Capture
vi_VN: Lấy

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
vi_VN: Chọn xem bạn muốn thu tiền ngay lập tức hay chỉ muốn cho phép thanh toán.

en: Payment action
vi_VN: Thao tác thanh toán

en: Address override
vi_VN: Ghi đè địa chỉ

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
vi_VN: Gửi chi tiết giao hàng cho PayPal thay vì thanh toán.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
vi_VN: Vui lòng nhập tiền tố cho số hóa đơn của bạn. Nếu bạn sử dụng tài khoản PayPal cho nhiều cửa hàng, hãy đảm bảo tiền tố này là duy nhất vì PayPal sẽ không chấp nhận các đơn hàng có cùng số hóa đơn.

en: Invoice prefix
vi_VN: Tiền tố đầu hóa đơn

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
vi_VN: Tùy chọn bật "Chuyển dữ liệu thanh toán" (Hồ sơ > Hồ sơ và Cài đặt > Công cụ bán hàng của tôi > Tùy chọn trang web) và sau đó sao chép mã thông báo nhận dạng của bạn vào đây. Điều này sẽ cho phép xác minh thanh toán mà không cần đến PayPal IPN.

en: PayPal identity token
vi_VN: Token của Paypal

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
vi_VN: Nếu email PayPal chính của bạn khác với email PayPal đã điền ở trên, xin hãy nhập địa chỉ email người nhận chính trong tài khoản PayPal của bạn ở đây. Việc này cần để xác nhận các yêu cầu IPN.

en: Receiver email
vi_VN: Email người nhận

en: Advanced options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Enable logging
vi_VN: Cho phép ghi chép

en: Debug log
vi_VN: Nhật ký gỡ lỗi

en: Enable PayPal sandbox
vi_VN: Bật thử nghiệm PayPal qua sandbox

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
vi_VN: Vui lòng điền địa chỉ email PayPal của bạn; điều này là cần thiết để thanh toán đơn hàng.

en: PayPal email
vi_VN: Địa chỉ email Paypal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
vi_VN: Trả thông qua Paypal; bạn có thể thanh toán với thẻ tín dụng nếu bạn không có tài khoản PayPal.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
vi_VN: Điều chỉnh mô tả mà khách hàng có thể thấy trong quá trình thanh toán.

en: Enable PayPal Standard
vi_VN: Bật Paypal Standard

note: translators: %s: Order shipping method
en: Shipping via %s
vi_VN: Vận chuyển qua %s

en: PDT payment completed
vi_VN: Đã hoàn tất thanh toán PDT

note: translators: 1: Payment amount
en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
vi_VN: Xác nhận bị lỗi: Số tiền PayPal không trùng khớp (số tiền %s).

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: order link.
en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s đã có một lệnh đảo ngược bị hủy. Vui lòng kiểm tra trạng thái thanh toán và cập nhật trạng thái đơn hàng tương ứng tại đây: %2$s

note: translators: %s: order link.
en: Reversal cancelled for order #%s
vi_VN: Yêu cầu hoàn tiền được hủy cho đơn hàng #%s

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s tạm giữ - Mã trả về của PayPal: %2$s

note: translators: %s: order link.
en: Payment for order %s reversed
vi_VN: Thanh toán cho đơn hàng #%s đã được trả lại

note: translators: %1$s: order ID, %2$s: reason code.
en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s đã hoàn tiền - Mã trả về của PayPal: %2$s

note: translators: %s: payment status.
en: Payment %s via IPN.
vi_VN: Thanh toán %s qua IPN.

note: translators: %s: pending reason. translators: 1: Pending reason
en: Payment pending (%s).
vi_VN: Chờ thanh toán (%s).

en: IPN payment completed
vi_VN: Đã hoàn tất thanh toán IPN

note: translators: %s: email address .
en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
vi_VN: Xác nhận bị lỗi: Hồi đáp IPN PayPal đến từ một địa chỉ email khác (%s)

note: translators: %s: Amount.
en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
vi_VN: Quá trình xác nhận bị lỗi: lượng tiền PayPal không trùng khớp (tổng số %s)

note: translators: %s: currency code.
en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
vi_VN: Quá trình xác nhận bị lỗi: loại tiền tệ PayPal không trùng khớp (mã %s)

note: translators: 1: Refund amount, 2: Refund ID
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
vi_VN: Đã hoàn trả %1$s - ID giao dịch: %2$s

en: PayPal Standard does not support your store currency.
vi_VN: PayPal Standard không hỗ trợ loại tiền cửa hàng của bạn.

en: Gateway disabled
vi_VN: Cổng thanh toán đã tắt

en: PayPal acceptance mark
vi_VN: Dấu chấp nhận thanh toán PayPal

en: Proceed to PayPal
vi_VN: Tiến hành với PayPal

en: Payment to be made upon delivery.
vi_VN: Thực hiện thanh toán khi giao hàng.

en: Accept COD if the order is virtual
vi_VN: Chấp nhận COD nếu đơn hàng là ảo

en: Accept for virtual orders
vi_VN: Chấp nhận cho các đơn hàng ảo

en: Select shipping methods
vi_VN: Chọn phương thức vận chuyển

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
vi_VN: Nếu Thanh Toán Khi Nhận Hàng chỉ áp dụng cho một số phương thức giao hàng, hãy thiết lập ở đây. Bỏ trống nếu muốn bật chế độ thanh toán này cho tất cả các phương thức giao hàng.

en: Enable for shipping methods
vi_VN: Bật cho các phương thức vận chuyển

en: Instructions that will be added to the thank you page.
vi_VN: Những hướng dẫn này sẽ được thêm vào trang cảm ơn.

en: Pay with cash upon delivery.
vi_VN: Trả tiền mặt khi giao hàng.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
vi_VN: Mô tả phương thức thanh toán sẽ hiện trên website của bạn.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
vi_VN: Vui lòng gửi séc đến Tên cửa hàng, Đường phố của cửa hàng, Thị trấn của cửa hàng, Tiểu bang / Quận của cửa hàng, Mã bưu chính của cửa hàng.

en: Enable check payments
vi_VN: Kích hoạt thanh toán chi phiếu

en: Branch code
vi_VN: Mã chi nhánh

en: Routing number
vi_VN: Số định tuyến

en: Bank code
vi_VN: Mã ngân hàng

en: Branch sort
vi_VN: Sắp xếp chi nhánh

en: Bank transit number
vi_VN: Mã bank transit

en: Our bank details
vi_VN: Thông tin chuyển khoản ngân hàng

en: Remove selected account(s)
vi_VN: Xóa tài khoản được chọn()

en: + Add account
vi_VN: + Thêm tài khoản

en: Bank name
vi_VN: Tên ngân hàng

en: Account number
vi_VN: Số tài khoản

en: Account name
vi_VN: Tên tài khoản

en: Account details
vi_VN: Tài khoản

en: Sort code
vi_VN: Mã sắp xếp

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
vi_VN: Các hướng dẫn sẽ được thêm vào trang cảm ơn và email.

en: Instructions
vi_VN: Hướng dẫn

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
vi_VN: Thực hiện thanh toán trực tiếp vào tài khoản ngân hàng của chúng tôi. Vui lòng sử dụng ID Đơn hàng của bạn làm tham chiếu thanh toán. Đơn hàng của bạn sẽ không được vận chuyển cho đến khi tiền đã vào tài khoản của chúng tôi.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
vi_VN: Mô tả phương thức thanh toán mà khách hàng thấy trong phần thanh toán của bạn.

en: Direct bank transfer
vi_VN: Chuyển khoản ngân hàng trực tiếp

en: This controls the title which the user sees during checkout.
vi_VN: Điều chỉnh tựa đề mà khách hàng thấy trong quá trình thanh toán.

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Enable bank transfer
vi_VN: Bật chuyển khoản ngân hàng

en: Are you sure you want to delete this template file?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tệp mẫu này không?

en: Hide template
vi_VN: Ẩn mẫu

en: View template
vi_VN: Xem mẫu

en: File was not found.
vi_VN: Không tìm thấy tệp.

en: Copy file to theme
vi_VN: Sao chép tệp vào giao diện

note: translators: %s: Path to template file
en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
vi_VN: Mẫu này đã bị ghi đè bởi giao diện của bạn và có thể được tìm thấy tại: %s.

en: Delete template file
vi_VN: Xóa tệp mẫu

en: Plain text template
vi_VN: Mẫu văn bản thuần túy

en: HTML template
vi_VN: Mẫu HTML

en: Template file deleted from theme.
vi_VN: Tệp mẫu đã bị xóa khỏi giao diện.

en: Template file copied to theme.
vi_VN: Tệp mẫu đã được sao chép vào giao diện.

en: Could not write to template file.
vi_VN: Không thể ghi vào tệp mẫu.

en: Multipart
vi_VN: Định dạng email hỗn hợp

en: Plain text
vi_VN: Văn bản thuần túy

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
vi_VN: Một email được gửi tới danh sách khách hàng khi đơn hàng được nhận.

en: New order
vi_VN: Đơn hàng mới

en: Reset password
vi_VN: Đặt lại mật khẩu

en: Partial refund email heading
vi_VN: Tiêu đề email hoàn lại một phần tiền

en: Full refund email heading
vi_VN: Tiêu đề email hoàn toàn bộ tiền

en: Partial refund subject
vi_VN: Tiêu đề hoàn một phần tiền

en: Full refund subject
vi_VN: Hoàn trả đầy đủ

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
vi_VN: Email xác nhận đã được gửi tới khách hàng khi họ được hoàn tiền.

en: Refunded order
vi_VN: Hoàn trả đơn hàng

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
vi_VN: Đơn hàng #{order_number} của bạn tại {site_title} đã được hoàn lại toàn bộ tiền

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
vi_VN: Đơn hàng #{order_number} tại {site_title} đã được hoàn lại một phần

en: Thank you for your order
vi_VN: Cảm ơn bạn đã đặt hàng

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
vi_VN: Đây là một thông báo đơn hàng có chứa chi tiết đặt hàng của khách hàng sau khi thanh toán để gửi cho họ.

en: Processing order
vi_VN: Đang xử lý đơn hàng

en: A note has been added to your order
vi_VN: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
vi_VN: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn tại {site_title} từ {order_date}

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
vi_VN: Email ghi chú khách hàng được gửi đi khi bạn thêm một ghi chú vào một đơn hàng.

en: Customer note
vi_VN: Ghi chú khách hàng

en: Welcome to {site_title}
vi_VN: Chào mừng tới {site_title}

en: New account
vi_VN: Tài khoản mới

en: Email heading (paid)
vi_VN: Tiêu đề email (đã thanh toán)

en: Order detail emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
vi_VN: Email chi tiết đơn hàng có thể được gửi đến khách hàng chứa thông tin đơn hàng và liên kết thanh toán của họ.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
vi_VN: Email hoàn tất đơn hàng được gửi cho khách hàng khi đơn hàng của họ được đánh dấu là đã hoàn tất và thường cho biết rằng đơn hàng của họ đã được vận chuyển.

en: Completed order
vi_VN: Đơn hàng đã hoàn thành

en: Choose which format of email to send.
vi_VN: Chọn định dạng email gửi đi.

en: Email type
vi_VN: Loại email

en: Email heading
vi_VN: Tiêu đề email

en: Subject
vi_VN: Tiêu đề

note: translators: %s: admin email translators: %s: WP admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
vi_VN: Nhập email người nhận, cách nhau bởi dấu phẩy. Mặc định là %s.

en: Recipient(s)
vi_VN: Người nhận

en: Enable this email notification
vi_VN: Bật thông báo qua email

en: Enable/Disable
vi_VN: Bật/Tắt

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
vi_VN: Email đặt hàng không thành công sẽ được gửi đến (những) người nhận đã chọn khi đơn hàng được đánh dấu là không thành công (nếu trước đó chúng đang chờ xử lý hoặc tạm dừng).

en: Cancelled order
vi_VN: Hủy đơn hàng

note: translators: %s: order number translators: %s: order ID translators: %s: Order ID.
en: Order #%s
vi_VN: Đơn hàng #%s

en: Select options
vi_VN: Chọn

note: translators: %s: number of orders translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Thất bại <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Failed
vi_VN: Thất bại

note: translators: %s: number of orders
en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hoàn tiền <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Refunded
vi_VN: Đã hoàn lại tiền

note: translators: %s: number of orders
en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hủy <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Cancelled
vi_VN: Đã hủy

note: translators: %s: number of orders
en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hoàn thành <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Completed
vi_VN: Đã hoàn thành

note: translators: %s: number of orders
en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tạm giữ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On hold
vi_VN: Tạm giữ

note: translators: %s: number of orders
en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang xử lý <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Processing
vi_VN: Đang xử lý

note: translators: %s: number of orders
en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Chờ thanh toán <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Pending payment
vi_VN: Chờ thanh toán

en: No webhooks found.
vi_VN: Không tìm thấy webhook nào.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
vi_VN: Đây là nơi bạn có thể thêm các mã ưu đãi mới để khách hàng có thể sử dụng ở cửa hàng của bạn.

en: Parent coupon
vi_VN: Mã giảm giá cha

en: No coupons found in trash
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi nào trong thùng rác

en: No coupons found
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi

en: Search coupons
vi_VN: Tìm mã ưu đãi

en: View coupon
vi_VN: Xem mã ưu đãi

en: New coupon
vi_VN: Mã ưu đãi mới

en: Edit coupon
vi_VN: Sửa mã ưu đãi

en: Add new coupon
vi_VN: Thêm mã mới

en: Add coupon
vi_VN: Thêm mã ưu đãi

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
vi_VN: Các ưu đãi

en: Coupon | Coupons
vi_VN[0]: Mã ưu đãi

en: Refunds
vi_VN: Hoàn tiền

en: This is where store orders are stored.
vi_VN: Đây là nơi lưu giữ các đơn hàng của cửa hàng.

en: Parent orders
vi_VN: Các đơn hàng cha

en: No orders found in trash
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng nào trong thùng rác

en: No orders found
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng nào

en: Search orders
vi_VN: Tìm đơn hàng

en: Edit order
vi_VN: Sửa đơn hàng

en: Add new order
vi_VN: Thêm đơn hàng mới

en: Add order
vi_VN: Thêm đơn hàng

en: Use as product image
vi_VN: Dùng làm ảnh sản phẩm

en: Remove product image
vi_VN: Xóa ảnh sản phẩm

en: Set product image
vi_VN: Đặt ảnh sản phẩm

en: Product image
vi_VN: Ảnh sản phẩm

en: Parent product
vi_VN: Sản phẩm cha

en: No products found in trash
vi_VN: Không có sản phẩm nào trong thùng rác

en: No products found
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm

en: Search products
vi_VN: Tìm sản phẩm

en: View product
vi_VN: Xem sản phẩm

en: New product
vi_VN: Sản phẩm mới

en: Edit product
vi_VN: Sửa sản phẩm

en: Add new product
vi_VN: Thêm sản phẩm mới

note: translators: %s number of products in cart. translators: %d is the count of products.
en: %d product | %d products
vi_VN[0]: %d sản phẩm

[ctx: Admin menu name]
en: Products
vi_VN: Sản phẩm

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
vi_VN: %s mới

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
vi_VN: Thêm mới %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
vi_VN: Cập nhật %s

note: translators: %s: attribute name translators: %s: Address title
en: Edit %s
vi_VN: Sửa %s

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s:
vi_VN: %s cha:

note: translators: %s: attribute name
en: Parent %s
vi_VN: %s cha

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
vi_VN: Tất cả %s

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
vi_VN: Tìm %s

en: New shipping class Name
vi_VN: Tên lớp vận chuyển mới

en: Add new shipping class
vi_VN: Thêm lớp vận chuyển mới

en: Update shipping class
vi_VN: Cập nhật lớp vận chuyển

en: Edit shipping class
vi_VN: Chỉnh sửa lớp vận chuyển

en: Parent shipping class:
vi_VN: Lớp vận chuyển cha:

en: Parent shipping class
vi_VN: Lớp vận chuyển cha

en: All shipping classes
vi_VN: Tất cả mức vận chuyển

en: Search shipping classes
vi_VN: Tìm kiếm lớp vận chuyển

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
vi_VN: Lớp vận chuyển

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

en: Product tags
vi_VN: Thẻ sản phẩm

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Premium support
vi_VN: Hỗ trợ trả phí

en: API docs
vi_VN: Tài liệu API

en: View WooCommerce API docs
vi_VN: Xem tài liệu API WooCommerce

en: View WooCommerce documentation
vi_VN: Xem tài liệu WooCommerce

en: View WooCommerce settings
vi_VN: Xem các thiết lập WooCommerce

[ctx: Page slug]
en: my-account
vi_VN: tai-khoan

[ctx: Page slug]
en: checkout
vi_VN: thanh-toan

[ctx: Page slug]
en: cart
vi_VN: gio-hang

[ctx: Page slug]
en: shop
vi_VN: cua-hang

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
vi_VN: Rất tiếc, sản phẩm này hiện không tồn tại. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
vi_VN: Rất tiếc, không có sản phẩm nào phù hợp với lựa chọn của bạn. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: required
vi_VN: bắt buộc

en: Please select a rating
vi_VN: Vui lòng chọn một mức đánh giá

en: Passwords do not match.
vi_VN: Mật khẩu không khớp.

en: Please enter your password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu của bạn.

en: Username is required.
vi_VN: Yêu cầu tên tài khoản.

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Please choose product options&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn tùy chọn sản phẩm&hellip;

note: translators: %s: Attribute name.
en: %s is a required field | %s are required fields
vi_VN[0]: %s là các trường bắt buộc

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn một sản phẩm để thêm vào giỏ hàng của bạn&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn số lượng món hàng bạn muốn thêm vào giỏ&hellip;

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Đơn hàng của bạn không thể hủy bỏ được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Your order was cancelled.
vi_VN: Đơn hàng của bạn đã được hủy.

en: Order cancelled by customer.
vi_VN: Đơn hàng đã bị hủy bởi khách hàng.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
vi_VN: Giỏ hàng đã được bổ sung với sản phẩm từ đơn hàng trước.

en: Cart updated.
vi_VN: Giỏ hàng đã được cập nhật.

note: translators: %s: product name Translators: %s Product title.
en: You can only have 1 %s in your cart.
vi_VN: Bạn chỉ có thể có 1 %s trong giỏ hàng.

en: Account details changed successfully.
vi_VN: Thông tin tài khoản đã được cập nhật.

en: New passwords do not match.
vi_VN: Mật khâu mới không chính xác.

en: Please re-enter your password.
vi_VN: Vui lòng nhập lại mật khẩu của bạn.

en: Please enter your current password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu hiện tại của bạn.

en: Please fill out all password fields.
vi_VN: Vui lòng điền đủ các ô mật khẩu.

en: Your current password is incorrect.
vi_VN: Mật khẩu của bạn không chính xác.

en: This email address is already registered.
vi_VN: Địa chỉ email này đã được đăng ký và sử dụng.

en: Please provide a valid email address.
vi_VN: Vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ.

en: Address changed successfully.
vi_VN: Địa chỉ được thay đổi thành công.

note: translators: 1: backordered quantity 2: product name 3: order number
en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
vi_VN: %1$s đơn vị của %2$s đã được đặt hàng trước tại đơn hàng #%3$s.

en: Product backorder
vi_VN: Đặt hàng trước sản phẩm

note: translators: %s: product name
en: %s is out of stock.
vi_VN: %s đã hết hàng.

en: Product out of stock
vi_VN: Sản phẩm hết hàng

en: Product low in stock
vi_VN: Sản phẩm sắp hết hàng

en: Customer details
vi_VN: Chi tiết khách hàng

en: Note
vi_VN: Ghi chú

en: File not found
vi_VN: Không tìm thấy tệp

en: No file defined
vi_VN: Không có tệp nào được xác định

en: This is not your download link.
vi_VN: Đây không phải là liên kết tải xuống của bạn.

en: Log in to Download Files
vi_VN: Đăng nhập để Tải xuống Tệp

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: You must be logged in to download files.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập để tải xuống các tệp.

en: Sorry, this download has expired
vi_VN: Xin lỗi, lượt tải xuống này đã hết hạn

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
vi_VN: Xin lỗi, bạn đã đạt đến giới hạn tải xuống cho tệp này

en: Invalid order.
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid download link.
vi_VN: Liên kết tải xuống không hợp lệ.

en: Please enter a coupon code.
vi_VN: Vui lòng nhập mã ưu đãi.

en: Coupon does not exist.
vi_VN: Mã giảm giá không tồn tại.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not valid for sale items.
vi_VN: Rất tiếc, mã giảm giá "%s" không hợp lệ cho các mặt hàng đang giảm giá.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" is not applicable to your cart contents.
vi_VN: Rất tiếc, mã giảm giá "%s" không áp dụng được cho các sản phẩm trong giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi "%s" đã được sử dụng và không thể dùng để kết hợp với các mã ưu đãi khác.

note: translators: %s: coupon code
en: Coupon code "%s" already applied!
vi_VN: Mã giảm giá "%s" đã được áp dụng!

note: translators: %s: coupon code
en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
vi_VN: Rất tiếc, có vẻ như mã ưu đãi "%s" không hợp lệ - bây giờ nó sẽ được xóa khỏi đơn hàng của bạn.

en: Coupon is not valid.
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ.

en: Coupon code removed successfully.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được xóa thành công.

en: Coupon code applied successfully.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được áp dụng thành công.

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Municipality
vi_VN: Khu tự trị

en: Prefecture
vi_VN: Quận

en: County
vi_VN: Hạt

en: Town / District
vi_VN: Thị trấn / Quận

en: Region
vi_VN: Vùng

en: Canton
vi_VN: Tiểu bang

en: Province
vi_VN: Tỉnh

en: District
vi_VN: Quận

en: Suburb
vi_VN: Vùng ven

en: Postcode / ZIP
vi_VN: Mã bưu điện

en: State / County
vi_VN: Tiểu bang / Quận

en: Town / City
vi_VN: Thị trấn / Thành phố

en: Company name
vi_VN: Tên công ty

en: (ex. tax)
vi_VN: (chưa thuế)

en: (ex. VAT)
vi_VN: (chưa VAT)

en: (incl. tax)
vi_VN: (gồm thuế)

en: (incl. VAT)
vi_VN: (gồm VAT)

en: the
vi_VN: các

en: Please rate the product.
vi_VN: Vui lòng xếp hạng sản phẩm này.

en: Invalid payment method.
vi_VN: Phương thức thanh toán không hợp lệ.

en: Invalid shipping method!
vi_VN: Phương thức vận chuyển không hợp lệ!

note: translators: 1: state field 2: valid states
en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
vi_VN: %1$s không hợp lệ. Vui lòng nhập một trong các mục dưới đây: %2$s

note: translators: %s: email address translators: %s: Email address.
en: %s is not a valid email address.
vi_VN: %s không phải là địa chỉ email hợp lệ.

note: translators: %s: phone number translators: %s: Phone number.
en: %s is not a valid phone number.
vi_VN: %s không phải là số điện thoại hợp lệ.

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
vi_VN: Vui lòng nhập chính xác mã bưu điện/mã vùng.

note: translators: %s: field name translators: %s: Field name.
en: %s is a required field.
vi_VN: %s là mục bắt buộc.

note: translators: %s: shop cart url
en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
vi_VN: Xin lỗi, phiên của bạn đã hết hạn. <a href="%s" class="wc-backward">Quay lại cửa hàng</a>

en: We were unable to process your order, please try again.
vi_VN: Chúng tôi không thể xử lý đơn hàng của bạn, vui lòng thử lại.

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
vi_VN: Ghi chú về đơn hàng, ví dụ: thời gian hay chỉ dẫn địa điểm giao hàng chi tiết hơn.

en: Account username
vi_VN: Tên đăng nhập tài khoản

note: translators: 1: quantity in stock 2: current quantity
en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
vi_VN: Bạn không thể thêm số lượng đó vào trong giỏ hàng vì chúng tôi chỉ còn %1$s trong kho và bạn đang thêm %2$s vào giỏ hàng.

note: translators: 1: product name 2: quantity in stock
en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
vi_VN: Bạn không thể thêm quá số lượng của sản phẩm &quot;%1$s&quot; vào giỏ hàng vì không có đủ hàng trong kho (%2$s còn lại).

note: translators: %s: product name
en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
vi_VN: Bạn không thể thêm &quot;%s&quot; vào giỏ hàng vì sản phẩm này hiện đã hết hàng.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
vi_VN: Xin lỗi, sản phẩm này không thể được mua.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
vi_VN: Không nên gọi get cart trước hành động wp_loaded.

note: translators: %s: product name
en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
vi_VN: Xin lỗi, "%s" không còn trong kho. Vui lòng chỉnh sửa giỏ hàng và thử lại. Chúng tôi xin lỗi vì sự bất tiện này.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
vi_VN: Một món hàng không còn tồn tại đã được xóa bỏ khỏi giỏ hàng của bạn.

note: translators: %s: product name
en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: %s đã bị xóa khỏi giỏ hàng của bạn vì nó không còn có thể mua được nữa. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

note: translators: %d: page number translators: %d: Page number. translators: %d is the page number (1, 2, 3...).
en: Page %d
vi_VN: Trang %d

note: translators: %s: search term
en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
vi_VN: Tác giả: %s

note: translators: %s: tag name
en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Bài viết được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Sản phẩm được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

en: Error 404
vi_VN: Lỗi 404

note: translators: %s: error message
en: Access denied
vi_VN: Từ chối truy cập

en: You do not have permission to access this page
vi_VN: Bạn không đủ quyền để truy cập vào trang này

en: Invalid nonce verification
vi_VN: Xác minh không hợp lệ

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
vi_VN: Có lỗi xảy ra trong các yêu cầu và thời gian không thể gửi các dữ liệu của khách hàng

en: The callback_url needs to be over SSL
vi_VN: Thuộc tính callback_url cần chứng thực SSL

note: translators: %s: url
en: The %s is not a valid URL
vi_VN: Cái %s không phải là URL hợp lệ

note: translators: %s: scope
en: Invalid scope %s
vi_VN: Phạm vi hợp lệ %s

en: View and manage products
vi_VN: Xem và quản lý sản phẩm

en: View and manage orders and sales reports
vi_VN: Xem và quản lý đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View and manage customers
vi_VN: Xem và quản lý khách hàng

en: View and manage coupons
vi_VN: Xem và quản lý phiếu giảm giá

en: Create products
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Create orders
vi_VN: Tạo đơn hàng

en: Create customers
vi_VN: Tạo khách hàng

en: Create coupons
vi_VN: Tạo phiếu giảm giá

en: Create webhooks
vi_VN: Tạo webhooks

en: View products
vi_VN: Xem sản phẩm

en: View orders and sales reports
vi_VN: Xem đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View customers
vi_VN: Xem khách hàng

en: View coupons
vi_VN: Xem mã giảm giá

en: Dismiss this notice.
vi_VN: Ẩn thông báo này.

en: API Key updated successfully.
vi_VN: Mã API đã được cập nhật thành công.

en: Permissions is missing.
vi_VN: Đang thiếu quyền hạn.

en: User is missing.
vi_VN: Đang thiếu thành viên.

en: Description is missing.
vi_VN: Đang thiếu mô tả.

en: Refund failed.
vi_VN: Hoàn tiền không thành công.

en: Invalid refund amount
vi_VN: Lượng tiền hoàn trả không hợp lệ

note: translators: 1: product ID 2: old stock level 3: new stock level
en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
vi_VN: Tồn kho của mục #%1$s đã tăng từ %2$s lên %3$s.

en: Sorry, your session has expired.
vi_VN: Rấ tiếc, phiên truy cập của bạn đã hết hạn.

en: Coupon has been removed.
vi_VN: Ưu đãi đã được gỡ bỏ.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
vi_VN: Rất tiếc, đã có vấn đề khi gỡ bỏ ưu đãi này.

note: translators: %s item name.
en: Deleted %s
vi_VN: Đã xóa %s

en: Placeholder
vi_VN: Nơi nhập dữ liệu

en: The coupon code already exists
vi_VN: Mã ưu đãi đã tồn tại

note: translators: %s: parameter
en: Missing parameter %s
vi_VN: Thiếu tham số %s

en: Invalid coupon code
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
vi_VN: WooCommerce API. Sử dụng khóa người dùng trong trường tên người dùng và bí mật người dùng trong trường mật khẩu.

en: Consumer secret is invalid.
vi_VN: Bí mật người tiêu dùng không hợp lệ.

en: Custom:
vi_VN: Tùy chỉnh:

en: Learn more about templates
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Template

en: Skip setup
vi_VN: Bỏ qua cài đặt

en: Run the Setup Wizard
vi_VN: Chạy Cài đặt Wizard

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
vi_VN: <strong>Chào mừng tới WooCommerce</strong> &#8211; Bạn gần như đã sẵn sàng để bắt đầu bán hàng :)

en: Sold individually?
vi_VN: Bán riêng lẻ?

en: Backorders?
vi_VN: Đặt hàng trước?

en: In stock?
vi_VN: Còn hàng?

en: Catalog &amp; search
vi_VN: Danh mục &amp; tìm kiếm

en: Visibility
vi_VN: Hiển thị

note: translators: %s: Height unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: Height
en: Height (%s)
vi_VN: Chiều cao (%s)

note: translators: %s: Width unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: width
en: Width (%s)
vi_VN: Chiều rộng (%s)

note: translators: %s: Length unit translators: %s: dimension unit translators: %s is dimension unit label translators: %s: length
en: Length (%s)
vi_VN: Chiều dài (%s)

en: Enter sale price (%s)
vi_VN: Nhập giá khuyến mãi (%s)

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
vi_VN: Giảm giá hiện tại theo (số tiền cố định hoặc %):

en: Sale
vi_VN: Khuyến mại

en: Enter price (%s)
vi_VN: Nhập giá (%s)

en: Change to:
vi_VN: Thay đổi thành:

en: — No Change —
vi_VN: — Không thay đổi —

en: Save changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Logs
vi_VN: Nhật ký

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Overrides
vi_VN: Ghi đè

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
vi_VN: Phần này hiển thị bất kỳ tệp nào đang ghi đè các trang mẫu mặc định của WooCommerce.

en: Templates
vi_VN: Các mẫu giao diện

en: Not declared
vi_VN: Không hiển thị

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
vi_VN: Hiển thị liệu giao diện đang hoạt động có khai báo hỗ trợ WooCommerce hay không.

en: WooCommerce support
vi_VN: Hỗ trợ WooCommerce

en: The parent theme developers URL.
vi_VN: URL của nhà phát triển giao diện cha.

en: Parent theme author URL.
vi_VN: URL tác giả giao diện cha.

en: The installed version of the parent theme.
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt của giao diện cha.

en: Parent theme version.
vi_VN: Phiên bản giao diện cha.

en: The name of the parent theme.
vi_VN: Tên của giao diện cha.

en: Parent theme name.
vi_VN: Tên giao diện cha.

note: Translators: %s docs link.
en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
vi_VN: Nếu bạn đang sửa đổi WooCommerce trên một giao diện cha không phải do bạn tự xây dựng, chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng một giao diện con. Xem: <a href="%s" target="_blank">Cách tạo một giao diện con</a>

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
vi_VN: Hiển thị liệu giao diện hiện tại có phải là giao diện con hay không.

en: Child theme
vi_VN: Giao diện con

en: The theme developers URL.
vi_VN: URL của nhà phát triển giao diện.

en: Author URL
vi_VN: URL tác giả

note: translators: %s: parent theme latest version
en: %s is available
vi_VN: %s có sẵn

en: The installed version of the current active theme.
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt của giao diện đang hoạt động.

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: The name of the current active theme.
vi_VN: Tên của giao diện đang hoạt động.

en: Theme
vi_VN: Giao diện

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
vi_VN: Danh sách các thuật ngữ phân loại có thể được sử dụng liên quan đến trạng thái đơn hàng/sản phẩm.

note: Translators: %1$s: shortcode text, %2$s: block slug.
en: Page does not contain the %s shortcode.
vi_VN: Trang không chứa %s shortcode.

en: File does not exist
vi_VN: Tệp không tồn tại

en: Page not set
vi_VN: Trang chưa được đặt

[ctx: Page setting]
en: My account
vi_VN: Tài khoản

[ctx: Page setting]
en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

[ctx: Page setting]
en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

[ctx: Page setting]
en: Shop base
vi_VN: Shop mặc định

en: API Version
vi_VN: Phiên bản API

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
vi_VN: Số chữ số thập phân được hiển thị trong giá.

en: The decimal separator of displayed prices.
vi_VN: Dấu phân cách thập phân của giá được hiển thị.

en: The thousand separator of displayed prices.
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn của giá được hiển thị.

en: The position of the currency symbol.
vi_VN: Vị trí của ký hiệu tiền tệ.

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi_VN: Loại tiền tệ mà giá được niêm yết trong danh mục sản phẩm và loại tiền tệ mà các cổng thanh toán sẽ chấp nhận.

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
vi_VN: Trang của bạn có bắt buộc có chứng chỉ SSL khi giao dịch không?

en: Force SSL
vi_VN: Bắt buộc có SSL

en: Network enabled
vi_VN: Đã kích hoạt network

en: Visit plugin homepage
vi_VN: Ghé thăm trang chủ

en: Active plugins.
vi_VN: Kích hoạt plugin.

en: Table does not exist
vi_VN: Bảng không tồn tại

en: WC database version.
vi_VN: Phiên bản dữ liệu WC.

en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
vi_VN: Các WooCommerce plugin có thể sử dụng phương pháp giao tiếp này khi kiểm tra các bản cập nhật của plugin.

en: Remote get
vi_VN: Nhận từ xa

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
vi_VN: PayPal sử dụng phương pháp giao tiếp này khi gửi lại thông tin giao dịch.

en: Remote post
vi_VN: Bài đăng từ xa

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
vi_VN: GZip (gzopen) được sử dụng để mở cơ sở dữ liệu GEOIP từ MaxMind.

note: Translators: %s: classname and link.
en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
vi_VN: Máy chủ của bạn không bật lớp %s - email HTML/Nhiều phần, và một số tiện ích mở rộng, sẽ không hoạt động nếu không có DOMDocument.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
vi_VN: Các email HTML/Multipart sử dụng DOMDocument để tạo CSS tại dòng trong các template.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
vi_VN: Một số dịch vụ web như vận chuyển sử dụng SOAP để lấy thông tin từ các máy chủ từ xa, ví dụ, báo giá vận chuyển trực tiếp từ FedEx yêu cầu phải cài đặt SOAP.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
vi_VN: Máy chủ của bạn không có fsockopen hay cURL được kích hoạt - PayPal IPN và các đoạn mã kết nối với máy chủ khác sẽ không hoạt động. Hãy liên lạc người cung cấp hosting của bạn.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
vi_VN: Các cổng thanh toán có thể sử dụng cURL để giao tiếp với các máy chủ từ xa để cho phép thanh toán, các plugin khác cũng có thể sử dụng nó khi giao tiếp với các dịch vụ từ xa.

note: Translators: %s: default timezone..
en: Default timezone is %s - it should be UTC
vi_VN: Múi giờ mặc định là %s - múi giờ mặc định nên là UTC

en: The default timezone for your server.
vi_VN: Múi giờ mặc định cho máy chủ của bạn.

en: Default timezone is UTC
vi_VN: Múi giờ mặc định là UTC

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
vi_VN: Kích thước tệp lớn nhất có thể được tải lên cài đặt WordPress của bạn.

en: Max upload size.
vi_VN: Kích thước tải lên tối đa.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
vi_VN: Phiên bản MySQL cài đặt trên máy chủ hosting.

en: MySQL version.
vi_VN: Phiên bản MySQL.

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
vi_VN: Suhosin là một hệ thống bảo vệ tiên tiến cho việc cài đặt PHP. Nó được thiết kế để bảo vệ máy chủ của bạn, mặt khác chống lại các vấn đề thường gặp trong các ứng dụng PHP và ngoài ra chống lại các lỗ hổng chưa biết có thể xảy ra trong các ứng dụng này hoặc trong chính lõi PHP. Nếu được kích hoạt trên máy chủ của bạn, Suhosin có thể cần phải được cấu hình để tăng giới hạn nộp dữ liệu của nó.

en: SUHOSIN installed
vi_VN: Đã cài đặt SUHOSIN

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
vi_VN: Số lượng biến tối đa mà máy chủ của bạn có thể sử dụng cho một hàm duy nhất để tránh quá tải.

en: PHP max input vars
vi_VN: Biến đầu vào tối đa của PHP

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
vi_VN: Khoảng thời gian (tính bằng giây) mà trang web của bạn sẽ hoạt động và chờ trước khi hết hạn (để tránh bị khóa máy chủ)

en: PHP time limit
vi_VN: Giới hạn thời gian PHP

en: The largest filesize that can be contained in one post.
vi_VN: Kích thước tệp lớn nhất có thể chứa trong một bài đăng.

en: PHP post max size
vi_VN: Kích thước tối đa của bài đăng PHP

en: The version of PHP installed on your hosting server.
vi_VN: Phiên bản PHP cài đặt trên máy chủ hosting của bạn.

en: PHP version.
vi_VN: Phiên bản PHP.

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
vi_VN: Thông tin về máy chủ hiện đang lưu trữ trang web của bạn.

en: Server info.
vi_VN: Thông tin máy chủ.

en: Server environment
vi_VN: Môi trường hệ thống

en: The current language used by WordPress. Default = English
vi_VN: Ngôn ngữ hiện tại được dùng trong WordPress. Mặc định = Tiếng Anh

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
vi_VN: Hiển thị WordPress đang trong Chế độ Sửa lỗi hay không.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
vi_VN: Bộ nhớ tối đa (RAM) mà trang web của bạn có thể sử dụng tại một thời điểm.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
vi_VN: Có kích hoạt WordPress Multisite hay không.

en: The version of WordPress installed on your site.
vi_VN: Phiên bản WordPress cài đặt trên trang của bạn.

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
vi_VN: Một số phần mở rộng của WooCommerce có thể ghi nhật ký để giúp việc gỡ lỗi dễ dàng hơn. Thư mục này phải có thể ghi được để thực hiện được điều này.

en: Log directory writable
vi_VN: Khả năng ghi lên thư mục log

en: The version of WooCommerce installed on your site.
vi_VN: Phiên bản của WooCommerce cài trên trang web của bạn.

en: The root URL of your site.
vi_VN: URL gốc của trang web.

en: WordPress environment
vi_VN: Môi trường WordPress

en: Copy for support
vi_VN: Sao chép để được hỗ trợ

en: Understanding the status report
vi_VN: Tìm hiểu báo cáo trạng thái

en: Get system report
vi_VN: Lấy Báo cáo hệ thống

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
vi_VN: Vui lòng sao chép và dán thông tin này trong phiếu yêu cầu hỗ trợ của bạn:

en: There are currently no logs to view.
vi_VN: Không có logs ở thời điểm hiện tại để xem.

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Marketing
vi_VN: Tiếp thị

en: Itemized
vi_VN: Theo từng sản phẩm

en: As a single total
vi_VN: Là một tổng đơn

en: Display tax totals
vi_VN: Hiển thị tổng giá trị thuế

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
vi_VN: Định nghĩa văn bản hiển thị sau giá sản phẩm của bạn. Ví dụ: "đã gồm VAT" để giải thích về giá. Bạn cũng có thể để giá được thay thế ở đây bằng cách sử dụng một trong các giá trị sau: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Price display suffix
vi_VN: Hậu tố hiển thị giá

en: Display prices during cart and checkout
vi_VN: Hiển thị giá trong giỏ hàng và thanh toán

en: Excluding tax
vi_VN: Không bao gồm thuế

en: Including tax
vi_VN: Bao gồm thuế

en: Display prices in the shop
vi_VN: Hiển thị giá trong cửa hàng

en: Additional tax classes
vi_VN: Các mức thuế bổ sung

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
vi_VN: Làm tròn thuế ở mức tổng số phụ, thay vì làm tròn mỗi dòng

en: Rounding
vi_VN: Làm tròn

en: Shipping tax class based on cart items
vi_VN: Lớp thuế vận chuyển dựa trên các mặt hàng trong giỏ hàng

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
vi_VN: Tùy chọn kiểm soát lớp thuế nào mà vận chuyển nhận được, hoặc để nó sao cho thuế vận chuyển dựa trên chính các mặt hàng trong giỏ hàng.

en: Shipping tax class
vi_VN: Lớp thuế vận chuyển

en: Customer billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Customer shipping address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng của khách hàng

en: This option determines which address is used to calculate tax.
vi_VN: Tùy chọn này sẽ xác định địa chỉ nào được sử dụng để tính thuế.

en: Calculate tax based on
vi_VN: Tính thuế dựa trên

en: No, I will enter prices exclusive of tax
vi_VN: Không, tôi sẽ nhập giá chưa bao gồm thuế

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
vi_VN: Có, tôi sẽ nhập giá đã bao gồm thuế

en: Prices entered with tax
vi_VN: Giá được nhập đã bao gồm thuế

en: Enable taxes
vi_VN: Kích hoạt thuế

en: Save webhook
vi_VN: Lưu Webhook

en: Updated at
vi_VN: Cập nhật tại

en: Created at
vi_VN: Tạo ra tại

en: Webhook actions
vi_VN: Thao tác Webhook

en: Secret
vi_VN: Bí mật

en: URL where the webhook payload is delivered.
vi_VN: URL nơi payload của webhook được gửi đến.

en: Enter the action that will trigger this webhook.
vi_VN: Nhập thao tác để kích hoạt webhook này.

en: Action event
vi_VN: Thao tác sự kiện

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Action
vi_VN: Tác vụ

en: Product deleted
vi_VN: Đã xoá sản phẩm

en: Product updated
vi_VN: Đã cập nhật sản phẩm

en: Product created
vi_VN: Đã tạo sản phẩm

en: Order deleted
vi_VN: Đã xoá đơn hàng

en: Order updated
vi_VN: Đã cập nhật đơn hàng

en: Order created
vi_VN: Đã tạo đơn hàng

en: Customer deleted
vi_VN: Đã xoá khách hàng

en: Customer updated
vi_VN: Đã cập nhật khách hàng

en: Customer created
vi_VN: Đã tạo khách hàng

en: Coupon deleted
vi_VN: Đã xoá mã ưu đãi

en: Coupon updated
vi_VN: Mã ưu đãi đã được cập nhật

en: Coupon created
vi_VN: Mã ưu đãi đã được tạo

en: Select when the webhook will fire.
vi_VN: Chọn khi nào các webhook được kích hoạt.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
vi_VN: Các lựa chọn được &quot;Hoạt động&quot; (thông tin được chuyển giao), &quot;Tạm ngưng&quot; (không được chuyển giao), hoặc &quot;Tắt&quot; (không được chuyển giao do thất bại).

note: translators: %s: date
en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
vi_VN: Tên thân thiện để xác định webhook, mặc định là Webhook được tạo vào %s.

en: Webhook data
vi_VN: Dữ liệu Webhook

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Method
vi_VN: Phương thức

en: Tax name
vi_VN: Tên loại thuế

en: State code
vi_VN: Mã tiểu bang

en: Country code
vi_VN: Mã quốc gia

en: No row(s) selected
vi_VN: Không có (các) dòng nào được chọn

en: Import CSV
vi_VN: Nhập CSV

en: Remove selected row(s)
vi_VN: Xóa (các) hàng đã chọn

en: Insert row
vi_VN: Chèn thêm hàng

en: Tax rate ID.
vi_VN: ID mức thuế suất.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
vi_VN: Chọn liệu mức thuế này có được áp dụng cho vận chuyển hay không.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
vi_VN: Chọn xem đây có phải là một mức thuế hỗn hợp hay không. Các mức thuế hỗn hợp được áp dụng chồng lên các mức thuế khác.

en: Compound
vi_VN: Hỗn hợp

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
vi_VN: Chọn một ưu tiên cho mức thuế này. Chỉ có 1 mức phù hợp cho mỗi ưu tiên sẽ được sử dụng. Để xác định các mức thuế cho một vùng nhất định bạn cần cụ thể hóa các ưu tiên khác nhau cho mỗi mức.

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Enter a name for this tax rate.
vi_VN: Nhập tên cho mức thuế suất này.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
vi_VN: Nhập một mức thuế (phần trăm) với 4 chữ số thập phân.

en: Rate&nbsp;%
vi_VN: Tỉ lệ&nbsp;%

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
vi_VN: Các thành phố áp dụng quy tắc này. Dấu chấm phẩy (;) phân tách nhiều giá trị. Để trống để áp dụng cho tất cả các thành phố.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
vi_VN: Mã tiểu bang gồm 2 chữ số, ví dụ: AL. Để trống để áp dụng cho tất cả.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
vi_VN: Một mã quốc gia 2 chữ số, ví dụ US. Để trống để áp dụng cho tất cả.

en: Country&nbsp;code
vi_VN: Mã quốc gia

en: QRCode
vi_VN: Mã QR

en: Consumer secret
vi_VN: Mã bí mật khách hàng

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copied!
vi_VN: Đã sao chép!

en: Consumer key
vi_VN: Mã khách hàng

en: Revoke key
vi_VN: Xóa mã

en: Generate API key
vi_VN: Tạo mã API

en: Select the access type of these keys.
vi_VN: Chọn loại truy cập của các khóa này.

en: Owner of these keys.
vi_VN: Chũ sở hữu của các mã.

en: Friendly name for identifying this key.
vi_VN: Tên thân thiện để xác định mã này.

en: Key details
vi_VN: Chi tiết mã

note: translators: $s tax rate section name
en: %s rates
vi_VN: %s tỷ lệ

en: Standard rates
vi_VN: Tỉ lệ chuẩn

en: Tax options
vi_VN: Tùy chọn thuế

en: Shipping method(s)
vi_VN: Phương thức vận chuyển

en: Ship to specific countries only
vi_VN: Chỉ giao hàng đến các quốc gia cụ thể

en: Ship to all countries
vi_VN: Giao hàng đến tất cả các quốc gia

en: Ship to all countries you sell to
vi_VN: Giao hàng đến tất cả các quốc gia bạn bán hàng

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
vi_VN: Chọn quốc gia bạn muốn giao hàng đến, hoặc chọn giao hàng đến tất cả các địa điểm bạn bán hàng.

en: This controls which shipping address is used by default.
vi_VN: Điều này kiểm soát địa chỉ giao hàng nào được sử dụng theo mặc định.

en: Shipping destination
vi_VN: Điểm đến giao hàng

en: Hide shipping costs until an address is entered
vi_VN: Ẩn chi phí vận chuyển cho đến khi nhập địa chỉ

en: Enable the shipping calculator on the cart page
vi_VN: Bật công cụ tính phí vận chuyển trên trang giỏ hàng

en: Show "verified owner" label on customer reviews
vi_VN: Hiển thị nhãn "chủ sở hữu đã xác minh" trên các đánh giá của khách hàng

en: Product ratings
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: This controls what unit you will define lengths in.
vi_VN: Tùy chọn này kiểm soát đơn vị bạn sẽ dùng để xác định chiều dài.

en: Dimensions unit
vi_VN: Đơn vị kích thước

en: This controls what unit you will define weights in.
vi_VN: Tùy chọn này kiểm soát đơn vị bạn sẽ dùng để xác định cân nặng.

en: Weight unit
vi_VN: Đơn vị cân nặng

en: Measurements
vi_VN: Đo lường

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
vi_VN: Bật tùy chọn này để cấp quyền truy cập vào các tệp tải xuống khi đơn hàng ở trạng thái "đang xử lý", thay vì "hoàn thành".

en: Grant access to downloadable products after payment
vi_VN: Cấp quyền truy cập vào các sản phẩm có thể tải xuống sau khi thanh toán

en: This setting does not apply to guest purchases.
vi_VN: Cài đặt này không áp dụng cho các giao dịch mua của khách.

en: Downloads require login
vi_VN: Tệp tải xuống yêu cầu đăng nhập

en: Access restriction
vi_VN: Hạn chế truy cập

en: Redirect only
vi_VN: Chỉ chuyển hướng

en: Force downloads
vi_VN: Buộc tải xuống

en: File download method
vi_VN: Phương thức tải xuống tệp

en: Stock display format
vi_VN: Định dạng hiển thị tồn kho

en: Hide out of stock items from the catalog
vi_VN: Ẩn các mặt hàng hết hàng khỏi danh mục

en: Out of stock visibility
vi_VN: Hiển thị sản phẩm hết hàng

en: Out of stock threshold
vi_VN: Ngưỡng hết hàng

en: Low stock threshold
vi_VN: Ngưỡng sắp hết hàng

en: Notification recipient(s)
vi_VN: Người nhận thông báo

en: Enable out of stock notifications
vi_VN: Bật thông báo hết hàng

en: Enable low stock notifications
vi_VN: Bật thông báo sắp hết hàng

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
vi_VN: Giữ hàng tồn kho (cho các đơn hàng chưa thanh toán) trong x phút. Khi đạt đến giới hạn này, đơn hàng đang chờ xử lý sẽ bị hủy. Để trống để tắt.

en: Hold stock (minutes)
vi_VN: Giữ hàng tồn kho (phút)

en: Enable stock management
vi_VN: Bật quản lý tồn kho

en: Manage stock
vi_VN: Quản lý tồn kho

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
vi_VN: Bật các nút thêm vào giỏ hàng bằng AJAX trên các trang lưu trữ

en: Redirect to the cart page after successful addition
vi_VN: Chuyển đến trang giỏ hàng sau khi bổ sung thành công

en: Add to cart behaviour
vi_VN: Trạng thái thêm vào giỏ hàng

en: Sort by price (desc)
vi_VN: Sắp xếp theo giá (giảm dần)

en: Sort by price (asc)
vi_VN: Sắp xếp theo giá (tăng dần)

en: Sort by most recent
vi_VN: Sắp xếp theo gần đây nhất

en: Average rating
vi_VN: Đánh giá trung bình

en: Popularity (sales)
vi_VN: Mức độ phổ biến (doanh số)

en: Default sorting (custom ordering + name)
vi_VN: Sắp xếp mặc định (thứ tự tùy chỉnh + tên)

en: Default product sorting
vi_VN: Sắp xếp sản phẩm mặc định

en: Show subcategories
vi_VN: Hiển thị danh mục con

en: Show products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm

en: Shop page display
vi_VN: Hiển thị trang cửa hàng

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
vi_VN: Thiết lập các trang cơ bản của cửa hàng của bạn - đây là nơi sẽ lưu trữ sản phẩm của bạn.

note: translators: %s: URL to settings.
en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
vi_VN: Các trang cơ bản cũng có thể được sử dụng trong <a href="%s"> đường dẫn tĩnh của sản phẩm</a> của bạn.

en: Shop page
vi_VN: Trang cửa hàng

en: Integration
vi_VN: Kết hợp

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
vi_VN: Cài đặt này thiết lập số chữ số thập phân được hiển thị trong giá.

en: Number of decimals.
vi_VN: Số lượng số thập phân.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
vi_VN: Cài đặt này thiết lập dấu phân cách thập phân của giá được hiển thị.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
vi_VN: Cài đặt này thiết lập dấu phân cách hàng nghìn của giá được hiển thị.

en: This controls the position of the currency symbol.
vi_VN: Tùy chọn này điều khiển vị trí của ký hiệu tiền tệ.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi_VN: Cài đặt này kiểm soát loại tiền tệ mà giá được niêm yết trong danh mục sản phẩm và loại tiền tệ mà các cổng thanh toán sẽ chấp nhận.

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
vi_VN: Các tùy chọn sau đây ảnh hưởng đến cách giá được hiển thị trên giao diện trang web.

en: Currency options
vi_VN: Tùy chọn tiền tệ

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
vi_VN: Đây là cửa hàng demo nhằm mục đích thử nghiệm nên các đơn hàng sẽ không có hiệu lực.

en: Store notice
vi_VN: Thông báo của cửa hàng

en: Geolocate (with page caching support)
vi_VN: Theo định vị (có hỗ trợ theo trang bộ nhớ đệm)

en: Geolocate
vi_VN: Theo định vị

en: Shop base address
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng mặc định

en: IP address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: Specific Countries
vi_VN: Quốc gia riêng

en: Sell to all countries
vi_VN: Bán không giới hạn quốc gia

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
vi_VN: Tùy chọn này cho phép bạn giới hạn các nước mà bạn muốn bán hàng tới.

en: Selling location(s)
vi_VN: Bán chỉ một số khu vực

en: Email template
vi_VN: Mẫu email

en: "From" name
vi_VN: Tên "người gửi"

en: Email sender options
vi_VN: Tùy chọn email người gửi

en: Email options
vi_VN: Tùy chọn email

en: Emails
vi_VN: Email

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Thanh toán &rarr; Thêm hình thức thanh toán".

en: Add payment method
vi_VN: Thêm phương thức thanh toán

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Thanh toán &rarr; Đơn hàng đã nhận".

en: Order received
vi_VN: Đơn hàng đã nhận

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối trang "Thanh toán".

en: Pay
vi_VN: Thanh toán

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
vi_VN: Điểm cuối kết nối được gắn vào URL trang web của bạn để xử lý các hành động cụ trong quá trình thanh toán. Điểm cuối kết nối phải là duy nhất.

en: Checkout endpoints
vi_VN: Các đường dẫn kết nối chức năng trên trình duyệt

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
vi_VN: Nếu bạn xác định một trang "Điều khoản" khách hàng khi thanh toán sẽ được hỏi họ có chấp thuận các điều khoản hay không.

en: Terms and conditions
vi_VN: Điều khoản & Điều kiện

en: Checkout page
vi_VN: Trang thanh toán

en: Cart page
vi_VN: Trang giỏ hàng

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
vi_VN: Những trang cần được thiết lập để WooCommerce gửi khách hàng tới để thanh toán.

en: Force HTTP when leaving the checkout
vi_VN: Yêu cầu có HTTP khi thoát quá trình thanh toán

en: Force secure checkout
vi_VN: Bắt buộc có bảo mật thanh toán

en: Allows customers to checkout without an account.
vi_VN: Cho phép khách hàng thanh toán mà không cần tài khoản.

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
vi_VN: Khi áp dụng nhiều mã giảm giá, hãy áp dụng mã giảm giá đầu tiên cho giá đầy đủ và mã giảm giá thứ hai cho giá đã giảm và cứ thế tiếp tục.

en: Calculate coupon discounts sequentially
vi_VN: Tính toán mã ưu đãi tự động

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
vi_VN: Mã ưu đãi có thể được áp dụng trên giỏ hàng và trang thanh toán.

en: Enable the use of coupon codes
vi_VN: Cho phép sử dụng mã giảm giá

en: General options
vi_VN: Tùy chọn chung

en: Account creation
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
vi_VN: Điểm cuối kết nối để kích hoạt đăng xuất. Bạn có thể thêm nó vào menu của bạn thông qua một liên kết tùy chỉnh: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Logout
vi_VN: Thoát

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tài khoản của tôi &rarr; Quên mật khẩu".

en: Lost password
vi_VN: Quên mật khẩu

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tải khoản &rarr; Địa chỉ".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tài khoản của tôi &rarr; Sửa tài khoản".

en: Edit account
vi_VN: Sửa tài khoản

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
vi_VN: Trang "Tài khoản &rarr; Xem đơn hàng".

en: View order
vi_VN: Xem đơn hàng

en: My account page
vi_VN: Trang tài khoản của tôi

en: Account pages
vi_VN: Trang tài khoản

en: Accounts
vi_VN: Tài khoản

en: Totals
vi_VN: Tổng

en: Total sales minus shipping and tax.
vi_VN: Tổng doanh thu trừ đi vận chuyển và thuế.

en: Net profit
vi_VN: Thực thu

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
vi_VN: Đây là tổng của trường 'Tổng vận chuyển' trong các đơn hàng của bạn.

en: Total shipping
vi_VN: Tổng vận chuyển

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
vi_VN: Đây là tổng của mục 'Tổng đơn hàng' trong đơn đặt hàng của bạn.

en: Total sales
vi_VN: Tổng doanh thu

en: Period
vi_VN: Giai đoạn

en: No taxes found in this period
vi_VN: Không có thuế được tìm thấy ở giai đoạn này

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
vi_VN: Đây là tổng thuế cho mức phí (thuế vận chuyển + thuế sản phẩm).

en: Total tax
vi_VN: Tổng thuế

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
vi_VN: Đây là tổng của số tiền thuế vận chuyển trong các "Dòng thuế" của đơn hàng.

en: Shipping tax amount
vi_VN: Số tiền thuế vận chuyển

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
vi_VN: Đây là tổng số tiền của các "Dòng thuế" trong các đơn hàng của bạn.

en: Tax amount
vi_VN: Tiền thuế

en: Number of orders.
vi_VN: Số đơn hàng.

en: Rate
vi_VN: Tỷ lệ

en: Units in stock
vi_VN: Số đơn vị trong kho

en: Parent
vi_VN: Cha

en: No products found.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào.

en: Sales amount
vi_VN: Tiền doanh số

en: Top earners
vi_VN: Sản phẩm bán lãi nhất

en: Top freebies
vi_VN: Sản phẩm miễn phí hàng đầu

en: No products found in range
vi_VN: Không có sản phẩm được tìm thấy trong phạm vi này

en: Top sellers
vi_VN: Sản phẩm bán chạy nhất

en: Product search
vi_VN: Tìm sản phẩm

note: translators: Reset button text for filters.
en: Reset
vi_VN: Đặt lại

en: Showing reports for:
vi_VN: Hiện các báo cáo cho:

note: translators: %s: total items purchased
en: %s purchases for the selected items
vi_VN: %s lượt mua cho các mặt hàng đã chọn

note: translators: %s: total items sold
en: %s sales for the selected items
vi_VN: %s danh thu của các sản phẩm đã chọn

en: Net sales amount
vi_VN: Tổng doanh số thực nhận

en: Gross sales amount
vi_VN: Tổng doanh số bán hàng

en: Shipping amount
vi_VN: Số tiền vận chuyển

en: Average net sales amount
vi_VN: Lượng doanh số trung bình

en: Number of orders
vi_VN: Số lượng đơn đặt hàng

en: Number of items sold
vi_VN: Số sản phẩm đã bán

note: translators: %s: total coupons
en: %s worth of coupons used
vi_VN: %s giá trị mã ưu đãi được sử dụng

note: translators: %s: total shipping
en: %s charged for shipping
vi_VN: %s đã tính cho việc vận chuyển

note: translators: %s: total items
en: %s items purchased
vi_VN: %s mặt hàng đã được mua

note: translators: %s: total orders
en: %s orders placed
vi_VN: %s đơn hàng được đặt hàng

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
vi_VN: Đây là tổng của các tổng đơn hàng sau khi hoàn tiền và không bao gồm vận chuyển và thuế.

note: translators: %s: net sales
en: %s net sales in this period
vi_VN: %s doanh thu thực lãnh trong giai đoạn này

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
vi_VN: Đây là tổng của các tổng đơn hàng sau khi hoàn tiền và bao gồm cả vận chuyển và thuế.

note: translators: %s: total sales
en: %s gross sales in this period
vi_VN: %s tổng doanh thu trong giai đoạn này

note: translators: %s: average sales
en: %s average net monthly sales
vi_VN: %s doanh thu ròng trung bình hàng tháng

note: translators: %s: average sales
en: %s average net daily sales
vi_VN: %s doanh thu trung bình theo ngày

en: All
vi_VN: Tất cả

en: None
vi_VN: Trống

en: Select categories&hellip;
vi_VN: Chọn danh mục&hellip;

en: No out of stock products found.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào hết hàng.

en: No low in stock products found.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào sắp hết hàng.

en: new users
vi_VN: thành viên mới

en: Signups
vi_VN: Đăng ký

en: guest orders
vi_VN: đơn hàng của khách vãng lai

en: customer orders
vi_VN: đơn hàng của khách hàng

en: orders | orders
vi_VN[0]: đơn hàng

en: Guest orders
vi_VN: Đơn hàng của khách không đăng nhập

en: Customer orders
vi_VN: Đơn hàng của khách hàng

en: Guest sales
vi_VN: Đơn hàng vãng lai

en: Customer role.
vi_VN: Vai trò khách hàng.

note: translators: %s: signups amount
en: %s signups in this period
vi_VN: %s đăng ký vào giai đoạn này

en: Last order
vi_VN: Đơn hàng cuối cùng

en: Money spent
vi_VN: Số tiền đã chi

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Username
vi_VN: Tên tài khoản

en: Name (Last, First)
vi_VN: Tên (Họ, Tên)

en: Link previous orders
vi_VN: Liên kết các đơn hàng trước

en: View orders
vi_VN: Xem đơn hàng

en: Refresh stats
vi_VN: Làm mới thống kê

en: Search customers
vi_VN: Tìm kiếm khách hàng

note: translators: User display name
en: Refreshed stats for %s
vi_VN: Làm mới thống kê cho %s

note: translators: single or plural number of orders
en: %s previous order linked | %s previous orders linked
vi_VN[0]: %s đơn hàng trước đã được liên kết

en: No customers found.
vi_VN: Không tìm thấy khách hàng nào.

en: Customer
vi_VN: Khách hàng

en: Discount amount
vi_VN: Mức ưu đãi

en: Number of coupons used
vi_VN: Số mã ưu đãi được sử dụng

en: Export CSV
vi_VN: Xuất CSV

en: Most discount
vi_VN: Ưu đãi tốt nhất

en: No coupons found in range
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi nào trong giai đoạn này

en: Most popular
vi_VN: Phổ biến nhất

en: No used coupons found
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi đã sử dụng nào

en: Show
vi_VN: Hiển thị

en: All coupons
vi_VN: Tất cả mã ưu đãi

en: Choose coupons&hellip;
vi_VN: Chọn mã ưu đãi&hellip;

en: Filter by coupon
vi_VN: Lọc bởi mã ưu đãi

en: Last 7 days
vi_VN: 7 ngày qua

en: This month
vi_VN: Tháng này

en: Last month
vi_VN: Tháng trước

en: Year
vi_VN: Năm

note: translators: %s: coupons amount
en: %s coupons used in total
vi_VN: %s mã ưu đãi được sử dụng trong tổng

note: translators: %s: discount amount
en: %s discounts in total
vi_VN: giảm giá %s trong tổng đơn hàng

note: translators: 1: total items sold 2: days
en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
vi_VN[0]: Đã bán %1$d sản phẩm trong vòng %2$d ngày

note: translators: 1: total income 2: days
en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
vi_VN: Đã bán %1$s giá trị trong %2$d ngày

en: Variation description.
vi_VN: Mô tả biến thể.

en: Tax class.
vi_VN: Lớp thuế.

en: Same as parent
vi_VN: Giống sản phẩm cha

en: Shipping classes
vi_VN: Lớp vận chuyển

note: translators: %s dimension unit
en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
vi_VN: Kích cỡ (D&times;R&times;C)(%s)

en: Sale end date
vi_VN: Ngày kết thúc giảm giá

en: Sale start date
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá

en: Cancel schedule
vi_VN: Hủy lên lịch

en: Sale price
vi_VN: Giá khuyến mãi

en: Variation price (required)
vi_VN: Giá biến thể (bắt buộc)

en: Regular price
vi_VN: Giá thông thường

en: Enable this option to enable stock management at variation level
vi_VN: Bật tùy chọn này để bật quản lý tồn kho ở cấp độ biến thể

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu một sản phẩm không được vận chuyển hoặc không có chi phí vận chuyển

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu quyền truy cập vào một tệp có thể tải xuống được cấp khi mua một sản phẩm

en: Enabled
vi_VN: Bật

en: Upload an image
vi_VN: Tải lên một ảnh

en: Remove this image
vi_VN: Xóa ảnh này

en: Insert file URL
vi_VN: Chèn URL tệp

en: Choose file
vi_VN: Chọn tệp

en: File name
vi_VN: Tên tệp

en: Add new
vi_VN: Thêm mới

en: Shipping methods
vi_VN: Phương thức vận chuyển

en: Shipping name
vi_VN: Tên vận chuyển

en: Optional
vi_VN: Không bắt buộc

en: Or, enter tax rate ID:
vi_VN: Hoặc nhập ID mức thuế suất:

en: Rate %
vi_VN: Tỷ lệ %

en: Rate code
vi_VN: Mã tỷ lệ

en: Tax class
vi_VN: Lớp thuế

en: Rate name
vi_VN: Tên tỷ lệ

en: Add tax
vi_VN: Thêm thuế

en: Add products
vi_VN: Thêm các sản phẩm

note: translators: refund amount
en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
vi_VN: Bạn cần phải tự hoàn tiền thông qua cổng thanh toán của bạn sau khi sử dụng lựa chọn này.

en: Payment gateway
vi_VN: Cổng thanh toán

en: Reason for refund (optional):
vi_VN: Lý do hoàn lại tiền (không bắt buộc):

en: Refund amount
vi_VN: Số tiền hoàn trả

en: Total available to refund
vi_VN: Tổng số có sẵn để hoàn trả

en: Amount already refunded
vi_VN: Số tiền đã hoàn trả

en: Restock refunded items
vi_VN: Nhập lại kho các mặt hàng đã hoàn tiền

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Add fee
vi_VN: Thêm phí

en: Add product(s)
vi_VN: Thêm (các) sản phẩm

en: Refund
vi_VN: Hoàn tiền

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
vi_VN: Để chỉnh sửa đơn hàng này, hãy đổi trạng thái trở lại thành "Chờ thanh toán"

en: Refunded
vi_VN: Đã hoàn lại tiền

en: Order Total
vi_VN: Thành tiền

en: Tax
vi_VN: Thuế

en: Qty
vi_VN: Số lượng

en: Cost
vi_VN: Chi phí

note: translators: %s: Item name.
en: Item
vi_VN: Sản phẩm

en: After pre-tax discounts.
vi_VN: Sau khi giảm giá trước thuế.

en: Add&nbsp;meta
vi_VN: Thêm&nbsp;meta

en: Product SKU.
vi_VN: SKU sản phẩm.

en: Variation ID:
vi_VN: ID biến thể:

en: Product ID.
vi_VN: ID sản phẩm.

en: Fee name
vi_VN: Tên phí

en: Access expires
vi_VN: Hết hạn truy cập

en: Downloads remaining
vi_VN: Lượt tải xuống còn lại

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
vi_VN[0]: Đã tải xuống %s lần

en: Revoke access
vi_VN: Hủy bỏ truy cập

en: Add product gallery images
vi_VN: Thêm ảnh thư viện sản phẩm

en: Add to gallery
vi_VN: Thêm vào thư viện

en: Add images to product gallery
vi_VN: Thêm ảnh vào thư viện sản phẩm

en: Delete image
vi_VN: Xóa ảnh

note: translators: 1: variation id 2: product name
en: Variation #%1$s of %2$s
vi_VN: Tuỳ chọn #%1$s của %2$s

note: translators: 1: Downloadable file, 2: List of allowed filetypes.
en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
vi_VN: Tệp có thể tải xuống %1$s không thể sử dụng được vì nó không có loại tệp được cho phép. Các loại được phép bao gồm: %2$s

en: Go to the last page
vi_VN: Tới trang trước

en: Go to the next page
vi_VN: Tới trang sau

[ctx: number of pages]
en: of
vi_VN: của

en: Current page
vi_VN: Trang hiện tại

en: Select Page
vi_VN: Chọn trang

en: Go to the previous page
vi_VN: Tới trang kế tiếp

en: Go to the first page
vi_VN: Tới trang đầu tiên

note: translators: variations count
en: %s item | %s items
vi_VN[0]: %s mặt hàng

en: Go
vi_VN: Đi

en: Download expiry
vi_VN: Hết hạn tải xuống

en: Download limit
vi_VN: Giới hạn tải xuống

en: Downloadable products
vi_VN: Sản phẩm có thể tải xuống

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Quản lý kho&quot;

en: Set scheduled sale dates
vi_VN: Đặt dự định ngày khuyến mãi

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Giảm giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc phần trăm)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Tăng giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc phần trăm)

en: Set sale prices
vi_VN: Đặt giá khuyến mãi

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Giảm giá thông thường (số tiền cố định hoặc phần trăm)

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Tăng giá thông thường (số tiền cố định hoặc phần trăm)

en: Set regular prices
vi_VN: Đặt giá thông thường

en: Pricing
vi_VN: Giá

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Ảo&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Có thể tải xuống&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
vi_VN: Cho phép &quot;Chuyển chế độ&quot;

en: Delete all variations
vi_VN: Xóa tất cả các biến thể

en: Default Form Values
vi_VN: Giá trị form mặc định

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Enable reviews
vi_VN: Bật đánh giá

en: Custom ordering position.
vi_VN: Vị trí sắp xếp tùy chỉnh.

en: Menu order
vi_VN: Menu đơn hàng

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
vi_VN: Nhập một ghi chú tùy chọn để gửi cho khách hàng sau khi mua hàng.

en: Purchase note
vi_VN: Ghi chú mua hàng

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
vi_VN: Bán chéo là những sản phẩm bạn quảng bá trong giỏ hàng, dựa trên sản phẩm hiện tại.

en: Cross-sells
vi_VN: Bán chéo

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
vi_VN: Bán thêm là những sản phẩm bạn đề xuất thay thế cho sản phẩm đang xem, ví dụ: sản phẩm có lợi nhuận cao hơn, chất lượng tốt hơn hoặc đắt tiền hơn.

en: Upsells
vi_VN: Bán thêm

en: Save attributes
vi_VN: Lưu thuộc tính

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Expand
vi_VN: Mở ra

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
vi_VN: Lớp vận chuyển được sử dụng bởi các phương thức vận chuyển nhất định để nhóm các sản phẩm tương tự.

en: Shipping class
vi_VN: Lớp vận chuyển

en: No shipping class
vi_VN: Không có lớp vận chuyển

en: LxWxH in decimal form
vi_VN: LxWxH dưới dạng số thập phân

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Length
vi_VN: Chiều dài

en: Dimensions
vi_VN: Kích thước

en: Weight in decimal form
vi_VN: Cân nặng ở dạng thập phân

en: Weight
vi_VN: Cân nặng

en: Sold individually
vi_VN: Bán riêng lẻ

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
vi_VN: Kiểm soát việc sản phẩm được liệt kê là "còn hàng" hay "hết hàng" ở giao diện người dùng.

en: Stock status
vi_VN: Trạng thái kho hàng

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
vi_VN: Nếu quản lý kho, tùy chọn này kiểm soát việc có cho phép đặt hàng trước hay không. Nếu được bật, số lượng tồn kho có thể xuống dưới 0.

en: Allow, but notify customer
vi_VN: Cho phép, nhưng phải thông báo cho khách hàng

en: Do not allow
vi_VN: Không cho phép

en: Allow backorders?
vi_VN: Cho phép đặt hàng trước?

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
vi_VN: Số lượng tồn kho. Nếu đây là một sản phẩm có biến thể, giá trị này sẽ được sử dụng để kiểm soát tồn kho cho tất cả các biến thể, trừ khi bạn xác định tồn kho ở cấp độ biến thể.

en: Stock qty
vi_VN: Số lượng tồn kho

en: Manage stock?
vi_VN: Quản lý tồn kho?

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
vi_VN: Chọn một lớp thuế cho sản phẩm này. Các lớp thuế được sử dụng để áp dụng các mức thuế khác nhau dành riêng cho các loại sản phẩm nhất định.

en: Standard
vi_VN: Chuẩn

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
vi_VN: Xác định liệu toàn bộ sản phẩm có bị tính thuế hay không, hay chỉ chi phí vận chuyển nó.

[ctx: Tax status]
en: None
vi_VN: Không có

en: Shipping only
vi_VN: Chỉ vận chuyển

en: Taxable
vi_VN: Thuế

en: Standard product
vi_VN: Sản phẩm tiêu chuẩn

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
vi_VN: Nhập số ngày trước khi liên kết tải xuống hết hạn, hoặc để trống.

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
vi_VN: Để trống để tải lại không giới hạn.

en: Unlimited
vi_VN: Không giới hạn

en: Add File
vi_VN: Thêm file

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
vi_VN: Đây là URL hoặc đường dẫn tuyệt đối đến tệp mà khách hàng sẽ có quyền truy cập. Các URL nhập vào đây nên được mã hóa sẵn.

en: File URL
vi_VN: URL file

en: This is the name of the download shown to the customer.
vi_VN: Đây là tên của tệp tải xuống được hiển thị cho khách hàng.

en: Downloadable files
vi_VN: Tệp có thể tải xuống

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
vi_VN: Đến&hellip;

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
vi_VN: Từ&hellip;

en: Sale price dates
vi_VN: Ngày áp dụng giá khuyến mãi

en: Schedule
vi_VN: Lên lịch

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
vi_VN: Văn bản này sẽ được hiển thị trên nút liên kết đến sản phẩm liên kết ngoài.

[ctx: placeholder]
en: Buy product
vi_VN: Mua sản phẩm

en: Button text
vi_VN: Văn bản nút

en: Enter the external URL to the product.
vi_VN: Nhập URL bên ngoài của sản phẩm.

en: Product URL
vi_VN: URL sản phẩm

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
vi_VN: SKU là viết tắt của Đơn vị lưu kho (Stock-keeping unit), một mã định danh duy nhất cho mỗi sản phẩm và dịch vụ riêng biệt có thể được mua.

en: Stock Keeping Unit
vi_VN: Đơn vị lưu kho

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Variations
vi_VN: Các biến thể

en: Linked Products
vi_VN: Sản phẩm được liên kết

en: Shipping
vi_VN: Vận chuyển

en: Inventory
vi_VN: Kiểm kê kho hàng

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
vi_VN: Sản phẩm có thể tải xuống cho phép truy cập vào một tệp sau khi mua.

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
vi_VN: Sản phẩm ảo là vô hình và không được vận chuyển.

en: Product Type
vi_VN: Loại sản phẩm

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Private note
vi_VN: Ghi chú cá nhân

en: Add note
vi_VN: Thêm ghi chú

en: There are no notes yet.
vi_VN: Không có ghi chú.

note: translators: %s: plugin author translators: %s: order note author translators: %s: Comment author.
en: by %s
vi_VN: bởi %s

en: Grant access
vi_VN: Phân quyền

en: Search for a downloadable product&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm một sản phẩm có thể tải xuống&hellip;

en: Customer notes about the order
vi_VN: Những ghi chú của khách hàng về đơn hàng

en: Customer provided note
vi_VN: Ghi chú của khách hàng

en: No shipping address set.
vi_VN: Chưa đặt địa chỉ giao hàng.

en: Load shipping address
vi_VN: Tải địa chỉ giao hàng

en: Shipping details
vi_VN: Chi tiết giao hàng

en: Transaction ID
vi_VN: ID giao dịch

en: Other
vi_VN: Khác

en: N/A
vi_VN: Không áp dụng

en: No billing address set.
vi_VN: Chưa thiết lập địa chỉ thanh toán.

en: Address | Addresses
vi_VN[0]: Địa chỉ

en: Load billing address
vi_VN: Tải địa chỉ thanh toán

en: Billing details
vi_VN: Thông tin thanh toán

en: Customer:
vi_VN: Khách hàng:

en: Order Status
vi_VN: Trạng thái Đơn hàng

en: Order Date
vi_VN: Thời gian đặt hàng

en: Customer ID.
vi_VN: ID khách hàng.

note: translators: %s: payment method
en: Payment via %s
vi_VN: Thanh toán qua %s

en: Phone
vi_VN: Số điện thoại

note: translators: %s is the discount amount. translators: %s will be replaced by the discount amount
en: Save %s
vi_VN: Tiết kiệm %s

note: translators: Submit button text for filters.
en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Regenerate download permissions
vi_VN: Tạo lại quyền tải xuống

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
vi_VN: Mã ưu đãi đã tồn tại - khách hàng sẽ sử dụng khuyến mãi gần nhất với mã này.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
vi_VN: Bao nhiêu lần mỗi mã ưu đãi có thể sử dụng bởi một khách hàng. Sử dụng địa chỉ email thanh toán cho khách không đăng nhập, và mã khách hàng nếu đã đăng nhập.

en: Usage limit per user
vi_VN: Giới hạn sử dụng trên mỗi người dùng

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
vi_VN: Số lượng tối đa các mặt hàng riêng lẻ được áp dụng mã ưu đãi khi sử dụng giảm giá sản phẩm. Để trống để áp dụng cho tất cả các sản phẩm nằm trong giỏ hàng.

en: Limit usage to X items
vi_VN: Giới hạn sử dụng đến X sản phẩm

en: How many times this coupon can be used before it is void.
vi_VN: Mỗi mã ưu đãi được sử dụng bao nhiêu lần trước khi hết hạn.

en: Usage limit per coupon
vi_VN: Giới hạn sử dụng cho mỗi mã giảm giá

en: No restrictions
vi_VN: Không hạn chế

en: No categories
vi_VN: Không có danh mục nào

en: Exclude categories
vi_VN: Loại trừ các danh mục

en: Any category
vi_VN: Bất kỳ danh mục nào

en: Product categories
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Exclude products
vi_VN: Loại trừ sản phẩm

en: Search for a product&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm&hellip;

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
vi_VN: Đánh dấu vào ô này nếu mã ưu đãi không được áp dụng cho các sản phẩm đang giảm giá. Mã chỉ sử dụng được cho các sản phẩm đang không giảm giá.

en: Exclude sale items
vi_VN: Không bao gồm sản phẩm đang giảm giá

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
vi_VN: Đánh dấu vào ô này nếu mã ưu đãi không thể sử dụng kết hợp cùng các mã ưu đãi khác.

en: Individual use only
vi_VN: Chỉ dùng cho cá nhân

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
vi_VN: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối đa cho phép khi sử dụng mã ưu đãi.

en: No maximum
vi_VN: Không có mức tối đa

en: Maximum spend
vi_VN: Chi tiêu tối đa

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
vi_VN: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối thiểu để sử dụng các mã ưu đãi.

en: No minimum
vi_VN: Không có mức tối thiểu

en: Minimum spend
vi_VN: Chi tiêu tối thiểu

en: Coupon expiry date
vi_VN: Ngày hết hạn mã ưu đãi

note: translators: %s: URL to free shipping document.
en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
vi_VN: Chọn ô này nếu mã giảm giá cấp miễn phí vận chuyển. Một <a href="%s" target="_blank">phương thức miễn phí vận chuyển</a> phải được bật trong khu vực giao hàng của bạn và được đặt để yêu cầu "một mã giảm giá miễn phí vận chuyển hợp lệ" (xem cài đặt "Yêu cầu Miễn phí Vận chuyển").

en: Allow free shipping
vi_VN: Cho phép miễn phí vận chuyển

en: Value of the coupon.
vi_VN: Giá trị của mã ưu đãi.

en: Discount type
vi_VN: Loại giảm giá

en: Usage limits
vi_VN: Các giới hạn sử dụng

en: Usage restriction
vi_VN: Hạn chế sử dụng

en: General
vi_VN: Cài đặt chung

en: Sorry, there has been an error.
vi_VN: Rất tiếc, đã có lỗi.

en: Upload file and import
vi_VN: Tải lên tệp và nhập

en: Delimiter
vi_VN: Dấu phân cách

en: OR enter path to file:
vi_VN: HOẶC nhập đường dẫn đến tệp:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
vi_VN: Kích thước tối đa: %s

en: Choose a file from your computer:
vi_VN: Chọn một tệp từ máy tính của bạn:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
vi_VN: Trước khi bạn có thể tải lên tệp nhập của mình, bạn sẽ cần phải khắc phục lỗi sau:

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
vi_VN: Chào bạn! Tải lên một tệp CSV chứa thuế suất để nhập nội dung vào cửa hàng của bạn. Chọn một tệp .csv để tải lên, sau đó nhấp vào "Tải lên tệp và nhập".

en: Import tax rates
vi_VN: Nhập các mức thuế

en: View tax rates
vi_VN: Xem các mức thuế

en: All done!
vi_VN: Hoàn tất!

en: The CSV is invalid.
vi_VN: CSV không hợp lệ.

en: The file does not exist, please try again.
vi_VN: Tệp không tồn tại, vui lòng thử lại.

en: Thank you for selling with WooCommerce.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã bán hàng với WooCommerce.

en: Thanks :)
vi_VN: Cảm ơn bạn :)

en: Docs
vi_VN: Tài liệu

note: translators: %s: WooCommerce version
en: Version %s
vi_VN: Phiên bản %s

en: Search webhooks
vi_VN: Tìm Webhook

en: Add webhook
vi_VN: Thêm Webhook

en: Webhooks
vi_VN: Các Webhook

en: Webhook created successfully.
vi_VN: Webhook được tạo thành công.

en: Webhook updated successfully.
vi_VN: Webhook được cập nhật thành công.

note: translators: %d: count
en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
vi_VN[0]: %d webhooks được xóa vĩnh viễn.

en: You do not have permission to edit Webhooks
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa Webhooks

en: You do not have permission to update Webhooks
vi_VN: Bạn không có quyền cập nhật Webhook

note: translators: %s: date
en: Webhook created on %s
vi_VN: Webhook được tạo vào %s

en: Empty Trash
vi_VN: Xóa hết thùng rác

en: Move to Trash
vi_VN: Chuyển tới thùng rác

[ctx: posts]
note: translators: %s: count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: number of orders
en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Bản nháp <span class="count">(%s)</span>

en: Delivery URL
vi_VN: URL giao hàng

en: Topic
vi_VN: Chủ đề

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
vi_VN: Các giá trị thuộc tính có thể được gán cho sản phẩm và các biến thể.<br/><br/><b>Lưu ý</b>: Việc xóa một giá trị sẽ xóa nó khỏi tất cả các sản phẩm và biến thể mà nó đã được gán. Việc tạo lại một giá trị sẽ không tự động gán lại nó cho các sản phẩm.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
vi_VN: Các danh mục sản phẩm cho cửa hàng của bạn có thể được quản lý tại đây. Để thay đổi thứ tự của các danh mục ở giao diện người dùng, bạn có thể kéo và thả để sắp xếp chúng. Để xem thêm các danh mục được liệt kê, hãy nhấp vào liên kết "tùy chọn hiển thị" ở trên cùng bên phải của trang này.

en: Use image
vi_VN: Dùng ảnh

en: Remove image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Upload/Add image
vi_VN: Tải lên/Thêm ảnh

en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: Both
vi_VN: Cả hai

en: Subcategories
vi_VN: Danh mục con

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Display type
vi_VN: Kiểu hiển thị

en: Delete WooCommerce tax rates
vi_VN: Xóa toàn bộ các mức thuế của WooCommerce

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
vi_VN: Công cụ này sẽ thiết lập lại các vai trò của admin, khách hàng và shop_manager về mặc định. Sử dụng công cụ này nếu người dùng của bạn không thể truy cập vào tất cả các trang quản trị WooCommerce.

en: Reset capabilities
vi_VN: Thiết lập lại khả năng

en: Capabilities
vi_VN: Khả năng

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
vi_VN: Công cụ này sẽ liệt kê các điều khoản sản phẩm - hữu ích khi thay đổi cài đặt theo cách ẩn sản phẩm khỏi danh mục.

en: Recount terms
vi_VN: Đếm lại các tên gọi

en: Term counts
vi_VN: Đếm tên

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa hết TẤT CẢ các bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn từ WordPress.

en: Expired transients
vi_VN: Bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm/cửa hàng.

en: Clear transients
vi_VN: Xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời

en: Your changes have been saved.
vi_VN: Những thay đổi của bạn đã được lưu.

note: translators: %s: callback string
en: There was an error calling %s
vi_VN: Có lỗi khi gọi %s

note: translators: %1$s: callback string, %2$s: error message
en: There was an error calling %1$s: %2$s
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi gọi %1$s: %2$s

en: Tax rates successfully deleted
vi_VN: Đã xóa thuế suất thành công

en: Terms successfully recounted
vi_VN: Terms đã được đếm lại

en: Roles successfully reset
vi_VN: Vai trò thiết lập lại thành công

note: translators: %d: amount of expired transients
en: %d transients rows cleared
vi_VN: Đã xóa %d các dòng bộ nhớ đệm tạm thời

en: Product transients cleared
vi_VN: Đã xóa bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm

en: Learn More
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Next step
vi_VN: Tiếp theo

en: Allow
vi_VN: Cho phép

en: Enable cash on delivery
vi_VN: Cho phép thanh toán khi nhận hàng

en: Cash on delivery
vi_VN: Thanh toán khi nhận hàng

en: Offline Payments
vi_VN: Ẩn thanh toán

en: PayPal email address
vi_VN: địa chỉ email PayPal

en: State
vi_VN: Tiểu bang

en: Decimal separator.
vi_VN: Dấu ngăn cách phần thập phân.

en: Thousand separator.
vi_VN: Dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Right with space
vi_VN: Bên phải với một dấu cách

en: Left with space
vi_VN: Bên trái với một dấu cách

en: Right
vi_VN: Phải

en: Left
vi_VN: Trái

en: Currency position.
vi_VN: Vị trí tiền tệ.

en: Choose a currency&hellip;
vi_VN: Chọn mã tiền tệ@hellip;

en: Where is your store based?
vi_VN: Vị trí cửa hàng của bạn?

en: Skip this step
vi_VN: Bỏ qua bước này

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

[ctx: Page title]
en: My account
vi_VN: Tài khoản

[ctx: Page title]
en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

[ctx: Page title]
en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

[ctx: Page title]
en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Not right now
vi_VN: Không phải bây giờ

en: Let's go!
vi_VN: Hãy bắt đầu nào!

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
vi_VN: WooCommerce &rsaquo; Trình hướng dẫn thiết lập

en: Ready!
vi_VN: Chắc chắn!

en: Payments
vi_VN: Thanh toán

en: Page setup
vi_VN: Cài đặt trang

en: Select none
vi_VN: Không chọn

en: Select all
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select a page&hellip;
vi_VN: Chọn một trang&hellip;

en: Hard crop?
vi_VN: Bắt buộc cắt ảnh?

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
vi_VN: Các cài đặt của kích thước ảnh này đã bị vô hiệu hóa vì các giá trị của nó đang bị ghi đè bởi một bộ lọc.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
vi_VN: Thay đổi của bạn sẽ bị mất nếu bạn rời khỏi trang này.

en: Your settings have been saved.
vi_VN: Cài đặt của bạn đã được lưu.

en: Taxes by date
vi_VN: Thuế theo ngày

en: Taxes by code
vi_VN: Thuế theo mã

en: Taxes
vi_VN: Thuế

en: Most stocked
vi_VN: Tồn kho nhiều nhất

en: Low in stock
vi_VN: Sắp hết hàng

en: Customer list
vi_VN: Danh sách khách hàng

en: Customers vs. guests
vi_VN: Khách và Khách không đăng nhập

en: Customers
vi_VN: Khách hàng

en: Coupons by date
vi_VN: Ưu đãi theo ngày

en: Sales by category
vi_VN: Doanh số theo danh mục

en: Sales by product
vi_VN: Doanh số theo sản phẩm

en: Sales by date
vi_VN: Doanh số theo ngày

en: Orders
vi_VN: Đơn hàng

en: State / County or state code
vi_VN: Mã tiểu bang/quận hoặc tiểu bang

en: State/County
vi_VN: Tiểu bang/Quận

en: Postcode
vi_VN: Mã bưu điện

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Last name
vi_VN: Họ

en: First name
vi_VN: Tên

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Catalog visibility:
vi_VN: Hiển thị trong danh mục:

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Catalog
vi_VN: Danh mục

en: Description (optional)
vi_VN: Mô tả (không bắt buộc)

en: Coupon code
vi_VN: Nhập mã giảm giá

en: Product name
vi_VN: Tên sản phẩm

en: Search for a customer&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm một khách hàng&hellip;

en: Show all types
vi_VN: Hiển thị tất cả các loại

en: Simple product
vi_VN: Sản phẩm đơn giản

en: Variable product
vi_VN: Sản phẩm có biến thể

en: External/Affiliate product
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài/liên kết

en: Grouped product
vi_VN: Sản phẩm theo nhóm

en: Order status changed by bulk edit:
vi_VN: Trạng thái đơn hàng được thay đổi bằng chỉnh sửa hàng loạt:

en: Complete
vi_VN: Hoàn tất

en: Processing
vi_VN: Đang xử lý

en: Guest
vi_VN: Khách

en: Billing
vi_VN: Thanh toán

note: translators: Review date format. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: Y/m/d
vi_VN: d/m/Y

en: View
vi_VN: Xem

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Delete permanently
vi_VN: Xoá vĩnh viễn

en: Delete this review permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn đánh giá này

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Move this review to the Trash
vi_VN: Chuyển đánh giá này vào Thùng rác

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Restore this review from the Trash
vi_VN: Khôi phục đánh giá này từ Thùng rác

en: No
vi_VN: Không

en: Yes
vi_VN: Có

en: Toggle featured
vi_VN: Bật/tắt nổi bật

en: Sample
vi_VN: Mẫu thử

en: Downloadable
vi_VN: Có thể tải xuống

en: Virtual
vi_VN: Sản phẩm ảo

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Total
vi_VN: Tổng

en: Order notes
vi_VN: Ghi chú đơn hàng

en: Ship to
vi_VN: Giao đến

en: Purchase
vi_VN: Mua

en: Order | Orders
vi_VN[0]: Đơn hàng

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Expiry date
vi_VN: Ngày hết hạn

en: Usage / Limit
vi_VN: Sử dụng / Giới hạn

en: Product IDs
vi_VN: ID sản phẩm

en: Coupon amount
vi_VN: Mức ưu đãi

en: Coupon type
vi_VN: Loại phiếu giảm giá

en: Code
vi_VN: Mã

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Tags
vi_VN: Thẻ

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Price
vi_VN: Giá

en: Stock
vi_VN: Tồn kho

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
vi_VN[0]: Mã ưu đãi %s đã được phục hồi từ Thùng rác.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s ưu đãi đã bị đưa vào thùng rác.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
vi_VN[0]: Mã ưu đãi %s đã được xóa vĩnh viễn.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: %s ưu đãi không được cập nhật, có ai đó đang chỉnh sửa nó.

note: translators: %s: coupon count
en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
vi_VN[0]: Mã ưu đãi %s đã được cập nhật.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được phục hồi từ thùng rác.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s đơn hàng được đưa vào thùng rác.

note: translators: %s: order count translators: %s: orders count
en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được xoá vĩnh viễn.

note: translators: %s: order count
en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: Đơn hàng %s không thể cập nhật, có người đang sửa nó.

note: translators: %s: order count
en: %s order updated. | %s orders updated.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được cập nhật.

note: translators: %s: product count
en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được phục hồi từ thùng rác.

note: translators: %s: product count
en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã chuyển vào thùng rác.

note: translators: %s: product count
en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được xóa.

note: translators: %s: product count
en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: Sản phẩm %s chưa được cập nhật, một ai đó đang chỉnh sửa nó.

note: translators: %s: product count
en: %s product updated. | %s products updated.
vi_VN[0]: %s đã được cập nhật.

en: Coupon draft updated.
vi_VN: Bản nháp mã ưu đãi đã được cập nhật.

en: Coupon submitted.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được chấp nhận.

en: Coupon saved.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được lưu.

en: Coupon updated.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được cập nhật.

en: Order draft updated.
vi_VN: Bản nháp đơn hàng đã được cập nhật.

en: Order submitted.
vi_VN: Đơn hàng đã được gửi.

en: Order saved.
vi_VN: Đơn hàng đã được lưu.

en: Order updated.
vi_VN: Đơn hàng đã được cập nhật.

note: translators: %s: product url
en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
vi_VN: Bản nháp sản phẩm đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước sản phẩm</a>

note: translators: 1: date 2: product url
en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
vi_VN: Sản phẩm được lên lịch cho: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước sản phẩm</a>

note: translators: %s: product url
en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
vi_VN: Sản phẩm đã được gửi. <a target="_blank" href="%s">Xem trước sản phẩm</a>

en: Product saved.
vi_VN: Đã lưu sản phẩm.

en: Product updated.
vi_VN: Đã cập nhật sản phẩm.

en: Custom field deleted.
vi_VN: Trường tùy biến đã xóa.

en: Custom field updated.
vi_VN: Đã cập nhật trường tùy biến.

en: Product Categories
vi_VN: Các danh mục sản phẩm

en: Product description
vi_VN: Mô tả sản phẩm

[ctx: slug]
en: product
vi_VN: san-pham

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
vi_VN: Nhập một mặc định riêng để sử dụng. Mặc định riêng cần được thiết lập trong WordPress nếu không WordPress sẽ dùng mặc định của WordPress.

en: Custom base
vi_VN: Tùy chỉnh đường dẫn

en: Shop base with category
vi_VN: Cửa hàng với danh mục

en: Shop base
vi_VN: Cửa hàng mặc định

en: Product | Products
vi_VN[0]: Sản phẩm

en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: default-slug]
en: product
vi_VN: san-pham

[ctx: default-slug]
en: shop
vi_VN: cua-hang

[ctx: slug]
en: product-tag
vi_VN: the-san-pham

[ctx: slug]
en: product-category
vi_VN: danh-muc-san-pham

en: Product attribute base
vi_VN: Đường dẫn cơ sở của thuộc tính sản phẩm

en: Product tag base
vi_VN: Đường dẫn cơ sở của thẻ sản phẩm

en: Product category base
vi_VN: Đường dẫn danh mục sản phẩm

en: Reviews
vi_VN: Đánh giá

en: Rating
vi_VN: Đánh giá

en: Coupon data
vi_VN: Dữ liệu mã ưu đãi

note: Translators: %s order type name.
en: %s actions
vi_VN: %s hành động

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
vi_VN: Lưu ý: Quyền truy cập các mặt hàng trong đơn hàng sẽ tự động được cấp khi trạng thái đơn hàng thay đổi thành đang xử lý/hoàn thành.

en: Downloadable product permissions
vi_VN: Quyền tải xuống sản phẩm

note: Translators: %s order type name.
en: %s notes
vi_VN: %s ghi chú

en: %s items
vi_VN: %s item

note: Translators: %s order type name.
en: %s data
vi_VN: %s dữ liệu

en: Product gallery
vi_VN: Album hình ảnh sản phẩm

en: Product data
vi_VN: Dữ liệu sản phẩm

en: Product short description
vi_VN: Mô tả ngắn của sản phẩm

en: Visit Store
vi_VN: Xem cửa hàng

en: Add to menu
vi_VN: Thêm vào menu

en: WooCommerce endpoints
vi_VN: Điểm cuối kết nối WooCommerce

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
vi_VN: Đơn hàng

en: WooCommerce settings
vi_VN: Cài đặt WooCommerce

en: Sales reports
vi_VN: Báo cáo doanh số

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
vi_VN: Nhập <strong>thuế suất</strong> vào cửa hàng của bạn qua một tệp csv.

en: WooCommerce tax rates (CSV)
vi_VN: Thuế suất WooCommerce (CSV)

en: Official extensions
vi_VN: Các phần mở rộng chính thức

en: Official themes
vi_VN: Các giao diện chính thức

en: GitHub project
vi_VN: Dự án GitHub

en: WordPress.org project
vi_VN: Dự án WordPress.org

en: About WooCommerce
vi_VN: Về WooCommerce

en: For more information:
vi_VN: Tìm hiểu thêm:

en: Report a bug
vi_VN: Báo lỗi

note: translators: 1: GitHub issues URL 2: GitHub contribution guide URL 3: System status report URL
en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
vi_VN: Nếu bạn tìm thấy lỗi trong lõi WooCommerce, bạn có thể tạo một phiếu yêu cầu qua <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Hãy đảm bảo bạn đọc <a href="%2$s">hướng dẫn đóng góp</a> trước khi gửi báo cáo của mình. Để giúp chúng tôi giải quyết vấn đề của bạn, vui lòng mô tả chi tiết nhất có thể và đính kèm <a href="%3$s">báo cáo trạng thái hệ thống</a> của bạn.

en: Found a bug?
vi_VN: Đã tìm thấy lỗi?

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
vi_VN: Trước khi yêu cầu trợ giúp, chúng tôi khuyên bạn nên kiểm tra trang trạng thái hệ thống để xác định bất kỳ sự cố nào với cấu hình của bạn.

note: translators: %s: Documentation URL
en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
vi_VN: Nếu bạn cần sự trợ giúp để hiểu, sử dụng hoặc mở rộng WooCommerce, <a href="%s">vui lòng đọc tài liệu của chúng tôi</a>. Bạn sẽ tìm thấy tất cả các loại tài nguyên bao gồm các đoạn mã, hướng dẫn và nhiều thứ khác nữa.

en: WooCommerce Tax
vi_VN: Thuế WooCommerce

en: Coupons
vi_VN: Mã ưu đãi

en: Reports
vi_VN: Báo cáo

en: Local pickup
vi_VN: Giao tại cửa hàng

en: Local delivery
vi_VN: Giao hàng tận nơi

en: Free Shipping
vi_VN: Miễn phí Vận chuyển

en: Email Settings
vi_VN: Thiết lập email

en: Shipping settings
vi_VN: Cài đặt vận chuyển

note: translators: %s: product id
en: Product creation failed, could not find original product: %s
vi_VN: Tạo sản phẩm không thành công, không tìm thấy sản phẩm gốc: %s

en: No product to duplicate has been supplied!
vi_VN: Không có sản phẩm để sao chép!

en: Copy to a new draft
vi_VN: Sao chép tới một bản nháp

en: Duplicate
vi_VN: Sao chép

en: Make a duplicate from this product
vi_VN: Tạo một bản sao từ sản phẩm này

en: There are no product reviews yet.
vi_VN: Chưa có đánh giá sản phẩm nào.

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
vi_VN[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> hết hàng

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
vi_VN[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> sắp hết hàng

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
vi_VN[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang tạm ngưng

note: translators: %s: order count
en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
vi_VN[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang chờ xử lý

note: translators: 1: top seller product title 2: top seller quantity
en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
vi_VN: %1$s là sản phẩm bán chạy nhất tháng này (đã bán %2$d)

en: WooCommerce status
vi_VN: Trạng thái WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
vi_VN: Đánh giá gần đây của WooCommerce

en: Are you sure you want to delete this attribute?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa thuộc tính này không?

en: Add attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính

en: Add new attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính mới

en: No attributes currently exist.
vi_VN: Hiện không có thuộc tính nào.

en: Configure terms
vi_VN: Cấu hình chủng loại của thuộc tính sản phẩm

en: Delete
vi_VN: Xoá

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Terms
vi_VN: Tên chủng loại

en: Order by
vi_VN: Sắp xếp theo

en: Attributes
vi_VN: Thuộc tính

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
vi_VN: Xác định thứ tự sắp xếp của các thuật ngữ trên các trang sản phẩm của cửa hàng ở giao diện người dùng. Nếu sử dụng thứ tự tùy chỉnh, bạn có thể kéo và thả các thuật ngữ trong thuộc tính này.

en: Term ID
vi_VN: ID tên chủng loại

en: Name (numeric)
vi_VN: Tên (bằng số)

en: Custom ordering
vi_VN: Tuỳ chỉnh sắp xếp

en: Default sort order
vi_VN: Thứ tự sắp xếp mặc định

en: Type
vi_VN: Loại

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn thuộc tính này có các trang lưu trữ sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: Enable Archives?
vi_VN: Cho phép lưu trữ?

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
vi_VN: Slug/tham chiếu duy nhất cho thuộc tính; không được dài quá 28 ký tự.

en: Slug
vi_VN: Đường dẫn tĩnh

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
vi_VN: Tên cho thuộc tính (hiển thị ở giao diện người dùng).

en: Error: non-existing attribute ID.
vi_VN: Lỗi: ID thuộc tính không tồn tại.

en: Edit attribute
vi_VN: Chỉnh sửa thuộc tính

en: Attribute updated successfully
vi_VN: Đã cập nhật thuộc tính thành công

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh \"%s\" đã được sử dụng. Hãy thay đổi nó.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh \"%s\" không được chấp nhận vì đã có một chuỗi đường dẫn tĩnh tương tự. Vui lòng thay đổi lại.

note: translators: %s: slug being validated translators: %s: attribute slug
en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh "%s" quá dài (tối đa cho phép 28 ký tự). Vui lòng rút ngắn lại.

en: You cannot add the same tax rate twice!
vi_VN: Bạn không thể thêm cùng một mức thuế hai lần!

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn thu hồi quyền truy cập vào tệp tải xuống này không?

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
vi_VN: Không thể cấp quyền truy cập - người dùng có thể đã có quyền đối với tệp này hoặc email thanh toán chưa được đặt. Đảm bảo email thanh toán đã được đặt và đơn hàng đã được lưu.

en: No customer selected
vi_VN: Không có khách hàng nào được chọn

en: Featured
vi_VN: Nổi bật

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi_VN: Tải thông tin giao hàng của khách hàng? Thao tác này sẽ xóa mọi thông tin giao hàng đã nhập hiện tại.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
vi_VN: Tải thông tin thanh toán của khách hàng? Thao tác này sẽ xóa mọi thông tin thanh toán đã nhập hiện tại.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi_VN: Sao chép thông tin thanh toán sang thông tin giao hàng? Thao tác này sẽ xóa mọi thông tin giao hàng đã nhập hiện tại.

en: Enter a name for the new attribute term:
vi_VN: Nhập tên cho giá trị thuộc tính mới:

en: Used for variations
vi_VN: Dùng cho nhiều biến thể

en: Visible on the product page
vi_VN: Có thể nhìn thấy trên trang sản phẩm

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
vi_VN: Nhập một đoạn văn bản, hoặc một số thuộc tính bằng cách dùng dấu gạch đứng (|) để phân tách các giá trị.

en: Value(s)
vi_VN: Giá trị (s)

en: Click to toggle
vi_VN: Nhấn để chuyển chế độ

note: translators: Remove chip.
en: Remove
vi_VN: Xoá

en: Name
vi_VN: Tên

en: Remove this item meta?
vi_VN: Xóa thông tin thêm của sản phẩm này?

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa cột thuế này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa yêu cầu hoàn tiền này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn tiến hành hoàn tiền? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Please select some items.
vi_VN: Chọn một số mặt item.

en: Select an option&hellip;
vi_VN: Chọn một tùy chọn&hellip;

en: %qty% variations
vi_VN: %qty% biến thể

en: Save changes before changing page?
vi_VN: Lưu các thay đổi trước khi thay đổi trang?

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi_VN: Ngày kết thúc ưu đãi (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi_VN: Ngày bắt đầu ưu đãi (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Are you sure you want to remove this variation?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa biến thể này?

en: 1 variation added
vi_VN: Đã thêm 1 biến thể

en: Set variation image
vi_VN: Đặt ảnh biến thể

en: Choose an image
vi_VN: Chọn một ảnh

en: Last warning, are you sure?
vi_VN: Nhắc lần cuối, bạn có chắc chắn?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa tất cả các biến thể? Nếu xóa bạn sẽ không thể hoàn tác.

en: Enter a value (fixed or %)
vi_VN: Nhập giá trị (giá trị cố định hoặc %)

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
vi_VN: Thứ tự menu của biến thể (xác định vị trí trong danh sách các biến thể)

en: Enter a value
vi_VN: Nhập giá trị

note: translators: %d: Number of variations
en: Do you want to generate all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
vi_VN: Bạn có muốn tạo tất cả các biến thể không? Thao tác này sẽ tạo một biến thể mới cho mỗi và mọi kết hợp có thể có của các thuộc tính biến thể (tối đa %d mỗi lần chạy).

en: Please enter in a value less than the regular price.
vi_VN: Vui lòng nhập giá trị thấp hơn giá thông thường.

en: Please enter in country code with two capital letters.
vi_VN: Hãy nhập mã quốc gia với hai ký tự đại diện.

note: translators: %s: price decimal separator
en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
vi_VN: Vui lòng nhập giá trị có một dấu thập phân tiền tệ (%s) không có dấu phân cách hàng nghìn và ký hiệu tiền tệ.

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
vi_VN: Tải thêm kết quả&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
vi_VN: Bạn có thể chọn %qty% sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
vi_VN: Bạn chỉ có thể chọn 1 sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
vi_VN: Vui lòng xóa %qty% ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
vi_VN: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập %qty% hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập 1 hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
vi_VN: Tải không thành công

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả phù hợp

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
vi_VN: Hoạt động thất bại. Hãy làm mới trang và thử lại.

en: Search key
vi_VN: Tìm mã

en: Add key
vi_VN: Thêm mã

en: Unknown
vi_VN: Không hiểu

en: Read/Write
vi_VN: Đọc/Viết

en: Write
vi_VN: Viết

en: Read
vi_VN: Đọc

en: Revoke
vi_VN: Hủy bỏ

en: Revoke API key
vi_VN: Thu hồi API key

en: View/Edit
vi_VN: Xem/Sửa

en: API key
vi_VN: Khóa API

en: Last access
vi_VN: Lần truy cập gần nhất

en: Permissions
vi_VN: Quyền hạn

en: User
vi_VN: Thành viên

en: Consumer key ending in
vi_VN: Mã khách hàng kết thúc trong

en: Description
vi_VN: Mô tả

note: translators: %s: average rating translators: %s: rating translators: %s: Rating. translators: %s is referring to the average rating value translators: %s is the rating value wrapped in HTML strong tags.
en: Rated %s out of 5
vi_VN: Được xếp hạng %s 5 sao

[ctx: min_price]
en: From:
vi_VN: Từ:

en: Out of stock
vi_VN: Hết hàng

en: Available on backorder
vi_VN: Cho phép đặt hàng trước

note: translators: %s: stock amount
en: %s in stock
vi_VN: Còn %s trong kho

en: (can be backordered)
vi_VN: (có thể đặt hàng trước)

note: translators: %s: stock amount
en: Only %s left in stock
vi_VN: Chỉ còn %s trong kho

en: In stock
vi_VN: Còn hàng

en: Read more
vi_VN: Đọc tiếp

en: Add to cart
vi_VN: Thêm vào giỏ hàng

en: Card code
vi_VN: Mã thẻ

en: Expiry (MM/YY)
vi_VN: Ngày hết hạn (MM/YY)

en: Card number
vi_VN: Số thẻ

note: translators: 1: old order status 2: new order status
en: Order status changed from %1$s to %2$s.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng đã thay đổi từ %1$s thành %2$s.

note: translators: 1: current item count translators: %d: downloads count
en: Download | Downloads
vi_VN[0]: Tải xuống

note: translators: 1: current item count translators: %d: downloads count
en: Download %d
vi_VN: Tải xuống %d

en: Total:
vi_VN: Tổng cộng:

en: Payment method:
vi_VN: Phương thức thanh toán:

en: Fee
vi_VN: Phí

en: Shipping:
vi_VN: Vận chuyển:

en: Discount:
vi_VN: Giảm giá:

en: Subtotal:
vi_VN: Tổng số phụ:

en: Free!
vi_VN: Miễn phí!

en: Backordered
vi_VN: Đặt hàng trước

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Northern Mariana Islands
vi_VN: Quần đảo Bắc Mariana

en: American Samoa
vi_VN: Samoa thuộc Mỹ

en: Armed Forces (AP)
vi_VN: Lực lượng Vũ trang (AP)

en: Armed Forces (AE)
vi_VN: Lực lượng Vũ trang (AE)

en: Armed Forces (AA)
vi_VN: Lực lượng Vũ trang (AA)

en: West Virginia
vi_VN: Tây Virginia

en: South Dakota
vi_VN: Nam Dakota

en: South Carolina
vi_VN: Nam Carolina

en: Rhode Island
vi_VN: Đảo Rhode

en: North Dakota
vi_VN: Bắc Dakota

en: North Carolina
vi_VN: Bắc Carolina

en: District of Columbia
vi_VN: Quận Columbia

en: Mountain Province
vi_VN: Tỉnh miền núi

en: Dinagat Islands
vi_VN: Quần đảo Dinagat

en: Compostela Valley
vi_VN: Thung lũng Compostela

en: West Coast
vi_VN: Bờ Tây

en: Baja California
vi_VN: Bán đảo Baja California

en: Pesaro e Urbino
vi_VN: Pesaro và Urbino

en: Monza e della Brianza
vi_VN: Monza và Brianza

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
vi_VN: Sistan và Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
vi_VN: Kohgiluyeh và BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
vi_VN: North Khorasan (خراسان جنوبی)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
vi_VN: Nam Khorasan (خراسان جنوبی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
vi_VN: Chaharmahal và Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
vi_VN: Tây Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
vi_VN: Đông Azarbaijan (آذربایجان شرقی)

en: Daman and Diu
vi_VN: Daman và Diu

en: Dadra and Nagar Haveli
vi_VN: Dadra và Nagar Haveli

en: Andaman and Nicobar Islands
vi_VN: Quần đảo Andaman và Nicobar

en: West Bengal
vi_VN: Tây Bengal

en: Jammu and Kashmir
vi_VN: Jammu và Kashmir

en: Papua Barat
vi_VN: Tây Papua

en: Maluku Utara
vi_VN: Bắc Maluku

en: Sulawesi Selatan
vi_VN: Nam Sulawesi

en: Sulawesi Barat
vi_VN: Tây Sulawesi

en: Sulawesi Tenggara
vi_VN: Đông Nam Sulawesi

en: Sulawesi Tengah
vi_VN: Trung Sulawesi

en: Sulawesi Utara
vi_VN: Bắc Sulawesi

en: Kalimantan Utara
vi_VN: Bắc Kalimantan

en: Kalimantan Selatan
vi_VN: Nam Kalimantan

en: Kalimantan Timur
vi_VN: Đông Kalimantan

en: Kalimantan Tengah
vi_VN: Trung Kalimantan

en: Kalimantan Barat
vi_VN: Tây Kalimantan

en: Nusa Tenggara Timur
vi_VN: Đông Nusa Tenggara

en: Nusa Tenggara Barat
vi_VN: Tây Nusa Tenggara

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
vi_VN: Vùng đặc biệt Yogyakarta

en: Jawa Timur
vi_VN: Đông Java

en: Jawa Tengah
vi_VN: Trung Java

en: Jawa Barat
vi_VN: Tây Java

en: Bangka Belitung
vi_VN: Quần đảo Bangka Belitung

en: Sumatera Selatan
vi_VN: Nam Sumatra

en: Kepulauan Riau
vi_VN: Quần đảo Riau

en: Sumatera Barat
vi_VN: Tây Sumatra

en: Sumatera Utara
vi_VN: Bắc Sumatra

en: Daerah Istimewa Aceh
vi_VN: Vùng đặc biệt Aceh

en: New Territories
vi_VN: Tân Giới

en: Kowloon
vi_VN: Cửu Long

en: Hong Kong Island
vi_VN: Đảo Hồng Kông

en: Yukon Territory
vi_VN: Vùng Yukon

en: Prince Edward Island
vi_VN: Đảo Hoàng tử Edward

en: Northwest Territories
vi_VN: Các Lãnh thổ Tây Bắc

en: Newfoundland and Labrador
vi_VN: Newfoundland và Labrador

en: Distrito Federal
vi_VN: Quận Liên bang

en: Western Australia
vi_VN: Tây Úc

en: South Australia
vi_VN: Nam Úc

en: Northern Territory
vi_VN:  Lãnh thổ Bắc Úc

en: Australian Capital Territory
vi_VN: Lãnh thổ Thủ đô Úc

en: Western Sahara
vi_VN: Tây Sahara

en: Wallis and Futuna
vi_VN: Wallis và Futuna

en: Vietnam
vi_VN: Việt Nam

en: United States (US)
vi_VN: Mỹ (US)

en: United Kingdom (UK)
vi_VN: Anh (UK)

en: United Arab Emirates
vi_VN: Các tiểu vương quốc Ả Rập

en: Ukraine
vi_VN: Ukraina

en: Turks and Caicos Islands
vi_VN: Turks và quần đảo Caicos

en: Trinidad and Tobago
vi_VN: Trinidad và Tobago

en: Timor-Leste
vi_VN: Đông Timo

en: Thailand
vi_VN: Thái Lan

en: Taiwan
vi_VN: Đài Loan

en: Switzerland
vi_VN: Thụy Sĩ

en: Sweden
vi_VN: Thụy Điển

en: Svalbard and Jan Mayen
vi_VN: Svalbard và Jan Mayen

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

en: South Sudan
vi_VN: Nam Sudan

en: South Korea
vi_VN: Hàn Quốc

en: South Georgia/Sandwich Islands
vi_VN: Nam Georgia và Quần đảo Nam Sandwich

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: Solomon Islands
vi_VN: Quần đảo Solomon

en: Saudi Arabia
vi_VN: Ả Rập Xê Út

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
vi_VN: S&atilde;o Tom&eacute; và Pr&iacute;ncipe

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi_VN: Saint Vincent và Grenadines

en: Saint Pierre and Miquelon
vi_VN: Saint Pierre và Miquelon

en: Saint Martin (Dutch part)
vi_VN: Saint Martin (thuộc Hà Lan)

en: Saint Martin (French part)
vi_VN: Saint-Martin (thuộc Pháp)

en: Saint Kitts and Nevis
vi_VN: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Barth&eacute;lemy
vi_VN: Saint Barthélemy

en: Russia
vi_VN: Nga

en: Reunion
vi_VN: Réunion

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Poland
vi_VN: Phần Lan

en: Pitcairn
vi_VN: Quần đảo Pitcairn

en: Palestinian Territory
vi_VN: Lãnh thổ Palestine

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: North Korea
vi_VN: Triều Tiên

en: Norfolk Island
vi_VN: Đảo Norfolk

en: Netherlands
vi_VN: Hà Lan

en: Morocco
vi_VN: Ma Rốc

en: Mongolia
vi_VN: Mông Cổ

en: Marshall Islands
vi_VN: Quần đảo Marshall

en: Lithuania
vi_VN: Litva

en: Lebanon
vi_VN: Liban

en: Laos
vi_VN: Lào

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Ivory Coast
vi_VN: Bờ biển Ngà

en: Italy
vi_VN: Ý

en: Isle of Man
vi_VN: Đảo Man

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: Hong Kong
vi_VN: Hồng Kông

en: Heard Island and McDonald Islands
vi_VN: Đảo Heard và quần đảo McDonald

en: Guinea-Bissau
vi_VN: Guiné-Bissau

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: Germany
vi_VN: Đức

en: Georgia
vi_VN: Gruzia

en: French Southern Territories
vi_VN: Lãnh thổ miền Nam nước Pháp

en: French Polynesia
vi_VN: Polynesia thuộc Pháp

en: French Guiana
vi_VN: Guyane thuộc Pháp

en: France
vi_VN: Pháp

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: Faroe Islands
vi_VN: Quần đảo Faroe

en: Falkland Islands
vi_VN: Quần đảo Falkland

en: Equatorial Guinea
vi_VN: Guinea Xích đạo

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Dominican Republic
vi_VN: Cộng hòa Dominica

en: Denmark
vi_VN: Đan Mạch

en: Czech Republic
vi_VN: Cộng hòa Séc

en: Cyprus
vi_VN: Síp

en: Cura&ccedil;ao
vi_VN: Curaçao

en: Cook Islands
vi_VN: Quần đảo Cook

en: Cocos (Keeling) Islands
vi_VN: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Christmas Island
vi_VN: Đảo Giáng Sinh

en: China
vi_VN: Trung Quốc

en: Central African Republic
vi_VN: Cộng hòa Trung Phi

en: Cayman Islands
vi_VN: Quần đảo Cayman

en: Cape Verde
vi_VN: Cabo Verde

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: British Indian Ocean Territory
vi_VN: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Bouvet Island
vi_VN: Đảo Bouvet

en: Bosnia and Herzegovina
vi_VN: Bosnia và Herzegovina

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
vi_VN: Bonaire, Saint Eustatius và Saba

en: Belgium
vi_VN: Bỉ

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Australia
vi_VN: Úc

en: Antigua and Barbuda
vi_VN: Antigua và Barbuda

en: Antarctica
vi_VN: Nam Cực

en: Algeria
vi_VN: Algérie
