Elementor Pro - en to vi_VN translation catalogue (697 entries)

en: Open
vi_VN: Mở

en: Organization name
vi_VN: Tên tổ chức

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Zip
vi_VN: Mã bưu chính

en: Activate Plugin
vi_VN: Kích hoạt Plugin

en: Install Plugin
vi_VN: Cài đặt Plugin

en: Numbers + Previous/Next
vi_VN: Số + Trước/Sau

en: Sticky Offset
vi_VN: Độ lệch ghim cố định

en: Anchor Offset
vi_VN: Độ lệch neo

en: No Headings Found Message
vi_VN: Tin nhắn không tìm thấy Tiêu đề

en: Scroll Direction
vi_VN: Hướng cuộn

en: Scroll speed
vi_VN: Tốc độ cuộn

en: Enter coupon code
vi_VN: Nhập mã giảm giá

en: Slow
vi_VN: Chậm

en: Fast
vi_VN: Nhanh

en: Animation Delay
vi_VN: Độ trễ hiệu ứng động

en: Min Height
vi_VN: Chiều cao tối thiểu

en: Off-Canvas Name
vi_VN: Tên Off-Canvas

en: Max height
vi_VN: Chiều cao tối đa

en: Enter text
vi_VN: Nhập văn bản

en: Update your website’s content and design using Elementor Pro’s professional widgets and features for any need.
vi_VN: Cập nhật nội dung và thiết kế trang web của bạn bằng các tiện ích và tính năng chuyên nghiệp của Elementor Pro cho mọi nhu cầu.

en: Keep your website secure and compatible by updating your Elementor Pro website to the latest version.
vi_VN: Giữ cho trang web của bạn an toàn và tương thích bằng cách cập nhật trang web Elementor Pro lên phiên bản mới nhất.

note: translators: 1: Accessible name
en: Expand %1$s
vi_VN: Mở rộng %1$s

note: translators: 1: Accessible name, 2: Platform name
en: Open %1$s %2$s
vi_VN: Mở %1$s %2$s

note: translators: 1: Accessible name, 2: Platform name
en: Access %1$s %2$s
vi_VN: Truy cập %1$s %2$s

note: translators: 1: Accessible name
en: Open %1$s
vi_VN: Mở %1$s

en: The amount of items displayed in your Archive is set in your WordPress settings. %s
vi_VN: Số lượng mục hiển thị trong Lưu trữ của bạn được thiết lập trong cài đặt WordPress của bạn. %s

en: Integrations
vi_VN: Tích hợp

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Hover Animation
vi_VN: Hiệu ứng động di chuột

en: Author Box
vi_VN: Khung tác giả

en: Current page
vi_VN: Trang hiện tại

en: Results
vi_VN: Kết quả

en: Live Results
vi_VN: Kết quả thời gian thực

en: Minimum search characters
vi_VN: Số ký tự tìm kiếm tối thiểu

en: Start (before)
vi_VN: Bắt đầu (trước)

en: End (after)
vi_VN: Kết thúc (sau)

en: Distance from search field
vi_VN: Khoảng cách từ khung tìm kiếm

en: Custom Width
vi_VN: Chiều rộng tuỳ chỉnh

en: Expand Icon
vi_VN: Icon mở rộng

en: Collapse Icon
vi_VN: Icon thu gọn

en: Attachment Caption
vi_VN: Mô tả tệp đính kèm

en: No results
vi_VN: Không có kết quả

en: Searching...
vi_VN: Đang tìm...

en: Paste display conditions
vi_VN: Dán điều kiện hiển thị

en: Clear display conditions
vi_VN: Xoá điều kiện hiển thị

en: Attachments to email won't be saved.
vi_VN: Tệp đính kèm trong email sẽ không được lưu.

en: Attachment to email won't be saved.
vi_VN: Tệp đính kèm vào email sẽ không được lưu.

en: Search Field
vi_VN: Trường tìm kiếm

en: Type to start searching...
vi_VN: Gõ để bắt đầu tìm...

en: Autocomplete
vi_VN: Tự động hoàn thành

en: Open Off-Canvas
vi_VN: Mở Off-Canvas

en: Close Off-Canvas
vi_VN: Đóng Off-Canvas

en: Editing Mode
vi_VN: Chế độ chỉnh sửa

en: Create custom designed Popups using all of Elementor's widgets. Use advanced display conditions and triggers to display the right popup, to the right visitor, at the right time and maximize conversions.
vi_VN: Tạo cửa sổ Popup bật lên được thiết kế tùy chỉnh bằng tất cả các tiện ích của Elementor. Sử dụng các điều kiện hiển thị và kích hoạt nâng cao để hiển thị đúng cửa sổ Popup bật lên, cho đúng khách truy cập, vào đúng thời điểm và tối đa hóa chuyển đổi.

en: Resources
vi_VN: Tài nguyên

en: Services
vi_VN: Dịch vụ

en: I combine my love of food and storytelling to create beautiful photos.
vi_VN: Tôi kết hợp tình yêu ẩm thực và khả năng kể chuyện để tạo ra những bức ảnh đẹp.

en: Link Type
vi_VN: Loại Liên kết

en: Enter your link
vi_VN: Nhập liên kết của bạn

en: Enter your email
vi_VN: Nhập Email của bạn

en: Enter your number
vi_VN: Nhập số điện thoại

en: Paste Waze link
vi_VN: Dán liên kết Waze

en: Enter your username
vi_VN: Nhập tên sử dụng của bạn

en: Shape Divider
vi_VN: Bộ chia hình dạng

en: Go to slide 1
vi_VN: Chuyển đến slide 1

en: Go to slide 2
vi_VN: Chuyển đến slide 2

en: Go to slide 3
vi_VN: Chuyển đến slide 3

en: Note: This message will appear when no content is loaded in the grid.
vi_VN: Lưu ý: Thông báo này sẽ xuất hiện khi không có nội dung nào được tải vào lưới.

en: Filter Logic
vi_VN: Bộ lọc Logic

en: Logical Combination
vi_VN: Kết hợp Logic

en: AND
vi_VN: VÀ

en: Email with link
vi_VN: Gửi Email kèm liên kết

en: Email with attachment
vi_VN: Gửi email bao gồm tệp đính kèm

en: Email with both
vi_VN: Gửi email với cả hai

en: Of Authors
vi_VN: Của Tác giả

en: Type to search
vi_VN: Gõ để tìm kiếm

en: Of Categories
vi_VN: Của Danh mục

en: Of Tags
vi_VN: Của Từ khoá

en: Server Time
vi_VN: Giờ máy chủ

en: Visitor Time
vi_VN: Thời gian khách truy cập

en: Date of Publish
vi_VN: Ngày xuất bản

en: Day of the week
vi_VN: Ngày trong tuần

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Tuesday
vi_VN: Thứ ba

en: Wednesday
vi_VN: Thứ tư

en: Thursday
vi_VN: Thứ năm

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: Saturday
vi_VN: Thứ bảy

en: Sunday
vi_VN: Chủ nhật

en: Login Status
vi_VN: Trạng thái đăng nhập

en: Logged In
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Logged Out
vi_VN: Đã đăng xuất

en: Page Parent
vi_VN: Trang cha

en: Number of Comments
vi_VN: Số bình luận

en: post
vi_VN: bài viết

en: Time of the day
vi_VN: Thời gian trong ngày

en: Registration Date
vi_VN: Ngày đăng ký

en: Role
vi_VN: Quyền

en: Author Email
vi_VN: Email Tác giả

en: Image Alt
vi_VN: Alt hình ảnh

en: Image Caption
vi_VN: Mô tả hình ảnh

en: Go To Dashboard
vi_VN: Chuyển tới Bảng quản trị

en: After publishing this widget, you will be able to set it as visible on the entire site in the Admin Table.
vi_VN: Sau khi xuất bản widget này, bạn có thể thiết lập để widget này hiển thị trên toàn bộ trang web trong Bảng quản trị.

en: Edit with Elementor
vi_VN: Sửa với Elementor

en: Info Button
vi_VN: Nút thông tin

en: Enter your text here
vi_VN: Nhập văn bản tại đây

en: Need help?
vi_VN: Cần giúp đỡ?

en: Info Links
vi_VN: Liên kết thông tin

en: Sample Link Text
vi_VN: Văn bản liên kết mẫu

en: CTA Button
vi_VN: Nút CTA

en: Shop Now
vi_VN: Mua ngay

en: Info Button Box
vi_VN: Hộp nút thông tin

en: Quick Access Bar
vi_VN: Thanh truy cập nhanh

en: We're here for you
vi_VN: Chúng tôi ở đây vì bạn

en: Resource Links
vi_VN: Các liên kết Tài nguyên

en: Get in touch
vi_VN: Liên hệ

en: Text and Icon Color
vi_VN: Màu Văn bản và Icon

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Assign shortcodes to the fields below to enable spam protection on your form. %1$sShow me how%2$s
vi_VN: Gán mã rút gọn cho các trường bên dưới để kích hoạt tính năng chống thư rác trên biểu mẫu của bạn. %1$sChỉ cho tôi cách thực hiện%2$s

en: Date and Time
vi_VN: Ngày và Giờ

en: Other
vi_VN: Khác

en: Custom Field
vi_VN: Trường tuỳ chỉnh

en: Add Custom Code snippets anywhere on your website, including the header or footer to measure your page’s performance*
vi_VN: Thêm đoạn mã tùy chỉnh ở bất kỳ đâu trên trang web của bạn, bao gồm cả phần đầu trang hoặc phần chân trang để đo lường hiệu suất của trang*

en: Is
vi_VN: Là

en: Is Not
vi_VN: Không là

en: Does not contain
vi_VN: Không chứa

en: Is Before
vi_VN: Trước

en: Is After
vi_VN: Sau

en: Less than or equal
vi_VN: Ít hơn hoặc bằng

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Meet Our Attributes
vi_VN: Đáp ứng các thuộc tính

en: Add custom HTML attributes to any element.
vi_VN: Thêm thuộc tính HTML tùy chỉnh vào bất kỳ phần tử nào.

en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the Display Conditions feature as well as additional professional and ecommerce widgets
vi_VN: Nâng cấp lên Elementor Pro Advanced để có được tính năng điều kiện hiển thị cũng như các tiện ích thương mại điện tử và chuyên nghiệp bổ sung

en: Upgrade Now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Set one or more conditions for this element
vi_VN: Đặt một hoặc nhiều điều kiện cho phần tử này

en: It will only appear on your website when all the conditions are met.
vi_VN: Nó sẽ chỉ xuất hiện trên trang web của bạn khi tất cả các điều kiện được đáp ứng.

en: Add condition group
vi_VN: Thêm nhóm điều kiện

en: OR
vi_VN: HOẶC

en: Select an option
vi_VN: Chọn một tùy chọn

en: Select a time
vi_VN: Chọn thời gian

en: Enter a value
vi_VN: Nhập một giá trị

en: Connected Successfully
vi_VN: Đã kết nối thành công

en: Explore Add-ons
vi_VN: Khám phá tiện ích bổ sung

note: translators: %s: Widget title.
en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the %s widget as well as additional professional and ecommerce widgets.
vi_VN: Nâng cấp lên Elementor Pro Advanced để nhận tiện ích %s cũng như các tiện ích thương mại điện tử và chuyên nghiệp bổ sung.

en: Upload your card in .vcf format
vi_VN: Tải thẻ của bạn lên ở định dạng .vcf

en: Distance from content
vi_VN: Khoảng cách từ nội dung

en: Distance from dropdown
vi_VN: Khoảng cách từ Dropdown

en: Styles apply to items when the menu switches to dropdown layout
vi_VN: Kiểu áp dụng cho các mục khi menu chuyển sang bố cục thả xuống

en: WordPress Menu
vi_VN: Menu WordPress

en: Per
vi_VN: Mỗi

en: Session
vi_VN: Phiên

en: Day
vi_VN: Ngày

en: Week
vi_VN: Tuần

en: Month
vi_VN: Tháng

en: Schedule date and time
vi_VN: Lên lịch ngày và giờ

en: Visitor
vi_VN: Khách truy cập

en: Last Modified
vi_VN: Cập nhật lúc

en: Change Site Logo
vi_VN: Thay đổi Logo trang web

en: Picture Size
vi_VN: Kích thước Ảnh

en: Author picture
vi_VN: Ảnh tác giả

en: Close this search box.
vi_VN: Đóng khung tìm kiếm này.

en: Video Position
vi_VN: Vị trí Video

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Custom Icon
vi_VN: Tuỳ chỉnh Icon

en: Warning: JSON or ZIP files may be unsafe
vi_VN: Cảnh báo: Tệp JSON hoặc ZIP có thể không an toàn

en: Uploading JSON or ZIP files from unknown sources can be harmful and put your site at risk. For maximum safety, upload only JSON or ZIP files from trusted sources.
vi_VN: Tải lên tệp JSON hoặc ZIP từ các nguồn không xác định có thể gây hại và khiến trang web của bạn gặp rủi ro. Để đảm bảo an toàn tối đa, chỉ tải lên các tệp JSON hoặc ZIP từ các nguồn đáng tin cậy.

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Do not show this message again
vi_VN: Không hiển thị thông báo này nữa

en: No data
vi_VN: Không có dữ liệu

en: Select a widget
vi_VN: Chọn một tiện ích

en: Select a taxonomy
vi_VN: Chọn một phân loại

en: No taxonomies found
vi_VN: Không tìm thấy phân loại

en: We are experiencing technical difficulties on our end. Please try again to reconnect.
vi_VN: Chúng tôi đang gặp vấn đề về kỹ thuật. Vui lòng thử lại để kết nối lại.

en: Could not load the panel.
vi_VN: Không thể tải bảng điều khiển.

note: translators: %s: Template ID.
en: Elementor template shortcode for template %s
vi_VN: Mã rút gọn mẫu Elementor cho mẫu %s

en: Apply Once
vi_VN: Áp dụng một lần

en: Templates
vi_VN: Mẫu

en: Item Alignment
vi_VN: Căn lề mục

en: Title Alignment
vi_VN: Căn lề Tiêu đề

en: Displayed Elements
vi_VN: Hiển thị Các phần tử

en: Empty Items
vi_VN: Các mục trống

en: Item #1
vi_VN: Mục 1

en: Item #2
vi_VN: Mục 2

en: Item #3
vi_VN: Mục 3

en: OFF
vi_VN: TẮT

en: ON
vi_VN: BẬT

en: Item Layout
vi_VN: Bố cục mục

en: Item Position
vi_VN: Vị trí mục

en: Keep Your Website’s Shine On
vi_VN: Giữ cho trang web của bạn luôn tỏa sáng

en: Browser Default
vi_VN: Trình duyệt mặc định

en: Form Error
vi_VN: Lỗi Biểu mẫu

en: Install Now
vi_VN: Cài đặt ngay

en: Update Now
vi_VN: Cập nhật ngay

en: Equal Height
vi_VN: Chiều cao bằng nhau

en: Scroll Speed
vi_VN: Tốc độ cuộn

en: Pause on hover
vi_VN: Dừng khi rê chuột

en: Extend Elementor With Add-ons
vi_VN: Mở rộng Elementor bằng các tiện ích bổ sung

en: You're not using Elementor Pro yet!
vi_VN: Bạn vẫn chưa sử dụng Elementor Pro!

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Would you like to save the changes you've made?
vi_VN: Bạn có muốn lưu những thay đổi bạn đã thực hiện không?

en: Discard
vi_VN: Loại bỏ

en: Start typing its name
vi_VN: Bắt đầu gõ tên của nó

en: global
vi_VN: toàn cầu

en: Leave a Note
vi_VN: Để lại một nhận xét

en: Delete this reply?
vi_VN: Xoá trả lời này?

en: Delete this note?
vi_VN: Xoá ghi chú này?

en: Mark as unread
vi_VN: Đánh dấu là chưa đọc

en: Mark as read
vi_VN: Đánh dấu là đã đọc

en: Re-open
vi_VN: Mở lại

en: Resolve
vi_VN: Đã giải quyết

en: Seen by
vi_VN: Đã xem bởi

en: Copy Link
vi_VN: Sao chép liên kết

en: Type your reply. Use @ to mention...
vi_VN: Gõ câu trả lời của bạn. Sử dụng @ để đề cập đến...

en: Type a note. Use @ to mention...
vi_VN: Nhập nhận xét. Sử dụng @ để đề cập...

en: Noted on:
vi_VN: Ghi chú trên:

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Give access to Notes
vi_VN: Cấp quyền truy cập vào nhận xét

en: Can't mention them
vi_VN: Không thể đề cập tới họ

en: Contact the site admin to give this person the right permissions.
vi_VN: Liên hệ với người quản trị trang web để cấp cho người này quyền phù hợp.

en: They need permission to view this post.
vi_VN: Họ cần được cấp phép để xem bài đăng này.

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

en: %s replies
vi_VN: %s trả lời

en: Current Date
vi_VN: Ngày hiện tại

en: All site
vi_VN: Tất cả trang web

en: All notes
vi_VN: Tất cả ghi chú

en: Only yours
vi_VN: Chỉ của bạn

en: Show resolved
vi_VN: Hiển thị đã giải quyết

en: Show unread only
vi_VN: Hiển thị chỉ chưa đọc

en: Notes Panel
vi_VN: Bảng ghi chú

en: (deleted user)
vi_VN: (người dùng đã bị xóa)

en: Login Button
vi_VN: Nút đăng nhập

en: Automatically align buttons
vi_VN: Tự động căn chỉnh các nút

en: Create template
vi_VN: Tạo mẫu

en: Edit template
vi_VN: Sửa mẫu

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Additional settings are available in the Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s
vi_VN: Cài đặt bổ sung có sẵn trong Yoast SEO %1$sBảng điều khiển điều hướng trang%2$s

en: Stripe Button
vi_VN: Nút Stripe

en: Something went wrong
vi_VN: Đã xảy ra lỗi

en: Gateway not connected. Contact seller
vi_VN: Cổng không được kết nối. Liên hệ với người bán

en: Stripe test environment
vi_VN: Môi trường kiểm tra Stripe

en: via Elementor
vi_VN: qua Elementor

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s mentioned you on %2$s at %3$s
vi_VN: %1$s đã đề cập đến bạn trên %2$s lúc %3$s

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s replied to a note on %2$s at %3$s
vi_VN: %1$s đã trả lời nhận xét trên %2$s lúc %3$s

note: translators: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s resolved a note on %2$s at %3$s
vi_VN: %1$s đã giải quyết nhận xét trên %2$s lúc %3$s

en: Take me there
vi_VN: Đưa tôi đến đó

en: Permissions
vi_VN: Cấp quyền

en: Allow user to access the Notes feature.
vi_VN: Cho phép người dùng truy cập tính năng Ghi chú.

en: * Please note that this user will be able to see the list of all site users as part of the tagging ability in Notes.
vi_VN: * Xin lưu ý rằng người dùng này sẽ có thể xem danh sách tất cả người dùng trang web thông qua chức năng gắn thẻ trong Ghi chú.

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Enable Elementor Notes notifications
vi_VN: Bật thông báo ghi chú Elementor

en: Home page
vi_VN: Trang chủ

en: Validate Live API Key
vi_VN: Xác thực API Key Trực tiếp

en: Recommended
vi_VN: Khuyến nghị

en: Source Type
vi_VN: Loại nguồn

en: This affects the types of widgets and templates you can use for your master item.
vi_VN: Điều này ảnh hưởng đến các loại tiện ích và mẫu bạn có thể sử dụng cho mục chính của mình.

en: Preview a specific post or item
vi_VN: Xem trước một bài đăng hoặc mục cụ thể

en: Loop Grid
vi_VN: Lưới vòng lặp

en: Notes
vi_VN: Nhận xét

en: Go to WP Dashboard
vi_VN: Chuyển tới Bảng quản trị WP

en: View Site
vi_VN: Xem trang web

en: You are not autorized to view this Note. Please contact your admin.
vi_VN: Bạn không được phép xem Ghi chú này. Vui lòng liên hệ với quản trị viên của bạn.

en: Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more
vi_VN: Bạn muốn tiếp tục tạo các trang web an toàn và hiệu suất cao? Hãy gia hạn đăng ký của bạn để lấy lại quyền truy cập vào tất cả các tiện ích, mẫu, bản cập nhật và nhiều hơn nữa của Elementor Pro

en: Check license status
vi_VN: Kiểm tra trạng thái mã bản quyền

en: Renew now
vi_VN: Gia hạn ngay

en: Already renewed?
vi_VN: Đã gia hạn rồi?

en: Reload Editor
vi_VN: Tải lại trình soạn thảo

note: translators: %s: Widget title.
en: %s Widget
vi_VN: Tiện ích %s

note: translators: %s: Widget title.
en: Renew your Elementor Pro subscription to get %s and dozens more Pro widgets to expand your web-creation toolbox.
vi_VN: Gia hạn gói Elementor Pro của bạn để nhận %s và Nhiều tiện ích Pro khác nhằm mở rộng bộ công cụ tạo trang web của bạn.

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
vi_VN: Sử dụng tiện ích %s và hàng tá tính năng chuyên nghiệp khác để mở rộng bộ công cụ của bạn và xây dựng trang web nhanh hơn và tốt hơn.

en: Your Elementor Pro license has expired.
vi_VN: Mã bản quyền Elementor Pro của bạn đã hết hạn.

en: Want to save this as your purchase summary page?
vi_VN: Bạn muốn lưu trang này làm trang tóm tắt mua hàng của mình?

en: Changes you make here will override your WooCommerce default purchase summary page.
vi_VN: Những thay đổi bạn thực hiện ở đây sẽ ghi đè trang tóm tắt mua hàng mặc định WooCommerce của bạn.

en: You've updated your summary page.
vi_VN: Bạn đã cập nhật trang tóm tắt của mình.

en: <h3>Set up a purchase summary page</h3><br>This page shows payment and order details. To set one up, go to Site Settings.
vi_VN: <h3>Thiết lập trang tóm tắt mua hàng</h3><br>Trang này hiển thị chi tiết thanh toán và đơn hàng. Để thiết lập một cái, hãy đi tới cài đặt trang.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a purchase summary page for your site, head over to Site Settings.
vi_VN: <h3>Xin lỗi, đã xảy ra sự cố.</h3><br>Để định nghĩa trang tóm tắt mua hàng cho trang web của bạn, hãy vào cài đặt trang.

en: Notice Type
vi_VN: Loại thông báo

en: Error Notices
vi_VN: Thông báo lỗi

en: Message Notices
vi_VN: Thông báo tin nhắn

en: Info Notices
vi_VN: Thông báo thông tin

en: Notice Text
vi_VN: Văn bản thông báo

en: Notice Box
vi_VN: Hộp thông báo

en: Forms
vi_VN: Biểu mẫu

en: WooCommerce Notices
vi_VN: Thông báo WooCommerce

en: Payment Method:
vi_VN: Phương thức thanh toán:

en: Bank Details
vi_VN: Chi tiết Ngân hàng

en: Our Bank Details
vi_VN: Chi tiết ngân hàng

en: Preview order with
vi_VN: Xem trước đơn hàng với

en: Order ID
vi_VN: ID đơn hàng

en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

en: Section Titles
vi_VN: Tiêu đề Section

en: General Text
vi_VN: Văn bản chung

en: Login Messages
vi_VN: Tin nhắn đăng nhập

en: Order Details
vi_VN: Chi tiết Đơn hàng

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Edit Conditions
vi_VN: Sửa điều kiện

en: No Templates found. Want to create one?
vi_VN: Không tìm thấy mẫu nào. Bạn muốn tạo một cái?

en: Go Back
vi_VN: Quay lại

en: Start customizing every part of your site
vi_VN: Bắt đầu tùy chỉnh mọi phần trên trang web của bạn

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Import template
vi_VN: Nhập mẫu

en: Where Do You Want to Display Your Template?
vi_VN: Bạn muốn hiển thị mẫu của mình ở đâu?

en: Set the conditions that determine where your template is used throughout your site.
vi_VN: Đặt các điều kiện xác định nơi mẫu của bạn được sử dụng trên toàn bộ trang web của bạn.

en: Your template was imported
vi_VN: Mẫu của bạn đã được nhập

en: Import Template To Your Library
vi_VN: Nhập mẫu vào thư viện của bạn

en: Drag & Drop your .JSON or .zip template file
vi_VN: Kéo và thả tệp mẫu .JSON hoặc .zip của bạn

en: or
vi_VN: hoặc

en: Your Site's Global Parts
vi_VN: Các phần toàn trang của website

en: Move Item To Trash
vi_VN: Chuyển mục vào thùng rác

en: Are you sure you want to move this item to trash:
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn chuyển mục này vào thùng rác:

en: Move to Trash
vi_VN: Chuyển vào thùng rác

en: Rename Site Part
vi_VN: Đổi tên phần của trang web

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Rename
vi_VN: Đổi tên

en: import
vi_VN: nhập

en: Theme Builder could not be loaded
vi_VN: Không thể tải trình tạo giao diện

en: Switch to table view
vi_VN: Chuyển sang chế độ xem bảng

en: Manage and create all of your custom code here.<br />Organize all of your custom code and incorporate code snippets in your site. Add tracking codes, meta titles, and other scripts. Set display conditions, locations, and priority all from one place.
vi_VN: Quản lý và tạo tất cả mã tùy chỉnh của bạn tại đây.<br />Sắp xếp tất cả mã tùy chỉnh và kết hợp các đoạn mã vào trang web của bạn. Thêm mã theo dõi, tiêu đề meta và các tập lệnh khác. Đặt tất cả các điều kiện hiển thị, vị trí và mức độ ưu tiên từ một nơi.

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Where Do You Want to Display Your Code?
vi_VN: Bạn muốn hiển thị mã của mình ở đâu?

en: Set the conditions that determine where your code snippet is used throughout your site.
vi_VN: Đặt các điều kiện xác định vị trí đoạn mã được sử dụng trên toàn bộ trang web của bạn.

en: Want to save this as your checkout page?
vi_VN: Bạn muốn lưu trang này làm trang thanh toán?

en: Changes you make here will override your existing WooCommerce settings.
vi_VN: Những thay đổi bạn thực hiện ở đây sẽ ghi đè cài đặt WooCommerce hiện có của bạn.

en: You've updated your checkout page.
vi_VN: Bạn đã cập nhật trang thanh toán của mình.

en: <h3>Set up a checkout page</h3><br>Without a checkout page, visitors can't complete transactions on your site. To set one up, go to Site Settings.
vi_VN: <h3>Thiết lập trang thanh toán</h3><br>Nếu không có trang thanh toán, khách truy cập không thể hoàn tất giao dịch trên trang web của bạn. Để thiết lập một cái, hãy đi tới cài đặt trang.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a checkout page for your site, head over to Site Settings.
vi_VN: <h3>Rất tiếc, đã xảy ra lỗi.</h3><br>Để xác định trang thanh toán cho trang web của bạn, hãy đi tới cài đặt trang web.

en: Want to save this as your cart page?
vi_VN: Bạn muốn lưu trang này làm trang giỏ hàng?

en: You've updated your cart page.
vi_VN: Bạn đã cập nhật trang giỏ hàng.

en: <h3>Set up a cart page</h3><br>The cart page shows an order summary. To set one up, go to Site Settings.
vi_VN: <h3>Thiết lập trang giỏ hàng</h3><br>Trang giỏ hàng hiển thị tóm tắt đơn hàng. Để thiết lập một cái, hãy đi tới cài đặt trang.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a cart page for your site, head over to Site Settings.
vi_VN: <h3>Rất tiếc, đã xảy ra lỗi.</h3><br>Để xác định trang giỏ hàng cho trang web của bạn, hãy đi tới cài đặt trang web.

en: Want to save this as your my account page?
vi_VN: Bạn muốn lưu trang này làm trang tài khoản của tôi?

en: You've updated your my account page.
vi_VN: Bạn đã cập nhật trang tài khoản của tôi.

en: <h3>Set up a My Account page</h3><br>Without it, customers can't update their billing details, review past orders, etc. To set up My Account, go to Site Settings.
vi_VN: <h3>Thiết lập trang tài khoản của tôi</h3><br>Không có trang này, khách hàng không thể cập nhật chi tiết thanh toán của mình, xem lại các đơn đặt hàng trước đây, v.v. Để thiết lập tài khoản của tôi, hãy đi tới cài đặt trang web.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a my account page for your site, head over to Site Settings.
vi_VN: <h3>Xin lỗi, đã xảy ra lỗi.</h3><br>Để xác định trang tài khoản của tôi cho trang web của bạn, hãy đi tới cài đặt trang web.

en: No thanks
vi_VN: Không, cám ơn

en: Select bulk action
vi_VN: Chọn hành động hàng loạt

en: Bulk actions
vi_VN: Hành động hàng loạt

en: All Time
vi_VN: Tất cả thời gian

en: Today
vi_VN: Hôm nay

en: Yesterday
vi_VN: Hôm qua

en: Last 7 days
vi_VN: 7 ngày trước

en: Last 30 days
vi_VN: 30 ngày trước

en: Start Date
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: End Date
vi_VN: Ngày cuối

en: No form actions.
vi_VN: Không có hành động biểu mẫu.

en: Undo
vi_VN: Hoàn tác

en: Dismiss this notice.
vi_VN: Loại bỏ thông báo này.

en: items
vi_VN: mục

en: of
vi_VN: của

en: All Pages
vi_VN: Tất cả các trang

en: Filter by Page
vi_VN: Lọc theo trang

en: Search...
vi_VN: Tìm kiếm...

en: Show more details
vi_VN: Hiển thị thêm chi tiết

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Mark as Read
vi_VN: Đánh dấu là đã đọc

en: Mark as Unread
vi_VN: Đánh dấu là chưa đọc

en: Main
vi_VN: Chính

en: Actions Status
vi_VN: Trạng thái hành động

en: Submission Date
vi_VN: Ngày gửi biểu mẫu

en: All Forms
vi_VN: Tất cả biểu mẫu

en: Filter by form
vi_VN: Lọc theo biểu mẫu

en: Filter by date
vi_VN: Lọc theo ngày

en: No submissions found.
vi_VN: Không tìm thấy biểu mẫu gửi.

en: Page:
vi_VN: Trang:

en: Create Date:
vi_VN: Ngày tạo:

en: Update Date:
vi_VN: Cập nhật ngày:

en: User Name:
vi_VN: Tên tài khoản:

en: User IP:
vi_VN: IP người dùng:

en: User Agent:
vi_VN: Người dùng đại lý:

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: Customize: Order Summary
vi_VN: Tùy chỉnh: Tóm tắt đơn hàng

en: Customize: Totals
vi_VN: Tuỳ chỉnh: Tổng cộng

en: Customize: Coupon
vi_VN: Tuỳ chỉnh: Mã giảm giá

en: Coupon code
vi_VN: Mã giảm giá

en: Note: This content cannot be changed due to local regulations.
vi_VN: Lưu ý: Nội dung này không thể thay đổi do quy định của địa phương.

en: Note: This label and placeholder are taken from the Billing section. You can change it there.
vi_VN: Lưu ý: Nhãn và phần giữ chỗ này được lấy từ phần thanh toán. Bạn có thể thay đổi nó ở đó.

en: Link Text
vi_VN: Văn bản liên kết

en: terms and conditions
vi_VN: điều khoản và điều kiện

en: Purchase Button
vi_VN: Nút mua hàng

en: Select a date
vi_VN: Chọn một ngày

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
vi_VN: Bạn muốn tiếp tục sử dụng Pro để xây dựng trang web của mình? Hãy chọn phương án phù hợp với bạn!

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
vi_VN: Tìm gói phù hợp với nhu cầu của bạn và tận hưởng các tiện ích, mẫu và hỗ trợ Pro trong cả năm.

en: Document doesn't exist
vi_VN: Tài liệu không tồn tại

en: Posts widget doesn't exist
vi_VN: Tiện ích bài viết không tồn tại

en: Learn More
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
vi_VN: Vào Trình tạo giao diện thông qua Bảng điều khiển WP > Mẫu Elementor > Trình tạo giao diện sẽ mở Trình tạo mới theo mặc định. Nhưng đừng lo lắng, bạn luôn có thể xem phiên bản màn hình theo kiểu WP chỉ bằng một nút bấm đơn giản.

en: Upgrade now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Default to New Theme Builder
vi_VN: Mặc định là Trình tạo giao diện mới

en: Submissions
vi_VN: Lượt đăng ký

en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

en: Read
vi_VN: Đọc

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Submission not found.
vi_VN: Không tìm thấy biểu mẫu gửi.

en: There is nothing to export.
vi_VN: Không có gì để xuất.

en: Submission not found or not in trash.
vi_VN: Không thấy biểu mẫu gửi hoặc không có trong thùng rác.

en: Submission ID
vi_VN: ID lượt đăng ký

en: Custom code
vi_VN: Mã tùy chỉnh

en: Custom code updated.
vi_VN: Mã tùy chỉnh được cập nhật.

en: Revision restored.
vi_VN: Đã khôi phục bản sửa đổi.

en: Custom code published.
vi_VN: Mã tùy chỉnh được xuất bản.

en: Custom code saved.
vi_VN: Đã lưu mã tùy chỉnh.

en: Custom code submitted.
vi_VN: Đã gửi mã tùy chỉnh.

note: translators: %s: The scheduled date.
en: Custom code scheduled for %s.
vi_VN: Mã tùy chỉnh được lên lịch cho %s.

en: Custom code draft updated.
vi_VN: Đã cập nhật bản nháp mã tùy chỉnh.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
vi_VN[0]: Đã cập nhật mã tùy chỉnh %s.

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
vi_VN[0]: số ít: Mã tùy chỉnh %s không thể không được cập nhật, người khác đang sửa nó.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
vi_VN[0]: Mã tùy chỉnh %s bị xóa vĩnh viễn.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
vi_VN[0]: Mã tùy chỉnh %s đã được chuyển vào thùng rác.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
vi_VN[0]: Mã tùy chỉnh %s đã được khôi phục.

en: Error while saving conditions.
vi_VN: Lỗi khi lưu điều kiện.

en: Cannot save those conditions.
vi_VN: Không thể lưu các điều kiện đó.

en: Open Site Editor
vi_VN: Mở trình sửa trang

en: View Live Site
vi_VN: Xem trang web trực tiếp

en: No instances
vi_VN: Không có trường hợp

en: Loop
vi_VN: Vòng lặp

en: Choose a font to publish.
vi_VN: Chọn một phông chữ để xuất bản.

en: Upload an icon set to publish.
vi_VN: Tải lên một bộ biểu tượng để xuất bản.

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: No headings were found on this page.
vi_VN: Không có tiêu đề nào được tìm thấy trên trang này.

en: Reinstall
vi_VN: Cài đặt lại

en: Renew Now
vi_VN: Gia hạn ngay

en: Icon Set
vi_VN: Bộ biểu tượng

en: Validate Kit ID
vi_VN: Xác thực ID Kit

en: Motion Effects
vi_VN: Hiệu ứng chuyển động

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
vi_VN: Ví dụ: chọn 'Toàn bộ trang web' để hiển thị mẫu trên trang web của bạn.

note: translators: %s: The [all-fields] shortcode.
en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
vi_VN: Theo mặc định, tất cả các trường biểu mẫu được gửi qua mã ngắn %s. Để tùy chỉnh các trường gửi, hãy sao chép mã ngắn xuất hiện trong mỗi trường và dán nó vào trên.

en: Mouse Effects
vi_VN: Hiệu ứng chuột

en: Loading
vi_VN: Đang tải

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Popups
vi_VN: Cửa sổ Popup bật lên

en: Triggers
vi_VN: Kích hoạt

en: Advanced Rules
vi_VN: Quy tắc nâng cao

en: What action the user needs to do for the popup to open.
vi_VN: Người dùng cần thực hiện hành động gì để mở cửa sổ Popup bật lên.

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
vi_VN: Các yêu cầu phải đáp ứng để mở cửa sổ Popup bật lên.

en: Publish Settings
vi_VN: Cài đặt xuất bản

en: Conditions
vi_VN: Các điều kiện

en: Apply current template to these pages.
vi_VN: Áp dụng mẫu hiện tại cho các trang này.

en: Save & Close
vi_VN: Lưu & Đóng

en: Theme Builder
vi_VN: Trình tạo giao diện

en: Add New Theme Template
vi_VN: Thêm mẫu giao diện mới

en: Connect & Activate
vi_VN: Kết nối & Kích hoạt

en: Attributes
vi_VN: Thuộc tính

en: Custom Attributes
vi_VN: Thuộc tính tùy chỉnh

note: translators: %s: The `|` separate char.
en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
vi_VN: Đặt thuộc tính tùy chỉnh cho phần tử liên kết. Mỗi thuộc tính ở một dòng riêng biệt. Tách khóa thuộc tính khỏi giá trị bằng ký tự %s.

en: Form Submissions
vi_VN: Gửi biểu mẫu

en: WooCommerce Breadcrumbs
vi_VN: Điều hướng trang WooCommerce

en: Effects Offset
vi_VN: Độ lệch hiệu ứng

en: Remove this item
vi_VN: Xóa mục này

en: Something went wrong.
vi_VN: Có vấn đề gặp lỗi

en: Enter your title
vi_VN: Nhập tiêu đề của bạn

en: Enter your description
vi_VN: Nhập mô tả của bạn

en: Opacity
vi_VN: Độ trong suốt

note: translators: %d: The number of allowed files.
en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
vi_VN[0]: Bạn chỉ có thể tải lên tệp %d.

en: Section
vi_VN: Mục

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Default Page Template from your theme
vi_VN: Mẫu Trang Mặc Định từ Giao diện của bạn

en: No header, no footer, just Elementor
vi_VN: Không header, không footer, chỉ có Elementor

en: This template includes the header, full-width content and footer
vi_VN: Mẫu này bao gồm header, nội dung full-width và footer

en: Display Conditions
vi_VN: Điều kiện hiển thị

en: Add Condition
vi_VN: Thêm điều kiện

en: Preview Changes
vi_VN: Xem trước Thay đổi

en: Preview
vi_VN: Xem trước

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
vi_VN: Sử dụng các chữ cái: %s

en: Start
vi_VN: Bắt đầu

en: End
vi_VN: Kết thúc

note: translators: %s: Human readable date/time.
en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: Featured Image
vi_VN: Ảnh Đại diện

en: Scrolling Effects
vi_VN: Hiệu ứng cuộn

en: Sticky
vi_VN: Ghim cố định

en: Sticky On
vi_VN: Ghim cố định vào

en: Desktop
vi_VN: Máy tính

en: Instances
vi_VN: Các trường hợp

en: Elementor recognized that you have set this location for other templates:
vi_VN: Elementor nhận ra rằng bạn đã đặt vị trí này cho các mẫu khác:

en: Include
vi_VN: Bao gồm

en: General
vi_VN: Chung

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
vi_VN: Thiết lập số slide được cuộn trên mỗi lần vuốt

en: Custom field updated.
vi_VN: Đã cập nhật trường tùy chỉnh.

en: Custom field deleted.
vi_VN: Trường tùy chỉnh đã bị xóa.

en: Custom Fonts
vi_VN: Fonts Tùy Chỉnh

en: Manage Your Font Files
vi_VN: Quản lý tập tin phông chữ

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Hover animation
vi_VN: Hiệu ứng động di chuột

en: Link Color
vi_VN: Màu liên kết

en: Choose Icon
vi_VN: Chọn Icon

en: Breadcrumbs
vi_VN: Điều hướng trang

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Caption
vi_VN: Chú thích

en: Effect
vi_VN: Hiệu ứng

en: Transition Duration
vi_VN: Thời gian chuyển đổi

en: UI Color
vi_VN: Màu sắc UI

en: UI Hover Color
vi_VN: Màu sắc UI khi di chuột

en: Media File
vi_VN: Tệp Media

en: Custom URL
vi_VN: URL Tùy chỉnh

en: Enter your video link
vi_VN: Nhập liên kết video của bạn

en: Play Icon
vi_VN: Icon phát

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
vi_VN: Bóng mờ

en: Share Button
vi_VN: Nút chia sẻ

en: HTML Tag
vi_VN: Thẻ HTML

en: Horizontal
vi_VN: Theo chiều ngang

en: Vertical
vi_VN: Theo chiều dọc

en: Off-Canvas
vi_VN: Ngoài màn hình

en: Toggle
vi_VN: Chuyển đổi

en: Stretch
vi_VN: Nới rộng

en: Global
vi_VN: Toàn cục

en: Linked to Global
vi_VN: Liên kết với toàn trang

en: Save %s
vi_VN: Lưu %s

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
vi_VN: Cảnh báo: Vui lòng sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn trước khi thực hiện khôi phục.

en: Rollback to Previous Version
vi_VN: Khôi phục về phiên bản trước

en: Exclude
vi_VN: Loại trừ

en: Additional Options
vi_VN: Tùy chọn bổ sung

en: Skin
vi_VN: Màu sắc

en: Current Page
vi_VN: Trang hiện tại

[ctx: Background Control]
en: Image
vi_VN: Ảnh

[ctx: Background Control]
en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Autoplay Speed
vi_VN: Tốc độ tự động phát

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Choose Image
vi_VN: Chọn Ảnh

en: Stacked
vi_VN: Xếp chồng

en: Framed
vi_VN: Đóng khung

en: Shape
vi_VN: Hình dạng

en: Circle
vi_VN: Hình tròn

en: Square
vi_VN: Hình vuông

en: This is the heading
vi_VN: Đây là heading

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Primary Color
vi_VN: Màu sắc chính

en: Secondary Color
vi_VN: Màu sắc phụ

en: Page
vi_VN: Trang

en: Colors
vi_VN: Màu sắc

en: Columns Gap
vi_VN: Khoảng cách cách cột

en: List Item
vi_VN: Mục danh sách

en: List Item #1
vi_VN: Mục danh sách #1

en: List Item #2
vi_VN: Mục danh sách #2

en: List Item #3
vi_VN: Mục danh sách #3

en: Popular
vi_VN: Phổ biến

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Divider
vi_VN: Đường phân cách

en: Gap
vi_VN: Khoảng trống

en: Margin
vi_VN: Khoảng cách hai phần tử

[ctx: Background Control]
en: Cover
vi_VN: Bao phủ

[ctx: Background Control]
en: Auto
vi_VN: Tự động

en: On
vi_VN: Bật

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Random
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: Active Color
vi_VN: Màu sắc khi Kích hoạt

en: All
vi_VN: Tất cả

en: List
vi_VN: Danh sách

en: Price
vi_VN: Giá

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Separator
vi_VN: Dấu gạch dưới

en: Solid
vi_VN: Nét liền

en: Dotted
vi_VN: Chấm

en: Dashed
vi_VN: Nét đứt

en: Double
vi_VN: Gấp đôi

en: Weight
vi_VN: Độ đậm

en: View
vi_VN: Xem

en: Inline
vi_VN: Nội tuyến

en: Show
vi_VN: Hiện

en: Bottom
vi_VN: Bên dưới

en: Hide
vi_VN: Ẩn

en: Background
vi_VN: Nền

en: Yes
vi_VN: Có

en: Background Overlay
vi_VN: Lớp phủ nền

en: No
vi_VN: Không

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Border
vi_VN: Viền

en: Border Radius
vi_VN: Độ cong viền

en: Space between
vi_VN: Khoảng cách giữa

en: Padding
vi_VN: Khoảng cách phần tử và viền

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Middle
vi_VN: Ở giữa

en: Custom CSS
vi_VN: Tùy chỉnh CSS

en: Text Align
vi_VN: Căn lề

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Navigation
vi_VN: Thanh điều hướng

en: Arrows and Dots
vi_VN: Mũi tên và Dấu chấm

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

en: Arrows
vi_VN: Mũi tên

en: Dots
vi_VN: Dấu chấm

en: Pause on Hover
vi_VN: Ngừng lại khi di chuột

en: Autoplay
vi_VN: Tự động chơi

en: Infinite Loop
vi_VN: Lặp lại vô hạn

en: Slide
vi_VN: Trượt

en: Fade
vi_VN: Mờ dần

en: Content Width
vi_VN: Chiều rộng nội dung

en: Border Width
vi_VN: Độ rộng viền

en: Inside
vi_VN: Bên trong

en: Outside
vi_VN: Bên ngoài

en: Form:
vi_VN: Biểu mẫu:

en: Field
vi_VN: Trường

en: Form
vi_VN: Biểu mẫu

en: Extra Small
vi_VN: Rất nhỏ

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Extra Large
vi_VN: Cực lớn

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Textarea
vi_VN: Vùng chứa nội dung

en: Number
vi_VN: Số

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Checkbox
vi_VN: Hộp kiểm

en: Radio
vi_VN: Đài phát thanh

en: Placeholder
vi_VN: Trình giữ chỗ

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Inline List
vi_VN: Danh sách nội tuyến

en: Column Width
vi_VN: Chiều rộng cột

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Rows
vi_VN: Hàng

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: Compact
vi_VN: Gọn nhẹ

en: Style
vi_VN: Kiểu

en: Light
vi_VN: Sáng

en: Dark
vi_VN: Tối

en: CSS Classes
vi_VN: Lớp CSS

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
vi_VN: Thêm custom class tại đây KHÔNG gồm ký tự . ví dụ: my-class

en: Form Fields
vi_VN: Trường biểu mẫu

en: Form Name
vi_VN: Tên biểu mẫu

en: New Form
vi_VN: Biểu mẫu mới

en: Name
vi_VN: Tên

en: Message
vi_VN: Thông điệp

en: Input Size
vi_VN: Kích thước đầu vào

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Label Position
vi_VN: Vị trí nhãn

en: Above
vi_VN: Bên trên

en: Submit button
vi_VN: Nút gửi

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Alignment
vi_VN: Căn chỉnh

en: Left
vi_VN: Bên trái

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Right
vi_VN: Bên phải

en: Justified
vi_VN: Căn đều hai lề

en: Icon Position
vi_VN: Vị trí Icon

en: Before
vi_VN: Trước

en: After
vi_VN: Sau

en: Icon Spacing
vi_VN: Khoảng cách các Icon

en: Reply-To
vi_VN: Trả lời tới

en: Redirect To
vi_VN: Chuyển hướng tới

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
vi_VN: Nhập URL tích hợp (như Zapier) sẽ nhận dữ liệu đã gửi của biểu mẫu.

en: Custom Messages
vi_VN: Tin nhắn tuỳ chỉnh

en: Success Message
vi_VN: Tin nhắn thành công

en: Error Message
vi_VN: Tin nhắn lỗi

en: Spacing
vi_VN: Khoảng cách

en: Text Color
vi_VN: Màu chữ

en: Border Color
vi_VN: Màu viền

en: Button
vi_VN: Nút

en: Typography
vi_VN: Kiểu chữ

en: Text Padding
vi_VN: Căn lề văn bản

en: Hover
vi_VN: Di chuột

en: Animation
vi_VN: Hiệu ứng động

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Unlink
vi_VN: Hủy liên kết

en: Cancel
vi_VN: Hủy bỏ

en: Unlink Widget
vi_VN: Hủy liên kết tiện ích

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
vi_VN: Điều này sẽ làm cho tiện ích không còn mang tính toàn trang. Nó sẽ được hoàn tác thành một tiện ích thông thường.

en: Save your widget as a global widget
vi_VN: Lưu tiện ích của bạn dưới dạng tiện ích toàn trang

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
vi_VN: Bạn sẽ có thể thêm tiện ích chung này vào nhiều khu vực trên trang web của mình và chỉnh sửa nó từ một nơi duy nhất.

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Shortcode
vi_VN: Mã rút gọn

en: Edit Template
vi_VN: Sửa mẫu

en: Template
vi_VN: Mẫu

en: Choose Template
vi_VN: Chọn Mẫu

en: Elementor Library
vi_VN: Thư viện Elementor

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Image Position
vi_VN: Vị trí hình ảnh

en: Top
vi_VN: Bên trên

en: None
vi_VN: Không

en: Image Ratio
vi_VN: Tỷ lệ hình ảnh

en: Image Width
vi_VN: Chiều rộng ảnh

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Title HTML Tag
vi_VN: Tiêu đề thẻ HTML

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Excerpt Length
vi_VN: Độ dài trích đoạn

en: Read More
vi_VN: Đọc thêm

en: Read More Text
vi_VN: Chữ đọc thêm

en: Read More »
vi_VN: Đọc thêm »

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Separator Between
vi_VN: Bộ phân cách giữa

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Title Color
vi_VN: Mầu tiêu đề

en: Classic
vi_VN: Cổ điển

en: Portfolio
vi_VN: Danh mục hồ sơ

en: Image Size
vi_VN: Kích thước hình ảnh

en: Item Ratio
vi_VN: Tỷ lệ mục

en: Show Title
vi_VN: Hiển thị tiêu đề

en: Off
vi_VN: Tắt
