Plugins - LuckyWP Table of Contents - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (130 entries)

en: Creates a table of contents for your posts and pages.
vi_VN: Tạo một mục lục cho bài viết và trang của bạn.

en: Separate multiple classes with spaces.
vi_VN: Phân cách các class bởi khoảng trống.

en: Additional CSS Class(es)
vi_VN: Class CSS bổ sung

en: LuckyWP Plugins
vi_VN: Plugins LuckyWP

en: ICU Version
vi_VN: Phiên bản ICU

en: intl Version
vi_VN: phiên bản quốc tế

en: encoded data to copy
vi_VN: dữ liệu được mã hóa để sao chép

en: libXML Version
vi_VN: Phiên bản libXML

en: not loaded
vi_VN: không tải

en: DOM/XML Version
vi_VN: Phiên bản DOM/XML

note: translators: 1: LuckyWP Table of Contents 2: DOM (Document Object Model)
en: %1$s plugin require PHP extension %2$s to work.
vi_VN: Plugin %1$s yêu cầu tiện ích mở rộng PHP %2$s để hoạt động.

en: Inherit from theme
vi_VN: Kế thừa từ giao diện

note: translators: User select DIV or UL/LI
en: List Markup Tags
vi_VN: Danh sách Markup Tag

en: Other Settings
vi_VN: Thiết lập khác

en: Don't show again
vi_VN: Không hiển thị lại

note: translators: %s: rel="nofollow"
en: Use %s for links
vi_VN: Sử dụng %s cho các liên kết

note: translators: 1: _ 2: -
en: Replace underscores %1$s with dashes %2$s
vi_VN: Thay thế dấu gạch dưới %1$s bằng dấu gạch ngang %2$s

en: Convert to lowercase
vi_VN: Chuyển đổi sang chữ in thường

note: translators: 1: Attribute name 2: True 3: False
en: %1$s must be either "%2$s" or "%3$s".
vi_VN: %1$s phải có giá trị là "%2$s" hoặc "%3$s".

note: translators: %s: Attribute name
en: %s is invalid.
vi_VN: %s không hợp lệ.

note: translators: %s: Attribute name
en: %s cannot be blank.
vi_VN: %s không được để trống.

note: translators: %s: (#lwptoc1, #lwptoc2, …)
en: Counter %s
vi_VN: Đếm %s

note: translators: %s: LuckyWP Table of Contents
en: We are very pleased that you by now have been using the %s plugin a few days.
vi_VN: Chúng tôi rất vui vì bạn đã sử dụng %s plugin được vài ngày.

note: translators: %s: <!--noindex-->
en: Wrap table of contents with %s tag
vi_VN: Bao nội dung của mục lục với thẻ %s

en: As heading without transliterate (#Example_Heading_Text)
vi_VN: Heading có dấu (#Ví_dụ_văn_bản_heading)

note: translators: %s: 1.3)
en: The symbol will be added after numeration. For example, %s
vi_VN: Kí hiệu sẽ thêm vào phía sau chữ số. Ví dụ, %s

en: Numeration Suffix
vi_VN: Phía sau số

note: translators: %s: ★★★★★
en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
vi_VN: Đánh giá plugin %s trên WordPress.org

en: Thank you very much!
vi_VN: Cảm ơn bạn rất nhiều!

en: Remind later
vi_VN: Nhắc sau

en: Rate the plugin
vi_VN: Đánh giá plugin

en: Please rate plugin. It will help us a lot.
vi_VN: Việc đánh giá plugin sẽ giúp ích cho chúng tôi rất nhiều.

en: Hello!
vi_VN: Xin chào!

en: Enable TOC
vi_VN: Bật TOC

en: Enable Processing
vi_VN: Bật xử lý

en: Click "Enable Processing" for headings processing in this post.
vi_VN: Bấm "Bật xử lí" để xử lí heading trong bài viết.

en: Disable Processing
vi_VN: Tắt xử lý

en: Disable TOC
vi_VN: Tắt TOC

en: The headings will be processing in this post for use in table of contents in widget or custom shortcode.
vi_VN: Các heading sẽ được xử lí trong bài viết để dùng cho Mục lục ở widget hoặc shortcode tùy chỉnh.

en: Show Panel "Table of Contents" in Post Types
vi_VN: Hiển thị bảng "Mục lục" trong Post Type

en: Always for Post Types
vi_VN: Luôn bật ở Post Type

en: Processing Headings
vi_VN: Xử lý heading

en: Skip heading by text
vi_VN: Bỏ qua heading theo văn bản

en: Skip heading by level
vi_VN: Bỏ qua heading theo cấp độ

en: Skip headings
vi_VN: Bỏ qua heading

note: translators: %s: Asterisk symbol (*)
en: Use an asterisk %s as a wildcard to match any text.
vi_VN: Sử dụng dấu hoa thị %s làm ký tự đại diện để khớp với bất kỳ văn bản nào.

en: Specify headings (one per line) to be excluded from the table of contents.
vi_VN: Chỉ định tiêu đề (từng dòng một) để loại trừ khỏi mục lục.

en: By Text
vi_VN: Theo văn bản

en: By Level
vi_VN: Theo cấp độ

en: Skip Headings
vi_VN: Bỏ qua heading

en: As heading (#Example_Heading_Text)
vi_VN: Tiêu đề (#Vidu_vanban_heading)

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Right without flow
vi_VN: Phải mà không flow

note: translators: Here, hash is a unique tracking string that is added to the URL after a # character
en: Hash Format
vi_VN: Định dạng hash

en: Misc.
vi_VN: Khác

en: Full Width
vi_VN: Full chiều rộng

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Dark Colors
vi_VN: Màu tối

en: Light Colors
vi_VN: Màu sáng

en: Custom Value
vi_VN: Giá trị tùy chỉnh

en: Default
vi_VN: Mặc định

note: Description of the plugin
en: Creates a table of contents for your posts/pages. Works automatically or manually (via shortcode, Gutenberg block or widget).
vi_VN: Tạo mục lục cho bài viết/trang. Chèn tự động hoặc thủ công (qua shortcode, Gutenberg block hoặc widget).

en: Transparent
vi_VN: Trong suốt

en: White
vi_VN: Trắng

en: Right
vi_VN: Phải

en: Left
vi_VN: Trái

en: None
vi_VN: Không

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Top
vi_VN: Trên

en: After first block (paragraph or heading)
vi_VN: Sau block đầu tiên (đoạn văn hoặc heading)

en: After first heading
vi_VN: Sau heading đầu tiên

en: Before first heading
vi_VN: Trước heading đầu tiên

en: Roman numbers
vi_VN: Số La Mã

en: Roman numbers (nested)
vi_VN: Số La Mã (lồng nhau)

en: Decimal numbers
vi_VN: Số thập phân

en: Decimal numbers (nested)
vi_VN: Số thập phân (lồng nhau)

en: Without numeration
vi_VN: Không có số

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập trang này.

en: Post Types
vi_VN: Post Type

en: Auto Insert Table of Contents
vi_VN: Tự động chèn mục lục

en: Auto Insert
vi_VN: Tự động chèn

en: Visited Link Color
vi_VN: Màu liên kết đã bấm

en: Hover Link Color
vi_VN: Màu liên kết di chuột

en: Link Color
vi_VN: Màu liên kết

en: Title Color
vi_VN: Màu tiêu đề

en: Border Color
vi_VN: Màu viền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Override Color Scheme Colors
vi_VN: Đè lên màu của Color Scheme

en: Behavior
vi_VN: Hành vi

en: hide
vi_VN: ẩn

en: show
vi_VN: hiện

en: Contents
vi_VN: Mục lục

en: Click "Enable TOC" for automatic add table of contents to this post.
vi_VN: Bấm "Bật TOC" để tự động chèn mục lục vào bài viết.

en: Customize
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Overridden settings:
vi_VN: Đè lên cài đặt:

en: The table of contents will be automatic added to this post.
vi_VN: Mục lục sẽ chèn tự động vào bài viết.

en: Saved!
vi_VN: Đã lưu!

en: Save
vi_VN: Lưu

en: By default, items of contents will be hidden
vi_VN: Mặc định, mục này sẽ bị ẩn

en: Without title
vi_VN: Không tiêu đề

en: Enable
vi_VN: Bật

en: If the count of headings in the post is less, then table of contents is not displayed.
vi_VN: Nếu số heading trong bài viết ít hơn số này, mục lục sẽ không hiển thị.

en: Click to override default value
vi_VN: Bấm để viết đè giá trị mặc định

en: default
vi_VN: mặc định

en: Appearance
vi_VN: Giao diện

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Customize Table of Contents
vi_VN: Tùy chỉnh mục lục

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: from scheme
vi_VN: từ scheme

en: Table of Contents Settings
vi_VN: Cài đặt mục lục

en: empty
vi_VN: trống

en: Items Font Size
vi_VN: Cỡ chữ item

en: Title Font Weight
vi_VN: Độ đậm tiêu đề

en: Title Font Size
vi_VN: Cỡ chữ tiêu đề

en: Width
vi_VN: Rộng

en: Hide Items
vi_VN: Ẩn item

en: Label Hide
vi_VN: Nhãn khi ẩn

en: Label Show
vi_VN: Nhãn khi hiển thị

en: Toggle Show/Hide
vi_VN: Nút chuyển đổi Hiển thị/Ẩn

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Numeration
vi_VN: Chữ số

en: Disabled
vi_VN: Tắt

en: Enabled
vi_VN: Bật

en: Hierarchical View
vi_VN: Hiển thị phân cấp

en: Depth
vi_VN: Độ sâu

en: Minimal Count of Headings
vi_VN: Số heading tối thiểu

en: Position
vi_VN: Vị trí

note: translators: verb
en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Table of Contents
vi_VN: Mục lục

en: Settings
vi_VN: Cài đặt
